WP Cerber Security - en to id translation catalogue (1261 entries)

en: %d sec
id: %d dtk

en: %s ago
id: %s yang lalu

en: %s registrations are allowed within %s minutes from one IP address
id: %s pendaftaran diperbolehkan dalam %s menit dari satu alamat IP

en: %s retries are allowed within %s minutes
id: %s percobaan ulang diperbolehkan dalam %s menit

en: (do not enable it unless you get and enter the Site and Secret keys for the invisible version)
id: (jangan aktifkan kecuali Anda mendapatkan dan memasukkan kunci Situs dan Rahasia untuk versi tak terlihat)

en: 2FA PIN Code
id: Kode PIN 2FA

en: 2FA code verified
id: Kode 2FA terverifikasi

en: A database error occurred while importing access list entries
id: Terjadi kesalahan basis data saat mengimpor entri daftar akses

en: A message has been sent to %s
id: Pesan telah dikirim ke %s

en: A must-use WP Cerber boot file has been copied to the WordPress must-use directory
id: File boot WP Cerber yang harus digunakan telah disalin ke direktori WordPress yang harus digunakan

en: A network error occurred while attempting to retrieve plugin data from the plugin repository. We will continue attempts.
id: Terjadi kesalahan jaringan saat mencoba mengambil data plugin dari repositori plugin. Kami akan terus mencoba.

en: A new activity has occurred
id: Aktivitas baru telah terjadi

en: A new version is available
id: Versi baru tersedia

en: A new version of %s is available
id: Versi baru %s tersedia

en: A new version of WP Cerber Security is available. It is strongly advised to install it.
id: Versi baru WP Cerber Security telah tersedia. Sangat disarankan untuk menginstalnya.

en: A newer version is available
id: Versi yang lebih baru tersedia

en: A unique string that does not overlap with slugs of the existing pages or posts
id: String unik yang tidak tumpang tindih dengan slug halaman atau postingan yang ada

en: API request authorization failed
id: Otorisasi permintaan API gagal

en: API request authorized
id: Permintaan API diotorisasi

en: Abandoned
id: Ditinggalkan

en: Abandoned plugin
id: Plugin yang ditinggalkan

en: Abuse email:
id: Email penyalahgunaan:

en: Access Lists
id: Daftar Akses

en: Access Settings
id: Pengaturan Akses

en: Access denied by plugin settings
id: Akses ditolak oleh pengaturan plugin

en: Access to REST API is restricted in the WP Cerber settings.
id: Akses ke REST API dibatasi dalam pengaturan WP Cerber.

en: Access to WordPress REST API
id: Akses ke WordPress REST API

en: Access to prohibited locations
id: Akses ke lokasi terlarang

en: Access to this website
id: Akses ke situs web ini

en: Accounts & Roles
id: Akun & Peran

en: Action
id: Tindakan

en: Activated
id: Diaktifkan

en: Active plugins and updates on
id: Plugin dan pembaruan aktif di

en: Active sessions
id: Sesi aktif

en: Active:
id: Aktif:

en: Activity
id: Aktivitas

en: Activity Breakdown
id: Rincian Aktivitas

en: Activity Insights
id: Wawasan Aktivitas

en: Activity Reports
id: Laporan Kegiatan

en: Activity details
id: Detail aktivitas

en: Activity report is a summary of all logged activities and suspicious events occurred during the selected period of time
id: Laporan aktivitas adalah ringkasan dari semua aktivitas yang dicatat dan peristiwa mencurigakan yang terjadi selama periode waktu yang dipilih

en: Add @ site to the page title
id: Tambahkan @site ke judul halaman

en: Add Entry
id: Tambahkan Entri

en: Add IP to the Black List
id: Tambahkan IP ke Daftar Hitam

en: Add a new one
id: Tambahkan yang baru

en: Add a remote website
id: Tambahkan situs web jarak jauh

en: Add managed websites by using access tokens.
id: Tambahkan situs web yang dikelola dengan menggunakan token akses.

en: Add network to the Black List
id: Tambahkan jaringan ke Daftar Hitam

en: Add-on settings updated
id: Pengaturan add-on diperbarui

en: Add-ons
id: Pengaya

en: Added
id: Ditambahkan

en: Address
id: Alamat

en: Adjust anti-spam engine
id: Sesuaikan mesin anti-spam

en: Admin Note
id: Catatan Admin

en: Advanced Search
id: Pencarian Lanjutan

en: Advanced mode
id: Mode lanjutan

en: After every scan
id: Setelah setiap pemindaian

en: All Logins
id: Semua Login

en: All Users
id: Semua Pengguna

en: All connected devices
id: Semua perangkat yang terhubung

en: All countries
id: Semua negara

en: All files
id: Semua berkas

en: All files have been processed
id: Semua berkas telah diproses

en: All groups
id: Semua kelompok

en: All scans
id: Semua pemindaian

en: All servers
id: Semua server

en: All traffic
id: Semua lalu lintas

en: Allow REST API for these roles
id: Izinkan REST API untuk peran ini

en: Allow WP Cerber to send locked out malicious IP addresses to Cerber Lab. This helps the plugin team to develop new algorithms for WP Cerber that will defend WordPress against new threats and botnets that are appearing  everyday. You can disable the sending in the plugin settings at any time.
id: Izinkan WP Cerber mengirim alamat IP berbahaya yang terkunci ke Cerber Lab. Ini membantu tim plugin mengembangkan algoritme baru untuk WP Cerber yang akan melindungi WordPress dari ancaman dan botnet baru yang muncul setiap hari. Anda dapat menonaktifkan pengiriman di pengaturan plugin kapan saja.

en: Allow access to REST API for logged-in users
id: Izinkan akses ke REST API untuk pengguna yang masuk

en: Allow access to users' data via REST API for these roles
id: Izinkan akses ke data pengguna melalui REST API untuk peran ini

en: Allow logged-in users
id: Izinkan pengguna yang masuk

en: Allow these REST API namespaces
id: Izinkan namespace REST API ini

en: Allow updating WP Cerber from its official website
id: Izinkan pembaruan WP Cerber dari situs web resminya

en: Allow user to remember devices for
id: Izinkan pengguna mengingat perangkat untuk

en: Allow users to remember their devices for
id: Izinkan pengguna mengingat perangkat mereka untuk

en: Always block entire subnet Class C of intruders IP
id: Selalu blokir seluruh subnet Kelas C dari IP penyusup

en: Always enabled
id: Selalu diaktifkan

en: An optional error message to be displayed when attempting to log in with a non-existing username or a non-existing email
id: Pesan kesalahan opsional yang akan ditampilkan saat mencoba masuk dengan nama pengguna yang tidak ada atau alamat email yang tidak ada

en: An optional login form message
id: Pesan formulir login opsional

en: An optional message displayed when attempting to reset the password for both existing and non-existing usernames or email addresses.
id: Pesan opsional yang ditampilkan saat mencoba mengatur ulang kata sandi untuk nama pengguna atau alamat email yang ada dan tidak ada.

en: An optional message for this user
id: Pesan opsional untuk pengguna ini

en: Analytics
id: Analitik

en: Analyze the WordPress uploads directory to detect injected files
id: Menganalisis direktori unggahan WordPress untuk mendeteksi file yang disuntikkan

en: Analyze the uploads directory
id: Menganalisis direktori unggahan

en: Anti-spam and bot detection settings
id: Pengaturan anti-spam dan deteksi bot

en: Anti-spam engine
id: Mesin anti-spam

en: Any activity
id: Aktivitas apa pun

en: Any country is permitted
id: Negara mana pun diizinkan

en: Application Passwords
id: Kata Sandi Aplikasi

en: Apply
id: Menerapkan

en: Apply limit login rules to IP addresses in the White IP Access List
id: Terapkan aturan batas login ke alamat IP di Daftar Akses IP Putih

en: Are you sure you want to delete selected files?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus file yang dipilih?

en: Are you sure you want to delete selected websites?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus situs web yang dipilih?

en: Are you sure?
id: Apa kamu yakin?

en: Are you sure? This permanently invalidates the token.
id: Apakah Anda yakin? Ini akan membatalkan token secara permanen.

en: At the moment, no plugin data is available. It will be collected and included in future reports.
id: Saat ini, tidak ada data plugin yang tersedia. Data tersebut akan dikumpulkan dan disertakan dalam laporan mendatang.

en: Attempt to access prohibited URL
id: Mencoba mengakses URL terlarang

en: Attempt to log in denied
id: Upaya masuk ditolak

en: Attempt to log in with non-existing username
id: Mencoba masuk dengan nama pengguna yang tidak ada

en: Attempt to log in with prohibited username
id: Mencoba masuk dengan nama pengguna yang dilarang

en: Attempt to register denied
id: Upaya pendaftaran ditolak

en: Attempt to upload a file with malicious code
id: Mencoba mengunggah file dengan kode berbahaya

en: Attempt to upload malicious file denied
id: Upaya mengunggah file berbahaya ditolak

en: Attempts to log in with non-existing usernames
id: Upaya untuk masuk dengan nama pengguna yang tidak ada

en: Attention! Citadel mode is now active. Nobody is able to log in.
id: Perhatian! Mode Citadel sekarang aktif. Tidak ada yang bisa masuk.

en: Attention! You have changed the login URL! The new login URL is
id: Perhatian! Anda telah mengubah URL login! URL login yang baru adalah

en: Authorization Failed
id: Otorisasi Gagal

en: Authorized
id: Diotorisasi

en: Authorized Access
id: Akses Resmi

en: Authorized users only
id: Hanya pengguna yang berwenang

en: Automated recurring scan schedule
id: Jadwal pemindaian berulang otomatis

en: Automatic cleanup of malware and suspicious files
id: Pembersihan otomatis malware dan file mencurigakan

en: Automatic deletion
id: Penghapusan otomatis

en: Automatic recovery of modified and infected files
id: Pemulihan otomatis file yang dimodifikasi dan terinfeksi

en: Automatically deleted
id: Dihapus secara otomatis

en: Automatically install new versions of WP Cerber when they are available
id: Instal versi baru WP Cerber secara otomatis saat tersedia

en: Automatically moved to quarantine
id: Otomatis dipindahkan ke karantina

en: Automatically recovered
id: Dipulihkan secara otomatis

en: Automatically update WP Cerber
id: Perbarui WP Cerber secara otomatis

en: Available in the professional version of WP Cerber
id: Tersedia dalam versi profesional WP Cerber

en: Average Size
id: Ukuran Rata-rata

en: Awesome!
id: Luar biasa!

en: BLOCKED
id: DIBLOKIR

en: Back to list
id: Kembali ke daftar

en: Be careful about configuring these settings. Improper configuration may lead to failure to delete malicious files.
id: Berhati-hatilah saat mengonfigurasi pengaturan ini. Konfigurasi yang tidak tepat dapat menyebabkan kegagalan dalam menghapus file berbahaya.

en: Be careful about enabling these options.
id: Berhati-hatilah saat mengaktifkan opsi ini.

en: Before you can start using reCAPTCHA, you have to obtain Site key and Secret key on the Google website
id: Sebelum Anda dapat mulai menggunakan reCAPTCHA, Anda harus mendapatkan kunci Situs dan kunci Rahasia di situs web Google

en: Black IP Access List
id: Daftar Akses IP Hitam

en: Block
id: Memblokir

en: Block IP address for
id: Blokir alamat IP untuk

en: Block IP addresses that send excessive requests for non-existing pages or scan website for security breaches
id: Blokir alamat IP yang mengirimkan permintaan berlebihan untuk halaman yang tidak ada atau memindai situs web untuk mencari pelanggaran keamanan

en: Block User
id: Blokir Pengguna

en: Block access to WordPress Dashboard
id: Blokir akses ke Dasbor WordPress

en: Block access to WordPress REST API except any of the following
id: Blokir akses ke WordPress REST API kecuali salah satu dari berikut ini

en: Block access to the RSS, Atom and RDF feeds
id: Blokir akses ke umpan RSS, Atom, dan RDF

en: Block access to the XML-RPC server (including Pingbacks and Trackbacks)
id: Blokir akses ke server XML-RPC (termasuk Pingback dan Trackback)

en: Block access to user pages like /?author=n
id: Blokir akses ke halaman pengguna seperti /?author=n

en: Block access to user pages via their usernames
id: Blokir akses ke halaman pengguna melalui nama pengguna mereka

en: Block access to users' data via REST API
id: Blokir akses ke data pengguna melalui REST API

en: Block access to wp-login.php
id: Blokir akses ke wp-login.php

en: Block execution of PHP scripts in the WordPress media folder
id: Blokir eksekusi skrip PHP di folder media WordPress

en: Block subnet
id: Blokir subnet

en: Block unauthorized access to load-scripts.php and load-styles.php
id: Blokir akses tidak sah ke load-scripts.php dan load-styles.php

en: Block user
id: Blokir pengguna

en: Blocked
id: Diblokir

en: Blocked Users
id: Pengguna yang Diblokir

en: Blocked by administrator
id: Diblokir oleh administrator

en: Blocked by country rule
id: Diblokir berdasarkan aturan negara

en: Bot detected
id: Bot terdeteksi

en: Brief
id: Singkat

en: Brief notification format
id: Format pemberitahuan singkat

en: Brief summary
id: Ringkasan singkat

en: Browser:
id: Peramban:

en: Brute-force attack mitigation and user authentication settings
id: Pengaturan mitigasi serangan brute-force dan autentikasi pengguna

en: Bulk importing IP Access List entries
id: Mengimpor entri Daftar Akses IP secara massal

en: By sharing your unique opinion on WP Cerber, you help the engineers behind the plugin make greater progress and help other professionals find the right software. You can leave your review on one of the following websites. Feel free to use your native language. Thanks!
id: Dengan membagikan pendapat unik Anda tentang WP Cerber, Anda membantu para teknisi di balik plugin tersebut membuat kemajuan yang lebih besar dan membantu para profesional lainnya menemukan perangkat lunak yang tepat. Anda dapat meninggalkan ulasan Anda di salah satu situs web berikut. Jangan ragu untuk menggunakan bahasa asli Anda. Terima kasih!

