WP Cerber Security - en to da translation catalogue (1264 entries)

en: Limit login attempts
da: Begræns loginforsøg

en: minutes
da: minutter

en: Site connection
da: Site forbindelse

en: Proactive security rules
da: Proaktive sikkerhedsregler

en: Custom login page
da: Tilpasset login-side

en: Custom login URL
da: Brugerdefineret login-URL

en: Citadel mode
da: Citadel-tilstand

en: Duration
da: Varighed

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Access Lists
da: Adgangslister

en: Activity
da: Aktivitet

en: Date
da: Dato

en: Local User
da: Lokal bruger

en: Username used
da: Brugernavn brugt

en: Logged in
da: Logget ind

en: Logged out
da: Logget ud

en: Login failed
da: Login mislykkedes

en: IP blocked
da: IP blokeret

en: Locked out
da: Låst ude

en: IP blacklisted
da: IP sortlistet

en: Password changed
da: Adgangskode ændret

en: Remove
da: Fjerne

en: Lockout for %s was removed
da: Lockout for %s blev fjernet

en: White IP Access List
da: Hvid IP-adgangsliste

en: Black IP Access List
da: Sort IP-adgangsliste

en: List is empty
da: Listen er tom

en: View Activity
da: Se aktivitet

en: Settings
da: Indstillinger

en: Last login
da: Sidste login

en: Never
da: Aldrig

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: My site is behind a reverse proxy
da: Mit websted er bag en omvendt proxy

en: Make your protection smarter!
da: Gør din beskyttelse smartere!

en: Please enable Permalinks to use this feature. Set Permalink Settings to something other than Default.
da: Aktiver venligst Permalinks for at bruge denne funktion. Indstil Permalink-indstillinger til noget andet end standard.

en: Main Settings
da: Hovedindstillinger

en: Help
da: Hjælp

en: Increase lockout duration to %s hours after %s lockouts in the last %s hours
da: Forøg lockout-varigheden til %s timer efter %s lockouts i de sidste %s timer

en: You are not allowed to log in. Ask your administrator for assistance.
da: Du har ikke lov til at logge ind. Spørg din administrator om hjælp.

en: Expires
da: Udløber

en: No lockouts at the moment. The sky is clear.
da: Ingen lockout i øjeblikket. Himlen er klar.

en: Can't activate WP Cerber due to a database error.
da: Kan ikke aktivere WP Cerber på grund af en databasefejl.

en: days
da: dage

en: Click to send test
da: Klik for at sende test

en: Attention! You have changed the login URL! The new login URL is
da: Opmærksomhed! Du har ændret login-URL! Den nye login-URL er

en: Comments
da: Kommentarer

en: Tools
da: Værktøjer

en: Select file to import.
da: Vælg fil, der skal importeres.

en: What do you want to import?
da: Hvad vil du importere?

en: Upload file
da: Upload fil

en: No file was uploaded or file is corrupted
da: Ingen fil blev uploadet, eller filen er beskadiget

en: Error while parsing file
da: Fejl under parsing af fil

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: unknown
da: ukendt

en: active
da: aktiv

en: deactivate
da: deaktivere

en: not active
da: ikke aktiv

en: disabled
da: handicappet

en: failed attempts
da: mislykkede forsøg

en: in 24 hours
da: på 24 timer

en: view all
da: se alle

en: Lockouts at the moment
da: Lockouts i øjeblikket

en: Last lockout
da: Sidste lockout

en: entry | entries
da[0]: post
da[1]: poster

en: New Custom login URL
da: Ny brugerdefineret login-URL

en: Use file
da: Brug fil

en: Deactivate
da: Deaktiver

en: Reason
da: Årsag

en: Add IP to the Black List
da: Tilføj IP til den sorte liste

en: Hardening
da: Hærdning

en: Email Address
da: Email adresse

en: Hardening WordPress
da: Hærdning af WordPress

en: Stop user enumeration
da: Stop brugeropregning

en: Disable XML-RPC
da: Deaktiver XML-RPC

en: Block access to the XML-RPC server (including Pingbacks and Trackbacks)
da: Bloker adgang til XML-RPC-serveren (inklusive Pingbacks og Trackbacks)

en: Disable feeds
da: Deaktiver feeds

en: Block access to the RSS, Atom and RDF feeds
da: Bloker adgang til RSS-, Atom- og RDF-feeds

en: Disable REST API
da: Deaktiver REST API

en: WP Cerber is now active and has started protecting your site
da: WP Cerber er nu aktiv og er begyndt at beskytte dit websted

en: Action
da: Handling

en: Incorrect IP address or IP range
da: Forkert IP-adresse eller IP-område

en: Network:
da: Netværk:

en: Add network to the Black List
da: Tilføj netværk til sortlisten

en: Attention! Citadel mode is now active. Nobody is able to log in.
da: Opmærksomhed! Citadel-tilstand er nu aktiv. Ingen kan logge ind.

en: Unknown
da: Ukendt

en: ERROR:
da: FEJL:

en: Human verification failed. Please click the square box in the reCAPTCHA block below.
da: Menneskelig verifikation mislykkedes. Klik venligst på den firkantede boks i reCAPTCHA-blokken nedenfor.

en: Username is not allowed. Please choose another one.
da: Brugernavn er ikke tilladt. Vælg venligst en anden.

en: unspecified
da: uspecificeret

en: Number of lockouts is increasing
da: Antallet af lockouts er stigende

en: Website
da: Hjemmeside

en: Import settings
da: Importer indstillinger

en: Prohibited usernames
da: Forbudte brugernavne

en: reCAPTCHA settings
da: reCAPTCHA-indstillinger

en: Site key
da: Site nøgle

en: Secret key
da: Hemmelig nøgle

en: Enable reCAPTCHA for WordPress registration form
da: Aktiver reCAPTCHA for WordPress registreringsformular

en: Enable reCAPTCHA for WordPress login form
da: Aktiver reCAPTCHA for WordPress loginformular

en: Before you can start using reCAPTCHA, you have to obtain Site key and Secret key on the Google website
da: Før du kan begynde at bruge reCAPTCHA, skal du hente webstedsnøgle og hemmelig nøgle på Googles websted

en: Know more
da: Få mere at vide

en: User created
da: Bruger oprettet

en: User registered
da: Bruger registreret

en: reCAPTCHA verification failed
da: reCAPTCHA-bekræftelse mislykkedes

en: reCAPTCHA settings are incorrect
da: reCAPTCHA-indstillingerne er forkerte

en: Attempt to access prohibited URL
da: Forsøg på at få adgang til forbudt URL

en: Attempt to log in with prohibited username
da: Forsøg på at logge ind med forbudt brugernavn

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce registration form
da: Aktiver reCAPTCHA for WooCommerce registreringsformular

en: Enable reCAPTCHA for WordPress lost password form
da: Aktiver reCAPTCHA for WordPress tabt adgangskodeformular

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce lost password form
da: Aktiver reCAPTCHA for WooCommerce mistet adgangskodeformular

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce login form
da: Aktiver reCAPTCHA for WooCommerce loginformular

en: Request to the Google reCAPTCHA service failed
da: Anmodning til Google reCAPTCHA-tjenesten mislykkedes

en: View all
da: Se alle

en: Recently locked out IP addresses
da: For nylig spærret IP-adresser

en: OK, nail them all
da: OK, søm dem alle sammen

en: NO, maybe later
da: NEJ, måske senere

en: Want to make WP Cerber even more powerful?
da: Vil du gøre WP Cerber endnu mere kraftfuld?

en: Allow WP Cerber to send locked out malicious IP addresses to Cerber Lab. This helps the plugin team to develop new algorithms for WP Cerber that will defend WordPress against new threats and botnets that are appearing  everyday. You can disable the sending in the plugin settings at any time.
da: Tillad WP Cerber at sende låste ondsindede IP-adresser til Cerber Lab. Dette hjælper plugin-teamet med at udvikle nye algoritmer til WP Cerber, der vil forsvare WordPress mod nye trusler og botnets, der dukker op hver dag. Du kan til enhver tid deaktivere afsendelsen i plugin-indstillingerne.

en: IP address
da: IP-adresse

en: User login
da: Bruger login

en: User ID
da: Bruger-id

en: Export
da: Eksportere

en: Search for IP or username
da: Søg efter IP eller brugernavn

en: User
da: Bruger

en: Search string
da: Søgestreng

en: Date format
da: Datoformat

en: if empty, the default format %s will be used
da: hvis tom, vil standardformatet %s blive brugt

en: Push notifications
da: Push-meddelelser

en: Email notifications
da: E-mail notifikationer

en: Use comma to specify multiple values
da: Brug komma til at angive flere værdier

en: All connected devices
da: Alle tilsluttede enheder

en: No devices found
da: Ingen enheder fundet

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Password reset requested
da: Der er anmodet om nulstilling af adgangskode

en: Apply limit login rules to IP addresses in the White IP Access List
da: Anvend begrænsede loginregler til IP-adresser i den hvide IP-adgangsliste

en: Invisible reCAPTCHA
da: Usynlig reCAPTCHA

en: Enable invisible reCAPTCHA
da: Aktiver usynlig reCAPTCHA

en: (do not enable it unless you get and enter the Site and Secret keys for the invisible version)
da: (aktiver det ikke, medmindre du får og indtaster websteds- og hemmelige nøgler for den usynlige version)

en: Enable reCAPTCHA for WordPress comment form
da: Aktiver reCAPTCHA for WordPress kommentarformular

en: Limit attempts
da: Begræns forsøg

en: Lock out IP address for %s minutes after %s failed attempts within %s minutes
da: Lås IP-adresse ude i %s minutter efter %s mislykkede forsøg inden for %s minutter

en: In the Citadel mode nobody is able to log in except IPs from the White IP Access List. Active user sessions will not be affected.
da: I Citadel-tilstand er ingen i stand til at logge på undtagen IP'er fra den hvide IP-adgangsliste. Aktive brugersessioner vil ikke blive påvirket.

en: Event
da: Tilfælde

en: Spam comments denied
da: Spam-kommentarer afvist

en: Malicious IP addresses detected
da: Ondsindede IP-adresser fundet

en: Lockouts occurred
da: Lockouts fandt sted

en: You are not allowed to register.
da: Du må ikke tilmelde dig.

en: Spam comment denied
da: Spamkommentar afvist

en: Attempt to log in denied
da: Forsøg på at logge ind afvist

en: Attempt to register denied
da: Forsøg på registrering afvist

en: Malicious activities mitigated
da: Ondsindede aktiviteter afbødes

en: Diagnostic
da: Diagnostisk

en: License
da: Licens

en: Sorry, human verification failed.
da: Beklager, menneskelig bekræftelse mislykkedes.

en: Comment processing
da: Kommentarbehandling

en: If a spam comment detected
da: Hvis der er registreret en spamkommentar

en: Trash spam comments
da: Smid spamkommentarer

en: Move spam comments to trash after
da: Flyt spamkommentarer til papirkurven efter

en: Spam form submission denied
da: Indsendelse af spamformular afvist

en: Protect all forms on the website with bot detection engine
da: Beskyt alle formularer på webstedet med botdetektionsmotor

en: Country
da: Land

en: Security Rules
da: Sikkerhedsregler

en: Failed login attempts
da: Mislykkede loginforsøg

en: Registered
da: Registreret

en: You
da: Du

en: Spam form submissions denied
da: Indsendelser af spamformularer afvist

en: Getting Started Guide
da: Kom godt i gang Guide

en: Countries
da: lande

en: Permitted for one country | Permitted for %d countries
da[0]: Tilladt for ét land

en: No rule
da: Ingen regel

en: Security rules have been updated
da: Sikkerhedsreglerne er blevet opdateret

en: Form submission denied
da: Formularindsendelse afvist

en: Comment denied
da: Kommentar afvist

en: Request to REST API denied
da: Anmodning om REST API afvist

en: Bot detected
da: Bot fundet

en: Citadel mode is active
da: Citadel-tilstand er aktiv

en: Malicious activity detected
da: Ondsindet aktivitet registreret

en: Blocked by country rule
da: Blokeret af landeregel

en: Limit reached
da: Grænsen er nået

en: Multiple suspicious activities
da: Flere mistænkelige aktiviteter

en: Registration limit
da: Registreringsgrænse

en: Start typing here to find a country
da: Begynd at skrive her for at finde et land

en: Click on a country name to add it to the list of selected countries
da: Klik på et landenavn for at tilføje det til listen over udvalgte lande

en: Submit forms
da: Indsend formularer

en: Post comments
da: Skriv kommentarer

en: Register on the website
da: Tilmeld dig på hjemmesiden

en: Use XML-RPC
da: Brug XML-RPC

en: Use REST API
da: Brug REST API

en: Deny it completely
da: Benægt det fuldstændigt

en: Mark it as spam
da: Marker det som spam

en: If you use a caching plugin, you have to add your new login URL to the list of pages not to cache.
da: Hvis du bruger et caching-plugin, skal du tilføje din nye login-URL til listen over sider, der ikke skal cachelagres.

en: To change reporting settings visit
da: For at ændre rapporteringsindstillinger besøg

en: Your login page:
da: Din login side:

en: Your license is valid until
da: Din licens er gyldig til kl

en: Activity details
da: Aktivitetsdetaljer

en: Click to send now
da: Klik for at sende nu

en: Not permitted for one country | Not permitted for %d countries
da[0]: Ikke tilladt for ét land

en: Weekly Report
da: Ugentlig Rapport

en: Use 404 template from the active theme
da: Brug 404 skabelon fra det aktive tema

en: Display simple 404 page
da: Vis simpel 404 side

en: Optional comment for this entry
da: Valgfri kommentar til dette indlæg

en: You cannot add your IP address or network
da: Du kan ikke tilføje din IP-adresse eller netværk

en: To specify a REGEX pattern wrap a pattern in two forward slashes.
da: For at specificere et REGEX-mønster skal du indpakke et mønster i to skråstreger.

