WP Cerber Security - en to ja translation catalogue (1289 entries)

en: Limit login attempts
ja: ログイン試行回数を制限

en: minutes
ja: 分

en: Site connection
ja: サイト接続

en: Proactive security rules
ja: プロアクティブなセキュリティルール

en: Custom login page
ja: カスタムログインページ

en: Custom login URL
ja: カスタムログインURL

en: Citadel mode
ja: シタデルモード

en: Duration
ja: 期間

en: Notifications
ja: 通知

en: Access Lists
ja: アクセスリスト

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Lockouts
ja: ロックアウト

en: Date
ja: 日付

en: Local User
ja: ローカルユーザー

en: Username used
ja: 使用されたユーザー名

en: Logged in
ja: ログイン中

en: Logged out
ja: ログアウトしました

en: Login failed
ja: ログインに失敗しました

en: IP blocked
ja: IPアドレスをブロックしました

en: Locked out
ja: ロックされています

en: IP blacklisted
ja: IPアドレスがブラックリストに登録されています

en: Password changed
ja: パスワードを変更しました

en: Remove
ja: 削除

en: Lockout for %s was removed
ja: %s のロックアウトを解除しました

en: White IP Access List
ja: ホワイトIPアクセスリスト

en: Black IP Access List
ja: ブラックリストIPアクセス

en: List is empty
ja: リストは空です

en: View Activity
ja: アクティビティを表示

en: Settings
ja: 設定

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Never
ja: 決して

en: Are you sure?
ja: 本当に実行しますか？

en: My site is behind a reverse proxy
ja: 自分のサイトはリバースプロキシの背後にあります

en: Make your protection smarter!
ja: 保護をさらにスマートにしましょう

en: Please enable Permalinks to use this feature. Set Permalink Settings to something other than Default.
ja: この機能を使用するには、パーマリンクを有効にしてください。「パーマリンク設定」を「デフォルト」以外に設定してください。

en: Main Settings
ja: 基本設定

en: Help
ja: ヘルプ

en: Increase lockout duration to %s hours after %s lockouts in the last %s hours
ja: 直近%s時間以内にロックアウトが%s回発生した場合、ロックアウト時間を%s時間に延長する

en: You are not allowed to log in. Ask your administrator for assistance.
ja: ログインは許可されていません。管理者にお問い合わせください。

en: Expires
ja: 有効期限

en: No lockouts at the moment. The sky is clear.
ja: 現在、ロックアウトはありません。状況は良好です。

en: Can't activate WP Cerber due to a database error.
ja: データベースエラーのため、WP Cerber を有効化できません。

en: days
ja: 日数

en: Cerber Quick View
ja: Cerber クイックビュー

en: Click to send test
ja: クリックしてテスト送信

en: Attention! You have changed the login URL! The new login URL is
ja: 注意：ログインURLが変更されました。新しいログインURLは

en: Comments
ja: コメント

en: Tools
ja: ツール

en: Select file to import.
ja: インポートするファイルを選択

en: What do you want to import?
ja: 何をインポートしますか？

en: Upload file
ja: ファイルをアップロード

en: No file was uploaded or file is corrupted
ja: ファイルがアップロードされていないか、ファイルが破損しています

en: Error while parsing file
ja: ファイルの解析中にエラーが発生しました

en: Hostname
ja: ホスト名

en: unknown
ja: 不明

en: active
ja: アクティブ

en: deactivate
ja: 無効化

en: not active
ja: 無効

en: disabled
ja: 無効

en: failed attempts
ja: 失敗した試行回数

en: in 24 hours
ja: 24時間以内

en: view all
ja: すべて表示

en: lockouts
ja: ロックアウト

en: Lockouts at the moment
ja: 現在のロックアウト状況

en: Last lockout
ja: 最終ロックアウト

en: entry | entries
ja[0]: エントリ

en: New Custom login URL
ja: 新しいカスタムログインURL

en: Use file
ja: ファイルを使用

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Reason
ja: 理由

en: Add IP to the Black List
ja: IPアドレスをブラックリストに追加

en: Hardening
ja: ハードニング

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Hardening WordPress
ja: WordPress のセキュリティ強化

en: Stop user enumeration
ja: ユーザー列挙を防止

en: Disable XML-RPC
ja: XML-RPC を無効化

en: Block access to the XML-RPC server (including Pingbacks and Trackbacks)
ja: XML-RPC サーバーへのアクセスをブロック（ピンバックおよびトラックバックを含む）

en: Disable feeds
ja: フィードを無効化

en: Block access to the RSS, Atom and RDF feeds
ja: RSS、Atom、RDF フィードへのアクセスをブロック

en: Disable REST API
ja: REST API を無効化

en: WP Cerber is now active and has started protecting your site
ja: WP Cerber が有効化され、サイトの保護を開始しました

en: Action
ja: 操作

en: Incorrect IP address or IP range
ja: IPアドレスまたはIP範囲が正しくありません

en: Network:
ja: ネットワーク:

en: Add network to the Black List
ja: ネットワークをブラックリストに追加

en: Attention! Citadel mode is now active. Nobody is able to log in.
ja: 注意：シタデルモードが有効になりました。現在はログインできません。

en: Unknown
ja: 不明

en: ERROR:
ja: エラー:

en: Human verification failed. Please click the square box in the reCAPTCHA block below.
ja: 本人確認に失敗しました。下の reCAPTCHA ブロック内の四角いボックスをクリックしてください。

en: Username is not allowed. Please choose another one.
ja: このユーザー名は使用できません。別のユーザー名を選択してください。

en: unspecified
ja: 未指定

en: Number of lockouts is increasing
ja: ロックアウト回数が増加しています

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Import settings
ja: 設定をインポート

en: Prohibited usernames
ja: 禁止ユーザー名

en: reCAPTCHA settings
ja: reCAPTCHA 設定

en: Site key
ja: サイトキー

en: Secret key
ja: 秘密キー

en: Enable reCAPTCHA for WordPress registration form
ja: WordPress の登録フォームで reCAPTCHA を有効化

en: Enable reCAPTCHA for WordPress login form
ja: WordPress ログインフォームで reCAPTCHA を有効化