en: By the user
id: Oleh pengguna

en: By user
id: Oleh pengguna

en: Bytes
id: Byte adalah satu-satunya kata yang digunakan dalam bahasa Inggris.

en: Can't activate WP Cerber due to a database error.
id: Tidak dapat mengaktifkan WP Cerber karena kesalahan basis data.

en: Cancel
id: Membatalkan

en: Cerber Dashboard
id: Dasbor Cerber

en: Cerber Data Shield Policies
id: Kebijakan Perisai Data Cerber

en: Cerber Quick View
id: Cerber Tampilan Cepat

en: Cerber Security Cloud connection
id: Koneksi Cerber Security Cloud

en: Cerber Security Rules
id: Aturan Keamanan Cerber

en: Cerber Traffic Inspector
id: Inspektur Lalu Lintas Cerber

en: Cerber User Security
id: Keamanan Pengguna Cerber

en: Cerber anti-spam engine
id: Mesin antispam Cerber

en: Cerber anti-spam settings
id: Pengaturan anti-spam Cerber

en: Cerber tools
id: Alat Cerber

en: Change file and directory permissions if it is required to delete files
id: Ubah izin file dan direktori jika diperlukan untuk menghapus file

en: Change filesystem permissions
id: Ubah izin sistem berkas

en: Changed files
id: File yang diubah

en: Changelog
id: Catatan Perubahan

en: Channels to send alerts
id: Saluran untuk mengirim peringatan

en: Check for activities
id: Periksa aktivitas

en: Check for requests
id: Periksa permintaan

en: Check for requests from the IP address
id: Periksa permintaan dari alamat IP

en: Check users' settings
id: Periksa pengaturan pengguna

en: Checking for abandoned plugins
id: Memeriksa plugin yang ditinggalkan

en: Checking for new and modified files
id: Memeriksa file baru dan yang dimodifikasi

en: Checking for plugin ownership changes
id: Memeriksa perubahan kepemilikan plugin

en: Checking frequency
id: Memeriksa frekuensi

en: Checksum mismatch
id: Ketidakcocokan checksum

en: Citadel mode
id: Mode benteng

en: Citadel mode activated
id: Mode benteng diaktifkan

en: Citadel mode duration
id: Durasi mode benteng

en: Citadel mode has been activated after %d failed login attempts in %d minutes.
id: Mode benteng telah diaktifkan setelah %d upaya masuk yang gagal dalam %d menit.

en: Citadel mode is active
id: Mode benteng aktif

en: Citadel mode threshold
id: Ambang batas mode benteng

en: Cleaning up
id: Membersihkan

en: Clear log
id: Hapus log

en: Click here to see the full list of files
id: Klik di sini untuk melihat daftar file lengkap

en: Click on a country name to add it to the list of selected countries
id: Klik nama negara untuk menambahkannya ke daftar negara yang dipilih

en: Click the IP address to see its activity
id: Klik alamat IP untuk melihat aktivitasnya

en: Click to edit
id: Klik untuk mengedit

en: Click to send now
id: Klik untuk kirim sekarang

en: Click to send test
id: Klik untuk mengirim tes

en: Client Request Cookies
id: Permintaan Klien Cookie

en: Client Request Headers
id: Header Permintaan Klien

en: Collect WP Cerber software errors
id: Kumpulkan kesalahan perangkat lunak WP Cerber

en: Collect and save WP Cerber software errors to a file
id: Kumpulkan dan simpan kesalahan perangkat lunak WP Cerber ke dalam sebuah file

en: Comment denied
id: Komentar ditolak

en: Comment marked as spam
id: Komentar ditandai sebagai spam

en: Comment processing
id: Pemrosesan komentar

en: Comments
id: Komentar

en: Company
id: Perusahaan

en: Configure email parameters for notifications, reports, and alerts
id: Konfigurasikan parameter email untuk notifikasi, laporan, dan peringatan

en: Configure this website as main to manage other remote website
id: Konfigurasikan situs web ini sebagai situs web utama untuk mengelola situs web jarak jauh lainnya

en: Configure what issues to include in the email report and the condition for sending reports
id: Konfigurasikan masalah apa yang akan disertakan dalam laporan email dan kondisi untuk mengirim laporan

en: Confirm emptying the table. This operation is permanent and cannot be undone.
id: Konfirmasikan pengosongan tabel. Operasi ini bersifat permanen dan tidak dapat dibatalkan.

en: Continue Scanning
id: Lanjutkan Pemindaian

en: Cookies
id: Kue

en: Copy To Clipboard
id: Salin ke Papan Klip

en: Countries
id: Negara

en: Country
id: Negara

en: Create Alert
id: Buat Peringatan

en: Created
id: Dibuat

en: Critical issues
id: Masalah kritis

en: Currently a scheduled scan in progress. Please wait until it is finished.
id: Saat ini pemindaian terjadwal sedang berlangsung. Harap tunggu hingga selesai.

en: Currently, it is defined as:
id: Saat ini, didefinisikan sebagai:

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant contains no allowed hosts
id: Saat ini, konstanta WP_ACCESSIBLE_HOSTS tidak berisi host yang diizinkan

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant is defined as: %s
id: Saat ini, konstanta WP_ACCESSIBLE_HOSTS didefinisikan sebagai: %s

en: Custom comment URL
id: URL komentar khusus

en: Custom login URL
id: URL login khusus

en: Custom login URL may contain Latin alphanumeric characters, dashes and underscores only
id: URL login khusus hanya boleh berisi karakter alfanumerik Latin, tanda hubung, dan garis bawah

en: Custom login error message
id: Pesan kesalahan login khusus

en: Custom login page
id: Halaman login khusus

en: Custom password reset confirmation message
id: Pesan konfirmasi pengaturan ulang kata sandi khusus

en: Custom signature found
id: Tanda tangan khusus ditemukan

en: Custom signatures
id: Tanda tangan khusus

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Data Shield
id: Perisai Data

en: Data Shield Policies
id: Kebijakan Perisai Data

en: Date
id: Tanggal

en: Date format
id: Format tanggal

en: Date format for CSV export
id: Format tanggal untuk ekspor CSV

en: Date:
id: Tanggal:

en: Deactivate
id: Menonaktifkan

en: Default processing
id: Pemrosesan default

en: Default settings have been loaded
id: Pengaturan default telah dimuat

en: Defends WordPress against hacker attacks, spam, trojans, and viruses. Malware scanner and integrity checker. Hardening WordPress with a set of comprehensive security algorithms. Spam protection with a sophisticated bot detection engine and reCAPTCHA. Tracks user and intruder activity with powerful email, mobile and desktop notifications.
id: Melindungi WordPress dari serangan peretas, spam, trojan, dan virus. Pemindai malware dan pemeriksa integritas. Memperkuat WordPress dengan serangkaian algoritma keamanan yang komprehensif. Perlindungan spam dengan mesin deteksi bot yang canggih dan reCAPTCHA. Melacak aktivitas pengguna dan penyusup dengan pemberitahuan email, seluler, dan desktop yang canggih.

en: Defer rendering the custom login page
id: Tunda rendering halaman login khusus

en: Deferred rendering
id: Penundaan rendering

en: Delete
id: Menghapus

en: Delete Alert
id: Hapus Peringatan

en: Delete files in the WordPress uploads directory
id: Hapus file di direktori unggahan WordPress

en: Delete files with unwanted extensions
id: Hapus file dengan ekstensi yang tidak diinginkan

en: Delete publicly accessible files with these extensions
id: Hapus file yang dapat diakses publik dengan ekstensi ini

en: Delete quarantined files after
id: Hapus file yang dikarantina setelah

en: Delete unattended files
id: Hapus file yang tidak dijaga

en: Delete user sessions data when user data is erased
id: Hapus data sesi pengguna saat data pengguna dihapus

en: Delete website
id: Hapus situs web

en: Deleted
id: Dihapus

en: Denied
id: Ditolak

en: Deny all email addresses that match the following
id: Tolak semua alamat email yang cocok dengan yang berikut ini

en: Deny authentication through wp-login.php
id: Tolak autentikasi melalui wp-login.php

en: Deny further login attempts
id: Tolak upaya login lebih lanjut

en: Deny it completely
id: Menyangkalnya sepenuhnya

en: Destination directory is not writable
id: Direktori tujuan tidak dapat ditulis

en: Destination file is not writable
id: File tujuan tidak dapat ditulis

en: Details
id: Rincian

en: Detect and report plugins that received no updates for the specified period of time
id: Deteksi dan laporkan plugin yang tidak menerima pembaruan selama periode waktu yang ditentukan

en: Detect and report plugins with changes in ownership
id: Deteksi dan laporkan plugin dengan perubahan kepemilikan

en: Detecting injected files in the WordPress uploads directory
id: Mendeteksi file yang disuntikkan di direktori unggahan WordPress

en: Determined by user role policies
id: Ditentukan oleh kebijakan peran pengguna

en: Diagnostic
id: Diagnostik

en: Diagnostic Log
id: Catatan Diagnostik

en: Did not receive the email?
id: Tidak menerima email?

en: Directories to exclude
id: Direktori yang akan dikecualikan

en: Directory
id: Direktori

en: Disable "Remember Me" on the login form
id: Nonaktifkan "Ingat Saya" pada formulir login

en: Disable PHP error displaying
id: Nonaktifkan tampilan kesalahan PHP

en: Disable PHP in uploads
id: Nonaktifkan PHP dalam unggahan

en: Disable REST API
id: Nonaktifkan REST API

en: Disable XML-RPC
id: Nonaktifkan XML-RPC

en: Disable automatic redirection to the login page when /wp-admin/ is requested by an unauthorized request
id: Nonaktifkan pengalihan otomatis ke halaman login saat /wp-admin/ diminta oleh permintaan yang tidak sah

en: Disable bot detection engine for IP addresses in the White IP Access List
id: Nonaktifkan mesin deteksi bot untuk alamat IP di Daftar Akses IP Putih

en: Disable dashboard redirection
id: Nonaktifkan pengalihan dasbor

en: Disable feeds
id: Nonaktifkan umpan

en: Disable login language switcher
id: Nonaktifkan pengalih bahasa login

en: Disable main website mode
id: Nonaktifkan mode situs web utama

en: Disable managed mode
id: Nonaktifkan mode terkelola

en: Disable reCAPTCHA for IP addresses in the White IP Access List
id: Nonaktifkan reCAPTCHA untuk alamat IP di Daftar Akses IP Putih

en: Disable reCAPTCHA for logged-in users
id: Nonaktifkan reCAPTCHA untuk pengguna yang masuk

en: Disable spam checks and bot detection engine for logged-in users
id: Nonaktifkan pemeriksaan spam dan mesin deteksi bot untuk pengguna yang masuk

en: Disable spam checks for logged-in users
id: Nonaktifkan pemeriksaan spam untuk pengguna yang masuk

en: Disable the "Remember Me" checkbox on the WordPress login form
id: Nonaktifkan kotak centang "Ingat Saya" pada formulir login WordPress

en: Disable the default login error message
id: Nonaktifkan pesan kesalahan login default

en: Disable the default password reset error message
id: Nonaktifkan pesan kesalahan pengaturan ulang kata sandi default

en: Disabled
id: Dengan disabilitas

en: Display admin pages of remote websites using my language
id: Menampilkan halaman admin situs web jarak jauh menggunakan bahasa saya

en: Display as
id: Tampilkan sebagai

en: Display simple 404 page
id: Menampilkan halaman 404 sederhana

en: Display this message if an attempt to log in is denied because the limit on concurrent user sessions has been reached
id: Tampilkan pesan ini jika upaya masuk ditolak karena batas sesi pengguna bersamaan telah tercapai

en: Do not add my IP address to the White IP Access List upon plugin activation
id: Jangan tambahkan alamat IP saya ke Daftar Akses IP Putih saat plugin diaktifkan

en: Do not apply these policies to the IP addresses in the White IP Access List
id: Jangan terapkan kebijakan ini ke alamat IP dalam Daftar Akses IP Putih

en: Do not apply these policy to the IP addresses in the White IP Access List
id: Jangan terapkan kebijakan ini ke alamat IP dalam Daftar Akses IP Putih

en: Do not log known crawlers
id: Jangan log perayap yang dikenal

en: Do not log these User-Agents
id: Jangan log User-Agent ini

en: Do not log these locations
id: Jangan mencatat lokasi ini

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the failed login attempt message
id: Jangan ungkapkan nama pengguna dan email yang tidak ada dalam pesan upaya login yang gagal

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the password reset error message
id: Jangan ungkapkan nama pengguna dan email yang tidak ada dalam pesan kesalahan pengaturan ulang kata sandi

en: Do not send alerts after this date
id: Jangan kirim peringatan setelah tanggal ini

en: Do not show PHP errors on my website
id: Jangan tampilkan kesalahan PHP di situs web saya

en: Do you want to add selected files to the ignore list?
id: Apakah Anda ingin menambahkan file yang dipilih ke daftar abaikan?

en: Documentation
id: Dokumentasi

en: Download file
id: Unduh berkas

en: Download log
id: Unduh log

en: Duration
id: Lamanya

en: ERROR:
id: KESALAHAN:

en: Edit
id: Sunting

en: Email Address
id: Alamat Email

en: Email address is not permitted.
id: Alamat email tidak diizinkan.

