Plugins - W3 Total Cache - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (1008 entries)

en: Desktop
ja_JP: デスクトップ

en: Diagnostics
ja_JP: 診断

en: Duration
ja_JP: 期間

en: Group
ja_JP: グループ

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Start Time
ja_JP: 開始時間

en: Tips
ja_JP: ヒント

en: Total
ja_JP: 合計

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Value
ja_JP: 値

en: For example:
ja_JP: 例:

en: Valid
ja_JP: 有効

en: Cache
ja_JP: キャッシュ

en: Don't cache
ja_JP: キャッシュしない

en: It's easy to set up and manage, backs up your entire WordPress site, has automated fault protection if an update fails, and provides easy site migration options.
ja_JP: セットアップと管理が簡単で、WordPress サイト全体をバックアップし、更新が失敗した場合の障害保護を自動化し、簡単なサイト移行オプションを提供します.

en: NewRelic extension is currently
ja_JP: NewRelic 拡張機能は現在

en: Protect your WordPress site from data loss by installing the FREE Total Upkeep plugin.
ja_JP: 無料の Total Upkeep プラグインをインストールして、WordPress サイトをデータ損失から保護します。

en: Swarmify extension is currently
ja_JP: Swarmify 拡張機能は現在

en: view log
ja_JP: ビュー・ログ

note: translators: 1 HTML acronym for Content Delivery Network (CDN).
en: Host the entire website with your compatible %1$s provider to reduce page load time.
ja_JP: 互換性のある %1$s プロバイダーで Web サイト全体をホストして、ページの読み込み時間を短縮します。

note: translators: 1 HTML acronym for Content Delivery Network (CDN).
en: W3 Total Cache has detected that you do not have a %1$s configured
ja_JP: W3 Total Cache は、%1$s が構成されていないことを検出しました

en: Example extension is currently
ja_JP: 例の拡張機能は現在

en: Premium Support
ja_JP: プレミアムサポート

note: translators: 1 absolute path to wp-config.php, 2 cooke domain definition, 3 require once wp-setting.php definition.
en: %1$s could not be written, please edit config and add:%2$s before %3$s.
ja_JP: %1$s を書き込めませんでした。構成を編集して %3$s の前に %2$s を追加してください。

note: translators: 1 W3TC config director path.
en: Default settings could not be restored. Please run %1$s to make the configuration file write-able, then try again.
ja_JP: デフォルト設定を復元できませんでした。 %1$s を実行して構成ファイルを書き込み可能にしてから、再試行してください。

en: Files and directories could not be automatically created to complete the installation.
ja_JP: インストールを完了するためのファイルとディレクトリを自動的に作成できませんでした。

en: make it automatically.
ja_JP: 自動で作ります。

note: translators: 1 HTML acronym SSH (secure shell), 2 HTML acronym FTP (file transfer protocol).
en: Please enter %1$s or %2$s host for the site.
ja_JP: サイトの %1$s または %2$s ホストを入力してください。

note: translators: 1 HTML acronym SSH (secure shell), 2 HTML acronym FTP (file transfer protocol).
en: Please enter %1$s or %2$s login for the server. Create a temporary one just for this support case if needed.
ja_JP: サーバーの %1$s または %2$s ログインを入力してください。必要に応じて、このサポート ケース専用の一時的なものを作成します。

note: translators: 1 HTML acronym SSH (secure shell), 2 HTML acronym FTP (file transfer protocol).
en: Please enter %1$s or %2$s password for the %2$s account.
ja_JP: %2$s アカウントの %1$s または %2$s パスワードを入力してください。

note: translators: 1 HTML acronym URL (uniform resource locator).
en: Please enter the address of the site in the site %1$s field.
ja_JP: サイト %1$s フィールドにサイトのアドレスを入力してください。

en: Cant find minification base url, make sure minification folder sits inside WP_CONTENT_DIR and DOCUMENT_ROOT is set correctly
ja_JP: 縮小化のベース URL が見つかりません。縮小化フォルダが WP_CONTENT_DIR 内にあり、DOCUMENT_ROOT が正しく設定されていることを確認してください

en: Replaced URLs for CDN:
ja_JP: CDN の置き換えられた URL:

en: request URI is rejected
ja_JP: リクエスト URI が拒否されました

en: SSL is rejected
ja_JP: SSL が拒否されました

en: user agent is rejected
ja_JP: ユーザーエージェントが拒否されました

en: Cached queries:
ja_JP: キャッシュされたクエリ:

en: Total queries:
ja_JP: 合計クエリ:

en: Total query time:
ja_JP: 合計クエリ時間:

note: translators: 1: HTML break, 2: HTML anchor open tag, 3: HTML anchor close tag.
en: Please see %2$sAmazon's CloudFront documentation -- Paying for file invalidation%3$s:%1$sThe first 1,000 invalidation paths that you submit per month are free; you pay for each invalidation path over 1,000 in a month.%1$sYou can disable automatic purging by enabling "Only purge CDN manually".
ja_JP: %2$sAmazon の CloudFront ドキュメントをご覧ください -- ファイル無効化の支払い%3$s:%1$s毎月送信する最初の 1,000 個の無効化パスは無料です。月に 1,000 を超える無効化パスごとに支払います。%1$s[CDN を手動でのみパージする] を有効にすると、自動パージを無効にできます。

note: translators: 4: HTML line break tag, 5: HTML opening a tag to purge CDN manually, 6: HTML closing a tag.
en: Please see %1$sAmazon's CloudFront documentation -- Paying for file invalidation%2$sThe first 1,000 invalidation paths that you submit per month are free; you pay for each invalidation path over 1,000 in a month.%3$sYou can disable automatic purging by enabling %4$sOnly purge CDN manually%5$s.
ja_JP: %1$sAmazon の CloudFront ドキュメントをご覧ください -- ファイル無効化の支払い%2$s毎月送信する最初の 1,000 個の無効化パスは無料です。月に 1,000 を超える無効化パスごとに料金が発生します。%3$s%4$s[CDN を手動でのみパージする]%5$s を有効にすると、自動パージを無効にできます。

note: translators: 1 HTML line break tag followed by opening HTML b tag, 2 closing HTML b tag.
en:  %1$sNot supported by "Disk: Enhanced" page cache method for Nginx%2$s
ja_JP:  %1$sNginx の「ディスク: 拡張」ページ キャッシュ方式ではサポートされていません%2$s

note: translators: HTML input submit for updating media query string.
en: %1$s to make existing file modifications visible to visitors with a primed cache
ja_JP: %1$s を使用して、既存のファイルの変更を、準備されたキャッシュを使用して訪問者に表示します

en: Google Maps
ja_JP: Google マップ

en: Logged In
ja_JP: ログイン中

en: Period
ja_JP: ピリオド

en: Success
ja_JP: 成功

note: translators: 1 opening HTML a tag to Google Maps Easy plugin, 2 closing HTML a tag.
en: %1$sGoogle Maps Easy%2$s plugin
ja_JP: %1$sGoogle Maps Easy%2$s プラグイン

note: translators: 1 opening HTML a tag to WordPress Google Map Plugin, 2 closing HTML a tag.
en: %1$sWP Google Map Plugin%2$s plugin
ja_JP: %1$sWP Google マップ プラグイン%2$s プラグイン

note: translators: 1 opening HTML a tag to WordPress Google Maps, 2 closing HTML a tag.
en: %1$sWP Google Maps%2$s plugin
ja_JP: %1$sWP Google マップ%2$s プラグイン

en: &lt; Back To Statistics
ja_JP: &lt; 統計に戻る

en: Access Log:
ja_JP: アクセスログ:

en: An error occurred
ja_JP: エラーが発生しました

en: API call
ja_JP: API 呼び出し

en: async
ja_JP: 非同期

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: Frequently Asked Questions
ja_JP: よくある質問

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Version:
ja_JP: バージョン:

en: Your CloudFlare API token / global key
ja_JP: CloudFlare API トークン/グローバル キー

en: Always
ja_JP: 常に

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Never
ja_JP: なし

en: Pings
ja_JP: トラックバック/ピンバック

en: Visibility:
ja_JP: 公開状態:

en: High
ja_JP: 高

en: Low
ja_JP: 低

en: Medium
ja_JP: 中

en: Last month
ja_JP: 先月

en: Error
ja_JP: エラー

en: Sending...
ja_JP: 送信中....

en: Settings saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Failed to retrieve a response.  Please reload the page to try again.
ja_JP: レスポンスの取得に失敗しました。再度、ページを読み込んでください。

en: Revert all converted images in the media library.
ja_JP: メディアライブラリにある変換済みの画像をすべて元に戻す。

en: Auto-convert images on upload.
ja_JP: アップロード時に画像を自動変換します。

en: Auto-convert:
ja_JP: 自動変換:

en: Compression type:
ja_JP: 圧縮タイプ:

en: WP Error:
ja_JP: WP エラー:

en: Revert
ja_JP: 元に戻す

en: Processing...
ja_JP: 処理中…

en: Sending:
ja_JP: 送信中:

en: Media Library
ja_JP: メディアライブラリ

en: Refreshing...
ja_JP: 再読み込み中…

en: Image compression type.
ja_JP: 画像圧縮タイプ。

en: Convert
ja_JP: 変換

en: Total:
ja_JP: 合計金額:

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unlimited
ja_JP: 無制限

en: Visualize your performance over time with graphs
ja_JP: 時系列でのパフォーマンスをグラフで可視化

en: Lazy load google map
ja_JP: Google マップの遅延読み込み

en: Preview mode:
ja_JP: プレビューモード:

en: Africa (Cape Town)
ja_JP: アフリカ (ケープタウン)

en: Europe (Stockholm)
ja_JP: ヨーロッパ (ストックホルム)

en: Europe (Milan)
ja_JP: ヨーロッパ (ミラノ)

en: Europe (London)
ja_JP: ヨーロッパ (ロンドン)

en: China (Beijing)
ja_JP: 中国 (北京)

en: Europe (Ireland)
ja_JP: ヨーロッパ (アイルランド)

en: Europe (Frankfurt)
ja_JP: ヨーロッパ (フランクフルト)

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: Cache Groups
ja_JP: キャッシュグループ

en: Are you sure that you want to leave this page?
ja_JP: このページから移動してもよいですか ?

en: Setup Complete!
ja_JP: 設定が完了しました。

en: Need help?
ja_JP: お困りですか ?

en: Setting
ja_JP: 設定

en: Select
ja_JP: 選択

en: Lazy Load
ja_JP: 遅延読み込み

en: Welcome
ja_JP: ようこそ

en: Unavailable
ja_JP: 利用不可

en: SKIP
ja_JP: スキップ

en: Setup Guide
ja_JP: セットアップガイド

en: Settings updated
ja_JP: 設定を更新しました

en: Combine & Minify
ja_JP: 結合と縮小

en: Cache level:
ja_JP: キャッシュレベル:

en: Statistics
ja_JP: 統計情報

en: Public Key:
ja_JP: 公開鍵:

en: Clear Log
ja_JP: ログを消去

en: Service:
ja_JP: サービス:

en: Error. Check your parameters and try again or contact with support.
ja_JP: エラーが発生しました。パラメータを確認して再度お試しいただくか、サポートまでお問い合わせください。

en: System Info
ja_JP: システム情報

en: Unknown error
ja_JP: 不明なエラー

en: Invalid API key
ja_JP: 無効な API キー

en: Not Available
ja_JP: 利用できません

en: View Details
ja_JP: 詳細を表示

en: API Key:
ja_JP: API キー:

en: API host:
ja_JP: API ホスト:

en: YUI Compressor (PHP)
ja_JP: YUI コンプレッサー (PHP)

en: Services
ja_JP: サービス

en: <br>Available when memcached extension installed, built with <acronym title="Simple Authentication and Security Layer">SASL</acronym>
ja_JP: <br><acronym title="Simple Authentication and Security Layer">SASL</acronym> で構築された memcached 拡張がインストールされている場合に利用可能

en: Folder:
ja_JP: フォルダー:

en: Your Highwinds API Token
ja_JP: Highwinds API トークン

en: Region:
ja_JP: 地域:

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Your RackSpace API key
ja_JP: RackSpace API キー

en: Accept
ja_JP: 承認

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Not Set
ja_JP: 未設定

en: Disable Emoji
ja_JP: 絵文字の無効化

en: Lazy Load Images
ja_JP: 画像の遅延読み込み

en: Lazy Load Google Maps
ja_JP: Google マップの遅延読み込み

en: Done
ja_JP: 完了

en: South America (São Paulo)
ja_JP: 南米 (サンパウロ)

en: Middle East (Bahrain)
ja_JP: 中東 (バーレーン)

en: Canada (Central)
ja_JP: カナダ (セントラル)

en: China (Ningxia)
ja_JP: 中国 (寧夏回族自治区)

en: Succeeded
ja_JP: 成功

en: Email:
ja_JP: メール:

en: Asia Pacific (Osaka-Local)
ja_JP: 日本 (大阪)

en: Next
ja_JP: 次

en: Status
ja_JP: ステータス

en: The add-in has been removed.
ja_JP: アドインは削除されました。

en: minify settings
ja_JP: 圧縮設定

en: Database Cache: %s.
ja_JP: データベースキャッシュ: %s

en: disable
ja_JP: 無効化

en: Empty the minify cache
ja_JP: 圧縮したキャッシュを削除

en: Page Cache: %s.
ja_JP: ページキャッシュ: %s

en: Front page
ja_JP: フロントページ

en: Blog feed
ja_JP: ブログフィード

en: Forums
ja_JP: フォーラム

en: Varnish servers:
ja_JP: Varnish サーバー:

en: Add timestamp
ja_JP: タイムスタンプの追加

en: Yearly archive pages
ja_JP: 年次アーカイブページ

en: Daily archive pages
ja_JP: 日次アーカイブページ

en: Monthly archive pages
ja_JP: 月次アーカイブページ

en: Additional pages:
ja_JP: 追加ページ:

en: Cache exception list:
ja_JP: キャッシュ除外リスト:

en: Referrer groups
ja_JP: リファラーグループ

en: Post comments feed
ja_JP: 投稿コメントフィード

en: Post comments pages
ja_JP: 投稿コメントページ

en: Post page
ja_JP: 投稿ページ

en: Posts page
ja_JP: 投稿ページ

en: Cache 404 (not found) pages
ja_JP: 404 (not found) ページのキャッシュ

en: Don't cache front page
ja_JP: フロントページをキャッシュしない

en: Premium Services
ja_JP: プレミアムサービス

en: Minify: %s.
ja_JP: 圧縮: %s

en: Object Cache: %s.
ja_JP: オブジェクトキャッシュ: %s.

en: Browser Cache:
ja_JP: ブラウザーキャッシュ:

en: Install page
ja_JP: インストールページ

en: update the path
ja_JP: パスの更新

en: Cache posts page
ja_JP: 投稿ページをキャッシュ

en: Update interval:
ja_JP: 更新間隔:

en: Cache front page
ja_JP: フロントページをキャッシュ

en: Clean
ja_JP: クリーン

en: Sort Properties
ja_JP: プロパティをソート

en: Compression:
ja_JP: 圧縮率:

en: Optimize shorthands:
ja_JP: ショートハンドを最適化:

en: Preserve CSS
ja_JP: CSS を保持

en: Lowercase selectors
ja_JP: 小文字のセレクタ

en: Object Cache:
ja_JP: オブジェクトキャッシュ:

en: Page Cache:
ja_JP: ページキャッシュ:

en: Page Cache Method:
ja_JP: ページキャッシュ方法:

en: Global groups:
ja_JP: グローバルグループ:

en: User Agents:
ja_JP: ユーザーエージェント:

en: Cache time:
ja_JP: キャッシュ時間:

en: Hide comments
ja_JP: コメントを非表示にする

en: 404 error exception list:
ja_JP: 404 エラー除外リスト:

en: Sitemap <acronym title="Uniform Resource Indicator">URL</acronym>:
ja_JP: サイトマップ <acronym title="Uniform Resource Indicator">URL</acronym>:

en: Handle <acronym title="Extensible Markup Language">XML</acronym> mime type
ja_JP: <acronym title="Extensible Markup Language">XML</acronym> MIME タイプを処理

en: Topic <acronym title="Identification">ID</acronym>:
ja_JP: トピック <acronym title="Identification">ID</acronym>:

en: Sort Selectors (caution)
ja_JP: セレクターのソート (注意)

en: Specify page headers:
ja_JP: ページヘッダーを指定:

en: Non-persistent groups:
ja_JP: 非永続グループ:

en: upload active theme files
ja_JP: アクティブなテーマファイルをアップロード

en: Garbage collection interval:
ja_JP: ガベージコレクション間隔:

en: Fragment Cache Method:
ja_JP: フラグメントキャッシュの方法:

en: Manual fragment groups:
ja_JP: 手動フラグメントグループ:

en: Wrap after:
ja_JP: 折り返し:

en: Line break after:
ja_JP: 改行:

en: Compress colors
ja_JP: 色を圧縮

en: Compress font-weight
ja_JP: フォントの太さを圧縮

en: Remove unnecessary backslashes
ja_JP: 不要なバックスラッシュ記号を削除

en: Remove last ;
ja_JP: 最後の ; を削除

en: Discard invalid properties
ja_JP: 無効なプロパティを削除

en: Object Cache Method:
ja_JP: オブジェクトキャッシュの方法:

en: Line break removal
ja_JP: 改行削除

en: Post author pages
ja_JP: 投稿者ページ

en: Post terms pages
ja_JP: 投稿タームページ

en: Post author feed
ja_JP: 投稿者フィード

en: Post terms feeds
ja_JP: 投稿タームフィード

en: Spread the Word
ja_JP: シェアする

en: Non-trailing slash pages:
ja_JP: 非末尾のスラッシュのページ：

en: Comment cookie lifetime:
ja_JP: コメント cookie の有効期間:

en: Preserve unnecessary semicolons
ja_JP: 不要なセミコロンを保持

en: Pretty print
ja_JP: プリティプリント

en: @import handling:
ja_JP: @import の扱い:

en: Combine only
ja_JP: 結合のみ

en: Don't minify feeds
ja_JP: フィードを圧縮しない

en: Minify:
ja_JP: 圧縮:

en: Nginx server configuration file path
ja_JP: Nginx サーバー構成ファイルのパス

en: Database Cache:
ja_JP: データベースキャッシュ:

en: Re-transfer cycle limit:
ja_JP: 再転送サイクルの制限:

en: Re-transfer cycle interval:
ja_JP: 再転送サイクルの間隔:

en: deploy
ja_JP: デプロイ

en: Browser Cache and use compression
ja_JP: ブラウザのキャッシュと圧縮を使用する

en: unsuccessful transfer queue
ja_JP: 失敗した転送キュー

en: Empty the object cache
ja_JP: オブジェクトキャッシュを破棄する

en: empty the page cache
ja_JP: ページキャッシュを破棄する

en: Required files and directories have been automatically created
ja_JP: 必要なファイルとディレクトリが自動的に作成されました

en: Edge mode has been disabled.
ja_JP: エッジモードが無効になっています。

en: Rejected cookies:
ja_JP: 拒否されたクッキー:

en: Cache Control policy:
ja_JP: キャッシュコントロールポリシー:

en: Host theme files
ja_JP: テーマファイルのホスト

en: Host custom files
ja_JP: カスタムファイルのホスト

en: Host wp-includes/ files
ja_JP: wp-includes/ files のホスト

en: File types to import:
ja_JP: インポートするファイル形式:

en: Custom file list:
ja_JP: カスタムファイル一覧:

en: Embed type:
ja_JP: 埋め込み形式:

en: Rejected files:
ja_JP: リジェクトされたファイル:

en: Database Cache Method:
ja_JP: データベースキャッシュ方法:

en: Don't cache queries for logged in users
ja_JP: ログインユーザーのクエリをキャッシュしないでください

en: Encountered issue with CDN: %s.
ja_JP: CDN に問題があります: %s。

en: User Agent groups
ja_JP: ユーザーエージェントグループ

en: Before <span class="html-tag">&lt;/body&gt;</span>
ja_JP: <span class="html-tag">&lt;/body&gt;</span> の前

en: After <span class="html-tag">&lt;body&gt;</span>
ja_JP: <span class="html-tag">&lt;/body&gt;</span> の後

en: Minify mode:
ja_JP: 圧縮モード:

en: Minify error notification:
ja_JP: 圧縮エラー時の通知:

en: Auto upload interval:
ja_JP: 自動更新の間隔:

en: Cache feeds: site, categories, tags, comments
ja_JP: フィードのキャッシュ: サイト、カテゴリー、タグ、コメント

en: <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> secret:
ja_JP: <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> シークレット:

en: Purge sitemaps:
ja_JP: サイトマップを消去:

en: Default lifetime of cache objects:
ja_JP: キャッシュオブジェクトのデフォルトの有効期間:

en: Case for properties:
ja_JP: プロパティの場合:

en: Edge mode has been enabled.
ja_JP: エッジ モードに有効になっています。

en: Purge limit:
ja_JP: パージ上限:

en: Regroup selectors:
ja_JP: セレクターを再グループ化:

en: Rejected user agents:
ja_JP: 拒否されたユーザーエージェント:

en: export the media library
ja_JP: メディアライブラリーをエクスポート

en: view visualizations
ja_JP: ビジュアリゼーションを表示

en: Minify Cache Method:
ja_JP: Minify キャッシュ方式:

en: Verify rewrite rules
ja_JP: 書き換えルールを確認

en: Accepted query strings:
ja_JP: 利用可能なクエリー文字列:

en: Compilation level:
ja_JP: コンパイルレベル:

en: Theme file types to upload:
ja_JP: アップロードするテーマファイルの種類:

en: Force over-writing of existing files
ja_JP: 既存のファイルを強制的に上書きする

en: <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> Type:
ja_JP: <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>タイプ:

en: Pull Zone was automatically created.
ja_JP: プルゾーンが自動的に作成されました。

en:  Disable caching of HEAD <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> requests
ja_JP: HEAD <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym>リクエストのキャッシュを無効にします。

en: Specify the feed types to purge:
ja_JP: 削除するフィードの種類:

en: Flush all cache on post, comment etc changes.
ja_JP: 投稿やコメントなどの変更時にキャッシュを消去する。

en: Pages per interval:
ja_JP: 間隔ごとのページ数:

en: Automatically prime the page cache
ja_JP: ページキャッシュを自動に事前準備する

en: Don't cache pages for following user roles
ja_JP: 以下のユーザー権限グループに対してページをキャッシュしない

en: Don't cache pages for logged in users
ja_JP: ログイン済みユーザーに対してページをキャッシュしない

en: Minify only, do not obfuscate local symbols
ja_JP: 最小化のみ、ローカルシンボルは難読化しない

en: Line break removal (not safe, not applied when combine only is active)
ja_JP: 改行を除去 (安全ではなく、「結合のみ」が有効な場合は適用されません)

en: Line break removal (not applied when combine only is active)
ja_JP: 改行を除去 (「結合のみ」が有効な場合は適用されません)

en: Preserved comment removal (not applied when combine only is active)
ja_JP: 保護されたコメントを除去 (「結合のみ」が有効な場合は適用されません)

en: Disable all the built-in micro optimizations
ja_JP: すべてのビルトイン済みマイクロ最適化を無効化

en: Include external files/libraries:
ja_JP: 外部ファイル/ライブラリを含める:

en: Never minify the following pages:
ja_JP: 以下のページは圧縮しない:

en: Update external files every:
ja_JP: 外部ファイルを以下の間隔で更新:

en: Disable minify for logged in users
ja_JP: ログイン中のユーザーに対する圧縮を無効化

en: Rewrite <acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym> structure
ja_JP: <acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym> 構造をリライト

en: Use single network configuration file for all sites.
ja_JP: すべてのサイトに対して単一のネットワーク構成ファイルを使用する。

en: Default lifetime of cached fragments:
ja_JP: キャッシュ済みフラグメントのデフォルト有効期間:

en: Reject query words:
ja_JP: 検索語句を拒否:

en: Never cache the following pages:
ja_JP: 以下のページはキャッシュしない:

en: Maximum lifetime of cache objects:
ja_JP: キャッシュオブジェクトの最長有効期間:

en: Export changed files automatically
ja_JP: 変更されたファイルを自動エクスポート

en: Disable <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> on the following pages:
ja_JP: 以下のページで <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> を無効にする。

en: Disable <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> for the following roles
ja_JP: 以下の権限グループに対して <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> を無効にする。

en: Disable <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> on <acronym title="Secure Sockets Layer">SSL</acronym> pages
ja_JP: <acronym title="Secure Sockets Layer">SSL</acronym> のページで <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> を無効化

en: Add canonical header
ja_JP: カノニカルヘッダーを追加

en: Import external media library attachments
ja_JP: 外部メディアライブラリの添付ファイルをインポート

en: Host minified <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> and <acronym title="JavaScript">JS</acronym> files
ja_JP: ホストが <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> と <acronym title="JavaScript">JS</acronym> ファイルを圧縮しました

en: Disable cookies for static files
ja_JP: 静的ファイルに対する Cookie を無効化

en: Set entity tag (ETag)
ja_JP: エンティティタグ (ETag) を設定

en: Do not process 404 errors for static objects with WordPress
ja_JP: 静的オブジェクトに対する404エラーを WordPress で処理しない

en: Prevent caching exception list:
ja_JP: キャッシュ除外リストを抑止:

en:  <a href="?page=w3tc_cdn#configuration">Specify it here</a>.
ja_JP:  <a href="?page=w3tc_cdn#configuration">ここで指定してください</a>。

en: A configuration issue prevents <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> from working:
ja_JP: 設定上の問題が <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> の動作を妨害しています。

en: The <strong>"Replace default hostname with"</strong> field cannot be empty.
ja_JP: <strong>「デフォルトホスト名を置換」</strong>フィールドは空にはできません。

en: The <strong>"Account name", "Account key" and "Container"</strong> fields cannot be empty.
ja_JP: <strong>「アカウント名」、「アカウントキー」、「コンテナ」</strong>フィールドは空にはできません。

en: The <strong>"Username", "API key", "Container" and "Replace default hostname with"</strong> fields cannot be empty.
ja_JP: <strong>「アカウント名」、「API キー」、「コンテナ」、「デフォルトホスト名を置換」</strong>フィールドは空にはできません。

en: The <strong>"Access key", "Secret key" and "Replace default hostname with"</strong> fields cannot be empty.
ja_JP: <strong>「アクセスキー」、「秘密鍵」、「デフォルトホスト名を置換」</strong>フィールドは空にはできません。

en: The <strong>"Access key", "Secret key", "Bucket" and "Replace default hostname with"</strong> fields cannot be empty.
ja_JP: <strong>「アクセスキー」、「秘密鍵」、「バケット」、「デフォルトホスト名を置換」</strong>フィールドは空にはできません。

en: The <strong>"Access key", "Secret key" and "Bucket"</strong> fields cannot be empty.
ja_JP: <strong>「アクセスキー」、「秘密鍵」、「バケット」</strong>フィールドは空にはできません。

en: Memcached hostname:port / <acronym title="Internet Protocol">IP</acronym>:port:
ja_JP: Memcached ホスト名:port / <acronym title="Internet Protocol">IP</acronym>:port:

en: Inline <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> minification
ja_JP: インライン <acronym title="カスケーディングスタイルシート">CSS</acronym> 圧縮

en: Cache <acronym title="Uniform Resource Identifier">URI</acronym>s with query string variables
ja_JP: クエリ文字列変数を使って <acronym title="Uniform Resource Identifier">URI</acronym> でキャッシュを実行

en: Ignored comment stems:
ja_JP: 無視するコメント幹:

en: Ignored query stems:
ja_JP: 無視するクエリ幹:

en: wp-includes file types to upload:
ja_JP: アップロードする wp-includes ファイルタイプ:

en: Host attachments
ja_JP: ホスト添付ファイル

en: <acronym title="Cascading Style Sheets">CSS</acronym> minifier:
ja_JP: <acronym title="カスケーディングスタイルシート">CSS</acronym> 圧縮ツール:

en: <acronym title="JavaScript">JS</acronym> minifier:
ja_JP: <acronym title="JavaScript">JS</acronym> 圧縮ツール:

en: <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> minifier:
ja_JP: <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> 圧縮ツール:

en: Expires header lifetime:
ja_JP: Expires ヘッダーの有効期限:

en: Inline <acronym title="JavaScript">JS</acronym> minification
ja_JP: インライン <acronym title="JavaScript">JS</acronym> 圧縮

en: The uploads directory is not available. Default WordPress directories will be created: <strong>%s</strong>.
ja_JP: アップロードディレクトリは使用できません。デフォルトの WordPress のディレクトリが作成されます: <strong>%s</strong>。

note: Description of the plugin
en: The highest rated and most complete WordPress performance plugin. Dramatically improve the speed and user experience of your site. Add browser, page, object and database caching as well as minify and content delivery network (CDN) to WordPress.
ja_JP: 最高の評価を得た、最も完全な WordPress パフォーマンスプラグイン。サイトの速度とユーザーエクスペリエンスを大幅に向上します。WordPress にブラウザー、ページ、オブジェクト、データベースのキャッシュや、圧縮やコンテンツ配信ネットワーク (CDN) を追加できます。

en: The uploads path found in the database (%s) is inconsistent with the actual path. Please manually adjust the upload path either in miscellaneous settings or if not using a custom path %s automatically to resolve the issue.
ja_JP: データベース (%s) で発見されたアップロードパスは、実際のパスと矛盾しています。その他の設定でアップロードパスを手動で調整してください。またはカスタムパスを使用していない場合は、自動的に問題を解決するため%sを行ってください。

en: The <strong>CURL PHP</strong> extension is not available. Please install it to enable S3 or CloudFront functionality. %s
ja_JP: <strong>CURL PHP</strong>拡張機能は利用できません。S3 または CloudFront の機能を有効にするにはインストールしてください。%s

en: Encountered issue with CDN: %s. See %s for instructions of creating correct table.
ja_JP: CDN で問題が発生しました (%s)。正しいテーブルを作成する方法については、%sを参照してください。

en: The %s has unresolved errors. Empty the queue to restore normal operation.
ja_JP: %sには未解決のエラーがあります。通常の動作を復元するには、キューを空にしてください。

en: Upgraded WordPress? Please %s files now to ensure proper operation. %s
ja_JP: WordPress をアップグレードした場合は、正しく動作するようにファイルを今すぐ%sしてください。%s

en: The active theme has changed, please %s now to ensure proper operation. %s
ja_JP: 有効なテーマが変更されました。正しく動作するように今すぐ%sしてください。%s

en: Recently an error occurred while creating the CSS / JS minify cache: %s. %s
ja_JP: 最近、CSS / JS 圧縮キャッシュを作成中にエラーが発生しました: %s。%s

en: The setting change(s) made either invalidate the cached data or modify the behavior of the site. %s now to provide a consistent user experience.
ja_JP: 設定の変更により、キャッシュされたデータが無効になったか、サイトの動作が変更されました。%s は一貫したユーザーエクスペリエンスを提供するようになりました。

en: Make sure to %s and upload the %s, files to the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> to ensure proper operation. %s
ja_JP: 正しく動作するように、%sして %s、ファイルを <acronym title="コンテンツ・デリバリー・ネットワーク">CDN</acronym> にアップロードしてください。%s

en: Settings that affect Browser Cache settings for files hosted by the CDN have been changed. To apply the new settings %s and %s. %s
ja_JP: CDN がホストするファイルのブラウザキャッシュ設定に影響する設定が変更されました。新しい設定を適用するには、%sし、%sしてください。%s

en: Enable XMIT:
ja_JP: XMIT を有効化:

en: License:
ja_JP: ライセンス:

en:  and
ja_JP: 、

en: Amazon <acronym title="Simple Notification Service">SNS</acronym> region:
ja_JP: Amazon <acronym title="Simple Notification Service">SNS</acronym> リージョン:

en: PageSpeed Report
ja_JP: PageSpeed レポート

en: Preload the post cache upon publish events
ja_JP: 公開イベントの際に投稿キャッシュをプリロード

en: Cache <acronym title="Secure Socket Layer">SSL</acronym> (<acronym title="HyperText Transfer Protocol over SSL">HTTPS</acronym>) requests
ja_JP: <acronym title="Secure Socket Layer">SSL</acronym> (<acronym title="HyperText Transfer Protocol over SSL">HTTPS</acronym>) リクエストをキャッシュ

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Use %1$sPHP%2$s function to set application name:
ja_JP: アプリケーション名を設定するには、%1$sPHP%2$s の関数を使用します:

en: Enable cache purge via Amazon <acronym title="Simple Notification Service">SNS</acronym>
ja_JP: Amazon <acronym title="Simple Notification Service">SNS</acronym> を通じてキャッシュパージを管理する

note: translators: 1: HTML input button to view minify settings.
en: check the %1$s to maintain the desired user experience
ja_JP: 望ましいユーザーエクスペリエンスを維持するため、%1$s を確認してください

note: translators: 1: opening HTML strong tag, 2: clsoing HTML strong tag, 3: HTML line break, 4: HTML input button to hide message.
en: Either the PHP configuration, web server configuration or a script in the WordPress installation has %1$szlib.output_compression%2$s enabled.%3$sPlease locate and disable this setting to ensure proper HTTP compression behavior. %4$s
ja_JP: PHP 設定、Web サーバー設定、または WordPress インストールスクリプトのいずれかで %1$szlib.output_compression%2$s が有効になっています。%3$s適切な HTTP 圧縮動作を確実にするには、この設定を探して無効化してください。%4$s

note: translators: 1: opening HTML strong tag, 2: closing HTML strong tag, 3: HTML input button for hiding message.
en: Unfortunately the PHP installation is incomplete, the %1$szlib module is missing%2$s. This is a core PHP module. Notify the server administrator. %3$s
ja_JP: 残念ながら、PHP のインストールは不完全で、%1$szlib モジュールがありません%2$s。これは PHP のコアモジュールです。サーバー管理者に通知してください。%3$s

note: translators: 1: HTML input button to clear the cache, 2: HTML input button to hide message.
en: One or more plugins have been activated or deactivated, please %1$s. %2$s
ja_JP: 1つ以上のプラグインが有効化または無効化されました。%1$sしてください。%2$s

en: A configuration issue prevents <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> from working:
                                            The <strong>"Replace default hostname with"</strong>
                                            field cannot be empty. Enter <acronym
                                            title="Content Delivery Network">CDN</acronym>
                                            provider hostname <a href="?page=w3tc_cdn#configuration">here</a>.
                                            <em>(This is the hostname used in order to view objects
                                            in a browser.)</em>
ja_JP: 設定上の問題により、<acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> が動作しなくなりました。
    <strong>「デフォルトのホスト名を置き換え」</strong>フィールドを空にすることはできません。<a href="?page=w3tc_cdn#configuration">こちら</a>に <acronym title="Content Delivery Network"></acronym> プロバイダのホスト名を入力してください。
    <em>(これは、ブラウザーでオブジェクトを表示するために使用されるホスト名です)</em>