en: Before you can start using reCAPTCHA, you have to obtain Site key and Secret key on the Google website
ja: reCAPTCHA を利用する前に、Google のサイトでサイトキーとシークレットキーを取得する必要があります

en: Know more
ja: 詳細を見る

en: User created
ja: ユーザーを作成しました

en: User registered
ja: ユーザーを登録しました

en: reCAPTCHA verification failed
ja: reCAPTCHA の検証に失敗しました

en: reCAPTCHA settings are incorrect
ja: reCAPTCHA の設定が正しくありません

en: Attempt to access prohibited URL
ja: 禁止されたURLへのアクセス試行

en: Attempt to log in with prohibited username
ja: 禁止されたユーザー名でのログイン試行

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce registration form
ja: WooCommerce の会員登録フォームで reCAPTCHA を有効化

en: Enable reCAPTCHA for WordPress lost password form
ja: WordPress のパスワード再発行フォームで reCAPTCHA を有効化

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce lost password form
ja: WooCommerce のパスワード再設定フォームで reCAPTCHA を有効化

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce login form
ja: WooCommerce ログインフォームで reCAPTCHA を有効化

en: Request to the Google reCAPTCHA service failed
ja: Google reCAPTCHA サービスへのリクエストに失敗しました

en: View all
ja: すべて表示

en: Recently locked out IP addresses
ja: 最近ロックアウトされたIPアドレス

en: OK, nail them all
ja: OK、すべてブロック

en: NO, maybe later
ja: いいえ、後でにします

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Want to make WP Cerber even more powerful?
ja: WP Cerber をさらに強力にしませんか？

en: Allow WP Cerber to send locked out malicious IP addresses to Cerber Lab. This helps the plugin team to develop new algorithms for WP Cerber that will defend WordPress against new threats and botnets that are appearing  everyday. You can disable the sending in the plugin settings at any time.
ja: ロックアウトされた悪意のある IP アドレスを Cerber Lab に送信することを許可します。これにより、WP Cerber の開発チームは、新たに出現する脅威やボットネットから WordPress を保護するための新しいアルゴリズムを開発できます。送信は、いつでもプラグイン設定で無効にできます。

en: IP address
ja: IPアドレス

en: User login
ja: ユーザー ログイン

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Export
ja: エクスポート

en: Search for IP or username
ja: IP またはユーザー名を検索

en: Filter
ja: フィルター

en: User
ja: ユーザー

en: Search string
ja: 検索文字列

en: Date format
ja: 日付形式

en: if empty, the default format %s will be used
ja: 空の場合は、デフォルト形式 %s が使用されます

en: Push notifications
ja: プッシュ通知

en: Email notifications
ja: メール通知

en: Use comma to specify multiple values
ja: 複数の値を指定する場合はカンマで区切ってください

en: All connected devices
ja: 接続中のすべてのデバイス

en: No devices found
ja: デバイスが見つかりません

en: Not available
ja: 利用できません

en: Password reset requested
ja: パスワード再設定がリクエストされました

en: Apply limit login rules to IP addresses in the White IP Access List
ja: ホワイトIPアクセスリスト内のIPアドレスにログイン制限ルールを適用

en: Invisible reCAPTCHA
ja: インビジブル reCAPTCHA

en: Enable invisible reCAPTCHA
ja: インビジブル reCAPTCHA を有効にする

en: (do not enable it unless you get and enter the Site and Secret keys for the invisible version)
ja: （インビジブル版用のサイトキーとシークレットキーを取得して入力するまでは有効にしないでください）

en: Enable reCAPTCHA for WordPress comment form
ja: WordPress コメントフォームで reCAPTCHA を有効化

en: Limit attempts
ja: 試行回数を制限

en: Lock out IP address for %s minutes after %s failed attempts within %s minutes
ja: %s分以内に%s回の失敗があった場合、IPアドレスを%s分間ロックアウトする

en: In the Citadel mode nobody is able to log in except IPs from the White IP Access List. Active user sessions will not be affected.
ja: Citadelモードでは、ホワイトIPアクセスリストに登録されたIP以外はログインできません。既にアクティブなユーザーセッションには影響しません。

en: Event
ja: イベント

en: Spam comments denied
ja: スパムコメントを拒否しました

en: Malicious IP addresses detected
ja: 悪意のあるIPアドレスを検出しました

en: Lockouts occurred
ja: ロックアウトが発生しました

en: You are not allowed to register.
ja: 登録は許可されていません。

en: Spam comment denied
ja: スパムコメントを拒否しました

en: Attempt to log in denied
ja: ログイン試行は拒否されました

en: Attempt to register denied
ja: 登録試行は拒否されました

en: Malicious activities mitigated
ja: 悪意のあるアクティビティを軽減しました

en: Diagnostic
ja: 診断

en: License
ja: ライセンス

en: Sorry, human verification failed.
ja: 人間による確認に失敗しました。

en: Comment processing
ja: コメント処理

en: If a spam comment detected
ja: スパムコメントが検出された場合

en: Trash spam comments
ja: スパムコメントを削除

en: Move spam comments to trash after
ja: スパムコメントを次の時間後にゴミ箱へ移動

en: Spam form submission denied
ja: スパムと判断されたフォーム送信を拒否しました

en: Protect all forms on the website with bot detection engine
ja: サイト内のすべてのフォームをボット検知エンジンで保護

en: Country
ja: 国

en: Security Rules
ja: セキュリティルール

en: Failed login attempts
ja: ログイン失敗回数

en: Registered
ja: 登録済み

en: You
ja: あなた

en: Spam form submissions denied
ja: スパムと判断されたフォーム送信を拒否しました

en: Getting Started Guide
ja: はじめにガイド

en: Countries
ja: 国

en: Permitted for one country | Permitted for %d countries
ja[0]: %d か国で許可

en: No rule
ja: ルールなし

en: Security rules have been updated
ja: セキュリティルールが更新されました

en: Form submission denied
ja: フォーム送信は拒否されました

en: Comment denied
ja: コメントを拒否しました

en: Request to REST API denied
ja: REST API へのリクエストは拒否されました

en: Bot detected
ja: ボットを検出しました

en: Citadel mode is active
ja: シタデルモードが有効です

en: Malicious activity detected
ja: 不正な操作を検出しました

en: Blocked by country rule
ja: 国別ルールによりブロックされました

en: Limit reached
ja: 上限に達しました

en: Multiple suspicious activities
ja: 複数の不審なアクティビティ

en: Registration limit
ja: 登録上限

en: Start typing here to find a country
ja: 国名を入力して検索

en: Click on a country name to add it to the list of selected countries
ja: 国名をクリックして、選択済みの国リストに追加します