en: Email address is prohibited
id: Alamat email dilarang

en: Email alerts will be sent to these emails:
id: Peringatan email akan dikirim ke email berikut:

en: Email alerts will be sent to this email:
id: Peringatan email akan dikirim ke email ini:

en: Email notifications
id: Pemberitahuan email

en: Email server for sending emails generated by WP Cerber
id: Server email untuk mengirim email yang dibuat oleh WP Cerber

en: Enable after %s failed login attempts in the last %s minutes
id: Aktifkan setelah %s upaya login gagal dalam %s menit terakhir

en: Enable authentication log monitoring
id: Aktifkan pemantauan log autentikasi

en: Enable data erase
id: Aktifkan penghapusan data

en: Enable data export
id: Aktifkan ekspor data

en: Enable diagnostic logging
id: Aktifkan pencatatan diagnostik

en: Enable invisible reCAPTCHA
id: Aktifkan reCAPTCHA yang tidak terlihat

en: Enable main website mode
id: Aktifkan mode situs web utama

en: Enable managed mode
id: Aktifkan mode terkelola

en: Enable monthly reporting
id: Aktifkan pelaporan bulanan

en: Enable optional traffic logging if you need to monitor suspicious and malicious activity or solve security issues
id: Aktifkan pencatatan lalu lintas opsional jika Anda perlu memantau aktivitas mencurigakan dan berbahaya atau mengatasi masalah keamanan

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce login form
id: Aktifkan reCAPTCHA untuk formulir login WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce lost password form
id: Aktifkan reCAPTCHA untuk formulir kata sandi hilang WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce registration form
id: Aktifkan reCAPTCHA untuk formulir pendaftaran WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WordPress comment form
id: Aktifkan reCAPTCHA untuk formulir komentar WordPress

en: Enable reCAPTCHA for WordPress login form
id: Aktifkan reCAPTCHA untuk formulir login WordPress

en: Enable reCAPTCHA for WordPress lost password form
id: Aktifkan reCAPTCHA untuk formulir kata sandi hilang WordPress

en: Enable reCAPTCHA for WordPress registration form
id: Aktifkan reCAPTCHA untuk formulir pendaftaran WordPress

en: Enable safe AJAX mode
id: Aktifkan mode AJAX aman

en: Enable weekly reporting
id: Aktifkan pelaporan mingguan

en: Enabled, access to API using standard user passwords is allowed
id: Diaktifkan, akses ke API menggunakan kata sandi pengguna standar diizinkan

en: Enabled, no access to API using standard user passwords
id: Diaktifkan, tidak ada akses ke API menggunakan kata sandi pengguna standar

en: Enforce two-factor authentication if any of the following conditions is true
id: Terapkan autentikasi dua faktor jika salah satu kondisi berikut ini benar

en: Enforce two-factor authentication with fixed intervals
id: Terapkan autentikasi dua faktor dengan interval tetap

en: Enter the code from the email in the field below.
id: Masukkan kode dari email pada kolom di bawah ini.

en: Erroneous Request Shielding
id: Perisai Permintaan yang Salah

en: Error
id: Kesalahan

en: Error shielding mode
id: Mode perisai kesalahan

en: Error while parsing file
id: Kesalahan saat mengurai file

en: Error:
id: Kesalahan:

en: Error: file %s cannot be used.
id: Kesalahan: file %s tidak dapat digunakan.

en: Errors
id: Kesalahan

en: Event
id: Peristiwa

en: Every 3 hours
id: Setiap 3 jam

en: Every 6 hours
id: Setiap 6 jam

en: Every hour
id: Setiap jam

[ctx: Example: Last malware scan: 23 Jan 2018]
en: Last malware scan
id: Pemindaian malware terakhir

en: Exceeded the allowed number of attempts to enter 2FA code
id: Melebihi jumlah percobaan yang diizinkan untuk memasukkan kode 2FA

en: Exceeded the allowed number of attempts to reset password
id: Melebihi jumlah percobaan yang diizinkan untuk mengatur ulang kata sandi

en: Exceeded the allowed number of failed reCAPTCHA verifications
id: Melebihi jumlah verifikasi reCAPTCHA yang gagal yang diizinkan

en: Exceeded the allowed number of login attempts
id: Melebihi jumlah percobaan login yang diizinkan

en: Excessive spam activity detected
id: Aktivitas spam yang berlebihan terdeteksi

en: Exclude requests with these HTTP headers from inspection by the firewall
id: Kecualikan permintaan dengan header HTTP ini dari pemeriksaan oleh firewall

en: Exclude requests with these HTTP headers from scanning for spam
id: Kecualikan permintaan dengan header HTTP ini dari pemindaian spam

en: Exclude these locations from inspection by the firewall
id: Kecualikan lokasi ini dari pemeriksaan firewall

en: Exclude these locations from scanning for spam
id: Kecualikan lokasi ini dari pemindaian spam

en: Executable code found
id: Kode yang dapat dieksekusi ditemukan

en: Executable file extension detected
id: Ekstensi file yang dapat dieksekusi terdeteksi

en: Executable files
id: File yang dapat dieksekusi

en: Executable files are not supported. Please upload a ZIP archive.
id: File yang dapat dieksekusi tidak didukung. Harap unggah arsip ZIP.

en: Expires
id: Kedaluwarsa

en: Export
id: Ekspor

en: Export settings to the file
id: Ekspor pengaturan ke file

en: Extension
id: Perpanjangan

en: Failed login attempts
id: Upaya login gagal

en: Field %s contains an invalid value
id: Bidang %s berisi nilai yang tidak valid

en: Field %s may not be empty
id: Bidang %s tidak boleh kosong

en: File
id: Mengajukan

en: File Name
id: Nama Berkas

en: File contents changed
id: Isi berkas berubah

en: File deleted
id: File dihapus

en: File extensions statistics
id: Statistik ekstensi file

en: File is missing
id: File hilang

en: File recovered
id: File telah dipulihkan

en: File upload denied
id: Pengunggahan file ditolak

en: Filename is prohibited
id: Nama file dilarang

en: Files
id: Berkas

en: Files Submitted
id: File yang sudah dikirim

en: Files in temporary directories
id: File dalam direktori sementara

en: Files in the sessions directory
id: File dalam direktori sesi

en: Files in these directories
id: File dalam direktori ini

en: Files scanned
id: File dipindai

en: Files to scan
id: File untuk dipindai

en: Files with these extensions
id: File dengan ekstensi berikut ini

en: Files without extension
id: File tanpa ekstensi

en: Filter
id: Menyaring

en: Filter by registered user
id: Filter berdasarkan pengguna terdaftar

en: Finalizing the scan
id: Menyelesaikan pemindaian

en: Finished
id: Selesai

en: Firewall inspection mode
id: Mode inspeksi firewall

en: Fixed number of logins
id: Jumlah login tetap

en: For safety reasons, prohibited symbols and invalid values have been removed from the following settings. Please check their values.
id: Demi alasan keamanan, simbol terlarang dan nilai tidak valid telah dihapus dari pengaturan berikut. Harap periksa nilainya.

en: Forbidden URL
id: URL Terlarang

en: Form Fields
id: Bidang Formulir

en: Form fields data
id: Data bidang formulir

en: Form submission denied
id: Pengiriman formulir ditolak

en: Form submissions
id: Pengiriman formulir

en: From the IP address
id: Dari alamat IP

en: From the country
id: Dari negara

en: Full
id: Penuh

en: Full Scan
id: Pemindaian Penuh

en: Full Scan Report
id: Laporan Pemindaian Penuh

en: Full access mode
id: Mode akses penuh

en: Generate 30-day reports
id: Hasilkan laporan 30 hari

en: Generate 7-day reports
id: Hasilkan laporan 7 hari

en: Generate report for the last 30 days instead of the previous calendar month
id: Hasilkan laporan untuk 30 hari terakhir, bukan bulan kalender sebelumnya

en: Generate report for the last 7 days instead of the previous calendar week
id: Hasilkan laporan untuk 7 hari terakhir, bukan minggu kalender sebelumnya

en: Get me notified when such an event occurs
id: Beri tahu saya jika ada kejadian seperti itu

en: Get notified instantly with mobile and desktop notifications
id: Dapatkan pemberitahuan secara instan dengan pemberitahuan seluler dan desktop

en: Getting Started Guide
id: Panduan Memulai

en: Global Exclusions
id: Pengecualian Global

en: Global Policies
id: Kebijakan Global

en: Grant access to the website to logged-in users only
id: Berikan akses ke situs web hanya kepada pengguna yang masuk

en: Great! Your license key is valid.
id: Bagus! Kunci lisensi Anda valid.

en: Group
id: Kelompok

en: Hardening
id: Pengerasan

en: Hardening WordPress
id: Memperkuat WordPress

en: Header exception applied
id: Pengecualian header diterapkan

en: Heads up!
id: Perhatian!

en: Help
id: Membantu

en: Here are the details of the sign-in attempt
id: Berikut rincian percobaan masuk

en: Hide Toolbar when viewing site
id: Sembunyikan Toolbar saat melihat situs

en: Hide server IP address
id: Sembunyikan alamat IP server

en: Hide software versions and website URLs in notifications
id: Sembunyikan versi perangkat lunak dan URL situs web dalam notifikasi

en: High severity
id: Tingkat keparahan tinggi

en: Host Info
id: Info Tuan Rumah

en: Hostname
id: Nama host

en: Hostname:
id: Nama host:

en: How WP Cerber loads its core and security mechanisms
id: Bagaimana WP Cerber memuat inti dan mekanisme keamanannya

en: How the plugin processes comments submitted through the standard comment form
id: Bagaimana plugin memproses komentar yang dikirimkan melalui formulir komentar standar

en: Human verification failed.
id: Verifikasi manusia gagal.

en: Human verification failed. Please click the square box in the reCAPTCHA block below.
id: Verifikasi manusia gagal. Silakan klik kotak persegi di blok reCAPTCHA di bawah ini.

en: IP Access List entries imported: %d
id: Entri Daftar Akses IP yang diimpor: %d

en: IP Address
id: Alamat IP

en: IP address
id: alamat IP

en: IP address %s has been added to Black IP Access List
id: Alamat IP %s telah ditambahkan ke Daftar Akses IP Hitam

en: IP address %s has been added to White IP Access List
id: Alamat IP %s telah ditambahkan ke Daftar Akses IP Putih

en: IP address is locked out
id: Alamat IP terkunci

en: IP address is not allowed
id: Alamat IP tidak diizinkan

en: IP address, range, wildcard, or CIDR
id: Alamat IP, rentang, wildcard, atau CIDR

en: IP address:
id: Alamat IP:

en: IP blacklisted
id: IP masuk daftar hitam

en: IP blocked
id: IP diblokir

en: IP subnet blocked
id: Subnet IP diblokir

en: IP whitelisted
id: IP masuk daftar putih

en: If a spam comment detected
id: Jika komentar spam terdeteksi

en: If any changes in scan results occurred
id: Jika terjadi perubahan pada hasil pemindaian

en: If empty, the SMTP username is used
id: Jika kosong, nama pengguna SMTP digunakan

en: If necessary, check and update settings.
id: Jika perlu, periksa dan perbarui pengaturan.

en: If necessary, click here to unblock the IP address.
id: Jika perlu, klik di sini untuk membuka blokir alamat IP.

en: If new issues found
id: Jika ditemukan masalah baru

en: If the number of concurrent user sessions is greater
id: Jika jumlah sesi pengguna bersamaan lebih besar

en: If we have found your account, we have sent the confirmation link to the email address on the account.
id: Jika kami menemukan akun Anda, kami telah mengirimkan tautan konfirmasi ke alamat email pada akun tersebut.

en: If you believe you should be able to perform this request, please let us know.
id: Jika Anda yakin Anda dapat melaksanakan permintaan ini, mohon beri tahu kami.

en: If you forget your Custom login URL, you will be unable to log in.
id: Jika Anda lupa URL login Kustom, Anda tidak akan dapat login.

en: If you use a caching plugin, you have to add your new login URL to the list of pages not to cache.
id: Jika Anda menggunakan plugin caching, Anda harus menambahkan URL login baru Anda ke daftar halaman yang tidak akan di-cache.

en: Ignore
id: Mengabaikan

en: Ignore List
id: Daftar Abaikan

en: Ignore files with these extensions
id: Abaikan file dengan ekstensi ini

en: Ignore global rate limits
id: Abaikan batasan kecepatan global

en: Ignore logged-in users
id: Abaikan pengguna yang masuk

en: Immediately block IP address after any request to wp-login.php
id: Segera blokir alamat IP setelah ada permintaan ke wp-login.php

en: Immediately block IP address when attempting to log in with a non-existing username
id: Segera blokir alamat IP ketika mencoba masuk dengan nama pengguna yang tidak ada

en: Import Entries
id: Impor Entri

en: Import settings
id: Pengaturan impor

en: Import settings from the file
id: Impor pengaturan dari file

en: Important note if you have a caching plugin in place
id: Catatan penting jika Anda memiliki plugin caching

en: In the Citadel mode nobody is able to log in except IPs from the White IP Access List. Active user sessions will not be affected.
id: Dalam mode Citadel, tidak ada yang dapat masuk kecuali IP dari White IP Access List. Sesi pengguna aktif tidak akan terpengaruh.

