Plugins - Easy WP SMTP – WordPress SMTP and Email - en to ru translation catalogue (1040 entries)

en:  - Send your first 200 emails for free.
ru:  - Отправка первых 200 писем бесплатно.

[ctx: "Note" as in "Note: keep this in mind"]
en: Note:
ru: Важно:

en: %1$s (line: %2$s)
ru: %1$s (строка: %2$s)

en: %1$s requires Easy WP SMTP plugin minimum version to be %2$s (you have version %3$s installed). Please update Easy WP SMTP plugin.
ru: Необходимо, чтобы минимальная версия плагина %1$s была %2$s (у вас установлена версия %3$s). Пожалуйста, обновите плагин Easy WP SMTP.

en: %1$s requires PHP %2$s to work and does not support your current PHP version %3$s. Please contact your host and request a PHP upgrade to the latest one.
ru: %1$s требует PHP %2$s для работы и не поддерживает вашу текущую версию %3$s. Обратитесь в техническую поддержку хостинга с требованием обновить PHP.

en: %1$sFollow this link%2$s to get a Domain Name from Mailgun.
ru: %1$sПерейдите по этой ссылке%2$s для получения доменного имени от Mailgun.

en: %1$sFollow this link%2$s to get a Mailgun API Key. Generate a key in the "Mailgun API Keys" section.
ru: Чтобы получить ключ API Mailgun, %1$sперейдите по этой ссылке%2$s. Сгенерируйте ключ в разделе «Ключи API Mailgun».

en: %1$sFollow this link%2$s to get a Sender Name for SMTP.com.
ru: %1$sПерейдите по этой ссылке%2$s, чтобы получить имя отправителя от SMTP.com.

en: %1$sFollow this link%2$s to get a Server API Token for Postmark.
ru: %1$sПерейдите по этой ссылке%2$s, чтобы получить API-токен сервера для Postmark.

en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for Brevo.
ru: %1$sПерейдите по этой ссылке%2$s, чтобы получить ключ API для Brevo.

en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for Elastic Email.
ru: %1$sПерейдите по этой ссылке%2$s для получения ключа API для Elastic Email.

en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SMTP.com.
ru: %1$sПерейдите по этой ссылке%2$s для получения API ключа SMTP.com.

en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SendGrid.
ru: %1$sПерейдите по этой ссылке%2$s, чтобы получить ключ API для SendGrid.

en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SendLayer.
ru: %1$sПерейдите по этой ссылке%2$s для получения API ключа SendLayer.

en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SparkPost.
ru: %1$sПерейдите по этой ссылке%2$s для получения API ключа SparkPost.

en: %d Day | %d Days
ru[0]: %d день
ru[1]: %d дня
ru[2]: %d дней

en: %name% is a PRO Feature
ru: %name% это PRO функция

en: %s icon
ru: %s значок

[ctx: %s is replaced by "Support Forum" link]
en: Having issues or difficulties? You can post your issue on the %s
ru: Появились проблемы или трудности? Вы можете описать вашу проблему здесь %s

[ctx: %s is replaced by "rating" link]
en: Like the plugin? Please give us a %s
ru: Понравился плагин? Пожалуйста, оцените нас %s

[ctx: %s is replaced by <a target="_blank" href="https://easywpsmtp.com/easy-wp-smtp-plugin-quick-setup-guide/">Easy WP SMTP</a>]
en: Please visit the %s plugin's documentation page to learn how to use this plugin.
ru: Пожалуйста, посетите страницу документации плагина %s, чтобы узнать, как использовать этот плагин.

en: %s requires an SSL certificate, and so is not currently compatible with your site. Please contact your host to request a SSL certificate, or check out <a href="https://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/how-to-add-ssl-and-https-in-wordpress/" target="_blank">WPBeginner's tutorial on how to set up SSL</a>.
ru: %s требует наличия SSL-сертификата и поэтому в настоящее время не совместим с вашим сайтом. Пожалуйста, свяжитесь с вашим хостинг-провайдером, чтобы запросить SSL-сертификат, или изучите <a href="https://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/how-to-add-ssl-and-https-in-wordpress/" target="_blank">руководство Wpbeginner's о том, как настроить SSL</a>.

en: (Optional) This email address will be used in the BCC field of all outgoing emails. You can enter multiple email addresses separated by commas. Please use this setting carefully, as the email address(es) entered above will be included on every email your site sends.
ru: (Опционально) Этот адрес электронной почты будет использоваться в поле BCC всех исходящих электронных писем. Вы можете ввести несколько адресов электронной почты, разделенных запятыми. Пожалуйста, используйте этот параметр осторожно, так как адреса электронной почты, введенные выше, будут включаться в каждое электронное письмо, отправляемое вашим сайтом.

en: (Optional) This email address will be used in the Reply-To field of emails sent from your site. Leave it blank to use the From Email Address as the reply-to value.
ru: (Опционально) Этот адрес электронной почты будет использоваться в поле для ответа на электронные письма, отправляемые с вашего сайта. Оставьте это поле пустым, чтобы получать ответы на адрес отправителя.

en: (Optional) This option is useful when you are using several email aliases on your SMTP server. If you don't want your aliases to be replaced by the address specified in From Email Address setting, enter them in this field.
ru: (Опционально) Этот параметр полезен, когда вы используете несколько псевдонимов электронной почты на вашем SMTP-сервере. Если вы не хотите, чтобы ваши псевдонимы заменялись адресом, указанным в настройках адреса электронной почты, введите их в это поле.

en: 1 Month
ru: 1 месяц

en: 1 Week
ru: 1 неделя

en: 1 Year
ru: 1 год

en: 3 Months
ru: 3 месяца

en: 6 Months
ru: 6 месяцев

en: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP2GO</a> provides a robust and reliable email delivery service with global infrastructure, real-time analytics, and advanced security features. If you're just starting out, you can use SMTP2GO's free plan to send up to 1000 emails per month.
ru: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP2GO</a> обеспечивает стабильную и надежную доставку электронной почты с глобальной инфраструктурой, аналитикой в ​​реальном времени и расширенными функциями безопасности. Для начала вы можете использовать бесплатный план SMTP2GO для отправки до 1000 писем в месяц.

en: <a href="%s" rel="" target="_blank">More information</a> on Mailgun.com.
ru: <a href="%s" rel="" target="_blank">Больше информации</a> на Mailgun.com.

en: <a href="%s" rel="" target="_blank">More information</a> on SparkPost.
ru: <a href="%s" rel="" target="_blank">Больше информации</a> на SparkPost.

en: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Pro</a> and get instant alert notifications when they fail.
ru: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Перейдите на версию Pro</a> и получайте моментальные уведомления в случае сбоев в доставке писем.

en: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Pro</a> for detailed stats, email logs, and more!
ru: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Перейдите на Pro</a>, чтобы получить подробную статистику, журналы электронной почты и многое другое!

en: <b>%s OFF</b> for Easy WP SMTP users, applied at checkout.
ru: <b>СКИДКА %s</b> для пользователей Easy WP SMTP. Применяется при оформлении заказа.

en: <b>NEW!</b> Enable Weekly Email Summaries
ru: <b>НОВИНКА!</b> Включить еженедельные сводки по электронной почте

en: <b>Note:</b> The debug log is reset when the plugin is activated, deactivated, or updated.
ru: <b>Примечание:</b> Журнал отладки сбрасывается при активации, деактивации или обновлении плагина.

en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo</a> (formerly Sendinblue) is a transactional email provider and email marketing platform. It’s suitable for businesses of all sizes, as it offers scalable pricing plans that can grow with you. New business owners can use the free plan to send up to 300 emails a day without providing credit card details. As your needs change, you can upgrade to increase your sending limits.</p>
ru: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo</a> (ранее Sendinblue) – поставщик транзакционной электронной почты и платформа для электронного маркетинга. Он подходит для предприятий любого размера, поскольку предлагает масштабируемые тарифные планы, которые могут расти вместе с вами. Новые владельцы бизнеса могут использовать бесплатный план для отправки до 300 электронных писем в день без предоставления данных кредитной карты. По мере изменения ваших потребностей вы можете перейти на более высокий лимит отправки.</p>

en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun</a> is a transactional email provider that offers a generous 3-month free trial. After that, it offers a 'Pay As You Grow' plan that allows you to pay for what you use without committing to a fixed monthly rate.</p><p>To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun documentation</a>.</p>
ru: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun</a> почтовый провайдер, который предлагает щедрую 3-месячную бесплатную пробную версию. После этого он предлагает план "Оплата по мере роста", который позволяет вам оплачивать то, что вы используете, не привязываясь к фиксированной ежемесячной ставке.</p><p>Чтобы начать, ознакомьтесь с <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">документацией Mailgun</a>.</p>

en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark</a> is a transactional email service with great deliverability and budget-friendly pricing. You can start out with their free trial option, which allows you to send up to 100 emails per month through their secure API.
ru: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark</a> — это служба транзакционной электронной почты с высоким качеством доставки и доступной ценой. Вы можете начать с бесплатной пробной версии, которая позволяет отправлять до 100 электронных писем в месяц через безопасный API.

en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid</a> is a popular transactional email provider that sends more than 35 billion emails every month. If you're just starting out, the free plan allows you to send up to 100 emails each day without entering your credit card details.</p><p>To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid documentation</a>.</p>
ru: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid</a> — популярный поставщик транзакционной электронной почты, которым ежемесячно отправляется более 35 миллиардов электронных писем. Для начала бесплатный план позволит вам отправлять до 100 электронных писем ежедневно без указания данных вашей банковской карты.</p><p>Чтобы начать, ознакомьтесь с нашей <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">документацией по SendGrid</a>.</p>

en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost</a> is a transactional email provider, designed to provide high-speed, reliable, and secure email delivery. You can get started with the free test account that lets you send up to 500 emails per month.</p><p>To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost documentation</a>.</p>
ru: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost</a> — это поставщик транзакционной электронной почты, разработанный для обеспечения высокоскоростной, надежной и безопасной доставки электронной почты. Для начала можно воспользоваться бесплатной тестовой учетной записью, которая позволяет отправлять до 500 писем в месяц.</p><p>Прежде чем начать, ознакомьтесь с <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">документацией по SparkPost</a>.</p>

en: <p><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP.com</a> is a popular transactional email provider. It’s been providing reliable email services for over 2 decades, and is a trusted brand for more than 100,000 businesses. You can try it for free for up to 30 days and send up to 50,000 emails. </p>
ru: <p><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP.com</a> является популярным провайдером электронной почты. Компания предоставляет надежные услуги электронной почты уже более двух десятилетий и является брендом, которому доверяют более 100 000 компаний. Вы можете попробовать это бесплатно в течение 30 дней и отправить до 50 000 электронных писем.</p>

en: <p><strong><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendLayer</a> is our #1 recommended mailer.</strong> It offers affordable pricing and is easy to set up, which makes it an excellent option for WordPress sites. With SendLayer, your domain will be authenticated so all your outgoing emails reach your customers’ inboxes. Detailed documentation will walk you through the entire process, start to finish. When you sign up for a free trial, you can send your first emails at no charge.</p><p>To get started, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the SendLayer mailer</a>.</p>
ru: <p><strong><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendLayer</a> - это наш рекомендуемый почтовый провайдер №1.</strong> Он предлагает доступные цены и прост в настройке, что делает его отличным вариантом для сайтов WordPress. С помощью SendLayer ваш домен будет аутентифицирован, чтобы все ваши исходящие электронные письма попадали на почтовые ящики ваших клиентов. Подробная документация проведет вас через весь процесс, от начала до конца. Когда вы подпишетесь на бесплатную пробную версию, вы сможете отправлять свои первые электронные письма бесплатно.</p><p> Чтобы начать, ознакомьтесь с <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">документацией</a> для почтовой программы SendLayer.</p>

en: <p>By selecting the Other SMTP option, you can connect your site to an SMTP server you have access to instead of sending emails through a 3rd party provider. In some cases, this may be more convenient than setting up an account with one of the other mailer options provided. However, the Other SMTP option is less secure than the other mailers. Additionally, your provider may not allow you to send large volumes of emails. For these reasons, we recommend choosing one of our compatible mailers.</p><p>To get started, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the Other SMTP mailer</a>.</p>
ru: <p>Выбрав опцию "Другой SMTP", вы можете подключить свой сайт к SMTP-серверу, к которому у вас есть доступ, вместо отправки электронных писем через стороннего поставщика. В некоторых случаях это может быть удобнее, чем настройка учетной записи с помощью одного из других предоставляемых вариантов почтовой программы. Однако опция "Другой SMTP" менее безопасна, чем другие почтовые программы. Кроме того, ваш провайдер может не разрешить вам отправлять большие объемы электронных писем. По этим причинам мы рекомендуем выбрать одну из наших совместимых почтовых программ.</p><p>Чтобы начать, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ознакомьтесь с нашей документацией</a> для почтовой программы "Другой SMTP".</p>

en: <p>The Default (PHP) mailer is currently selected, but is not recommended because in most cases it does not resolve email delivery issues.</p><p>Please consider selecting and configuring one of the other mailers.</p>
ru: <p>В настоящее время выбрана почтовая программа по умолчанию (PHP), но она не рекомендуется, поскольку в большинстве случаев она не решает проблемы доставки электронной почты.</p><p>Пожалуйста, рассмотрите возможность выбора и настройки другой почтовой программы.</p>

en: <p>To get started, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the Brevo mailer</a>.</p>
ru: <p>Для начала <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ознакомьтесь с нашей документацией по почтовой программе Brevo</a>.</p>

en: <p>To get started, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the SMTP.com mailer</a>.</p>
ru: <p>Чтобы начать, ознакомьтесь с <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">документацией</a> для почтовой программы SMTP.com.</p>

en: <strong>%s OFF</strong> for Easy WP SMTP users, applied at checkout.
ru: <strong>%s ВЫКЛ</strong> для пользователей Easy WP SMTP, применяется при оформлении заказа.

en: <strong>EMAILING DISABLED:</strong> The %s is currently blocking all emails from being sent.
ru: <strong>ОТПРАВКА ПИСЕМ ОТКЛЮЧЕНА:</strong> %s в настоящее время блокирует отправку ВСЕХ писем.

en: <strong>Easy WP SMTP plugin is disabled</strong> on your site until WordPress is updated to the required version.
ru: <strong>Плагин Easy WP SMTP отключен</strong> на вашем сайте, пока WordPress не будет обновлен до необходимой версии.

en: <strong>Easy WP SMTP plugin is disabled</strong> on your site until you fix the issue. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Read more for additional information.</a>
ru: <strong>Плагин Easy WP SMTP отключен</strong> на вашем сайте до устранения проблемы. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Подробнее об этом читайте здесь.</a>

en: <strong>Heads up!</strong> The last email your site attempted to send was unsuccessful.
ru: <strong>Внимание!</strong> Последняя отправка электронного письма вашим сайтом, была неудачной.

en: <strong>Table:</strong> %1$s. <strong>Reason:</strong> %2$s
ru: <strong>Таблица</strong> %1$s: <strong>Причина</strong> %2$s

en: A new user account was created. Sent to Network Admin.
ru: Создана новая учетная запись пользователя. Отправляется администратору сети.

en: A new user was created. Sent to the new user.
ru: Создан новый пользователь. Отправляется новому пользователю.

en: A new user was created. Sent to the site admin.
ru: Создан новый пользователь. Отправляется администратору сайта.

en: A new user was invited to a site from Users -> Add New -> Add New User. Sent to the invited user.
ru: На сайт был приглашен новый пользователь из раздела Пользователи -> Добавить нового -> Добавить нового пользователя. Отправляется приглашенному пользователю.

en: A user has been added, or their account activation has been successful. Sent to the user, that has been added/activated.
ru: Пользователь добавлен или учетная запись успешно активирована. Отправлено пользователю, который был добавлен/активирован.

en: API Key
ru: Ключ API

en: API Key:
ru: Ключ API:

en: Access rejected.
ru: Доступ отклонен.

en: Actions in this section can (and some of them will) erase or mess up your settings. Use it with caution.
ru: Действия в этом разделе могут (а некоторые из них так и сделают) стереть или запустить ваши настройки. Используйте его с осторожностью.

en: Activate
ru: Активировать

en: Add New Group
ru: Добавить группу

en: Add New SES Identity
ru: Добавить новый идентификатор SES

en: Add your license key here to access plugin updates and support.
ru: Добавьте сюда лицензионный ключ, чтобы получить доступ к обновлениям и поддержке плагина.

en: Added / Activated on Site
ru: Добавлено / активировано на сайте

en: Additional Connections
ru: Дополнительные подключения

en: Additional Information
ru: Дополнительная информация

en: Additional Settings
ru: Дополнительные настройки

en: Additional Settings (Optional)
ru: Дополнительные настройки (необязательные)

en: Admin Erased Data
ru: Данные удалены администратором

en: Admin Sent Link to Export Data
ru: Администратор отправил ссылку на экспорт данных

en: Advanced Email Reports
ru: Расширенные отчеты об электронной почте

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: After the click you should be redirected to a Gmail authorization screen, where you will be asked a permission to send emails on your behalf.
ru: После нажатия Вы должны быть перенаправлены на экран авторизации Gmail, где вам будет предложено разрешить отправлять почту от Вашего имени.

en: Alerts
ru: Оповещения

en: All
ru: Все

en: All Time
ru: Все время

en: All checks for your email domain were successful. It looks like everything is configured correctly.
ru: Все проверки для вашего почтового домена прошли успешно. Похоже, что все настроено правильно.

en: All debug event entries were deleted successfully.
ru: Все записи событий отладки были успешно удалены.

en: All settings have been deleted and plugin is deactivated.
ru: Все настройки удалены и плагин деактивирован.

en: All the defined constants will stop working and you will be able to change all the values on this page.
ru: Все установленные константы перестанут работать, и вы сможете изменить все значения на этой странице.

en: Allow Insecure SSL Certificates
ru: Разрешить небезопасные SSL-сертификаты

en: Allow Usage Tracking
ru: Разрешить отслеживание использования

en: Allow insecure and self-signed SSL certificates on SMTP server. It's highly recommended to keep this option disabled.
ru: Разрешить небезопасные и самозаверяющие SSL-сертификаты на SMTP-сервере. Настоятельно рекомендуется оставить эту опцию отключенной.