en: Submit forms
ja: フォームを送信

en: Post comments
ja: コメントを投稿

en: Register on the website
ja: ウェブサイトに登録

en: Use XML-RPC
ja: XML-RPC を使用

en: Use REST API
ja: REST API を使用

en: Deny it completely
ja: 完全に拒否する

en: Mark it as spam
ja: スパムとしてマーク

en: If you use a caching plugin, you have to add your new login URL to the list of pages not to cache.
ja: キャッシュ系プラグインを使用している場合は、新しいログインURLをキャッシュ除外ページとして追加してください。

en: To change reporting settings visit
ja: レポート設定を変更するには、次にアクセスしてください

en: Your login page:
ja: ログインページ:

en: Your license is valid until
ja: ライセンスの有効期限：

en: Activity details
ja: アクティビティの詳細

en: Click to send now
ja: 今すぐ送信

en: Not permitted for one country | Not permitted for %d countries
ja[0]: %dか国では許可されていません

en: Weekly Report
ja: 週間レポート

en: Use 404 template from the active theme
ja: 有効なテーマの 404 テンプレートを使用

en: Display simple 404 page
ja: シンプルな 404 ページを表示

en: Optional comment for this entry
ja: このエントリの任意コメント

en: You cannot add your IP address or network
ja: IPアドレスまたはネットワークを追加できません

en: To specify a REGEX pattern wrap a pattern in two forward slashes.
ja: REGEX パターンを指定するには、パターンをスラッシュ 2 つで囲んでください。

en: Traffic Inspector
ja: トラフィック検査

en: Traffic
ja: トラフィック

en: Request
ja: リクエスト

en: Host Info
ja: ホスト情報

en: User Agent
ja: ユーザーエージェント

en: Form submissions
ja: フォーム送信

en: Page Not Found
ja: ページが見つかりません

en: Longer than
ja: より長い

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Check for requests
ja: リクエストを確認

en: Not specified
ja: 未指定

en: Logging mode
ja: ログモード

en: Logging disabled
ja: ログ記録は無効です

en: Smart
ja: スマート

en: All traffic
ja: すべてのトラフィック

en: Mask these form fields
ja: これらのフォームフィールドをマスク

en: milliseconds
ja: ミリ秒

en: Save request fields
ja: リクエストフィールドを保存

en: Page generation time threshold
ja: ページ生成時間のしきい値

en: enabled
ja: 有効

en: no connection
ja: 接続なし

en: Last seen
ja: 最終アクセス

en: We're sorry, you are not allowed to proceed
ja: 申し訳ありませんが、続行は許可されていません

en: Save request headers
ja: リクエストヘッダーを保存

en: Save $_SERVER
ja: $_SERVER を保存

en: Save request cookies
ja: リクエストクッキーを保存

en: Protect admin scripts
ja: 管理用スクリプトを保護

en: Block unauthorized access to load-scripts.php and load-styles.php
ja: load-scripts.php と load-styles.php への不正アクセスをブロック

en: Unable to delete the file
ja: ファイルを削除できません

en: Load security engine
ja: セキュリティエンジンを読み込む

en: Legacy mode
ja: レガシーモード

en: Standard mode
ja: 標準モード

en: Plugin initialization mode has not been changed
ja: プラグインの初期化モードは変更されていません

en: File upload denied
ja: ファイルのアップロードは拒否されました

en: Be careful about enabling these options.
ja: これらのオプションを有効にする際は注意してください。

en: If you forget your Custom login URL, you will be unable to log in.
ja: カスタムログインURLを忘れると、ログインできなくなります。

en: Site Integrity
ja: サイトの整合性

en: Disabled
ja: 無効

en: Quick Scan
ja: クイックスキャン

en: Full Scan
ja: フルスキャン

en: Denied
ja: 拒否

en: Use White IP Access List
ja: ホワイトIPアクセスリストを使用

en: Disable dashboard redirection
ja: ダッシュボードへのリダイレクトを無効化

en: Disable automatic redirection to the login page when /wp-admin/ is requested by an unauthorized request
ja: 未認証のリクエストで /wp-admin/ が要求された際のログインページへの自動リダイレクトを無効にする

en: Scanner settings
ja: スキャナー設定

en: Custom signatures
ja: カスタムシグネチャ

en: Specify custom PHP code signatures. One item per line. To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
ja: カスタム PHP コードシグネチャを指定します。1 行につき 1 項目を入力してください。REGEX パターンを指定する場合は、行全体を二重の波かっこで囲んでください。

en: Unwanted file extensions
ja: 不要なファイル拡張子

en: Specify file extensions to search for. Full scan only. Use comma to separate items.
ja: 検索対象のファイル拡張子を指定します。フルスキャン時のみ有効です。複数指定する場合はカンマで区切ってください。

en: Directories to exclude
ja: 除外するディレクトリ

en: Delete quarantined files after
ja: 隔離ファイルを削除するまでの期間

en: Launch Quick Scan
ja: クイックスキャンを開始

en: Every hour
ja: 毎時間

en: Every 3 hours
ja: 3時間ごと

en: Every 6 hours
ja: 6時間ごと

en: Launch Full Scan
ja: フルスキャンを開始

en: Low severity
ja: 低度の重大度

en: Medium severity
ja: 中程度の重大度

en: High severity
ja: 重大

en: Report an issue if any of the following is true
ja: 次のいずれかに該当する場合は問題を報告してください