en: Incidents
id: Insiden

en: Include activity log events
id: Sertakan peristiwa log aktivitas

en: Include file sizes
id: Sertakan ukuran file

en: Include scan errors
id: Sertakan kesalahan pemindaian

en: Include traffic log entries
id: Sertakan entri log lalu lintas

en: Incorrect IP address or IP range
id: Alamat IP atau rentang IP salah

en: Incorrect password
id: Kata sandi salah

en: Increase lockout duration to %s hours after %s lockouts in the last %s hours
id: Tingkatkan durasi penguncian menjadi %s jam setelah %s penguncian dalam %s jam terakhir

en: Initialization Mode
id: Mode Inisialisasi

en: Initiated by the user
id: Dimulai oleh pengguna

en: Injected file
id: File yang disuntikkan

en: Injected files
id: File yang disuntikkan

en: Install the access token on the main website.
id: Instal token akses di situs web utama.

en: Installed version:
id: Versi yang terinstal:

en: Integrity
id: Integritas

en: Integrity data not found
id: Data integritas tidak ditemukan

en: Invalid Value
id: Nilai Tidak Valid

en: Invalid master credentials
id: Kredensial master tidak valid

en: Invalid response from the remote website
id: Respons tidak valid dari situs web jarak jauh

en: Invalid user
id: Pengguna tidak valid

en: Invalid user cookies
id: Cookie pengguna tidak valid

en: Invalid user cookies cleared
id: Cookie pengguna yang tidak valid dihapus

en: Invisible reCAPTCHA
id: reCAPTCHA tak terlihat

en: Issues total
id: Masalah total

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a month.
id: Tampaknya plugin ini ditinggalkan, karena tidak menerima pembaruan apa pun selama lebih dari sebulan.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a year.
id: Tampaknya plugin ini ditinggalkan, karena tidak menerima pembaruan apa pun selama lebih dari setahun.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for several months.
id: Tampaknya plugin ini ditinggalkan, karena tidak menerima pembaruan apa pun selama beberapa bulan.

en: It is visible only to website administrators
id: Hanya dapat dilihat oleh administrator situs web

en: It may remain after upgrading to a newer version of %s. It also may be a piece of obfuscated malware. In a rare case it might be a part of a custom-made (bespoke) plugin or theme.
id: Mungkin tetap ada setelah memutakhirkan ke versi %s yang lebih baru. Mungkin juga merupakan bagian dari malware yang disamarkan. Dalam kasus yang jarang terjadi, mungkin merupakan bagian dari plugin atau tema yang dibuat khusus.

en: It seems outgoing Internet connections are not allowed on your website.
id: Tampaknya koneksi internet keluar tidak diizinkan di situs web Anda.

en: It seems this website has never been scanned. To start scanning click the button below.
id: Tampaknya situs web ini belum pernah dipindai. Untuk memulai pemindaian, klik tombol di bawah ini.

en: JSON Payload
id: Muatan JSON

en: KB/sec
id: KB/detik

en: Keep in mind: You have added the website that does not support SSL encryption. This may lead to data leakage.
id: Perlu diingat: Anda telah menambahkan situs web yang tidak mendukung enkripsi SSL. Hal ini dapat menyebabkan kebocoran data.

en: Keep log records of logged in users for
id: Simpan catatan log pengguna yang masuk untuk

en: Keep log records of not logged in visitors for
id: Simpan catatan log pengunjung yang tidak login untuk

en: Keep the WordPress uploads directory clean and secure. Detect injected files with public web access, report them, and remove malicious ones.
id: Jaga direktori unggahan WordPress tetap bersih dan aman. Deteksi file yang disusupi dengan akses web publik, laporkan, dan hapus file yang berbahaya.

en: Know more
id: Ketahui lebih lanjut

en: Know more about all advantages at
id: Ketahui lebih lanjut tentang semua keuntungan di

en: Know more details about this version here:
id: Ketahui lebih detail tentang versi ini di sini:

en: Known Users
id: Pengguna yang Diketahui

en: Largest
id: Terbesar

en: Last failed attempt was at %s from IP %s using username: %s.
id: Upaya terakhir yang gagal adalah pada %s dari IP %s menggunakan nama pengguna: %s.

en: Last lockout
id: Penguncian terakhir

en: Last login
id: Login terakhir

en: Last security action: IP address %s was locked out on %s
id: Tindakan keamanan terakhir: Alamat IP %s terkunci di %s

en: Last seen
id: Terakhir terlihat

en: Launch Full Scan
id: Luncurkan Pemindaian Penuh

en: Launch Quick Scan
id: Luncurkan Pemindaian Cepat

en: Learn more about advanced alerting in WP Cerber:
id: Pelajari lebih lanjut tentang peringatan lanjutan di WP Cerber:

en: Legacy mode
id: Mode warisan

en: License
id: Lisensi

en: Limit access by IP address
id: Batasi akses berdasarkan alamat IP

en: Limit attempts
id: Batasi upaya

en: Limit login attempts
id: Batasi upaya login

en: Limit on the allowed number of alerts
id: Batasan jumlah peringatan yang diizinkan

en: Limit reached
id: Batas tercapai

en: List is empty
id: Daftarnya kosong

en: Live Traffic
id: Lalu Lintas Langsung

en: Load default settings
id: Muat pengaturan default

en: Load entries
id: Muat entri

en: Load security engine
id: Mesin pengaman beban

en: Load the default plugin settings
id: Muat pengaturan plugin default

en: Local User
id: Pengguna Lokal

en: Local hash not found
id: Hash lokal tidak ditemukan

en: Location exception applied
id: Pengecualian lokasi diterapkan

en: Location:
id: Lokasi:

en: Lock out IP address for %s minutes after %s failed attempts within %s minutes
id: Mengunci alamat IP selama %s menit setelah %s percobaan gagal dalam %s menit

en: Locked out
id: Terkunci di luar

en: Lockout for %s was removed
id: Penguncian untuk %s telah dihapus

en: Lockout notification
id: Pemberitahuan penguncian

en: Lockouts
id: Penguncian

en: Lockouts at the moment
id: Penguncian saat ini

en: Lockouts occurred
id: Terjadi penguncian

en: Log In
id: Masuk

en: Log Out
id: Keluar

en: Log all REST API requests
id: Mencatat semua permintaan REST API

en: Log all XML-RPC requests
id: Mencatat semua permintaan XML-RPC

en: Log into the website
id: Masuk ke situs web

en: Logged in
id: Sudah masuk

en: Logged out
id: Keluar

en: Logged out everywhere
id: Keluar dari mana-mana

en: Logged-in users
id: Pengguna yang sudah login

en: Logging disabled
id: Pencatatan dinonaktifkan

en: Logging mode
id: Mode pencatatan

en: Login Issues
id: Masalah Login

en: Login Security
id: Keamanan Login

en: Login failed
id: Login gagal

en: Login from a different IP address
id: Masuk dari alamat IP yang berbeda

en: Login from a different browser or device
id: Masuk dari browser atau perangkat lain

en: Login from a different country
id: Masuk dari negara lain

en: Login from a different network Class C
id: Login dari jaringan lain Kelas C

en: Login issues
id: Masalah login

en: Longer than
id: Lebih panjang dari

en: Low severity
id: Tingkat keparahan rendah

en: Mail Transport
id: Transportasi Surat

en: Main Settings
id: Pengaturan Utama

en: Main website settings
id: Pengaturan situs web utama

en: Make your protection smarter!
id: Jadikan perlindungan Anda lebih cerdas!

en: Malicious Activity
id: Aktivitas Jahat

en: Malicious IP addresses detected
id: Alamat IP berbahaya terdeteksi

en: Malicious activities mitigated
id: Aktivitas jahat dikurangi

en: Malicious activity detected
id: Aktivitas berbahaya terdeteksi

en: Malicious code detected
id: Kode berbahaya terdeteksi

en: Malicious code found
id: Kode berbahaya ditemukan

en: Malicious request denied
id: Permintaan jahat ditolak

en: Malware Scan
id: Pemindaian Malware

en: Manage
id: Mengelola

en: Manage Settings
id: Kelola Pengaturan

en: Manage plugins on your website:
id: Kelola plugin di situs web Anda:

en: Mark it as spam
id: Tandai sebagai spam

en: Mask sensitive data
id: Tutupi data sensitif

en: Mask these form fields
id: Tutupi bidang formulir ini

en: Mask usernames and IP addresses in notifications and alerts
id: Menyembunyikan nama pengguna dan alamat IP dalam notifikasi dan peringatan

en: Maximum compatibility
id: Kompatibilitas maksimum

en: Maximum number of alerts to send
id: Jumlah maksimum peringatan yang akan dikirim

en: Maximum security
id: Keamanan maksimum

en: Medium severity
id: Tingkat keparahan sedang

en: Message format
id: Format pesan

en: Miscellaneous Settings
id: Pengaturan Lain-Lain

en: Mitigate aggressive attempts
id: Mengurangi upaya agresif

en: Mobile alerts are not configured
id: Peringatan seluler tidak dikonfigurasi

en: Mobile alerts will be sent to %s
id: Peringatan seluler akan dikirim ke %s

en: Modified
id: Dimodifikasi

en: Monthly Report
id: Laporan Bulanan

en: Months without updates to flag plugin as abandoned
id: Bulan tanpa pembaruan untuk menandai plugin sebagai ditinggalkan

en: Move spam comments to trash after
id: Pindahkan komentar spam ke tempat sampah setelah

en: Multiple suspicious activities
id: Beberapa aktivitas mencurigakan

en: Multiple suspicious activities detected
id: Beberapa aktivitas mencurigakan terdeteksi

en: My IP
id: IP saya

en: My IP address
id: Alamat IP saya

en: My Websites
id: Situs Web Saya

en: My activity
id: Aktivitas saya

en: My requests
id: Permintaan saya

en: My site is behind a reverse proxy
id: Situs saya menggunakan proxy terbalik

en: NO, maybe later
id: TIDAK, mungkin nanti

en: Namespace exception applied
id: Pengecualian namespace diterapkan

en: Network:
id: Jaringan:

en: Never
id: Tidak pernah

en: New Custom login URL
id: URL login Kustom Baru

en: New Users
id: Pengguna Baru

en: New file
id: berkas baru

en: New files
id: File baru

en: New owner
id: pemilik baru

en: New users
id: Pengguna baru

en: New version of WP Cerber is available
id: Versi baru WP Cerber sudah tersedia

en: New version:
id: Versi baru:

en: Newest
id: Terbaru

en: No
id: TIDAK

en: No IP Access List entries found in the uploaded file
id: Tidak ada entri Daftar Akses IP yang ditemukan dalam file yang diunggah

en: No activity has been logged yet.
id: Belum ada aktivitas yang dicatat.

en: No data for generating reports
id: Tidak ada data untuk membuat laporan

en: No devices found
id: Tidak ada perangkat yang ditemukan

en: No events found using the given search criteria
id: Tidak ada acara yang ditemukan menggunakan kriteria pencarian yang diberikan

en: No extension
id: Tidak ada ekstensi

en: No file was uploaded or file is corrupted
id: Tidak ada file yang diunggah atau file rusak

en: No files match the specified filter.
id: Tidak ada berkas yang cocok dengan filter yang ditentukan.

en: No integrity data
id: Tidak ada data integritas

en: No limit
id: Tidak ada batas

en: No lockouts at the moment. The sky is clear.
id: Tidak ada penguncian saat ini. Langit cerah.

en: No malicious activity detected in the last 24 hours.
id: Tidak ada aktivitas berbahaya yang terdeteksi dalam 24 jam terakhir.

en: No requests found using the given search criteria
id: Tidak ada permintaan yang ditemukan menggunakan kriteria pencarian yang diberikan

en: No requests have been logged yet.
id: Belum ada permintaan yang dicatat.

en: No restrictions
id: Tidak ada batasan

en: No rule
id: Tidak ada aturan

en: No updates found.
id: Tidak ada pembaruan yang ditemukan.

en: No websites configured.
id: Tidak ada situs web yang dikonfigurasi.

en: Non-authenticated
id: Tidak diautentikasi

en: Non-existing users are strictly prohibited
id: Pengguna yang tidak ada dilarang keras

en: None
id: Tidak ada

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Not permitted for one country
id: Tidak diizinkan untuk %d negara

en: Not specified
id: Tidak ditentukan

en: Note: Logging is currently disabled
id: Catatan: Pencatatan saat ini dinonaktifkan

en: Notes
id: Catatan

en: Notifications
id: Pemberitahuan

en: Notify admin
id: Beritahu admin

en: Now, whenever you see a green shield icon in the top right-hand corner of any WP Cerber admin page, it means the professional version works as intended, and your website is protected by WP Cerber Security Cloud.
id: Sekarang, setiap kali Anda melihat ikon perisai hijau di sudut kanan atas halaman admin WP Cerber mana pun, itu berarti versi profesional berfungsi sebagaimana mestinya, dan situs web Anda dilindungi oleh WP Cerber Security Cloud.

en: Number of active lockouts at the moment:
id: Jumlah penguncian yang aktif saat ini:

en: Number of allowed concurrent user sessions
id: Jumlah sesi pengguna bersamaan yang diizinkan

en: Number of lockouts is increasing
id: Jumlah penguncian meningkat

en: OK
id: OKE

en: OK, nail them all
id: Oke, tangkap semuanya

en: Oldest
id: Tertua

en: On %s the scanner detected that the ownership of the plugin changed from %s to %s.
id: Pada %s pemindai mendeteksi bahwa kepemilikan plugin berubah dari %s menjadi %s.