en: Traffic Inspector
da: Trafikinspektør

en: Traffic
da: Trafik

en: Request
da: Anmodning

en: Host Info
da: Vært info

en: User Agent
da: Brugeragent

en: Form submissions
da: Formularindsendelser

en: Page Not Found
da: Side ikke fundet

en: Longer than
da: Længere end

en: Refresh
da: Opfriske

en: Check for requests
da: Tjek for anmodninger

en: Not specified
da: Ikke specificeret

en: Logging mode
da: Logningstilstand

en: Logging disabled
da: Logning deaktiveret

en: All traffic
da: Al trafik

en: Mask these form fields
da: Masker disse formularfelter

en: milliseconds
da: millisekunder

en: Save request fields
da: Gem anmodningsfelter

en: Page generation time threshold
da: Sidegenereringstidsgrænse

en: enabled
da: aktiveret

en: no connection
da: ingen forbindelse

en: Last seen
da: Sidst set

en: We're sorry, you are not allowed to proceed
da: Vi beklager, du har ikke lov til at fortsætte

en: Save request headers
da: Gem anmodningsoverskrifter

en: Save $_SERVER
da: Gem $_SERVER

en: Save request cookies
da: Gem anmodningscookies

en: Protect admin scripts
da: Beskyt admin scripts

en: Block unauthorized access to load-scripts.php and load-styles.php
da: Bloker uautoriseret adgang til load-scripts.php og load-styles.php

en: Unable to delete the file
da: Filen kunne ikke slettes

en: Load security engine
da: Indlæs sikkerhedsmotor

en: Legacy mode
da: Ældre tilstand

en: Standard mode
da: Standardtilstand

en: Plugin initialization mode has not been changed
da: Plugin-initieringstilstand er ikke blevet ændret

en: File upload denied
da: Filupload nægtet

en: Be careful about enabling these options.
da: Vær forsigtig med at aktivere disse muligheder.

en: If you forget your Custom login URL, you will be unable to log in.
da: Hvis du glemmer din brugerdefinerede login-URL, vil du ikke kunne logge ind.

en: Site Integrity
da: Webstedets integritet

en: Disabled
da: Handicappet

en: Quick Scan
da: Hurtig scanning

en: Full Scan
da: Fuld scanning

en: Denied
da: Afvist

en: Use White IP Access List
da: Brug hvid IP-adgangsliste

en: Disable dashboard redirection
da: Deaktiver omdirigering af dashboard

en: Disable automatic redirection to the login page when /wp-admin/ is requested by an unauthorized request
da: Deaktiver automatisk omdirigering til login-siden, når /wp-admin/ anmodes om af en uautoriseret anmodning

en: Scanner settings
da: Scannerindstillinger

en: Custom signatures
da: Brugerdefinerede signaturer

en: Specify custom PHP code signatures. One item per line. To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
da: Angiv brugerdefinerede PHP-kodesignaturer. En vare pr. linje. For at angive et REGEX-mønster skal du omslutte en hel linje i to klammer.

en: Unwanted file extensions
da: Uønskede filtypenavne

en: Specify file extensions to search for. Full scan only. Use comma to separate items.
da: Angiv filtypenavne for at søge efter. Kun fuld scanning. Brug komma til at adskille elementer.

en: Directories to exclude
da: Mapper, der skal udelukkes

en: Delete quarantined files after
da: Slet filer i karantæne efter

en: Launch Quick Scan
da: Start Quick Scan

en: Every hour
da: Hver time

en: Every 3 hours
da: Hver 3. time

en: Every 6 hours
da: Hver 6. time

en: Launch Full Scan
da: Start fuld scanning

en: Low severity
da: Lav sværhedsgrad

en: Medium severity
da: Middel sværhedsgrad

en: High severity
da: Høj sværhedsgrad

en: Report an issue if any of the following is true
da: Rapporter et problem, hvis noget af følgende er sandt

en: Send email report
da: Send e-mail rapport

en: After every scan
da: Efter hver scanning

en: If any changes in scan results occurred
da: Hvis der er sket ændringer i scanningsresultaterne

en: Include file sizes
da: Inkluder filstørrelser

en: Include scan errors
da: Inkluder scanningsfejl

en: Security Scanner
da: Sikkerhedsscanner

en: Scheduling
da: Planlægning

en: Currently a scheduled scan in progress. Please wait until it is finished.
da: I øjeblikket er en planlagt scanning i gang. Vent venligst, indtil det er færdigt.

en: Previous scan started %s has not been completed. Continue scanning?
da: Forrige scanning startet %s er ikke blevet fuldført. Vil du fortsætte med at scanne?

en: It seems this website has never been scanned. To start scanning click the button below.
da: Det ser ud til, at denne hjemmeside aldrig er blevet scannet. Klik på knappen nedenfor for at starte scanningen.

en: Start Full Scan
da: Start fuld scanning

en: Stop Scanning
da: Stop scanning

en: Continue Scanning
da: Fortsæt scanning

en: Delete
da: Slet

en: Verified
da: Verificeret

en: Integrity data not found
da: Integritetsdata blev ikke fundet

en: Unable to check the integrity of the plugin due to a network error
da: Kan ikke kontrollere pluginnets integritet på grund af en netværksfejl

en: Unable to check the integrity of WordPress files due to a network error
da: Kan ikke kontrollere integriteten af ​​WordPress-filer på grund af en netværksfejl

en: Unable to check the integrity of the theme due to a network error
da: Kan ikke kontrollere integriteten af ​​temaet på grund af en netværksfejl

en: Unable to process file
da: Filen kunne ikke behandles

en: Unable to open file
da: Kan ikke åbne filen

en: Checksum mismatch
da: Kontrolsum uoverensstemmelse

en: Suspicious code found
da: Mistænkelig kode fundet

en: Unattended suspicious file
da: Uovervåget mistænkelig fil

en: Executable code found
da: Eksekverbar kode fundet

en: Unwanted file extension
da: Uønsket filtypenavn

en: New file
da: Ny fil

en: Custom signature found
da: Brugerdefineret signatur fundet

en: Parsing the list of files
da: Parsing af listen over filer

en: Checking for new and modified files
da: Søger efter nye og ændrede filer

en: Verifying the integrity of WordPress
da: Verifikation af WordPresss integritet

en: Verifying the integrity of the plugins
da: Verifikation af plugins'ens integritet

en: Verifying the integrity of the themes
da: Verifikation af integriteten af ​​temaerne

en: Searching for malicious code
da: Søger efter skadelig kode

en: Finalizing the scan
da: Afslutning af scanningen

en: Files to scan
da: Filer til at scanne

en: Critical issues
da: Kritiske spørgsmål

en: Issues total
da: Udgaver i alt

en: Scanner Report
da: Scanner rapport

en: If new issues found
da: Hvis der er fundet nye problemer

en: Suspicious directives found
da: Mistænkelige direktiver fundet

en: Suspicious code instruction found
da: Mistænkelig kodeinstruktion fundet

en: Suspicious code signatures found
da: Mistænkelige kodesignaturer fundet

en: To solve this issue you have to reinstall %s or update it to the latest version.
da: For at løse dette problem skal du geninstallere %s eller opdatere den til den nyeste version.

en: Please upload a reference ZIP archive
da: Upload venligst et reference ZIP-arkiv

en: Resolve issue
da: Løs problemet

en: We have not found any integrity data to verify
da: Vi har ikke fundet nogen integritetsdata at verificere

en: You have to upload a ZIP archive from which you've installed it. This enables the security scanner to verify the integrity of the code and detect malware.
da: Du skal uploade et ZIP-arkiv, hvorfra du har installeret det. Dette gør det muligt for sikkerhedsscanneren at verificere kodens integritet og opdage malware.

en: Full Scan Report
da: Fuld scanningsrapport

en: Quick Scan Report
da: Hurtig scanningsrapport

en: Files scanned
da: Filer scannet

en: Check for activities
da: Tjek for aktiviteter

en: Activated
da: Aktiveret

en: Malicious request denied
da: Ondsindet anmodning afvist

en: User activated
da: Bruger aktiveret

en: Suspicious number of fields
da: Mistænkeligt antal felter

en: Suspicious number of nested values
da: Mistænkeligt antal indlejrede værdier

en: Malicious code detected
da: Der er fundet skadelig kode

en: Attempt to upload a file with malicious code
da: Forsøg på at uploade en fil med ondsindet kode

en: Vulnerability found
da: Sårbarhed fundet

en: Unable to check the integrity due to a DB error
da: Kan ikke kontrollere integriteten på grund af en DB-fejl

en: Automated recurring scan schedule
da: Automatiseret tilbagevendende scanningsplan

en: Scan results reporting
da: Scan resultatrapportering

en: Suspicious activity
da: Mistænkelig aktivitet

en: Errors
da: Fejl

[ctx: preposition of time like: at 11:00]
note: 'at' is a preposition of time, used in contexts like "at 11:00" or "at midnight".
en: at
da: på

en: Quarantine
da: Karantæne

en: Started
da: Startede

en: Finished
da: Færdig

en: Performance
da: Præstation

en: Vulnerabilities
da: Sårbarheder

en: New files
da: Nye filer

en: Changed files
da: Ændrede filer

en: Unwanted extensions
da: Uønskede udvidelser

en: Unattended files
da: Uovervågede filer

en: Scanned
da: Scannet

en: There are no files in the quarantine at the moment.
da: Der er ingen filer i karantænen i øjeblikket.

en: Restore
da: Gendan

en: Automatic deletion
da: Automatisk sletning

en: Size
da: Størrelse

en: File
da: Fil

en: The file has been restored to its original location.
da: Filen er blevet gendannet til dens oprindelige placering.

en: Integrity
da: Integritet

en: Attempt to upload malicious file denied
da: Forsøg på at uploade ondsindet fil afvist

en: Awesome!
da: Fantastisk!

en: Automatic cleanup of malware and suspicious files
da: Automatisk oprydning af malware og mistænkelige filer

en: Files in the sessions directory
da: Filer i sessionsmappen

en: Files in these directories
da: Filer i disse mapper

en: Files with these extensions
da: Filer med disse udvidelser

en: Use comma to separate items.
da: Brug komma til at adskille elementer.

en: Cleaning up
da: Oprydning

en: Malicious code found
da: Der er fundet skadelig kode

en: This file contains executable code and may contain obfuscated malware. If this file is a part of a theme or a plugin, it must be located in the theme or the plugin folder. No exception, no excuses.
da: Denne fil indeholder eksekverbar kode og kan indeholde skjult malware. Hvis denne fil er en del af et tema eller et plugin, skal den være placeret i temaet eller plugin-mappen. Ingen undtagelse, ingen undskyldninger.

en: The scanner recognizes this file as "ownerless" or "not bundled" because it does not belong to any known part of the website and should not be here.
da: Scanneren genkender denne fil som "ejerløs" eller "ikke bundtet", fordi den ikke tilhører nogen kendt del af webstedet og ikke burde være her.

en: It may remain after upgrading to a newer version of %s. It also may be a piece of obfuscated malware. In a rare case it might be a part of a custom-made (bespoke) plugin or theme.
da: Det kan forblive efter opgradering til en nyere version af %s. Det kan også være et stykke tilsløret malware. I sjældne tilfælde kan det være en del af et specialfremstillet (skræddersyet) plugin eller tema.

en: The contents of the file have been changed and do not match what exists in the official WordPress repository or a reference file you have uploaded earlier. The file may have been altered by malware, infected by a virus or has been tampered with.
da: Indholdet af filen er blevet ændret og stemmer ikke overens med det, der findes i det officielle WordPress-lager eller en referencefil, du har uploadet tidligere. Filen kan være blevet ændret af malware, inficeret med en virus eller er blevet manipuleret med.

en: Deleted
da: Slettet

en: Automatically moved to quarantine
da: Flyttes automatisk til karantæne

en: Suspicious SQL code detected
da: Mistænkelig SQL-kode fundet

[ctx: Example: Last malware scan: 23 Jan 2018]
en: Last malware scan
da: Sidste malware-scanning

en: Live Traffic
da: Live trafik

en: Disable PHP in uploads
da: Deaktiver PHP i uploads

en: Disable PHP error displaying
da: Deaktiver PHP-fejlvisning

en: Ignore List
da: Ignorer listen

en: Ignore
da: Ignorere

note: For translators
en: Apply
da: Anvende

en: Added
da: Tilføjet

en: Remove from the list
da: Fjern fra listen

en: User Insights
da: Brugerindsigt

en: Traffic Insights
da: Trafikindsigt

en: Activity Insights
da: Aktivitetsindsigt

en: Are you sure you want to delete selected files?
da: Er du sikker på, at du vil slette valgte filer?

en: These files have been moved to the quarantine
da: Disse filer er blevet flyttet til karantæne

en: Do you want to add selected files to the ignore list?
da: Vil du tilføje valgte filer til ignoreringslisten?

en: These files have been added to the ignore list
da: Disse filer er blevet tilføjet til ignoreringslisten

en: Some errors occurred
da: Der opstod nogle fejl

en: All files have been processed
da: Alle filer er blevet behandlet

en: Know more about all advantages at
da: Få mere at vide om alle fordele på

en: Suspicious JavaScript code detected
da: Mistænkelig JavaScript-kode fundet

en: All scans
da: Alle scanninger

en: The list is empty.
da: Listen er tom.

en: No files match the specified filter.
da: Ingen filer matcher det angivne filter.