en: Pending
ja_JP: 保留

en: unknown
ja_JP: 不明

en: Invalid Request
ja_JP: 無効なリクエスト

en: Active
ja_JP: 有効

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Operating System
ja_JP: オペレーション・システム

en: Performance
ja_JP: パフォーマンス

en: File
ja_JP: ファイル

en: Install
ja_JP: インストール

en: Database
ja_JP: データベース

en: Error: %s
ja_JP: エラー: %s

en: Empty Page Cache
ja_JP: ページキャッシュを空にする

en: Empty Object Cache
ja_JP: オブジェクトキャッシュを空にする

en: Empty OpCode Cache
ja_JP: オペコードキャッシュを空にする

en: click here
ja_JP: こちらをクリック

en: Empty Minify Cache
ja_JP: Minify キャッシュを空にする

en: Empty Caches
ja_JP: キャッシュを空にする

en: Please select request type.
ja_JP: リクエストタイプを選択してください。

en: Opcode cache(s) successfully emptied.
ja_JP: オペコードキャッシュを空にしました。

en: Disk cache(s) successfully emptied.
ja_JP: ディスクキャッシュを空にしました。

en: Page cache successfully emptied.
ja_JP: ページキャッシュを空にしました。

en: Database cache successfully emptied.
ja_JP: データベースキャッシュを空にしました。

en: Object cache successfully emptied.
ja_JP: オブジェクトキャッシュを空にしました。

en: Memcached cache(s) successfully emptied.
ja_JP: Memcached キャッシュを空にしました。

en: All caches successfully emptied.
ja_JP: すべてのキャッシュを空にしました。

en: Plugin configuration successfully updated.
ja_JP: プラグイン設定を更新しました。

en: Configuration file could not be imported.
ja_JP: 設定ファイルをインポートできません。

en: Unable to upload config file.
ja_JP: 設定ファイルをアップロードできません。

en: Please select config file.
ja_JP: 設定ファイルを選択してください。

en: Unable to purge attachment.
ja_JP: 添付ファイルを削除できません。

en: Unable to purge post.
ja_JP: 投稿を削除できません。

en: Empty Fragment Cache
ja_JP: フラグメントキャッシュを空にする

en: Fragment cache successfully emptied.
ja_JP: フラグメントキャッシュを空にしました。

en: Please enter your name in the Name field
ja_JP: 名前欄に入力してください

en: Please enter valid email address in the E-Mail field.
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter your phone in the phone field.
ja_JP: 電話番号を入力してください。

en: Minify cache successfully emptied.
ja_JP: Minify キャッシュを空にしました。

en: Settings successfully imported.
ja_JP: 設定のインポートに成功しました。

en: Loading&#8230;
ja_JP: 読み込み中&#8230;

en: This widget requires JavaScript.
ja_JP: このウィジェットには JavaScript が必要です。

en: Requests
ja_JP: リクエスト

en: Cancelled
ja_JP: キャンセル済み

en: Suspended
ja_JP: 一時停止中

en: Fraud
ja_JP: 不正

en: Deactivate this plugin
ja_JP: このプラグインを停止

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %s requires MySQL 4.1.2 or higher
ja_JP: <strong>エラー</strong>: WordPress %s には MySQL 4.1.2 以上が必要です。

en: Web Server
ja_JP: Web サーバー

en: Extensions
ja_JP: 拡張機能

en: New relic settings have been updated.
ja_JP: New Relic の設定が更新されました。

en: The support request has been successfully sent.
ja_JP: サポートリクエストが正常に送信されました。

en: Unable to send the support request.
ja_JP: サポートリクエストを送信することができません。

en: Empty All Caches
ja_JP: すべてのキャッシュを空にする

en: API Key is invalid.
ja_JP: API キーが無効です。

en: API Key is not configured.
ja_JP: API キーが設定されていません。

en: PHP agent is not enabled.
ja_JP: PHP エージェントが有効になっていません。

en: PHP module is not enabled.
ja_JP: PHP モジュールが有効になっていません。

en: PHP version
ja_JP: PHP バージョン

en: Supported
ja_JP: サポートあり

en: Please enter it again.
ja_JP: もう一度入力してください。

en: Database caching is disabled
ja_JP: データベースのキャッシュが無効になっています

en: Malformed Authorization Key.
ja_JP: 不正な認証キー。

en: Empty Authorization Key.
ja_JP: 空の認証キー。

en: Invalid Request URI
ja_JP: 不正なリクエスト URI

en: Authentication Failure or Insufficient Access Rights
ja_JP: 認証エラーまたはアクセス権が不十分

en: Invalid Request Parameter
ja_JP: 無効な要求パラメーター

en: Unable to purge (%s).
ja_JP: 空にできません (%s)。

en: Empty password.
ja_JP: パスワードが空です。

en: Empty username.
ja_JP: ユーザー名が空です。

en: Invalid engine.
ja_JP: 無効なエンジン。

en: Empty JAVA executable path.
ja_JP: 空の JAVA 実行可能ファイルのパス。

en: Incorrect type.
ja_JP: 種類が正しくありません。

en: Test passed
ja_JP: テスト合格

en: Empty files list.
ja_JP: 空のファイルリスト。

en: Media Library import
ja_JP: メディアライブラリのインポート

en: Media Library export
ja_JP: メディアライブラリのエクスポート

en: Unsuccessful file transfer queue.
ja_JP: 失敗したファイル転送キュー。

en: Database times
ja_JP: データベース時間

en: Page load times
ja_JP: ページの読み込み時間

en: Average times
ja_JP: 平均時間

en: Minified using %s%s
ja_JP: %s%s を使用して圧縮する

en: Settings successfully restored.
ja_JP: 設定のリストアに成功しました。

en: Preview mode was successfully enabled
ja_JP: プレビューモードの有効化に成功しました。

en: Preview mode was successfully disabled
ja_JP: プレビューモードの無効化に成功しました。

en: Please review the <a href="%s">settings</a>.
ja_JP: <a href="%s">設定</a>を確認してください。

en: Server Error
ja_JP: サーバーエラー

en: Varnish servers successfully purged.
ja_JP: Varnish サーバーを正常に破棄しました。

en: Empty token.
ja_JP: トークンは空です。

note: translators: 1 HTML acronym for Content Delivery Network (CDN).
en: Content Delivery Network
ja_JP: コンテンツ配信ネットワーク(CDN)

en: Invalid response.
ja_JP: 応答が無効です。

en: Post successfully purged.
ja_JP: 投稿が正常に消去されました。

en: Attachment successfully purged.
ja_JP: 添付ファイルが正常に消去されました。

en: Empty account #.
ja_JP: アカウント番号が空です。

en: Please enter subject in the subject field.
ja_JP: 件名欄に件名を入力してください。

en: Suggest a New Feature
ja_JP: 新機能を提案

en: Submit a Bug Report
ja_JP: バグ レポートを提出

en: Added by W3 Total Cache
ja_JP: W3 Total Cache が追加

en: You do not have the rights to perform this action.
ja_JP: この操作を実行する権限がありません。

en: Created successfully.
ja_JP: 作成に成功しました。

en: Cookie is rejected
ja_JP: クッキーが拒否されました

en: Doing AJAX
ja_JP: Ajax の実行

en: Doing cron
ja_JP: Cron の実行

en: XMLRPC request
ja_JP: XMLRPC リクエスト

en: Application request
ja_JP: アプリケーションリクエスト

en: User is logged in
ja_JP: ユーザーはログイン中です

en: Query is rejected
ja_JP: クエリーが拒否されました

en: Account ID is not configured.
ja_JP: アカウント ID が設定されていません。

en: logged in role is rejected
ja_JP: ログイン中の権限グループが拒否されました

en: DONOTAUTORUM constant is defined
ja_JP: DONOTAUTORUM 定数を定義済み

en: DOING_AJAX constant is defined
ja_JP: DOING_AJAX 定数が定義を定義済み

en: DONOTCACHEOBJECT constant is defined
ja_JP: DONOTCACHEOBJECT 定数を定義済み

en: Object caching is disabled
ja_JP: オブジェクトキャッシュを無効化中

en: e.g.: domain.com
ja_JP: 例: domain.com

en: Domains to rename:
ja_JP: 名前を変更するドメイン:

en: Pull Zone could not be automatically created.
ja_JP: プルゾーンを自動的に作成できませんでした。

en: Please describe the issue in the issue description field.
ja_JP: 問題の説明欄に内容を記入してください。

en: Purge from cache
ja_JP: キャッシュから削除する

en: Media Query string has been successfully updated.
ja_JP: メディアクエリ文字列を更新しました。

en: The W3 Total Cache license key is activated for this site.
ja_JP: このサイトで W3 Total Cache ライセンスキーが有効化されています。

en: The W3 Total Cache license key is deactivated for this site.
ja_JP: このサイトで W3 Total Cache ライセンスキーが無効化されています。

en: The W3 Total Cache license key can't be verified.
ja_JP: W3 Total Cache ライセンスキーを検証できません。

en: The W3 Total Cache license key is not active for this site.
ja_JP: このサイトで W3 Total Cache ライセンスキーが有効化されていません。

en: The W3 Total Cache license key is not active.
ja_JP: W3 Total Cache ライセンスキーが有効化されていません。

en: The W3 Total Cache license key you entered is not valid.
ja_JP: 入力された W3 Total Cache ライセンスキーは無効です。

en: Yes, remove it for me
ja_JP: はい、削除してください

en: Remove it for me
ja_JP: 削除してください

en: Request URI is rejected
ja_JP: リクエストされた URI は拒否されました

en: DONOTCACHEDB constant is defined
ja_JP: DONOTCACHEDB 定数は定義済みです

en: PageCache Garbage cleanup triggered successfully.
ja_JP: PageCache ガベージクリーンアップをトリガーしました。

en: Files purged successfully.
ja_JP: ファイルを正常にパージしました。

en: The query string was updated successfully.
ja_JP: クエリ文字列を更新しました。

en: The page cache is flushed successfully.
ja_JP: ページキャッシュをフラッシュしました。

en: Flushing the page cache failed.
ja_JP: ページキャッシュのフラッシュに失敗しました。

en: The page is flushed from cache successfully.
ja_JP: このページは正常にキャッシュからフラッシュされました。

en: Flushing the page from cache failed.
ja_JP: ページのキャッシュからのフラッシュに失敗しました。

en: The object cache is flushed successfully.
ja_JP: オブジェクトキャッシュをフラッシュしました。

en: Flushing the object cache failed.
ja_JP: オブジェクトキャッシュのフラッシュに失敗しました。

en: The DB cache is flushed successfully.
ja_JP: DB キャッシュをフラッシュしました。

en: Flushing the DB cache failed.
ja_JP: DB キャッシュのフラッシュに失敗しました。

en: CDN module: Required Database SQL
ja_JP: CDN モジュール: 必須データベース SQL

en: Failure to pull zone:
ja_JP: ゾーン引き失敗:

en: Empty zones list.
ja_JP: 空のゾーンリスト。

en: The following plugins are not compatible with W3 Total Cache and will cause unintended results:
ja_JP: 以下のプラグインは W3 Total Cache と互換性がなく、予期しない結果が発生するでしょう。

en: Empty JAR file path.
ja_JP: 空の JAR ファイルパス。

en: Test failed.
ja_JP: テスト失敗。

en: Test passed.
ja_JP: テスト合格。

en: Content Delivery Network (CDN): Purge Tool
ja_JP: コンテンツ配信ネットワーク (CDN): パージツール