en: Once enabled, the log is available here: %s
id: Setelah diaktifkan, log tersedia di sini: %s

en: Only registered and logged in users are allowed to view this website
id: Hanya pengguna terdaftar dan login yang diizinkan untuk melihat situs web ini

en: Only registered and logged in website users have access to the website
id: Hanya pengguna situs web yang terdaftar dan masuk yang dapat mengakses situs web

en: Only users from IP addresses in the White IP Access List may register on the website
id: Hanya pengguna dari alamat IP dalam Daftar Akses IP Putih yang dapat mendaftar di situs web

en: Optional alert limits
id: Batasan peringatan opsional

en: Optional comment for this entry
id: Komentar opsional untuk entri ini

en: Other related WP Cerber settings
id: Pengaturan WP Cerber terkait lainnya

en: Owner
id: Pemilik

en: PROHIBITED
id: DILARANG

en: Page Not Found
id: Halaman Tidak Ditemukan

en: Page generation time
id: Waktu pembuatan halaman

en: Page generation time threshold
id: Ambang batas waktu pembuatan halaman

en: Parsing the list of files
id: Menguraikan daftar file

en: Password changed
id: Kata sandi diubah

en: Password changed by %s
id: Kata sandi diubah oleh %s

en: Password reset request denied
id: Permintaan pengaturan ulang kata sandi ditolak

en: Password reset requested
id: Permintaan pengaturan ulang kata sandi

en: Path
id: Jalur

en: Performance
id: Pertunjukan

en: Permission denied
id: Izin ditolak

en: Permit only email addresses that match the following
id: Izinkan hanya alamat email yang cocok dengan yang berikut ini

en: Permitted for one country
id: Diizinkan untuk %d negara

en: Personal Data
id: Data Pribadi

en: Personal Preferences
id: Preferensi Pribadi

en: Phone
id: Telepon

en: Plain
id: Polos

en: Please choose another one.
id: Silakan pilih yang lain.

en: Please enable Permalinks to use this feature. Set Permalink Settings to something other than Default.
id: Harap aktifkan Permalinks untuk menggunakan fitur ini. Atur Pengaturan Permalink ke pengaturan selain Default.

en: Please run a new scan to get consistent and accurate results.
id: Jalankan pemindaian baru untuk mendapatkan hasil yang konsisten dan akurat.

en: Please run the Full Scan. After the scan is completed, analytics reports will be generated.
id: Jalankan Pemindaian Penuh. Setelah pemindaian selesai, laporan analitik akan dibuat.

en: Please select at least one channel
id: Silakan pilih setidaknya satu saluran

en: Please select at least one widget
id: Harap pilih setidaknya satu widget

en: Please upload a reference ZIP archive
id: Harap unggah arsip ZIP referensi

en: Please upload another file.
id: Silakan unggah berkas lainnya.

en: Please use our client portal to manage your subscription, license keys and get support at %s
id: Silakan gunakan portal klien kami untuk mengelola langganan, kunci lisensi, dan mendapatkan dukungan di %s

en: Please use the following verification PIN code to verify your identity.
id: Silakan gunakan kode PIN verifikasi berikut untuk memverifikasi identitas Anda.

en: Please verify that it’s you
id: Harap verifikasi bahwa itu Anda

en: Plugin data cannot be loaded due to temporary rate limiting enforced by the plugin repository. Please try again in a few minutes.
id: Data plugin tidak dapat dimuat karena pembatasan kecepatan sementara yang diberlakukan oleh repositori plugin. Silakan coba lagi dalam beberapa menit.

en: Plugin initialization mode has not been changed
id: Mode inisialisasi plugin belum diubah

en: Plugin owner has changed
id: Pemilik plugin telah berubah

en: Plugin page:
id: Halaman plugin:

en: Plugin settings have been imported successfully
id: Pengaturan plugin telah berhasil diimpor

en: Plugin settings updated
id: Pengaturan plugin diperbarui

en: Plugin update is available
id: Pembaruan plugin tersedia

en: Policies have been updated
id: Kebijakan telah diperbarui

en: Post comments
id: Kirim komentar

en: Pre-authentication block
id: Blok pra-autentikasi

en: Prefix for plugin cookies
id: Awalan untuk cookie plugin

en: Prefix may contain only Latin alphanumeric characters and underscores
id: Awalan hanya boleh berisi karakter alfanumerik Latin dan garis bawah

en: Preparing for the scan
id: Mempersiapkan pemindaian

[ctx: Preposition to describe future time]
en: in %s
id: dalam %s

en: Prevent username discovery
id: Mencegah penemuan nama pengguna

en: Prevent username discovery via oEmbed
id: Cegah penemuan nama pengguna melalui oEmbed

en: Prevent username discovery via user XML sitemaps
id: Cegah penemuan nama pengguna melalui peta situs XML pengguna

en: Previous scan started %s has not been completed. Continue scanning?
id: Pemindaian sebelumnya dimulai %s belum selesai. Lanjutkan pemindaian?

en: Proactive security rules
id: Aturan keamanan proaktif

en: Probing for vulnerable code
id: Menyelidiki kode yang rentan

en: Processing the file, please wait
id: Sedang memproses berkas, mohon tunggu

en: Processing wp-login.php authentication requests
id: Memproses permintaan autentikasi wp-login.php

en: Profile
id: Profil

en: Prohibited extensions
id: Ekstensi yang dilarang

en: Prohibited usernames
id: Nama pengguna yang dilarang

en: Protect WooCommerce login form
id: Lindungi formulir login WooCommerce

en: Protect WooCommerce lost password form
id: Lindungi formulir kata sandi WooCommerce yang hilang

en: Protect WooCommerce registration form
id: Lindungi formulir pendaftaran WooCommerce

en: Protect admin scripts
id: Lindungi skrip admin

en: Protect all forms on the website with bot detection engine
id: Lindungi semua formulir di situs web dengan mesin deteksi bot

en: Protect comment form
id: Lindungi formulir komentar

en: Protect login form
id: Lindungi formulir masuk

en: Protect lost password form
id: Formulir perlindungan kata sandi yang hilang

en: Protect other forms
id: Lindungi bentuk lainnya

en: Protect registration form
id: Lindungi formulir pendaftaran

en: Protect site settings
id: Lindungi pengaturan situs

en: Protect the standard WordPress comment form with bot detection engine
id: Lindungi formulir komentar WordPress standar dengan mesin deteksi bot

en: Protect the standard WordPress registration form with bot detection engine
id: Lindungi formulir pendaftaran WordPress standar dengan mesin deteksi bot

en: Protect user accounts
id: Lindungi akun pengguna

en: Protect user roles
id: Lindungi peran pengguna

en: Protected WordPress settings
id: Pengaturan WordPress yang dilindungi

en: Push notifications
id: Pemberitahuan push

en: Pushbullet access token
id: Token akses Pushbullet

en: Pushbullet device
id: Perangkat peluru dorong

en: Quarantine
id: Karantina

en: Quarantined
id: Dikarantina

en: Query Parameters
id: Parameter Kueri

en: Quick Scan
id: Pindai Cepat

en: Quick Scan Report
id: Laporan Pemindaian Cepat

en: Read-only mode
id: Mode baca saja

en: Reason
id: Alasan

en: Reason:
id: Alasan:

en: Recently locked out IP addresses
id: Alamat IP yang baru saja terkunci

en: Recover WordPress files
id: Pulihkan file WordPress

en: Recover plugins' files
id: Pulihkan file plugin

en: Recovered
id: Telah pulih

en: Recovering WordPress files
id: Memulihkan file WordPress

en: Recovering plugins files
id: Memulihkan file plugin

en: Redirect to URL
id: Diarahkan ke URL

en: Redirect to the specified URL
id: Diarahkan ke URL yang ditentukan

en: Redirect user after login
id: Mengalihkan pengguna setelah login

en: Redirect user after logout
id: Mengalihkan pengguna setelah keluar

en: Redirection URL
id: Pengalihan URL

en: Redirection rules
id: Aturan pengalihan

en: Refresh
id: Menyegarkan

en: Register
id: Daftar

en: Register on the website
id: Daftar di situs web

en: Registered
id: Terdaftar

en: Registration limit
id: Batasan pendaftaran

en: Regular time intervals
id: Interval waktu yang teratur

en: Remember this device for %d days
id: Ingat perangkat ini selama %d hari

en: Remove
id: Menghapus

en: Remove from the list
id: Hapus dari daftar

en: Report an issue if any of the following is true
id: Laporkan masalah jika salah satu hal berikut ini benar

en: Request
id: Meminta

en: Request ID
id: ID Permintaan

en: Request URL
id: Permintaan URL

en: Request to REST API denied
id: Permintaan ke REST API ditolak

en: Request to XML-RPC API denied
id: Permintaan ke API XML-RPC ditolak

en: Request to the Google reCAPTCHA service failed
id: Permintaan ke layanan Google reCAPTCHA gagal

en: Requests to wp-login.php are strictly prohibited
id: Permintaan ke wp-login.php sangat dilarang

en: Resolve issue
id: Selesaikan masalah

en: Restore
id: Memulihkan

en: Restrict email addresses
id: Batasi alamat email

en: Restrict new user registrations by the following conditions
id: Batasi pendaftaran pengguna baru dengan ketentuan berikut

en: Restrict or completely block access to the WordPress REST API according to your needs
id: Batasi atau blokir sepenuhnya akses ke WordPress REST API sesuai kebutuhan Anda

en: Restrict roles and capabilities management with the following policies
id: Batasi manajemen peran dan kapabilitas dengan kebijakan berikut

en: Restrict updating site settings with the following policies
id: Batasi pembaruan pengaturan situs dengan kebijakan berikut

en: Restrict user account creation and management with the following policies
id: Batasi pembuatan dan pengelolaan akun pengguna dengan kebijakan berikut

en: Retrieve IP address WHOIS information when viewing the logs
id: Ambil informasi WHOIS alamat IP saat melihat log

en: Return to the website list
id: Kembali ke daftar situs web

en: Role Policies
id: Kebijakan Peran

en: Role update denied
id: Pembaruan peran ditolak

en: Role-based exception applied
id: Pengecualian berbasis peran diterapkan

en: Role-based rules are configured
id: Aturan berbasis peran dikonfigurasi

en: SMTP From email
id: SMTP Dari email

en: SMTP From name
id: SMTP Dari nama

en: SMTP encryption
id: enkripsi SMTP

en: SMTP host
id: Tuan rumah SMTP

en: SMTP password
id: Kata sandi SMTP

en: SMTP port
id: Pelabuhan SMTP

en: SMTP username
id: Nama pengguna SMTP

en: Save $_SERVER
id: Hemat $_SERVER

en: Save All Changes
id: Simpan Semua Perubahan

en: Save all rules
id: Simpan semua aturan

en: Save request cookies
id: Simpan permintaan cookie

en: Save request fields
id: Simpan bidang permintaan

en: Save request headers
id: Simpan header permintaan

en: Save response cookies
id: Simpan cookie respons

en: Save response headers
id: Simpan header respons

en: Save software errors
id: Simpan kesalahan perangkat lunak

en: Scan for abandoned plugins
id: Pindai plugin yang ditinggalkan

en: Scan for file modifications
id: Pindai modifikasi file

en: Scan for new files
id: Pindai file baru

en: Scan for plugin ownership changes
id: Memindai perubahan kepemilikan plugin

en: Scan results reporting
id: Pelaporan hasil pemindaian

en: Scan sessions directory
id: Direktori sesi pemindaian

en: Scan temporary directories
id: Memindai direktori sementara

en: Scan the web server sessions directory for malicious files
id: Pindai direktori sesi server web untuk mencari file berbahaya

en: Scan web server temporary directories for malicious files
id: Memindai direktori sementara server web untuk mencari file berbahaya

en: Scanned
id: Dipindai

en: Scanner Report
id: Laporan Pemindai

en: Scanner settings
id: Pengaturan pemindai

en: Scanning server's temporary directories for files
id: Memindai direktori sementara server untuk mencari file

en: Scanning the sessions directory for files
id: Memindai direktori sesi untuk mencari file

en: Scanning the temporary upload directory for files
id: Memindai direktori unggah sementara untuk mencari file

en: Scanning website directories for files
id: Memindai direktori situs web untuk mencari file

en: Scheduling
id: Penjadwalan

en: Search for IP address
id: Cari alamat IP

en: Search for IP or username
id: Cari IP atau nama pengguna

en: Search in URL
id: Pencarian di URL

en: Search results for:
id: Hasil pencarian untuk:

en: Search string
id: Pencarian string

en: Searching for malicious code
id: Mencari kode berbahaya

en: Secret Access Token
id: Token Akses Rahasia

en: Secret Access Token is invalid
id: Token Akses Rahasia tidak valid

en: Secret key
id: Kunci rahasia

en: Security Rules
id: Aturan Keamanan

en: Security Scanner
id: Pemindai Keamanan

en: Security Status Monitor
id: Pemantau Status Keamanan

en: Security rules have been updated
id: Aturan keamanan telah diperbarui

en: Select an existing group or enter a new one to add it
id: Pilih grup yang sudah ada atau masukkan grup baru untuk menambahkannya

en: Select file to import.
id: Pilih berkas yang akan diimpor.

