WP Cerber Security - en to it translation catalogue (1252 entries)

en: Limit login attempts
it: Limita i tentativi di accesso

en: minutes
it: minuti

en: Site connection
it: Connessione al sito

en: Proactive security rules
it: Regole di sicurezza proattive

en: Block subnet
it: Blocca sottorete

en: Custom login page
it: Pagina di accesso personalizzata

en: Custom login URL
it: URL di accesso personalizzato

en: Citadel mode
it: Modalità Citadel

en: Duration
it: Durata

en: Notifications
it: Notifiche

en: Access Lists
it: Liste di accesso

en: Activity
it: Attività

en: Lockouts
it: Blocchi

en: Date
it: Data

en: Local User
it: Utente locale

en: Username used
it: Nome utente utilizzato

en: Logged in
it: Accesso effettuato

en: Logged out
it: Disconnesso

en: Login failed
it: Accesso non riuscito

en: IP blocked
it: IP bloccato

en: Locked out
it: Bloccato

en: IP blacklisted
it: IP in blacklist

en: Password changed
it: Password modificata

en: Remove
it: Rimuovi

en: Lockout for %s was removed
it: Il blocco per %s è stato rimosso

en: White IP Access List
it: Elenco IP consentiti

en: Black IP Access List
it: Elenco IP consentiti

en: List is empty
it: Elenco vuoto

en: View Activity
it: Visualizza attività

en: Settings
it: Impostazioni

en: Last login
it: Ultimo accesso

en: Never
it: Mai

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: My site is behind a reverse proxy
it: Il sito è dietro un reverse proxy

en: Make your protection smarter!
it: Rendi la protezione più intelligente!

en: Please enable Permalinks to use this feature. Set Permalink Settings to something other than Default.
it: Abilitare i permalink per usare questa funzione. Impostare le impostazioni dei permalink su un valore diverso da Predefinito.

en: Main Settings
it: Impostazioni principali

en: Help
it: Guida

en: Increase lockout duration to %s hours after %s lockouts in the last %s hours
it: Aumenta la durata del blocco a %s ore dopo %s blocchi nelle ultime %s ore

en: You are not allowed to log in. Ask your administrator for assistance.
it: Accesso non consentito. Contattare l’amministratore per assistenza.

en: Expires
it: Scadenza

en: No lockouts at the moment. The sky is clear.
it: Nessun blocco al momento. Tutto regolare.

en: Can't activate WP Cerber due to a database error.
it: Impossibile attivare WP Cerber a causa di un errore del database.

en: days
it: giorni

en: Cerber Quick View
it: Vista rapida Cerber

en: Always block entire subnet Class C of intruders IP
it: Blocca sempre l’intera sottorete di classe C degli IP degli intrusi

en: Click to send test
it: Fai clic per inviare il test

en: Attention! You have changed the login URL! The new login URL is
it: Attenzione! L’URL di accesso è stato modificato! Il nuovo URL di accesso è

en: Comments
it: Commenti

en: Tools
it: Strumenti

en: Export settings to the file
it: Esporta impostazioni nel file

en: When you click the button below you will get a configuration file, which you can upload on another site.
it: Facendo clic sul pulsante qui sotto verrà scaricato un file di configurazione, che potrà essere caricato su un altro sito.

en: What do you want to export?
it: Cosa esportare?

en: Download file
it: Scarica file

en: Import settings from the file
it: Importa impostazioni dal file

en: When you click the button below, file will be uploaded and all existing settings will be overridden.
it: Quando si fa clic sul pulsante qui sotto, il file verrà caricato e tutte le impostazioni esistenti verranno sovrascritte.

en: Select file to import.
it: Seleziona il file da importare.

en: What do you want to import?
it: Cosa importare?

en: Upload file
it: Carica file

en: No file was uploaded or file is corrupted
it: Nessun file caricato o file danneggiato

en: Error while parsing file
it: Errore durante l’analisi del file

en: Hostname
it: Nome host

en: unknown
it: sconosciuto

en: active
it: attivo

en: deactivate
it: disattiva

en: not active
it: non attivo

en: disabled
it: disabilitato

en: failed attempts
it: tentativi non riusciti

en: in 24 hours
it: entro 24 ore

en: view all
it: visualizza tutto

en: lockouts
it: blocchi

en: Lockouts at the moment
it: Blocco attivo in questo momento

en: Last lockout
it: Ultimo blocco

en: entry | entries
it[0]: voce
it[1]: voci

en: Load default settings
it: Carica impostazioni predefinite

en: New Custom login URL
it: Nuovo URL di accesso personalizzato

en: Use file
it: Usa file

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Reason
it: Motivo

en: Add IP to the Black List
it: Aggiungi IP alla blacklist

en: Abuse email:
it: Email di abuso:

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Hardening WordPress
it: Rafforzamento di WordPress

en: Stop user enumeration
it: Interrompi enumerazione utenti

en: Disable XML-RPC
it: Disabilita XML-RPC

en: Block access to the XML-RPC server (including Pingbacks and Trackbacks)
it: Blocca l’accesso al server XML-RPC (inclusi Pingback e Trackback)

en: Disable feeds
it: Disattiva feed

en: Block access to the RSS, Atom and RDF feeds
it: Blocca l’accesso ai feed RSS, Atom e RDF

en: Disable REST API
it: Disabilita API REST

en: WP Cerber is now active and has started protecting your site
it: WP Cerber è ora attivo e ha iniziato a proteggere il sito

en: Action
it: Azione

en: Incorrect IP address or IP range
it: Indirizzo IP o intervallo IP non valido

en: Network:
it: Rete:

en: Add network to the Black List
it: Aggiungi rete alla blacklist

en: Attention! Citadel mode is now active. Nobody is able to log in.
it: Attenzione! La modalità Citadel è ora attiva. Nessun accesso è consentito.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: ERROR:
it: ERRORE:

en: Human verification failed. Please click the square box in the reCAPTCHA block below.
it: Verifica umana non riuscita. Fare clic sul riquadro quadrato nel blocco reCAPTCHA qui sotto.

en: Username is not allowed. Please choose another one.
it: Nome utente non consentito. Scegliere un altro nome.

en: unspecified
it: non specificato

en: Number of lockouts is increasing
it: Il numero di blocchi è in aumento

en: Website
it: Sito web

en: Import settings
it: Importa impostazioni

en: Prohibited usernames
it: Nomi utente non consentiti

en: Usernames from this list are not allowed to log in or register. Any IP address, have tried to use any of these usernames, will be immediately blocked. Use comma to separate logins.
it: I nomi utente presenti in questo elenco non possono effettuare l’accesso né la registrazione. Qualsiasi indirizzo IP che tenti di usare uno di questi nomi utente verrà bloccato immediatamente. Usare la virgola per separare i nomi utente.

en: reCAPTCHA settings
it: Impostazioni reCAPTCHA

en: Site key
it: Chiave del sito

en: Secret key
it: Chiave segreta

en: Enable reCAPTCHA for WordPress registration form
it: Abilita reCAPTCHA per il modulo di registrazione di WordPress

en: Enable reCAPTCHA for WordPress login form
it: Abilita reCAPTCHA per il modulo di accesso di WordPress

en: Before you can start using reCAPTCHA, you have to obtain Site key and Secret key on the Google website
it: Prima di poter utilizzare reCAPTCHA, è necessario ottenere la chiave del sito e la chiave segreta sul sito web di Google

en: Know more
it: Ulteriori informazioni

en: User created
it: Utente creato

en: User registered
it: Utente registrato

en: reCAPTCHA verification failed
it: Verifica reCAPTCHA non riuscita

en: reCAPTCHA settings are incorrect
it: Impostazioni reCAPTCHA non corrette

en: Attempt to access prohibited URL
it: Tentativo di accesso a URL vietato

en: Attempt to log in with prohibited username
it: Tentativo di accesso con nome utente non consentito

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce registration form
it: Abilita reCAPTCHA per il modulo di registrazione di WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WordPress lost password form
it: Abilita reCAPTCHA per il modulo password dimenticata di WordPress

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce lost password form
it: Abilita reCAPTCHA per il modulo password dimenticata di WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce login form
it: Abilita reCAPTCHA per il modulo di accesso WooCommerce

en: Request to the Google reCAPTCHA service failed
it: Richiesta al servizio Google reCAPTCHA non riuscita

en: View all
it: Visualizza tutto

en: Recently locked out IP addresses
it: Indirizzi IP bloccati di recente

en: OK, nail them all
it: OK, bloccarli tutti

en: NO, maybe later
it: NO, forse più tardi

en: Want to make WP Cerber even more powerful?
it: Vuoi rendere WP Cerber ancora più potente?

en: Allow WP Cerber to send locked out malicious IP addresses to Cerber Lab. This helps the plugin team to develop new algorithms for WP Cerber that will defend WordPress against new threats and botnets that are appearing  everyday. You can disable the sending in the plugin settings at any time.
it: Consenti a WP Cerber di inviare gli indirizzi IP malevoli bloccati a Cerber Lab. Questo aiuta il team del plugin a sviluppare nuovi algoritmi per WP Cerber che proteggeranno WordPress dalle nuove minacce e botnet che compaiono ogni giorno. L’invio può essere disattivato in qualsiasi momento nelle impostazioni del plugin.

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: User login
it: Accesso utente

en: User ID
it: ID utente

en: Export
it: Esporta

en: Search for IP or username
it: Cerca IP o nome utente

en: Filter
it: Filtro

en: Cerber Dashboard
it: Dashboard Cerber

en: Cerber tools
it: Strumenti Cerber

en: User
it: Utente

en: Search string
it: Stringa di ricerca

en: Date format
it: Formato data

en: if empty, the default format %s will be used
it: se vuoto, verrà utilizzato il formato predefinito %s

en: Push notifications
it: Notifiche push

en: Email notifications
it: Notifiche email

en: Use comma to specify multiple values
it: Usare la virgola per specificare più valori

en: All connected devices
it: Tutti i dispositivi connessi

en: No devices found
it: Nessun dispositivo trovato

en: Not available
it: Non disponibile

en: Password reset requested
it: Richiesta di reimpostazione della password

en: Apply limit login rules to IP addresses in the White IP Access List
it: Applica le regole di limitazione degli accessi agli IP nella White IP Access List

en: Invisible reCAPTCHA
it: reCAPTCHA invisibile

en: Enable invisible reCAPTCHA
it: Abilita reCAPTCHA invisibile

en: (do not enable it unless you get and enter the Site and Secret keys for the invisible version)
it: (non abilitarla se non si ottengono e inseriscono le chiavi Site e Secret per la versione invisibile)

en: Enable reCAPTCHA for WordPress comment form
it: Abilita reCAPTCHA per il modulo dei commenti di WordPress

en: Limit attempts
it: Limita tentativi

en: Lock out IP address for %s minutes after %s failed attempts within %s minutes
it: Blocca l’indirizzo IP per %s minuti dopo %s tentativi non riusciti entro %s minuti

en: In the Citadel mode nobody is able to log in except IPs from the White IP Access List. Active user sessions will not be affected.
it: In modalità Citadel, solo gli IP presenti nella White IP Access List possono effettuare l’accesso. Le sessioni utente attive non saranno interessate.

en: Event
it: Evento

en: Spam comments denied
it: Commenti spam rifiutati

en: Malicious IP addresses detected
it: Rilevati indirizzi IP dannosi

en: Lockouts occurred
it: Blocchi effettuati

en: You are not allowed to register.
it: Registrazione non consentita.

en: Spam comment denied
it: Commento spam rifiutato

en: Attempt to log in denied
it: Tentativo di accesso negato

en: Attempt to register denied
it: Tentativo di registrazione negato

en: Malicious activities mitigated
it: Attività dannose mitigate

en: Diagnostic
it: Diagnostica

en: License
it: Licenza

en: Sorry, human verification failed.
it: Verifica umana non riuscita.