en: Send email report
ja: メールレポートを送信

en: After every scan
ja: すべてのスキャン後

en: If any changes in scan results occurred
ja: スキャン結果に変更があった場合

en: Include file sizes
ja: ファイルサイズを含める

en: Include scan errors
ja: スキャンエラーを含める

en: Security Scanner
ja: セキュリティスキャナー

en: Scheduling
ja: スケジューリング

en: Currently a scheduled scan in progress. Please wait until it is finished.
ja: 現在、スケジュールスキャンを実行中です。完了するまでお待ちください。

en: Previous scan started %s has not been completed. Continue scanning?
ja: 前回のスキャン（開始日時: %s）が完了していません。スキャンを続行しますか？

en: It seems this website has never been scanned. To start scanning click the button below.
ja: このウェブサイトはまだスキャンされていないようです。スキャンを開始するには、下のボタンをクリックしてください。

en: Start Quick Scan
ja: クイックスキャンを開始

en: Start Full Scan
ja: フルスキャンを開始

en: Stop Scanning
ja: スキャンを停止

en: Continue Scanning
ja: スキャンを続行

en: Delete
ja: 削除

en: Verified
ja: 確認済み

en: Integrity data not found
ja: 整合性データが見つかりません

en: Unable to check the integrity of the plugin due to a network error
ja: ネットワークエラーのため、プラグインの整合性を確認できません

en: Unable to check the integrity of WordPress files due to a network error
ja: ネットワークエラーのため、WordPress ファイルの整合性を確認できません

en: Unable to check the integrity of the theme due to a network error
ja: ネットワークエラーのため、テーマの整合性を確認できません

en: Unable to process file
ja: ファイルを処理できません

en: Unable to open file
ja: ファイルを開けません

en: Checksum mismatch
ja: チェックサムが一致しません

en: Suspicious code found
ja: 不審なコードを検出しました

en: Unattended suspicious file
ja: 無人操作の不審ファイル

en: Executable code found
ja: 実行可能なコードが検出されました

en: Unwanted file extension
ja: 不要なファイル拡張子

en: New file
ja: 新しいファイル

en: Custom signature found
ja: カスタムシグネチャを検出しました

en: Parsing the list of files
ja: ファイル一覧を解析しています

en: Checking for new and modified files
ja: 新規および変更されたファイルを確認しています

en: Verifying the integrity of WordPress
ja: WordPress の整合性を検証しています

en: Verifying the integrity of the plugins
ja: プラグインの整合性を検証しています

en: Verifying the integrity of the themes
ja: テーマの整合性を検証しています

en: Searching for malicious code
ja: 悪意のあるコードを検索しています

en: Finalizing the scan
ja: スキャンを完了しています

en: Files to scan
ja: スキャンするファイル

en: Critical issues
ja: 重大な問題

en: Issues total
ja: 問題の合計

en: Scanner Report
ja: スキャナー レポート

en: If new issues found
ja: 新しい問題が見つかった場合

en: Suspicious directives found
ja: 不審なディレクティブを検出しました

en: Suspicious code instruction found
ja: 不審なコード命令を検出しました

en: Suspicious code signatures found
ja: 不審なコード署名を検出しました

en: To solve this issue you have to reinstall %s or update it to the latest version.
ja: この問題を解決するには、%s を再インストールするか、最新バージョンに更新してください。

en: Please upload a reference ZIP archive
ja: 参照用のZIPアーカイブをアップロードしてください

en: Resolve issue
ja: 問題を解決

en: We have not found any integrity data to verify
ja: 検証可能な整合性データが見つかりませんでした

en: You have to upload a ZIP archive from which you've installed it. This enables the security scanner to verify the integrity of the code and detect malware.
ja: インストールに使用した ZIP アーカイブをアップロードする必要があります。これにより、セキュリティスキャナーがコードの完全性を検証し、マルウェアを検出できます。

en: Full Scan Report
ja: フルスキャンレポート

en: Quick Scan Report
ja: クイックスキャンレポート

en: Files scanned
ja: スキャンしたファイル

en: Check for activities
ja: アクティビティを確認

en: Activated
ja: 有効化済み

en: Malicious request denied
ja: 不正なリクエストを拒否しました

en: User activated
ja: ユーザーが有効化されました

en: Suspicious number of fields
ja: 不審な数のフィールド

en: Suspicious number of nested values
ja: 入れ子の値の数が不審です

en: Malicious code detected
ja: 不正なコードを検出しました

en: Attempt to upload a file with malicious code
ja: 悪意のあるコードを含むファイルのアップロード試行

en: Bytes
ja: バイト数

en: Vulnerability found
ja: 脆弱性を検出しました

en: Unable to check the integrity due to a DB error
ja: DB エラーのため整合性を確認できません

en: Automated recurring scan schedule
ja: 自動定期スキャンスケジュール

en: Scan results reporting
ja: スキャン結果レポート

en: Suspicious activity
ja: 不審な操作

en: Errors
ja: エラー

[ctx: preposition of time like: at 11:00]
note: 'at' is a preposition of time, used in contexts like "at 11:00" or "at midnight".
en: at
ja: 午前11時に などで使う「〜に」

en: Quarantine
ja: 隔離

en: Started
ja: 開始済み

en: Finished
ja: 完了

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Vulnerabilities
ja: 脆弱性

en: New files
ja: 新しいファイル

en: Changed files
ja: 変更されたファイル

en: Unwanted extensions
ja: 不要な拡張機能

en: Unattended files
ja: 無人管理のファイル

en: Scanned
ja: スキャン済み

en: There are no files in the quarantine at the moment.
ja: 現在、隔離中のファイルはありません。

en: Restore
ja: 復元

en: Automatic deletion
ja: 自動削除

en: Size
ja: サイズ

en: File
ja: ファイル

en: The file has been restored to its original location.
ja: ファイルは元の場所に復元されました。

en: Integrity
ja: 完全性

en: Attempt to upload malicious file denied
ja: 悪意のあるファイルのアップロード試行は拒否されました

en: Awesome!
ja: 完了しました

en: Automatic cleanup of malware and suspicious files
ja: マルウェアおよび不審なファイルの自動クリーンアップ