en: Select one or more roles
id: Pilih satu atau lebih peran

en: Select widgets to display
id: Pilih widget untuk ditampilkan

en: Send email alerts to %s
id: Kirim peringatan email ke %s

en: Send email alerts to my email
id: Kirim peringatan email ke email saya

en: Send email notification to the admin
id: Kirim pemberitahuan email ke admin

en: Send email report
id: Kirim laporan email

en: Send malicious IP addresses to the Cerber Security Cloud
id: Kirim alamat IP berbahaya ke Cerber Security Cloud

en: Send mobile alerts to %s
id: Kirim peringatan seluler ke %s

en: Send monthly reports on the nth day of month
id: Kirim laporan bulanan pada hari ke-n setiap bulan

en: Send notification if the number of active lockouts above
id: Kirim pemberitahuan jika jumlah penguncian aktif di atas

en: Send notification when a new version of WP Cerber is available
id: Kirim pemberitahuan ketika versi baru WP Cerber tersedia

en: Send notification when a new version of a plugin is available
id: Kirim pemberitahuan ketika versi baru plugin tersedia

en: Send weekly reports on
id: Kirim laporan mingguan tentang

en: Server
id: Pelayan

en: Server Country
id: Negara Server

en: Server Response Cookies
id: Cookie Respons Server

en: Server Response Headers
id: Header Respons Server

en: Sessions
id: Sesi

en: Setting update denied
id: Pengaturan pembaruan ditolak

en: Settings
id: Pengaturan

en: Settings that control behavior of WP Cerber
id: Pengaturan yang mengontrol perilaku WP Cerber

en: Shift admin menu
id: Ubah menu admin

en: Shift the WP Cerber admin menu to the top when navigating through WP Cerber admin pages
id: Pindahkan menu admin WP Cerber ke atas saat menavigasi melalui halaman admin WP Cerber

en: Show "Switched to" notification
id: Tampilkan pemberitahuan "Beralih ke"

en: Show IP WHOIS data
id: Tampilkan data IP WHOIS

en: Show homepage in the Website column
id: Tampilkan beranda di kolom Situs Web

en: Show sign-in attempt details in 2FA emails
id: Tampilkan detail upaya masuk dalam email 2FA

en: Site Integrity
id: Integritas Situs

en: Site Settings
id: Pengaturan Situs

en: Site connection
id: Koneksi situs

en: Site key
id: Kunci situs

en: Site policy enforcement
id: Penegakan kebijakan situs

en: Site settings protection
id: Perlindungan pengaturan situs

en: Site-specific settings
id: Pengaturan khusus situs

en: Size
id: Ukuran

en: Skip files with these extensions
id: Lewati file dengan ekstensi ini

en: Smallest
id: Terkecil

en: Smart
id: Cerdas

en: Software Errors
id: Kesalahan Perangkat Lunak

en: Some errors occurred
id: Beberapa kesalahan terjadi

en: Sorry, human verification failed.
id: Maaf, verifikasi manusia gagal.

en: Sorry, password reset is not allowed for this user.
id: Maaf, pengaturan ulang kata sandi tidak diizinkan untuk pengguna ini.

en: Sort users in the Dashboard
id: Urutkan pengguna di Dasbor

en: Sort users in the Dashboard by date of registration
id: Urutkan pengguna di Dasbor berdasarkan tanggal pendaftaran

en: Source file not found
id: File sumber tidak ditemukan

en: Space Occupied
id: Ruang yang ditempati

en: Spam Events
id: Peristiwa Spam

en: Spam comment denied
id: Komentar spam ditolak

en: Spam comments denied
id: Komentar spam ditolak

en: Spam form submission denied
id: Pengiriman formulir spam ditolak

en: Spam form submissions denied
id: Pengiriman formulir spam ditolak

en: Spam protection for registration, comment, and other forms on the website
id: Perlindungan spam untuk pendaftaran, komentar, dan formulir lain di situs web

en: Specify REST API namespaces to permit when the REST API is disabled. One namespace per line.
id: Tentukan namespace REST API yang diizinkan saat REST API dinonaktifkan. Satu namespace per baris.

en: Specify User-Agents to exclude requests from logging. One item per line.
id: Tentukan User-Agents untuk mengecualikan permintaan dari pencatatan. Satu item per baris.

en: Specify a relative or absolute URL
id: Tentukan URL relatif atau absolut

en: Specify a request path to exclude matching requests from firewall inspection. Omit your website domain name and all GET parameters. One exception per line.
id: Tentukan jalur permintaan untuk mengecualikan permintaan yang cocok dari pemeriksaan firewall. Abaikan nama domain situs web Anda dan semua parameter GET. Satu pengecualian per baris.

en: Specify a request path to exclude matching requests from logging. Use one path per line. To specify a REGEX pattern, enclose a line in a pair of braces. Requests that start with an excluded path or match a REGEX pattern will not be logged.
id: Tentukan jalur permintaan untuk mengecualikan permintaan yang cocok dari pencatatan. Gunakan satu jalur per baris. Untuk menentukan pola REGEX, sertakan baris dalam sepasang kurung kurawal. Permintaan yang dimulai dengan jalur yang dikecualikan atau cocok dengan pola REGEX tidak akan dicatat.

en: Specify any part of a query string or path to exclude matching requests from inspection by the anti-spam engine. One exception per line.
id: Tentukan bagian mana pun dari string kueri atau jalur untuk mengecualikan permintaan yang cocok dari pemeriksaan oleh mesin anti-spam. Satu pengecualian per baris.

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from firewall inspection. One header per line.
id: Tentukan pasangan nama dan nilai yang dipisahkan titik dua untuk mengecualikan permintaan yang cocok dari pemeriksaan firewall. Satu tajuk per baris.

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from scanning for spam. One header per line.
id: Tentukan pasangan nama dan nilai yang dipisahkan titik dua untuk mengecualikan permintaan yang cocok dari pemindaian spam. Satu tajuk per baris.

en: Specify custom PHP code signatures. One item per line. To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
id: Tentukan tanda tangan kode PHP khusus. Satu item per baris. Untuk menentukan pola REGEX, lampirkan seluruh baris dalam dua kurung kurawal.

en: Specify directories to exclude from scanning. One directory per line.
id: Tentukan direktori yang akan dikecualikan dari pemindaian. Satu direktori per baris.

en: Specify email addresses, wildcards or REGEX patterns. Use comma to separate items.
id: Tentukan alamat email, karakter pengganti, atau pola REGEX. Gunakan koma untuk memisahkan item.

en: Specify file extensions to search for. Full scan only. Use comma to separate items.
id: Tentukan ekstensi file yang akan dicari. Hanya pemindaian penuh. Gunakan koma untuk memisahkan item.

en: Standard mode
id: Mode standar

en: Start Full Scan
id: Mulai Pemindaian Penuh

en: Start Quick Scan
id: Mulai Pemindaian Cepat

en: Start typing here to find a country
id: Mulailah mengetik di sini untuk menemukan negara

en: Started
id: Dimulai

en: Stop Scanning
id: Hentikan Pemindaian

en: Stop exposing user details
id: Berhenti mengekspos detail pengguna

en: Stop user enumeration
id: Hentikan enumerasi pengguna

en: Submit forms
id: Kirim formulir

en: Support
id: Mendukung

en: Support Forum
id: Forum Dukungan

en: Suspicious JavaScript code detected
id: Kode JavaScript yang mencurigakan terdeteksi

en: Suspicious SQL code detected
id: Kode SQL yang mencurigakan terdeteksi

en: Suspicious activity
id: Aktivitas mencurigakan

en: Suspicious code found
id: Kode mencurigakan ditemukan

en: Suspicious code instruction found
id: Ditemukan instruksi kode yang mencurigakan

en: Suspicious code signatures found
id: Ditemukan tanda tangan kode yang mencurigakan

en: Suspicious directives found
id: Ditemukan arahan yang mencurigakan

en: Suspicious number of fields
id: Jumlah bidang yang mencurigakan

en: Suspicious number of nested values
id: Jumlah nilai bersarang yang mencurigakan

en: Suspicious requests
id: Permintaan yang mencurigakan

en: Switch to
id: Beralih ke

en: Switch to the Dashboard
id: Beralih ke Dasbor

en: TEST MESSAGE
id: PESAN UJI COBA

en: Terminate
id: Mengakhiri

en: Terminate session
id: Akhiri sesi

en: Terminate the oldest user session on a new login
id: Mengakhiri sesi pengguna terlama pada login baru

en: Terminate user sessions
id: Mengakhiri sesi pengguna

en: Tested up to:
id: Telah diuji hingga:

en: Thank you for being our client.
id: Terima kasih telah menjadi klien kami.

en: The IP address of the last failed attempt to log in is blocked
id: Alamat IP dari upaya terakhir yang gagal untuk masuk diblokir

en: The IP address you are trying to add is already in the list
id: Alamat IP yang Anda coba tambahkan sudah ada dalam daftar

en: The Pushbullet token is valid. You can select devices to receive notifications.
id: Token Pushbullet valid. Anda dapat memilih perangkat untuk menerima notifikasi.

en: The WP Cerber Security plugin has been deactivated
id: Plugin Keamanan WP Cerber telah dinonaktifkan

en: The WP Cerber Security plugin is now active
id: Plugin Keamanan WP Cerber sekarang aktif

en: The alert has been created
id: Peringatan telah dibuat

en: The alert has been deleted
id: Peringatan telah dihapus

en: The code is valid for %s minutes.
id: Kode ini berlaku selama %s menit.

en: The contents of the file have been changed and do not match what exists in the official WordPress repository or a reference file you have uploaded earlier. The file may have been altered by malware, infected by a virus or has been tampered with.
id: Konten berkas telah diubah dan tidak sesuai dengan yang ada di repositori resmi WordPress atau berkas referensi yang telah Anda unggah sebelumnya. Berkas mungkin telah diubah oleh malware, terinfeksi virus, atau telah dirusak.

en: The diagnostic log file is empty.
id: Berkas log diagnostik kosong.

en: The file has been deleted from the quarantine.
id: Berkas telah dihapus dari karantina.

en: The file has been restored to its original location.
id: Berkas telah dikembalikan ke lokasi aslinya.

en: The file is being uploaded, please wait
id: File sedang diunggah, harap tunggu

en: The following settings have been set to their minimum acceptable values.
id: Pengaturan berikut telah ditetapkan ke nilai minimum yang dapat diterima.

en: The full access mode requires the PRO version of WP Cerber
id: Mode akses penuh memerlukan versi PRO WP Cerber

en: The last attempt to log in was denied due to the following reason
id: Upaya terakhir untuk masuk ditolak karena alasan berikut

en: The last update was on %s
id: Pembaruan terakhir ada di %s

en: The list is empty.
id: Daftarnya kosong.

en: The log file has not been created yet.
id: Berkas log belum dibuat.

en: The password you entered for the email address %s is incorrect.
id: Kata sandi yang Anda masukkan untuk alamat email %s salah.

en: The password you entered for the username %s is incorrect.
id: Kata sandi yang Anda masukkan untuk nama pengguna %s salah.

en: The reverse proxy mode has not been enabled. No valid proxy headers found.
id: Mode proxy terbalik belum diaktifkan. Tidak ditemukan header proxy yang valid.

en: The scan has finished
id: Pemindaian telah selesai

en: The scan has finished. Please review the results.
id: Pemindaian telah selesai. Harap tinjau hasilnya.

en: The scan is completed
id: Pemindaian telah selesai

en: The scanner automatically scans the website, removes malware and sends email reports with the results of a scan
id: Pemindai secara otomatis memindai situs web, menghapus malware, dan mengirimkan laporan email dengan hasil pemindaian

en: The scanner identifies this file as missing based on the integrity data (checksums) provided by the developer of %s.
id: Pemindai mengidentifikasi berkas ini sebagai hilang berdasarkan data integritas (checksum) yang disediakan oleh pengembang %s.

en: The scanner monitors file changes, verifies the integrity of WordPress, plugins, and themes, and detects malware
id: Pemindai memantau perubahan file, memverifikasi integritas WordPress, plugin, dan tema, serta mendeteksi malware

en: The scanner recognizes this file as "ownerless" or "not bundled" because it does not belong to any known part of the website and should not be here.
id: Pemindai mengenali berkas ini sebagai "tanpa pemilik" atau "tidak dibundel" karena berkas ini tidak termasuk dalam bagian situs web mana pun dan tidak seharusnya ada di sini.

en: The scanner schedule has been updated
id: Jadwal pemindai telah diperbarui

en: The website has been added successfully
id: Situs web telah berhasil ditambahkan

en: The website you are trying to add is already in the list
id: Situs web yang Anda coba tambahkan sudah ada dalam daftar

en: There are no files in the quarantine at the moment.
id: Tidak ada berkas yang dikarantina saat ini.

en: There is an update to the plugin installed on your website.
id: Ada pembaruan pada plugin yang dipasang di situs web Anda.

en: These features are available in the professional version of WP Cerber.
id: Fitur-fitur ini tersedia dalam versi profesional WP Cerber.

en: These features are provided by %s
id: Fitur-fitur ini disediakan oleh %s

en: These features help your organization to be in compliance with personal data protection laws
id: Fitur-fitur ini membantu organisasi Anda mematuhi undang-undang perlindungan data pribadi

en: These files have been added to the ignore list
id: File-file ini telah ditambahkan ke daftar abaikan

en: These files have been moved to the quarantine
id: File-file ini telah dipindahkan ke karantina

en: These files will never be deleted during automatic cleanup.
id: Berkas-berkas ini tidak akan pernah terhapus selama pembersihan otomatis.

en: These policies are automatically enforced at the end of every scan based on its results. All affected files are moved to the quarantine.
id: Kebijakan ini secara otomatis diberlakukan di akhir setiap pemindaian berdasarkan hasilnya. Semua file yang terpengaruh dipindahkan ke karantina.

en: These restrictions do not apply to IP addresses in the White IP Access List
id: Pembatasan ini tidak berlaku untuk alamat IP dalam Daftar Akses IP Putih

en: These security measures prevent malware injection by blocking unauthorized changes to vital WordPress settings.
id: Tindakan keamanan ini mencegah injeksi malware dengan memblokir perubahan tidak sah pada pengaturan penting WordPress.

en: These security measures prevent site takeovers by blocking unauthorized creation of new user roles and escalation of role capabilities.
id: Tindakan keamanan ini mencegah pengambilalihan situs dengan memblokir pembuatan peran pengguna baru yang tidak sah dan peningkatan kemampuan peran.

en: These security measures protect against site takeovers by preventing creation of unauthorized administrator accounts and escalation of user privileges.
id: Tindakan keamanan ini melindungi terhadap pengambilalihan situs dengan mencegah pembuatan akun administrator yang tidak sah dan peningkatan hak istimewa pengguna.

en: These settings enable you to fine-tune the behavior of anti-spam algorithms and avoid false positives
id: Pengaturan ini memungkinkan Anda untuk menyempurnakan perilaku algoritma anti-spam dan menghindari positif palsu

en: This file contains executable code and may contain obfuscated malware. If this file is a part of a theme or a plugin, it must be located in the theme or the plugin folder. No exception, no excuses.
id: Berkas ini berisi kode yang dapat dieksekusi dan mungkin berisi malware yang disamarkan. Jika berkas ini merupakan bagian dari tema atau plugin, berkas ini harus berada di folder tema atau plugin. Tidak ada pengecualian, tidak ada alasan.

en: This file is missing. It's been deleted or it's not been installed.
id: Berkas ini hilang. Berkas ini telah dihapus atau belum diinstal.