en: Allowing us to track usage data enables us to better help you because we know with which WordPress configurations, themes, and plugins to test.
ru: Получив от вас доступ к данным об использовании, мы сможем принести вам больше пользы, зная, с какими конфигурациями, темами и плагинами WordPress нужно проводить тестирование.

en: Allows insecure and self-signed SSL certificates on SMTP server. It's highly recommended to keep this option disabled.
ru: Разрешить небезопасные и самоподписанные SSL сертификаты SMTP сервера. Настоятельно рекомендуется отключить эту функцию.

en: Almost Done
ru: Почти закончили

en: Already purchased %1$sEasy WP SMTP Pro%2$s? Enter your license key below!
ru: Уже приобрели %1$sEasy WP SMTP Pro%2$s? Введите ниже лицензионный ключ!

en: Already purchased?
ru: Уже купили?

en: Already purchased? Simply enter your license key above to connect with Easy WP SMTP Pro!
ru: Уже оплатили заказ? Тогда просто введите свой лицензионный ключ выше и подключайтесь к Easy WP SMTP Pro!

en: Alternatively, we also offer limited support on the WordPress.org support forums. You can <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">create a support thread</a> there, but please understand that free support is not guaranteed and is limited to simple issues. If you have an urgent or complex issue, then please consider <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrading to Easy WP SMTP Pro</a> to access our priority support ticket system.
ru: Кроме того, мы предлагаем ограниченную поддержку на форумах поддержки WordPress.org. Вы можете <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">создавать там темы для запроса поддержки</a>, но важно помнить, что бесплатная поддержка не гарантируется и ограничена простыми проблемами. Если у вас возник срочный или сложный вопрос, рассмотрите <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">возможность перехода на Easy WP SMTP Pro</a>, чтобы получить доступ к нашей системе приоритетной поддержки.

en: Amazon SES requires an SSL certificate, and so is not currently compatible with your site. Please contact your host to request a SSL certificate, or check out
ru: Amazon SES требует наличия SSL-сертификата и в настоящее время несовместим с вашим сайтом. Пожалуйста, свяжитесь с вашим хостинг-провайдером, чтобы запросить SSL-сертификат, или ознакомьтесь с

en: An email request was sent.
ru: Был отправлен запрос по электронной почте.

en: An error occurred!
ru: Произошла ошибка!

en: An issue was detected.
ru: Обнаружена проблема.

en: And
ru: И

en: Announcements
ru: Оповещения

en: Api Key:
ru: Ключ API:

en: Application ID
ru: ID приложения

en: Application Password
ru: Пароль приложения

en: Are you enjoying Easy WP SMTP?
ru: Нравится ли вам Easy WP SMTP?

en: Are you sure want to clear log?
ru: Вы уверены, что хотите очистить журнал?

en: Are you sure you want to delete ALL your settings and deactive plugin?
ru: Вы уверены, что хотите удалить все ваши настройки и деактивировать плагин?

en: Are you sure you want to permanently delete all debug events?
ru: Вы уверены, что хотите безвозвратно удалить все события отладки?

en: Are you sure you want to reset the current provider connection? You will need to immediately create a new one to be able to send emails.
ru: Вы действительно хотите сбросить текущую связь с провайдером? Вам нужно будет немедленно создать новое, чтобы отправлять электронную почту.

en: As a Easy WP SMTP Pro user you have access to Easy WP SMTP priority support. Please log in to your EasyWPSMTP.com account and <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">submit a support ticket</a>.
ru: Как у пользователя Easy WP SMTP Pro у вас есть доступ к приоритетной поддержке Easy WP SMTP. Войдите в свою учетную запись EasyWPSMTP.com и <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">отправьте запрос в службу поддержки</a>.

en: As a valued Easy WP SMTP user, you will get <span class="price-off">%s off regular pricing</span>, automatically applied at checkout!
ru: Как ценный пользователь Easy WP SMTP вы получите <span class="price-off">скидку %s от обычной цены</span>, которая автоматически применится при оформлении заказа!

en: As thanks for being an Easy WP SMTP Lite user, we’re offering you <span>%s off</span>, applied automatically at checkout.
ru: В благодарность за то, что вы пользуетесь Easy WP SMTP Lite, мы предлагаем вам <span>скидку %s</span>, которая автоматически применится при оформлении заказа.

en: Ask them to resolve the issue then try again.
ru: Попросите их решить проблему, а затем повторите попытку.

en: Attachments
ru: Вложения

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Authentication code that Google returned to you has already been used on your previous auth attempt.
ru: Код аутентификации, который Google вернул вам, уже использовался при предыдущей попытке авторизации.

en: Authorization
ru: Авторизация

en: Authorization Error!
ru: Ошибка авторизации!

en: Auto TLS
ru: Аuto TLS

en: Automatic Updates
ru: Автоматические обновления

en: Automatically keep track of every email sent from your WordPress site and view valuable statistics right here in your dashboard.
ru: Автоматически отслеживайте каждое отправленное электронное письмо с вашего сайта WordPress и просматривайте ценную статистику прямо здесь, на вашей панели управления.

en: Avoid the risk of losing emails by adding an additional connection and setting it as your Backup Connection. Should the Primary Connection fail to send an email, the Backup Connection will take over. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>.
ru: Добавьте резервное подключение, чтобы избежать риска потери писем. Если основное подключение не сможет отправить почту, это сделает резервное подключение. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Установите Easy WP SMTP Pro</a>.

en: Awaiting Moderation
ru: Ожидание модерации

en: BCC Email Address
ru: Email-адрес BCC

en: Backtrace:
ru: Обратная трассировка:

en: Backup Connection
ru: Резервное подключение

en: Backup Connection - send emails through a backup if the primary connection fails
ru: Резервное подключение: отправка писем через резервное подключение в случае сбоя основного подключения

en: Before continuing, you'll need to allow this plugin to send emails using your %s account.
ru: Прежде чем продолжить, вам нужно разрешить этому плагину отправлять электронные письма, используя вашу учетную запись %s.

en: Blind Carbon Copy (BCC)
ru: Скрытая копия (BCC)

en: Block all emails
ru: Блокировать все письма

en: Body
ru: Основная часть

en: By allowing us to track usage data we can better help you because we know with which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
ru: Имея доступ к данным об использовании плагина, мы сможем принести вам больше пользы, зная, под какие конфигурации WordPress, темы и плагины следует адаптировать код.

en: By default, TLS encryption is automatically used if the server supports it (recommended). In some cases, due to server misconfigurations, this can cause issues and may need to be disabled.
ru: По умолчанию шифрование TLS используется автоматически, если сервер его поддерживает (рекомендуется). В некоторых случаях из-за неправильной конфигурации сервера это может вызвать проблемы и, возможно, потребуется отключить.

en: Caller
ru: Вызывающий абонент

en: Can't clear log - file is not writeable.
ru: Не удается очистить файл журнала - нет прав на запись.

en: Can't fetch plugins information.
ru: Не удалось получить информацию о плагинах.

en: Can't register the Amazon SES Identity
ru: Не удается зарегистрировать идентификатор Amazon SES

en: Can't retrieve Amazon SES Identities.
ru: Не удается получить идентификаторы Amazon SES.

en: Cancel
ru: Отмена

en: Carbon Copy (CC)
ru: Копия (CC)

en: Change of Admin Email
ru: Изменение электронной почты администратора

en: Change of User Email or Password
ru: Изменение электронной почты или пароля пользователя

en: Change of network admin email address was attempted. Sent to the proposed new email address.
ru: Была предпринята попытка изменить адрес электронной почты администратора сети. Отправляется на предложенный новый адрес электронной почты.

en: Change of site admin email address was attempted. Sent to the proposed new email address.
ru: Была предпринята попытка изменить адрес электронной почты администратора сайта. Отправляется на предложенный новый адрес электронной почты.

en: Changes that you made to the settings are not saved!
ru: Изменения, внесенные в настройки, не сохранены!

en: Channel:
ru: Канал:

en: Check the "Send To" email address used and confirm it is a valid email and was not empty.
ru: Проверьте используемый адрес почты «Отправить» («Send To») и подтвердите, что он является действительным адресом электронной почты и не пуст.

en: Check this box to enable mail debug log
ru: Отметьте эту опцию, чтобы включить журнал отладки почты

en: Check your inbox you used to create a Mailgun account. Click the activation link in an email from Mailgun.
ru: Проверьте свой почтовый ящик, который вы использовали для создания учетной записи Mailgun. Нажмите на ссылку активации в письме от Mailgun.

en: Checking Mailer Configuration
ru: Проверка конфигурации почтовой программы

en: Checking mailer configuration image
ru: Проверка изображения конфигурации почтовой программы

en: Choose Your SMTP Mailer
ru: Выберите SMTP почтовую программу

en: Choose a Different Mailer
ru: Выберите другую почтовую программу

en: Choose a mailer or use an SMTP server.
ru: Выберите почтового провайдера или используйте SMTP-сервер.

en: Clear Log
ru: Очистить журнал

en: Clicked
ru: Нажатия

en: Close
ru: Закрыть

en: Close and exit the Setup Wizard
ru: Закрыть и выйти из мастера установки

en: Coma-separated domains list. Example: domain1.com, domain2.com
ru: Домены, разделённые запятой. Пример: domain1.com, domain2.com

en: Comma separated domains list. (Example: domain1.com, domain2.com)
ru: Список доменов, разделенных запятыми. (Пример: domain1.com , domain2.com )

en: Comma separated emails list. (Example value: email1@domain.com, email2@domain.com)
ru: Список адресов через запятую, например: email1@domain.com , email2@domain.com

en: Comma separated emails list. Example value: email1@domain.com, email2@domain.com
ru: Список адресов через запятую. Например:  email1@domain.com,  email2@domain.com

en: Comment has been published. Sent to the post author.
ru: Комментарий опубликован. Отправляется автору записи.

en: Comment is awaiting moderation. Sent to the site admin and post author if they can edit comments.
ru: Комментарий ожидает модерации. Отправляется администратору сайта и автору записи, если они могут редактировать комментарии.

en: Comments
ru: Комментарии

en: Common Information
ru: Общая информация

en: Compact Mode
ru: Компактный режим

en: Complete Email Reports
ru: Полные отчеты об электронной почте

en: Complete the steps in section "2. Verify Your Domain".
ru: Выполните действия, описанные в разделе "2. Подтвердите свой домен".

en: Completion or failure of a background automatic core update. Sent to the site or network admin.
ru: Завершение или сбой фонового автоматического обновления ядра. Отправляется администратору сайта или сети.

en: Completion or failure of a background automatic plugin update. Sent to the site or network admin.
ru: Завершение или сбой фонового автоматического обновления плагина. Отправляется администратору сайта или сети.

en: Completion or failure of a background automatic theme update. Sent to the site or network admin.
ru: Завершение или сбой фонового автоматического обновления темы. Отправляется администратору сайта или сети.

en: Conditions
ru: Условия

en: Configure Email Logs
ru: Настроить журналы электронной почты

en: Configure Mailer Settings
ru: Настройка параметров почтовой программы

en: Configure a Backup Connection
ru: Настроить резервное подключение

en: Configure mailer
ru: Настройка почтовой программы

en: Configure these alert options to receive notifications when email fails to send from your site. Alert notifications will contain the following important data: email subject, email Send To address, the error message, and helpful links to help you fix the issue. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro!</a>
ru: Настройте эти опции для получения уведомлений на случай, если письма не отправляются с вашего сайта. Оповещения будут содержать следующие важные данные: тему письма, адрес электронной почты получателя, сообщение об ошибке и полезные ссылки, которые помогут вам решить проблему. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Переходите на Easy WP SMTP Pro!</a>

en: Confirm that your browser is updated to the latest version.
ru: Убедитесь, что ваш браузер обновлен до последней версии.

en: Confirmed
ru: Подтверждено

en: Congrats, you’ve successfully set up Easy WP SMTP.
ru: Поздравляем, настройка Easy WP SMTP завершена.

en: Connect
ru: Подключить

en: Connect to %s
ru: Подключиться к %s

en: Connected as
ru: Подключен как

en: Contact Emails (SMTP.com)
ru: Контактные адреса электронной почты (SMTP.com)

en: Contact Us
ru: Связаться с нами

en: Contact your SMTP host to ask about sending/rate limits.
ru: Обратитесь к своему SMTP-хосту, чтобы узнать об ограничениях отправки / скорости.

en: Contact your SMTP host to confirm you are using the correct username and password.
ru: Обратитесь к провайдеру SMTP, чтобы подтвердить, что вы используете правильное имя пользователя и пароль.

en: Contact your hosting support, show them the "full Error Log for debugging" below and share this <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">link</a> with them.
ru: Обратитесь в службу поддержки вашего хостинга, покажите им "весь журнал ошибок " ниже и поделитесь с ними этой <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer"> ссылкой</a>.

en: Contact your web hosting provider and ask them to verify your server can connect to %1$s on port %2$s using %3$s encryption. Additionally, ask them if a firewall or security policy may be preventing the connection - many shared hosts block certain ports.<br><strong>Note: this is the most common cause of this issue.</strong>
ru: Обратитесь к своему веб-хостинг-провайдеру и попросите их подтвердить, что ваш сервер может подключиться к %1$s на порту %2$s, используя шифрование %3$s. Кроме того, спросите их, может ли межсетевой экран или политика безопасности препятствовать соединению - многие общие хосты блокируют определенные порты. <br> <strong>Примечание: это самая распространенная причина данной проблемы.</strong>

en: Contact your web hosting provider and ask them to verify your server can connect to %s. Additionally, ask them if a firewall or security policy may be preventing the connection.
ru: Обратитесь к своему хостинг-провайдеру и попросите их подтвердить, что ваш сервер может подключиться к %s. Кроме того, уточните у них, может ли брандмауэр или политика безопасности препятствовать подключению.

en: Contact your web hosting provider and ask them to verify your server can make outside connections. Additionally, ask them if a firewall or security policy may be preventing the connection - many shared hosts block certain ports.<br><strong>Note: this is the most common cause of this issue.</strong>
ru: Обратитесь к своему веб-хостинг-провайдеру и попросите их подтвердить, что ваш сервер может делать внешние подключения. Кроме того, спросите их, может ли межсетевой экран или политика безопасности препятствовать соединению - многие общие хосты блокируют определенные порты. <br> <strong>Примечание: это самая распространенная причина данной проблемы.</strong>

en: Contact your web hosting provider and inform them you are having issues making outbound connections.
ru: Обратитесь к своему хостинг-провайдеру и сообщите им, что у вас возникают проблемы с исходящими подключениями.

en: Contact your web hosting provider and inform them you are having issues with libpcre2 library on PHP 7.4.
ru: Свяжитесь с вашим хостинг-провайдером и сообщите ему, что у вас возникли проблемы с библиотекой libpcre2 на PHP 7.4.

en: Contact your web hosting provider and inform them your site has an issue with SSL certificates.
ru: Свяжитесь со своим хостинг-провайдером и сообщите им, что у вашего сайта проблема с SSL-сертификатами.

en: Contains
ru: Содержит

en: Content
ru: Содержимое

en: Continue
ru: Продолжить

en: Copied
ru: Скопировано

en: Copied!
ru: Скопировано!

en: Copy Error Log
ru: Скопировать журнал ошибок

en: Copy input value
ru: Скопировать значение ввода

en: Copy the error message above and paste it in a message to the Easy WP SMTP support team.
ru: Скопируйте сообщение выше об ошибке и вставьте его в сообщение для службы поддержки Easy WP SMTP.

en: Could Not Save Changes
ru: Не удалось сохранить изменения

en: Could not authenticate your SMTP account.
ru: Не удалось аутентифицировать вашу учетную запись SMTP.

en: Could not connect to host.
ru: Не удалось подключиться к серверу.

en: Could not connect to the SMTP host.
ru: Не удалось подключиться к узлу SMTP.

en: Could not connect to your host.
ru: Не удалось подключиться к вашему хосту.

en: Could not install the plugin. Don't have file permission.
ru: Не удалось установить плагин. У вас нет прав доступа к файлу.

en: Could not install the plugin. Plugin is not whitelisted.
ru: Не удалось установить плагин. Плагин не внесен в белый список.

en: Could not install the plugin. Plugin slug is missing.
ru: Не удалось установить плагин. Slug плагина отсутствует.

en: Could not install the plugin. WP Plugin installer could not retrieve plugin information.
ru: Не удалось установить плагин. Установщик плагина WP не смог получить информацию о плагине.

en: Could not install the plugin. WP Plugin installer initialization failed.
ru: Не удалось установить плагин. Ошибка инициализации установщика плагина WP.

en: Could not install the plugin. You don't have permission to activate plugins.
ru: Не удалось установить плагин. У вас недостаточно прав для активации плагинов.

en: Could not install the plugin. You don't have permission to install plugins.
ru: Не удалось установить плагин. У вас нет разрешения на установку плагинов.

en: Create API Key
ru: Создать ключ API

en: Created (Admin)
ru: Создано (администратор)

en: Created (User)
ru: Создано (пользователь)

en: Created Date
ru: Дата создания

en: Created On Site
ru: Создано на сайте

en: Current from email domain
ru: Текущий домен электронной почты

en: Current function path: %s
ru: Текущий путь к функции: %s

en: Current mailer
ru: Текущая почтовая программа

en: Current provider doesn't support setting and forcing From Name. Emails will be sent on behalf of the account name used to setup the OAuth connection below.
ru: Текущий провайдер не поддерживает установку и принудительное использование имени From Name. Письма будут отправляться от имени учетной записи, используемой для настройки OAuth-соединения ниже.

en: Custom Date Range
ru: Произвольный диапазон дат

en: Custom Email
ru: Собственный текст письма

en: DB tables
ru: Таблицы

en: Danger Zone
ru: Опасная зона

en: Data JSON decoding error: %1$s
ru: Ошибка декодирования данных JSON: %1$s

en: Data JSON encoding error: %1$s
ru: Ошибка кодирования данных JSON: %1$s

en: Date
ru: Дата

en: Debug
ru: Отладка

en: Debug Email Sending
ru: Отладка отправки электронной почты

en: Debug Event Details
ru: Сведения о событии отладки

en: Debug Events
ru: События отладки

en: Debug Events are Not Installed Correctly
ru: Отладка событий установлена неправильно

en: Debug Output:
ru: Отладочный вывод:

en: Debug events that fall outside the chosen period will be permanently deleted from the database.
ru: События отладки, выходящие за рамки выбранного периода, будут навсегда удалены из базы данных.