en: Files in the sessions directory
ja: sessions ディレクトリ内のファイル

en: Files in these directories
ja: これらのディレクトリ内のファイル

en: Files with these extensions
ja: これらの拡張子のファイル

en: Use comma to separate items.
ja: 項目はカンマで区切ってください。

en: Cleaning up
ja: クリーンアップ中

en: Malicious code found
ja: 不正なコードを検出しました

en: This file contains executable code and may contain obfuscated malware. If this file is a part of a theme or a plugin, it must be located in the theme or the plugin folder. No exception, no excuses.
ja: このファイルには実行可能コードが含まれており、難読化されたマルウェアが含まれている可能性があります。このファイルがテーマまたはプラグインの一部である場合は、必ずテーマまたはプラグインのフォルダー内に配置してください。例外や言い訳は一切認められません。

en: The scanner recognizes this file as "ownerless" or "not bundled" because it does not belong to any known part of the website and should not be here.
ja: このファイルは、サイト内の既知のいずれの構成要素にも属しておらず、本来存在しないはずのため、スキャナーによって「所有者なし」または「未バンドル」と判定されています。

en: It may remain after upgrading to a newer version of %s. It also may be a piece of obfuscated malware. In a rare case it might be a part of a custom-made (bespoke) plugin or theme.
ja: これは、%s の新しいバージョンにアップグレードした後も残る場合があります。また、難読化されたマルウェアである可能性もあります。まれなケースとして、カスタムメイド（特注）のプラグインやテーマの一部である場合もあります。

en: The contents of the file have been changed and do not match what exists in the official WordPress repository or a reference file you have uploaded earlier. The file may have been altered by malware, infected by a virus or has been tampered with.
ja: このファイルの内容は変更されており、公式の WordPress リポジトリにあるもの、または以前にアップロードされた参照ファイルと一致しません。マルウェアによる改ざん、ウイルス感染、その他の不正な変更が行われた可能性があります。

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Automatically moved to quarantine
ja: 自動的に隔離フォルダーへ移動しました

en: Suspicious SQL code detected
ja: 不審なSQLコードを検出しました

[ctx: Example: Last malware scan: 23 Jan 2018]
en: Last malware scan
ja: 最終マルウェアスキャン

en: Live Traffic
ja: リアルタイムトラフィック

en: Disable PHP in uploads
ja: アップロードでの PHP を無効化

en: Disable PHP error displaying
ja: PHP エラー表示を無効にする

en: Ignore List
ja: 無視リスト

en: Ignore
ja: 無視

note: For translators
en: Apply
ja: 適用

en: Added
ja: 追加済み

en: Remove from the list
ja: 一覧から削除

en: User Insights
ja: ユーザーインサイト

en: Traffic Insights
ja: トラフィックインサイト

en: Activity Insights
ja: アクティビティインサイト

en: Are you sure you want to delete selected files?
ja: 選択したファイルを削除してもよろしいですか？

en: These files have been moved to the quarantine
ja: これらのファイルは隔離領域に移動されました

en: Do you want to add selected files to the ignore list?
ja: 選択したファイルを無視リストに追加しますか？

en: These files have been added to the ignore list
ja: これらのファイルは無視リストに追加されました

en: Some errors occurred
ja: エラーが発生しました

en: All files have been processed
ja: すべてのファイルの処理が完了しました

en: Know more about all advantages at
ja: すべての利点の詳細はこちら

en: Suspicious JavaScript code detected
ja: 不審な JavaScript コードを検出しました

en: All scans
ja: すべてのスキャン

en: The list is empty.
ja: リストは空です。

en: No files match the specified filter.
ja: 指定されたフィルターに一致するファイルはありません。

en: Click here to see the full list of files
ja: クリックしてファイルの全一覧を表示

en: Page generation time
ja: ページ生成時間

en: Log In
ja: ログイン

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Register
ja: 登録

en: WooCommerce Log In
ja: WooCommerce ログイン

en: WooCommerce Log Out
ja: WooCommerce ログアウト

en: IP address is locked out
ja: IPアドレスがロックアウトされています

en: Traffic Inspection
ja: トラフィック検査

en: Maximum compatibility
ja: 最大限の互換性

en: Maximum security
ja: 最高レベルのセキュリティ

en: Erroneous Request Shielding
ja: 誤ったリクエストの遮断

en: Save software errors
ja: ソフトウェアエラーを保存

en: Preparing for the scan
ja: スキャンの準備中

en: Blocked by administrator
ja: 管理者によりブロックされています

en: Block User
ja: ユーザーをブロック

en: User is not permitted to log into the website
ja: このユーザーにはウェブサイトへのログインが許可されていません

en: User Message
ja: ユーザーメッセージ

en: An optional message for this user
ja: このユーザーへの任意メッセージ

en: Blocked Users
ja: ブロック中のユーザー

en: Block access to user pages like /?author=n
ja: 「/?author=n」などのユーザーページへのアクセスをブロック

en: Access to WordPress REST API
ja: WordPress REST API へのアクセス

en: Block access to WordPress REST API except any of the following
ja: 次のいずれかを除き、WordPress REST API へのアクセスをブロックする

en: Allow REST API for these roles
ja: これらのロールに REST API を許可

en: These restrictions do not apply to IP addresses in the White IP Access List
ja: これらの制限は、ホワイトIPアクセスリスト内のIPアドレスには適用されません

en: Select one or more roles
ja: 1 つ以上のロールを選択

en: Filter by registered user
ja: 登録ユーザーで絞り込む

en: Only registered and logged in users are allowed to view this website
ja: このウェブサイトを閲覧できるのは、登録済みでログインしているユーザーのみです

en: Changelog
ja: 変更履歴

en: Default settings have been loaded
ja: デフォルト設定を読み込みました

en: Save all rules
ja: すべてのルールを保存

en: Invalid master credentials
ja: マスター認証情報が無効です

en: Return to the website list
ja: ウェブサイト一覧に戻る

en: Show "Switched to" notification
ja: 「切り替えました」通知を表示

en: Add @ site to the page title
ja: ページタイトルに @ サイトを追加

en: Enable diagnostic logging
ja: 診断ログを有効にする

en: Limit access by IP address
ja: IPアドレスでアクセスを制限

en: Access to this website
ja: このウェブサイトへのアクセス

en: Full access mode
ja: フルアクセスモード

en: Read-only mode
ja: 読み取り専用モード

en: The full access mode requires the PRO version of WP Cerber
ja: フルアクセスモードを利用するには、WP Cerber の PRO 版が必要です