en: Custom files export
ja_JP: カスタムファイルのエクスポート

en: Minify files export
ja_JP: 圧縮ファイルのエクスポート

en: Theme files export
ja_JP: テーマファイルのエクスポート

en: Includes files export
ja_JP: インクルードファイルのエクスポート

en: Modify attachment URLs
ja_JP: 添付ファイルの URL を変更

en: PHP agent:
ja_JP: PHP エージェント:

en: Web Transaction times
ja_JP: Web トランザクション時間

en: Top 5 slowest times
ja_JP: 最も遅い時間のトップ5

en: Current customers
ja_JP: 現在のお客様

en: Refresh Analysis
ja_JP: 分析を更新

en: Purge from CDN
ja_JP: CDN からパージ

en: Please enter WP Admin password, be sure it's spelled correctly.
ja_JP: WP の管理者パスワードを間違いなく入力してください。

en: Application ID is not configured. Enter/Select application name.
ja_JP: アプリケーション ID が設定されていません。アプリケーション名を入力または選択してください。

en: This is not a valid post id.
ja_JP: 無効な投稿 ID です。

en: You have not configured API key and Account Id.
ja_JP: API キーおよびアカウント ID を設定していません。

en: Files did not successfully purge with error %s
ja_JP: ファイルが正常にパージされませんでした。エラー: %s

en: Subscription level:
ja_JP: サブスクリプションレベル:

en: Constructor error (%s).
ja_JP: コンストラクターエラー (%s)。

en: Flushing the minify cache failed.
ja_JP: 圧縮キャッシュのフラッシュに失敗しました。

en: The minify cache is flushed successfully.
ja_JP: 圧縮キャッシュのフラッシュに成功しました。

en: Fragment Caching %d/%d fragments using %s%s
ja_JP: フラグメントキャッシュ %d/%d フラグメントが %s%s を使用中

en: Please enter an administrator login. Create a temporary one just for this support case if needed.
ja_JP: 管理者ログインを入力してください。必要に応じて、このサポートケースのためだけに一時的なケースを作成します。

en: Application Monitoring using New Relic%s
ja_JP: New Relic %s を使用してアプリケーション監視する

en: updating the query string failed. with error %s
ja_JP: クエリ文字列を更新することはできませんでした。エラー %s

en: Number of processed queue items: %d
ja_JP: 処理されたキュー項目数: %d

en: Queue successfully emptied.
ja_JP: キューを空にしました。

en: File successfully deleted from the queue.
ja_JP: ファイルをキューから削除しました。

en: Database Cluster configuration file has been successfully saved
ja_JP: データベースクラスタ構成ファイルを保存しました

en: Short init
ja_JP: 短い init

en: Configured license key does not match license key(s) in account: <br />%s <br />%s
ja_JP: 設定されたライセンスキーがアカウントのライセンスキーと一致しません: <br />%s <br />%s

en: The Page Cache add-in file advanced-cache.php is not a W3 Total Cache drop-in.
                        It should be removed. %s
ja_JP: Page Cache アドインファイル advanced-cache.php は W3 Total Cache ドロップインではありません。削除する必要があります。%s

en: Preview settings successfully deployed. Preview mode remains enabled until it's disabled. Continue testing new settings or disable preview mode if done.
ja_JP: プレビュー設定が正常に展開されました。プレビューモードは無効化されるまで有効なままです。新しい設定のテストを続行するか、完了したらプレビューモードを無効化してください。

en: The Database add-in file db.php is not a W3 Total Cache drop-in.
                    Remove it or disable Database Caching. %s
ja_JP: データベースのアドインファイル db.php は W3 Total Cache ドロップインではありません。
    削除するか、データベースキャッシュを無効化してください。%s

en: Upgrade your New Relic account to enable more metrics.
ja_JP: さらに多くの測定基準を有効化するには New Relic アカウントをアップグレードしてください。

en: Support
ja_JP: サポート

en: Select zone
ja_JP: ゾーンを選択

en: Test Database Cache
ja_JP: データベースキャッシュをテスト

en: Incorrect engine
ja_JP: 不正なエンジン

en: About
ja_JP: このサイトについて

en: Date:
ja_JP: 日付:

en: Network Deactivate
ja_JP: サイトネットワークで停止

note: translators: 1 HTML acronym for CDN (content delivery network).
en: %1$s was successfully purged.
ja_JP: %1$s を正常に破棄しました。

note: translators: 1 CDN engine name, 2 rejection reason.
en: Content Delivery Network via %1$s%2$s
ja_JP: %1$s%2$s 経由のコンテンツ配信ネットワーク (CDN)

note: translators: 1: Engine name, 2: Reject reason.
en: Database Caching using %1$s%2$s
ja_JP: %1$s%2$s を使用してデータベースキャッシュ

note: translators: 1: Cache hits, 2: Cache total cache objects, 3: Engine anme, 4: Reason.
en: Object Caching %1$d/%2$d objects using %3$s%4$s
ja_JP: オブジェクトキャッシュ %1$d/%2$d オブジェクトが %3$s%4$s を使用中

note: translators: 1: Query hits, 2: Total queries, 3: Total time, 4: Engine name, 5: Reject reason.
en: Database Caching %1$d/%2$d queries in %3$.3f seconds using %4$s%5$s
ja_JP: データベースキャッシュ %1$d/%2$d クエリーが%3$.3f秒で %4$s%5$s を使用中

note: translators: 1 enable button link.
en: Fancy permalinks are disabled. Please %1$s it first, then re-attempt to enabling the 'Do not process 404 errors for static objects with WordPress'.
ja_JP: 「プリティ」パーマリンクは無効になっています。最初に%1$sしてから「静的オブジェクトの404エラーを WordPress で処理しない」を有効化してください。

note: translators: 1 enable button link.
en: Fancy permalinks are disabled. Please %1$s it first, then re-attempt to enabling enhanced disk mode.
ja_JP: 「プリティ」パーマリンクは無効になっています。最初に%1$sしてから拡張ディスクモードの有効化をもう一度お試しください。

en: Request-wide
ja_JP: リクエスト全体

note: translators: 1 HTML button link to remove object-cache.php file.
en: The Object Cache add-in file object-cache.php is not a W3 Total Cache drop-in. Remove it or disable Object Caching. %1$s
ja_JP: オブジェクトキャッシュのアドインファイル object-cache.php は W3 Total Cache ドロップインではありません。
    削除するか、オブジェクトキャッシュを無効化してください。%1$s

en: Date
ja_JP: 日付

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: None
ja_JP: なし

en: Other
ja_JP: その他

en: Restore Default Settings
ja_JP: デフォルトの設定を復元

en: Debug mode:
ja_JP: デバッグモード:

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Delete group
ja_JP: グループを削除

en: Total files:
ja_JP: 合計ファイル数 :

en: Processed:
ja_JP: 処理済み:

en: Enable file locking
ja_JP: ファイルロックを有効化

en: Reset configuration:
ja_JP: 設定をリセット:

en: Rewrite Rules
ja_JP: リライトルール

en: Lowercase
ja_JP: 小文字

en: Uppercase
ja_JP: 大文字

en: help
ja_JP: ヘルプ

en: Theme:
ja_JP: テーマ:

en: Group name:
ja_JP: グループ名:

en: Application Settings
ja_JP: アプリケーション設定

en: Charset:
ja_JP: 文字セット:

en: Dashboard Settings
ja_JP: ダッシュボードの設定

en: User agents:
ja_JP: ユーザーエージェント:

en: Create a group
ja_JP: グループを作成

en: Operations in areas:
ja_JP: エリアの操作:

en: Email Notification
ja_JP: メールで通知する

en: Path to JAR file:
ja_JP: JAR ファイルへのパス:

en: Path to JAVA executable:
ja_JP: JAVA 実行可能ファイルへのパス:

en: Safe optimisations
ja_JP: 安全な最適化

en: Standard (balance between readability and size)
ja_JP: 標準 (読みやすさとサイズのバランス)

en: Advanced optimizations
ja_JP: 高度な最適化

en: Import configuration:
ja_JP: 構成のインポート:

en: Total posts:
ja_JP: 合計投稿数:

en: Referrers:
ja_JP: リファラー:

en: Purge queue is empty
ja_JP: パージキューが空です

en: Empty purge queue
ja_JP: パージキューを空にする

en: Delete queue is empty
ja_JP: 削除キューが空です

en: Empty delete queue
ja_JP: 削除キューを空にする

en: Upload queue is empty
ja_JP: アップロードキューが空です

en: Process CDN queue now
ja_JP: CDN キューを今すぐ処理

en: Empty upload queue
ja_JP: アップロードキューを空にする

en: Last Error
ja_JP: 前回のエラー

en: Remote Path
ja_JP: リモートパス

en: Local Path
ja_JP: ローカルパス

en: Purge queue
ja_JP: キューをパージ

en: Delete queue
ja_JP: キューを削除

en: Upload queue
ja_JP: アップロードキュー

en: Files to purge:
ja_JP: パージするファイル:

en: Last response:
ja_JP: 前回のレスポンス:

en: Time elapsed:
ja_JP: 経過時間:

en: Behavior Settings
ja_JP: 動作設定

en: Enabled:
ja_JP: 有効化済み:

en: Add a style sheet
ja_JP: スタイルシートを追加

en: Add a script
ja_JP: スクリプトを追加

en: Non-blocking using "asyncsrc"
ja_JP: "asyncsrc" を使用した非ブロック

en: Non-blocking using "extsrc"
ja_JP: "extsrc" を使用した非ブロック

en: Non-blocking using "defer"
ja_JP: “defer” を使用した非ブロック

en: Non-blocking using "async"
ja_JP: “async” を使用した非ブロック

en: Non-blocking using JS
ja_JP: JS を使用した非ブロック

en: Default (blocking)
ja_JP: デフォルト (ブロック)

en: Do not remove comments that contain these terms.
ja_JP: これらの語句を含むコメントは削除しない。

en: Notify when minify cache creation errors occur.
ja_JP: 圧縮キャッシュの作成に失敗した時に通知を送信する。

en: Both Admin &amp; Email Notification
ja_JP: 管理通知とメール通知の両方

en: wizard.
ja_JP: ウィザード。

en: symbols (set to 0 to disable)
ja_JP: シンボル (無効化するには0に設定)

en: Test YUI Compressor
ja_JP: YUI Compressor をテスト

en: Only seperate selectors (split at ,)
ja_JP: セレクタのみを区切る (“,” で分割)

en: Do not change anything
ja_JP: 何も変更しない

en: All optimisations
ja_JP: すべての最適化

en: Don't optimise
ja_JP: 最適化しない

en: Low (higher readability)
ja_JP: 低 (読みやすい)

en: High (moderate readability, smaller size)
ja_JP: 高 (適度な読みやすさ、小さいサイズ)

en: Highest (no readability, smallest size)
ja_JP: 最高 (読みにくい、最小サイズ)

en: Test Closure Compiler
ja_JP: Closure コンパイラをテスト

en: Simple optimizations
ja_JP: シンプルな最適化

en: Whitespace only
ja_JP: 余白のみ

en: Export configuration:
ja_JP: 構成のエクスポート:

en: Upload and replace the active settings file.
ja_JP: アップロードして有効な設定ファイルを置き換えます。

en: -- Pass-through --
ja_JP: -- 通過 --

en: Specify a regular expression that matches your sitemaps.
ja_JP: サイトマップに一致する正規表現を指定してください。

en: Specify additional pages to purge. Including parent page in path. Ex: parent/posts.
ja_JP: パージする追加のページを指定してください。親ページもパスに含めます。例: parents/posts

en: Groups that should not be cached.
ja_JP: キャッシュしないグループ。

en: Groups shared amongst sites in network mode.
ja_JP: サイトネットワークモード内のサイト間で共有されているグループ。

en: Redirect users to:
ja_JP: ユーザーのリダイレクト先:

en: Purge Policy:
ja_JP: ポリシーをパージ:

en: Never send cache pages for these user agents.
ja_JP: これらのユーザーエージェントにキャッシュページを送信しない。

en: Never cache pages that use the specified cookies.
ja_JP: 指定した Cookie を使用するページはキャッシュしない。

en: Reject HEAD requests:
ja_JP: HEAD リクエストを拒否:

en: Get minify hints using the
ja_JP: 利用して圧縮ヒントを取得:

en: Registered fragment groups:
ja_JP: 登録済みのフラグメントグループ:

en: The number of seconds to wait before creating another set of cached pages.
ja_JP: 別のキャッシュ済みページセットを作成する前に待機する秒数。

en: Select user roles that should not receive cached pages:
ja_JP: キャッシュされたページを受け取らない権限グループを選択:

en: No groups have been registered.
ja_JP: グループは登録されていません。

en: all files in the directory whose extension is "jpg".
ja_JP: 拡張子が「jpg」の、ディレクトリ内のすべてのファイル。

en: if needed.
ja_JP: 必要な場合。

en: The groups above will be flushed upon setting changes.
ja_JP: 上記のグループは設定の変更時にフラッシュされます。

en: Specify additional page headers to cache.
ja_JP: キャッシュする追加ページヘッダーを指定してください。

note: translators: 1 HTML strong tag containing PageCache Engine name, 2 HTML span tag containing PageCache Engine enabled/disabled.
en: Page caching via %1$s is currently %2$s
ja_JP: %1$s 経由のページキャッシュは現在%2$sです

en: Authenticated users will not receive minified pages if this option is enabled.
ja_JP: このオプションを有効にすると、認証済みユーザーは圧縮済みページを受信しません。

en: Late initialization:
ja_JP: 後期の初期化:

en: This tool lists the pending file uploads and deletions.
ja_JP: このツールでは、保留中のファイルのアップロードや削除が一覧表示されます。

en: Total media library attachments:
ja_JP: メディアライブラリの添付ファイル合計:

en: Resolve issues incorrect odd character encoding that may appear in cached pages.
ja_JP: 不適切でおかしな文字エンコードがキャッシュされたページがキャッシュ済みページに表示されるかもしれない問題を解決します。

en: Limit the number of pages to create per batch. Fewer pages may be better for under-powered servers.
ja_JP: バッチ枚に作成するページの数を制限します。非力なサーバーでは少ないページのほうが良いかもしれません。

en: Merge selectors with the same properties (fast)
ja_JP: 同じプロパティを持つセレクターをまとめる (高速)

en: Set the permissions of wp-content/ back to 755, e.g.:
ja_JP: wp-content/ のパーミッションを755に戻してください。例:

en: Download the active settings file.
ja_JP: 有効な設定ファイルをダウンロードしてください。

en: Per the above, make sure that visitors are notified about the cookie as per any regulations in your market.
ja_JP: 上記により、マーケットの規制に従って訪問者に対して Cookie について通知しているかどうか確認してください。

en: Application settings are only visible when New Relic is enabled
ja_JP: アプリケーション設定は New Relic が有効化されている場合にのみ表示されます

en: How many minutes data retrieved from New Relic should be stored. Minimum is 1 minute.
ja_JP: New Relic から取得したデータを保存する期間 (分)。最小値は1分です。

en: This is required when using New Relic on a network install to set the proper names for sites.
ja_JP: これは、サイトネットワークインストールで New Relic を使用してサイトの適切な名前を設定する場合に必須です。

en: Specify external files/libraries that should be combined.
ja_JP: 結合する外部ファイル/ライブラリを指定してください。

en: Specify user agents that will never receive minified content.
ja_JP: 圧縮コンテンツを受信しないユーザーエージェントを指定してください。

en: Try this option if your hosting environment uses a network based file system for a possible performance improvement.
ja_JP: ネットワークベースのファイルシステムを使用している場合にホスティング環境でのパフォーマンス向上の可能性を高めるには、このオプションをお試しください。

en: Revert all settings to the defaults. Any settings staged in preview mode will not be modified.
ja_JP: べての設定をデフォルトに戻します。プレビューモードでステージングされた設定は変更されません。

en: Add the following directives to your .htaccess file or if there are several hundred they should be added directly to your configuration file:
ja_JP: .htaccess ファイルに次のディレクティブを追加するか、数百個のディレクティブを設定ファイルに直接追加する必要がある場合は:

en: Create a list of permanent (301) redirects for use in your site's .htaccess file
ja_JP: サイトの.htaccessファイルで使用するパーマネント (301) リダイレクトのリストを作成

en: This tool will upload files of the selected type to content delivery network provider.
ja_JP: このツールは、選択した種類のファイルをコンテンツ配信ネットワークプロバイダにアップロードします。

en: This tool will copy post or page attachments into the Media Library allowing WordPress to work as intended.
ja_JP: このツールは、投稿またはページ添付ファイルをメディアライブラリにコピーし、WordPress が意図したとおりに動作するようにします。

en: Request premium services, suggest a feature or submit a bug using the form below:
ja_JP: 以下のフォームを使ってプレミアムサービスのリクエスト、機能の提案、バグの送信を行ってください。

en: A 302 redirect is used to send this group of referrers to another hostname (domain).
ja_JP: このリファラグループを別のホスト名 (ドメイン) に送信するのには、302リダイレクトが使われます。

en: Search result (and similar) pages will be cached if enabled.
ja_JP: 有効化すると検索結果 (および類似の)ページがキャッシュされます。

en: By default the front page is cached when using static front page in reading settings.
ja_JP: デフォルトでは、表示設定画面で静的フロントページを使用している場合、フロントページがキャッシュされます。

en: For many blogs this is your most visited page, it is recommended that you cache it.
ja_JP: 多くのブログでは、これが最も訪問者の多いページです。キャッシュすることをおすすめします。

en: Unauthenticated users may view a cached version of the last authenticated user's view of a given page. Disabling this option is not recommended.
ja_JP: 認証されていないユーザーに対し、特定のページでの最終認証ユーザーのビューのキャッシュ済みバージョンが表示されることがあります。このオプションを無効化するのはおすすめしません。

en: Reduce server load by caching 404 pages. If the disk enhanced method of disk caching is used, 404 pages will be returned with a 200 response code. Use at your own risk.
ja_JP: 404ページをキャッシュしてサーバーの負荷を軽減します。ディスクキャッシュ方式のディスク拡張方式を使った場合、200レスポンスコードで404ページが返されます。自己責任で使用してください。

en: Report <acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym>:
ja_JP: レポート <acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym>:

en: Compatibility mode:
ja_JP: 互換モード:

en: Cache the specified pages even if they don't have trailing slash.
ja_JP: 末尾にスラッシュない場合でも指定したページをキャッシュする。

en: Admin Notification
ja_JP: 管理者通知

en: Phone:
ja_JP: 電話:

en: Start
ja_JP: 開始

en: Status:
ja_JP: ステータス:

en: E-Mail:
ja_JP: メールアドレス:

en: Subject:
ja_JP: 件名:

en: Forum Topic URL:
ja_JP: フォーラムトピック URL:

note: translators: 1 minify engine name, HTML span tag indicating engine enabled/disabled.
en: Minify via %1$s is currently %2$s.
ja_JP: %1$s 経由の圧縮は現在%2$sです。

note: translators: 1 HTML strong tag containing Objectcache Engine value, 2 HTML span tag containing Objectcache Engine enabled/disabled value.
en: Object caching via %1$s is currently %2$s.
ja_JP: %1$s 経由のオブジェクトキャッシュは現在%2$sです。

note: translators: 1 opening HTML a tag to W3TC monitoring settings page, 2 closing HTML a tag.
en: Application settings could not be retrieved. New Relic may not be properly configured, %1$sreview the settings%2$s.
ja_JP: アプリケーションの設定を取得できませんでした。 New Relic が正しく設定されていない可能性があります。%1$s設定を確認%2$sしてください。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Remove objects from the %1$sCDN%2$s by specifying the relative path on individual lines below and clicking the "Purge" button when done. For example:
ja_JP: %1$sCDN%2$s からオブジェクトを削除するには、下で一行につきひとつ相対パスを指定し、完了したら「パージ」ボタンをクリックします。例:

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Description
ja_JP: 説明

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Location:
ja_JP: 位置情報:

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Configuration
ja_JP: 設定

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Deactivate
ja_JP: 停止

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Miscellaneous
ja_JP: その他

en: Extension
ja_JP: 拡張子

en: Media
ja_JP: メディア

en: Advanced
ja_JP: 詳細

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: Page Cache
ja_JP: ページキャッシュ

en: Origin:
ja_JP: オリジナル:

en: Main Menu
ja_JP: メインメニュー

en: <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> key:
ja_JP: <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> キー:

en: Fragment Cache
ja_JP: フラグメントキャッシュ

en: Test
ja_JP: テスト

en: Generic Mirror
ja_JP: 汎用ミラー

en: Microsoft Azure Storage
ja_JP: Microsoft Azure ストレージ

en: Rackspace Cloud Files
ja_JP: Rackspace Cloud ファイル

en: Test FTP server
ja_JP: FTP サーバーをテスト

en: Purge
ja_JP: パージ

en: Monitoring
ja_JP: モニタリング

en: Licensing
ja_JP: ライセンス

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: upgrade
ja_JP: アップグレード

note: translators: 1 extension version number.
en: Version %s
ja_JP: バージョン %s

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Deploy
ja_JP: デプロイ

en: Manual
ja_JP: 手動

en: Disk
ja_JP: ディスク

en: Token:
ja_JP: トークン:

en: Bucket:
ja_JP: バケット:

en: If empty the default path will be used..
ja_JP: 空の場合は、既定のパスが使用されます.

en: Shared Server:
ja_JP: 共有サーバー:

en: JSMin (default)
ja_JP: JSMin (既定値)

en: Multiple Servers:
ja_JP: 複数のサーバー:

en: Opcode: WinCache
ja_JP: オペコード: WinCache

en: Opcode: XCache
ja_JP: オペコード: XCache

en: Opcode: eAccelerator
ja_JP: オペコード: eAccelerator

en: Dedicated / Virtual Server:
ja_JP: 専用/仮想サーバー:

note: translators: 1 plugin requirements.
en: Requirements: %s
ja_JP: 要件: %s

en: Import / Export Settings
ja_JP: インポート / エクスポートの設定

en: Object Cache
ja_JP: オブジェクトキャッシュ

en: Database Cache
ja_JP: データベースキャッシュ:

en: unsuccessful file transfers
ja_JP: 失敗したファイル転送

en: Access key ID:
ja_JP: アクセスキー ID:

en: Account #:
ja_JP: アカウント #:

en: Add CNAME
ja_JP: CNAME の追加

en: or CNAME:
ja_JP: または CNAME:

en: Account key:
ja_JP: アカウントキー:

en: Account name:
ja_JP: アカウント名:

en: Note(s)
ja_JP: 注意

en: Note(s):
ja_JP: 注:

en: Test Mirror
ja_JP: ミラーをテスト

en: Test S3 upload
ja_JP: S3 アップロードをテスト

en: Test Cloud Files upload
ja_JP: クラウドファイルアップロードをテスト

en: Test Cotendo
ja_JP: Cotendo をテスト

en: Test EdgeCast
ja_JP: EdgeCast をテスト

en: Reverse Proxy
ja_JP: リバースプロキシ

en: Purge Policy
ja_JP: ポリシーをパージ

en: Test akamai
ja_JP: Akamai をテスト

en: (reserved for CSS)
ja_JP: (CSS 用に予約済み)

en: (reserved for JS in <head>)
ja_JP: (<head> 内の JS 用に予約済み)

en: (reserved for JS before </body>)
ja_JP: (</body> の前の JS 用に予約済み)