en: Comment processing
it: Elaborazione commenti

en: If a spam comment detected
it: Se viene rilevato un commento spam

en: Trash spam comments
it: Cestina i commenti spam

en: Move spam comments to trash after
it: Sposta i commenti spam nel cestino dopo

en: Spam form submission denied
it: Invio del modulo di spam negato

en: Protect all forms on the website with bot detection engine
it: Proteggi tutti i moduli del sito web con il motore di rilevamento bot

en: Country
it: Paese

en: Cerber Security Rules
it: Regole di sicurezza Cerber

en: Security Rules
it: Regole di sicurezza

en: Failed login attempts
it: Tentativi di accesso non riusciti

en: Registered
it: Registrato

en: You
it: Tu

en: Spam form submissions denied
it: Invii di moduli spam negati

en: Getting Started Guide
it: Guida introduttiva

en: Countries
it: Paesi

en: Permitted for one country | Permitted for %d countries
it[0]: Permesso per un paese
it[1]: Permesso per %d paesi

en: No rule
it: Nessuna regola

en: Security rules have been updated
it: Le regole di sicurezza sono state aggiornate

en: Form submission denied
it: Invio del modulo negato

en: Comment denied
it: Commento negato

en: Request to REST API denied
it: Richiesta all’API REST negata

en: Bot detected
it: Bot rilevato

en: Citadel mode is active
it: Modalità Citadel attiva

en: Malicious activity detected
it: Attività dannosa rilevata

en: Blocked by country rule
it: Bloccato dalla regola paese

en: Limit reached
it: Limite raggiunto

en: Multiple suspicious activities
it: Più attività sospette

en: Registration limit
it: Limite di registrazione

en: Start typing here to find a country
it: Inizia a digitare qui per trovare un paese

en: Click on a country name to add it to the list of selected countries
it: Fare clic sul nome di un paese per aggiungerlo all’elenco dei paesi selezionati

en: Submit forms
it: Invia moduli

en: Post comments
it: Pubblica commenti

en: Register on the website
it: Registrati sul sito

en: Use XML-RPC
it: Usa XML-RPC

en: Use REST API
it: Usa API REST

en: Deny it completely
it: Nega completamente

en: Mark it as spam
it: Segna come spam

en: If you use a caching plugin, you have to add your new login URL to the list of pages not to cache.
it: Se si utilizza un plugin di caching, è necessario aggiungere il nuovo URL di accesso all’elenco delle pagine da non mettere in cache.

en: To change reporting settings visit
it: Per modificare le impostazioni di report visita

en: Your login page:
it: Pagina di accesso:

en: Your license is valid until
it: Licenza valida fino al

en: Activity details
it: Dettagli attività

en: Click to send now
it: Fai clic per inviare ora

en: Not permitted for one country | Not permitted for %d countries
it[0]: Non permesso per un paese
it[1]: non permesso per %d paesi

en: Weekly Report
it: Report settimanale

en: Use 404 template from the active theme
it: Usa il template 404 dal tema attivo

en: Display simple 404 page
it: Mostra pagina 404 semplice

en: Optional comment for this entry
it: Commento facoltativo per questa voce

en: You cannot add your IP address or network
it: Impossibile aggiungere l’indirizzo IP o la rete

en: To specify a REGEX pattern wrap a pattern in two forward slashes.
it: Per specificare un pattern REGEX, racchiudere il pattern tra due barre oblique (/).

en: Traffic Inspector
it: Controllo traffico

en: Traffic
it: Traffico

en: Request
it: Richiesta

en: Host Info
it: Informazioni host

en: User Agent
it: User agent

en: Form submissions
it: Invii dei moduli

en: Page Not Found
it: Pagina non trovata

en: Longer than
it: Più lungo di

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Check for requests
it: Verifica richieste

en: Not specified
it: Non specificato

en: Logging mode
it: Modalità di registrazione

en: Logging disabled
it: Registrazione disattivata

en: Smart
it: Intelligente

en: All traffic
it: Tutto il traffico

en: Mask these form fields
it: Offusca questi campi del modulo

en: milliseconds
it: millisecondi

en: Save request fields
it: Salva campi richiesta

en: Page generation time threshold
it: Soglia tempo generazione pagina

en: enabled
it: abilitato

en: no connection
it: nessuna connessione

en: Last seen
it: Ultimo accesso

en: We're sorry, you are not allowed to proceed
it: Spiacenti, non è consentito procedere

en: Save request headers
it: Salva intestazioni richiesta

en: Save $_SERVER
it: Salva $_SERVER

en: Save request cookies
it: Salva i cookie della richiesta

en: Protect admin scripts
it: Proteggi gli script di amministrazione

en: Block unauthorized access to load-scripts.php and load-styles.php
it: Blocca gli accessi non autorizzati a load-scripts.php e load-styles.php

en: Unable to delete the file
it: Impossibile eliminare il file

en: Load security engine
it: Carica motore di sicurezza

en: Legacy mode
it: Modalità legacy

en: Standard mode
it: Modalità standard

en: Plugin initialization mode has not been changed
it: La modalità di inizializzazione del plugin non è stata modificata

en: File upload denied
it: Caricamento file negato

en: Be careful about enabling these options.
it: Prestare attenzione prima di abilitare queste opzioni.

en: If you forget your Custom login URL, you will be unable to log in.
it: Se si dimentica l’URL di accesso personalizzato, non sarà possibile effettuare l’accesso.

en: Site Integrity
it: Integrità del sito

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Quick Scan
it: Scansione rapida

en: Full Scan
it: Scansione completa

en: Denied
it: Negato

en: Use White IP Access List
it: Usa elenco IP consentiti

en: Disable dashboard redirection
it: Disabilita reindirizzamento dashboard

en: Disable automatic redirection to the login page when /wp-admin/ is requested by an unauthorized request
it: Disabilita il reindirizzamento automatico alla pagina di accesso quando /wp-admin/ viene richiesto da una richiesta non autorizzata

en: Scanner settings
it: Impostazioni scanner

en: Custom signatures
it: Firme personalizzate

en: Specify custom PHP code signatures. One item per line. To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
it: Specifica firme personalizzate per il codice PHP. Un elemento per riga. Per specificare un pattern REGEX, racchiudere l’intera riga tra due parentesi graffe.

en: Unwanted file extensions
it: Estensioni di file indesiderate

en: Specify file extensions to search for. Full scan only. Use comma to separate items.
it: Specifica le estensioni di file da cercare. Solo scansione completa. Usa la virgola per separare gli elementi.

en: Directories to exclude
it: Directory da escludere

en: Delete quarantined files after
it: Elimina i file in quarantena dopo

en: Launch Quick Scan
it: Avvia scansione rapida

en: Every hour
it: Ogni ora

en: Every 3 hours
it: Ogni 3 ore

en: Every 6 hours
it: Ogni 6 ore

en: Launch Full Scan
it: Avvia scansione completa

en: Low severity
it: Gravità bassa

en: Medium severity
it: Gravità media

en: High severity
it: Gravità alta

en: Report an issue if any of the following is true
it: Segnala un problema se è vera una delle seguenti condizioni

en: Send email report
it: Invia rapporto via email

en: After every scan
it: Dopo ogni scansione

en: If any changes in scan results occurred
it: Se si verificano modifiche nei risultati della scansione

en: Include file sizes
it: Includi dimensioni file

en: Include scan errors
it: Includi errori di scansione

en: Security Scanner
it: Scanner di sicurezza

en: Scheduling
it: Pianificazione

en: Currently a scheduled scan in progress. Please wait until it is finished.
it: Scansione pianificata in corso. Attendere il completamento.

en: Previous scan started %s has not been completed. Continue scanning?
it: La scansione avviata il %s non è stata completata. Continuare la scansione?

en: It seems this website has never been scanned. To start scanning click the button below.
it: Sembra che questo sito non sia mai stato analizzato. Per avviare la scansione, fare clic sul pulsante qui sotto.

en: Start Quick Scan
it: Avvia scansione rapida

en: Start Full Scan
it: Avvia scansione completa

en: Stop Scanning
it: Interrompi scansione

en: Continue Scanning
it: Continua scansione

en: Delete
it: Elimina

en: Verified
it: Verificato

en: Integrity data not found
it: Dati di integrità non trovati

en: Unable to check the integrity of the plugin due to a network error
it: Impossibile verificare l’integrità del plugin a causa di un errore di rete

en: Unable to check the integrity of WordPress files due to a network error
it: Impossibile verificare l’integrità dei file di WordPress a causa di un errore di rete

en: Unable to check the integrity of the theme due to a network error
it: Impossibile verificare l’integrità del tema a causa di un errore di rete

en: Unable to process file
it: Impossibile elaborare il file

en: Unable to open file
it: Impossibile aprire il file

en: Checksum mismatch
it: Checksum non corrispondente

en: Suspicious code found
it: Codice sospetto rilevato

en: Unattended suspicious file
it: File sospetto non presidiato

en: Executable code found
it: Codice eseguibile rilevato

en: Unwanted file extension
it: Estensione di file non consentita

en: New file
it: Nuovo file

en: Custom signature found
it: Firma personalizzata trovata

en: Parsing the list of files
it: Analisi dell’elenco di file

en: Checking for new and modified files
it: Verifica di file nuovi e modificati

en: Verifying the integrity of WordPress
it: Verifica dell’integrità di WordPress

en: Verifying the integrity of the plugins
it: Verifica dell’integrità dei plugin

en: Verifying the integrity of the themes
it: Verifica dell’integrità dei temi

en: Searching for malicious code
it: Ricerca di codice dannoso

en: Finalizing the scan
it: Finalizzazione della scansione

en: Files to scan
it: File da analizzare

en: Critical issues
it: Problemi critici

en: Issues total
it: Totale problemi

en: Scanner Report
it: Report scanner

en: If new issues found
it: Se vengono rilevati nuovi problemi

en: Suspicious directives found
it: Direttive sospette rilevate

en: Suspicious code instruction found
it: Istruzione di codice sospetta rilevata

en: Suspicious code signatures found
it: Trovate firme di codice sospette

en: To solve this issue you have to reinstall %s or update it to the latest version.
it: Per risolvere questo problema è necessario reinstallare %s o aggiornarlo all’ultima versione.

en: Please upload a reference ZIP archive
it: Caricare un archivio ZIP di riferimento

en: Resolve issue
it: Risolvi problema

en: We have not found any integrity data to verify
it: Nessun dato di integrità trovato per la verifica

en: You have to upload a ZIP archive from which you've installed it. This enables the security scanner to verify the integrity of the code and detect malware.
it: È necessario caricare l’archivio ZIP da cui è stato installato. Questo consente allo scanner di sicurezza di verificare l’integrità del codice e rilevare eventuale malware.

en: Full Scan Report
it: Report scansione completa

en: Quick Scan Report
it: Report scansione rapida

en: Files scanned
it: File analizzati

en: Check for activities
it: Verifica attività

en: Activated
it: Attivato

en: Malicious request denied
it: Richiesta dannosa negata

en: User activated
it: Utente attivato

en: Suspicious number of fields
it: Numero sospetto di campi

en: Suspicious number of nested values
it: Numero sospetto di valori annidati

en: Malicious code detected
it: Codice dannoso rilevato

en: Attempt to upload a file with malicious code
it: Tentativo di caricamento di un file con codice dannoso

en: Bytes
it: Byte

en: Vulnerability found
it: Vulnerabilità rilevata

en: Unable to check the integrity due to a DB error
it: Impossibile verificare l’integrità a causa di un errore del database

en: Automated recurring scan schedule
it: Pianificazione automatica delle scansioni ricorrenti

en: Scan results reporting
it: Report dei risultati della scansione

en: Suspicious activity
it: Attività sospetta

en: Errors
it: Errori

note: Description of the plugin
en: Defends WordPress against hacker attacks, spam, trojans, and viruses. Malware scanner and integrity checker. Hardening WordPress with a set of comprehensive security algorithms. Spam protection with a sophisticated bot detection engine and reCAPTCHA. Tracks user and intruder activity with powerful email, mobile and desktop notifications.
it: Protegge WordPress da attacchi hacker, spam, trojan e virus. Scanner malware e controllo di integrità. Rafforza WordPress con un set completo di algoritmi di sicurezza. Protezione antispam con un sofisticato motore di rilevamento bot e reCAPTCHA. Monitora l’attività di utenti e intrusi con potenti notifiche email, mobile e desktop.

en: You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minutes.
it: Numero massimo di tentativi di accesso superato. Riprovare tra %d minuti.