en: Default (none)
ru: По умолчанию (none)

en: Define which endpoint you want to use for sending messages.
ru: Определите, какой регион вы хотите использовать для отправки и хранения писем.

en: Define which endpoint you want to use for sending messages. If you are operating under EU laws, you may be required to use EU region. %1$sMore information%2$s on Mailgun.com.
ru: Определите, какую конечную точку вы хотите использовать для отправки сообщений. Если вы работаете в соответствии с законодательством ЕС, от вас может потребоваться использовать регион ЕС. %1$sБольшая информация %2$s на Mailgun.com.

en: Delete All Events
ru: Удалить все события

en: Delete Settings and Deactivate Plugin
ru: Удалить настройки и деактивировать плагин

en: Deprecated options were already removed from DB and can't be migrated.
ru: Устаревшие параметры были удалены из базы данных и не могут быть перенесены.

en: Detailed Email Log
ru: Подробный журнал почты

en: Detailed Email Logs
ru: Подробные журналы

en: Detailed Stats by Subject Line
ru: Подробная статистика по темам писем

en: Disable Email Summaries
ru: Отключить почтовые сводки

en: Disable Email Summaries weekly delivery.
ru: Отключить еженедельные почтовые сводки.

en: Disabling this option will block users from being able to export their personal data, as they will not receive an email with a link.
ru: Отключение этой опции заблокирует пользователям возможность экспортировать свои персональные данные, так как они не получат электронное письмо со ссылкой.

en: Disabling this setting is not recommended and should only be done for staging or development sites.
ru: Отключение этого параметра не рекомендуется и должно выполняться только для промежуточных сайтов или сайтов разработки.

en: Dismiss
ru: Закрыть

en: Dismiss email alert block
ru: Отключить блок оповещений по электронной почте

en: Dismiss this message
ru: Отклонить это сообщение

en: Dismiss this notice
ru: Скрыть это уведомление

en: Do Easy WP SMTP DB tables exist?
ru: Существуют ли таблицы базы данных Easy WP SMTP?

en: Do Not Send
ru: Не отправлять

en: Docs
ru: Документация

en: Documentation
ru: Документация

en: Domain Check Results
ru: Результаты проверки домена

en: Domain Name
ru: Имя домена

en: Don't Replace "From" Field
ru: Не заменять в поле "Адрес отправителя"

en: Don't Replace in From Field
ru: Не заменять в поле "Адрес отправителя"

en: Don't see what you're looking for? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Suggest a mailer</a>.
ru: Не нашли то, что ищете? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Предложите почтовую рассылку</a>.

en: EU
ru: ЕС

en: Easily export your logs to CSV or Excel. Filter the logs before you export and only download the data you need. This feature lets you easily create your own deliverability reports. You can also use the data in 3rd party dashboards to track deliverability along with your other website statistics. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro!</a>
ru: С легкостью экспортируйте свои журналы в формат CSV или Excel. Фильтруйте журналы перед экспортом и загружайте только нужные данные. Эта функция позволяет легко создавать собственные отчеты о доставке. Вы также можете использовать данные в сторонних панелях управления для отслеживания доставки вместе с другой статистикой вашего веб-сайта. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Перейдите на Easy WP SMTP Pro!</a>

en: Easy WP SMTP &rsaquo; Setup Wizard
ru: Easy WP SMTP &rsaquo; Мастер настройки

en: Easy WP SMTP DB tables are created
ru: Создаются таблицы БД Easy WP SMTP.

en: Easy WP SMTP DB tables check has failed
ru: При проверке таблиц БД Easy WP SMTP возникла ошибка

en: Easy WP SMTP Logo
ru: Логотип Easy WP SMTP

en: Easy WP SMTP Pro related message was successfully dismissed.
ru: Сообщение, связанное с Easy WP SMTP Pro, отклонено.

en: Easy WP SMTP Pro was already installed, but was not active. We activated it for you.
ru: Плагин Easy WP SMTP Pro уже установлен, но не был активирован. Мы активировали его для вас.

en: Easy WP SMTP Settings
ru: Настройки Easy WP SMTP

en: Easy WP SMTP Weekly Email Summary
ru: Еженедельный обзор электронной почты Easy WP SMTP

en: Easy WP SMTP has detected incorrect "wp_mail" function location. Usually, this means that emails will not be sent successfully!
ru: Easy WP SMTP обнаружил неправильное расположение функции "wp_mail". Обычно это означает, что электронные письма не будут отправлены успешно!

en: Easy WP SMTP has detected that your site is running an outdated version of WordPress (%s). Easy WP SMTP requires at least WordPress version 5.2.
ru: Easy WP SMTP обнаружил, что на вашем сайте установлена ​​устаревшая версия WordPress (%s). Для работы Easy WP SMTP требуется как минимум WordPress версии 5.2.

en: Easy WP SMTP is a free plugin, and the team behind SendLayer maintains it to give back to the WordPress community.
ru: Плагин Easy WP SMTP бесплатный, и команда SendLayer поддерживает его работу во благо сообщества WordPress.

en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it looks like they exist in your database.
ru: Easy WP SMTP использует настраиваемые таблицы базы данных для некоторых своих функций. Настраиваемые таблицы должны быть созданы для корректной работы, и, кажется, они уже имеются в вашей базе данных.

en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it seems they are missing. Please try to <a href="%1$s" target="_self" aria-label="%2$s" rel="noopener noreferrer">%3$s</a>. If this issue persists, please contact our support.
ru: Для некоторых своих функций Easy WP SMTP использует настраиваемые таблицы базы данных. Настраиваемые таблицы должны быть созданы для корректной работы, но, кажется, сейчас они отсутствуют. Попробуйте <a href="%1$s" target="_self" aria-label="%2$s" rel="noopener noreferrer">%3$s</a>. Если проблема не исчезнет, обратитесь в службу поддержки.

en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it seems they are missing. Please try to <a href="%1$s">create the missing DB tables by clicking on this link</a>. If this issue persists, please <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support</a> and provide the error message below:
ru: Easy WP SMTP использует настраиваемые таблицы базы данных для некоторых своих функций. Настраиваемые таблицы должны быть созданы для корректной работы, но, кажется, сейчас они отсутствуют. Попробуйте <a href="%1$s">нажать на эту ссылку и создать недостающие таблицы БД</a>. Если проблема не исчезнет, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">обратитесь в нашу службу поддержки</a> со следующим сообщением об ошибке:

en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it seems they are missing. Please try to <a href="%1$s">create the missing DB tables by clicking on this link</a>. If this issue persists, please <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support</a>.
ru: Easy WP SMTP использует настраиваемые таблицы базы данных для некоторых своих функций. Настраиваемые таблицы должны быть созданы для корректной работы, но, кажется, сейчас они отсутствуют. Попробуйте <a href="%1$s">нажать на эту ссылку и создать недостающие таблицы БД</a>. Если проблема не исчезнет, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">обратитесь в нашу службу поддержки</a>.

en: Easy WP SMTP logo
ru: Логотип Easy WP SMTP

en: Easy WP SMTP mailer setup is complete
ru: Настройка почтовой программы Easy WP SMTP завершена

en: Easy WP SMTP mailer setup is incomplete
ru: Настройка почтовой программы Easy WP SMTP не завершена

en: Easy WP SMTP settings will be used only if the site is running on following domain(s):
ru: Настройки Easy WP SMTP будут использоваться только в том случае, если сайт запущен на следующих доменах:

en: Easy WP SMTP uses the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Action Scheduler</a> library, which lets it queue and process large tasks in the background without slowing down your site for visitors. Here you can see the list of all Easy WP SMTP Action Scheduler tasks and their statuses. This table can help with debugging certain issues.
ru: В плагине Easy WP SMTP используется библиотека <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">планировщика действий</a>, которая позволяет ставить в очередь и обрабатывать большие задачи в фоновом режиме, не замедляя работу сайта для посетителей. Здесь вы можете увидеть список всех задач планировщика действий Easy WP SMTP и их статус. Эта таблица может быть полезна при устранении определенных проблем.

en: Educational notice for this mailer was successfully dismissed.
ru: Информационное уведомление по этому почтовой программе было успешно скрыто.

en: Email
ru: Электронная почта

en: Email Addresses
ru: Email-адреса

en: Email Alerts
ru: Email уведомления

en: Email Change Attempt
ru: Попытка смены адреса электронной почты

en: Email Changed
ru: Адрес почты изменен

en: Email Controls
ru: Панель управления

en: Email Delivery Errors
ru: Ошибки при доставке электронной почты

en: Email Delivery Errors were disabled using a %s filter.
ru: Ошибки доставки электронной почты были отключены с помощью фильтра %s.

en: Email Error Tracking
ru: Отслеживание ошибок почты

en: Email Log
ru: Журнал почты

en: Email Logging saves information about all the emails sent from your WordPress site. Search and filter the email log to find specific emails and check their delivery statuses. When you enable email logging, you’ll also be able to resend emails, save attachments, and export logs as a CSV, Excel, or EML file. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a> to start using email logs today.
ru: При ведении журнала электронной почты сохраняется информация обо всех электронных письмах, отправленных с вашего сайта WordPress. Используйте поиск и фильтры, чтобы находить определенные письма и проверять статусы их доставки. Включив функцию ведения журнала электронной почты, вы также сможете повторно отправлять письма, сохранять вложения и экспортировать журналы в виде файлов CSV, Excel или EML. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Перейдите на Easy WP SMTP Pro</a>, чтобы начать использовать регистрацию электронной почты уже сегодня.

en: Email Logs
ru: Журналы почты

en: Email Rate Limiting
ru: Ограничение числа отправляемых писем

en: Email Rate Limiting is a Pro Feature
ru: Ограничение числа отправляемых электронных писем  — функция, доступная в версии Pro

en: Email Reports
ru: Отчеты об электронной почте

en: Email Sending Errors
ru: Статистика отправки писем

en: Email Source: %s
ru: Источник электронной почты: %s

en: Email Test
ru: Проверка почты

en: Email content may include sensitive information, such as plain text passwords. For security purposes, consider carefully whether to enable this option. All email content will be stored in your site's database. To resend emails from our Email Log, this option must be enabled.
ru: В электронных письмах может содержаться конфиденциальная информация, например незашифрованные пароли. В целях безопасности хорошо подумайте, следует ли включать эту опцию. Все содержимое электронной почты будет храниться в базе данных вашего сайта. Необходимо включить данную опцию, чтобы повторно отправлять письма из нашего журнала электронной почты.

en: Email domain is configured correctly
ru: Домен электронной почты настроен правильно

en: Email domain issues detected
ru: Обнаружены проблемы с доменом электронной почты

en: Email log ID
ru: ID журнала электронной почты

en: Email log export (.eml, .csv, .xlsx) and bulk exporter
ru: Экспорт журнала электронной почты (.eml, .csv, .xlsx) и пакетный экспортер

en: Enable Authentication
ru: Включить проверку подлинности

en: Enable Auto TLS
ru: Включить Auto TLS

en: Enable Debug Log
ru: Включить журнал отладки

en: Enable Domain Check
ru: Включить проверку домена

en: Enable Smart Routing
ru: Включить умную маршрутизацию

en: Enable mail server authentication. This option should be enabled in most cases.
ru: Включите проверку подлинности почтового сервера. Эта опция должна быть включена в большинстве случаев.

en: Enable this setting to debug the email sending process. All debug events will be logged in the table below. This setting is recommended only for shorter debugging periods. Please disable it once you’re done troubleshooting.
ru: Включите этот параметр, чтобы отладить процесс отправки электронной почты. Все события отладки будут регистрироваться в таблице ниже. Этот параметр рекомендуется использовать только для более коротких периодов отладки. Отключите его, как только устранение неполадок будет завершено.

en: Enable to send this email in HTML format. Disable to send it in plain text format.
ru: Включите отправку этого электронного письма в формате HTML. Отключите его, чтобы отправить в обычном текстовом формате.

en: Enable to stop your site from sending emails. Test emails are allowed to be sent, regardless of whether this option is enabled.
ru: Включите, чтобы запретить вашему сайту отправлять электронные письма. Тестовые электронные письма разрешено отправлять независимо от того, включена ли эта опция.

en: Enabling this will REMOVE ALL Easy WP SMTP data upon plugin deletion. All settings will be unrecoverable.
ru: Включение этого приведет к удалению всех данных Easy WP SMTP при удалении плагина. Все настройки будут невосстановимы.

en: Enabling this will condense navigation and move Easy WP SMTP under the WordPress Settings menu.
ru: Включенная опция позволит упростить навигацию и переместить Easy WP SMTP в меню настроек WordPress.

en: Encrypt Password
ru: Шифрование пароля

en: Encryption
ru: Шифрование

en: Enhanced Weekly Email Summary
ru: Улучшенная еженедельная сводка по электронной почте

en: Enter a custom subject for your message.
ru: Введите тему сообщения.

en: Enter a subject for your message
ru: Введите тему сообщения

en: Enter a valid email address. A verification email will be sent to the email address you entered.
ru: Введите действительный адрес электронной почты. Письмо с подтверждением будет отправлено на указанный вами адрес электронной почты.

en: Enter correct SMTP Username (usually this is an email address) and Password in the appropriate fields.
ru: Введите правильное имя пользователя SMTP (обычно это адрес электронной почты) и пароль в соответствующих полях.

en: Enter the domain name to verify it on Amazon SES and generate the required DNS CNAME records.
ru: Введите имя домена для его проверки в Amazon SES и создания необходимых DNS CNAME записей.

en: Enter the email address you want to send the test email to.
ru: Введите адрес электронной почты, на который вы хотите отправить тестовое электронное письмо.

en: Enter the email addresses (3 max) you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up email alerts.
ru: Введите адреса электронной почты (максимум 3) для получения оповещений о сбоях в отправке писем. Прочтите нашу документацию по настройке оповещений по электронной почте.

en: Enter the recipient's email address
ru: Введите адрес получателя

en: Enter your Easy WP SMTP License Key
ru: Введите лицензионный ключ Easy WP SMTP

en: Enter your email address to receive helpful suggestions from Easy WP SMTP. We’ll help you optimize your email deliverability and grow your business.
ru: Введите адрес электронной почты для получения полезных рекомендаций от Easy WP SMTP. Мы поможем вам с оптимизацией доставки электронной почты и развитием вашего бизнеса.

en: Error
ru: Ошибка

en: Error Details
ru: Подробности ошибки

en: Error Message:
ru: Сообщение об ошибке:

en: Error due to unsolicited and/or bulk e-mail.
ru: Ошибка из-за нежелательной и/или массовой почтовой рассылки.

en: Error icon
ru: Значок ошибки

en: Error occurred:
ru: Произошла ошибка:

en: Event #%d
ru: Событие #%d

en: Event Types
ru: Типы событий

en: Events Retention Period
ru: Установить срок хранения

en: Export
ru: Экспорт

en: Export Email Logs
ru: Экспорт журналов электронной почты

en: Export Type
ru: Тип экспорта

en: Export in CSV (.csv)
ru: Экспорт в CSV (.csv)

en: Export in EML (.eml)
ru: Экспорт в EML (.eml)

en: Export in Microsoft Excel (.xlsx)
ru: Экспорт в Microsoft Excel (.xlsx)

en: Export logs to CSV, XLSX, or EML
ru: Экспорт журналов в CSV, XLSX, или EML

en: Failed
ru: Неудачно

en: Fill out the required settings below to set up this mailer.
ru: Для начала использования этой почтовой программы выполните требуемые ниже настройки.

en: Filter
ru: Фильтр

en: Finish Setup
ru: Завершить настройку

en: Fix your WordPress email delivery by sending them via a transactional email provider or an SMTP server.
ru: Улучшайте доставку электронных писем на WordPress: используйте сервис для отправки транзакционных писем или SMTP-сервер.

en: Follow this link to <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">get a Mailgun API Key</a>. Generate a key in the "Mailgun API Keys" section.
ru: Перейдите по этой ссылке, чтобы <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">получить ключ API Mailgun</a>. Сгенерируйте ключ в разделе «Ключи API Mailgun».

en: Follow this link to get a Domain Name from Mailgun: %s.
ru: Перейдите по этой ссылке для получения доменного имени от Mailgun: %s.

en: Follow this link to get a Sender Name from SMTP.com: %s.
ru: Перейдите по этой ссылке, чтобы получить имя отправителя от SMTP.com: %s.

en: Follow this link to get a Server API Token from Postmark: %s.
ru: Перейдите по этой ссылке, чтобы получить токен серверного API от Postmark: %s.

en: Follow this link to get an API Key from SMTP.com: %s.
ru: Перейдите по этой ссылке, чтобы получить ключ API с SMTP.com: %s.

en: Follow this link to get an API Key from SendGrid: %s.
ru: Перейдите по этой ссылке для получения API ключа SendGrid: %s.

en: Follow this link to get an API Key from SendLayer: %s.
ru: Перейдите по этой ссылке, чтобы получить ключ API от SendLayer: %s.

en: Follow this link to get an API Key from SparkPost: %s.
ru: Перейдите по этой ссылке, чтобы получить ключ API от SparkPost: %s.

en: Follow this link to get an API Key: %s.
ru: Перейдите по этой ссылке, чтобы получить ключ API: %s.

en: Following error occurred when attempting to send test email:
ru: При попытке отправить тестовую электронную почту произошла следующая ошибка:

en: For a quick fix, until your web hosting resolves this, you can downgrade to PHP version 7.3 on your server.
ru: Для быстрого исправления ошибки, пока ваш веб-хостинг не решит проблему, вы можете перейти на PHP версии 7.3.

en: For full transparency, we want you to know that the Brevo (formerly Sendinblue) links above are tracking links as part of our partnership with Brevo. Although we can choose to recommend any SMTP service, we only partner with products we believe will provide value to our users.
ru: Для полной прозрачности мы хотим, чтобы вы знали, что приведенные выше ссылки Brevo (ранее Sendinblue) являются ссылками для отслеживания в рамках нашего партнерства с Brevo. Хотя мы можем порекомендовать любую службу SMTP, мы сотрудничаем только с продуктами, которые, по нашему мнению, будут полезны для наших пользователей.

en: For more details please try running an Email Test or reading the latest <a href="%s">error event</a>.
ru: Для более подробной информации попробуйте запустить тест электронной почты или прочитать последние <a href="%s">ошибки событий</a>.