en: Click here to see the full list of files
da: Klik her for at se den fulde liste over filer

en: Page generation time
da: Sidegenereringstid

en: Log In
da: Log ind

en: Log Out
da: Log ud

en: WooCommerce Log In
da: WooCommerce Log ind

en: WooCommerce Log Out
da: WooCommerce Log ud

en: IP address is locked out
da: IP-adressen er spærret

en: Traffic Inspection
da: Trafiksyn

en: Maximum compatibility
da: Maksimal kompatibilitet

en: Maximum security
da: Maksimal sikkerhed

en: Erroneous Request Shielding
da: Fejlagtig anmodningsafskærmning

en: Save software errors
da: Gem softwarefejl

en: Preparing for the scan
da: Forberedelse til scanning

en: Blocked by administrator
da: Blokeret af administrator

en: Block User
da: Bloker bruger

en: User is not permitted to log into the website
da: Brugeren har ikke tilladelse til at logge ind på hjemmesiden

en: User Message
da: Brugermeddelelse

en: An optional message for this user
da: En valgfri besked til denne bruger

en: Blocked Users
da: Blokerede brugere

en: Block access to user pages like /?author=n
da: Bloker adgang til brugersider som /?author=n

en: Access to WordPress REST API
da: Adgang til WordPress REST API

en: Block access to WordPress REST API except any of the following
da: Bloker adgang til WordPress REST API undtagen nogen af ​​følgende

en: Allow REST API for these roles
da: Tillad REST API for disse roller

en: These restrictions do not apply to IP addresses in the White IP Access List
da: Disse begrænsninger gælder ikke for IP-adresser i den hvide IP-adgangsliste

en: Select one or more roles
da: Vælg en eller flere roller

en: Filter by registered user
da: Filtrer efter registreret bruger

en: Only registered and logged in users are allowed to view this website
da: Kun registrerede og loggede brugere har tilladelse til at se denne hjemmeside

en: Changelog
da: Ændringslog

en: Default settings have been loaded
da: Standardindstillingerne er blevet indlæst

en: Save all rules
da: Gem alle regler

en: Invalid master credentials
da: Ugyldige master-legitimationsoplysninger

en: Return to the website list
da: Vend tilbage til hjemmesidelisten

en: Show "Switched to" notification
da: Vis notifikationen "Skiftet til".

en: Add @ site to the page title
da: Tilføj @ site til sidetitlen

en: Enable diagnostic logging
da: Aktiver diagnostisk logning

en: Limit access by IP address
da: Begræns adgang med IP-adresse

en: Access to this website
da: Adgang til denne hjemmeside

en: Full access mode
da: Fuld adgangstilstand

en: Read-only mode
da: Skrivebeskyttet tilstand

en: The full access mode requires the PRO version of WP Cerber
da: Den fulde adgangstilstand kræver PRO-versionen af ​​WP Cerber

en: Malware Scan
da: Malware-scanning

en: Notes
da: Noter

en: Search results for:
da: Søgeresultater for:

en: Edit
da: Redigere

en: Switch to
da: Skift til

en: No websites configured.
da: Ingen websteder konfigureret.

en: Add a new one
da: Tilføj en ny

en: Website Properties
da: Hjemmeside egenskaber

en: Website URL
da: Webstedets URL

en: Display as
da: Vis som

en: Website Owner
da: Hjemmesideejer

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: The website you are trying to add is already in the list
da: Det websted, du forsøger at tilføje, er allerede på listen

en: The website has been added successfully
da: Hjemmesiden er blevet tilføjet

en: Click to edit
da: Klik for at redigere

en: Switch to the Dashboard
da: Skift til Dashboard

en: Keep in mind: You have added the website that does not support SSL encryption. This may lead to data leakage.
da: Husk: Du har tilføjet webstedet, der ikke understøtter SSL-kryptering. Dette kan føre til datalækage.

note: %d will be replaced by the number of deleted websites.
en: Website has been deleted | %d websites have been deleted
da[0]: Hjemmesiden er blevet slettet

en: You have switched to %s
da: Du har skiftet til %s

en: You are here:
da: Du er her:

en: My Websites
da: Mine hjemmesider

en: To proceed, please select the mode for this website
da: For at fortsætte, vælg venligst tilstanden for denne hjemmeside

en: Secret Access Token
da: Hemmelig adgangstoken

en: Are you sure? This permanently invalidates the token.
da: Er du sikker? Dette gør tokenet permanent ugyldigt.

en: Updates
da: Opdateringer

en: Group
da: Gruppe

en: Upgrade WP Cerber
da: Opgrader WP Cerber

en: Upgrade all active plugins
da: Opgrader alle aktive plugins

en: Delete website
da: Slet hjemmeside

en: All groups
da: Alle grupper

en: Are you sure you want to delete selected websites?
da: Er du sikker på, at du vil slette valgte websteder?

en: Block
da: Blok

en: Select an existing group or enter a new one to add it
da: Vælg en eksisterende gruppe, eller indtast en ny for at tilføje den

en: Company
da: Selskab

en: Attempt to log in with non-existing username
da: Forsøg at logge ind med et ikke-eksisterende brugernavn

en: Attempts to log in with non-existing usernames
da: Forsøg på at logge ind med ikke-eksisterende brugernavne

en: Owner
da: Ejer

en: Block execution of PHP scripts in the WordPress media folder
da: Bloker udførelse af PHP-scripts i WordPress-mediemappen

en: Active plugins and updates on
da: Aktive plugins og opdateringer på

en: A newer version is available
da: En nyere version er tilgængelig

en: New users
da: Nye brugere

en: My activity
da: Min aktivitet

en: Create Alert
da: Opret advarsel

en: Delete Alert
da: Slet alarm

en: The alert has been created
da: Advarslen er oprettet

en: The alert has been deleted
da: Advarslen er blevet slettet

en: Advanced Search
da: Avanceret søgning

en: To delete the alert, click here
da: Klik her for at slette advarslen

en: Custom login URL may contain Latin alphanumeric characters, dashes and underscores only
da: Brugerdefineret login-URL kan kun indeholde latinske alfanumeriske tegn, bindestreger og understregninger

en: Site-specific settings
da: Stedspecifikke indstillinger

en: Prefix for plugin cookies
da: Præfiks for plugin-cookies

en: Prefix may contain only Latin alphanumeric characters and underscores
da: Præfiks må kun indeholde latinske alfanumeriske tegn og understregninger

en: Pushbullet access token
da: Pushbullet adgangstoken

en: Pushbullet device
da: Pushbullet enhed

en: Delete unattended files
da: Slet uovervågede filer

en: Automatic recovery of modified and infected files
da: Automatisk gendannelse af ændrede og inficerede filer

en: Recover WordPress files
da: Gendan WordPress-filer

en: File deleted
da: Fil slettet

en: File recovered
da: Fil gendannet

en: Recovering WordPress files
da: Gendannelse af WordPress-filer

en: Recovering plugins files
da: Gendannelse af plugins-filer

en: Recovered
da: Genvundet

en: Automatically deleted
da: Slettes automatisk

en: Automatically recovered
da: Automatisk gendannet

en: User Policies
da: Brugerpolitikker

en: A new version is available
da: En ny version er tilgængelig

en: Site policy enforcement
da: Håndhævelse af webstedspolitik

en: 2FA code verified
da: 2FA kode verificeret

en: Initiated by the user
da: Påbegyndt af brugeren

en: Email address is not permitted.
da: E-mailadresse er ikke tilladt.

en: Please choose another one.
da: Vælg venligst en anden.

en: Two-Factor Authentication
da: To-faktor-godkendelse

en: Determined by user role policies
da: Bestemt af brugerrollepolitikker

en: Always enabled
da: Altid aktiveret

en: 2FA PIN Code
da: 2FA PIN-kode

en: Save All Changes
da: Gem alle ændringer

en: Block access to WordPress Dashboard
da: Bloker adgang til WordPress Dashboard

en: Hide Toolbar when viewing site
da: Skjul værktøjslinjen, når du ser webstedet

en: Redirection rules
da: Omdirigeringsregler

en: Redirect user after login
da: Omdiriger bruger efter login

en: Redirect user after logout
da: Omdiriger bruger efter logout

en: User session expiration time
da: Udløbstid for brugersession

en: Two-factor authentication
da: To-faktor autentificering

en: Advanced mode
da: Avanceret tilstand

en: Enforce two-factor authentication if any of the following conditions is true
da: Gennemtving to-faktor-godkendelse, hvis nogen af ​​følgende betingelser er sande

en: Login from a different country
da: Log ind fra et andet land

en: Login from a different network Class C
da: Log på fra et andet netværk Klasse C

en: Login from a different IP address
da: Log ind fra en anden IP-adresse

en: Enforce two-factor authentication with fixed intervals
da: Gennemtving to-faktor-godkendelse med faste intervaller

en: Fixed number of logins
da: Fast antal logins

en: number of logins
da: antal logins

en: Policies have been updated
da: Politikker er blevet opdateret

en: Restrict email addresses
da: Begræns e-mailadresser

en: No restrictions
da: Ingen begrænsninger

en: Specify email addresses, wildcards or REGEX patterns. Use comma to separate items.
da: Angiv e-mailadresser, jokertegn eller REGEX-mønstre. Brug komma til at adskille elementer.

en: These files will never be deleted during automatic cleanup.
da: Disse filer vil aldrig blive slettet under automatisk oprydning.

en: This verification PIN code is expired. We have just sent a new one to your email.
da: Denne verifikations-PIN-kode er udløbet. Vi har lige sendt en ny til din e-mail.

en: You have entered an incorrect verification PIN code
da: Du har indtastet en forkert bekræftelses-PIN-kode

en: Please verify that it’s you
da: Bekræft venligst, at det er dig

en: Here are the details of the sign-in attempt
da: Her er detaljerne om loginforsøget

en: only digits are allowed
da: kun cifre er tilladt

en: We've sent a verification PIN code to your email
da: Vi har sendt en bekræftelses-PIN-kode til din e-mail

en: Enter the code from the email in the field below.
da: Indtast koden fra e-mailen i feltet nedenfor.

en: Try again
da: Prøv igen

en: Cancel
da: Ophæve

en: or
da: eller

en: Verify it's you
da: Bekræft, at det er dig

en: Verify
da: Verificere

en: Two-Factor Authentication Email
da: To-faktor-godkendelses-e-mail

en: Role-based rules are configured
da: Rollebaserede regler er konfigureret

[ctx: e.g. blocked by John at 11:00]
note: Describes by whom and when a website user was blocked. Placeholder %s will be replaced with the name of the person (e.g., "John") and the time (e.g., "11:00").
en: blocked by %s at %s
da: blokeret af %s kl. %s

en: The code is valid for %s minutes.
da: Koden er gyldig i %s minutter.

en: IP address %s has been added to White IP Access List
da: IP-adressen %s er blevet tilføjet til White IP Access List

en: IP address %s has been added to Black IP Access List
da: IP-adressen %s er blevet tilføjet til Black IP Access List

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Username
da: Brugernavn

en: Any country is permitted
da: Ethvert land er tilladt

en: Sessions
da: Sessioner

en: Created
da: Oprettet

en: Terminate session
da: Afslut session

en: Block user
da: Bloker bruger

en: Profile
da: Profil

en: All Logins
da: Alle logins

en: User Activity
da: Brugeraktivitet

en: Terminate
da: Opsige

en: user | users
da[0]: bruger
da[1]: brugere

en: Block access to users' data via REST API
da: Bloker adgang til brugernes data via REST API

en: Unable to delete
da: Kan ikke slette

en: Data Shield Policies
da: Data Shield-politikker

en: Accounts & Roles
da: Konti og roller

en: Site Settings
da: Indstillinger for websted

en: User creation denied
da: Brugeroprettelse afvist

en: Role update denied
da: Rolleopdatering afvist

en: Setting update denied
da: Opdatering af indstilling afvist

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Invalid user
da: Ugyldig bruger

en: Incorrect password
da: Forkert adgangskode

en: Protect user accounts
da: Beskyt brugerkonti

en: User registrations are limited to these roles
da: Brugerregistreringer er begrænset til disse roller

en: Users with these roles are permitted to create new accounts
da: Brugere med disse roller har tilladelse til at oprette nye konti

en: Users with these roles are permitted to change sensitive user data
da: Brugere med disse roller har tilladelse til at ændre følsomme brugerdata

en: Do not apply these policies to the IP addresses in the White IP Access List
da: Anvend ikke disse politikker på IP-adresserne i den hvide IP-adgangsliste

en: Protect user roles
da: Beskyt brugerroller

en: Restrict roles and capabilities management with the following policies
da: Begræns styring af roller og kapaciteter med følgende politikker

en: Users with these roles are permitted to add new roles
da: Brugere med disse roller har tilladelse til at tilføje nye roller

en: Users with these roles are permitted to change role capabilities
da: Brugere med disse roller har tilladelse til at ændre rollefunktioner

en: Protect site settings
da: Beskyt webstedsindstillinger

en: Restrict updating site settings with the following policies
da: Begræns opdatering af webstedsindstillinger med følgende politikker

en: Users with these roles are permitted to change protected settings
da: Brugere med disse roller har tilladelse til at ændre beskyttede indstillinger

en: Server Country
da: Serverland

en: All servers
da: Alle servere

en: All countries
da: Alle lande

en: Show homepage in the Website column
da: Vis hjemmeside i kolonnen Hjemmeside

en: Hide server IP address
da: Skjul serverens IP-adresse

en: IP address, range, wildcard, or CIDR
da: IP-adresse, område, jokertegn eller CIDR

en: Add Entry
da: Tilføj indgang

en: The IP address you are trying to add is already in the list
da: Den IP-adresse, du forsøger at tilføje, er allerede på listen