[ctx: preposition of time like: at 11:00]
note: 'at' is a preposition of time, used in contexts like "at 11:00" or "at midnight".
en: at
it: alle

en: Quarantine
it: Quarantena

en: Started
it: Avviato

en: Finished
it: Completato

en: Performance
it: Prestazioni

en: Vulnerabilities
it: Vulnerabilità

en: New files
it: Nuovi file

en: Changed files
it: File modificati

en: Unwanted extensions
it: Estensioni indesiderate

en: Unattended files
it: File incustoditi

en: Scanned
it: Scansionato

en: There are no files in the quarantine at the moment.
it: Al momento non ci sono file in quarantena.

en: Restore
it: Ripristina

en: Automatic deletion
it: Eliminazione automatica

en: Size
it: Dimensione

en: The file has been restored to its original location.
it: Il file è stato ripristinato nella posizione originale.

en: Integrity
it: Integrità

en: Attempt to upload malicious file denied
it: Tentativo di caricamento di file dannoso negato

en: Awesome!
it: Ottimo!

en: Automatic cleanup of malware and suspicious files
it: Pulizia automatica di malware e file sospetti

en: Files in the sessions directory
it: File nella directory delle sessioni

en: Files in these directories
it: File in queste directory

en: Files with these extensions
it: File con queste estensioni

en: Use comma to separate items.
it: Usare la virgola per separare gli elementi.

en: Cleaning up
it: Pulizia in corso

en: Malicious code found
it: Codice dannoso rilevato

en: This file contains executable code and may contain obfuscated malware. If this file is a part of a theme or a plugin, it must be located in the theme or the plugin folder. No exception, no excuses.
it: Questo file contiene codice eseguibile e potrebbe contenere malware offuscato. Se questo file fa parte di un tema o di un plugin, deve trovarsi nella cartella del tema o del plugin. Nessuna eccezione, nessuna scusa.

en: The scanner recognizes this file as "ownerless" or "not bundled" because it does not belong to any known part of the website and should not be here.
it: Lo scanner riconosce questo file come &quot;senza proprietario&quot; o &quot;non associato&quot; perché non appartiene ad alcuna parte nota del sito web e non dovrebbe essere presente.

en: It may remain after upgrading to a newer version of %s. It also may be a piece of obfuscated malware. In a rare case it might be a part of a custom-made (bespoke) plugin or theme.
it: Potrebbe rimanere dopo l’aggiornamento a una versione più recente di %s. Potrebbe anche trattarsi di un malware offuscato. In rari casi potrebbe essere parte di un plugin o tema personalizzato (su misura).

en: The contents of the file have been changed and do not match what exists in the official WordPress repository or a reference file you have uploaded earlier. The file may have been altered by malware, infected by a virus or has been tampered with.
it: Il contenuto del file è stato modificato e non corrisponde a quello presente nel repository ufficiale di WordPress o nel file di riferimento caricato in precedenza. Il file potrebbe essere stato alterato da malware, infettato da un virus o manomesso.

en: Deleted
it: Eliminato

en: Automatically moved to quarantine
it: Spostato automaticamente in quarantena

en: Suspicious SQL code detected
it: Rilevato codice SQL sospetto

[ctx: Example: Last malware scan: 23 Jan 2018]
en: Last malware scan
it: Ultima scansione malware

en: Live Traffic
it: Traffico in tempo reale

en: Disable PHP in uploads
it: Disabilita PHP nei caricamenti

en: Disable PHP error displaying
it: Disattiva la visualizzazione degli errori PHP

en: Ignore List
it: Elenco da ignorare

en: Ignore
it: Ignora

note: For translators
en: Apply
it: Applica

en: Added
it: Aggiunto

en: Remove from the list
it: Rimuovi dall&#039;elenco

en: User Insights
it: Analisi utente

en: Traffic Insights
it: Analisi del traffico

en: Activity Insights
it: Analisi attività

en: Are you sure you want to delete selected files?
it: Eliminare i file selezionati?

en: These files have been moved to the quarantine
it: Questi file sono stati spostati in quarantena

en: Do you want to add selected files to the ignore list?
it: Aggiungere i file selezionati all’elenco di esclusione?

en: These files have been added to the ignore list
it: Questi file sono stati aggiunti all’elenco di esclusione

en: Some errors occurred
it: Si sono verificati alcuni errori

en: All files have been processed
it: Tutti i file sono stati elaborati

en: Know more about all advantages at
it: Scopri tutti i vantaggi su

en: Suspicious JavaScript code detected
it: Rilevato codice JavaScript sospetto

en: All scans
it: Tutte le scansioni

en: The list is empty.
it: L’elenco è vuoto.

en: No files match the specified filter.
it: Nessun file corrisponde al filtro specificato.

en: Click here to see the full list of files
it: Fare clic qui per visualizzare l’elenco completo dei file

en: Page generation time
it: Tempo di generazione pagina

en: Log In
it: Accedi

en: Log Out
it: Disconnetti

en: Register
it: Registrati

en: WooCommerce Log In
it: Accesso WooCommerce

en: WooCommerce Log Out
it: Disconnetti da WooCommerce

en: IP address is locked out
it: Indirizzo IP bloccato

en: Traffic Inspection
it: Ispezione del traffico

en: Maximum compatibility
it: Compatibilità massima

en: Maximum security
it: Massima sicurezza

en: Erroneous Request Shielding
it: Protezione da richieste errate

en: Save software errors
it: Salva errori software

en: Preparing for the scan
it: Preparazione della scansione

en: Blocked by administrator
it: Bloccato dall’amministratore

en: Block User
it: Blocca utente

en: User is not permitted to log into the website
it: Accesso al sito web non consentito per l’utente

en: User Message
it: Messaggio utente

en: An optional message for this user
it: Messaggio facoltativo per questo utente

en: Blocked Users
it: Utenti bloccati

en: Block access to user pages like /?author=n
it: Blocca l’accesso alle pagine utente come /?author=n

en: Access to WordPress REST API
it: Accesso all’API REST di WordPress

en: Block access to WordPress REST API except any of the following
it: Blocca l’accesso alla REST API di WordPress eccetto per le seguenti voci

en: Allow REST API for these roles
it: Consenti API REST per questi ruoli

en: These restrictions do not apply to IP addresses in the White IP Access List
it: Queste restrizioni non si applicano agli indirizzi IP presenti nella White IP Access List

en: Select one or more roles
it: Selezionare uno o più ruoli

en: Filter by registered user
it: Filtra per utente registrato

en: Authorized users only
it: Solo utenti autorizzati

en: Only registered and logged in website users have access to the website
it: Solo gli utenti registrati e connessi al sito web hanno accesso al sito web

en: Only registered and logged in users are allowed to view this website
it: Solo gli utenti registrati e connessi possono visualizzare questo sito web

en: Redirect to URL
it: Reindirizza all’URL

en: Changelog
it: Registro delle modifiche

en: Default settings have been loaded
it: Impostazioni predefinite caricate

en: Save all rules
it: Salva tutte le regole

en: Invalid master credentials
it: Credenziali master non valide

en: Return to the website list
it: Torna all’elenco dei siti web

en: Show "Switched to" notification
it: Mostra la notifica &quot;Passato a&quot;

en: Add @ site to the page title
it: Aggiungi @ sito al titolo della pagina

en: Enable diagnostic logging
it: Abilita registrazione di diagnostica

en: Limit access by IP address
it: Limita l’accesso per indirizzo IP

en: Access to this website
it: Accesso a questo sito web

en: Full access mode
it: Modalità di accesso completo

en: Read-only mode
it: Modalità di sola lettura

en: The full access mode requires the PRO version of WP Cerber
it: La modalità di accesso completo richiede la versione PRO di WP Cerber

en: Malware Scan
it: Scansione malware

en: Notes
it: Note

en: Search results for:
it: Risultati di ricerca per:

en: Edit
it: Modifica

en: Switch to
it: Passa a

en: No websites configured.
it: Nessun sito web configurato.

en: Add a new one
it: Aggiungi un nuovo elemento

en: Website Properties
it: Proprietà del sito web

en: Website URL
it: URL del sito web

en: Display as
it: Mostra come

en: Website Owner
it: Proprietario del sito web

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: The website you are trying to add is already in the list
it: Il sito web che si sta tentando di aggiungere è già presente nell’elenco

en: The website has been added successfully
it: Sito web aggiunto correttamente

en: Click to edit
it: Fare clic per modificare

en: Switch to the Dashboard
it: Passa alla Dashboard

en: Keep in mind: You have added the website that does not support SSL encryption. This may lead to data leakage.
it: Nota: è stato aggiunto un sito web che non supporta la crittografia SSL. Questo può causare una perdita di dati.

note: %d will be replaced by the number of deleted websites.
en: Website has been deleted | %d websites have been deleted
it[0]: Il sito web è stato cancellato
it[1]: %s i siti web sono stati cancellati

en: You have switched to %s
it: Passaggio a %s effettuato

en: You are here:
it: Ti trovi qui:

en: My Websites
it: I miei siti web

en: To proceed, please select the mode for this website
it: Per continuare, selezionare la modalità per questo sito web

en: Secret Access Token
it: Token di accesso segreto

en: Are you sure? This permanently invalidates the token.
it: Confermare? Questo invaliderà definitivamente il token.

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Group
it: Gruppo

en: Upgrade WP Cerber
it: Aggiorna WP Cerber

en: Upgrade all active plugins
it: Aggiorna tutti i plugin attivi

en: Delete website
it: Elimina sito web

en: All groups
it: Tutti i gruppi

en: Are you sure you want to delete selected websites?
it: Eliminare i siti web selezionati?

en: Block
it: Blocca

en: Select an existing group or enter a new one to add it
it: Selezionare un gruppo esistente o inserirne uno nuovo da aggiungere

en: Company
it: Azienda

en: Attempt to log in with non-existing username
it: Tentativo di accesso con nome utente inesistente

en: Attempts to log in with non-existing usernames
it: Tentativi di accesso con nomi utente inesistenti

en: Owner
it: Proprietario

en: Block execution of PHP scripts in the WordPress media folder
it: Blocca l’esecuzione di script PHP nella cartella media di WordPress

en: Active plugins and updates on
it: Plugin attivi e aggiornamenti su

en: A newer version is available
it: È disponibile una nuova versione

en: New users
it: Nuovi utenti

en: My activity
it: Attività

en: Create Alert
it: Crea avviso

en: Delete Alert
it: Elimina avviso

en: The alert has been created
it: L’avviso è stato creato

en: The alert has been deleted
it: L’avviso è stato eliminato

en: Advanced Search
it: Ricerca avanzata

en: To delete the alert, click here
it: Per eliminare l’avviso, fare clic qui

en: Custom login URL may contain Latin alphanumeric characters, dashes and underscores only
it: L’URL di accesso personalizzato può contenere solo caratteri alfanumerici latini, trattini e underscore

en: Site-specific settings
it: Impostazioni specifiche del sito

en: Prefix for plugin cookies
it: Prefisso per i cookie del plugin

en: Prefix may contain only Latin alphanumeric characters and underscores
it: Il prefisso può contenere solo caratteri alfanumerici latini e trattini bassi

en: Pushbullet access token
it: Token di accesso Pushbullet

en: Pushbullet device
it: Dispositivo Pushbullet

en: Delete unattended files
it: Elimina file non presidiati

en: Automatic recovery of modified and infected files
it: Ripristino automatico dei file modificati e infetti

en: Recover WordPress files
it: Recupera file di WordPress

en: File deleted
it: File eliminato

en: File recovered
it: File ripristinato

en: Recovering WordPress files
it: Ripristino dei file di WordPress

en: Recovering plugins files
it: Recupero dei file dei plugin

en: Recovered
it: Recuperato

en: Automatically deleted
it: Eliminato automaticamente

en: Automatically recovered
it: Ripristinato automaticamente

en: Cerber User Security
it: Sicurezza utente Cerber

en: User Policies
it: Criteri utente

en: A new version is available
it: È disponibile una nuova versione

en: Site policy enforcement
it: Applicazione delle policy del sito

en: 2FA code verified
it: Codice 2FA verificato

en: Initiated by the user
it: Avviata dall’utente

en: Email address is not permitted.
it: Indirizzo email non consentito.

en: Please choose another one.
it: Scegliere un’altra opzione.

en: Two-Factor Authentication
it: Autenticazione a due fattori

en: Determined by user role policies
it: Definito dalla politica delle regole utente

en: Always enabled
it: Sempre attivo

en: 2FA PIN Code
it: Codice PIN 2FA

en: Save All Changes
it: Salva tutte le modifiche

en: Block access to WordPress Dashboard
it: Blocca l’accesso alla bacheca di WordPress

en: Hide Toolbar when viewing site
it: Nascondi barra degli strumenti quando visualizzi il sito

en: Redirection rules
it: Regole di reindirizzamento

en: Redirect user after login
it: Reindirizza l’utente dopo l’accesso

en: Redirect user after logout
it: Reindirizza l’utente dopo il logout

en: User session expiration time
it: Scadenza sessione utente

en: Two-factor authentication
it: Autenticazione a due fattori

en: Advanced mode
it: Modalità avanzata

en: Enforce two-factor authentication if any of the following conditions is true
it: Imponi l’autenticazione a due fattori se è vera una delle seguenti condizioni

en: Login from a different country
it: Accesso da un altro paese

en: Login from a different network Class C
it: Accesso da una rete di Classe C diversa

en: Login from a different IP address
it: Accesso da un indirizzo IP diverso

en: Enforce two-factor authentication with fixed intervals
it: Imponi l’autenticazione a due fattori a intervalli fissi

en: Fixed number of logins
it: Numero fisso di accessi

en: number of logins
it: numero di accessi

en: Policies have been updated
it: I criteri sono stati aggiornati

en: Restrict email addresses
it: Limita gli indirizzi email

en: No restrictions
it: Nessuna restrizione

en: Deny all email addresses that match the following
it: Nega tutti gli indirizzi email che corrispondono ai seguenti criteri

en: Permit only email addresses that match the following
it: Consenti solo gli indirizzi email che corrispondono a quanto segue

en: Specify email addresses, wildcards or REGEX patterns. Use comma to separate items.
it: Specificare indirizzi email, caratteri jolly o pattern REGEX. Usare la virgola per separare gli elementi.

en: These files will never be deleted during automatic cleanup.
it: Questi file non verranno mai eliminati durante la pulizia automatica.

en: This verification PIN code is expired. We have just sent a new one to your email.
it: Questo codice PIN di verifica è scaduto. Ne è stato appena inviato uno nuovo all’indirizzo email.