en: For most servers SSL/TLS is the recommended option
ru: Для большинства серверов SSL/TLS является рекомендуемой опцией

en: For most servers TLS is the recommended option. If your SMTP provider offers both SSL and TLS options, we recommend using TLS.
ru: Для большинства серверов рекомендуется TLS. Если SMTP-провайдер поддерживает и то и другое, мы рекомендуем использовать TLS.

en: For some reason the database table was not installed correctly. Please contact plugin support team to diagnose and fix the issue.
ru: По какой-то причине таблица базы данных не была установлена ​​правильно. Пожалуйста, свяжитесь со службой поддержки плагина, чтобы диагностировать и устранить проблему.

en: Force From Email
ru: Принудительно использовать адрес отправителя

en: Force From Name
ru: Принудительно использовать имя отправителя

en: Force From Name Replacement
ru: Принудительно заменять имя отправителя

en: Forever
ru: Всегда

en: Found <strong>%1$s %2$s event</strong> | Found <strong>%1$s %2$s events</strong>
ru[0]: Найдено <strong>%1$s %2$s событие</strong>
ru[1]: Найдено <strong>%1$s %2$s события</strong>
ru[2]: Найдено <strong>%1$s %2$s событий</strong>

en: From Address
ru: С адреса

en: From Email
ru: С адреса

en: From Email Address
ru: Адрес отправителя

en: From Name
ru: Имя отправителя

en: From Phone Number
ru: С номера телефона

en: Full Log
ru: Полный журнал

en: Full log of background update results which includes information about WordPress core, plugins, themes, and translations updates. Only sent when you are using a development version of WordPress. Sent to the site or network admin.
ru: Полный журнал результатов фонового обновления, который включает информацию о ядре WordPress, плагинах, темах и обновлениях переводов. Отправляется только при использовании версии WordPress для разработки. Отправляется администратору сайта или сети.

en: General
ru: Основные

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: Generate an API key on the Sending &rarr; API Keys page in your %s.
ru: В меню %s сгенерируйте ключ API на странице «Отправка» &rarr; «Ключи API».

en: Generate an API key on the Sending → API Keys page in your %1$scontrol panel%2$s.
ru: В %1$sпанели управления%2$s сгенерируйте ключ API на странице «Отправка» → «Ключи API».

en: Get API Key
ru: Получить ключ API

en: Get Easy WP SMTP Pro
ru: Получите Easy WP SMTP Pro.

en: Get Easy WP SMTP Pro and Gain Access to more Powerful Features
ru: Перейдите на Easy WP SMTP Pro и получите доступ к более мощным функциям

en: Get Sender Name
ru: Получить имя отправителя

en: Get Server API Token
ru: Получить API-токен сервера

en: Get Started with Brevo
ru: Начать работу с Brevo

en: Get Started with SMTP.com
ru: Начать работу с SMTP.com

en: Get Started with SendLayer
ru: Начните работать с SendLayer

en: Get a Domain Name
ru: Получите доменное имя

en: Get more value out of Easy WP SMTP! Select which of the following features you’d like to use, and we’ll enable them for you.
ru: Извлекайте максимум пользы из Easy WP SMTP! Выберите, какие из следующих функций вам нужны, и мы включим их для вас.

en: Get notifications via email, SMS, Slack, or webhook when emails fail to send.
ru: Получайте уведомления с помощью электронной почты, SMS, Slack или вебхука, если электронные письма не отправляются.

en: Get notified about emails that were successfully sent, but have hard bounced on delivery attempt. A hard bounce is an email that has failed to deliver for permanent reasons, such as the recipient's email address being invalid.
ru: Получайте уведомления о письмах, которые были отправлены, но возник жесткий отказ при попытке доставки. Жесткий отказ происходит, когда письмо не удается доставить по постоянным причинам, например недействительного адреса электронной почты получателя.

en: Get v3 API Key
ru: Получить ключ API v.3

en: Give Feedback
ru: Оставить отзыв

en: Gmail mailer requires a valid Easy WP SMTP Pro license. Please activate your license key.
ru: Для почтовой программы Gmail требуется действующая лицензия Easy WP SMTP Pro. Активируйте свой лицензионный ключ.

en: Go back to the Dashboard
ru: Вернуться в панель управления

en: Go to Easy WP SMTP Settings page
ru: Перейти на страницу настроек

en: Go to Easy WP SMTP plugin Settings page.
ru: Перейдите на страницу настроек плагина Easy WP SMTP.

en: Go to Easy WP SMTP plugin settings page. Click the “Remove OAuth Connection” button.
ru: Перейдите на страницу настроек плагина Easy WP SMTP. Нажмите кнопку «Удалить OAuth-соединение».

en: Go to Easy WP SMTP settings page.
ru: Перейдите на страницу настроек Easy WP SMTP.

en: Go to EasyWPSMTP.com documentation page
ru: Перейти  на страницу документации EasyWPSMTP.com

en: Go to our how-to guide for setting up <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun with Easy WP SMTP</a>.
ru: Перейдите к нашему руководству по настройке <a href="%s" target="_blank" rel="no opener no referrer">Mailgun с помощью Easy WP SMTP</a>.

en: Go to plugin Settings page and click the "Allow plugin to send emails using your Google account" button.
ru: Перейдите на страницу настроек плагина и нажмите кнопку «Разрешить плагину отправлять письма с помощью учетной записи Google».

en: Go to your <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost account</a> or <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost EU account</a> and verify that your API key is correct.
ru: Перейдите в свою <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">учетную запись SparkPost</a> или <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">учетную запись SparkPost EU</a> и проверьте правильность ключа API.

en: Go to your Mailgun account and verify that your <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun API Key</a> is correct.
ru: Перейдите в свою учетную запись Mailgun и убедитесь, что ваш <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">закрытый ключ API</a> указан правильно.

en: Google API Error.
ru: Ошибка Google API.

en: Headers
ru: Заголовки (Headers)

en: Heads up!
ru: Внимание!

en: Heads up! Easy WP SMTP has detected %1$s is activated. Please deactivate %1$s to prevent conflicts.
ru: Внимание! Easy WP SMTP обнаружил, что активирован %1$s . Деактивируйте %1$s для предотвращения конфликтов.

en: Help
ru: Помощь

en: Help Us Improve Easy WP SMTP
ru: Помогите нам сделать Easy WP SMTP еще лучше

en: Help make Easy WP SMTP better for everyone
ru: Помогите сделать Easy WP SMTP лучше для каждого пользователя

en: Help us spread the word %1$sby giving Easy WP SMTP a 5-star rating %3$s(%4$s) on WordPress.org%2$s. Thanks for your support and we look forward to bringing you more awesome features.
ru: %1$sОцените Easy WP SMTP на 5 звезд %3$s(%4$s) на WordPress.org%2$s, чтобы помочь нашему плагину стать еще популярнее. Благодарим за вашу поддержку и с нетерпением ждем возможности предложить вам еще больше потрясающих функций.

en: Here are the domains and email addresses that have been verified and can be used as the From Email.
ru: Вот домены и адреса электронной почты, которые были проверены и могут быть использованы в качестве адреса отправителя.

en: Here, you can view and configure plugin debugging events to find and resolve email sending issues. You’ll also see any email sending errors that occur.
ru: Здесь вы можете просматривать и настраивать события отладки плагина, чтобы находить и решать проблемы с отправкой электронной почты. Вы также увидите все ошибки, возникающие при отправке электронной почты.

en: Hi there,
ru: Здравствуйте!

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide Dashboard Widget
ru: Скрыть виджет консоли

en: Hide Debug Log
ru: Скрыть журнал отладки

en: Hide the Easy WP SMTP Dashboard Widget.
ru: Скрыть виджет консоли Easy WP SMTP.

en: How was your Easy WP SMTP setup experience?
ru: Как вы оцените свой опыт настройки Easy WP SMTP?

en: I Understand, Continue
ru: Я понимаю, продолжить

en: I already did
ru: Уже сделано

en: I'll do it later
ru: Я сделаю это позже

en: Icon
ru: Значок

en: Identify failed emails quickly
ru: Быстро выявляйте сбои в отправке

en: If email's From Name is empty, the plugin will set the above value regardless.
ru: Если имя отправителя письма не заполнено, плагин будет устанавливать значение из поля выше.

en: If enabled, the From Email setting above will be used for all emails, ignoring values set by other plugins.
ru: Если этот параметр включен, то вышеприведенный параметр "От (Email)" будет использоваться для всех писем, игнорируя значения, установленные другими плагинами.

en: If enabled, the From Name setting above will be used for all emails, ignoring values set by other plugins.
ru: Если этот параметр включен, указанный выше параметр "Имя отправителя" будет использоваться для всех писем, игнорируя значения, установленные другими плагинами.

en: If enabled, your specified From Email Address will be used for all outgoing emails, regardless of values set by other plugins.
ru: Если опция включена, указанный вами адрес отправителя будет использоваться для всех исходящих писем, независимо от значений, установленных другими плагинами.

en: If enabled, your specified From Name will be used for all outgoing emails, regardless of values set by other plugins.
ru: Если опция включена, указанное вами имя отправителя будет использоваться для всех исходящих электронных писем, независимо от значений, установленных другими плагинами.

en: If no Reply-To Email Address has been set or if the reply-to header of an email is empty, this setting has no effect.
ru: Если адрес для ответа не задан или заголовок ответного сообщения пуст, эта опция не действует.

en: If updating the API Key doesn't resolve this issue, please contact our support.
ru: Если обновление ключа API не решит проблему, свяжитесь с нашей службой поддержки.

en: If using "Other SMTP" Mailer, contact your SMTP host to confirm they are accepting outside connections with the settings you have configured (address, username, port, security, etc).
ru: Если вы используете почтовую программу "Другой SMTP", обратитесь к своему SMTP-хосту, чтобы подтвердить, что они принимают внешние подключения с настроенными вами настройками (адрес, имя пользователя, порт, безопасность и т.д.).

en: If using "Other SMTP" Mailer, triple check your SMTP settings including host address, email, and password.
ru: При использовании почтовой программы "Другой SMTP" трижды проверьте свои настройки SMTP, включая адрес хоста, адрес электронной почты и пароль.

en: If you are operating under EU laws, you may be required to use EU region.
ru: Если вы подчиняетесь EU законам, вам, возможно, надо использовать регион EU.

en: If you are using an ad blocker, please disable it or whitelist the current page.
ru: Если вы используете блокировщик рекламы, пожалуйста, отключите его или внесите текущую страницу в белый список.

en: If you aren't already using Chrome, Firefox, Safari, or Edge, then please try switching to one of these popular browsers.
ru: Если вы еще не используете Chrome, Firefox, Safari или Edge, попробуйте перейти на один из этих популярных браузеров.

en: If you create a test email on this page, it will still be sent.
ru: Если вы создадите тестовое электронное письмо на этой странице, оно все равно будет отправлено.

en: If you do not see activation email, go to your Mailgun control panel and resend the activation email.
ru: Если вы не видите письмо активации, перейдите в панель управления Mailgun и повторно отправьте письмо для активации.

en: If you want to disable the use of constants, find in %1$s file the constant %2$s and turn if off:
ru: Если вы хотите отключить использование констант, найдите в файле %1$s константу %2$s и выключите ее:

en: If you want to use a different From Email address you can setup a Google email alias. %1$sFollow these instructions%2$s, then input the alias address in the From Email section below.
ru: Если вы хотите использовать другой адрес электронной почты отправителя, вы можете настроить псевдоним электронной почты Google. %1$sСледуйте этим инструкциям%2$s, затем введите псевдоним в поле отправителя ниже.

en: If you'd prefer not to set up SSL, or need an SMTP solution in the meantime, please go back and select a different mailer option.
ru: Если вы предпочитаете не устанавливать SSL или нуждаетесь в SMTP-решении, вернитесь назад и выберите другой вариант почтовой программы.

en: If you'd prefer not to set up SSL, or need an SMTP solution in the meantime, please select a different mailer option.
ru: Если вы предпочитаете не настраивать SSL, но в то же время нуждаетесь в SMTP-решении, выберите другой вариант почтовой программы.

en: If you've checked each of these details and are still running into issues, then please get in touch with our support team. We’d be happy to help!
ru: Если вы проверили каждую из этих деталей и все еще сталкиваетесь с проблемами, свяжитесь с нашей службой поддержки. Мы будем рады помочь!

en: If your SMTP provider offers both SSL and TLS encryption, we recommend using TLS. For most servers, this is the more secure option.
ru: Если ваш SMTP-провайдер предлагает SSL и TLS-шифрование, мы рекомендуем использовать TLS. Для большинства серверов это более безопасный вариант.

en: If you’d like a guided setup, run through our <a href="%s">Setup Wizard</a>.
ru: Если вам нужна пошаговая настройка, запустите <a href="%s">Мастер настройки</a>.

en: Implement advanced routing rules
ru: Внедрить расширенные правила маршрутизации

en: Improved Email Deliverability
ru: Улучшенная доставка почты

en: In order to fix this issue, please check each of the items below:
ru: Чтобы устранить эту проблему, проверьте каждый из приведенных ниже пунктов:

en: Initiator
ru: Инициатор

en: Insert/update SQL query error: %1$s
ru: Ошибка SQL-запроса вставки/обновления: %1$s

en: Install the WPForms plugin and create beautiful contact forms with just a few clicks.
ru: Установите плагин WPForms и создавайте красивые контактные формы буквально парой щелчков мышью.

en: Instant Email Alerts
ru: Мгновенные электронные оповещения

en: Intuitive Dashboard Widget with email stats
ru: Интуитивно понятный виджет консоли со статистикой электронной почты

en: Invalid SendGrid API key
ru: Недопустимый ключ API SendGrid

en: Invalid record format
ru: Неверный формат записи

en: Invited To Site
ru: Приглашен на сайт

en: Is
ru: Является

en: Is Easy WP SMTP mailer setup complete?
ru: Настройка почтовой программы Easy WP SMTP завершена?

en: Is email domain configured properly?
ru: Домен электронной почты настроен правильно?

en: It looks like it's overwritten in the "wp-config.php" file. Please reach out to your hosting provider on how to disable or remove the "wp_mail" function overwrite to prevent conflicts with Easy WP SMTP.
ru: Похоже, что это перезаписано в "wp-config.php " файл. Пожалуйста, обратитесь к вашему хостинг-провайдеру за информацией о том, как отключить или удалить функцию перезаписи "wp_mail", чтобы предотвратить конфликты с Easy WP SMTP.

en: It looks like something is preventing JavaScript from loading on your website. Easy WP SMTP requires JavaScript in order to give you the best possible experience.
ru: Похоже, что-то мешает загрузке JavaScript на вашем сайте. Для максимально удобной работы плагину Easy WP SMTP требуется наличие JavaScript.

en: It looks like something went wrong...
ru: Похоже, что-то пошло не так...

en: It looks like the "%s" must-use plugin is overwriting the "wp_mail" function. Please reach out to your hosting provider on how to disable or remove the "wp_mail" function overwrite to prevent conflicts with Easy WP SMTP.
ru: Похоже, что обязательный к использованию плагин "%s" перезаписывает функцию "wp_mail". Пожалуйста, обратитесь к вашему хостинг-провайдеру за информацией о том, как отключить или удалить функцию перезаписи "wp_mail", чтобы предотвратить конфликты с Easy WP SMTP.

en: It looks like the "%s" plugin is overwriting the "wp_mail" function. Please reach out to the plugin developer on how to disable or remove the "wp_mail" function overwrite to prevent conflicts with Easy WP SMTP.
ru: Похоже, что плагин "%s" перезаписывает функцию "wp_mail". Пожалуйста, обратитесь к разработчику плагина за информацией о том, как отключить или удалить перезапись функции "wp_mail", чтобы предотвратить конфликты с Easy WP SMTP.

en: It looks like the plugin installation failed!
ru: Похоже, установка плагина не удалась!

en: It looks like we can't fetch plugins information.
ru: Похоже, мы не можем получить информацию о плагинах.

en: It looks like we can't import the plugin settings.
ru: Похоже, что мы не можем сохранить настройки.

en: It looks like we can't install the plugin.
ru: Похоже, что мы не можем установить плагин.

en: It looks like we can't load authentication details.
ru: Похоже, что мы не можем загрузить данные аутентификации.

en: It looks like we can't load existing settings.
ru: Похоже, мы не можем загрузить существующие настройки.

en: It looks like we can't load oAuth redirect.
ru: Похоже, что мы не можем загрузить перенаправление oAuth.

en: It looks like we can't load the settings.
ru: Похоже, мы не можем загрузить настройки.

en: It looks like we can't perform the mailer configuration check.
ru: Похоже, что мы не можем выполнить проверку конфигурации почтовой программы.

en: It looks like we can't register the Amazon SES Identity.
ru: Похоже, мы не можем зарегистрировать идентификатор Amazon SES.

en: It looks like we can't remove OAuth connection.
ru: Похоже, мы не можем удалить подключение к протоколу OAuth.

en: It looks like we can't remove oAuth connection.
ru: Похоже, мы не можем удалить соединение oAuth.

en: It looks like we can't retrieve Amazon SES Identities.
ru: Похоже, что мы не можем получить идентификаторы Amazon SES.

en: It looks like we can't retrieve the Amazon SES Identities.
ru: Похоже, мы не можем получить идентификаторы Amazon SES.

en: It looks like we can't save the settings.
ru: Похоже, мы не можем сохранить настройки.

en: It looks like we can't send the feedback.
ru: Похоже, что мы не можем отправить обратную связь.

en: It looks like your SendGrid API Key is invalid.
ru: Похоже, ваш ключ API SendGrid недействителен.

en: It looks like your server is running PHP version 7.4.x with an outdated PCRE library (libpcre2) that has a known issue with email address validation.
ru: Похоже, ваш сервер работает под управлением PHP версии 7.4.x с устаревшей библиотекой PCRE (libpcre2), которая имеет известную проблему с проверкой адреса электронной почты.

en: It seems that you forgot to activate your Mailgun account.
ru: Похоже, вы забыли активировать свою учетную запись Mailgun.

en: It should be something like this: %1$s. These are incorrect values: %2$s.
ru: Это должно быть примерно так: %1$s. А значение %2$s неверно.

en: Last %d day | Last %d days
ru[0]: Последний %d день
ru[1]: Последние %d дня
ru[2]: Последние %d дней

en: Learn the full potential of Easy WP SMTP with our Pro version. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade today</a> and start using advanced features to track and monitor email activity.
ru: Оцените по достоинству весь потенциал Easy WP SMTP в версии Pro. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Смените тариф сегодня</a> и сразу же получите доступ к расширенным функциям для отслеживания и мониторинга действий в электронной почте.