en: (reserved for JS after <body>)
ja_JP: (<body> の後の JS 用に予約済み)

en: Create container
ja_JP: コンテナを作成

en: Container:
ja_JP: コンテナ:

en: Verify license key
ja_JP: ライセンスキーを確認

en: Application name:
ja_JP: アプリケーション名:

en: Minify
ja_JP: 圧縮

en: Disk: Enhanced
ja_JP: ディスク: 拡張

en: Disk: Basic
ja_JP: ディスク: ベーシック

en: Shared Server (disk enhanced is best):
ja_JP: 共有サーバー (拡張ディスクが最適) 。

en: Visit extension site
ja_JP: 拡張機能のサイトに移動

en: Activate this extension
ja_JP: この拡張機能を有効化

en: Deactivate this extension
ja_JP: この拡張機能を無効化

en: Save configuration file
ja_JP: 設定ファイルを保存

en: Manage Referrer Groups
ja_JP: リファラーグループを管理

en: Manage User Agent Groups
ja_JP: ユーザーエージェントグループを管理

en: Browser Cache
ja_JP: ブラウザーキャッシュ

en: Automatically upload minify files
ja_JP: アップロードファイルを自動圧縮

en: Upload custom files
ja_JP: カスタムファイルをアップロード

en: Upload minify files
ja_JP: 圧縮ファイルをアップロード

en: Upload theme files
ja_JP: テーマファイルをアップロード

en: Upload includes files
ja_JP: インクルードファイルをアップロード

en: Upload attachments
ja_JP: 添付ファイルをアップロード

en: Update media query string
ja_JP: メディアクエリ文字列を更新

en: Specify account credentials:
ja_JP: アカウント情報を指定:

en: Zones to purge:
ja_JP: 削除するゾーン:

en: Test CloudFront distribution
ja_JP: CloudFront ディストリビューションのテスト

en: Create distribution
ja_JP: ディストリビューションを作成

en: Cache Preload
ja_JP: キャッシュプリロード

en: Test Microsoft Azure Storage upload
ja_JP: Microsoft Azure ストレージアップロードをテスト

en: Replace site's hostname with:
ja_JP: サイトのホスト名を以下と置換:

en: Disabled (always use HTTP)
ja_JP: 無効化 (常に HTTP を使用)

en: Enabled (always use SSL)
ja_JP: 有効化 (常に SSL を使用)

en: upgrading
ja_JP: アップグレード中

en: Self-hosted / File Transfer Protocol Upload
ja_JP: インストール型 / FTP アップロード

en: Database Cluster Configuration File
ja_JP: データベースクラスター構成ファイル

en: Caching pages will reduce the response time of your site and increase the scale of your web server.
ja_JP: ページをキャッシュすると、サイトの応答時間が短縮され、Web サーバーのスケールを拡張します。

en: To upload files in blogs.dir for current blog write wp-content/&lt;currentblog&gt;/.
ja_JP: 現在のブログの blogs.dir にファイルをアップロードするには wp-content/&lt;currentblog&gt;/. と入力します。

note: translators: 1 count of extensions.
en: %s extension | %s extensions
ja_JP[0]: %s件のエクステンション

en: Number of files processed per upload attempt.
ja_JP: アップロード試行ごとに処理されたファイルの数。

en: The number of seconds to wait before upload attempt.
ja_JP: アップロードを試行するまでに待機する秒数。

en: Specify the interval between upload of changed files.
ja_JP: 変更されたファイルのアップロード間隔を指定してください。

en: Automatically attempt to find and upload changed files.
ja_JP: 変更されたファイルの検索とアップロードを自動的に試みる。

en: importing attachments into the Media Library
ja_JP: 添付ファイルをメディアライブラリにインポート中

en: if some objects appear to be missing.
ja_JP: 一部のオブジェクトが不足しているように見える場合。

en: if the domain name of your site has ever changed.
ja_JP: サイトのドメイン名が変わったことがある場合。

en: Select user roles that will use the origin server exclusively:
ja_JP: オリジンサーバーを排他的に使用する権限グループを選択:

en: Test S3 upload &amp; CloudFront distribution
ja_JP: S3 アップロードと CloudFront ディストリビューションをテスト

en: Caching database objects decreases the response time of your site. Best used if object caching is not possible.
ja_JP: データベースオブジェクトをキャッシュすると、サイトの応答時間が短縮されます。オブジェクトキャッシングが不可能な場合に最適です。

en: Do not cache queries that contain these words or regular expressions.
ja_JP: これらの単語や正規表現を含むクエリーはキャッシュしない。

en: Enabling this option is recommended to maintain default WordPress behavior.
ja_JP: デフォルトの WordPress の動作を維持するには、このオプションを有効化することをお勧めします。

en: If caching to disk, specify how frequently expired cache data is removed. For busy sites, a lower value is best.
ja_JP: ディスクにキャッシュする場合、期限切れのキャッシュデータが除去される頻度を指定してください。トラフィックの多いサイトでは低い値が最適です。

en: Automatically import files hosted with 3rd parties of these types (if used in your posts / pages) to your media library.
ja_JP: これらのタイプのサードパーティでホストされているファイル (投稿やページで使用されている場合) をメディアライブラリに自動的にインポートする。

en: If modified files are not always detected and replaced, use this option to over-write them.
ja_JP: 変更されたファイルが常に検出・置換されない場合は、このオプションを使用して上書きします。

en: Reduce server load and decrease response time by using the cache available in site visitor's web browser.
ja_JP: サイト訪問者の Web ブラウザーで利用可能なキャッシュを使用して、サーバー負荷を軽減し、応答時間を短縮します。

en: Opcode: Alternative PHP Cache (APC / APCu)
ja_JP: オペコード: Alternative PHP Cache (APC / APCu)

en: Authorize
ja_JP: 売上承認

note: translators: 1 HTML a tag to extension author page.
en: By %s
ja_JP: 作者: %s

en: Secret key:
ja_JP: 秘密鍵:

en: Visit author homepage
ja_JP: 投稿者のホームページを表示

en: here
ja_JP: こちら

note: translators: 1 HTML input submit to preview changes.
en: To preview any changed settings (without deploying): %1$s
ja_JP: 変更した設定を (デプロイせずに) プレビュー: %1$s

note: translators: 1 Database cache engine name, 2 HTML span indicating DB cache enabled/disabled.
en: Database caching via %1$s is currently %2$s.
ja_JP: %1$s 経由のデータベースキャッシュは現在%2$sです。

note: translators: 3 closing HTML acronym tag, 4 closing HTML a tag.
en: Always ignore the specified pages / directories. Supports regular expression (See %1$s%2$sFAQ%3$s%4$s)
ja_JP: 指定したページやディレクトリを常に無視する。正規表現をサポートしています (%1$s%2$sよくある質問%3$s%4$sをご覧ください)

note: translators: 3 closing HTML acronym tag, 4 closing HTML a tag.
en: Always ignore the specified pages / directories. Supports regular expressions (See %1$s%2$sFAQ%3$s%4$s).
ja_JP: 指定したページやディレクトリを常に無視する。正規表現をサポートしています (%1$s%2$sよくある質問%3$s%4$sを参照)。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify the Amazon %1$sSNS%2$s service endpoint hostname. If empty, then default "sns.us-east-1.amazonaws.com" will be used.
ja_JP: Amazon %1$sSNS%2$s サービスエンドポイントのホスト名を指定します。空の場合、デフォルトの "sns.us-east-1.amazonaws.com" が使用されます。

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Configure
ja_JP: 設定

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: On
ja_JP: オン

en: Off
ja_JP: オフ

en: Password:
ja_JP: パスワード:

en: General
ja_JP: 一般

en: Legend
ja_JP: レジェンド

en: seconds
ja_JP: 秒

en: Plugin Version:
ja_JP: プラグインバージョン:

en: Disable fragment cache:
ja_JP: フラグメントキャッシュを無効化:

en: Save all settings
ja_JP: すべての設定を保存

en: Hide this message
ja_JP: このメッセージを非表示

en: View all
ja_JP: すべて表示

en: Add:
ja_JP: 追加:

en: Template:
ja_JP: テンプレート:

en: Notes
ja_JP: メモ

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: Available
ja_JP: 利用可能

en: Not detected
ja_JP: 非検出

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: Username:
ja_JP: ユーザー名:

en: Analytics
ja_JP: アナリティクス

en: Account
ja_JP: アカウント

en: enabled
ja_JP: 有効化済み

en: disabled
ja_JP: 無効化済み

en: Purge action:
ja_JP: アクションの破棄:

en: Email notification:
ja_JP: メール通知:

en: Write-able
ja_JP: 書き込み可能

en: URL rewrite:
ja_JP: URL のリライト:

en: On:
ja_JP: オン:

en: Not installed
ja_JP: 未インストール

en: PHP Version:
ja_JP: PHP バージョン:

en: File URI:
ja_JP: ファイル URI:

en: No files found.
ja_JP: ファイルが見つかりませんでした。

en: Technical info
ja_JP: 技術情報

en: Security level:
ja_JP: セキュリティレベル:

en: Development mode:
ja_JP: 開発モード:

en: My Websites
ja_JP: 所有サイト

en: Not defined
ja_JP: 未定義

en: Fancy permalinks:
ja_JP: ファンシー・パーマリンク:

en: Not write-able
ja_JP: 書き込み不可

en: Tell Your Friends
ja_JP: 友達に伝える

en: Auto (determine connection type automatically)
ja_JP: 自動 (接続タイプを自動決定)

en: Domain to purge:
ja_JP: パージするドメイン:

en: Yes, sign me up.
ja_JP: はい、登録します。

en: Subscribe to Go Faster Now
ja_JP: Go Faster Now を購読

en: Login & Rate Us
ja_JP: ログインして評価

en: Select user roles that should not use the fragment cache.
ja_JP: フラグメントキャッシュを使用しないユーザー権限グループを選択してください。

en: Set cache control header
ja_JP: キャッシュ制御ヘッダーを設定

en: Set entity tag (eTag)
ja_JP: エンティティタグ (eTag) を設定

en: Set W3 Total Cache header
ja_JP: W3 Total Cache ヘッダーを設定

en: cache ("public")
ja_JP: キャッシュ (“public”)

en: Media &amp; Other Files
ja_JP: メディアとその他のファイル

en: no-cache ("max-age=0, private, no-store, no-cache, must-revalidate")
ja_JP: no-cache (“max-age=0, private, no-store, no-cache, must-revalidate”)

en: cache without proxy ("private, must-revalidate")
ja_JP: プロキシなしでキャッシュ ("private, must-revalidate")

en: Don't set cookies for static files
ja_JP: 静的ファイルに Cookie を設定しない

en: Set expires header
ja_JP: Expires ヘッダーを設定

en: Set Last-Modified header
ja_JP: Last-Modified ヘッダーを設定

en: Network mode:
ja_JP: ネットワークモード:

en: WP_CACHE define:
ja_JP: WP_CACHE 定義:

en: WordPress Resources
ja_JP: WordPress リソース

en: Installed (mhash)
ja_JP: インストール済み (mhash)

en: Installed (hash)
ja_JP: インストール済み (hash)

en: Hash function:
ja_JP: ハッシュ関数:

en: Installed (mime_content_type)
ja_JP: インストール済み (mime_content_type)

en: Installed (Fileinfo)
ja_JP: インストール済み (Fileinfo)

en: Mime type detection:
ja_JP: MIME タイプ検出:

en: (required for HTML Tidy minifier support)
ja_JP: (HTML Tidy 圧縮ツールのサポートに必要)

en: HTML Tidy extension:
ja_JP: HTML Tidy エクステンション:

en: Memcache extension:
ja_JP: Memcache エクステンション:

en: Installed (XCache)
ja_JP: インストール済み (XCache)