en: You have entered an incorrect verification PIN code
it: È stato inserito un PIN di verifica non corretto

en: Please verify that it’s you
it: Verificare l’identità

en: Here are the details of the sign-in attempt
it: Dettagli del tentativo di accesso

en: only digits are allowed
it: sono consentite solo cifre

en: We've sent a verification PIN code to your email
it: È stato inviato un codice PIN di verifica all’indirizzo email

en: Enter the code from the email in the field below.
it: Inserire il codice ricevuto via email nel campo sottostante.

en: Try again
it: Riprova

en: Cancel
it: Annulla

en: or
it: oppure

en: Verify it's you
it: Verifica dell’identità

en: Verify
it: Verifica

en: Two-Factor Authentication Email
it: Email per l’autenticazione a due fattori

en: Role-based rules are configured
it: Regole basate sui ruoli configurate

[ctx: e.g. blocked by John at 11:00]
note: Describes by whom and when a website user was blocked. Placeholder %s will be replaced with the name of the person (e.g., "John") and the time (e.g., "11:00").
en: blocked by %s at %s
it: bloccato da %s alle %s

en: The code is valid for %s minutes.
it: Il codice è valido per %s minuti.

en: IP address %s has been added to White IP Access List
it: L’indirizzo IP %s è stato aggiunto alla White IP Access List

en: IP address %s has been added to Black IP Access List
it: L’indirizzo IP %s è stato aggiunto all’elenco di accesso IP bloccati

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Username
it: Nome utente

en: Any country is permitted
it: Qualsiasi paese è consentito

en: Sessions
it: Sessioni

en: Created
it: Creato

en: Terminate session
it: Termina sessione

en: Block user
it: Blocca utente

en: Profile
it: Profilo

en: All Logins
it: Tutti gli accessi

en: User Activity
it: Attività utente

en: Terminate
it: Termina

en: user | users
it[0]: utente
it[1]: utenti

en: Block access to users' data via REST API
it: Blocca l’accesso ai dati degli utenti tramite API REST

en: Unable to delete
it: Impossibile eliminare

en: Cerber Data Shield Policies
it: Criteri Cerber Data Shield

en: Data Shield
it: Protezione dati

en: Data Shield Policies
it: Criteri di protezione dei dati

en: Accounts & Roles
it: Account e ruoli

en: Site Settings
it: Impostazioni sito

en: User creation denied
it: Creazione utente negata

en: Role update denied
it: Aggiornamento del ruolo negato

en: Setting update denied
it: Aggiornamento impostazione negato

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Invalid user
it: Utente non valido

en: Incorrect password
it: Password errata

en: Protect user accounts
it: Proteggi gli account utente

en: User registrations are limited to these roles
it: Le registrazioni utente sono limitate a questi ruoli

en: Users with these roles are permitted to create new accounts
it: Gli utenti con questi ruoli sono autorizzati a creare nuovi account

en: Users with these roles are permitted to change sensitive user data
it: Gli utenti con questi ruoli sono autorizzati a modificare dati utente sensibili

en: Do not apply these policies to the IP addresses in the White IP Access List
it: Non applicare queste policy agli indirizzi IP presenti nella White IP Access List

en: Protect user roles
it: Proteggi i ruoli utente

en: Restrict roles and capabilities management with the following policies
it: Limita la gestione di ruoli e capacità con le seguenti politiche

en: Users with these roles are permitted to add new roles
it: Gli utenti con questi ruoli sono autorizzati ad aggiungere nuovi ruoli

en: Users with these roles are permitted to change role capabilities
it: Gli utenti con questi ruoli sono autorizzati a modificare le funzionalità dei ruoli

en: Protect site settings
it: Proteggi le impostazioni del sito

en: Restrict updating site settings with the following policies
it: Limita l’aggiornamento delle impostazioni del sito con i seguenti criteri

en: Users with these roles are permitted to change protected settings
it: Gli utenti con questi ruoli sono autorizzati a modificare le impostazioni protette

en: Do not apply these policy to the IP addresses in the White IP Access List
it: Non applicare queste policy agli indirizzi IP presenti nella White IP Access List

en: Server Country
it: Paese del server

en: All servers
it: Tutti i server

en: All countries
it: Tutti i paesi

en: Show homepage in the Website column
it: Mostra la homepage nella colonna Sito web

en: Hide server IP address
it: Nascondi indirizzo IP del server

en: IP address, range, wildcard, or CIDR
it: Indirizzo IP, intervallo, wildcard o CIDR

en: Add Entry
it: Aggiungi voce

en: The IP address you are trying to add is already in the list
it: L’indirizzo IP che si sta tentando di aggiungere è già presente nell’elenco

en: IP subnet blocked
it: Sottorete IP bloccata

en: User row update denied
it: Aggiornamento riga utente negato

en: User metadata update denied
it: Aggiornamento dei metadati utente negato

en: Any activity
it: Qualsiasi attività

en: A database error occurred while importing access list entries
it: Si è verificato un errore del database durante l’importazione delle voci dell’elenco di accesso

en: Enable authentication log monitoring
it: Abilita monitoraggio dei log di autenticazione

en: Keep log records of not logged in visitors for
it: Conserva i log dei visitatori non autenticati per

en: Keep log records of logged in users for
it: Conserva i log degli utenti connessi per

en: Admin Note
it: Nota amministratore

en: Personal Data
it: Dati personali

en: Enable data erase
it: Abilita cancellazione dati

en: Terminate user sessions
it: Termina sessioni utente

en: Delete user sessions data when user data is erased
it: Elimina i dati delle sessioni utente quando i dati utente vengono cancellati

en: Enable data export
it: Abilita esportazione dati

en: Include activity log events
it: Includi eventi del registro attività

en: Include traffic log entries
it: Includi voci del registro traffico

en: Request URL
it: URL richiesta

en: Form fields data
it: Dati dei campi del modulo

en: Cookies
it: Cookie

en: Cerber anti-spam settings
it: Impostazioni anti-spam Cerber

en: Anti-spam
it: Antispam

en: Add-ons
it: Componenti aggiuntivi

en: Anti-spam and bot detection settings
it: Impostazioni anti-spam e rilevamento bot

en: Anti-spam engine
it: Motore antispam

en: %s retries are allowed within %s minutes
it: %s tentativi sono consentiti entro %s minuti

en: %s registrations are allowed within %s minutes from one IP address
it: %s registrazioni sono consentite entro %s minuti da un singolo indirizzo IP

en: Enable after %s failed login attempts in the last %s minutes
it: Abilita dopo %s tentativi di accesso non riusciti negli ultimi %s minuti

en: Restrict or completely block access to the WordPress REST API according to your needs
it: Limita o blocca completamente l’accesso alla REST API di WordPress in base alle esigenze

en: These features help your organization to be in compliance with personal data protection laws
it: Queste funzionalità aiutano l’organizzazione a rispettare le leggi sulla protezione dei dati personali

en: if empty, the website administrator email %s will be used
it: se vuoto, verrà utilizzata l’email dell’amministratore del sito %s

en: notifications are allowed per hour (0 means unlimited)
it: notifiche consentite per ora (0 significa illimitate)

en: Get notified instantly with mobile and desktop notifications
it: Ricevi notifiche immediate su dispositivi mobili e desktop

en: if empty, the email addresses from the notification settings will be used
it: se vuoto, verranno utilizzati gli indirizzi email dalle impostazioni di notifica

en: Traffic Inspector is a context-aware web application firewall (WAF) that protects your website by recognizing and denying malicious HTTP requests
it: Traffic Inspector è un Web Application Firewall (WAF) con analisi del contesto che protegge il sito web rilevando e bloccando le richieste HTTP dannose

en: Block IP addresses that send excessive requests for non-existing pages or scan website for security breaches
it: Blocca gli indirizzi IP che inviano troppe richieste per pagine inesistenti o che analizzano il sito alla ricerca di vulnerabilità

en: Traffic Logging
it: Registrazione del traffico

en: Enable optional traffic logging if you need to monitor suspicious and malicious activity or solve security issues
it: Abilita il logging opzionale del traffico per monitorare attività sospette o dannose o per risolvere problemi di sicurezza

en: The scanner monitors file changes, verifies the integrity of WordPress, plugins, and themes, and detects malware
it: Lo scanner monitora le modifiche ai file, verifica l’integrità di WordPress, plugin e temi e rileva malware

en: Specify directories to exclude from scanning. One directory per line.
it: Specifica le directory da escludere dalla scansione. Una directory per riga.

en: The scanner automatically scans the website, removes malware and sends email reports with the results of a scan
it: Lo scanner analizza automaticamente il sito web, rimuove il malware e invia report via email con i risultati di una scansione

en: Configure what issues to include in the email report and the condition for sending reports
it: Configura quali problemi includere nel report email e la condizione per l’invio dei report

en: Cerber anti-spam engine
it: Motore antispam Cerber

en: Adjust anti-spam engine
it: Regola motore antispam

en: These settings enable you to fine-tune the behavior of anti-spam algorithms and avoid false positives
it: Queste impostazioni consentono di perfezionare il comportamento degli algoritmi antispam e ridurre i falsi positivi

en: How the plugin processes comments submitted through the standard comment form
it: Come il plugin elabora i commenti inviati tramite il modulo di commento standard

en: Request ID
it: ID richiesta

en: Search in URL
it: Cerca nell’URL

en: Executable files
it: File eseguibili

en: All files
it: Tutti i file

en: Active sessions
it: Sessioni attive

en: minutes (leave empty to use the default WordPress value)
it: minuti (lasciare vuoto per usare il valore predefinito di WordPress)

en: Load entries
it: Carica voci

en: My IP
it: IP locale

en: Analytics
it: Analisi

en: Manage Settings
it: Gestisci impostazioni

en: Diagnostic Log
it: Registro di diagnostica

en: User deleted
it: Utente eliminato

en: Email address is prohibited
it: Indirizzo email non consentito

en: Quarantined
it: In quarantena

en: Modified
it: Modificato

en: Files without extension
it: File senza estensione

en: Back to list
it: Torna all’elenco

en: Brief summary
it: Breve riepilogo

en: Path
it: Percorso

en: Files
it: File

en: Space Occupied
it: Spazio occupato

en: No extension
it: Nessuna estensione

en: File extensions statistics
it: Statistiche estensioni file

en: Extension
it: Estensione

en: Smallest
it: Più piccolo

en: Largest
it: Più grande

en: Average Size
it: Dimensione media

en: Oldest
it: Meno recente

en: Newest
it: Più recente

en: Top 10 largest files
it: 10 file più grandi

en: File Name
it: Nome file

en: Date format for CSV export
it: Formato data per esportazione CSV

en: Use ISO 8601 date format for CSV export files
it: Usa il formato data ISO 8601 per i file CSV esportati

en: My IP address
it: Indirizzo IP

en: Do not add my IP address to the White IP Access List upon plugin activation
it: Non aggiungere l’indirizzo IP all’elenco di accesso IP consentiti all’attivazione del plugin

en: Load the default plugin settings
it: Carica le impostazioni predefinite del plugin

en: When you click the button below, the default WP Cerber settings will be loaded. The Custom login URL and Access Lists will not be changed.
it: Facendo clic sul pulsante qui sotto verranno caricate le impostazioni predefinite di WP Cerber. L’URL di accesso personalizzato e le liste di accesso non verranno modificati.

en: To get the most out of WP Cerber, follow these steps:
it: Per sfruttare al meglio WP Cerber, seguire questi passaggi:

en: IP whitelisted
it: IP in whitelist

en: My requests
it: Richieste

en: Log into the website
it: Accedi al sito web

note: Name of the plugin
en: WP Cerber Security, Anti-spam & Malware Scan
it: WP Cerber Security, Anti-spam e Scansione Malware

en: Probing for vulnerable code
it: Ricerca di codice vulnerabile

en: Your IP address %s has been added to the White IP Access List
it: L’indirizzo IP %s è stato aggiunto alla White IP Access List

en: Search for IP address
it: Cerca indirizzo IP

en: Minimal
it: Minimo

en: Do not log known crawlers
it: Non registrare i crawler noti nei log

en: Do not log these locations
it: Non registrare questi percorsi

en: Do not log these User-Agents
it: Non registrare questi User-Agent

en: Specify User-Agents to exclude requests from logging. One item per line.
it: Specifica gli User-Agent da escludere dalla registrazione delle richieste. Un elemento per riga.

en: Unknown Google's bot
it: Bot Google sconosciuto

en: IP address is not allowed
it: Indirizzo IP non consentito

en: Only users from IP addresses in the White IP Access List may register on the website
it: Solo gli utenti con indirizzi IP presenti nella White IP Access List possono registrarsi sul sito

en: User message
it: Messaggio utente

en: File is missing
it: File mancante

note: Mandatory
en: This file is missing. It's been deleted or it's not been installed.
it: File mancante. È stato eliminato oppure non è stato installato.

en: Error: file %s cannot be used.
it: Errore: il file %s non può essere utilizzato.

en: Please upload another file.
it: Caricare un altro file.

en: Deferred rendering
it: Rendering differito

en: Defer rendering the custom login page
it: Rimanda il rendering della pagina di accesso personalizzata

en: You have only one login attempt remaining.
it: Rimane un solo tentativo di accesso.