en: IP subnet blocked
da: IP-undernet er blokeret

en: User row update denied
da: Opdatering af brugerrækken blev afvist

en: User metadata update denied
da: Opdatering af brugermetadata nægtet

en: Any activity
da: Enhver aktivitet

en: A database error occurred while importing access list entries
da: Der opstod en databasefejl under import af adgangslisteposter

en: Enable authentication log monitoring
da: Aktiver overvågning af godkendelseslog

en: Keep log records of not logged in visitors for
da: Hold log optegnelser over ikke-loggede besøgende for

en: Keep log records of logged in users for
da: Hold log optegnelser over loggede brugere for

en: Admin Note
da: Admin note

en: Personal Data
da: Personlige data

en: Enable data erase
da: Aktiver datasletning

en: Terminate user sessions
da: Afslut brugersessioner

en: Delete user sessions data when user data is erased
da: Slet brugersessionsdata, når brugerdata slettes

en: Enable data export
da: Aktiver dataeksport

en: Include activity log events
da: Inkluder aktivitetsloghændelser

en: Include traffic log entries
da: Medtag trafiklogposter

en: Request URL
da: Anmod om URL

en: Form fields data
da: Formfelter data

en: Add-ons
da: Tilføjelser

en: Anti-spam and bot detection settings
da: Indstillinger for anti-spam og botdetektion

en: Anti-spam engine
da: Anti-spam motor

en: %s retries are allowed within %s minutes
da: %s genforsøg er tilladt inden for %s minutter

en: Enable after %s failed login attempts in the last %s minutes
da: Aktiver efter %s mislykkede loginforsøg inden for de sidste %s minutter

en: Restrict or completely block access to the WordPress REST API according to your needs
da: Begræns eller bloker fuldstændigt adgangen til WordPress REST API i henhold til dine behov

en: These features help your organization to be in compliance with personal data protection laws
da: Disse funktioner hjælper din organisation med at overholde lovene om beskyttelse af persondata

en: if empty, the website administrator email %s will be used
da: hvis tom, vil webstedsadministratorens e-mail %s blive brugt

en: notifications are allowed per hour (0 means unlimited)
da: meddelelser er tilladt pr. time (0 betyder ubegrænset)

en: Get notified instantly with mobile and desktop notifications
da: Få besked med det samme med mobil- og desktopnotifikationer

en: if empty, the email addresses from the notification settings will be used
da: hvis tom, vil e-mailadresserne fra meddelelsesindstillingerne blive brugt

en: Traffic Inspector is a context-aware web application firewall (WAF) that protects your website by recognizing and denying malicious HTTP requests
da: Traffic Inspector er en kontekstbevidst webapplikations firewall (WAF), der beskytter dit websted ved at genkende og afvise ondsindede HTTP-anmodninger

en: Block IP addresses that send excessive requests for non-existing pages or scan website for security breaches
da: Bloker IP-adresser, der sender for mange anmodninger om ikke-eksisterende sider, eller scanner webstedet for sikkerhedsbrud

en: Traffic Logging
da: Trafiklogning

en: Enable optional traffic logging if you need to monitor suspicious and malicious activity or solve security issues
da: Aktiver valgfri trafiklogning, hvis du har brug for at overvåge mistænkelig og ondsindet aktivitet eller løse sikkerhedsproblemer

en: The scanner monitors file changes, verifies the integrity of WordPress, plugins, and themes, and detects malware
da: Scanneren overvåger filændringer, verificerer integriteten af ​​WordPress, plugins og temaer og registrerer malware

en: Specify directories to exclude from scanning. One directory per line.
da: Angiv mapper, der skal udelukkes fra scanning. En mappe pr. linje.

en: The scanner automatically scans the website, removes malware and sends email reports with the results of a scan
da: Scanneren scanner automatisk hjemmesiden, fjerner malware og sender e-mail-rapporter med resultaterne af en scanning

en: Configure what issues to include in the email report and the condition for sending reports
da: Konfigurer, hvilke problemer der skal inkluderes i e-mail-rapporten og betingelsen for afsendelse af rapporter

en: Cerber anti-spam engine
da: Cerber anti-spam motor

en: Adjust anti-spam engine
da: Juster anti-spam-motoren

en: These settings enable you to fine-tune the behavior of anti-spam algorithms and avoid false positives
da: Disse indstillinger giver dig mulighed for at finjustere adfærden af ​​anti-spam-algoritmer og undgå falske positiver

en: How the plugin processes comments submitted through the standard comment form
da: Hvordan plugin'et behandler kommentarer indsendt via standardkommentarformularen

en: Request ID
da: Anmod om ID

en: Search in URL
da: Søg i URL

en: Executable files
da: Eksekverbare filer

en: All files
da: Alle filer

en: Active sessions
da: Aktive sessioner

en: minutes (leave empty to use the default WordPress value)
da: minutter (lad tom for at bruge standard WordPress-værdien)

en: Load entries
da: Indlæs poster

en: My IP
da: Min IP

en: Manage Settings
da: Administrer indstillinger

en: Diagnostic Log
da: Diagnostisk log

en: User deleted
da: Bruger slettet

en: Email address is prohibited
da: E-mailadresse er forbudt

en: Quarantined
da: I karantæne

en: Modified
da: Ændret

en: Files without extension
da: Filer uden filtypenavn

en: Back to list
da: Tilbage til listen

en: Brief summary
da: Kort opsummering

en: Path
da: Sti

en: Files
da: Filer

en: Space Occupied
da: Plads optaget

en: No extension
da: Ingen forlængelse

en: File extensions statistics
da: Statistik over filudvidelser

en: Extension
da: Forlængelse

en: Smallest
da: Mindste

en: Largest
da: Størst

en: Average Size
da: Gennemsnitlig størrelse

en: Oldest
da: Ældste

en: Newest
da: Nyeste

en: Top 10 largest files
da: Top 10 største filer

en: File Name
da: Filnavn

en: Date format for CSV export
da: Datoformat for CSV-eksport

en: Use ISO 8601 date format for CSV export files
da: Brug ISO 8601-datoformat til CSV-eksportfiler

en: My IP address
da: Min IP-adresse

en: Do not add my IP address to the White IP Access List upon plugin activation
da: Tilføj ikke min IP-adresse til den hvide IP-adgangsliste ved aktivering af plugin

en: To get the most out of WP Cerber, follow these steps:
da: Følg disse trin for at få mest muligt ud af WP Cerber:

en: IP whitelisted
da: IP hvidlistet

en: My requests
da: Mine anmodninger

en: Log into the website
da: Log ind på hjemmesiden

en: Probing for vulnerable code
da: Undersøger efter sårbar kode

en: Your IP address %s has been added to the White IP Access List
da: Din IP-adresse %s er blevet tilføjet til den hvide IP-adgangsliste

en: Search for IP address
da: Søg efter IP-adresse

en: Do not log known crawlers
da: Log ikke kendte crawlere

en: Do not log these locations
da: Log ikke disse steder

en: Do not log these User-Agents
da: Log ikke disse brugeragenter

en: Specify User-Agents to exclude requests from logging. One item per line.
da: Angiv User-Agents for at udelukke anmodninger fra logning. En vare pr. linje.

en: Unknown Google's bot
da: Ukendt Googles bot

en: IP address is not allowed
da: IP-adresse er ikke tilladt

en: User message
da: Bruger besked

en: File is missing
da: Filen mangler

note: Mandatory
en: This file is missing. It's been deleted or it's not been installed.
da: Denne fil mangler. Det er blevet slettet, eller det er ikke blevet installeret.

en: Please upload another file.
da: Upload venligst en anden fil.

en: Deferred rendering
da: Udskudt gengivelse

en: Defer rendering the custom login page
da: Udsæt gengivelsen af ​​den tilpassede login-side

en: You have only one login attempt remaining.
da: Du har kun ét loginforsøg tilbage.

en: Number of allowed concurrent user sessions
da: Antal tilladte samtidige brugersessioner

en: When the limit on concurrent user sessions is reached
da: Når grænsen for samtidige brugersessioner er nået

en: Terminate the oldest user session on a new login
da: Afslut den ældste brugersession på et nyt login

en: Deny further login attempts
da: Afvis yderligere loginforsøg

en: Login from a different browser or device
da: Log på fra en anden browser eller enhed

en: If the number of concurrent user sessions is greater
da: Hvis antallet af samtidige brugersessioner er større

en: These features are available in the professional version of WP Cerber.
da: Disse funktioner er tilgængelige i den professionelle version af WP Cerber.

en: User session terminated
da: Brugersession afsluttet

en: It is visible only to website administrators
da: Det er kun synligt for webstedsadministratorer

en: Authorized
da: Autoriseret

en: Authorization Failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: Important note if you have a caching plugin in place
da: Vigtig bemærkning, hvis du har et caching-plugin på plads

en: To avoid false positives and get better anti-spam performance, please clear the plugin cache.
da: For at undgå falske positiver og få bedre anti-spam ydeevne, bedes du rydde plugin-cachen.

en: API request authorized
da: API-anmodning godkendt

en: API request authorization failed
da: API-anmodningsgodkendelse mislykkedes

en: Request to XML-RPC API denied
da: Anmodning til XML-RPC API afvist

en: Block IP address for
da: Bloker IP-adresse for

en: Mitigate aggressive attempts
da: Afbød aggressive forsøg

en: Do not show PHP errors on my website
da: Vis ikke PHP-fejl på min hjemmeside

en: Log all REST API requests
da: Log alle REST API-anmodninger

en: Log all XML-RPC requests
da: Log alle XML-RPC-anmodninger

en: Custom comment URL
da: Tilpasset kommentar-URL

en: Use custom URL for the WordPress comment form
da: Brug tilpasset URL til WordPress-kommentarformularen

en: Logged-in users
da: Loggede brugere

en: Personal Preferences
da: Personlige præferencer

en: Allow access to REST API for logged-in users
da: Tillad adgang til REST API for loggede brugere

en: User registration
da: Brugerregistrering

en: Miscellaneous Settings
da: Diverse indstillinger

en: Application Passwords
da: Applikationsadgangskoder

en: Enabled, access to API using standard user passwords is allowed
da: Aktiveret, adgang til API ved hjælp af standard brugeradgangskoder er tilladt

en: Enabled, no access to API using standard user passwords
da: Aktiveret, ingen adgang til API ved hjælp af standard brugeradgangskoder

en: Ignore logged-in users
da: Ignorer loggede brugere

en: Disable reCAPTCHA for logged-in users
da: Deaktiver reCAPTCHA for loggede brugere

en: Use global policies
da: Brug globale politikker

en: You have %d login attempt remaining. | You have %d login attempts remaining.
da[0]: %d loginforsøg tilbage.
da[1]: %d loginforsøg tilbage.

en: Display this message if an attempt to log in is denied because the limit on concurrent user sessions has been reached
da: Vis denne meddelelse, hvis et forsøg på at logge på afvises, fordi grænsen for samtidige brugersessioner er nået

en: User application password created
da: Brugerapplikationsadgangskode oprettet

en: Initialization Mode
da: Initialiseringstilstand

en: Save response headers
da: Gem svaroverskrifter

en: Save response cookies
da: Gem svarcookies

en: We need your support to keep moving forward
da: Vi har brug for din støtte til at fortsætte fremad

en: By sharing your unique opinion on WP Cerber, you help the engineers behind the plugin make greater progress and help other professionals find the right software. You can leave your review on one of the following websites. Feel free to use your native language. Thanks!
da: Ved at dele din unikke mening om WP Cerber hjælper du ingeniørerne bag pluginnet med at gøre større fremskridt og hjælper andre fagfolk med at finde den rigtige software. Du kan skrive din anmeldelse på et af følgende websteder. Brug gerne dit modersmål. Tak!

en: Secret Access Token is invalid
da: Secret Access Token er ugyldigt

en: Click the IP address to see its activity
da: Klik på IP-adressen for at se dens aktivitet

en: Login issues
da: Problemer med login

en: Non-authenticated
da: Ikke-godkendt

en: No activity has been logged yet.
da: Ingen aktivitet er blevet logget endnu.

en: Users' Activity
da: Brugernes aktivitet

en: Malicious Activity
da: Ondsindet aktivitet

en: Suspicious requests
da: Mistænkelige anmodninger

en: Users
da: Brugere

en: Forbidden URL
da: Forbudt URL

en: How WP Cerber loads its core and security mechanisms
da: Hvordan WP Cerber indlæser sine kerne- og sikkerhedsmekanismer

en: Login Security
da: Login sikkerhed

en: A unique string that does not overlap with slugs of the existing pages or posts
da: En unik streng, der ikke overlapper med slugs på de eksisterende sider eller indlæg

en: Processing wp-login.php authentication requests
da: Behandler wp-login.php-godkendelsesanmodninger

en: Default processing
da: Standardbehandling

en: Block access to wp-login.php
da: Bloker adgang til wp-login.php

en: Shift admin menu
da: Skift admin menu

en: You or someone else trying to log into the website. We have to verify that it's you. If this wasn't you, please immediately reset your password to safeguard your account.
da: Du eller en anden forsøger at logge ind på hjemmesiden. Vi skal bekræfte, at det er dig. Hvis dette ikke var dig, bedes du straks nulstille din adgangskode for at beskytte din konto.

en: Did not receive the email?
da: Modtog du ikke e-mailen?

en: Please use the following verification PIN code to verify your identity.
da: Brug venligst følgende verifikations-PIN-kode til at bekræfte din identitet.

en: You have disabled the default login page. Ensure that you have configured an alternative login page. Otherwise, you will not be able to log in.
da: Du har deaktiveret standard login-siden. Sørg for, at du har konfigureret en alternativ login-side. Ellers vil du ikke kunne logge ind.