en: Installed (eAccelerator)
ja_JP: インストール済み (eAccelerator)

en: Installed (APC)
ja_JP: インストール済み (APC)

en: (required for Amazon S3, Amazon CloudFront, Rackspace CloudFiles support)
ja_JP: (Amazon S3、Amazon CloudFront、Rackspace CloudFiles のサポートに必要)

en: cURL extension:
ja_JP: cURL エクステンション:

en: (required for Rackspace Cloud Files support)
ja_JP: (Rackspace Cloud ファイルのサポートに必要)

en: Multibyte String support:
ja_JP: マルチバイト文字列対応:

en: Server Modules &amp; Resources:
ja_JP: サーバーモジュールとリソース:

en: Compatibility Test
ja_JP: 互換性テスト

en: Apply &amp; close
ja_JP: 適用して閉じる

en: Cascading Style Sheets:
ja_JP: カスケーディング・スタイル・シート:

en: Check / Uncheck All
ja_JP: すべて選択 / 選択解除

en: Verify URI
ja_JP: URI を検証

en: Embed before &lt;/body&gt;
ja_JP: &lt;body&gt; の前に埋め込む

en: Embed after &lt;body&gt;
ja_JP: &lt;body&gt; の後に埋め込む

en: Embed in &lt;head&gt;
ja_JP: &lt;head&gt; に埋め込む

en: Embed Location:
ja_JP: 埋め込み位置:

en: Update via FTP
ja_JP: FTP 経由で更新

en: Select roles:
ja_JP: 権限グループを選択:

en: Caches wp_footer loop.
ja_JP: wp_footer ループをキャッシュします。

en: Caches footer loop.
ja_JP: フッターループをキャッシュします。

en: Cache footer:
ja_JP: フッターをキャッシュ:

en: Exclude pages:
ja_JP: ページを除外:

en: Caches sidebar loop, the widget area.
ja_JP: サイドバーループ、ウィジェットエリアをキャッシュします。

en: Cache sidebar:
ja_JP: サイドバーをキャッシュ:

en: Cache pings:
ja_JP: ピンバックをキャッシュ:

en: Cache comments:
ja_JP: コメントをキャッシュ:

en: Excluded single pages / posts:
ja_JP: 除外する個別投稿・ページ:

en: Cache single post / page:
ja_JP: 個別投稿・ページをキャッシュ:

en: Flush posts loop:
ja_JP: 投稿ループをフラッシュ:

en: Cache header:
ja_JP: ヘッダーをキャッシュ:

en: Cache wp_head loop:
ja_JP: wp_head ループをキャッシュ:

en: Rocket Loader:
ja_JP: ロケットローダー:

en: Set the ETag header to encourage browser caching of files.
ja_JP: ファイルのブラウザーのキャッシュを奨励する Etag ヘッダーを設定する。

en: Set the expires header to encourage browser caching of files.
ja_JP: ファイルのブラウザーのキャッシュを奨励する expires ヘッダーを設定する。

en: Specify global browser cache policy.
ja_JP: グローバルブラウザーキャッシュポリシーを指定します。

en: Increased visitor time on site
ja_JP: サイト訪問者の滞在時間増加

en: Improved Google search engine ranking
ja_JP: Google 検索エンジンランキングの向上

en: Open basedir:
ja_JP: basedir を開く:

en: View required changes
ja_JP: 必要な変更を表示

en: %s<br />then %s.
ja_JP: %s<br />その後 %s。

en: Cache front page post loop:
ja_JP: フロントページの投稿ループをキャッシュ:

en: Cache secondary navigation:
ja_JP: セカンダリナビゲーションをキャッシュ:

en: Cache primary navigation:
ja_JP: メインナビゲーションをキャッシュ:

en: Empty All Caches Except CloudFlare
ja_JP: CloudFlare を除くすべてのキャッシュを空にする

en: Take a minute to update, here's why:
ja_JP: 更新に1分ほどかかります。理由は以下:

en: JavaScript embedding group and location management
ja_JP: JavaScript 埋め込みグループと位置管理

en: Caching of database objects in memory or on disk
ja_JP: メモリまたはディスク上のデータベースオブジェクトキャッシュ

en: Caching of objects in memory or on disk
ja_JP: メモリまたはディスク上のオブジェクトキャッシュ

en: Additional Server Modules
ja_JP: 追加サーバーモジュール

en: Specify email addresses for completed removal notifications. One email per line.
ja_JP: 削除通知を完了するためのメールアドレスを指定します。 1行に1つのメールアドレス。

en: Set this header to assist in identifying optimized files.
ja_JP: このヘッダーを設定すると、最適化されたファイルを識別できます。

en: Execute next commands in a shell:
ja_JP: シェルで次のコマンドを実行します。

en: Network Performance &amp; Security powered by CloudFlare
ja_JP: ネットワークのパフォーマンスとセキュリティ powered by CloudFlare

en: Cache header loop. This is the area where the logo is located.
ja_JP: キャッシュヘッダーのループ。これはロゴの置かれている場所です。

en: Cache wp_head. This includes the embedded CSS, JS etc.
ja_JP: wp_head をキャッシュします。埋め込み CSS、JS などが含まれます。

en: <strong>%s</strong> could not be created, please run following command:<br />%s
ja_JP: <strong>%s</strong> を作成できませんでした。次のコマンドを実行してください:<br />%s

en: Enable <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> (gzip) compression
ja_JP: <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> (gzip) 圧縮を有効化

en: zlib output compression:
ja_JP: zlib 出力圧縮:

en: FTP credentials don't allow to delete
ja_JP: FTP アカウントに削除権限がありません

en: FTP credentials don't allow to chmod
ja_JP: FTP アカウントに chmod 権限がありません

en: FTP credentials don't allow to delete folder
ja_JP: FTP アカウントにフォルダー削除権限がありません

en: Caches the navigation filter; per page.
ja_JP: ナビゲーションフィルターをキャッシュします。1ページあたり。

en: Who do I thank for all of this?
ja_JP: これらすべてに対し、感謝する方々

en: Caches secondary navigation filter; per page.
ja_JP: キャッシュのセカンダリナビゲーションフィルター。1ページごと。

en: Cache author/tag/categories/term post loop:
ja_JP: 投稿者/タグ/カテゴリー/ターム投稿ループをキャッシュ:

en: Caches the comments loop, pagination is supported.
ja_JP: コメントループをキャッシュ。ページ送りがサポートされています。

en: Prevent caching of objects after settings change
ja_JP: 設定変更後のオブジェクトのキャッシュを防止

en: Reduce the download time for text-based files.
ja_JP: テキストベースのファイルのダウンロード時間を短縮します。

en: Minification of posts / pages and feeds
ja_JP: 投稿、ページ、フィードの圧縮

en: Specify browser cache policy for posts, pages, feeds and text-based files.
ja_JP: 投稿、ページ、フィード、テキストベースのファイルのブラウザキャッシュポリシーを指定してください。

en: Caches the front page post loop, pagination is supported.
ja_JP: フロントページの投稿ループをキャッシュし、ページ送りをサポートしています。

en: Select hooks from the list that should not be cached if user belongs to any of the roles selected below.
ja_JP: ユーザーが以下で選択した権限グループに属している場合にキャッシュされるべきではないフックを一覧から選択してください。

en: Please reach out to all of these people and support their projects if you're so inclined.
ja_JP: お望みの場合は、これらの方に連絡してプロジェクトを支援してください。

en: Set pragma and cache-control headers to encourage browser caching of files.
ja_JP: ブラウザーのファイルキャッシュを促進するため、pragma と cache-control を設定します。

en: Optimized progressive render (pages start rendering immediately)
ja_JP: 最適化プログレッシブ・レンダリング (ページのレンダリングをすぐに開始)

en: Caches the ping loop, pagination is supported. One per line.
ja_JP: Ping ループをキャッシュ。ページ送りをサポートします。1行に1つ。

en: Caches the single post / page loop, pagination is supported.
ja_JP: 個別投稿とページをキャッシュ。ページ送りをサポートします。

en: List of pages / posts that should not have the single post / post loop cached. Specify one page / post per line. This area supports regular expressions.
ja_JP: 投稿ループがキャッシュされるべきでないページまたは投稿のリスト。1行につき1件のページまたは投稿を指定してください。このエリアは正規表現をサポートしています。

en: List of pages that should not have sidebar cached. Specify one page / post per line. This area supports regular expressions.
ja_JP: サイドバーがキャッシュされるべきでないページのリスト。1行につき1件のページまたは投稿を指定してください。このエリアは正規表現をサポートしています。

en: Caches the posts listed on tag, categories, author and other term pages, pagination is supported.
ja_JP: タグ、カテゴリー、投稿者、その他のタームページにリストされた投稿をキャッシュし、ページ送りをサポートします。

en: Flushes the posts loop cache on post updates. See setting above for affected loops.
ja_JP: 投稿更新後の投稿ループキャッシュをフラッシュします。影響を受けるループについては上記の設定を参照してください。

en: Typically minification of advertiser code, analytics/statistics or any other types of tracking code is not recommended.
ja_JP: 通常、広告コード、分析/統計情報、またはその他のタイプのトラッキングコードの圧縮はお勧めしません。

en: Caching of feeds (site, categories, tags, comments, search results) in memory or on disk
ja_JP: メモリまたはディスク上のフィード (サイト、カテゴリー、タグ、コメント、検索結果) のキャッシュ

en: (required for disk enhanced Page Cache and Browser Cache)
ja_JP: (ディスク拡張ページキャッシュとブラウザーキャッシュに必須)

en: Set the Last-Modified header to enable 304 Not Modified response.
ja_JP: 304 Not Modified レスポンスを有効化するには Last-Modified ヘッダーを設定してください。

en: Specify browser cache policy for Cascading Style Sheets and JavaScript files.
ja_JP: CSS と JavaScript ファイルのブラウザキャッシュポリシーを指定してください。

en: Removes Set-Cookie header for responses.
ja_JP: レスポンスの Set-Cookie ヘッダーを削除します。

en: Increased web server concurrency and increased scale (easily sustain high traffic spikes)
ja_JP: Web サーバーの並行性の向上とスケールの拡大 (トラフィックの急増を容易に抑制)

en: Minification
ja_JP: 圧縮化

en: Select hooks
ja_JP: フックを選択

en: (required for brotli compression support)
ja_JP: (brotli 圧縮のサポートに必要)

en: don't cache ("max-age=0, private, no-store, no-cache, must-revalidate")
ja_JP: キャッシュしない ("max-age=0, private, no-store, no-cache, must-revalidate")

en: All Templates
ja_JP: テンプレート一覧

en: Not available
ja_JP: 利用できません

en: Domain
ja_JP: ドメイン:

note: translators: 1 HTML span tag indicating Browsercache enabled/disabled.
en: Browser caching is currently %1$s.
ja_JP: ブラウザーキャッシュは現在%1$sです。

note: translators: 3 closing HTML p tag followed by closing HTML div tag.
en: %1$sCloudFlare plugin detected. We recommend removing the plugin as it offers no additional capabilities when W3 Total Cache is installed. This message will disappear when CloudFlare is removed. %2$s%3$s
ja_JP: %1$sCloudFlare プラグインが検出されました。
    このプラグインは W3 Total Cacheがインストールされている際には追加の機能を提供しないため、削除することをお勧めします。CloudFlare を削除するとこのメッセージは非表示になります。%2$s%3$s

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Do not add the prevent caching query string to the specified %1$sURI%2$ss. Supports regular expressions.
ja_JP: 指定 %1$sURI%2$s にキャッシュ防止クエリー文字列を追加しないでください。正規表現をサポートしています。

en: Configures W3 Total Cache to comply with Yoast SEO requirements automatically.
ja_JP: Yoast SEO 要件に自動的に準拠するよう W3 Total Cache を設定します。