en: Number of allowed concurrent user sessions
it: Numero di sessioni utente simultanee consentite

en: When the limit on concurrent user sessions is reached
it: Quando viene raggiunto il limite delle sessioni utente simultanee

en: Terminate the oldest user session on a new login
it: Termina la sessione utente più vecchia al nuovo accesso

en: Deny further login attempts
it: Blocca ulteriori tentativi di accesso

en: Login from a different browser or device
it: Accesso da un altro browser o dispositivo

en: If the number of concurrent user sessions is greater
it: Se il numero di sessioni utente simultanee è maggiore

en: These features are available in the professional version of WP Cerber.
it: Queste funzionalità sono disponibili nella versione professionale di WP Cerber.

en: User session terminated
it: Sessione utente terminata

en: It is visible only to website administrators
it: È visibile solo agli amministratori del sito

en: Authorized
it: Autorizzato

en: Authorization Failed
it: Autorizzazione non riuscita

en: Important note if you have a caching plugin in place
it: Nota importante in presenza di un plugin di caching

en: To avoid false positives and get better anti-spam performance, please clear the plugin cache.
it: Per evitare falsi positivi e migliorare le prestazioni antispam, svuotare la cache del plugin.

en: API request authorized
it: Richiesta API autorizzata

en: API request authorization failed
it: Autorizzazione richiesta API non riuscita

en: Request to XML-RPC API denied
it: Richiesta all’API XML-RPC negata

en: Block IP address for
it: Blocca l’indirizzo IP per

en: Mitigate aggressive attempts
it: Mitiga i tentativi aggressivi

en: Do not show PHP errors on my website
it: Non mostrare gli errori PHP sul sito web

en: Log all REST API requests
it: Registra tutte le richieste REST API

en: Log all XML-RPC requests
it: Registra tutte le richieste XML-RPC

en: Custom comment URL
it: URL commento personalizzato

en: Use custom URL for the WordPress comment form
it: Usa un URL personalizzato per il modulo dei commenti di WordPress

en: Logged-in users
it: Utenti connessi

en: Personal Preferences
it: Preferenze personali

en: Allow access to REST API for logged-in users
it: Consenti accesso all’API REST per utenti connessi

en: User registration
it: Registrazione utente

en: Restrict new user registrations by the following conditions
it: Limita le nuove registrazioni utente in base alle seguenti condizioni

en: Authorized Access
it: Accesso autorizzato

en: Grant access to the website to logged-in users only
it: Consenti l’accesso al sito web solo agli utenti connessi

en: Miscellaneous Settings
it: Impostazioni varie

en: Application Passwords
it: Password applicazione

en: Enabled, access to API using standard user passwords is allowed
it: Abilitato, è consentito l’accesso all’API con le password utente standard

en: Enabled, no access to API using standard user passwords
it: Abilitato, nessun accesso all’API con password utente standard

en: Ignore logged-in users
it: Ignora utenti connessi

en: Disable reCAPTCHA for logged-in users
it: Disattiva reCAPTCHA per utenti connessi

en: Use global policies
it: Usa criteri globali

en: You have %d login attempt remaining. | You have %d login attempts remaining.
it[0]: %d tentativo di accesso rimanente.
it[1]: %d tentativi di accesso rimanenti.

en: Display this message if an attempt to log in is denied because the limit on concurrent user sessions has been reached
it: Mostra questo messaggio se un tentativo di accesso viene negato perché è stato raggiunto il limite di sessioni utente simultanee

en: User application password created
it: Password applicazione utente creata

en: Initialization Mode
it: Modalità di inizializzazione

en: Save response headers
it: Salva le intestazioni di risposta

en: Save response cookies
it: Salva i cookie di risposta

en: We need your support to keep moving forward
it: Serve il tuo supporto per continuare ad andare avanti

en: By sharing your unique opinion on WP Cerber, you help the engineers behind the plugin make greater progress and help other professionals find the right software. You can leave your review on one of the following websites. Feel free to use your native language. Thanks!
it: Condividendo la propria opinione su WP Cerber, si contribuisce al lavoro degli sviluppatori del plugin e si aiuta altri professionisti a trovare il software più adatto. È possibile lasciare una recensione su uno dei seguenti siti web. È possibile utilizzare la propria lingua madre. Grazie!

en: Secret Access Token is invalid
it: Token di accesso segreto non valido

en: Click the IP address to see its activity
it: Fare clic sull&#039;indirizzo IP per visualizzarne l&#039;attività

en: Login issues
it: Problemi di accesso

en: Non-authenticated
it: Non autenticato

en: No activity has been logged yet.
it: Nessuna attività registrata finora.

en: Users' Activity
it: Attività utenti

en: Malicious Activity
it: Attività dannosa

en: Suspicious requests
it: Richieste sospette

en: Users
it: Utenti

en: Forbidden URL
it: URL non consentito

en: How WP Cerber loads its core and security mechanisms
it: Come WP Cerber carica il proprio core e i meccanismi di sicurezza

en: Login Security
it: Sicurezza di accesso

en: A unique string that does not overlap with slugs of the existing pages or posts
it: Stringa univoca che non deve coincidere con gli slug delle pagine o degli articoli esistenti

en: Processing wp-login.php authentication requests
it: Elaborazione delle richieste di autenticazione wp-login.php

en: Default processing
it: Elaborazione predefinita

en: Block access to wp-login.php
it: Blocca l’accesso a wp-login.php

en: Shift admin menu
it: Sposta menu di amministrazione

en: You or someone else trying to log into the website. We have to verify that it's you. If this wasn't you, please immediately reset your password to safeguard your account.
it: Tu o qualcun altro sta tentando di accedere al sito. Dobbiamo verificare che si tratti di te. Se non eri tu, reimposta immediatamente la password per proteggere l’account.

en: Did not receive the email?
it: Non hai ricevuto l&#039;email?

en: Please use the following verification PIN code to verify your identity.
it: Utilizzare il seguente codice PIN di verifica per confermare l’identità.

en: You have disabled the default login page. Ensure that you have configured an alternative login page. Otherwise, you will not be able to log in.
it: La pagina di accesso predefinita è stata disabilitata. Assicurarsi di aver configurato una pagina di accesso alternativa. In caso contrario, non sarà possibile effettuare l’accesso.

en: Brute-force attack mitigation and user authentication settings
it: Impostazioni di mitigazione degli attacchi brute-force e di autenticazione utente

en: Disable the default login error message
it: Disattiva il messaggio di errore di accesso predefinito

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the failed login attempt message
it: Non indicare nomi utente o email inesistenti nel messaggio di accesso non riuscito

en: Deny authentication through wp-login.php
it: Nega l’autenticazione tramite wp-login.php

en: If we have found your account, we have sent the confirmation link to the email address on the account.
it: Se l’account è stato trovato, è stato inviato il link di conferma all’indirizzo email associato all’account.

en: Prevent username discovery
it: Impedisci l’individuazione del nome utente

en: Prevent username discovery via oEmbed
it: Impedisci l’individuazione dei nomi utente tramite oEmbed

en: Prevent username discovery via user XML sitemaps
it: Impedisci l’individuazione dei nomi utente tramite sitemap XML degli utenti

en: Once enabled, the log is available here: %s
it: Una volta abilitato, il log sarà disponibile qui: %s

en: The scanner identifies this file as missing based on the integrity data (checksums) provided by the developer of %s.
it: Lo scanner rileva questo file come mancante in base ai dati di integrità (checksum) forniti dallo sviluppatore di %s.

en: Retrieve IP address WHOIS information when viewing the logs
it: Recupera le informazioni WHOIS dell’indirizzo IP durante la visualizzazione dei log

en: Shift the WP Cerber admin menu to the top when navigating through WP Cerber admin pages
it: Sposta il menu di amministrazione di WP Cerber in alto durante la navigazione nelle pagine di amministrazione di WP Cerber

en: Show IP WHOIS data
it: Mostra dati WHOIS IP

en: Analyze the uploads directory
it: Analizza la directory degli upload

en: Analyze the WordPress uploads directory to detect injected files
it: Analizza la directory degli upload di WordPress per rilevare file iniettati

en: Change file and directory permissions if it is required to delete files
it: Modificare i permessi di file e directory se necessario per eliminare i file

en: Change filesystem permissions
it: Modifica permessi del filesystem

en: Delete files in the WordPress uploads directory
it: Elimina i file nella directory degli upload di WordPress

en: Delete files with unwanted extensions
it: Elimina file con estensioni indesiderate

en: Delete publicly accessible files with these extensions
it: Elimina i file pubblicamente accessibili con queste estensioni

en: Detecting injected files in the WordPress uploads directory
it: Rilevamento di file iniettati nella directory uploads di WordPress

en: Executable file extension detected
it: Rilevata estensione di file eseguibile

en: Filename is prohibited
it: Nome file non consentito

en: Files in temporary directories
it: File nelle directory temporanee

en: Global Exclusions
it: Esclusioni globali

en: Ignore files with these extensions
it: Ignora i file con queste estensioni

en: Injected file
it: File iniettato

en: Injected files
it: File iniettati

en: Keep the WordPress uploads directory clean and secure. Detect injected files with public web access, report them, and remove malicious ones.
it: Mantieni la directory degli upload di WordPress pulita e sicura. Rileva i file iniettati con accesso web pubblico, segnalali e rimuovi quelli dannosi.

en: Local hash not found
it: Hash locale non trovato

en: once a day at
it: una volta al giorno alle

en: Prohibited extensions
it: Estensioni vietate

en: Recover plugins' files
it: Ripristina file dei plugin

en: Scanning server's temporary directories for files
it: Scansione delle directory temporanee del server alla ricerca di file

en: Scanning the sessions directory for files
it: Scansione della directory delle sessioni alla ricerca di file

en: Scanning the temporary upload directory for files
it: Scansione della directory di upload temporanea alla ricerca di file

en: Scanning website directories for files
it: Scansione delle directory del sito alla ricerca di file

en: Skip files with these extensions
it: Ignora i file con queste estensioni

en: These policies are automatically enforced at the end of every scan based on its results. All affected files are moved to the quarantine.
it: Queste policy vengono applicate automaticamente al termine di ogni scansione in base ai relativi risultati. Tutti i file interessati vengono spostati in quarantena.

en: This scan report was generated by the previous version of WP Cerber. Please run a new scan to get consistent and accurate results.
it: Questo report di scansione è stato generato dalla versione precedente di WP Cerber. Eseguire una nuova scansione per ottenere risultati coerenti e accurati.

en: Use comma to separate multiple extensions
it: Usare la virgola per separare più estensioni

en: WordPress uploads analysis
it: Analisi caricamenti WordPress

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: High
it: Alto

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Low
it: Basso

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Medium
it: Medio

en: If you believe you should be able to perform this request, please let us know.
it: Se si ritiene che questa richiesta dovrebbe essere consentita, comunicarlo.

en: Your request looks suspiciously similar to automated requests from spam posting software or it has been denied by a security policy configured by the website administrator.
it: La richiesta sembra molto simile a richieste automatiche generate da software di spam oppure è stata bloccata da un criterio di sicurezza configurato dall’amministratore del sito.

en: Disable bot detection engine for IP addresses in the White IP Access List
it: Disattiva il motore di rilevamento bot per gli indirizzi IP nella White IP Access List

en: Disable reCAPTCHA for IP addresses in the White IP Access List
it: Disabilita reCAPTCHA per gli indirizzi IP nella White IP Access List

en: Executable files are not supported. Please upload a ZIP archive.
it: File eseguibili non supportati. Caricare un archivio ZIP.

en: Human verification failed.
it: Verifica umana non riuscita.

en: Logged out everywhere
it: Disconnesso da tutti i dispositivi

en: Password reset request denied
it: Richiesta di reimpostazione password negata

en: reCAPTCHA verified
it: reCAPTCHA verificato

en: Sorry, password reset is not allowed for this user.
it: Impossibile reimpostare la password per questo utente.

en: This type of file is not supported. Please upload a ZIP archive.
it: Questo tipo di file non è supportato. Caricare un archivio ZIP.