en: Brute-force attack mitigation and user authentication settings
da: Brute-force-angrebsreduktion og brugergodkendelsesindstillinger

en: Disable the default login error message
da: Deaktiver standard login-fejlmeddelelsen

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the failed login attempt message
da: Afslør ikke ikke-eksisterende brugernavne og e-mails i meddelelsen om mislykket loginforsøg

en: Deny authentication through wp-login.php
da: Afvis godkendelse gennem wp-login.php

en: If we have found your account, we have sent the confirmation link to the email address on the account.
da: Hvis vi har fundet din konto, har vi sendt bekræftelseslinket til e-mailadressen på kontoen.

en: Prevent username discovery
da: Forhindre opdagelse af brugernavn

en: Prevent username discovery via oEmbed
da: Forhindre opdagelse af brugernavn via oEmbed

en: Prevent username discovery via user XML sitemaps
da: Forhindre opdagelse af brugernavn via bruger-XML-sitemaps

en: Once enabled, the log is available here: %s
da: Når den er aktiveret, er loggen tilgængelig her: %s

en: The scanner identifies this file as missing based on the integrity data (checksums) provided by the developer of %s.
da: Scanneren identificerer denne fil som manglende baseret på integritetsdataene (kontrolsummer) leveret af udvikleren af ​​%s.

en: Retrieve IP address WHOIS information when viewing the logs
da: Hent IP-adresse WHOIS-oplysninger, når du ser logfilerne

en: Shift the WP Cerber admin menu to the top when navigating through WP Cerber admin pages
da: Skift WP Cerber admin menuen til toppen, når du navigerer gennem WP Cerber admin sider

en: Show IP WHOIS data
da: Vis IP WHOIS-data

en: Analyze the uploads directory
da: Analyser uploads-mappen

en: Analyze the WordPress uploads directory to detect injected files
da: Analyser WordPress-upload-mappen for at opdage injicerede filer

en: Change file and directory permissions if it is required to delete files
da: Skift fil- og mappetilladelser, hvis det er nødvendigt for at slette filer

en: Change filesystem permissions
da: Skift filsystemtilladelser

en: Delete files in the WordPress uploads directory
da: Slet filer i WordPress uploads-mappen

en: Delete files with unwanted extensions
da: Slet filer med uønskede udvidelser

en: Delete publicly accessible files with these extensions
da: Slet offentligt tilgængelige filer med disse udvidelser

en: Detecting injected files in the WordPress uploads directory
da: Registrering af injicerede filer i WordPress-uploadbiblioteket

en: Executable file extension detected
da: Eksekverbar filtypenavn fundet

en: Filename is prohibited
da: Filnavn er forbudt

en: Files in temporary directories
da: Filer i midlertidige mapper

en: Global Exclusions
da: Globale udelukkelser

en: Ignore files with these extensions
da: Ignorer filer med disse udvidelser

en: Injected file
da: Injiceret fil

en: Injected files
da: Injicerede filer

en: KB/sec
da: KB/sek

en: Keep the WordPress uploads directory clean and secure. Detect injected files with public web access, report them, and remove malicious ones.
da: Hold WordPress-uploadbiblioteket rent og sikkert. Opdag injicerede filer med offentlig internetadgang, rapporter dem og fjern skadelige filer.

en: Local hash not found
da: Lokal hash blev ikke fundet

en: once a day at
da: en gang om dagen kl

en: Prohibited extensions
da: Forbudte forlængelser

en: Recover plugins' files
da: Gendan plugins' filer

en: Scanning server's temporary directories for files
da: Scanner serverens midlertidige mapper for filer

en: Scanning the sessions directory for files
da: Scanning af sessionsmappen for filer

en: Scanning the temporary upload directory for files
da: Scanner den midlertidige uploadmappe for filer

en: Scanning website directories for files
da: Scanning af webstedsmapper for filer

en: Skip files with these extensions
da: Spring filer over med disse udvidelser

en: These policies are automatically enforced at the end of every scan based on its results. All affected files are moved to the quarantine.
da: Disse politikker håndhæves automatisk i slutningen af ​​hver scanning baseret på dens resultater. Alle berørte filer flyttes til karantæne.

en: This scan report was generated by the previous version of WP Cerber. Please run a new scan to get consistent and accurate results.
da: Denne scanningsrapport blev genereret af den tidligere version af WP Cerber. Kør venligst en ny scanning for at få ensartede og nøjagtige resultater.

en: Use comma to separate multiple extensions
da: Brug komma til at adskille flere udvidelser

en: WordPress uploads analysis
da: WordPress uploads analyse

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: High
da: Høj

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Low
da: Lav

en: If you believe you should be able to perform this request, please let us know.
da: Hvis du mener, at du burde være i stand til at udføre denne anmodning, bedes du fortælle os det.

en: Your request looks suspiciously similar to automated requests from spam posting software or it has been denied by a security policy configured by the website administrator.
da: Din anmodning ligner mistænkeligt automatiserede anmodninger fra spam-posteringssoftware, eller den er blevet afvist af en sikkerhedspolitik, der er konfigureret af webstedsadministratoren.

en: Disable bot detection engine for IP addresses in the White IP Access List
da: Deaktiver botdetektionsmotor for IP-adresser i den hvide IP-adgangsliste

en: Disable reCAPTCHA for IP addresses in the White IP Access List
da: Deaktiver reCAPTCHA for IP-adresser i White IP Access List

en: Executable files are not supported. Please upload a ZIP archive.
da: Eksekverbare filer understøttes ikke. Upload venligst et ZIP-arkiv.

en: Human verification failed.
da: Menneskelig verifikation mislykkedes.

en: Logged out everywhere
da: Logget ud overalt

en: Password reset request denied
da: Anmodning om nulstilling af adgangskode afvist

en: reCAPTCHA verified
da: reCAPTCHA bekræftet

en: Sorry, password reset is not allowed for this user.
da: Beklager, nulstilling af adgangskode er ikke tilladt for denne bruger.

en: This type of file is not supported. Please upload a ZIP archive.
da: Denne filtype understøttes ikke. Upload venligst et ZIP-arkiv.

en: Use less restrictive security filters for IP addresses in the White IP Access List
da: Brug mindre restriktive sikkerhedsfiltre til IP-adresser i den hvide IP-adgangsliste

en: User application password updated
da: Brugerapplikationsadgangskode opdateret

en: User blocked by administrator
da: Bruger blokeret af administrator

note: %s is the name of a website administrator who terminated the session.
en: User session terminated by %s
da: Brugersession afsluttet af %s

en: Username is prohibited
da: Brugernavn er forbudt

en: View all REST API requests
da: Se alle REST API-anmodninger

en: View denied REST API requests
da: Se afviste REST API-anmodninger

en: A new activity has occurred
da: En ny aktivitet er opstået

en: Do not send alerts after this date
da: Send ikke advarsler efter denne dato

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Email alerts will be sent to these emails:
da: E-mail-beskeder vil blive sendt til disse e-mails:

en: Email alerts will be sent to this email:
da: E-mail-beskeder vil blive sendt til denne e-mail:

en: Ignore global rate limits
da: Ignorer globale satsgrænser

en: Maximum number of alerts to send
da: Maksimalt antal advarsler at sende

en: Mobile alerts are not configured
da: Mobiladvarsler er ikke konfigureret

note: %s is the name of a mobile device.
en: Mobile alerts will be sent to %s
da: Mobiladvarsler vil blive sendt til %s

en: No limit
da: Ingen grænse

en: Optional alert limits
da: Valgfri alarmgrænser

note: %s is the name of a website administrator who changed the password.
en: Password changed by %s
da: Adgangskode ændret af %s

en: Spam protection for registration, comment, and other forms on the website
da: Spambeskyttelse til registrering, kommentarer og andre formularer på hjemmesiden

en: Unknown label
da: Ukendt etiket

note: %s is the name of a website administrator who created the password.
en: User application password created by %s
da: Brugerapplikationsadgangskode oprettet af %s

en: User application password deleted
da: Brugerapplikationsadgangskode slettet

note: %s is the name of a website administrator who deleted the password.
en: User application password deleted by %s
da: Brugerapplikationsadgangskode slettet af %s

note: %s is the name of a website administrator who created the user.
en: User created by %s
da: Bruger oprettet af %s

note: %s is the name of a website administrator who deleted the user.
en: User deleted by %s
da: Bruger slettet af %s

en: View bot events
da: Se bot-begivenheder

en: View reCAPTCHA events
da: Se reCAPTCHA-begivenheder

en: Check for requests from the IP address
da: Tjek for anmodninger fra IP-adressen

en: Get me notified when such an event occurs
da: Få mig besked, når en sådan hændelse indtræffer

en: No events found using the given search criteria
da: Ingen begivenheder fundet ved hjælp af de givne søgekriterier

en: No requests found using the given search criteria
da: Ingen anmodninger fundet ved hjælp af de givne søgekriterier

en: No requests have been logged yet.
da: Ingen anmodninger er blevet logget endnu.

en: Note: Logging is currently disabled
da: Bemærk: Logning er i øjeblikket deaktiveret

en: View activity in the Dashboard
da: Se aktivitet i Dashboard

en: View all logged events
da: Se alle loggede hændelser

en: View all logged requests
da: Se alle loggede anmodninger

en: View violations in the log
da: Se overtrædelser i loggen

en: You will be notified when such an event occurs
da: Du vil få besked, når en sådan hændelse indtræffer

en: An optional login form message
da: En valgfri login-formularmeddelelse

en: Brief
da: Kort

en: By the user
da: Af brugeren

en: Channels to send alerts
da: Kanaler til at sende advarsler

en: Citadel mode duration
da: Citadel mode varighed

en: Citadel mode has been activated after %d failed login attempts in %d minutes.
da: Citadel-tilstand er blevet aktiveret efter %d mislykkede loginforsøg i %d minutter.

en: Citadel mode threshold
da: Citadel mode tærskel

en: Configure email parameters for notifications, reports, and alerts
da: Konfigurer e-mail-parametre for meddelelser, rapporter og advarsler

en: Date:
da: Dato:

en: Disable login language switcher
da: Deaktiver login-sprogskifter

en: Field %s contains an invalid value
da: Feltet %s indeholder en ugyldig værdi

en: Field %s may not be empty
da: Feltet %s er muligvis ikke tomt

en: From the country
da: Fra landet

en: From the IP address
da: Fra IP-adressen

en: If empty, the SMTP username is used
da: Hvis tom, bruges SMTP-brugernavnet

en: IP address:
da: IP-adresse:

en: Last failed attempt was at %s from IP %s using username: %s.
da: Sidste mislykkede forsøg var på %s fra IP %s med brugernavn: %s.

en: Location:
da: Beliggenhed:

en: Lockout notification
da: Lockout-meddelelse

en: Mask sensitive data
da: Maske følsomme data

en: Mask usernames and IP addresses in notifications and alerts
da: Masker brugernavne og IP-adresser i meddelelser og advarsler

en: Message format
da: Meddelelsesformat

en: None
da: Ingen

en: Plain
da: Almindelig

en: Please select at least one channel
da: Vælg venligst mindst én kanal

note: %s is the email address(es).
en: Send email alerts to %s
da: Send e-mail-advarsler til %s

note: %s is the name of a mobile device.
en: Send mobile alerts to %s
da: Send mobilbeskeder til %s

en: Send notification if the number of active lockouts above
da: Send besked hvis antallet af aktive lockouts ovenfor

en: Send notification when a new version of WP Cerber is available
da: Send besked, når en ny version af WP Cerber er tilgængelig

en: SMTP encryption
da: SMTP-kryptering

en: SMTP From email
da: SMTP fra e-mail

en: SMTP From name
da: SMTP Fra navn

en: SMTP host
da: SMTP vært

en: SMTP password
da: SMTP adgangskode

en: SMTP port
da: SMTP-port

en: SMTP username
da: SMTP brugernavn

en: TEST MESSAGE
da: TESTBESKED

en: The WP Cerber Security plugin has been deactivated
da: WP Cerber Security-pluginnet er blevet deaktiveret

en: The WP Cerber Security plugin is now active
da: WP Cerber Security-pluginnet er nu aktivt

en: Use SMTP
da: Brug SMTP

en: Use SMTP server to send emails
da: Brug SMTP-server til at sende e-mails

en: Verbose
da: Omfattende

en: Block access to user pages via their usernames
da: Bloker adgang til brugersider via deres brugernavne

en: Check users' settings
da: Tjek brugernes indstillinger

en: Display admin pages of remote websites using my language
da: Vis administratorsider for eksterne websteder ved hjælp af mit sprog

en: Stop exposing user details
da: Stop med at afsløre brugeroplysninger

en: The IP address of the last failed attempt to log in is blocked
da: IP-adressen for det sidste mislykkede forsøg på at logge på er blokeret

en: The last attempt to log in was denied due to the following reason
da: Det sidste forsøg på at logge på blev afvist af følgende årsag

en: Use my language
da: Brug mit sprog

en: User is not allowed to log in
da: Brugeren har ikke tilladelse til at logge ind

en: User Sessions
da: Brugersessioner

en: username is prohibited
da: brugernavn er forbudt

en: An optional error message to be displayed when attempting to log in with a non-existing username or a non-existing email
da: En valgfri fejlmeddelelse, der skal vises, når du forsøger at logge på med et ikke-eksisterende brugernavn eller en ikke-eksisterende e-mail

en: Custom login error message
da: Fejlmeddelelse om brugerdefineret login

en: For safety reasons, prohibited symbols and invalid values have been removed from the following settings. Please check their values.
da: Af sikkerhedsmæssige årsager er forbudte symboler og ugyldige værdier blevet fjernet fra følgende indstillinger. Tjek venligst deres værdier.