en: Malware Scan
ja: マルウェアスキャン

en: Notes
ja: メモ

en: Search results for:
ja: 検索結果

en: Edit
ja: 編集

en: Switch to
ja: 切り替え

en: No websites configured.
ja: Webサイトが設定されていません。

en: Add a new one
ja: 新規追加

en: Website Properties
ja: サイトのプロパティ

en: Website URL
ja: ウェブサイトURL

en: Display as
ja: 表示形式

en: Website Owner
ja: サイト所有者

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: The website you are trying to add is already in the list
ja: 追加しようとしているウェブサイトは、すでにリストに含まれています

en: The website has been added successfully
ja: ウェブサイトを正常に追加しました

en: Click to edit
ja: クリックして編集

en: Switch to the Dashboard
ja: ダッシュボードに切り替え

en: Keep in mind: You have added the website that does not support SSL encryption. This may lead to data leakage.
ja: 注意: SSL暗号化に対応していないウェブサイトが追加されています。データ漏えいの原因となる可能性があります。

note: %d will be replaced by the number of deleted websites.
en: Website has been deleted | %d websites have been deleted
ja[0]: ウェブサイトは削除されました

en: You have switched to %s
ja: %s に切り替えました

en: You are here:
ja: 現在位置:

en: My Websites
ja: マイサイト

en: To proceed, please select the mode for this website
ja: 続行するには、このウェブサイトのモードを選択してください

en: Secret Access Token
ja: シークレットアクセス トークン

en: Are you sure? This permanently invalidates the token.
ja: 本当に実行しますか？このトークンは完全に無効になります。

en: Updates
ja: 更新

en: Group
ja: グループ

en: Upgrade WP Cerber
ja: WP Cerber をアップグレード

en: Upgrade all active plugins
ja: 有効なプラグインをすべてアップグレード

en: Delete website
ja: ウェブサイトを削除

en: All groups
ja: すべてのグループ

en: Are you sure you want to delete selected websites?
ja: 選択したウェブサイトを削除してもよろしいですか？

en: Block
ja: ブロック

en: Select an existing group or enter a new one to add it
ja: 既存のグループを選択するか、新しいグループを入力して追加してください

en: Company
ja: 会社

en: Attempt to log in with non-existing username
ja: 存在しないユーザー名でのログイン試行

en: Attempts to log in with non-existing usernames
ja: 存在しないユーザー名でのログイン試行

en: Owner
ja: 所有者

en: Block execution of PHP scripts in the WordPress media folder
ja: WordPress メディアフォルダー内での PHP スクリプト実行をブロック

en: Active plugins and updates on
ja: 有効なプラグインと更新

en: A newer version is available
ja: 新しいバージョンが利用可能です

en: New users
ja: 新規ユーザー

en: My activity
ja: アクティビティ

en: Create Alert
ja: アラートを作成

en: Delete Alert
ja: アラートを削除

en: The alert has been created
ja: アラートを作成しました

en: The alert has been deleted
ja: アラートを削除しました

en: Advanced Search
ja: 詳細検索

en: To delete the alert, click here
ja: アラートを削除するには、ここをクリックしてください

en: Custom login URL may contain Latin alphanumeric characters, dashes and underscores only
ja: カスタムログインURLには、半角英数字とハイフン、アンダースコアのみ使用できます

en: Site-specific settings
ja: サイト別設定

en: Prefix for plugin cookies
ja: プラグイン用クッキーのプレフィックス

en: Prefix may contain only Latin alphanumeric characters and underscores
ja: プレフィックスには、半角英数字とアンダースコアのみ使用できます

en: Pushbullet access token
ja: Pushbullet アクセストークン

en: Pushbullet device
ja: Pushbullet デバイス

en: Delete unattended files
ja: 未使用ファイルを削除

en: Automatic recovery of modified and infected files
ja: 変更・感染ファイルの自動復旧

en: Recover WordPress files
ja: WordPress ファイルの復旧

en: File deleted
ja: ファイルを削除しました

en: File recovered
ja: ファイルを復元しました

en: Recovering WordPress files
ja: WordPress ファイルの復旧

en: Recovering plugins files
ja: プラグインファイルを復元しています

en: Recovered
ja: 復旧済み

en: Automatically deleted
ja: 自動的に削除されました

en: Automatically recovered
ja: 自動復旧済み

en: User Policies
ja: ユーザーポリシー

en: A new version is available
ja: 新しいバージョンが利用可能です

en: Site policy enforcement
ja: サイトポリシーの適用

en: 2FA code verified
ja: 2要素認証コードを確認しました

en: Initiated by the user
ja: ユーザーによる開始

en: Email address is not permitted.
ja: メールアドレスは許可されていません。

en: Please choose another one.
ja: 別のものを選択してください。

en: Two-Factor Authentication
ja: 二要素認証

en: Determined by user role policies
ja: ユーザー ロール ポリシーで決定

en: Always enabled
ja: 常に有効

en: 2FA PIN Code
ja: 2要素認証PINコード

en: Save All Changes
ja: すべての変更を保存

en: Block access to WordPress Dashboard
ja: WordPress ダッシュボードへのアクセスをブロック

en: Hide Toolbar when viewing site
ja: サイト閲覧時にツールバーを非表示にする

en: Redirection rules
ja: リダイレクトルール

en: Redirect user after login
ja: ログイン後にユーザーをリダイレクト

en: Redirect user after logout
ja: ログアウト後にユーザーをリダイレクト

en: User session expiration time
ja: ユーザーセッションの有効期限

en: Two-factor authentication
ja: 二要素認証

en: Advanced mode
ja: 詳細モード

en: Enforce two-factor authentication if any of the following conditions is true
ja: 次のいずれかの条件に該当する場合は、二要素認証を必須にする