en: Use less restrictive security filters for IP addresses in the White IP Access List
it: Usa filtri di sicurezza meno restrittivi per gli indirizzi IP nella White IP Access List

en: User application password updated
it: Password dell’applicazione utente aggiornata

en: User blocked by administrator
it: Utente bloccato dall’amministratore

note: %s is the name of a website administrator who terminated the session.
en: User session terminated by %s
it: Sessione utente terminata da %s

en: Username is prohibited
it: Nome utente non consentito

en: View all REST API requests
it: Visualizza tutte le richieste REST API

en: View denied REST API requests
it: Visualizza richieste REST API negate

en: A new activity has occurred
it: È stata rilevata una nuova attività

en: Do not send alerts after this date
it: Non inviare avvisi dopo questa data

en: Documentation
it: Documentazione

en: Email alerts will be sent to these emails:
it: Gli avvisi email verranno inviati a questi indirizzi:

en: Email alerts will be sent to this email:
it: Gli avvisi email verranno inviati a questo indirizzo:

en: Ignore global rate limits
it: Ignora i limiti di frequenza globali

en: Maximum number of alerts to send
it: Numero massimo di avvisi da inviare

en: Mobile alerts are not configured
it: Avvisi mobili non configurati

note: %s is the name of a mobile device.
en: Mobile alerts will be sent to %s
it: Gli avvisi mobili saranno inviati a %s

en: No limit
it: Nessun limite

en: Optional alert limits
it: Limiti di avviso facoltativi

note: %s is the name of a website administrator who changed the password.
en: Password changed by %s
it: Password modificata da %s

en: Spam protection for registration, comment, and other forms on the website
it: Protezione antispam per registrazione, commenti e altri moduli del sito web

en: Unknown label
it: Etichetta sconosciuta

note: %s is the name of a website administrator who created the password.
en: User application password created by %s
it: Password dell’applicazione utente creata da %s

en: User application password deleted
it: Password dell’applicazione utente eliminata

note: %s is the name of a website administrator who deleted the password.
en: User application password deleted by %s
it: Password dell’applicazione utente eliminata da %s

note: %s is the name of a website administrator who created the user.
en: User created by %s
it: Utente creato da %s

note: %s is the name of a website administrator who deleted the user.
en: User deleted by %s
it: Utente eliminato da %s

en: View bot events
it: Visualizza eventi bot

en: View reCAPTCHA events
it: Visualizza eventi reCAPTCHA

en: Check for requests from the IP address
it: Verifica le richieste dall’indirizzo IP

en: Get me notified when such an event occurs
it: Ricevere una notifica quando si verifica questo evento

en: No events found using the given search criteria
it: Nessun evento trovato con i criteri di ricerca specificati

en: No requests found using the given search criteria
it: Nessuna richiesta trovata con i criteri di ricerca indicati

en: No requests have been logged yet.
it: Nessuna richiesta registrata finora.

en: Note: Logging is currently disabled
it: Nota: registrazione attualmente disabilitata

en: Sort users in the Dashboard
it: Ordina gli utenti nella Dashboard

en: View activity in the Dashboard
it: Visualizza l’attività nel Dashboard

en: View all logged events
it: Visualizza tutti gli eventi registrati

en: View all logged requests
it: Visualizza tutte le richieste registrate

en: View violations in the log
it: Visualizza le violazioni nel log

en: You will be notified when such an event occurs
it: Una notifica verrà inviata quando si verifica un evento di questo tipo

en: An optional login form message
it: Messaggio facoltativo del modulo di accesso

en: Brief
it: Breve

en: By the user
it: Dall’utente

en: Channels to send alerts
it: Canali per l’invio di avvisi

en: Citadel mode duration
it: Durata modalità Citadel

en: Citadel mode has been activated after %d failed login attempts in %d minutes.
it: La modalità Citadel è stata attivata dopo %d tentativi di accesso non riusciti in %d minuti.

en: Citadel mode threshold
it: Soglia modalità Citadel

en: Configure email parameters for notifications, reports, and alerts
it: Configura i parametri email per notifiche, report e avvisi

en: Date:
it: Data:

en: Disable login language switcher
it: Disattiva selettore lingua nella schermata di accesso

en: Field %s contains an invalid value
it: Il campo %s contiene un valore non valido

en: Field %s may not be empty
it: Il campo %s non può essere vuoto

en: From the country
it: Dal paese

en: From the IP address
it: Dall’indirizzo IP

en: If empty, the SMTP username is used
it: Se vuoto, viene utilizzato il nome utente SMTP

en: IP address:
it: Indirizzo IP:

en: Last failed attempt was at %s from IP %s using username: %s.
it: Ultimo tentativo non riuscito alle %s dall’IP %s con nome utente: %s.

en: Location:
it: Località:

en: Lockout notification
it: Notifica di blocco

en: Login:
it: Accesso:

en: Mask sensitive data
it: Offusca dati sensibili

en: Mask usernames and IP addresses in notifications and alerts
it: Offusca nomi utente e indirizzi IP in notifiche e avvisi

en: Message format
it: Formato messaggio

en: None
it: Nessuno

en: Plain
it: Testo semplice

en: Please select at least one channel
it: Selezionare almeno un canale

note: %s is the email address(es).
en: Send email alerts to %s
it: Invia avvisi email a %s

note: %s is the name of a mobile device.
en: Send mobile alerts to %s
it: Invia avvisi sul cellulare a %s

en: Send notification if the number of active lockouts above
it: Invia una notifica se il numero di blocchi attivi è superiore a quello indicato sopra

en: Send notification when a new version of WP Cerber is available
it: Invia una notifica quando è disponibile una nuova versione di WP Cerber

en: SMTP encryption
it: Crittografia SMTP

en: SMTP From email
it: Email mittente SMTP

en: SMTP From name
it: Nome mittente SMTP

en: SMTP host
it: Host SMTP

en: SMTP password
it: Password SMTP

en: SMTP port
it: Porta SMTP

en: SMTP username
it: Nome utente SMTP

en: TEST MESSAGE
it: MESSAGGIO DI TEST

en: The WP Cerber Security plugin has been deactivated
it: Il plugin WP Cerber Security è stato disattivato

en: The WP Cerber Security plugin is now active
it: Il plugin WP Cerber Security è ora attivo

en: This message is displayed to a user if the IP address of the user's computer is not whitelisted
it: Questo messaggio viene visualizzato se l’indirizzo IP del computer dell’utente non è in whitelist

en: Use SMTP
it: Usa SMTP

en: Use SMTP server to send emails
it: Usa server SMTP per inviare email

en: Verbose
it: Dettagliato

en: Block access to user pages via their usernames
it: Blocca l’accesso alle pagine utente tramite nome utente

en: Check users' settings
it: Controlla le impostazioni degli utenti

en: Display admin pages of remote websites using my language
it: Mostra le pagine di amministrazione dei siti remoti nella propria lingua

en: Stop exposing user details
it: Interrompere l’esposizione dei dettagli utente

en: The IP address of the last failed attempt to log in is blocked
it: L’indirizzo IP dell’ultimo tentativo di accesso non riuscito è bloccato

en: The last attempt to log in was denied due to the following reason
it: L’ultimo tentativo di accesso è stato negato per il seguente motivo

en: Use my language
it: Usa la mia lingua

en: User is not allowed to log in
it: Accesso non consentito all’utente

en: User Sessions
it: Sessioni utente

en: username is prohibited
it: nome utente non consentito

en: An optional error message to be displayed when attempting to log in with a non-existing username or a non-existing email
it: Messaggio di errore facoltativo da mostrare quando si tenta l’accesso con un nome utente inesistente o un’email inesistente

en: Custom login error message
it: Messaggio di errore di accesso personalizzato

en: For safety reasons, prohibited symbols and invalid values have been removed from the following settings. Please check their values.
it: Per motivi di sicurezza, i simboli non consentiti e i valori non validi sono stati rimossi dalle seguenti impostazioni. Verificare i relativi valori.

en: No data for generating reports
it: Nessun dato per generare i report

en: Use WP Cerber's plugin repository
it: Usa il repository dei plugin di WP Cerber

en: Access Settings
it: Impostazioni di accesso

en: Add a remote website
it: Aggiungi un sito web remoto

en: Add managed websites by using access tokens.
it: Aggiungi siti gestiti utilizzando token di accesso.

en: Configure this website as main to manage other remote website
it: Configura questo sito web come principale per gestire altri siti web remoti

en: Disable managed mode
it: Disattiva modalità gestita

en: Enable main website mode
it: Abilita modalità sito principale

en: Enable managed mode
it: Abilita modalità gestita

en: Install the access token on the main website.
it: Installa il token di accesso sul sito principale.

en: Invalid response from the remote website
it: Risposta non valida dal sito remoto

en: This website can be managed from a main website
it: Questo sito web può essere gestito da un sito web principale

en: This website is set as a main website.
it: Questo sito web è impostato come sito principale.

en: This website is set as a managed website.
it: Questo sito web è impostato come sito gestito.

en: This message was created by
it: Questo messaggio è stato creato da

en: User's browser does not match the one used to log in
it: Il browser dell’utente non corrisponde a quello utilizzato per l’accesso

en: User's IP address does not match the one used to log in
it: L’indirizzo IP dell’utente non corrisponde a quello usato per l’accesso

en: Activity report is a summary of all logged activities and suspicious events occurred during the selected period of time
it: Il report attività è un riepilogo di tutte le attività registrate e degli eventi sospetti verificatisi nel periodo di tempo selezionato

en: Activity Reports
it: Report attività

en: Add-on settings updated
it: Impostazioni componente aggiuntivo aggiornate

en: Disable "Remember Me" on the login form
it: Disabilita &quot;Ricordami&quot; nel modulo di accesso

en: Enable monthly reporting
it: Abilita report mensili

en: Enable weekly reporting
it: Abilita report settimanali

en: Generate 30-day reports
it: Genera report di 30 giorni

en: Generate 7-day reports
it: Genera report di 7 giorni

en: Generate report for the last 30 days instead of the previous calendar month
it: Genera un report per gli ultimi 30 giorni invece che per il mese precedente

en: Generate report for the last 7 days instead of the previous calendar week
it: Genera il report per gli ultimi 7 giorni invece che per la settimana precedente del calendario

en: Immediately block IP address after any request to wp-login.php
it: Blocca immediatamente l’indirizzo IP dopo qualsiasi richiesta a wp-login.php

en: Immediately block IP address when attempting to log in with a non-existing username
it: Blocca immediatamente l’indirizzo IP in caso di tentativo di accesso con un nome utente inesistente

en: IP Access List entries imported: %d
it: Voci elenco di accesso IP importate: %d

en: Monthly Report
it: Report mensile

en: No IP Access List entries found in the uploaded file
it: Nessuna voce dell’Elenco di accesso IP trovata nel file caricato

en: Non-existing users are strictly prohibited
it: Utenti inesistenti sono severamente vietati

en: Notify admin
it: Notifica amministratore

en: Now, whenever you see a green shield icon in the top right-hand corner of any WP Cerber admin page, it means the professional version works as intended, and your website is protected by WP Cerber Security Cloud.
it: Ora, ogni volta che viene visualizzata un’icona a scudo verde nell’angolo in alto a destra di una pagina di amministrazione di WP Cerber, significa che la versione professionale funziona correttamente e il sito web è protetto da WP Cerber Security Cloud.

en: Please run a new scan to get consistent and accurate results.
it: Eseguire una nuova scansione per ottenere risultati coerenti e accurati.

en: Please use our client portal to manage your subscription, license keys and get support at %s
it: Utilizzare il nostro portale clienti per gestire abbonamento, chiavi di licenza e assistenza su %s

en: Plugin settings have been imported successfully
it: Impostazioni del plugin importate correttamente

en: Plugin settings updated
it: Impostazioni del plugin aggiornate

en: Requests to wp-login.php are strictly prohibited
it: Le richieste a wp-login.php sono rigorosamente vietate

en: Send email notification to the admin
it: Invia notifica email all’amministratore

en: Send monthly reports on the nth day of month
it: Invia i report mensili il giorno n del mese

en: Send weekly reports on
it: Invia report settimanali su

en: Specify a relative or absolute URL
it: Specificare un URL relativo o assoluto

en: Thank you for being our client.
it: Grazie per la fiducia accordata.

en: The file has been deleted from the quarantine.
it: Il file è stato eliminato dalla quarantena.

en: The following settings have been set to their minimum acceptable values.
it: Le impostazioni seguenti sono state impostate ai valori minimi accettabili.

en: The Pushbullet token is valid. You can select devices to receive notifications.
it: Il token Pushbullet è valido. È possibile selezionare i dispositivi che devono ricevere le notifiche.

en: The scanner schedule has been updated
it: La pianificazione dello scanner è stata aggiornata

en: To generate complete reports, activity log entries will be kept for %d days.
it: Per generare report completi, le voci del registro attività saranno conservate per %d giorni.

en: Unable to update the scanner schedule
it: Impossibile aggiornare la pianificazione dello scanner

en: unlimited
it: illimitato

en: Access to prohibited locations
it: Accesso a posizioni vietate

en: Disable main website mode
it: Disattiva modalità sito principale

en: Main website settings
it: Impostazioni principali del sito web

en: Redirect to the specified URL
it: Reindirizza all’URL specificato

en: Redirection URL
it: URL di reindirizzamento

en: You have switched back to the main website
it: È stato effettuato il ritorno al sito principale

en: Great! Your license key is valid.
it: Perfetto! La chiave di licenza è valida.

en: Please run the Full Scan. After the scan is completed, analytics reports will be generated.
it: Eseguire la Scansione Completa. Al termine, verranno generati i report di analisi.

note: Here %s is the name of a mobile device or/and email addresses.
en: A message has been sent to %s
it: È stato inviato un messaggio a %s

en: A must-use WP Cerber boot file has been copied to the WordPress must-use directory
it: Un file di avvio obbligatorio di WP Cerber è stato copiato nella directory dei plugin must-use di WordPress

note: Here %s is a name of software package (module).
en: A new version of %s is available
it: È disponibile una nuova versione di %s

en: A new version of WP Cerber Security is available. It is strongly advised to install it.
it: È disponibile una nuova versione di WP Cerber Security. Si consiglia vivamente di installarla.