en: No data for generating reports
da: Ingen data til generering af rapporter

en: Use WP Cerber's plugin repository
da: Brug WP Cerbers plugin-lager

en: Access Settings
da: Få adgang til indstillinger

en: Add a remote website
da: Tilføj et eksternt websted

en: Add managed websites by using access tokens.
da: Tilføj administrerede websteder ved at bruge adgangstokens.

en: Configure this website as main to manage other remote website
da: Konfigurer denne hjemmeside som hovedside for at administrere andre eksterne hjemmesider

en: Disable managed mode
da: Deaktiver administreret tilstand

en: Enable main website mode
da: Aktiver hovedwebstedstilstand

en: Enable managed mode
da: Aktiver administreret tilstand

en: Install the access token on the main website.
da: Installer adgangstokenet på hovedwebstedet.

en: Invalid response from the remote website
da: Ugyldigt svar fra fjernwebstedet

en: This website can be managed from a main website
da: Denne hjemmeside kan administreres fra en hovedhjemmeside

en: This website is set as a main website.
da: Denne hjemmeside er sat som en hovedhjemmeside.

en: This website is set as a managed website.
da: Denne hjemmeside er indstillet som en administreret hjemmeside.

en: This message was created by
da: Denne besked er oprettet af

en: User's browser does not match the one used to log in
da: Brugerens browser matcher ikke den, der blev brugt til at logge ind

en: User's IP address does not match the one used to log in
da: Brugerens IP-adresse stemmer ikke overens med den, der blev brugt til at logge ind

en: Activity report is a summary of all logged activities and suspicious events occurred during the selected period of time
da: Aktivitetsrapport er en oversigt over alle loggede aktiviteter og mistænkelige hændelser, der er opstået i det valgte tidsrum

en: Activity Reports
da: Aktivitetsrapporter

en: Add-on settings updated
da: Tilføjelsesindstillinger opdateret

en: Disable "Remember Me" on the login form
da: Deaktiver "Husk mig" på login-formularen

en: Enable monthly reporting
da: Aktiver månedlig rapportering

en: Enable weekly reporting
da: Aktiver ugentlig rapportering

en: Generate 30-day reports
da: Generer 30-dages rapporter

en: Generate 7-day reports
da: Generer 7-dages rapporter

en: Generate report for the last 30 days instead of the previous calendar month
da: Generer rapport for de sidste 30 dage i stedet for den foregående kalendermåned

en: Generate report for the last 7 days instead of the previous calendar week
da: Generer rapport for de sidste 7 dage i stedet for den foregående kalenderuge

en: Immediately block IP address after any request to wp-login.php
da: Bloker IP-adresse med det samme efter enhver anmodning til wp-login.php

en: Immediately block IP address when attempting to log in with a non-existing username
da: Bloker IP-adressen med det samme, når du forsøger at logge på med et ikke-eksisterende brugernavn

en: IP Access List entries imported: %d
da: Importerede IP-adgangslisteposter: %d

en: Monthly Report
da: Månedsrapport

en: No IP Access List entries found in the uploaded file
da: Ingen IP-adgangslisteposter fundet i den uploadede fil

en: Non-existing users are strictly prohibited
da: Ikke-eksisterende brugere er strengt forbudt

en: Notify admin
da: Giv admin besked

en: Now, whenever you see a green shield icon in the top right-hand corner of any WP Cerber admin page, it means the professional version works as intended, and your website is protected by WP Cerber Security Cloud.
da: Nu, når du ser et grønt skjoldikon i øverste højre hjørne af en hvilken som helst WP Cerber-administratorside, betyder det, at den professionelle version fungerer efter hensigten, og din hjemmeside er beskyttet af WP Cerber Security Cloud.

en: Please run a new scan to get consistent and accurate results.
da: Kør venligst en ny scanning for at få ensartede og nøjagtige resultater.

en: Please use our client portal to manage your subscription, license keys and get support at %s
da: Brug venligst vores kundeportal til at administrere dit abonnement, licensnøgler og få support på %s

en: Plugin settings have been imported successfully
da: Indstillinger for plugin er blevet importeret

en: Plugin settings updated
da: Plugin-indstillinger opdateret

en: Requests to wp-login.php are strictly prohibited
da: Anmodninger til wp-login.php er strengt forbudt

en: Send email notification to the admin
da: Send e-mail-meddelelse til administratoren

en: Send monthly reports on the nth day of month
da: Send månedlige rapporter den n'te dag i måneden

en: Send weekly reports on
da: Send ugentlige rapporter vedr

en: Specify a relative or absolute URL
da: Angiv en relativ eller absolut URL

en: Thank you for being our client.
da: Tak fordi du er vores kunde.

en: The file has been deleted from the quarantine.
da: Filen er blevet slettet fra karantænen.

en: The following settings have been set to their minimum acceptable values.
da: Følgende indstillinger er indstillet til deres minimum acceptable værdier.

en: The Pushbullet token is valid. You can select devices to receive notifications.
da: Pushbullet-tokenet er gyldigt. Du kan vælge enheder til at modtage meddelelser.

en: The scanner schedule has been updated
da: Scannerplanen er blevet opdateret

en: To generate complete reports, activity log entries will be kept for %d days.
da: For at generere komplette rapporter gemmes aktivitetslogposter i %d dage.

en: Unable to update the scanner schedule
da: Kan ikke opdatere scannerplanen

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Disable main website mode
da: Deaktiver hovedwebstedstilstand

en: Main website settings
da: Vigtigste webstedsindstillinger

en: Redirect to the specified URL
da: Omdiriger til den angivne URL

en: Redirection URL
da: Omdirigerings-URL

en: You have switched back to the main website
da: Du er skiftet tilbage til hovedwebstedet

en: Great! Your license key is valid.
da: Stor! Din licensnøgle er gyldig.

en: Please run the Full Scan. After the scan is completed, analytics reports will be generated.
da: Kør venligst den fulde scanning. Når scanningen er afsluttet, vil der blive genereret analyserapporter.

note: Here %s is the name of a mobile device or/and email addresses.
en: A message has been sent to %s
da: En besked er blevet sendt til %s

en: A must-use WP Cerber boot file has been copied to the WordPress must-use directory
da: En WP Cerber-opstartsfil, der skal bruges, er blevet kopieret til WordPress-biblioteket

note: Here %s is a name of software package (module).
en: A new version of %s is available
da: En ny version af %s er tilgængelig

en: Access to REST API is restricted in the WP Cerber settings.
da: Adgang til REST API er begrænset i WP Cerber-indstillingerne.

en: Active:
da: Aktiv:

en: Allow access to users' data via REST API for these roles
da: Tillad adgang til brugernes data via REST API for disse roller

en: Available in the professional version of WP Cerber
da: Tilgængelig i den professionelle version af WP Cerber

en: Be careful about configuring these settings. Improper configuration may lead to failure to delete malicious files.
da: Vær forsigtig med at konfigurere disse indstillinger. Forkert konfiguration kan føre til manglende sletning af ondsindede filer.

en: Brief notification format
da: Kort meddelelsesformat

en: Bulk importing IP Access List entries
da: Masseimport af IP-adgangslisteposter

en: Checking frequency
da: Kontrolfrekvens

en: Email server for sending emails generated by WP Cerber
da: E-mail-server til afsendelse af e-mails genereret af WP Cerber

en: Hide software versions and website URLs in notifications
da: Skjul softwareversioner og websteds-URL'er i meddelelser

en: hours interval check
da: timers intervalkontrol

en: Import Entries
da: Importer poster

en: Installed version:
da: Installeret version:

en: It seems outgoing Internet connections are not allowed on your website.
da: Det ser ud til, at udgående internetforbindelser ikke er tilladt på dit websted.

en: Limit on the allowed number of alerts
da: Begræns for det tilladte antal advarsler

en: Mail Transport
da: Posttransport

en: Manage plugins on your website:
da: Administrer plugins på din hjemmeside:

en: No
da: Ingen

en: No updates found.
da: Ingen opdateringer fundet.

en: Plugin page:
da: Plugin side:

en: Plugin update is available
da: Plugin-opdatering er tilgængelig

en: Send email alerts to my email
da: Send e-mail-beskeder til min e-mail

en: Send notification when a new version of a plugin is available
da: Send besked, når en ny version af et plugin er tilgængelig

en: Tested up to:
da: Testet op til:

en: The reverse proxy mode has not been enabled. No valid proxy headers found.
da: Den omvendte proxy-tilstand er ikke blevet aktiveret. Der blev ikke fundet nogen gyldige proxy-headere.

en: This update has not been tested with your version of WordPress
da: Denne opdatering er ikke testet med din version af WordPress

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires PHP version %s or higher, you have %s
da: Denne opdatering kræver PHP version %s eller højere, du har %s

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires WordPress version %s or higher, you have %s
da: Denne opdatering kræver WordPress version %s eller nyere, du har %s

en: Unable to send a message
da: Kan ikke sende en besked

en: Use absolute or relative to the home directory paths. One directory per line.
da: Brug absolut eller relativ til hjemmemappestierne. En mappe pr. linje.

en: User registration is disabled in the General WordPress Settings.
da: Brugerregistrering er deaktiveret i de generelle WordPress-indstillinger.

en: Website:
da: Hjemmeside:

en: Where to email notifications
da: Hvor man kan e-maile notifikationer

en: Where to email reports
da: Hvor kan man e-maile rapporter

en: Where to send emails generated by WP Cerber
da: Hvor skal man sende e-mails genereret af WP Cerber

en: WP Cerber %s is available. Please update.
da: WP Cerber %s er tilgængelig. Opdater venligst.

en: XML-RPC is disabled in the Hardening settings of WP Cerber.
da: XML-RPC er deaktiveret i indstillingerne for hærdning af WP Cerber.

en: Yes
da: Ja

en: Your IP address
da: Din IP-adresse

en: Your IP address is detected as %s. Make sure it is equal to your IP address on this page: %s.
da: Din IP-adresse er fundet som %s. Sørg for, at den er lig med din IP-adresse på denne side: %s.

en: By user
da: Efter bruger

en: Client Request Cookies
da: Kundeanmodningscookies

en: Client Request Headers
da: Kundeanmodningsoverskrifter

en: Error shielding mode
da: Fejlafskærmningstilstand

en: Files Submitted
da: Filer indsendt

en: Form Fields
da: Formularfelter

en: JSON Payload
da: JSON nyttelast

en: New version:
da: Ny version:

en: Server Response Cookies
da: Server Respons Cookies

en: Software Errors
da: Software fejl

en: Warning!
da: Advarsel!

en: XML-RPC Payload
da: XML-RPC nyttelast

en: Automatically install new versions of WP Cerber when they are available
da: Installer automatisk nye versioner af WP Cerber, når de er tilgængelige

en: Automatically update WP Cerber
da: Opdater automatisk WP Cerber

en: File contents changed
da: Filindhold ændret

en: New version of WP Cerber is available
da: Ny version af WP Cerber er tilgængelig

en: Unable to recover
da: Kan ikke komme sig

en: Use proxy server for outgoing network connections
da: Brug proxyserver til udgående netværksforbindelser

en: Use proxy server to connect to managed websites
da: Brug proxyserver til at oprette forbindelse til administrerede websteder

en: Use WordPress proxy settings
da: Brug WordPress proxy-indstillinger

note: %d will be replaced by the number of terminated user sessions.
en: User session has been terminated | %d user sessions have been terminated
da[0]: Brugersession er blevet afsluttet

en: BLOCKED
da: BLOKERET

en: Hostname:
da: Værtsnavn:

en: PROHIBITED
da: FORBUDT

en: User is blocked
da: Brugeren er blokeret

en: Allow users to remember their devices for
da: Tillad brugere at huske deres enheder for

en: Clear log
da: Ryd log

en: Exceeded the allowed number of attempts to enter 2FA code
da: Overskredet det tilladte antal forsøg på at indtaste 2FA-kode

en: Exceeded the allowed number of attempts to reset password
da: Overskredet det tilladte antal forsøg på at nulstille adgangskoden

en: Exceeded the allowed number of failed reCAPTCHA verifications
da: Overskredet det tilladte antal mislykkede reCAPTCHA-bekræftelser

en: Exceeded the allowed number of login attempts
da: Overskredet det tilladte antal loginforsøg

en: Global Policies
da: Globale politikker

en: Invalid user cookies
da: Ugyldige brugercookies

en: Invalid user cookies cleared
da: Ugyldige brugercookies er ryddet

en: Learn more about advanced alerting in WP Cerber:
da: Lær mere om avanceret alarmering i WP Cerber:

en: Number of active lockouts at the moment:
da: Antal aktive lockouts i øjeblikket:

en: Reason:
da: Årsag:

en: Regular time intervals
da: Regelmæssige tidsintervaller

en: Role Policies
da: Rollepolitikker

en: The diagnostic log file is empty.
da: Den diagnostiske logfil er tom.

en: The log file has not been created yet.
da: Logfilen er ikke oprettet endnu.

en: To modify your reporting settings, navigate to:
da: For at ændre dine rapporteringsindstillinger skal du navigere til:

en: To view full report, navigate to:
da: For at se hele rapporten, gå til:

en: User has reached the allowed number of concurrent sessions
da: Brugeren har nået det tilladte antal samtidige sessioner

en: View activity for this IP:
da: Se aktivitet for denne IP:

en: View all lockouts:
da: Se alle lockouts:

en: View log in reverse
da: Se omvendt log ind

en: You are not allowed to proceed. Ask your administrator for assistance.
da: Du må ikke fortsætte. Spørg din administrator om hjælp.