en: Let's Get Started
ru: Давайте начнем

en: Let’s see how many emails you’ve sent with Easy WP SMTP.
ru: Давайте посмотрим, сколько писем вы отправили с помощью Easy WP SMTP.

en: License
ru: Лицензия

en: License Key
ru: Лицензионный ключ

en: License key input
ru: Ввод лицензионного ключа

en: License key type
ru: Тип лицензионного ключа

en: Limit the number of emails this site will send in each time interval (per minute, hour, day, week and month). Emails that will cross those set limits will be queued and sent as soon as your limits allow. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Learn More</a>.
ru: Ограничивайте количество писем, которые этот сайт будет отправлять в каждом временном интервале (в минуту, час, день, неделю и месяц). Письма, которые превысят установленные лимиты, будут поставлены в очередь и отправлены, как только ваши лимиты снова это позволят. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Подробнее</a>.

en: Lite install date
ru: Дата установки Lite

en: Loading
ru: Загрузка

en: Log cleared.
ru: Журнал очищен.

en: Made with ♥ by the Easy WP SMTP team
ru: Сделано с ♥ командой Easy WP SMTP

en: Mailer
ru: Почтовая программа

en: Mailer Settings
ru: Настройки провайдера

en: Mailgun API Key
ru: Ключ API Mailgun

en: Mailgun failed.
ru: Mailgun не работает.

en: Make sure that Gmail app in your Google Workspace is actually enabled. You can check that in Apps list in <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google Workspace Admin</a> area.
ru: Убедитесь, что приложение Gmail включено в вашем сервисе Google Workspace. Это можно проверить в списке приложений в области <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">администратора Google Workspace</a>.

en: Make sure that the generated email has a TO header, useful when you are responsible for email creation.
ru: Убедитесь, что сгенерированное письмо имеет заголовок TO, полезный, когда Вы несете ответственность за создание письма.

en: Make sure that the used Client ID/Secret correspond to a proper project that has Gmail API enabled.
ru: Убедитесь, что используемый Client ID/Secret соответствует проекту с включенным API Gmail.

en: Make sure that you are not trying to manually clean up the plugin options to retry the "Allow..." step.
ru: Убедитесь, что вы не пытаетесь вручную очистить параметры плагина, чтобы повторить шаг «Разрешить ...».

en: Make sure that you have Gmail API enabled, and you can do that <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">here</a>.
ru: Убедитесь, что API Gmail включен. Это можно сделать <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">здесь</a>.

en: Make sure that you have clicked the "Allow plugin to send emails using your Google account" button under Gmail settings.
ru: Убедитесь, что Вы нажали кнопку «Разрешить плагину отправлять письма с помощью учетной записи Google».

en: Make sure that your Google Workspace trial period has not expired. You can check the status <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">here</a>.
ru: Убедитесь, что срок действия пробного периода Google Workspace не истек. Статус можно проверить <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">здесь</a>.

en: Make sure there is no aggressive caching on site admin area pages or try to clean cache between attempts.
ru: Убедитесь, что нет агрессивного кэширования на страницах области администрирования сайта или попробуйте очистить кеш между попытками.

en: Make sure you are not sending emails with too many recipients. Example: single email should not have 10+ recipients. You can install any WordPress e-mail logging plugin to check your recipients (TO, CC and BCC).
ru: Убедитесь, что ваши письма не отправляются слишком большому количеству получателей. Пример: у одного электронного письма должно быть не более 10 получателей. Для проверки получателей вы можете установить любой плагин входа в электронную почту WordPress (TO, CC и BCC).

en: Make sure your API Key in the SendGrid mailer settings is correct and valid.
ru: Убедитесь, что ваш ключ API в настройках почтовой программы SendGrid верен и действителен.

en: Meanwhile you can switch to some other mailers.
ru: Между тем, вы можете переключиться на другие почтовые программы.

en: Message
ru: Сообщение

en: Message Stream ID
ru: ID потока сообщений

en: Message Stream ID is <strong>optional</strong>. By default <strong>outbound</strong> (Default Transactional Stream) will be used. More information can be found in our %1$sPostmark documentation%2$s.
ru: ID потока сообщений является <strong>необязательным</strong>. По умолчанию будет использоваться <strong>исходящий</strong> поток (поток транзакционных сообщений по умолчанию). Более подробную информацию можно найти в нашей %1$sдокументации Postmark%2$s.

en: Message Stream ID is <strong>optional</strong>. By default <strong>outbound</strong> (Default Transactional Stream) will be used. More information can be found in our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark documentation</a>.
ru: ID потока сообщений указывать <strong>необязательно</strong>. По умолчанию будет использоваться <strong>исходящий</strong> поток (поток транзакционных сообщений по умолчанию). Более подробную информацию можно найти в нашей <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">документации Postmark</a>.

en: Message Stream ID:
ru: ID потока сообщений:

en: Microsoft Teams Alerts
ru: Оповещения Microsoft Teams

en: Misc
ru: Разное

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Misconfigured server certificate.
ru: Неправильно настроенный сертификат сервера.

en: Missing DB tables were created successfully.
ru: Отсутствующие таблицы БД созданы успешно.

en: Missing table: %s | Missing tables: %s
ru[0]: Отсутствует таблица: %s
ru[1]: Отсутствуют таблицы: %s
ru[2]: Отсутствуют таблицы: %s

en: Monitor email delivery issues so you can easily resolve them.
ru: Отслеживайте проблемы с доставкой электронной почты для их быстрого решения.

en: Monitor open and click-through rates
ru: Отслеживайте открытие и кликабельность писем.

en: N/A
ru: Н/Д

en: Name
ru: Имя

en: Need support?
ru: Нужна помощь?

en: Network Admin Email Change Attempt
ru: Попытка изменения электронной почты администратора сети

en: Network Admin Email Changed
ru: Электронная почта администратора сети изменена

en: Network Admin: User Activated / Added Site
ru: Сетевой администратор: Пользователь активировал / добавил сайт

en: Network admin email address was changed. Sent to the old network admin email address.
ru: Адрес электронной почты администратора сети был изменен. Отправлено на старый адрес электронной почты администратора сети.

en: Network error encountered. SMTP plugin import failed!
ru: Возникла сетевая ошибка. Импорт плагина SMTP не удался!

en: Network error encountered. Settings not saved.
ru: Возникла ошибка сети. Настройки не сохранены.

en: New Site
ru: Новый сайт

en: New User
ru: Новый пользователь

en: Next message
ru: Следующее сообщение

en: No
ru: Нет

en: No DB tables found.
ru: Таблицы не найдены.

en: No Debug Event ID provided!
ru: ID события отладки не указано!

en: No debug notices found.
ru: Сообщения отладки не найдены.

en: No events found.
ru: События не найдены.

en: No events have been logged for now.
ru: В журнале нет данных о запросах.

en: No registered domains or emails.
ru: Нет зарегистрированных доменов или электронных писем.

en: No thanks
ru: Нет, спасибо

en: Nonce check failed.
ru: Ошибка проверки ключа.

en: None
ru: Отсутствует

en: None selected
ru: Ничего не выбрано

en: Nope, maybe later
ru: Возможно в другой раз

en: Not Really
ru: Не очень

en: Notifications
ru: Оповещения

en: Notify when
ru: Уведомлять, когда

en: Now you can continue mailer configuration.
ru: Теперь можно продолжить настройку почтовой программы.

en: Number of Attachments
ru: Количество вложений

en: Number of events per page:
ru: Количество событий на странице:

en: OFF
ru: ВЫКЛ.

en: OK, you deserve it
ru: Конечно! Это заслуженная оценка

en: ON
ru: ВКЛ.

en: Off
ru: Откл

en: On
ru: Вкл

en: Once you add an <a href="%s">additional connection</a>, you can select it here.
ru: После добавления <a href="%s">дополнительного подключения</a> его можно выбрать здесь.

en: Only the Lite version can be upgraded.
ru: Обновить можно только версию Lite.

en: Oops!
ru: Упс!

en: Open and click tracking
ru: Откройте и отслеживайте клики

en: Opened
ru: Открыто

en: Optimize Email Sending
ru: Оптимизировать отправку эл. почты

en: Optional. This email address will be used in the 'BCC' field of the outgoing emails. Use this option carefully since all your outgoing emails from this site will add this address to the BCC field. You can also enter multiple email addresses (comma separated).
ru: Необязательно. Этот адрес электронной почты будет использоваться в поле 'BCC' исходящих писем. Используйте эту опцию внимательно, так как все ваши исходящие письма с этого сайта будут добавлять этот адрес в поле BCC. Вы также можете ввести несколько адресов электронной почты (через запятую).

en: Optional. This email address will be used in the 'Reply-To' field of the email. Leave it blank to use 'From' email as the reply-to value.
ru: Необязательная опция. Если вы укажите адрес почты, то он будет использоваться в поле "адрес для ответа (Reply-To)". Оставьте это поле пустым, чтобы использовать адрес "От кого".

en: Or deactivate "SMTP" module in Branda > Emails > SMTP.
ru: Или деактивируйте модуль "SMTP" в Branda > Электронные письма > SMTP.

en: Or disable the Sendinblue email sending setting in WooCommerce > Settings > Sendinblue (tab) > Email Options (tab) > Enable Sendinblue to send WooCommerce emails.
ru: Или отключите настройку отправки электронной почты Sendinblue в WooCommerce > Настройки > Sendinblue (вкладка) > Параметры электронной почты (вкладка) > Включите Sendinblue для отправки электронных писем WooCommerce.

en: Or enable "Do not change email sender by default" setting in Settings > Email template > Sender (tab).
ru: Или включите параметр "Не изменять отправителя электронной почты по умолчанию" в Настройках > Шаблон электронной почты > Отправитель (вкладка).

en: Order
ru: Заказ

en: Other SMTP
ru: Прочие SMTP

en: Our goal is to make your SMTP setup as simple and straightforward as possible. We'd love to know how this process went for you!
ru: Наша цель - сделать настройку SMTP максимально простой и понятной. Мы будем рады узнать, как прошел этот процесс для вас!

en: Outlook / 365 requires an SSL certificate, and so is not currently compatible with your site. Please contact your host to request a SSL certificate, or check out
ru: Outlook / 365 требует наличия SSL-сертификата и в настоящее время несовместим с вашим сайтом. Пожалуйста, свяжитесь с вашим хостинг-провайдером, чтобы запросить SSL-сертификат, или ознакомьтесь с

en: PCRE library issue
ru: Проблема с библиотекой PCRE

en: PHP OpenSSL extension is not installed on the server. It is required for encryption to work properly. Please contact your server administrator or hosting provider and ask them to install it.
ru: Расширение PHP OpenSSL не установлено на сервере. Оно необходимо для правильной работы шифрования. Пожалуйста, свяжитесь с администратором вашего сервера или провайдером хостинга и попросите их установить его.

en: PHP OpenSSL extension is not installed on the server. It's required by Easy WP SMTP plugin to operate properly. Please contact your server administrator or hosting provider and ask them to install it.
ru: Расширение PHP OpenSSL не установлено на сервере. Оно требуется Easy WP SMTP для правильной работы. Пожалуйста, свяжитесь с администратором вашего сервера или провайдером хостинга и попросите их установить его.

en: Password Changed
ru: Пароль изменен

en: Password Reset Successfully
ru: Пароль успешно сброшен

en: Paste in the Microsoft Teams webhook URL you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up Microsoft Teams alerts.
ru: Вставьте URL вебхука Microsoft Teams для получения оповещений при сбое в отправке почты. Обратитесь к нашей документации по настройке оповещений Microsoft Teams.

en: Paste in the Slack webhook URL you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up Slack alerts.
ru: Вставьте URL-адрес вебхука для Slack для получения оповещений о сбоях в отправке писем. Прочтите нашу документацию по настройке оповещений в Slack.

en: Paste in the webhook URL you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up webhook alerts.
ru: Вставьте URL-адрес вебхука для получения оповещений о сбоях в отправке писем. Прочтите нашу документацию по настройке оповещений вебхуков.

en: Paste license key here
ru: Вставьте лицензионный ключ сюда

en: Paste your license key here
ru: Вставьте ваш лицензионный ключ сюда

en: Personal Data Requests
ru: Запросы персональных данных

en: Please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">read this article</a> to learn more about what can cause this error and follow the steps below.
ru: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Прочтите эту статью</a>, чтобы узнать больше о том, что может вызывать эту ошибку, и выполните следующие действия.

en: Please add these CNAME records to your domain's DNS settings. For information on how to add CNAME DNS records, please refer to the %1$sAmazon SES documentation%2$s.
ru: Пожалуйста, добавьте эти записи CNAME в настройки DNS вашего домена. Информацию о том, как добавить записи CNAME DNS, можно найти в документации %1$sAmazon SES%2$s.

en: Please check the inbox of <b>%s</b> for a confirmation email.
ru: Пожалуйста, проверьте входящие сообщения на почте <b>%s</b> для получения письма с подтверждением.

en: Please click "Agree", if you see that button. If not - you will need to enable less secure apps first:
ru: Нажмите «Согласен», если вы видите эту кнопку. Если нет - сначала вам нужно включить менее безопасные приложения:

en: Please configure your SMTP credentials in the <a href="%s">settings menu</a> in order to send email using Easy WP SMTP plugin.
ru: Пожалуйста, настройте ваши учетные данные SMTP в <a href="%s"> меню настроек </a> для того, чтобы отправлять электронную почту с помощью плагина Easy WP SMTP.

en: Please copy the error log message below into the support ticket.
ru: Пожалуйста, скопируйте приведенное ниже сообщение журнала ошибок в обращение в службу поддержки.

en: Please enable <a href="%s">Email Logging</a> first, before this setting can be configured.
ru: Пожалуйста, сначала включите <a href="%s">журнал электронной почты</a>, прежде чем настраивать эту опцию.

en: Please enter a domain
ru: Пожалуйста, введите домен

en: Please enter a valid email address
ru: Введите действительный адрес электронной почты

en: Please enter a valid email address in the 'FROM' field.
ru: Пожалуйста, введите действительный адрес электронной почты в поле "от".

en: Please enter a valid email address in the recipient email field.
ru: Пожалуйста, введите правильный адрес электронной почты получателя.

en: Please enter a valid license key!
ru: Пожалуйста, введите действующий лицензионный ключ!

en: Please enter a valid port in the 'SMTP Port' field.
ru: Пожалуйста, введите правильный порт в поле 'Порт SMTP'.

en: Please enter a value between %1$s and %2$s
ru: Введите значение между %1$s и %2$s

en: Please enter your license key to connect.
ru: Пожалуйста, введите свой лицензионный ключ для подключения.

en: Please fill out all the required fields to continue.
ru: Пожалуйста, заполните все необходимые поля, чтобы продолжить.

en: Please follow our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Gmail tutorial</a> to be sure that all the correct project and data is applied.
ru: Чтобы убедиться, что все данные для проекта использованы правильно, изучите наше <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">учебное пособие по Gmail</a>.

en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your Brevo (formerly Sendinblue) dashboard. More information can be found in our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo documentation</a>.
ru: Пожалуйста, введите домен/субдомен отправки, который вы настроили в панели инструментов Brevo (ранее Sendinblue). Дополнительную информацию можно найти в нашей <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">документации Brevo</a>.

en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your Brevo dashboard. More information can be found in our %1$sBrevo documentation%2$s
ru: Введите домен/поддомен отправки, настроенный в панели управления Brevo. Дополнительную информацию можно найти в нашей %1$sдокументации к плагину Brevo%2$s

en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your SendGrid dashboard. More information can be found in our %1$sSendGrid documentation%2$s
ru: Пожалуйста, введите отправляющий домен/поддомен, который вы настроили в своей консоли SendGrid. Более подробную информацию можно найти в нашей %1$sдокументации SendGrid%2$s

en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your SendGrid dashboard. More information can be found in our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid documentation</a>.
ru: Введите домен/субдомен отправки, который вы настроили на панели инструментов SendGrid. Дополнительную информацию можно найти в нашей <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">документации по SendGrid</a>.

en: Please make sure you entered an accurate Sender Name in Easy WP SMTP plugin settings.
ru: Убедитесь, что вы ввели точное имя отправителя в настройках плагина Easy WP SMTP.

en: Please note that other plugins can change this. Enable the Force From Email setting below to prevent them from doing so.
ru: Обратите внимание: другие плагины могут изменять адрес отправителя. Включите опцию ниже, чтобы запретить им это делать.

en: Please rate <strong>Easy WP SMTP</strong> <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> on <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a> to help us spread the word.
ru: Пожалуйста оцените <strong>Easy WP SMTP</strong> <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> на <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a> для помощи с распространением плагина. Спасибо вам от команды WP Mail SMTP!

en: Please refresh the page and try again.
ru: Пожалуйста, обновите страницу и попробуйте снова.

en: Please review your Easy WP SMTP settings in <a href="%s">plugin admin area</a>.
ru: Пожалуйста, ознакомьтесь с вашими настройками Easy WP SMTP в <a href="%s">области администрирования плагина</a>.

en: Please select the Amazon SES API region which is the closest to where your website is hosted. This can help to decrease network latency between your site and Amazon SES, which will speed up email sending.
ru: Выберите регион Amazon SES API, ближайший к месту размещения вашего веб-сайта. Это может помочь уменьшить сетевую задержку между вашим сайтом и Amazon SES, что ускорит отправку электронной почты.

en: Plugin Status
ru: Статус плагина

en: Plugin installed & activated.
ru: Плагин установлен и активирован.

en: Plugin settings are incorrect (wrong SMTP settings, invalid Mailer configuration, etc).
ru: Настройки плагина некорректны. (неправильные настройки SMTP, неверная конфигурация почтовой программы и т.д.).

en: Plugin: %s
ru: Плагин: %s

en: Postmark
ru: PostMark

en: Previous Step
ru: Предыдущий шаг

en: Previous message
ru: Предыдущее сообщение

en: Primary
ru: Основной

en: Print or save email logs as PDFs
ru: Печать или сохранение журналов электронной почты в формате PDF

en: Pro Features:
ru: Возможности Pro:

en: Pro badge
ru: Профессиональный бейдж

en: Pro mailers: Amazon SES and Microsoft 365 / Outlook
ru: Профессиональные почтовые программы: Amazon SES и Microsoft 365 / Outlook

en: Pro version installed but needs to be activated on the Plugins page.
ru: Версия Про установлена, но ее необходимо активировать на странице плагинов.

en: Published
ru: Опубликовано

en: Purchase Now
ru: Купить сейчас

en: Rate Us
ru: Оцените нас

en: Rate on WordPress.org
ru: Оценить на WordPress.org

en: Read how to set up Amazon SES
ru: Прочтите, как настроить Amazon SES

en: Read how to set up Brevo
ru: Узнайте, как настроить Brevo

en: Read how to set up Mailgun
ru: Прочтите, как настроить Mailgun

en: Read how to set up Microsoft Outlook / 365
ru: Читайте, как настроить Microsoft Outlook / 365

en: Read how to set up Postmark
ru: Прочтите, как настроить Postmark

en: Read how to set up SMTP.com
ru: Прочтите, как настроить SMTP.com

en: Read how to set up SMTP2GO
ru: Узнать, как настроить SMTP2GO

en: Read how to set up SendGrid
ru: Узнайте, как настроить SendGrid

en: Read how to set up SendLayer
ru: Прочтите, как настроить SendLayer.

en: Read how to set up SparkPost
ru: Читайте, как настроить SparkPost

en: Read how to set up the Gmail mailer
ru: Читайте, как настроить почтовую программу Gmail

en: Receive a weekly email delivery report in your inbox.
ru: Получайте на почту еженедельный отчет о доставке электронных писем.

en: Receive weekly deliverability reports
ru: Получайте еженедельные отчеты о доставке

en: Recommended
ru: Рекомендуемые

en: Recommended next steps:
ru: Рекомендуемые следующие шаги:

en: Record not found in DB
ru: Запись не найдена в БД

en: Redirect URI
ru: URI перенаправления

en: Region
ru: Регион/Область

en: Region:
ru: Регион:

en: Reinstall the plugin with clean plugin data turned on on Misc page. This will remove all the plugin options and you will be safe to retry.
ru: Переустановите плагин с чистыми данными плагина, включенными на странице Misc. Это приведет к удалению всех параметров плагина, и Вы повторите попытку безопасно.