en: Login from a different country
ja: 別の国からのログイン

en: Login from a different network Class C
ja: 異なるネットワーククラスCからのログイン

en: Login from a different IP address
ja: 異なるIPアドレスからのログイン

en: Enforce two-factor authentication with fixed intervals
ja: 一定間隔で二要素認証を必須にする

en: Fixed number of logins
ja: 固定回数のログイン

en: number of logins
ja: ログイン回数

en: Policies have been updated
ja: ポリシーが更新されました

en: Restrict email addresses
ja: メールアドレスを制限

en: No restrictions
ja: 制限なし

en: Specify email addresses, wildcards or REGEX patterns. Use comma to separate items.
ja: メールアドレス、ワイルドカード、または正規表現パターンを指定します。複数指定する場合はカンマで区切ります。

en: These files will never be deleted during automatic cleanup.
ja: これらのファイルは自動クリーンアップで削除されることはありません。

en: This verification PIN code is expired. We have just sent a new one to your email.
ja: この認証用PINコードは有効期限が切れています。新しいコードをメールに送信しました。

en: You have entered an incorrect verification PIN code
ja: 誤った認証用PINコードが入力されました

en: Please verify that it’s you
ja: 本人確認を行ってください

en: Here are the details of the sign-in attempt
ja: サインイン試行の詳細は次のとおりです

en: only digits are allowed
ja: 数字のみ使用できます

en: We've sent a verification PIN code to your email
ja: 認証用PINコードをメールに送信しました

en: Enter the code from the email in the field below.
ja: メールに記載されたコードを下の欄に入力してください。

en: Try again
ja: 再試行

en: Cancel
ja: キャンセル

en: or
ja: または

en: Verify it's you
ja: 本人確認を行ってください

en: Verify
ja: 確認

en: Two-Factor Authentication Email
ja: 2要素認証メール

en: Role-based rules are configured
ja: ロールベースのルールが設定されています

[ctx: e.g. blocked by John at 11:00]
note: Describes by whom and when a website user was blocked. Placeholder %s will be replaced with the name of the person (e.g., "John") and the time (e.g., "11:00").
en: blocked by %s at %s
ja: %s により %s にブロックされました

en: The code is valid for %s minutes.
ja: このコードの有効期限は%s分です。

en: IP address %s has been added to White IP Access List
ja: IPアドレス %s をホワイトIPアクセスリストに追加しました

en: IP address %s has been added to Black IP Access List
ja: IPアドレス %s をブラックIPアクセスリストに追加しました

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Username
ja: ユーザー名

en: Any country is permitted
ja: すべての国が許可されています

en: Sessions
ja: セッション

en: Created
ja: 作成日時

en: Terminate session
ja: セッションを終了

en: Block user
ja: ユーザーをブロック

en: Profile
ja: プロフィール

en: All Logins
ja: すべてのログイン

en: User Activity
ja: ユーザーアクティビティ

en: Terminate
ja: 終了

en: user | users
ja[0]: ユーザー

en: Block access to users' data via REST API
ja: REST API を介したユーザーデータへのアクセスをブロック

en: Unable to delete
ja: 削除できません

en: Data Shield
ja: データシールド

en: Data Shield Policies
ja: データシールドポリシー

en: Accounts & Roles
ja: アカウントとロール

en: Site Settings
ja: サイト設定

en: User creation denied
ja: ユーザーの作成は拒否されました

en: Role update denied
ja: ロールの更新は拒否されました

en: Setting update denied
ja: 設定の更新は拒否されました

en: Permission denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Invalid user
ja: 無効なユーザー

en: Incorrect password
ja: パスワードが正しくありません

en: Protect user accounts
ja: ユーザーアカウントを保護

en: User registrations are limited to these roles
ja: ユーザー登録は次のロールに制限されています

en: Users with these roles are permitted to create new accounts
ja: これらのロールを持つユーザーは新しいアカウントを作成できます

en: Users with these roles are permitted to change sensitive user data
ja: これらのロールを持つユーザーは、機密性の高いユーザーデータを変更できます

en: Do not apply these policies to the IP addresses in the White IP Access List
ja: これらのポリシーをホワイトIPアクセスリスト内のIPアドレスには適用しないでください

en: Protect user roles
ja: ユーザー権限を保護

en: Restrict roles and capabilities management with the following policies
ja: ロールと権限の管理を次のポリシーで制限

en: Users with these roles are permitted to add new roles
ja: これらのロールを持つユーザーには、新しいロールの追加が許可されています

en: Users with these roles are permitted to change role capabilities
ja: これらのロールを持つユーザーには、ロールの権限を変更することが許可されています

en: Protect site settings
ja: サイト設定を保護

en: Restrict updating site settings with the following policies
ja: サイト設定の更新を次のポリシーで制限する

en: Users with these roles are permitted to change protected settings
ja: これらのロールを持つユーザーは、保護された設定を変更できます

en: Server
ja: サーバー

en: Server Country
ja: サーバーの国

en: All servers
ja: すべてのサーバー

en: All countries
ja: すべての国

en: Show homepage in the Website column
ja: 「ウェブサイト」列にホームページを表示

en: Hide server IP address
ja: サーバーのIPアドレスを非表示にする

en: IP address, range, wildcard, or CIDR
ja: IPアドレス、範囲、ワイルドカード、またはCIDR

en: Add Entry
ja: エントリを追加

en: The IP address you are trying to add is already in the list
ja: 追加しようとしているIPアドレスは、すでにリストに含まれています

en: IP subnet blocked
ja: IPサブネットをブロックしました

en: User row update denied
ja: ユーザー行の更新は拒否されました

en: User metadata update denied
ja: ユーザーのメタデータ更新は拒否されました

en: Any activity
ja: すべてのアクティビティ

en: A database error occurred while importing access list entries
ja: アクセスリストエントリのインポート中にデータベースエラーが発生しました

en: Enable authentication log monitoring
ja: 認証ログ監視を有効にする

en: Keep log records of not logged in visitors for
ja: 未ログイン訪問者のログを保持する期間

en: Keep log records of logged in users for
ja: ログイン中のユーザーのログ記録を保持する期間

en: Admin Note
ja: 管理者メモ

en: Personal Data
ja: 個人データ

en: Enable data erase
ja: データ消去を有効にする

en: Terminate user sessions
ja: ユーザーセッションを終了

en: Delete user sessions data when user data is erased
ja: ユーザーデータ削除時にセッションデータも削除する