en: Remember this device for %d days
da: Husk denne enhed i %d dage

en: Access denied by plugin settings
da: Adgang nægtet af plugin-indstillinger

en: Allow user to remember devices for
da: Tillad brugeren at huske enheder for

en: Full
da: Fuld

en: Show sign-in attempt details in 2FA emails
da: Vis detaljer om loginforsøg i 2FA-e-mails

note: Here %s is the name of the software.
en: These features are provided by %s
da: Disse funktioner leveres af %s

en: Allow logged-in users
da: Tillad loggede brugere

en: Allow these REST API namespaces
da: Tillad disse REST API-navnerum

en: Cerber Security Cloud connection
da: Cerber Security Cloud-forbindelse

en: Citadel mode activated
da: Citadel-tilstand aktiveret

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant contains no allowed hosts
da: I øjeblikket indeholder WP_ACCESSIBLE_HOSTS-konstanten ingen tilladte værter

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant is defined as: %s
da: I øjeblikket er WP_ACCESSIBLE_HOSTS-konstanten defineret som: %s

en: Disable the "Remember Me" checkbox on the WordPress login form
da: Deaktiver afkrydsningsfeltet "Husk mig" på WordPress login-formularen

en: Excessive spam activity detected
da: Overdreven spamaktivitet registreret

en: Exclude these locations from inspection by the firewall
da: Udeluk disse steder fra inspektion af firewallen

en: Exclude these locations from scanning for spam
da: Udeluk disse steder fra scanning for spam

en: Location exception applied
da: Stedundtagelse blev anvendt

en: Manage
da: Styre

en: Multiple suspicious activities detected
da: Flere mistænkelige aktiviteter opdaget

en: Namespace exception applied
da: Navneområdeundtagelse blev anvendt

en: Other related WP Cerber settings
da: Andre relaterede WP Cerber-indstillinger

en: Protect other forms
da: Beskyt andre former

en: Protected WordPress settings
da: Beskyttede WordPress-indstillinger

en: Restrict user account creation and management with the following policies
da: Begræns oprettelse og administration af brugerkonti med følgende politikker

en: Send malicious IP addresses to the Cerber Security Cloud
da: Send ondsindede IP-adresser til Cerber Security Cloud

en: Settings that control behavior of WP Cerber
da: Indstillinger, der styrer adfærden for WP Cerber

en: Site settings protection
da: Beskyttelse af webstedsindstillinger

en: Specify a request path to exclude matching requests from firewall inspection. Omit your website domain name and all GET parameters. One exception per line.
da: Angiv en anmodningssti for at udelukke matchende anmodninger fra firewallinspektion. Udelad dit websteds domænenavn og alle GET-parametre. Én undtagelse pr. linje.

en: Specify any part of a query string or path to exclude matching requests from inspection by the anti-spam engine. One exception per line.
da: Angiv en hvilken som helst del af en forespørgselsstreng eller -sti for at udelukke matchende anmodninger fra inspektion af anti-spam-motoren. Én undtagelse pr. linje.

en: Specify REST API namespaces to permit when the REST API is disabled. One namespace per line.
da: Angiv REST API-navneområder for at tillade, når REST API er deaktiveret. Et navneområde pr. linje.

en: Support
da: Støtte

en: Support Forum
da: Supportforum

en: These security measures prevent malware injection by blocking unauthorized changes to vital WordPress settings.
da: Disse sikkerhedsforanstaltninger forhindrer malwareinjektion ved at blokere uautoriserede ændringer af vitale WordPress-indstillinger.

en: These security measures prevent site takeovers by blocking unauthorized creation of new user roles and escalation of role capabilities.
da: Disse sikkerhedsforanstaltninger forhindrer webstedsovertagelser ved at blokere uautoriseret oprettelse af nye brugerroller og eskalering af rollekapaciteter.

en: These security measures protect against site takeovers by preventing creation of unauthorized administrator accounts and escalation of user privileges.
da: Disse sikkerhedsforanstaltninger beskytter mod overtagelser af websteder ved at forhindre oprettelse af uautoriserede administratorkonti og eskalering af brugerrettigheder.

en: To enable WP Cerber updates, add "downloads.wpcerber.com" to the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant
da: For at aktivere WP Cerber-opdateringer skal du tilføje "downloads.wpcerber.com" til WP_ACCESSIBLE_HOSTS konstanten

en: To enable WP Cerber updates, add the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant defined as "downloads.wpcerber.com" to your wp-config.php file
da: For at aktivere WP Cerber-opdateringer skal du tilføje WP_ACCESSIBLE_HOSTS-konstanten defineret som "downloads.wpcerber.com" til din wp-config.php-fil

en: To specify a REGEX pattern, enclose the exception in two braces.
da: For at angive et REGEX-mønster skal du omslutte undtagelsen i to klammer.

en: Too many erroneous requests
da: For mange fejlagtige anmodninger

en: Too many suspicious requests
da: For mange mistænkelige anmodninger

en: User accounts protection
da: Beskyttelse af brugerkonti

en: User roles protection
da: Beskyttelse af brugerroller

en: WP Cerber processed this request according to this setting
da: WP Cerber behandlede denne anmodning i henhold til denne indstilling

en: Comment marked as spam
da: Kommentar markeret som spam

en: Exclude requests with these HTTP headers from inspection by the firewall
da: Udelad anmodninger med disse HTTP-headere fra inspektion af firewallen

en: Exclude requests with these HTTP headers from scanning for spam
da: Udelad anmodninger med disse HTTP-headere fra at scanne for spam

en: Header exception applied
da: Overskriftundtagelse anvendt

en: Protect comment form
da: Beskyt kommentarformular

en: Protect login form
da: Beskyt login-formularen

en: Protect lost password form
da: Beskyt tabt adgangskodeformular

en: Protect registration form
da: Beskyt registreringsformularen

en: Protect the standard WordPress comment form with bot detection engine
da: Beskyt standard WordPress-kommentarformularen med botdetektionsmotor

en: Protect the standard WordPress registration form with bot detection engine
da: Beskyt standard WordPress-registreringsformularen med botdetektionsmotor

en: Protect WooCommerce login form
da: Beskyt WooCommerce loginformular

en: Protect WooCommerce lost password form
da: Beskyt WooCommerce-formularen til mistet adgangskode

en: Protect WooCommerce registration form
da: Beskyt WooCommerce registreringsformular

en: Spam Events
da: Spam-begivenheder

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from firewall inspection. One header per line.
da: Angiv kolon-separerede navne- og værdipar for at udelukke matchende anmodninger fra firewallinspektion. Én overskrift pr. linje.

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from scanning for spam. One header per line.
da: Angiv kolonseparerede navne- og værdipar for at udelukke matchende anmodninger fra scanning for spam. Én overskrift pr. linje.

en: A network error occurred while attempting to retrieve plugin data from the plugin repository. We will continue attempts.
da: Der opstod en netværksfejl under forsøg på at hente plugin-data fra plugin-lageret. Vi vil fortsætte forsøgene.

en: Abandoned
da: Forladt

en: Abandoned plugin
da: Forladt plugin

en: All Users
da: Alle brugere

en: At the moment, no plugin data is available. It will be collected and included in future reports.
da: I øjeblikket er der ingen plugin-data tilgængelige. Det vil blive indsamlet og inkluderet i fremtidige rapporter.

en: Checking for abandoned plugins
da: Kontrollerer for forladte plugins

en: Checking for plugin ownership changes
da: Kontrollerer for ændringer i ejerskab af plugin

en: Detect and report plugins that received no updates for the specified period of time
da: Registrer og rapporter plugins, der ikke modtog nogen opdateringer i det angivne tidsrum

en: Detect and report plugins with changes in ownership
da: Opdag og rapporter plugins med ændringer i ejerskab

en: Error
da: Fejl

en: Firewall inspection mode
da: Firewall-inspektionstilstand

en: If necessary, check and update settings.
da: Kontroller og opdater indstillinger om nødvendigt.

en: If necessary, click here to unblock the IP address.
da: Klik om nødvendigt her for at fjerne blokeringen af ​​IP-adressen.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a month.
da: Det ser ud til, at dette plugin er forladt, da det ikke har modtaget nogen opdateringer i over en måned.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a year.
da: Det ser ud til, at dette plugin er forladt, da det ikke har modtaget nogen opdateringer i over et år.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for several months.
da: Det ser ud til, at dette plugin er forladt, da det ikke har modtaget nogen opdateringer i flere måneder.

en: New owner
da: Ny ejer

en: No integrity data
da: Ingen integritetsdata

en: Plugin data cannot be loaded due to temporary rate limiting enforced by the plugin repository. Please try again in a few minutes.
da: Plugin-data kan ikke indlæses på grund af midlertidig hastighedsbegrænsning håndhævet af plugin-lageret. Prøv venligst igen om et par minutter.

en: Plugin owner has changed
da: Plugin-ejer er ændret

en: Processing the file, please wait
da: Behandler filen, vent venligst

en: Scan for abandoned plugins
da: Scan for forladte plugins

en: Scan for file modifications
da: Scan for filændringer

en: Scan for new files
da: Scan efter nye filer

en: Scan for plugin ownership changes
da: Scan for ændringer af plugin-ejerskab

en: Scan sessions directory
da: Scan sessionskatalog

en: Scan temporary directories
da: Scan midlertidige mapper

en: Scan the web server sessions directory for malicious files
da: Scan webserversessionsmappen for ondsindede filer

en: Scan web server temporary directories for malicious files
da: Scan midlertidige webservermapper for ondsindede filer

en: The file is being uploaded, please wait
da: Filen er ved at blive uploadet, vent venligst

note: Here %s is an email address.
en: The password you entered for the email address %s is incorrect.
da: Adgangskoden du indtastede til e-mailadressen %s er forkert.

note: Here %s is a user login.
en: The password you entered for the username %s is incorrect.
da: Adgangskoden du indtastede til brugernavnet %s er forkert.

en: The scan is completed
da: Scanningen er afsluttet

en: There is an update to the plugin installed on your website.
da: Der er en opdatering til plugin installeret på din hjemmeside.

en: To disable remote management and revoke the token, click here:
da: For at deaktivere fjernstyring og tilbagekalde tokenet, skal du klikke her:

en: Vulnerability
da: Sårbarhed

en: Write failed login attempts to the system log file
da: Skriv mislykkede loginforsøg til systemlogfilen

en: Months without updates to flag plugin as abandoned
da: Måneder uden opdateringer til at markere plugin som forladt

en: Currently, it is defined as:
da: I øjeblikket er det defineret som:

en: Unable to detect IP addresses. No HTTP headers containing a valid IP address were detected. Ensure that your proxy server is configured to include the remote IP address in its HTTP headers.
da: Kan ikke finde IP-adresser. Der blev ikke fundet nogen HTTP-headere, der indeholder en gyldig IP-adresse. Sørg for, at din proxyserver er konfigureret til at inkludere den eksterne IP-adresse i dens HTTP-headere.

en: Unable to detect IP addresses. The constant CERBER_IP_KEY you specified is mistyped or contains invalid characters.
da: Kan ikke finde IP-adresser. Den konstant CERBER_IP_KEY, du har angivet, er skrevet forkert eller indeholder ugyldige tegn.

en: Unable to detect IP addresses. The defined constant CERBER_IP_KEY cannot be used to retrieve an IP address because the corresponding value does not contain a valid IP address. Ensure that the correct value is specified for this constant.
da: Kan ikke finde IP-adresser. Den definerede konstant CERBER_IP_KEY kan ikke bruges til at hente en IP-adresse, fordi den tilsvarende værdi ikke indeholder en gyldig IP-adresse. Sørg for, at den korrekte værdi er angivet for denne konstant.

en: Unable to detect IP addresses. This might be because your website is behind a proxy server. If that is the case, enable proxy support in the plugin settings.
da: Kan ikke finde IP-adresser. Dette kan skyldes, at dit websted er bag en proxyserver. Hvis det er tilfældet, skal du aktivere proxy-understøttelse i plugin-indstillingerne.

en: Activity Breakdown
da: Aktivitetsopdeling

en: Known Users
da: Kendte brugere

en: Please select at least one widget
da: Vælg venligst mindst én widget

en: Security Status Monitor
da: Sikkerhedsstatusovervågning

en: Select widgets to display
da: Vælg widgets, der skal vises

en: Blocked
da: Blokeret

en: Incidents
da: Hændelser

en: Login Issues
da: Log ind problemer

en: most active in the last 24 hours
da: mest aktive inden for de sidste 24 timer

en: most frequent incidents and events in the last 24 hours
da: hyppigste hændelser og hændelser inden for de seneste 24 timer

en: most recent authentication issues and requests
da: seneste autentificeringsproblemer og anmodninger

en: most recent user events
da: seneste brugerbegivenheder

en: most recent user registrations
da: seneste brugerregistreringer

en: most recent violations of security rules
da: seneste overtrædelser af sikkerhedsregler

en: New Users
da: Nye brugere

en: No malicious activity detected in the last 24 hours.
da: Der er ikke registreret nogen ondsindet aktivitet inden for de sidste 24 timer.

en: Top Offending IP Addresses
da: Top Krænkende IP-adresser

en: An optional message displayed when attempting to reset the password for both existing and non-existing usernames or email addresses.
da: En valgfri meddelelse, der vises, når du forsøger at nulstille adgangskoden for både eksisterende og ikke-eksisterende brugernavne eller e-mailadresser.

en: Confirm emptying the table. This operation is permanent and cannot be undone.
da: Bekræft tømning af bordet. Denne handling er permanent og kan ikke fortrydes.

en: Custom password reset confirmation message
da: Bekræftelsesmeddelelse om brugerdefineret adgangskodenulstilling

en: Details
da: Detaljer

en: Disable the default password reset error message
da: Deaktiver fejlmeddelelsen for nulstilling af standardadgangskode

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the password reset error message
da: Afslør ikke ikke-eksisterende brugernavne og e-mails i fejlmeddelelsen om nulstilling af adgangskode

en: Error:
da: Fejl:

en: Specify a request path to exclude matching requests from logging. Use one path per line. To specify a REGEX pattern, enclose a line in a pair of braces. Requests that start with an excluded path or match a REGEX pattern will not be logged.
da: Angiv en anmodningssti for at udelukke matchende anmodninger fra logning. Brug en sti pr. linje. For at angive et REGEX-mønster skal du omslutte en linje i et par klammer. Anmodninger, der starter med en ekskluderet sti eller matcher et REGEX-mønster, bliver ikke logget.

en: The scan has finished
da: Scanningen er afsluttet

en: The scan has finished. Please review the results.
da: Scanningen er afsluttet. Gennemgå venligst resultaterne.

note: Ago" refers to a period in the past, starting backwards from now. %s will be replaced by a time period in the past, e.g., "2 days ago", "1 hour ago"
en: %s ago
da: %s siden

en: Invalid Value
da: Ugyldig værdi

en: Role-based exception applied
da: Rollebaseret undtagelse anvendt

note: Indicates time difference in seconds. %d will be replaced by the number of seconds, e.g., "1 sec" or "45 secs".
en: %d sec | %d secs
da[0]: %d sek.
da[1]: %d sek.