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove OAuth Connection
ru: Удалить подключение к протоколу OAuth

en: Remove Password
ru: Удалить пароль

en: Removing this OAuth connection will give you the ability to redo the OAuth connection or connect to different %s account.
ru: Удаление этого соединения OAuth позволит вам повторно установить соединение OAuth или подключиться к другой учётной записи %s.

en: Replace the predefined email template with your own content.
ru: Замените стандартный шаблон письма на собственный контент.

en: Reply-To Email Address
ru: Адрес для ответа

en: Resend
ru: Переотправка

en: Resend emails and attachments
ru: Повторная отправка писем и вложений

en: Reset Password Request
ru: Запрос на сброс пароля

en: Return to Mailer Settings
ru: Вернуться к настройкам почтовой программы

en: Return to Plugin Settings
ru: Вернуться к настройкам плагина

en: Route emails through different additional connections depending on your set conditions. Any emails that don't meet these conditions will be sent through your Primary Connection. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>.
ru: Направляйте письма через различные дополнительные подключения в зависимости от установленных вами условий. Любые письма, которые не соответствуют этим условиям, будут отправлены через ваше основное подключение. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Перейти на Easy WP SMTP Pro</a>.

en: SES Identities
ru: Идентификаторы SES

en: SMS via Twilio
ru: SMS через Twilio

en: SMS via Twilio Alerts
ru: Оповещения по SMS через Twilio

en: SMTP Authentication
ru: Аутентификация SMTP

en: SMTP Configuration Settings
ru: Настройки SMTP

en: SMTP Host
ru: SMTP сервер

en: SMTP Password
ru: Пароль SMTP

en: SMTP Port
ru: SMTP порт

en: SMTP Settings
ru: Настройки SMTP

en: SMTP Username
ru: Имя пользователя SMTP

en: SMTP settings are incorrect (wrong port, security setting, incorrect host).
ru: Параметры SMTP неверны (неправильный порт, настройка безопасности, неверный узел).

en: SMTP.com API Error.
ru: Ошибка API SMTP.com.

en: SSL certificate issue.
ru: Проблема с SSL-сертификатом.

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save Settings
ru: Сохранить настройки

en: Save and Continue
ru: Сохранить и продолжить

en: Save detailed email headers
ru: Сохранение подробных заголовки электронной почты

en: Save file attachments sent from WordPress
ru: Сохраняйте прикрепленные файлы, отправленные из WordPress

en: Save the plugin settings.
ru: Сохранить настройки плагина.

en: Scheduled Actions
ru: Запланированные действия

en: Search
ru: Поиск

en: Search Events
ru: Поиск событий

en: Search results for <strong>%s</strong>
ru: Результаты поиска для «<strong>%s</strong>»

en: See stats grouped by subject line
ru: Просматривайте статистику, сгруппированную по теме

en: Select a date range
ru: Выберите даты

en: Select the mailer you would like to use to send emails. Need more information on our mailers? See our %1$scomplete mailer guide%2$s for additional details.
ru: Выберите почтовую программу для отправки электронных писем. Подробнее о наших программах можно узнать в %1$sполном руководстве по почтовым программам%2$s.

en: Select timespan
ru: Выбрать временной диапазон

en: Select your SparkPost account region.
ru: Выберите регион вашей учётной записи SparkPost.

en: Select your SparkPost account region. %1$sMore information%2$s on SparkPost.
ru: Выберите регион вашей учётной записи SparkPost. %1$sБолее подробная информация%2$s о SparkPost.

en: Self-destruct
ru: Саморазрушение

en: Send Test Email
ru: Отправить тестовый e-mail

en: Send To
ru: Адреса почты

en: Send a Test
ru: Отправить тестовое письмо

en: Send a Test Email
ru: Отправить тестовое письмо

en: Send emails asynchronously, which will make pages with email requests load faster, but may delay email delivery by a minute or two. <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Learn More</a>
ru: Отправляйте электронные письма асинхронно. Это может ускорить загрузку страниц с запросами электронной почты, но время доставки писем может вырасти на пару минут. <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Подробнее</a>

en: Send emails from your website successfully and reliably.
ru: Отправляйте письма со своего сайта без сбоев и задержек.

en: Send us Feedback
ru: Отправьте нам отзыв

en: Send with
ru: Отправить через

en: Sender Name
ru: Имя отправителя

en: Sending Domain
ru: Домен отправителя

en: Sending...
ru: Отправка ...

en: Sent
ru: Отправлено

en: Sent Past Week
ru: Отправлено на прошлой неделе

en: Server API Token
ru: API-токен сервера

en: Server API Token:
ru: API-токен сервера:

en: Set up additional connections to ensure a backup for your Primary Connection or to enable Smart Routing. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a> to start taking advantage of additional connections.
ru: Настройте дополнительные подключения, чтобы обеспечить резервное копирование основного подключения или включать умную маршрутизацию. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Перейдите на Easy WP SMTP Pro</a>, чтобы получить доступ к дополнительным подключениям.

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings Updated
ru: Обновление настроек

en: Settings are not saved.
ru: Настройки не сохранены.

en: Settings saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Settings were successfully saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Show
ru: Показать

en: Show Debug Log
ru: Показать журнал отладки

en: Show email delivery errors, warnings, and alerts in the WordPress dashboard.
ru: Показывать ошибки доставки электронной почты, предупреждения и алерты на панели управления WordPress.

en: Show plugin announcements and update details in the WordPress dashboard.
ru: Показывать объявления о плагинах и сведения об обновлении на панели управления WordPress.

en: Sign in with Google
ru: Войти через Google

en: Site Admin Email Change Attempt
ru: Попытка изменения электронной почты администратора сайта

en: Site Admin Email Changed
ru: Изменен адрес электронной почты администратора сайта

en: Site Admin: Activated / Added Site
ru: Администратор сайта: сайт активирован/добавлен

en: Site admin clicked "Email Data" button next to a confirmed data export request. Sent to the requester email address.
ru: Администратор сайта нажал кнопку «Отправить данные по эл. почте» рядом с подтвержденным запросом на экспорт данных. Отправляется на адрес электронной почты запросившего.

en: Site admin clicked "Erase Personal Data" button next to a confirmed data erasure request. Sent to the requester email address.
ru: Администратор сайта нажала кнопку «Удалить персональные данные» рядом с подтвержденным запросом на удаление данных. Отправлено на адрес электронной почты запрашивающего.

en: Site admin email address was changed. Sent to the old site admin email address.
ru: Адрес электронной почты администратора сайта был изменен. Отправлено на старый адрес электронной почты администратора сайта.

en: Skip this Step
ru: Пропустить этот шаг

en: Slack Alerts
ru: Оповещения Slack

en: Smart Contact Form
ru: Умные формы контактов

en: Smart Routing
ru: Умная маршрутизация

en: Smart Routing - set specific conditions for how your emails are sent
ru: Умная маршрутизация: устанавливайте конкретные условия отправки писем

en: Some DB Tables are still missing.
ru: Некоторые таблицы БД все еще отсутствуют.

en: Some plugins, like BuddyPress and Events Manager, use their own email delivery solutions. By default, this option does not block their emails, as those plugins do not use the default wp_mail() function to send emails. You will need to consult the documentation of any such plugins to switch them to use default WordPress email delivery for this setting to have an effect.
ru: Некоторые плагины, такие как BuddyPress и Events Manager, используют свои собственные решения для доставки электронной почты. По умолчанию эта опция не блокирует их электронную почту, поскольку эти плагины не используют функцию wp_mail() по умолчанию для отправки электронных писем. Вам нужно будет ознакомиться с документацией любых таких плагинов, чтобы переключить их на использование доставки электронной почты WordPress по умолчанию, чтобы эта настройка подействовала.

en: Something went wrong. Please try again later.
ru: Что-то пошло не так. Попробуйте еще раз.

en: Sorry, but the %mailer% mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
ru: Извините, почтовая программа %mailer% недоступна в обычной версии плагина. Перейдите на версию PRO, чтобы разблокировать эту почтовую программу и другие функции.

en: Sorry, but the %name% mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
ru: Извините, но почтовая программа %name% недоступна в облегченной версии. Перейдите на версию PRO, чтобы разблокировать эту почтовую программу и другие функции.

en: Sorry, but the Amazon SES mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
ru: Извините, почтовая программа Amazon SES недоступна в обычной версии плагина. Перейдите на версию PRO, чтобы разблокировать эту почтовую программу и другие функции.

en: Sorry, but the Gmail mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
ru: Извините, почтовая программа Gmail недоступна в обычной версии плагина. Перейдите на версию PRO, чтобы разблокировать эту почтовую программу и другие функции.

en: Sorry, but the Microsoft Outlook mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
ru: Извините, почтовая программа Microsoft Outlook недоступна в обычной версии плагина. Перейдите на версию PRO, чтобы разблокировать эту почтовую программу и другие функции.

en: Source
ru: Источник

en: Source (which plugin/theme sent the email and it's path location)
ru: Источник (каким плагином/темой отправлено письмо и его путь)

en: SparkPost API failed.
ru: Сбой API SparkPost.

en: Star icon
ru: Значок звездочки

en: Start Troubleshooting
ru: Начать поиск и устранение неисправностей

en: Stats at a Glance
ru: Статистика в общих чертах

en: Status
ru: Статус

en: Status (was the email delivered, sent, pending, or failed)
ru: Статус (было ли письмо доставлено, отправлено, находится в ожидании или произошел сбой)

en: Step %1$s of %2$s
ru: Шаг %1$s из %2$s

en: Stop sending all emails
ru: Остановить отправку всех электронных писем.

en: Store information from all emails sent from your site.
ru: Храните информацию из всех писем, отправляемых с вашего сайта.

en: Store the content for all sent emails
ru: Хранить содержимое всех отправленных писем

en: Subject
ru: Тема

en: Subject & Headers
ru: Тема и заголовки

en: Submit Feedback
ru: Оставить отзыв

en: Substitute Mode
ru: Подстановочный режим

en: Successful Authorization
ru: Успешная авторизация

en: Successful Upgrade!
ru: Успешное обновление!

en: Successful Verification!
ru: Успешная проверка!

en: Support
ru: Поддержка

en: Support Forum
ru: Форум поддержки

en: Table is | Tables are
ru[0]: Таблица
ru[1]: Таблицы
ru[2]: Таблиц

en: Test %s email was sent successfully! Please check your inbox to make sure it is delivered.
ru: Тестовое электронное письмо %s было отправлено успешно! Пожалуйста, проверьте свой почтовый ящик, чтобы убедиться, что оно доставлено.

en: Test Email
ru: Проверочное письмо

en: Test email sending
ru: Отправьте тестовое письмо

en: Test email to %s
ru: Проверка почты на %s

en: Test email was successfully sent. No errors occurred during the process.
ru: Тестовое письмо было успешно отправлено. Во время процесса ошибок не возникало.

en: Test failed. Please use a valid email address and try to resend the test email.
ru: Тест провалился. Пожалуйста, используйте действительный адрес электронной почты и попробуйте повторно отправить тестовое электронное письмо.

en: Test plain text email was sent successfully!
ru: Тестовое текстовое электронное письмо было отправлено успешно!

en: Thanks for the feedback!
ru: Спасибо за обратную связь!

en: Thanks for using Easy WP SMTP! To complete the plugin setup and start sending emails, <strong>please select and configure your <a href="%s">Mailer</a></strong>.
ru: Спасибо за использование Easy WP SMTP! Чтобы завершить настройку плагина и начать отправку электронных писем, <strong>пожалуйста, выберите и настройте свою <a href="%s">почтовую программу</a></strong>.

en: That’s awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
ru: Отлично! Не могли бы вы поставить нашему плагину 5 звезд на WordPress, чтобы о нем узнало больше людей? Мы будем очень признательны.

en: The Action Scheduler library is also used by other plugins, such as WPForms and WooCommerce. You might see tasks below that are not related to our plugin.
ru: Библиотека планировщика действий также используется другими плагинами, такими как WPForms и WooCommerce. Ниже вы можете увидеть задачи, не связанные с нашим плагином.

en: The Easy WP SMTP plugin mailer setup is complete. You can send a test email, to make sure it's working properly.
ru: Настройка почтовой программы плагина Easy WP SMTP завершена. Вы можете отправить тестовое письмо, чтобы убедиться, что все работает как надо.

en: The Easy WP SMTP plugin mailer setup is incomplete. Please click on the link below to access plugin settings and configure the mailer.
ru: Настройка почтовой программы плагина Easy WP SMTP не завершена. Перейдите по ссылке ниже, чтобы в настройках плагина завершить настройку почтовой программы.

en: The Email Sending Errors debug event is always enabled and records any email sending errors in the table below.
ru: Событие отладки «Ошибки отправки электронной почты» всегда включено и записывает все ошибки отправки электронной почты в таблицу ниже.

en: The License Key format is incorrect. Please enter a valid key and try again.
ru: Неверный формат лицензионного ключа. Пожалуйста, введите действующий ключ и попробуйте еще раз.

en: The deliverability verification process detects a hard bounce
ru: При проверке доставляемости происходит жесткий возврат

en: The email address that emails are sent from.
ru: Адрес электронной почты для исходящих сообщений.

en: The exact error you can provide them is in the Error log, available at the bottom of this page.
ru: Точная ошибка, которую Вы можете предоставить, приведена в журнале ошибок, доступном в нижней части этой страницы.

en: The following DB %1$s still missing. <br />%2$s
ru: Следующая БД %1$s по-прежнему отсутствует. <br />%2$s

en: The following plugin will be installed for free:
ru: Следующий плагин будет установлен бесплатно:

en: The initial email sending request fails
ru: Первоначальный запрос на отправку электронной почты не выполнен

en: The name that emails are sent from.
ru: Имя, от которого отправляются электронные письма.

en: The password to log in to your mail server. The password will be encrypted in the database.
ru: Пароль для входа на ваш почтовый сервер. Пароль будет зашифрован в базе данных.

en: The password to login to your mail server
ru: Пароль для входа на почтовый сервер

en: The port to your mail server
ru: Порт для почтового сервера

en: The port to your mail server.
ru: Порт на ваш почтовый сервер.

en: The test email might have sent, but its deliverability should be improved.
ru: Тестовое письмо могло быть отправлено, но его доставляемость должна быть улучшена.

en: The username to log in to your mail server.
ru: Имя пользователя для входа на ваш почтовый сервер.

en: The username to login to your mail server
ru: Имя пользователя для входа на почтовый сервер

en: The value entered does not match the required format
ru: Введенное значение не соответствует требуемому формату

en: The value of this field was set using a constant %1$s most likely inside %2$s of your WordPress installation.
ru: Значение этого поля было задано с помощью константы %1$s, скорее всего, внутри %2$s вашей установки WordPress.

en: Theme Status
ru: Статус темы

en: Theme: %s
ru: Тема: %s

en: Then click the “Allow plugin to send emails using your Google account” button and re-enable access.
ru: Затем нажмите кнопку “Разрешить плагину отправлять электронные письма с помощью вашего аккаунта Google” и снова включите доступ.

en: There are a few reasons why this is happening. It could be that the host certificate is misconfigured, or this server's OpenSSL is using an outdated CA bundle.
ru: Это происходит по нескольким причинам. Возможно, сертификат хоста настроен неправильно, или OpenSSL этого сервера использует устаревшую цепочку сертификатов.

en: There are various reasons for that, please review the steps below.
ru: Для этого есть разные причины, пожалуйста, просмотрите приведенные ниже шаги.

en: There is a known issue with PHP version 7.4.x, when using libpcre2 library version lower than 10.33.
ru: Существует известная проблема с PHP версии 7.4.x при использовании библиотеки libpcre2 версии ниже 10.33.

en: There was a problem while sending the test email.
ru: Возникла проблема во время отправки тестового письма.

en: There was an error while generating an upgrade URL. Please try again.
ru: При генерации URL-адреса обновления произошла ошибка. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: There was an error while installing an upgrade. Please check file system permissions and try again. Also, you can download the plugin from easywpsmtp.com and install it manually.
ru: При установке обновления произошла ошибка. Пожалуйста, проверьте разрешения файловой системы и повторите попытку. Также вы можете скачать плагин с сайта easywpsmtp.com и установить его вручную.

en: There was an error while installing an upgrade. Please download the plugin from easywpsmtp.com and install it manually.
ru: При установке обновления произошла ошибка. Пожалуйста, скачайте плагин с сайта easywpsmtp.com и установите его вручную.