[ctx: This is a risk level.]
en: High
id: Tinggi

[ctx: This is a risk level.]
en: Low
id: Rendah

[ctx: This is a risk level.]
en: Medium
id: Sedang

en: This message is displayed to a user if the IP address of the user's computer is not whitelisted
id: Pesan ini ditampilkan kepada pengguna jika alamat IP komputer pengguna tidak masuk daftar putih.

en: This message was created by
id: Pesan ini dibuat oleh

en: This scan report was generated by the previous version of WP Cerber. Please run a new scan to get consistent and accurate results.
id: Laporan pemindaian ini dibuat oleh WP Cerber versi sebelumnya. Jalankan pemindaian baru untuk mendapatkan hasil yang konsisten dan akurat.

en: This type of file is not supported. Please upload a ZIP archive.
id: Jenis berkas ini tidak didukung. Harap unggah arsip ZIP.

en: This update has not been tested with your version of WordPress
id: Pembaruan ini belum diuji dengan versi WordPress Anda

en: This update requires PHP version %s or higher, you have %s
id: Pembaruan ini memerlukan versi PHP %s atau lebih tinggi, Anda memiliki %s

en: This update requires WordPress version %s or higher, you have %s
id: Pembaruan ini memerlukan WordPress versi %s atau lebih tinggi, Anda memiliki %s

en: This verification PIN code is expired. We have just sent a new one to your email.
id: Kode PIN verifikasi ini telah kedaluwarsa. Kami baru saja mengirimkan kode baru ke email Anda.

en: This website can be managed from a main website
id: Situs web ini dapat dikelola dari situs web utama

en: This website is set as a main website.
id: Situs web ini ditetapkan sebagai situs web utama.

en: This website is set as a managed website.
id: Situs web ini ditetapkan sebagai situs web yang terkelola.

en: To avoid false positives and get better anti-spam performance, please clear the plugin cache.
id: Untuk menghindari positif palsu dan mendapatkan kinerja anti-spam yang lebih baik, harap bersihkan cache plugin.

en: To change reporting settings visit
id: Untuk mengubah pengaturan pelaporan kunjungi

en: To delete the alert, click here
id: Untuk menghapus peringatan, klik di sini

en: To disable remote management and revoke the token, click here:
id: Untuk menonaktifkan manajemen jarak jauh dan mencabut token, klik di sini:

en: To enable WP Cerber updates, add "downloads.wpcerber.com" to the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant
id: Untuk mengaktifkan pembaruan WP Cerber, tambahkan "downloads.wpcerber.com" ke konstanta WP_ACCESSIBLE_HOSTS

en: To enable WP Cerber updates, add the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant defined as "downloads.wpcerber.com" to your wp-config.php file
id: Untuk mengaktifkan pembaruan WP Cerber, tambahkan konstanta WP_ACCESSIBLE_HOSTS yang didefinisikan sebagai "downloads.wpcerber.com" ke file wp-config.php Anda

en: To generate complete reports, activity log entries will be kept for %d days.
id: Untuk menghasilkan laporan lengkap, entri log aktivitas akan disimpan selama %d hari.

en: To get the most out of WP Cerber, follow these steps:
id: Untuk mendapatkan manfaat maksimal dari WP Cerber, ikuti langkah-langkah berikut:

en: To grant access to this website, install this token on the main website. Keep the token secret.
id: Untuk memberikan akses ke situs web ini, pasang token ini di situs web utama. Jaga kerahasiaan token.

en: To modify your reporting settings, navigate to:
id: Untuk mengubah pengaturan pelaporan Anda, navigasikan ke:

en: To proceed, please select the mode for this website
id: Untuk melanjutkan, silakan pilih mode untuk situs web ini

en: To solve this issue you have to reinstall %s or update it to the latest version.
id: Untuk mengatasi masalah ini Anda harus menginstal ulang %s atau memperbaruinya ke versi terbaru.

en: To specify a REGEX pattern wrap a pattern in two forward slashes.
id: Untuk menentukan pola REGEX, bungkus pola dalam dua garis miring ke depan.

en: To specify a REGEX pattern, enclose the exception in two braces.
id: Untuk menentukan pola REGEX, lampirkan pengecualian dalam dua kurung kurawal.

en: To view full report, navigate to:
id: Untuk melihat laporan lengkap, navigasikan ke:

en: Too many erroneous requests
id: Terlalu banyak permintaan yang salah

en: Too many suspicious requests
id: Terlalu banyak permintaan yang mencurigakan

en: Tools
id: Peralatan

en: Top 10 largest files
id: 10 file terbesar

en: Top Offending IP Addresses
id: Alamat IP Paling Sering Terlibat

en: Traffic
id: Lalu lintas

en: Traffic Insights
id: Wawasan Lalu Lintas

en: Traffic Inspection
id: Inspeksi Lalu Lintas

en: Traffic Inspector
id: Inspektur Lalu Lintas

en: Traffic Inspector is a context-aware web application firewall (WAF) that protects your website by recognizing and denying malicious HTTP requests
id: Traffic Inspector adalah firewall aplikasi web (WAF) yang mengetahui konteks yang melindungi situs web Anda dengan mengenali dan menolak permintaan HTTP berbahaya

en: Traffic Logging
id: Pencatatan Lalu Lintas

en: Trash spam comments
id: Komentar spam sampah

en: Try again
id: Coba lagi

en: Two-Factor Authentication
id: Otentikasi Dua Faktor

en: Two-Factor Authentication Email
id: Email Autentikasi Dua Faktor

en: Two-factor authentication
id: Otentikasi dua faktor

en: Two-factor authentication enforced
id: Otentikasi dua faktor diwajibkan

en: Unable to check the integrity due to a DB error
id: Tidak dapat memeriksa integritas karena kesalahan DB

en: Unable to check the integrity of WordPress files due to a network error
id: Tidak dapat memeriksa integritas file WordPress karena kesalahan jaringan

en: Unable to check the integrity of the plugin due to a network error
id: Tidak dapat memeriksa integritas plugin karena kesalahan jaringan

en: Unable to check the integrity of the theme due to a network error
id: Tidak dapat memeriksa integritas tema karena kesalahan jaringan

en: Unable to copy file
id: Tidak dapat menyalin berkas

en: Unable to create required directory
id: Tidak dapat membuat direktori yang diperlukan

en: Unable to delete
id: Tidak dapat menghapus

en: Unable to delete the file
id: Tidak dapat menghapus file

en: Unable to detect IP addresses. No HTTP headers containing a valid IP address were detected. Ensure that your proxy server is configured to include the remote IP address in its HTTP headers.
id: Tidak dapat mendeteksi alamat IP. Tidak ada header HTTP yang berisi alamat IP yang valid yang terdeteksi. Pastikan server proxy Anda dikonfigurasi untuk menyertakan alamat IP jarak jauh dalam header HTTP-nya.

en: Unable to detect IP addresses. The constant CERBER_IP_KEY you specified is mistyped or contains invalid characters.
id: Tidak dapat mendeteksi alamat IP. Konstanta CERBER_IP_KEY yang Anda tentukan salah ketik atau berisi karakter yang tidak valid.

en: Unable to detect IP addresses. The defined constant CERBER_IP_KEY cannot be used to retrieve an IP address because the corresponding value does not contain a valid IP address. Ensure that the correct value is specified for this constant.
id: Tidak dapat mendeteksi alamat IP. Konstanta CERBER_IP_KEY yang ditetapkan tidak dapat digunakan untuk mengambil alamat IP karena nilai yang sesuai tidak berisi alamat IP yang valid. Pastikan nilai yang benar telah ditetapkan untuk konstanta ini.

en: Unable to detect IP addresses. This might be because your website is behind a proxy server. If that is the case, enable proxy support in the plugin settings.
id: Tidak dapat mendeteksi alamat IP. Hal ini mungkin terjadi karena situs web Anda berada di balik server proxy. Jika demikian, aktifkan dukungan proxy di pengaturan plugin.

en: Unable to open file
id: Tidak dapat membuka berkas

en: Unable to process file
id: Tidak dapat memproses berkas

en: Unable to recover
id: Tidak dapat dipulihkan

en: Unable to send a message
id: Tidak dapat mengirim pesan

en: Unable to update the scanner schedule
id: Tidak dapat memperbarui jadwal pemindai

en: Unattended files
id: File yang tidak dijaga

en: Unattended suspicious file
id: File mencurigakan yang tidak dijaga

en: Unknown
id: Tidak dikenal

en: Unknown Google's bot
id: Bot Google yang tidak dikenal

en: Unknown label
id: Label tidak diketahui

en: Unwanted extensions
id: Ekstensi yang tidak diinginkan

en: Unwanted file extension
id: Ekstensi file yang tidak diinginkan

en: Unwanted file extensions
id: Ekstensi file yang tidak diinginkan

en: Updates
id: Pembaruan

en: Upgrade WP Cerber
id: Tingkatkan WP Cerber

en: Upgrade all active plugins
id: Tingkatkan semua plugin yang aktif

en: Upload file
id: Unggah berkas

en: Use 404 template from the active theme
id: Gunakan template 404 dari tema aktif

en: Use ISO 8601 date format for CSV export files
id: Gunakan format tanggal ISO 8601 untuk file ekspor CSV

en: Use REST API
id: Gunakan REST API

en: Use SMTP
id: Gunakan SMTP

en: Use SMTP server to send emails
id: Gunakan server SMTP untuk mengirim email

en: Use WP Cerber's plugin repository
id: Gunakan repositori plugin WP Cerber

en: Use White IP Access List
id: Gunakan Daftar Akses IP Putih

en: Use WordPress proxy settings
id: Gunakan pengaturan proxy WordPress

en: Use XML-RPC
id: Gunakan XML-RPC

en: Use absolute or relative to the home directory paths. One directory per line.
id: Gunakan absolut atau relatif terhadap jalur direktori home. Satu direktori per baris.

en: Use comma to separate items.
id: Gunakan koma untuk memisahkan item.

en: Use comma to separate multiple extensions
id: Gunakan koma untuk memisahkan beberapa ekstensi

en: Use comma to specify multiple values
id: Gunakan koma untuk menentukan beberapa nilai

en: Use custom URL for the WordPress comment form
id: Gunakan URL khusus untuk formulir komentar WordPress

en: Use file
id: Gunakan berkas

en: Use global policies
id: Gunakan kebijakan global

en: Use less restrictive security filters for IP addresses in the White IP Access List
id: Gunakan filter keamanan yang kurang ketat untuk alamat IP di Daftar Akses IP Putih

en: Use less strict spam filtering for AJAX form submissions. May increase spam risk slightly.
id: Gunakan penyaringan spam yang kurang ketat untuk pengiriman formulir AJAX. Mungkin sedikit meningkatkan risiko spam.

en: Use my language
id: Gunakan bahasa saya

en: Use proxy server for outgoing network connections
id: Gunakan server proxy untuk koneksi jaringan keluar

en: Use proxy server to connect to managed websites
id: Gunakan server proxy untuk terhubung ke situs web yang dikelola

en: User
id: Pengguna

en: User Activity
id: Aktivitas Pengguna

en: User Agent
id: Agen Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: User Insights
id: Wawasan Pengguna

en: User Message
id: Pesan Pengguna

en: User Policies
id: Kebijakan Pengguna

en: User Sessions
id: Sesi Pengguna

en: User accounts protection
id: Perlindungan akun pengguna

en: User activated
id: Pengguna diaktifkan

en: User application password created
id: Kata sandi aplikasi pengguna telah dibuat

en: User application password created by %s
id: Kata sandi aplikasi pengguna dibuat oleh %s

en: User application password deleted
id: Kata sandi aplikasi pengguna dihapus

en: User application password deleted by %s
id: Kata sandi aplikasi pengguna dihapus oleh %s

en: User application password updated
id: Kata sandi aplikasi pengguna diperbarui

en: User blocked by administrator
id: Pengguna diblokir oleh administrator

en: User created
id: Dibuat pengguna

en: User created by %s
id: Pengguna dibuat oleh %s

en: User creation denied
id: Pembuatan pengguna ditolak

en: User deleted
id: Pengguna dihapus

en: User deleted by %s
id: Pengguna dihapus oleh %s

en: User has reached the allowed number of concurrent sessions
id: Pengguna telah mencapai jumlah sesi bersamaan yang diizinkan

en: User is blocked
id: Pengguna diblokir

en: User is not allowed to log in
id: Pengguna tidak diizinkan untuk masuk

en: User is not permitted to log into the website
id: Pengguna tidak diizinkan untuk masuk ke situs web

en: User login
id: Login pengguna

en: User message
id: Pesan pengguna

en: User metadata update denied
id: Pembaruan metadata pengguna ditolak

en: User registered
id: Pengguna terdaftar

en: User registration
id: Registrasi pengguna

en: User registration is disabled in the General WordPress Settings.
id: Registrasi pengguna dinonaktifkan di Pengaturan Umum WordPress.