[ctx: Preposition to describe future time]
note: It is used as a preposition to describe future time, e.g., "in 6 hours" or "in 2 days".
en: in %s
da: i %s

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
note: 'selected countries' refers to a list of countries. 'to' is the marker of an infinitive verb, e.g., "to use it". Placeholder %s will be replaced by an action/operation, such as "Submit forms".
en: Only selected countries are permitted to %s. All others are not.
da: Kun udvalgte lande har tilladelse til %s. Alle andre er ikke.

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
note: 'selected countries' refers to a list of countries. 'to' is the marker of an infinitive verb, e.g., "to use it". Placeholder %s will be replaced by an action/operation, such as "Submit forms".
en: Selected countries are not permitted to %s. All others are allowed to.
da: Udvalgte lande er ikke tilladt til %s. Det har alle andre lov til.

en: Collect WP Cerber software errors
da: Indsaml WP Cerber-softwarefejl

en: Copy To Clipboard
da: Kopiér til udklipsholder

en: Destination directory is not writable
da: Destinationskataloget kan ikke skrives

en: Destination file is not writable
da: Destinationsfilen kan ikke skrives

en: Directory
da: Vejviser

en: Disable spam checks and bot detection engine for logged-in users
da: Deaktiver spamkontrol og botdetektionsmotor for loggede brugere

en: Disable spam checks for logged-in users
da: Deaktiver spamkontrol for loggede brugere

en: Enable safe AJAX mode
da: Aktiver sikker AJAX-tilstand

en: Pre-authentication block
da: Præ-godkendelsesblok

en: Source file not found
da: Kildefil blev ikke fundet

en: To grant access to this website, install this token on the main website. Keep the token secret.
da: For at give adgang til dette websted skal du installere dette token på hovedwebstedet. Hold tokenet hemmeligt.

en: Unable to copy file
da: Kan ikke kopiere filen

en: Unable to create required directory
da: Kan ikke oprette den nødvendige mappe

en: Use less strict spam filtering for AJAX form submissions. May increase spam risk slightly.
da: Brug mindre streng spamfiltrering til AJAX-formularindsendelser. Kan øge spamrisikoen lidt.

en: Two-factor authentication enforced
da: To-faktor-godkendelse håndhæves

en: WP Cerber requires PHP version %s or higher, but your web server is currently running PHP %s.
da: WP Cerber kræver PHP version %s eller højere, men din webserver kører i øjeblikket PHP %s.

en: WP Cerber requires WordPress version %s or higher. Your WordPress version is %s. Please update your WordPress to the latest version.
da: WP Cerber kræver WordPress version %s eller højere. Din WordPress-version er %s. Opdater venligst din WordPress til den nyeste version.

en: Allow updating WP Cerber and its translations from the official WP Cerber website
da: Tillad opdatering af WP Cerber og dets oversættelser fra det officielle WP Cerber-websted

note: Here is an example "At August 28, 2025, 9:23:04 PM, the scanner detected that the ownership of the plugin changed from Albert to John."
en: At %s the scanner detected that the ownership of the plugin changed from %s to %s.
da: Ved %s opdagede scanneren, at ejerskabet af pluginnet ændrede sig fra %s til %s.

en: Default language
da: Standardsprog

en: Download File
da: Download fil

en: Export a configuration file to back up your settings and restore them on another site.
da: Eksporter en konfigurationsfil for at sikkerhedskopiere dine indstillinger og gendanne dem på et andet websted.

en: Export WP Cerber Settings to File
da: Eksporter WP Cerber-indstillinger til fil

en: Import a configuration file to replace your existing settings.
da: Importer en konfigurationsfil for at erstatte dine eksisterende indstillinger.

en: Import WP Cerber Settings from File
da: Importer WP Cerber-indstillinger fra fil

en: Language files for the selected language will be installed shortly.
da: Sprogfiler for det valgte sprog installeres snart.

en: Language for the plugin admin pages
da: Sprog for plugin-admin-siderne

en: Last security action: IP address %s was locked out at %s
da: Sidste sikkerhedshandling: IP-adressen %s blev låst ude ved %s

en: Restore Default Settings
da: Gendan standardindstillinger

en: Restore Default WP Cerber Settings
da: Gendan standard WP Cerber-indstillinger

en: Revert WP Cerber settings to their defaults. Your Custom Login URL and IP Access Lists will not be changed.
da: Gendan WP Cerber-indstillingerne til deres standardindstillinger. Din tilpassede login-URL og IP-adgangslister vil ikke blive ændret.

en: Save Changes
da: Gem ændringer

note: Here %s is the date.
en: The last update was at %s
da: Den sidste opdatering var på %s

en: Unauthorized access denied
da: Uautoriseret adgang nægtet

en: Upload File
da: Upload fil

en: User role is not allowed
da: Brugerrolle er ikke tilladt

en: View all activity from this IP address
da: Se al aktivitet fra denne IP-adresse

en: View recent activity and security-related events for this user
da: Se seneste aktivitet og sikkerhedsrelaterede hændelser for denne bruger

en: View the log of suspicious and malicious activity from this IP address
da: Se loggen over mistænkelig og ondsindet aktivitet fra denne IP-adresse

en: What do you want to include in the export?
da: Hvad vil du have med i eksporten?

note: Here the first placeholder %s is a date of the last user login and the second placeholder %s is the user's IP address.
en: Your last sign-in was at %s from the IP address %s
da: Dit sidste login var %s fra IP-adressen %s

en: A new version of WP Cerber Security is available. We strongly recommend updating.
da: En ny version af WP Cerber Security er tilgængelig. Vi anbefaler stærkt at opdatere.

note: Description of the plugin
en: Continuously evolving security solution that defends WordPress against hacker attacks, spam, trojans, and malware. Hardens WordPress with comprehensive security algorithms, limits login attempts, enforces two-factor authentication, and restricts access based on country using GeoIP policies. Features a powerful malware scanner and integrity checker to detect and eliminate threats. Blocks spam using a sophisticated bot detection engine and reCAPTCHA. Tracks user and intruder activity with real-time alerts via email, mobile, and desktop notifications.
da: Kontinuerligt udviklende sikkerhedsløsning, der forsvarer WordPress mod hackerangreb, spam, trojanske heste og malware. Hærder WordPress med omfattende sikkerhedsalgoritmer, begrænser loginforsøg, gennemtvinger tofaktorautentificering og begrænser adgang baseret på land ved hjælp af GeoIP-politikker. Indeholder en kraftfuld malware-scanner og integritetskontrol til at opdage og eliminere trusler. Blokerer spam ved hjælp af en sofistikeret botdetektionsmotor og reCAPTCHA. Sporer bruger- og ubudne gæsters aktivitet med advarsler i realtid via e-mail, mobil og skrivebordsmeddelelser.

en: Save
da: Spare

en: See what’s new in this version:
da: Se, hvad der er nyt i denne version:

note: Name of the plugin
en: WP Cerber Security, Anti-spam, and Malware Scan
da: WP Cerber Security, Anti-spam og Malware Scan

en: %s registrations are allowed from a single IP address within %s minutes
da: %s registreringer er tilladt fra en enkelt IP-adresse inden for %s minutter

en: Abort user authentication
da: Afbryd brugergodkendelse

en: Abort user authentication and block remote IP address
da: Afbryd brugergodkendelse og bloker fjern-IP-adresse

en: Allow access for logged-in users
da: Tillad adgang for indloggede brugere

en: Allow access from trusted IP addresses
da: Tillad adgang fra betroede IP-adresser

en: Allow registration only for email addresses matching the following
da: Tillad kun registrering for e-mailadresser, der matcher følgende

en: Block all IP addresses on the same Class C network as the detected attacker's IP address
da: Bloker alle IP-adresser på det samme klasse C-netværk som den registrerede angribers IP-adresse

en: Block registration for email addresses matching the following
da: Bloker registrering for e-mailadresser, der matcher følgende

en: Block the attacker's subnet
da: Bloker angriberens subnet

en: Customize how things appear in the login page and admin pages.
da: Tilpas, hvordan tingene vises på loginsiden og administratorsiderne.

en: Disable the login language switcher on the WordPress login page
da: Deaktiver sprogskifteren til login på WordPress login-siden

en: Full or relative URL to redirect request to
da: Fuld eller relativ URL til omdirigering af anmodning til

en: Hide your website from the public by allowing access only to logged-in users or trusted IP addresses. All other visitors will be redirected to the login page or a custom URL.
da: Skjul din hjemmeside for offentligheden ved kun at tillade adgang til brugere, der er logget ind, eller IP-adresser, du har tillid til. Alle andre besøgende vil blive omdirigeret til loginsiden eller en brugerdefineret URL.

en: Let visitors from IP addresses in the White IP Access List access your website without logging in
da: Giv besøgende fra IP-adresser på den hvide IP-adgangsliste adgang til dit websted uden at logge ind

en: Limit registration to trusted IP addresses only
da: Begræns registreringen til kun betroede IP-adresser

en: Limit Website Access
da: Begræns adgang til webstedet

en: Login page message
da: Besked på login-siden

en: Look and Layout
da: Udseende og layout

en: On the Users admin page, display the most recently registered users first
da: På administratorsiden for brugere skal du vise de senest registrerede brugere først

en: Only registered and logged-in users can access your website
da: Kun registrerede og loggede brugere kan få adgang til din hjemmeside

en: Only users whose IP addresses are on the White IP Access List can register on the website
da: Kun brugere, hvis IP-adresser er på den hvide IP-adgangsliste, kan registrere sig på webstedet.

en: Optional. Leave blank to show the message above instead of redirecting.
da: Valgfrit. Lad feltet stå tomt for at vise ovenstående besked i stedet for at omdirigere.

en: Redirect unauthorized visitors to this URL
da: Omdiriger uautoriserede besøgende til denne URL

en: Sort users by registration date
da: Sortér brugere efter registreringsdato

en: The file you have uploaded (%s) cannot be used.
da: Den fil, du har uploadet (%s), kan ikke bruges.

en: These rules apply to the user login process. Use them to control how users sign in and to protect your website from unauthorized access.
da: Disse regler gælder for brugerloginprocessen. Brug dem til at kontrollere, hvordan brugere logger ind, og til at beskytte dit websted mod uautoriseret adgang.

en: These rules control the user registration process. Use them to restrict who can register based on your security requirements and preferences.
da: Disse regler styrer brugerregistreringsprocessen. Brug dem til at begrænse, hvem der kan registrere sig, baseret på dine sikkerhedskrav og præferencer.

en: This message appears above the login form. Use it to explain why login is required or to give additional instructions to users.
da: Denne besked vises over loginformularen. Brug den til at forklare, hvorfor login er påkrævet, eller til at give brugerne yderligere instruktioner.

en: This optional message is shown if a user's email address is not allowed for registration
da: Denne valgfrie besked vises, hvis en brugers e-mailadresse ikke er tilladt til registrering.

en: This optional message is shown if a user's IP address is not on the White IP Access List
da: Denne valgfrie besked vises, hvis en brugers IP-adresse ikke er på den hvide IP-adgangsliste.

en: User Authentication
da: Brugergodkendelse

en: Usernames from this list are not allowed to log in or register. Use comma to separate usernames.
da: Brugernavne fra denne liste må ikke bruges til at logge ind eller registrere sig. Brug komma til at adskille brugernavne.

en: When attempting to access prohibited URLs
da: Når du forsøger at få adgang til forbudte URL'er

en: When attempting to log in with prohibited username
da: Når du forsøger at logge ind med et forbudt brugernavn

en: WP Cerber: Add-ons
da: WP Cerber: Tilføjelser

en: WP Cerber: Anti-spam Settings
da: WP Cerber: Anti-spam-indstillinger

en: WP Cerber: Data Shield Policies
da: WP Cerber: Data Shield-politikker

en: WP Cerber: Security Rules
da: WP Cerber: Sikkerhedsregler

en: WP Cerber: Tools
da: WP Cerber: Værktøjer

en: WP Cerber: Traffic Inspector
da: WP Cerber: Trafikinspektør

en: WP Cerber: User Security
da: WP Cerber: Brugersikkerhed

en: Collect and save WP Cerber software errors to a diagnostic file
da: Indsaml og gem WP Cerber-softwarefejl i en diagnosticeringsfil

en: Query Parameters
da: Forespørgselsparametre

en: You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minute. | You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minutes.
da[0]: Antallet af tilladte loginforsøg er overskredet. Prøv igen om %d minut.
da[1]: Antallet af tilladte loginforsøg er overskredet. Prøv igen om %d minutter.