en: There was an error while installing an upgrade. Please try again.
ru: При установке обновления произошла ошибка. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: There was an error while processing the authentication request.
ru: При обработке запроса на аутентификацию произошла ошибка.

en: There was an error while processing the authentication request. Please recheck your Client ID and Client Secret and try again.
ru: При обработке запроса на аутентификацию произошла ошибка. Пожалуйста, перепроверьте ID клиента и Client Secret и повторите попытку.

en: There was an error while processing the authentication request. The authorization code is missing. Please try again.
ru: Произошла ошибка при обработке запроса аутентификации. Код авторизации отсутствует. Попробуйте еще раз.

en: There was an error while processing the authentication request. The nonce is invalid. Please try again.
ru: Произошла ошибка при обработке запроса аутентификации. Недействительный одноразовый номер. Попробуйте еще раз.

en: There was an error while processing the authentication request. The state key is invalid. Please try again.
ru: Произошла ошибка при обработке запроса аутентификации. Ключ состояния недействителен. Попробуйте еще раз.

en: There was an error while upgrading the %1$s database. Please contact %2$s support with this information: %3$s.
ru: Произошла ошибка при обновлении базы данных %1$s. Пожалуйста, свяжитесь со службой поддержки %2$s со следующей информацией: %3$s.

en: There was an issue while trying to delete all debug event entries. Error message: %s
ru: Возникла проблема при попытке удалить все записи событий отладки. Сообщение об ошибке: %s

en: These features are available as part of Easy WP SMTP Pro plan.
ru: Эти функции доступны как часть плана Easy WP SMTP Pro.

en: They should be able to resolve this issue for you.
ru: Они смогут решить эту проблему.

en: This email address will be used in the 'From' field.
ru: Этот адрес электронной почты будет использоваться в поле 'от'.

en: This email was auto-generated and sent from %1$s. Learn %2$s.
ru: Это письмо было автоматически сгенерировано и отправлено с сайта %1$s. Узнайте %2$s.

en: This means OpenSSL on your server isn't able to verify the host certificate.
ru: Это означает, что OpenSSL на вашем сервере не может проверить сертификат хоста.

en: This means the connection to your SMTP host was made successfully, but the host rejected the email.
ru: Это означает, что соединение с вашим SMTP-узлом было успешно выполнено, но узел отклонил письмо.

en: This means the connection to your SMTP host was made successfully, but you should enable Authentication and provide correct Username and Password.
ru: Это означает, что соединение с вашим SMTP-узлом было успешно выполнено, но вы должны включить аутентификацию и предоставить правильное имя пользователя и пароль.

en: This means we were able to connect to your SMTP host, but were not able to proceed using the email/password in the settings.
ru: Это означает, что мы смогли подключиться к вашему SMTP-узлу, но не смогли продолжить использовать адрес электронной почты/пароль в настройках.

en: This means your test email was unable to be sent.
ru: Ваше тестовое письмо было невозможно отправить.

en: This means your web server cannot reliably make secure connections (make requests to HTTPS sites).
ru: Это означает, что ваш веб-сервер не может надежно создавать безопасные подключения (делать запросы на HTTPS-сайты).

en: This means your web server was unable to connect to %s.
ru: Это означает, что ваш веб-сервер не смог подключиться к %s.

en: This means your web server was unable to connect to the host server.
ru: Это означает, что веб-сервер не смог подключиться к хост-серверу.

en: This option is always enabled and will notify you about instant email sending failures.
ru: Эта опция всегда включена и будет уведомлять вас о мгновенных сбоях при отправке электронной почты.

en: This option is useful when you are using several email aliases on your SMTP server. If you don't want your aliases to be replaced by the address specified in "From" field, enter them in this field.
ru: Это опция будет полезна, если вы используете дополнительные адреса на вашем SMTP сервере. Если не хотите, чтобы эти адреса заменялись на адрес, указанный в поле "От кого", введите их в это поле.

en: This option is usually used by developers only. SMTP settings will be used only if the site is running on following domain(s):
ru: Эта опция полезна для разработчиков. Настройки SMTP будут использоваться лишь в том случае, если сайт запущен на одном из следующих доменов:

en: This options should always be checked 'Yes'
ru: Значение этого параметра всегда должно быть 'Да'

en: This setting is already configured with the Easy WP SMTP constant. To change it, please edit or remove the <code></code> constant in your <code>wp-config.php</code> file.
ru: Этот параметр уже настроен с помощью константы Easy WP SMTP. Чтобы изменить его, отредактируйте или удалите константу <code></code> в файле <code>wp-config.php</code>.

en: This text will be used in the 'FROM' field
ru: Этот текст будет использоваться в поле 'от'

en: This will remove ALL your settings and deactivate the plugin. Useful when you're uninstalling the plugin and want to completely remove all crucial data stored in the database.
ru: Это удалит все ваши настройки и деактивирует плагин. Полезно, когда вы удалите плагин и хотите полностью удалить все важные данные, хранящиеся в базе данных.

en: To
ru: Кому

en: To Address
ru: Адрес отправителя

en: To Phone Number
ru: На номер телефона

en: To access our world class support, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>. Along with getting expert support, you will also get Notification controls, Email Logging, and integrations for Amazon SES, Office 365, and Outlook.com.
ru: Чтобы получить доступ к нашей высококлассной поддержке, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">перейдите на версию Easy WP SMTP Pro</a>. Помимо экспертной поддержки вы также получите доступ к управлению уведомлениями, ведению журнала электронной почты и интеграции с Amazon SES, Office 365 и Outlook.com.

en: To change the password you need to change the value of the constant there: %s
ru: Чтобы изменить пароль, вам нужно изменить значение константы: %s

en: To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP2GO documentation</a>.
ru: Прежде чем начать работу, ознакомьтесь с <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">документацией по SMTP2GO</a>.

en: To receive SMS alerts, you’ll need a Twilio account. Read our documentation to learn how to set up Twilio SMS, then enter your connection details below.
ru: Чтобы получать SMS-оповещения, вам потребуется учетная запись Twilio. Прочтите нашу документацию, чтобы узнать, как настроить SMS в Twilio, а затем введите ниже данные о подключении.

en: To send emails you will need only a %1$sMail Send%2$s access level for this API key.
ru: Для отправки электронных писем вам потребуется только уровень доступа %1$sMail Send%2$s для этого ключа API.

en: To send emails you will need only a %s access level for this API key.
ru: Для отправки почты достаточен уровень доступа %s для ключа API.

en: To send emails, change the value of the %1$s constant to %2$s.
ru: Для отправки писем измените значение константы %1$s на %2$s.

en: To send emails, go to plugin <a href="%s">Misc settings</a> and disable the "Do Not Send" option.
ru: Чтобы отправлять электронные письма, перейдите в раздел настроек плагина <a href="%s">"Другое"</a> и отключите опцию "Не отправлять".

en: To unlock the following features, %1$sUpgrade to Pro%2$s and enter your license key below.
ru: Чтобы разблокировать следующие функции, %1$sперейдите на версию Pro%2$s и введите ниже свой лицензионный ключ.

en: Tools
ru: Инструменты

en: Total Emails
ru: Всего писем

en: Track email opens and clicks
ru: Отслеживание открытия писем и кликов

en: Track total sent emails each week
ru: Отслеживайте общее количество отправленных электронных писем каждую неделю.

en: Track when a link in an email is clicked
ru: Отслеживайте переход по ссылке в электронном письме

en: Track when an email is opened
ru: Отслеживайте открытие электронных писем

en: Transparency and Disclosure
ru: Прозрачность и раскрытие информации

en: Triple check your SMTP settings including host address, email, and password, port, and security.
ru: Трижды проверьте настройки SMTP, включая адрес узла, адрес электронной почты и пароль, порт и настройки безопасности.

en: Triple check your SMTP settings including host address, email, and password. If you have recently reset your password you will need to update the settings.
ru: Трижды проверьте настройки SMTP, включая адрес узла, адрес электронной почты и пароль. Если вы недавно сбросили свой пароль, вам нужно будет обновить настройки.

en: Triple-check the plugin settings and consider reconfiguring to make sure everything is correct. Maybe there was an issue with copy&pasting.
ru: Трижды проверьте настройки плагина и рассмотрите возможность перенастройки, чтобы убедиться, что все правильно. Возможно, возникла проблема с копированием и вставкой.

en: Try to use a separate project for your emails, so the project has only 1 Gmail API in it enabled. You will need to remove the old project and create a new one from scratch.
ru: Попробуйте использовать отдельный проект для своих писем, так как в проекте есть только один API для Gmail. Вам нужно будет удалить старый проект и создать новый с нуля.

en: Try using a different mailer.
ru: Попробуйте использовать другую почтовую программу.

en: Twilio Account ID
ru: ID учетной записи Twilio

en: Twilio Auth Token
ru: Токен аутентификации Twilio

en: Type
ru: Тип

en: Type of Encryption
ru: Тип шифрования

en: Typically this error is returned for one of the following reasons:
ru: Обычно эта ошибка возникает по одной из следующих причин:

en: Typically this error is returned when the email or password is not correct or is not what the SMTP host is expecting.
ru: Обычно эта ошибка появляется, когда адрес электронной почты или пароль неверны или не соответствуют ожидаемым узлом SMTP.

en: Typically this error is returned when web server is not configured properly.
ru: Обычно эта ошибка появляется, если веб-сервер настроен неправильно.

en: Typically this error is returned when you are sending too many e-mails or e-mails that have been identified as spam.
ru: Обычно эта ошибка появляется, когда вы отправляете слишком много писем или когда они были идентифицированы как спам.

en: Typically this error is returned your web server is blocking the connections or the SMTP host denying the request.
ru: Обычно эта ошибка появляется, когда ваш веб-сервер блокирует подключения или SMTP-сервер отклоняет запрос.

en: Typically this error occurs because the address to which the email was sent to is invalid or was empty.
ru: Обычно эта ошибка возникает из-за того, что адрес, на который было отправлено электронное письмо, недействителен или пуст.

en: Typically this error occurs because there is an issue with your Mailgun settings, in many cases Mailgun API Key, Domain Name, or Region is incorrect.
ru: Обычно эта ошибка возникает из-за проблемы с настройками вашего Mailgun, во многих случаях неверны закрытый ключ API, доменное имя или регион.

en: Typically this error occurs because there is an issue with your SparkPost settings, in many cases an incorrect API key.
ru: Обычно эта ошибка возникает из-за проблемы с настройками SparkPost и во многих случаях из-за неправильного ключа API.

en: Typically this error occurs because there is an issue with your SparkPost settings, in many cases an incorrect region.
ru: Обычно эта ошибка возникает из-за проблемы с настройками SparkPost и во многих случаях из-за неправильного региона.

en: Typically this error occurs because you have not set up and/or complete domain name verification for your Mailgun account.
ru: Обычно эта ошибка возникает из-за того, что Вы не настроили и/или не завершили верификацию имени домена для своей учетной записи Mailgun.

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
ru: Не могу создать папку %s. Есть ли права на запись в родительскую папку?

en: Unable to write in EasyWPSMTP upload directory %s. Is it writable by the server?
ru: Невозможно записать в каталог загрузки EasyWPSMTP %s. Доступен ли сервер для записи?

en: Unauthenticated senders are not allowed.
ru: Отправители, не прошедшие проверку подлинности, не допускаются.

en: Unconfirmed
ru: Не подтверждено

en: Unfortunately there was a server connection error.
ru: К сожалению, произошла ошибка подключения к серверу.

en: Unfortunately, this error can be due to many different reasons.
ru: К сожалению, эта ошибка может быть вызвана различными причинами.

en: Uninstall Easy WP SMTP
ru: Удалить Easy WP SMTP полностью

en: Unknown.
ru: Неизвестно.

en: Unlock more features by <strong><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrading to PRO</a></strong>.
ru: Перейдите <strong><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">на версию PRO</a></strong> и откройте доступ к множеству функций.

en: Unlock these awesome logging features:
ru: Разблокируйте эти потрясающие функции журнала:

en: Unlock these awesome reporting features:
ru: Разблокируйте эти потрясающие функции отчетности:

en: Upgrade Failed!
ru: Обновление не удалось!

en: Upgrade functionality not available!
ru: Функция обновления недоступна!

en: Upgrade to Easy WP SMTP Pro
ru: Обновитесь до Easy WP SMTP Pro

en: Upgrade to Easy WP SMTP Pro and unlock Email Log and advanced Email Reports. Start measuring the success of your emails today!
ru: Перейдите на Easy WP SMTP Pro и откройте доступ к журналу электронной почты и расширенным отчетам. Начните отслеживать эффективность рассылок уже сегодня!

en: Upgrade to PRO
ru: Обновить до PRO-версии

en: Upgrade to Pro
ru: Обновить до Pro

en: User Confirmed Export / Erasure Request
ru: Подтвержденный пользователем запрос на экспорт/удаление

en: User Created Site
ru: Созданный пользователем сайт

en: User activated their new site, or site was added from Network Admin -> Sites -> Add New. Sent to Network Admin.
ru: Пользователь активировал свой новый сайт, или сайт был добавлен из раздела Администратор сети -> Сайты -> Добавить новый. Отправляется администратору сети.

en: User activated their new site, or site was added from Network Admin -> Sites -> Add New. Sent to Site Admin.
ru: Пользователь активировал свой новый сайт, или сайт был добавлен из раздела Администратор сети -> Сайты -> Добавить новый. Отправляется администратору сайта.

en: User attempted to change their email address. Sent to the proposed new email address.
ru: Пользователь попытался изменить свой адрес электронной почты. Отправляется на предложенный новый адрес электронной почты.

en: User changed their email address. Sent to the user.
ru: Пользователь изменил свой адрес электронной почты. Отправляется пользователю.

en: User changed their password. Sent to the user.
ru: Пользователь изменил свой пароль. Отправляется пользователю.

en: User clicked a confirmation link in personal data export or erasure request email. Sent to the site or network admin.
ru: Пользователь перешел по ссылке подтверждения в письме с запросом на экспорт или удаление персональных данных. Отправляется администратору сайта или сети.

en: User registered for a new site. Sent to the site admin.
ru: Пользователь зарегистрировался на новом сайте. Отправляется администратору сайта.

en: User requested a password reset via "Lost your password?". Sent to the user.
ru: Пользователь запросил сброс пароля по ссылке «Забыли пароль?». Отправляется пользователю.

en: User reset their password from the password reset link. Sent to the site admin.
ru: Пользователь сбросил свой пароль по ссылке для сброса пароля. Отправляется администратору сайта.

en: Using additional connections, you are able to:
ru: С помощью дополнительных подключений вы сможете:

en: Utilize different mailers for specific tasks
ru: Использовать разные почтовые программы для конкретных задач

en: Value
ru: Значение

en: Value has to be a round number
ru: Значение должно быть округлым числом

en: Verification Error!
ru: Ошибка проверки!

en: Verify Domain
ru: Подтвердить домен

en: Verify Email
ru: Подтвердить Email

en: Verify Email Address
ru: Проверьте адрес электронной почты

en: Verify License Key
ru: Проверить лицензионный ключ

en: Verify SES Identity
ru: Проверить идентификацию SES

en: Verify that the host's SSL certificate is valid.
ru: Убедитесь, что SSL-сертификат хоста действителен.

en: Verify that your API key has "Transmissions: Read/Write" permission.
ru: Убедитесь, что ваш ключ API имеет разрешение «Передачи: чтение/запись».

en: Verify that your SparkPost account region is selected in Easy WP SMTP settings.
ru: Убедитесь, что в настройках Easy WP SMTP выбран регион вашей учетной записи SparkPost.

en: Verify with them your SMTP account is in good standing and your account has not been flagged.
ru: Проверьте с ними, что ваша учетная запись SMTP находится в хорошем состоянии, и ваша учетная запись не была помечена.

en: Verify with your SMTP host that your account has permissions to send emails using outside connections.
ru: Проверьте с вашего узла SMTP, что у вашей учетной записи есть разрешения на отправку писем с использованием внешних подключений.

en: Verify your <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Domain Name</a> is correct.
ru: Убедитесь, что <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">доменное имя</a> указано правильно.

en: Verify your domain Region is correct.
ru: Убедитесь, что регион вашего домена указан правильно.

en: Version
ru: Версия

en: View DNS
ru: Просмотр DNS

en: View Detailed Email Stats
ru: Просмотреть подробную статистику электронной почты

en: View Email Summary Example
ru: Посмотреть пример почтовой сводки

en: View Example
ru: Просмотреть пример

en: View Full Error Log
ru: Просмотреть полный журнал ошибок

en: View Log
ru: Посмотреть журнал

en: View email delivery status (sent or failed)
ru: Просмотр статуса доставки электронной почты (отправлено или произошел сбой)

en: View email report charts in WordPress
ru: Отслеживайте графики отчетов об электронной почте в WordPress

en: View your emails’ delivery status, open & click tracking, and deliverability charts.
ru: Просматривайте статус доставки ваших писем, отслеживайте просмотры и нажатия, а также графики доставляемости.

en: Visit <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">our documentation</a> for additional tips on how to resolve this error.
ru: Посетите <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">нашу документацию</a> для получения дополнительных советов о том, как устранить эту ошибку.

en: WP Core
ru: Ядро WP

en: WP Core Status
ru: Статус ядра WP

en: WPBeginner's tutorial on how to set up SSL
ru: Инструкция WPBeginner о том, как настроить SSL

en: Want More Stats?
ru: Хотите больше статистики?

en: Warning icon
ru: Значок предупреждения

en: Warning! This can't be undone.
ru: Предупреждение! Это не может быть отменено.

en: We believe in full transparency. The Brevo links above are tracking links as part of our partnership with Brevo. We can recommend just about any SMTP service, but we only recommend products that we believe will add value to our users.
ru: Мы высоко ценим прозрачность и открытость, поэтому не скрываем, что приведенные выше ссылки на Brevo являются трекинг-ссылками в рамках нашего партнерства с компанией Brevo. Мы могли бы рекомендовать вам любой SMTP-сервис, но рекомендуем только те продукты, которые, на наш взгляд, действительно будут полезны нашим пользователям.

en: We believe in full transparency. The SMTP.com links above are tracking links as part of our partnership with SMTP (j2 Global). We can recommend just about any SMTP service, but we only recommend products that we believe will add value to our users.
ru: Мы верим в полную прозрачность. Приведенные выше ссылки SMTP.com являются ссылками для отслеживания в рамках нашего партнерства с SMTP (j2 Global). Мы можем порекомендовать практически любой SMTP-сервис, но мы рекомендуем только те продукты, которые, по нашему мнению, принесут пользу нашим пользователям.