en: User registrations are limited to these roles
id: Registrasi pengguna terbatas pada peran ini

en: User roles protection
id: Perlindungan peran pengguna

en: User row update denied
id: Pembaruan baris pengguna ditolak

en: User session expiration time
id: Waktu kedaluwarsa sesi pengguna

en: User session has been terminated
id: Sesi pengguna telah dihentikan

en: User session terminated
id: Sesi pengguna dihentikan

en: User session terminated by %s
id: Sesi pengguna diakhiri oleh %s

en: User's IP address does not match the one used to log in
id: Alamat IP pengguna tidak cocok dengan yang digunakan untuk masuk

en: User's browser does not match the one used to log in
id: Browser pengguna tidak cocok dengan yang digunakan untuk masuk

en: Username
id: Nama belakang

en: Username is not allowed. Please choose another one.
id: Nama pengguna tidak diizinkan. Silakan pilih yang lain.

en: Username is prohibited
id: Nama pengguna dilarang

en: Username used
id: Nama pengguna yang digunakan

en: Usernames from this list are not allowed to log in or register. Any IP address, have tried to use any of these usernames, will be immediately blocked. Use comma to separate logins.
id: Nama pengguna dari daftar ini tidak diperbolehkan untuk masuk atau mendaftar. Setiap alamat IP yang mencoba menggunakan salah satu nama pengguna ini akan langsung diblokir. Gunakan koma untuk memisahkan login.

en: Users
id: Pengguna

en: Users with these roles are permitted to add new roles
id: Pengguna dengan peran ini diizinkan untuk menambahkan peran baru

en: Users with these roles are permitted to change protected settings
id: Pengguna dengan peran ini diizinkan untuk mengubah pengaturan yang dilindungi

en: Users with these roles are permitted to change role capabilities
id: Pengguna dengan peran ini diizinkan untuk mengubah kemampuan peran

en: Users with these roles are permitted to change sensitive user data
id: Pengguna dengan peran ini diizinkan untuk mengubah data pengguna yang sensitif

en: Users with these roles are permitted to create new accounts
id: Pengguna dengan peran ini diizinkan untuk membuat akun baru

en: Users' Activity
id: Aktivitas Pengguna

en: Verbose
id: Bertele-tele

en: Verified
id: Terverifikasi

en: Verify
id: Memeriksa

en: Verify it's you
id: Verifikasi bahwa itu Anda

en: Verifying the integrity of WordPress
id: Memverifikasi integritas WordPress

en: Verifying the integrity of the plugins
id: Memverifikasi integritas plugin

en: Verifying the integrity of the themes
id: Memverifikasi integritas tema

en: View Activity
id: Lihat Aktivitas

en: View activity for this IP:
id: Lihat aktivitas untuk IP ini:

en: View activity in the Dashboard
id: Lihat aktivitas di Dashboard

en: View all
id: Lihat semua

en: View all REST API requests
id: Lihat semua permintaan REST API

en: View all lockouts:
id: Lihat semua penguncian:

en: View all logged events
id: Lihat semua peristiwa yang dicatat

en: View all logged requests
id: Lihat semua permintaan yang dicatat

en: View bot events
id: Lihat acara bot

en: View denied REST API requests
id: Lihat permintaan REST API yang ditolak

en: View log in reverse
id: Lihat log secara terbalik

en: View log of suspicious and malicious activity from this IP address
id: Lihat log aktivitas mencurigakan dan berbahaya dari alamat IP ini

en: View reCAPTCHA events
id: Lihat acara reCAPTCHA

en: View violations in the log
id: Lihat pelanggaran di log

en: Vulnerabilities
id: Kerentanan

en: Vulnerability
id: Kerentanan

en: Vulnerability found
id: Kerentanan ditemukan

en: WP Cerber %s is available. Please update.
id: WP Cerber %s tersedia. Harap perbarui.

en: WP Cerber Security, Anti-spam & Malware Scan
id: Keamanan WP Cerber, Pemindaian Anti-spam & Malware

en: WP Cerber is now active and has started protecting your site
id: WP Cerber sekarang aktif dan telah mulai melindungi situs Anda

en: WP Cerber processed this request according to this setting
id: WP Cerber memproses permintaan ini sesuai dengan pengaturan ini

en: WP Cerber requires PHP %s or higher. You are running %s.
id: WP Cerber memerlukan PHP %s atau lebih tinggi. Anda menjalankan %s.

en: WP Cerber requires WordPress %s or higher. You are running %s.
id: WP Cerber memerlukan WordPress %s atau yang lebih tinggi. Anda menjalankan %s.

en: Want to make WP Cerber even more powerful?
id: Ingin membuat WP Cerber lebih hebat lagi?

en: Warning!
id: Peringatan!

en: We have not found any integrity data to verify
id: Kami tidak menemukan data integritas untuk diverifikasi

en: We need your support to keep moving forward
id: Kami butuh dukungan Anda untuk terus maju

en: We're sorry, you are not allowed to proceed
id: Maaf, Anda tidak diizinkan untuk melanjutkan

en: We've sent a verification PIN code to your email
id: Kami telah mengirimkan kode PIN verifikasi ke email Anda

en: Website
id: Situs web

en: Website Owner
id: Pemilik Situs Web

en: Website Properties
id: Properti Situs Web

en: Website URL
id: URL situs web

en: Website has been deleted
id: %d situs web telah dihapus

en: Website:
id: Situs web:

en: Weekly Report
id: Laporan Mingguan

en: What do you want to export?
id: Apa yang ingin Anda ekspor?

en: What do you want to import?
id: Apa yang ingin Anda impor?

en: When the limit on concurrent user sessions is reached
id: Ketika batas sesi pengguna bersamaan tercapai

en: When you click the button below you will get a configuration file, which you can upload on another site.
id: Ketika Anda mengklik tombol di bawah ini Anda akan mendapatkan berkas konfigurasi, yang dapat Anda unggah di situs lain.

en: When you click the button below, file will be uploaded and all existing settings will be overridden.
id: Ketika Anda mengklik tombol di bawah, berkas akan diunggah dan semua pengaturan yang ada akan ditimpa.

en: When you click the button below, the default WP Cerber settings will be loaded. The Custom login URL and Access Lists will not be changed.
id: Saat Anda mengklik tombol di bawah, pengaturan WP Cerber default akan dimuat. URL login Kustom dan Daftar Akses tidak akan diubah.

en: Where to email notifications
id: Ke mana harus mengirim email notifikasi

en: Where to email reports
id: Ke mana mengirim laporan lewat email

en: Where to send emails generated by WP Cerber
id: Ke mana mengirim email yang dibuat oleh WP Cerber

en: White IP Access List
id: Daftar Akses IP Putih

en: WooCommerce Log In
id: Masuk ke WooCommerce

en: WooCommerce Log Out
id: Keluar dari WooCommerce

en: WordPress
id: Bahasa Indonesia: WordPress

en: WordPress uploads analysis
id: Analisis unggahan WordPress

en: Write failed login attempts to the system log file
id: Tuliskan upaya login yang gagal ke file log sistem

en: XML-RPC Payload
id: Muatan XML-RPC

en: XML-RPC is disabled in the Hardening settings of WP Cerber.
id: XML-RPC dinonaktifkan dalam pengaturan Pengerasan WP Cerber.

en: Yes
id: Ya

en: You
id: Anda

en: You are here:
id: Anda di sini:

en: You are not allowed to log in. Ask your administrator for assistance.
id: Anda tidak diizinkan masuk. Mintalah bantuan administrator Anda.

en: You are not allowed to proceed. Ask your administrator for assistance.
id: Anda tidak diizinkan untuk melanjutkan. Mintalah bantuan administrator Anda.

en: You are not allowed to register.
id: Anda tidak diizinkan mendaftar.

en: You cannot add your IP address or network
id: Anda tidak dapat menambahkan alamat IP atau jaringan Anda

en: You have %d login attempt remaining.
id: %d percobaan login tersisa.

en: You have disabled the default login page. Ensure that you have configured an alternative login page. Otherwise, you will not be able to log in.
id: Anda telah menonaktifkan halaman login default. Pastikan Anda telah mengonfigurasi halaman login alternatif. Jika tidak, Anda tidak akan dapat login.

en: You have entered an incorrect verification PIN code
id: Anda telah memasukkan kode PIN verifikasi yang salah

en: You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minutes.
id: Anda telah melampaui jumlah percobaan login yang diizinkan. Silakan coba lagi dalam %d menit.

en: You have only one login attempt remaining.
id: Anda hanya memiliki satu kali percobaan login tersisa.

en: You have switched back to the main website
id: Anda telah beralih kembali ke situs web utama

en: You have switched to %s
id: Anda telah beralih ke %s

en: You have to upload a ZIP archive from which you've installed it. This enables the security scanner to verify the integrity of the code and detect malware.
id: Anda harus mengunggah arsip ZIP tempat Anda menginstalnya. Ini memungkinkan pemindai keamanan untuk memverifikasi integritas kode dan mendeteksi malware.

en: You or someone else trying to log into the website. We have to verify that it's you. If this wasn't you, please immediately reset your password to safeguard your account.
id: Anda atau orang lain mencoba masuk ke situs web. Kami harus memverifikasi bahwa itu memang Anda. Jika bukan Anda, segera atur ulang kata sandi Anda untuk melindungi akun Anda.

en: You will be notified when such an event occurs
id: Anda akan diberitahu ketika peristiwa tersebut terjadi

en: Your IP address
id: Alamat IP Anda

en: Your IP address %s has been added to the White IP Access List
id: Alamat IP Anda %s telah ditambahkan ke Daftar Akses IP Putih

en: Your IP address is detected as %s. Make sure it is equal to your IP address on this page: %s.
id: Alamat IP Anda terdeteksi sebagai %s. Pastikan alamat IP Anda sama dengan alamat IP Anda di halaman ini: %s.

en: Your last sign-in was on %s from the IP address %s
id: Login terakhir pada %s dari alamat IP %s

en: Your license is valid until
id: Lisensi Anda berlaku sampai

en: Your login page:
id: Halaman login Anda:

en: Your request looks suspiciously similar to automated requests from spam posting software or it has been denied by a security policy configured by the website administrator.
id: Permintaan Anda tampak sangat mirip dengan permintaan otomatis dari perangkat lunak posting spam atau telah ditolak oleh kebijakan keamanan yang dikonfigurasi oleh administrator situs web.

en: active
id: aktif

en: days
id: hari

en: deactivate
id: menonaktifkan

en: disabled
id: dengan disabilitas

[ctx: e.g. blocked by John at 11:00]
en: blocked by %s at %s
id: diblokir oleh %s di %s

en: enabled
id: diaktifkan

en: entry
id: entri

en: failed attempts
id: usaha yang gagal

en: hours interval check
id: pemeriksaan interval jam

en: https://talk.wpcerber.com
id: https://pembicaraan.wpcerber.com

en: if empty, the default format %s will be used
id: jika kosong, format default %s akan digunakan

en: if empty, the email addresses from the notification settings will be used
id: jika kosong, alamat email dari pengaturan notifikasi akan digunakan

en: if empty, the website administrator email %s will be used
id: jika kosong, email administrator situs web %s akan digunakan

en: in 24 hours
id: dalam 24 jam

en: lockouts
id: penguncian

en: milliseconds
id: milidetik

en: minutes
id: menit

en: minutes (leave empty to use the default WordPress value)
id: menit (biarkan kosong untuk menggunakan nilai WordPress default)

en: most active in the last 24 hours
id: paling aktif dalam 24 jam terakhir

en: most frequent incidents and events in the last 24 hours
id: insiden dan peristiwa paling sering terjadi dalam 24 jam terakhir

en: most recent authentication issues and requests
id: masalah dan permintaan otentikasi terbaru

en: most recent user events
id: peristiwa pengguna terkini

en: most recent user registrations
id: pendaftaran pengguna terbaru

en: most recent violations of security rules
id: pelanggaran aturan keamanan terkini

en: no connection
id: tidak ada koneksi

en: not active
id: tidak aktif

en: notifications are allowed per hour (0 means unlimited)
id: notifikasi diperbolehkan per jam (0 berarti tidak terbatas)

en: number of logins
id: jumlah login

en: once a day at
id: sekali sehari di

en: only digits are allowed
id: hanya angka yang diizinkan

en: or
id: atau

[ctx: preposition of time like: at 11:00]
en: at
id: pada

en: reCAPTCHA settings
id: pengaturan reCAPTCHA

en: reCAPTCHA settings are incorrect
id: Pengaturan reCAPTCHA salah

en: reCAPTCHA verification failed
id: Verifikasi reCAPTCHA gagal

en: reCAPTCHA verified
id: reCAPTCHA terverifikasi

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
en: Only selected countries are permitted to %s. All others are not.
id: Hanya negara-negara tertentu yang diizinkan untuk %s. Negara-negara lainnya tidak.

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
en: Selected countries are not permitted to %s. All others are allowed to.
id: Negara-negara tertentu tidak diizinkan untuk %s. Semua negara lainnya diizinkan.

en: unknown
id: tidak dikenal

en: unlimited
id: tak terbatas

en: unspecified
id: tidak ditentukan

en: user
id: pengguna

en: username is prohibited
id: nama pengguna dilarang

en: view all
id: Lihat semua