en: Access to REST API is restricted in the WP Cerber settings.
it: L’accesso alla REST API è limitato nelle impostazioni di WP Cerber.

en: Active:
it: Attivo:

en: Allow access to users' data via REST API for these roles
it: Consenti l’accesso ai dati degli utenti tramite API REST per questi ruoli

en: Available in the professional version of WP Cerber
it: Disponibile nella versione professionale di WP Cerber

en: Be careful about configuring these settings. Improper configuration may lead to failure to delete malicious files.
it: Prestare attenzione durante la configurazione di queste impostazioni. Una configurazione errata può impedire l’eliminazione dei file dannosi.

en: Brief notification format
it: Formato notifica breve

en: Bulk importing IP Access List entries
it: Importazione in blocco di voci dell’elenco di accesso IP

en: Checking frequency
it: Frequenza di controllo

en: Email server for sending emails generated by WP Cerber
it: Server email per l’invio delle email generate da WP Cerber

en: Heads up!
it: Attenzione!

en: Hide software versions and website URLs in notifications
it: Nascondi versioni software e URL del sito web nelle notifiche

en: hours interval check
it: controllo intervallo ore

en: Import Entries
it: Importa voci

en: Installed version:
it: Versione installata:

en: It seems outgoing Internet connections are not allowed on your website.
it: Sembra che le connessioni Internet in uscita non siano consentite sul sito web.

en: Know more details about this version here:
it: Ulteriori dettagli su questa versione sono disponibili qui:

en: Limit on the allowed number of alerts
it: Limite al numero consentito di avvisi

en: Mail Transport
it: Trasporto posta

en: Manage plugins on your website:
it: Gestisci i plugin sul sito:

en: No updates found.
it: Nessun aggiornamento trovato.

en: Plugin page:
it: Pagina plugin:

en: Plugin update is available
it: È disponibile un aggiornamento del plugin

en: Send email alerts to my email
it: Invia avvisi tramite email all’indirizzo email

en: Send notification when a new version of a plugin is available
it: Invia una notifica quando è disponibile una nuova versione di un plugin

en: Tested up to:
it: Testato fino a:

en: The reverse proxy mode has not been enabled. No valid proxy headers found.
it: La modalità reverse proxy non è stata abilitata. Nessuna intestazione proxy valida trovata.

en: This update has not been tested with your version of WordPress
it: Questo aggiornamento non è stato testato con la versione di WordPress in uso

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires PHP version %s or higher, you have %s
it: Questo aggiornamento richiede PHP versione %s o superiore, rilevata %s

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires WordPress version %s or higher, you have %s
it: Questo aggiornamento richiede WordPress versione %s o superiore, versione attuale: %s

en: Unable to send a message
it: Impossibile inviare il messaggio

en: Use absolute or relative to the home directory paths. One directory per line.
it: Usare percorsi assoluti o relativi alla directory home. Una directory per riga.

en: User registration is disabled in the General WordPress Settings.
it: La registrazione degli utenti è disattivata nelle Impostazioni generali di WordPress.

en: Website:
it: Sito web:

en: Where to email notifications
it: Destinazione email delle notifiche

en: Where to email reports
it: Dove inviare i report via email

en: Where to send emails generated by WP Cerber
it: Destinazione delle email generate da WP Cerber

en: WP Cerber %s is available. Please update.
it: WP Cerber %s è disponibile. Aggiornare.

en: XML-RPC is disabled in the Hardening settings of WP Cerber.
it: XML-RPC è disabilitato nelle impostazioni di Hardening di WP Cerber.

en: Yes
it: Sì

en: Your IP address
it: Indirizzo IP

en: Your IP address is detected as %s. Make sure it is equal to your IP address on this page: %s.
it: L’indirizzo IP rilevato è %s. Verificare che corrisponda all’indirizzo IP indicato in questa pagina: %s.

en: By user
it: Per utente

en: Client Request Cookies
it: Cookie della richiesta client

en: Client Request Headers
it: Intestazioni richiesta client

en: Error shielding mode
it: Modalità protezione dagli errori

en: Files Submitted
it: File inviati

en: Form Fields
it: Campi del modulo

en: JSON Payload
it: Payload JSON

en: New version:
it: Nuova versione:

en: Server Response Cookies
it: Cookie di risposta del server

en: Server Response Headers
it: Intestazioni di risposta del server

en: Software Errors
it: Errori software

en: Warning!
it: Attenzione!

en: XML-RPC Payload
it: Payload XML-RPC

en: Allow updating WP Cerber from its official website
it: Consenti l’aggiornamento di WP Cerber dal sito ufficiale

en: Automatically install new versions of WP Cerber when they are available
it: Installa automaticamente le nuove versioni di WP Cerber quando sono disponibili

en: Automatically update WP Cerber
it: Aggiorna automaticamente WP Cerber

en: File contents changed
it: Contenuto del file modificato

en: New version of WP Cerber is available
it: È disponibile una nuova versione di WP Cerber

en: Unable to recover
it: Impossibile ripristinare

en: Use proxy server for outgoing network connections
it: Usa server proxy per le connessioni di rete in uscita

en: Use proxy server to connect to managed websites
it: Usa un server proxy per connetterti ai siti web gestiti

en: Use WordPress proxy settings
it: Usa le impostazioni proxy di WordPress

note: %d will be replaced by the number of terminated user sessions.
en: User session has been terminated | %d user sessions have been terminated
it[0]: La sessione utente è stata terminata

en: BLOCKED
it: BLOCCATO

en: Hostname:
it: Nome host:

en: PROHIBITED
it: VIETATO

en: User is blocked
it: Utente bloccato

en: Allow users to remember their devices for
it: Consenti agli utenti di ricordare i dispositivi per

en: Clear log
it: Cancella log

en: Download log
it: Scarica registro

en: Exceeded the allowed number of attempts to enter 2FA code
it: Superato il numero consentito di tentativi di inserimento del codice 2FA

en: Exceeded the allowed number of attempts to reset password
it: Superato il numero consentito di tentativi di reimpostazione della password

en: Exceeded the allowed number of failed reCAPTCHA verifications
it: Numero consentito di verifiche reCAPTCHA non riuscite superato

en: Exceeded the allowed number of login attempts
it: Numero massimo di tentativi di accesso superato

en: Global Policies
it: Criteri globali

en: Invalid user cookies
it: Cookie utente non validi

en: Invalid user cookies cleared
it: Cookie utente non validi eliminati

en: Last security action: IP address %s was locked out on %s
it: Ultima azione di sicurezza: l’indirizzo IP %s è stato bloccato il %s

en: Learn more about advanced alerting in WP Cerber:
it: Ulteriori informazioni sulle notifiche avanzate in WP Cerber:

en: Number of active lockouts at the moment:
it: Numero di blocchi attivi in questo momento:

en: Reason:
it: Motivo:

en: Regular time intervals
it: Intervalli di tempo regolari

en: Role Policies
it: Criteri ruolo

en: The diagnostic log file is empty.
it: Il file di log di diagnostica è vuoto.

en: The log file has not been created yet.
it: Il file di log non è stato ancora creato.

en: To modify your reporting settings, navigate to:
it: Per modificare le impostazioni di report, vai a:

en: To view full report, navigate to:
it: Per visualizzare il report completo, vai a:

en: User has reached the allowed number of concurrent sessions
it: Numero massimo di sessioni simultanee consentite raggiunto

en: View activity for this IP:
it: Visualizza attività per questo IP:

en: View all lockouts:
it: Visualizza tutti i blocchi:

en: View log in reverse
it: Visualizza registro in ordine inverso

en: You are not allowed to proceed. Ask your administrator for assistance.
it: Non è consentito procedere. Contattare l’amministratore per assistenza.

en: Remember this device for %d days
it: Ricorda questo dispositivo per %d giorni

en: Access denied by plugin settings
it: Accesso negato dalle impostazioni del plugin

en: Allow user to remember devices for
it: Consenti di ricordare i dispositivi per

en: Full
it: Completo

en: Show sign-in attempt details in 2FA emails
it: Mostra i dettagli dei tentativi di accesso nelle email 2FA

note: Here %s is the name of the software.
en: These features are provided by %s
it: Queste funzionalità sono fornite da %s

en: Allow logged-in users
it: Consenti agli utenti connessi

en: Allow these REST API namespaces
it: Consenti questi namespace REST API

en: Cerber Security Cloud connection
it: Connessione a Cerber Security Cloud

en: Citadel mode activated
it: Modalità Citadel attivata

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant contains no allowed hosts
it: Al momento la costante WP_ACCESSIBLE_HOSTS non contiene alcun host consentito

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant is defined as: %s
it: Attualmente, la costante WP_ACCESSIBLE_HOSTS è definita come: %s

en: Disable the "Remember Me" checkbox on the WordPress login form
it: Disabilita la casella di controllo &quot;Ricordami&quot; nel modulo di accesso di WordPress

en: Excessive spam activity detected
it: Rilevata attività di spam eccessiva

en: Exclude these locations from inspection by the firewall
it: Escludi queste posizioni dal controllo del firewall

en: Exclude these locations from scanning for spam
it: Escludi queste posizioni dalla scansione antispam

en: Location exception applied
it: Eccezione posizione applicata

en: Manage
it: Gestisci

en: Multiple suspicious activities detected
it: Rilevate più attività sospette

en: Namespace exception applied
it: Eccezione di namespace applicata

en: Other related WP Cerber settings
it: Altre impostazioni correlate di WP Cerber

en: Protect other forms
it: Proteggi altri moduli

en: Protected WordPress settings
it: Impostazioni protette di WordPress

en: Restrict user account creation and management with the following policies
it: Limita la creazione e la gestione degli account utente con le seguenti policy

en: Send malicious IP addresses to the Cerber Security Cloud
it: Invia gli indirizzi IP dannosi al Cerber Security Cloud

en: Settings that control behavior of WP Cerber
it: Impostazioni che controllano il comportamento di WP Cerber

en: Site settings protection
it: Protezione impostazioni sito

en: Sort users in the Dashboard by date of registration
it: Ordina gli utenti nella Dashboard per data di registrazione

en: Specify a request path to exclude matching requests from firewall inspection. Omit your website domain name and all GET parameters. One exception per line.
it: Specifica un percorso di richiesta per escludere le richieste corrispondenti dall’ispezione del firewall. Ommettere il nome di dominio del sito e tutti i parametri GET. Una eccezione per riga.

en: Specify any part of a query string or path to exclude matching requests from inspection by the anti-spam engine. One exception per line.
it: Specificare qualsiasi parte di una query string o di un percorso da escludere dall’ispezione del motore antispam per le richieste corrispondenti. Una eccezione per riga.

en: Specify REST API namespaces to permit when the REST API is disabled. One namespace per line.
it: Specifica gli spazi dei nomi REST API da consentire quando la REST API è disabilitata. Un namespace per riga.

en: Status
it: Stato

en: Support
it: Supporto

en: Support Forum
it: Forum di supporto

en: These security measures prevent malware injection by blocking unauthorized changes to vital WordPress settings.
it: Queste misure di sicurezza impediscono l’iniezione di malware bloccando modifiche non autorizzate alle impostazioni critiche di WordPress.

en: These security measures prevent site takeovers by blocking unauthorized creation of new user roles and escalation of role capabilities.
it: Queste misure di sicurezza impediscono la compromissione del sito bloccando la creazione non autorizzata di nuovi ruoli utente e l’escalation delle relative capacità.

en: These security measures protect against site takeovers by preventing creation of unauthorized administrator accounts and escalation of user privileges.
it: Queste misure di sicurezza proteggono dal controllo del sito impedendo la creazione di account amministratore non autorizzati e l’escalation dei privilegi utente.

en: To enable WP Cerber updates, add "downloads.wpcerber.com" to the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant
it: Per abilitare gli aggiornamenti di WP Cerber, aggiungere &quot;downloads.wpcerber.com&quot; alla costante WP_ACCESSIBLE_HOSTS

en: To enable WP Cerber updates, add the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant defined as "downloads.wpcerber.com" to your wp-config.php file
it: Per abilitare gli aggiornamenti di WP Cerber, aggiungere la costante WP_ACCESSIBLE_HOSTS con valore &quot;downloads.wpcerber.com&quot; al file wp-config.php.

en: To specify a REGEX pattern, enclose the exception in two braces.
it: Per specificare un pattern REGEX, racchiudere l’eccezione tra due parentesi graffe.

en: Too many erroneous requests
it: Troppe richieste errate

en: Too many suspicious requests
it: Troppe richieste sospette

en: User accounts protection
it: Protezione degli account utente

en: User roles protection
it: Protezione dei ruoli utente

en: View log of suspicious and malicious activity from this IP address
it: Visualizza il registro delle attività sospette e dannose da questo indirizzo IP

en: WP Cerber processed this request according to this setting
it: WP Cerber ha elaborato questa richiesta in base a questa impostazione

en: Comment marked as spam
it: Commento contrassegnato come spam

en: Exclude requests with these HTTP headers from inspection by the firewall
it: Escludi dall’ispezione del firewall le richieste con queste intestazioni HTTP

en: Exclude requests with these HTTP headers from scanning for spam
it: Escludi dalla scansione antispam le richieste con queste intestazioni HTTP

en: Header exception applied
it: Eccezione per l’header applicata

en: Protect comment form
it: Proteggi modulo commenti

en: Protect login form
it: Proteggi il modulo di accesso

en: Protect lost password form
it: Proteggi il modulo di recupero password

en: Protect registration form
it: Proteggi il modulo di registrazione

en: Protect the standard WordPress comment form with bot detection engine
it: Proteggi il modulo standard dei commenti di WordPress con il motore di rilevamento bot

en: Protect the standard WordPress registration form with bot detection engine
it: Proteggi il modulo di registrazione standard di WordPress con il motore di rilevamento bot

en: Protect WooCommerce login form
it: Proteggi il modulo di accesso WooCommerce

en: Protect WooCommerce lost password form
it: Proteggi il modulo di password smarrita di WooCommerce

en: Protect WooCommerce registration form
it: Proteggi il modulo di registrazione di WooCommerce

en: Spam Events
it: Eventi spam

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from firewall inspection. One header per line.
it: Specifica coppie nome-valore separate da due punti per escludere dalla verifica del firewall le richieste corrispondenti. Un’intestazione per riga.