en: We detected %d failed emails in the last 30 days.
ru: За последние 30 дней обнаружен сбой в отправке %d писем.

en: We detected a failed email in the last 30 days.
ru: За последние 30 дней обнаружен сбой в отправке  письма.

en: We tried sending a test email, but we’re not able to do so. For more details about the issue we’ve found, as well as steps for resolving it, please begin troubleshooting.
ru: Мы пытались отправить тестовое письмо, но произошла ошибка. Чтобы узнать подробнее об обнаруженной проблеме, а также о шагах по ее устранению, начните процесс устранения неполадок.

en: We're running some tests in the background to make sure everything is set up properly.
ru: Мы проводим несколько тестов в фоновом режиме, чтобы убедиться, что все настроено правильно.

en: We're sorry things didn't go smoothly for you, and want to keep improving. Please let us know any specific parts of this process that you think could be better. We really appreciate any details you're willing to share!
ru: Мы сожалеем, что у вас не все прошло гладко, и хотим продолжать совершенствоваться. Пожалуйста, дайте нам знать, какие конкретные части этого процесса, по вашему мнению, могут быть улучшены. Мы очень ценим любые детали, которыми вы готовы поделиться!

en: We're sorry to hear you aren't enjoying Easy WP SMTP. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
ru: Нам жаль слышать, что вам не нравится Easy WP SMTP. Мы будем рады возможности улучшить ситуацию. Не могли бы вы уделить минуту и сообщить нам, что мы можем сделать лучше?

en: We're sorry, Email Rate Limiting is not available on your plan. Please upgrade to the Pro plan to unlock all these awesome features.
ru: К сожалению, ограничение числа отправляемых писем в единицу времени недоступно в вашем плане. Перейдите на план Pro, чтобы получить доступ ко всем потрясающим возможностям.

en: Webhook
ru: Вебхук

en: Webhook Alerts
ru: Оповещения вебхуков

en: Webhook URL
ru: URL вебхука

en: Weekly Email Report
ru: Еженедельный отчет об электронной почте

en: Weekly Email Summaries delivered to your inbox
ru: Еженедельные сводки по электронной почте доставляются на ваш почтовый ящик

en: Weekly Email Summaries have been enabled
ru: Еженедельные сводки по электронной почте включены

en: Weekly Email Summary
ru: Еженедельная сводка по электронной почте

en: Welcome to the Easy WP SMTP Setup Wizard!
ru: Добро пожаловать в мастер настройки Easy WP SMTP!

en: We’ll guide you through setting up Easy WP SMTP on your site step by step.
ru: Мы шаг за шагом проведем вас через настройку Easy WP SMTP на вашем сайте.

en: What could we do to improve?
ru: Что мы можем улучшить?

en: When enabled, all sent attachments will be saved to your WordPress Uploads folder. For sites that send a high volume of unique large attachments, this option could result in a disk space issue.
ru: Если эта опция включена, все отправленные вложения будут сохраняться в папку «Загрузки» WordPress. В случае с сайтами, которые отправляют много уникальных больших вложений, этот параметр может привести к нехватке места на диске.

en: When enabled, plugin attempts to block ALL emails from being sent out if domain mismatch.
ru: При включении плагин пытается заблокировать все электронные письма от отправки в случае несоответствия домена.

en: When enabled, the email log will note whether or not a link has been clicked in the specified email.
ru: Если эта функция включена, в журнале электронной почты будет сохраняться информация о том, была ли нажата ссылка в указанном письме.

en: When enabled, the email log will note whether or not an email has been opened.
ru: Если эта функция включена, в журнале электронной почты будет сохраняться информация о том, было ли открыто электронное письмо.

en: When enabled, the plugin will attempt to block ALL emails from being sent out if a domain mismatch occurs.
ru: Когда плагин включен, он попытается заблокировать отправку всех электронных писем, если произойдет несоответствие домена.

en: When enabled, the plugin will set the above From Name for each email. Disable it if you're using contact form plugins, it will prevent the plugin from replacing form submitter's name when contact email is sent.
ru: Если вы включили данную опцию, то плагин установит имя из поля "От кого" для каждого письма. Отключите опцию, если вы используете сторонние плагины контактных форм, это предотвратит замену имя отправителя сообщения стороннего плагина при отправке.

en: When enabled, the plugin will substitute occurances of the above From Email with the Reply-To Email address. The Reply-To Email will still be used if no other Reply-To Email is present. This option can prevent conflicts with other plugins that specify reply-to email addresses but still replaces the From Email with the Reply-To Email.
ru: Если вы включили данную опцию, то плагин установит имя из поля \"От кого\" для каждого письма. Отключите опцию, если вы используете сторонние плагины контактных форм, это предотвратит замену имя отправителя сообщения стороннего плагина при отправке.

en: When enabled, this setting will replace the From Email Address with the Reply-To Email Address if the From Email Address is found in the reply-to header. This can prevent conflicts with other plugins that specify their own reply-to email addresses.
ru: Если эта опция включена включена, адрес отправителя будет заменен на адрес для ответа, если адрес отправителя указан в заголовке ответа. Это может предотвратить конфликты с другими плагинами, которые указывают свои собственные адреса электронной почты для ответа.

en: When enabled, your SMTP password is stored in the database using AES-256 encryption.
ru: При включении ваш пароль SMTP хранится в базе данных с использованием шифрования AES-256.

en: Which email features do you want to enable?
ru: Какие функции электронной почты вы хотите включить?

en: Whoops, looks like something isn’t configured quite right.
ru: Похоже что-то настроено неправильно.

en: Whoops, something's not working.
ru: Упс, что-то не работает.

en: Whoops, we found an issue!
ru: Упс, мы нашли проблему!

en: With Email Reports, you can track email deliverability and engagement from your WordPress dashboard. Open and click-through rates are grouped by subject line for quick and simple campaign performance analysis. The report will also show how many emails you successfully sent and how many emails failed to send each week so you can find and resolve problems with ease. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a> now and we’ll add your email report to your WordPress dashboard.
ru: Отчеты об электронной почте позволяют отслеживать доставляемость писем и вовлеченность пользователей прямо в консоли WordPress. Показатели просмотров и переходов по ссылкам сгруппированы по темам для быстрого и простого анализа эффективности кампании. Каждую неделю в отчете также будет показано число отправленных писем и количество сбоев в отправке, что даст вам возможность легко обнаруживать и решать возникающие проблемы. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Перейдите на Easy WP SMTP Pro</a> прямо сейчас, и отчеты об электронной почте будут добавлены в вашу консоль WordPress.

en: With email controls, you can manage the automatic notifications sent by your WordPress site. A simple switch lets you reduce inbox clutter and focus on the alerts that truly matter. Easily turn off emails related to comments, account changes, updates, registrations, and data requests. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>.
ru: Элементы управления электронной почтой позволяют вам управлять автоматическими уведомлениями, которые отправляются с вашего сайта WordPress. Простой переключатель позволяет уменьшить беспорядок в папке «Входящие» и сосредоточиться на наиболее важных оповещениях. Вы можете без проблем отключать получение писем о комментариях, изменениях в учетной записи, обновлениях, регистрациях и запросах данных. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Перейти на Easy WP SMTP Pro</a>.

en: WooCommerce Emails (SendLayer)
ru: Электронная почта WooCommerce (SendLayer)

en: Would you like to purchase the following features now?
ru: Хотели бы вы приобрести следующие функции сейчас?

en: Write your custom email message.
ru: Введите текст сообщения.

en: Write your email message
ru: Введите ваше сообщение

en: Yes
ru: Да

en: Yes, I give Easy WP SMTP permission to contact me for any follow up questions.
ru: Да, я разрешаю Easy WP SMTP связываться со мной по любым дополнительным вопросам.

en: Yes, count me in
ru: Да, рассчитывайте на меня

en: Yikes! WordPress Update Required
ru: Ух ты! Требуется обновление WordPress

en: You appear to be offline.
ru: Похоже, что вы не в сети.

en: You appear to be offline. Plugin information not retrieved.
ru: Похоже, что вы не в сети. Информация о плагине не получена.

en: You appear to be offline. Plugin not installed.
ru: Похоже, что вы не в сети. Плагин не установлен.

en: You are already using the Easy WP SMTP PRO version. Please refresh this page and verify your license key.
ru: Вы уже используете версию Easy WP SMTP PRO. Обновите эту страницу и подтвердите свой лицензионный ключ.

en: You are not allowed to install plugins.
ru: У вас недостаточно прав для установки плагинов.

en: You can request your hosting provider for the SMTP details of your site. Use the SMTP details provided by your hosting provider to configure the following settings.
ru: Вы можете узнать настройки SMTP у своего хостинг-провайдера. Используйте данные, предоставленные им, для настройки следующих пунктов.

en: You can upgrade to the Pro plan and <b>save %s today</b>, automatically applied at checkout.
ru: Вы можете перейти на план Pro и <b>сэкономить уже сегодня %s</b>. Скидка будет автоматически применена при оформлении заказа.

en: You can use this section to send an email from your server using the above configured SMTP details to see if the email gets delivered.
ru: Эта секция служит для того, чтобы отправить тестовое письмо из вашего сервера, используя текущие настройки SMTP. С помощью тестового письма можно проверить, всё ли работает исправно.

en: You cannot send an email. Mailer is not properly configured. Please check your settings.
ru: Вы не можете отправить тествое письмо. Почтовая программа не настроена правильным образом. Проверьте ваши настройки.

en: You currently have the <strong>Default (none)</strong> mailer selected, which won't improve email deliverability. Please select <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">any other email provider</a> and use the easy <a href="%2$s">Setup Wizard</a> to configure it.
ru: В настоящее время у вас выбрана почтовая программа <strong>По умолчанию (нет)</strong>, которая не влияет на качество доставки электронной почты. Выберите <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">любого другого поставщика услуг электронной почты</a> и используйте для настройки обычный <a href="%2$s">Мастер настройки</a>.

en: You currently have the default mailer selected, which means that you haven’t set up SMTP yet.
ru: В настоящий момент у вас выбрана почтовая программа по умолчанию. Это означает, что SMTP еще не настроен.

en: You don't have permission to change options for this WP site!
ru: У вас нет прав на изменение параметров этого сайта WP!

en: You don't have the capability to perform this action.
ru: У вас нет разрешения на выполнение этого действия.

en: You don't have the permission to perform this action.
ru: У вас нет разрешения на выполнение этого действия.

en: You have not properly configured Gmail mailer.
ru: Вы неправильно настроили почтовую программу Gmail.

en: You have successfully connected your site with your Gmail account. This site will now send emails via your Gmail account.
ru: Вы подключили сайт к своей учетной записи Gmail. Теперь этот сайт будет отправлять электронные письма через вашу учетную запись Gmail.

en: You have successfully linked the current site with your Microsoft API project. Now you can start sending emails through Outlook.
ru: Вы успешно связали текущий сайт с проектом Microsoft API. Теперь вы можете начать отправлять электронные письма через Outlook.

en: You have unsaved settings. In order to send a test email, you need to go back to previous tab and click "Save Changes" button first.
ru: У вас есть несохранённые настройки. Чтобы отправить тестовое письмо, вернитесь на предыдущую вкладку и нажмите "Сохранить Изменения".

en: You may have added a new API to a project
ru: Возможно, вы добавили новый API в проект

en: You will not be able to send emails until you verify at least one domain or email address for the selected Amazon SES Region.
ru: Вы не сможете отправлять электронные письма, пока не подтвердите хотя бы один домен или адрес электронной почты для выбранного региона Amazon SES.

en: You're using Easy WP SMTP Lite - no license key required. Enjoy!
ru: Вы используете Easy WP SMTP Lite — лицензионный ключ не требуется. Наслаждайтесь!

en: Your Email Address
ru: Ваш адрес электронной почты

en: Your Mailgun account does not have access to send emails.
ru: У Вашей учетной записи Mailgun нет доступа к отправке писем.

en: Your PHP version is %s, encryption function requires PHP version 5.3.0 or higher.
ru: Ваша версия PHP - %s, функция шифрования требует PHP версии 5.3.0 или выше.

en: Your SMTP host is rejecting the connection.
ru: Ваш SMTP-узел отклоняет соединение.

en: Your Sender Name option is incorrect.
ru: Параметр "Имя отправителя" неправильный.

en: Your Weekly Easy WP SMTP Summary for %s
ru: Ваша еженедельная сводка Easy WP SMTP для %s

en: Your email address is needed if you want to receive recommendations.
ru: Если вы хотите получать рекомендации, нужно указать адрес электронной почты.

en: Your host is rejecting the connection.
ru: Ваш хост отклоняет соединение.

en: Your license was successfully verified! You are ready for the next step.
ru: Ваша лицензия успешно подтверждена! Вы готовы к следующему шагу.

en: Your mail server
ru: Ваш почтовый сервер

en: Your mail server's address.
ru: Адрес вашего почтового сервера.

en: Your mailer is already configured in a Easy WP SMTP constant, so the options below have been disabled. To change your mailer, please edit or remove the <code>EasyWPSMTP_MAILER</code> constant in your <code>wp-config.php</code> file.
ru: Ваша почтовая программа уже настроена на константу Easy WP SMTP, поэтому приведенные ниже опции отключены. Чтобы изменить почтовую программу, отредактируйте или удалите константу <code>EasyWPSMTP_MAILER</code> в файле <code>wp-config.php</code>.

en: Your site already has Easy WP SMTP Pro activated. If you want to switch to Easy WP SMTP, please first go to Plugins → Installed Plugins and deactivate Easy WP SMTP Pro. Then, you can activate Easy WP SMTP.
ru: На вашем сайте уже активирован плагин Easy WP SMTP Pro. Если вы хотите переключиться на Easy WP SMTP, сначала перейдите в «Плагины» → «Установленные плагины» и деактивируйте Easy WP SMTP Pro. Затем можно будет активировать Easy WP SMTP.

en: Your site is running an <strong>insecure version</strong> of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">recommended WordPress hosting company</a>.
ru: На вашем сайте используется <strong>небезопасная версия</strong> PHP, которая больше не поддерживается. Обратитесь к своему хостинг-провайдеру,чтобы обновить версию PHP или перейдите на <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">рекомендованный WordPress хостинг</a>.

en: Your site is running an <strong>old version</strong> of WordPress that is no longer supported by Easy WP SMTP. Please update your WordPress site to at least version <strong>%s</strong>.
ru: На вашем сайте установлена ​​<strong>старая версия</strong> WordPress, которую Easy WP SMTP больше не поддерживает. Обновите свой сайт WordPress как минимум до версии <strong>%s</strong>.

en: Your web server is blocking the connection.
ru: Ваш веб-сервер блокирует соединение.

en: You’ve chosen to enable email logging. Please select which additional email logging features you would like to use.
ru: Вы решили включить ведение журнала электронной почты. Выберите, какие дополнительные функции регистрации писем в журнале вы хотели бы использовать.

en: [%1$d] %2$s called at [%3$s:%4$s]
ru: [%1$d] %2$s вызывается в [%3$s:%4$s]

en: [Emails Queue] Failed to update queue record after sending email from the queue. %1$s. Email ID: %2$d
ru: [Очередь писем] Не удалось обновить запись очереди после отправки письма из очереди. %1$s. ID письма: %2$d

en: [Emails Queue] Skipped email sending from the queue. %1$s. Email ID:  %2$s
ru: [Очередь писем] Пропущена отправка письма из очереди. %1$s. ID письма: %2$s

en: [Emails Queue] Skipped email sending from the queue. Queue::send_email method was called directly. Email ID: %1$d.
ru: [Очередь писем] Пропущена отправка письма из очереди. Метод Queue::send_email был вызван напрямую. ID письма: %1$d.

en: [Emails Queue] Skipped email sending from the queue. Wrong email status. Email ID: %1$d, email status: %2$s.
ru: [Очередь писем] Пропущена отправка письма из очереди. Неправильный статус письма. ID письма: %1$d, статус письма: %2$s.

en: [Emails Queue] Skipped enqueueing email. %1$s.
ru: [Очередь писем] Пропущена постановка письма в очередь. %1$s.

en: [Emails Queue] Skipped processing enqueued email. %1$s. Email ID: %2$d
ru: [Очередь писем] Пропущена обработка поставленного в очередь письма. %1$s. ID письма: %2$d

en: between %1$s and %2$s
ru: между %1$s и %2$s

en: control panel
ru: панель управления

en: create the missing DB tables by clicking on this link
ru: перейдите по этой ссылке и создайте недостающие таблицы БД

en: debug log for this test email will be automatically displayed right after you send it. Test email also ignores "Enable Domain Check" option.
ru: лог отправки этого тестового письма будет автоматически выведен сразу после отправки. Тестовое письмо так же игнорирует опцию "Включить Проверку Домена".

en: debug log is reset when the plugin is activated, deactivated or updated.
ru: журнал отладки очищается, когда плагин активируется, деактивируется или обновляется.

en: how to disable it
ru: как отключить это

en: if the following conditions are met...
ru: при следующих условиях...

en: if you are using Google Workspace, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">read this article</a> to proceed.
ru: Если вы используете сервисы Google Workspace, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">прочитайте эту статью</a>, прежде чем продолжить.

en: if you are using regular Gmail account, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">read this article</a> to proceed.
ru: если вы используете обычную учетную запись Gmail, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">прочитайте эту статью</a>, прежде чем продолжить.

en: is a PRO Feature
ru: это PRO функция

en: no
ru: нет

en: on %s
ru: от %s

en: or
ru: или

en: rating
ru: рейтинг

en: when you click "Save Changes", your actual password is stored in the database and then used to send emails. This field is replaced with a gag (#easywpsmtpgagpass#). This is done to prevent someone with the access to Settings page from seeing your password (using password fields unmasking programs, for example).
ru: когда вы нажмете "Сохранить изменения", ваш актуальный пароль сохранится в базе данных и будет использоваться для отправки писем. Данное поле в дальнейшем зашифровывается с помощью #easywpsmtpgagpass#. Это делается для того, чтобы кто-то, у кого есть доступ к странице настроек, не видел ваш пароль (например, с помощью полей паролей, маскирующих маски).

en: where event contains "%s"
ru: если мероприятие содержит "%s"

en: ~ Easy WP SMTP team
ru: ~ команда Easy WP SMTP