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from scanning for spam. One header per line.
it: Specifica coppie nome-valore separate da due punti per escludere dalla scansione antispam le richieste corrispondenti. Un’intestazione per riga.

en: A network error occurred while attempting to retrieve plugin data from the plugin repository. We will continue attempts.
it: Si è verificato un errore di rete durante il tentativo di recuperare i dati del plugin dal repository dei plugin. I tentativi continueranno.

en: Abandoned
it: Abbandonato

en: Abandoned plugin
it: Plugin abbandonato

en: All Users
it: Tutti gli utenti

en: At the moment, no plugin data is available. It will be collected and included in future reports.
it: Al momento non sono disponibili dati sui plugin. Verranno raccolti e inclusi nei report futuri.

en: Checking for abandoned plugins
it: Verifica dei plugin abbandonati

en: Checking for plugin ownership changes
it: Verifica delle modifiche alla proprietà del plugin

en: Detect and report plugins that received no updates for the specified period of time
it: Rileva e segnala i plugin che non ricevono aggiornamenti per il periodo di tempo specificato

en: Detect and report plugins with changes in ownership
it: Rileva e segnala i plugin con cambi di proprietà

en: Error
it: Errore

en: Firewall inspection mode
it: Modalità di ispezione firewall

en: If necessary, check and update settings.
it: Se necessario, controllare e aggiornare le impostazioni.

en: If necessary, click here to unblock the IP address.
it: Se necessario, fare clic qui per sbloccare l’indirizzo IP.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a month.
it: Sembra che questo plugin sia stato abbandonato, poiché non riceve aggiornamenti da oltre un mese.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a year.
it: Sembra che questo plugin sia stato abbandonato, poiché non riceve aggiornamenti da oltre un anno.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for several months.
it: Sembra che questo plugin sia stato abbandonato, poiché non riceve aggiornamenti da diversi mesi.

en: New owner
it: Nuovo proprietario

en: No integrity data
it: Nessun dato di integrità

note: Here is the example "On August 28, 2024, at 9:23:04 PM, the scanner detected that the ownership of the plugin changed from Albert to John."
en: On %s the scanner detected that the ownership of the plugin changed from %s to %s.
it: Il %s lo scanner ha rilevato che la proprietà del plugin è passata da %s a %s.

en: Plugin data cannot be loaded due to temporary rate limiting enforced by the plugin repository. Please try again in a few minutes.
it: Impossibile caricare i dati del plugin a causa di un limite di frequenza temporaneo imposto dal repository dei plugin. Riprovare tra qualche minuto.

en: Plugin owner has changed
it: Il proprietario del plugin è cambiato

en: Processing the file, please wait
it: Elaborazione del file in corso, attendere

en: Scan for abandoned plugins
it: Scansione per plugin abbandonati

en: Scan for file modifications
it: Scansione per modifiche ai file

en: Scan for new files
it: Scansione nuovi file

en: Scan for plugin ownership changes
it: Scansione per modifiche alla proprietà dei plugin

en: Scan sessions directory
it: Analizza la directory delle sessioni

en: Scan temporary directories
it: Analizza le directory temporanee

en: Scan the web server sessions directory for malicious files
it: Analizza la directory delle sessioni del server web alla ricerca di file dannosi

en: Scan web server temporary directories for malicious files
it: Scansiona le directory temporanee del server web alla ricerca di file dannosi

en: The file is being uploaded, please wait
it: Caricamento del file in corso, attendere

note: Here %s is the date.
en: The last update was on %s
it: Ultimo aggiornamento: %s

note: Here %s is an email address.
en: The password you entered for the email address %s is incorrect.
it: La password inserita per l’indirizzo email %s non è corretta.

note: Here %s is a user login.
en: The password you entered for the username %s is incorrect.
it: La password inserita per il nome utente %s non è corretta.

en: The scan is completed
it: Scansione completata

en: There is an update to the plugin installed on your website.
it: È disponibile un aggiornamento per il plugin installato sul sito web.

en: To disable remote management and revoke the token, click here:
it: Per disattivare la gestione remota e revocare il token, fare clic qui:

en: Vulnerability
it: Vulnerabilità

en: Write failed login attempts to the system log file
it: Scrivi i tentativi di accesso non riusciti nel file di log di sistema

en: Months without updates to flag plugin as abandoned
it: Mesi senza aggiornamenti per contrassegnare il plugin come abbandonato

en: Currently, it is defined as:
it: Attualmente è definito come:

en: Unable to detect IP addresses. No HTTP headers containing a valid IP address were detected. Ensure that your proxy server is configured to include the remote IP address in its HTTP headers.
it: Impossibile rilevare gli indirizzi IP. Non sono state trovate intestazioni HTTP contenenti un indirizzo IP valido. Verificare che il server proxy sia configurato per includere l’indirizzo IP remoto nelle intestazioni HTTP.

en: Unable to detect IP addresses. The constant CERBER_IP_KEY you specified is mistyped or contains invalid characters.
it: Impossibile rilevare gli indirizzi IP. La costante CERBER_IP_KEY specificata è digitata in modo errato o contiene caratteri non validi.

en: Unable to detect IP addresses. The defined constant CERBER_IP_KEY cannot be used to retrieve an IP address because the corresponding value does not contain a valid IP address. Ensure that the correct value is specified for this constant.
it: Impossibile rilevare gli indirizzi IP. La costante definita CERBER_IP_KEY non può essere utilizzata per recuperare un indirizzo IP perché il valore corrispondente non contiene un indirizzo IP valido. Verificare che per questa costante sia specificato il valore corretto.

en: Unable to detect IP addresses. This might be because your website is behind a proxy server. If that is the case, enable proxy support in the plugin settings.
it: Impossibile rilevare gli indirizzi IP. Questo potrebbe dipendere dal fatto che il sito web è dietro un server proxy. In tal caso, abilita il supporto proxy nelle impostazioni del plugin.

en: Activity Breakdown
it: Dettaglio attività

en: Known Users
it: Utenti riconosciuti

en: Please select at least one widget
it: Selezionare almeno un widget

en: Security Status Monitor
it: Monitor stato di sicurezza

en: Select widgets to display
it: Seleziona i widget da visualizzare

en: Blocked
it: Bloccato

en: Incidents
it: Incidenti

en: Login Issues
it: Problemi di accesso

en: most active in the last 24 hours
it: più attivo nelle ultime 24 ore

en: most frequent incidents and events in the last 24 hours
it: incidenti ed eventi più frequenti nelle ultime 24 ore

en: most recent authentication issues and requests
it: problemi e richieste di autenticazione più recenti

en: most recent user events
it: eventi utente più recenti

en: most recent user registrations
it: registrazioni utente più recenti

en: most recent violations of security rules
it: violazioni più recenti delle regole di sicurezza

en: New Users
it: Nuovi utenti

en: No malicious activity detected in the last 24 hours.
it: Nessuna attività dannosa rilevata nelle ultime 24 ore.

en: Top Offending IP Addresses
it: Indirizzi IP con più violazioni

en: An optional message displayed when attempting to reset the password for both existing and non-existing usernames or email addresses.
it: Messaggio facoltativo mostrato durante il tentativo di reimpostare la password per nomi utente o indirizzi email esistenti e non esistenti.

en: Confirm emptying the table. This operation is permanent and cannot be undone.
it: Confermare lo svuotamento della tabella. Questa operazione è definitiva e non può essere annullata.

en: Custom password reset confirmation message
it: Messaggio personalizzato di conferma reimpostazione password

en: Details
it: Dettagli

en: Disable the default password reset error message
it: Disattiva il messaggio di errore predefinito per il reset della password

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the password reset error message
it: Non indicare nomi utente o email inesistenti nel messaggio di errore per il reset della password

en: Error:
it: Errore:

en: Query Parameters
it: Parametri query

en: Specify a request path to exclude matching requests from logging. Use one path per line. To specify a REGEX pattern, enclose a line in a pair of braces. Requests that start with an excluded path or match a REGEX pattern will not be logged.
it: Specifica un percorso di richiesta da escludere dalla registrazione. Usa un percorso per riga. Per specificare un pattern REGEX, racchiudi una riga tra parentesi graffe. Le richieste che iniziano con un percorso escluso o che corrispondono a un pattern REGEX non verranno registrate.

en: The scan has finished
it: Scansione completata

en: The scan has finished. Please review the results.
it: Scansione completata. Verificare i risultati.

note: Ago" refers to a period in the past, starting backwards from now. %s will be replaced by a time period in the past, e.g., "2 days ago", "1 hour ago"
en: %s ago
it: %s fa

en: Invalid Value
it: Valore non valido

en: Role-based exception applied
it: Eccezione basata sui ruoli applicata

[ctx: Preposition to describe future time]
note: It is used as a preposition to describe future time, e.g., "in 6 hours" or "in 2 days".
en: in %s
it: tra %s

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
note: 'selected countries' refers to a list of countries. 'to' is the marker of an infinitive verb, e.g., "to use it". Placeholder %s will be replaced by an action/operation, such as "Submit forms".
en: Only selected countries are permitted to %s. All others are not.
it: Solo i paesi selezionati sono autorizzati a %s. Tutti gli altri non lo sono.

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
note: 'selected countries' refers to a list of countries. 'to' is the marker of an infinitive verb, e.g., "to use it". Placeholder %s will be replaced by an action/operation, such as "Submit forms".
en: Selected countries are not permitted to %s. All others are allowed to.
it: I paesi selezionati non sono autorizzati a %s. Tutti gli altri sono autorizzati.

en: Collect and save WP Cerber software errors to a file
it: Raccogli e salva gli errori del software WP Cerber in un file

en: Collect WP Cerber software errors
it: Raccogli errori software di WP Cerber

en: Copy To Clipboard
it: Copia negli appunti

en: Destination directory is not writable
it: La directory di destinazione non è scrivibile

en: Destination file is not writable
it: File di destinazione non scrivibile

en: Disable spam checks and bot detection engine for logged-in users
it: Disattiva i controlli antispam e il motore di rilevamento bot per gli utenti connessi

en: Disable spam checks for logged-in users
it: Disattiva i controlli antispam per gli utenti connessi

en: Enable safe AJAX mode
it: Abilita modalità AJAX sicura

en: Pre-authentication block
it: Blocco pre-autenticazione

en: Source file not found
it: File sorgente non trovato

en: To grant access to this website, install this token on the main website. Keep the token secret.
it: Per consentire l’accesso a questo sito web, installare questo token sul sito principale. Mantenere il token segreto.

en: Unable to copy file
it: Impossibile copiare il file

en: Unable to create required directory
it: Impossibile creare la directory richiesta

en: Use less strict spam filtering for AJAX form submissions. May increase spam risk slightly.
it: Usa un filtro antispam meno rigoroso per l’invio dei moduli AJAX. Può aumentare leggermente il rischio di spam.

en: Two-factor authentication enforced
it: Autenticazione a due fattori obbligatoria

note: Here the first placeholder %s is a date of the last user login and the second placeholder %s is the user's IP address.
en: Your last sign-in was on %s from the IP address %s
it: Ultimo accesso il %s dall’indirizzo IP %s

en: WP Cerber requires PHP version %s or higher, but your web server is currently running PHP %s.
it: WP Cerber richiede PHP versione %s o superiore, ma il server web esegue attualmente PHP %s.

en: WP Cerber requires WordPress version %s or higher. Your WordPress version is %s. Please update your WordPress to the latest version.
it: WP Cerber richiede WordPress versione %s o superiore. La versione di WordPress installata è %s. Aggiornare WordPress all’ultima versione disponibile.