en: Enable data export
ja: データのエクスポートを有効にする

en: Include activity log events
ja: アクティビティログのイベントを含める

en: Include traffic log entries
ja: トラフィックログエントリを含める

en: Request URL
ja: リクエストURL

en: Form fields data
ja: フォームフィールドのデータ

en: Cookies
ja: Cookie

en: Anti-spam
ja: スパム対策

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Anti-spam and bot detection settings
ja: スパム対策とボット検知の設定

en: Anti-spam engine
ja: スパム対策エンジン

en: %s retries are allowed within %s minutes
ja: %s回の再試行が%s分以内に許可されています

en: Enable after %s failed login attempts in the last %s minutes
ja: 直近%s分以内にログイン失敗が%s回発生した場合に有効化

en: Restrict or completely block access to the WordPress REST API according to your needs
ja: 必要に応じて、WordPress REST API へのアクセスを制限または完全にブロックします

en: These features help your organization to be in compliance with personal data protection laws
ja: これらの機能により、組織は個人データ保護法への準拠を維持できます

en: if empty, the website administrator email %s will be used
ja: 空の場合は、ウェブサイト管理者のメールアドレス %s が使用されます

en: notifications are allowed per hour (0 means unlimited)
ja: 時間あたりの許可通知数（0 は無制限）

en: Get notified instantly with mobile and desktop notifications
ja: モバイルとデスクトップの通知で即時にお知らせ

en: if empty, the email addresses from the notification settings will be used
ja: 空の場合は、通知設定のメールアドレスが使用されます

en: Traffic Inspector is a context-aware web application firewall (WAF) that protects your website by recognizing and denying malicious HTTP requests
ja: Traffic Inspector は、コンテキストを認識して動作する Web アプリケーションファイアウォール (WAF) であり、不正な HTTP リクエストを検知して遮断することで Web サイトを保護します

en: Block IP addresses that send excessive requests for non-existing pages or scan website for security breaches
ja: 存在しないページへの過剰なリクエスト送信や、セキュリティ侵害を目的としたサイトスキャンを行うIPアドレスをブロックする

en: Traffic Logging
ja: トラフィックログ

en: Enable optional traffic logging if you need to monitor suspicious and malicious activity or solve security issues
ja: 不審・悪意のあるアクティビティの監視やセキュリティ問題の解決が必要な場合は、オプションのトラフィックログを有効にします

en: The scanner monitors file changes, verifies the integrity of WordPress, plugins, and themes, and detects malware
ja: スキャナーはファイルの変更を監視し、WordPress・プラグイン・テーマの整合性を検証し、マルウェアを検出します

en: Specify directories to exclude from scanning. One directory per line.
ja: スキャンから除外するディレクトリを指定してください。1 行につき 1 つのディレクトリを入力します。

en: The scanner automatically scans the website, removes malware and sends email reports with the results of a scan
ja: スキャナーはウェブサイトを自動的にスキャンし、マルウェアを除去して、スキャン結果のレポートをメールで送信します

en: Configure what issues to include in the email report and the condition for sending reports
ja: メールレポートに含める問題と、レポート送信条件を設定

en: Cerber anti-spam engine
ja: Cerber アンチスパムエンジン

en: Adjust anti-spam engine
ja: スパム対策エンジンの調整

en: These settings enable you to fine-tune the behavior of anti-spam algorithms and avoid false positives
ja: これらの設定でスパム対策アルゴリズムの動作を細かく調整し、誤検知を防止できます

en: How the plugin processes comments submitted through the standard comment form
ja: 標準コメントフォームから送信されたコメントの処理方法

en: Request ID
ja: リクエストID

en: Search in URL
ja: URL 内を検索

en: Executable files
ja: 実行ファイル

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Active sessions
ja: アクティブなセッション

en: minutes (leave empty to use the default WordPress value)
ja: 分（空欄のままにすると WordPress のデフォルト値を使用）

en: Load entries
ja: エントリを読み込む

en: My IP
ja: 自分のIP

en: Analytics
ja: 分析

en: Manage Settings
ja: 設定を管理

en: Diagnostic Log
ja: 診断ログ

en: User deleted
ja: ユーザーを削除しました

en: Email address is prohibited
ja: メールアドレスは禁止されています

en: Quarantined
ja: 隔離済み

en: Modified
ja: 変更済み

en: Files without extension
ja: 拡張子なしファイル

en: Back to list
ja: 一覧に戻る

en: Brief summary
ja: 概要

en: Path
ja: パス

en: Files
ja: ファイル

en: Space Occupied
ja: 使用容量

en: No extension
ja: 拡張機能なし

en: File extensions statistics
ja: ファイル拡張子の統計

en: Extension
ja: 拡張機能

en: Smallest
ja: 最小

en: Largest
ja: 最大

en: Average Size
ja: 平均サイズ

en: Oldest
ja: 最も古い

en: Newest
ja: 最新

en: Top 10 largest files
ja: 最大ファイル上位10件

en: File Name
ja: ファイル名

en: Date format for CSV export
ja: CSVエクスポートの日付形式

en: Use ISO 8601 date format for CSV export files
ja: CSV エクスポートファイルには ISO 8601 日付形式を使用

en: My IP address
ja: IPアドレス

en: Do not add my IP address to the White IP Access List upon plugin activation
ja: プラグイン有効化時に、このIPアドレスをホワイトIPアクセスリストに追加しない

en: To get the most out of WP Cerber, follow these steps:
ja: WP Cerber を最大限に活用するには、次の手順に従ってください:

en: IP whitelisted
ja: 許可済みIP

en: My requests
ja: 自分のリクエスト

en: Log into the website
ja: ウェブサイトにログイン

en: Probing for vulnerable code
ja: 脆弱なコードを検査しています

en: Your IP address %s has been added to the White IP Access List
ja: IPアドレス %s をホワイトIPアクセスリストに追加しました

en: Search for IP address
ja: IPアドレスを検索

en: Minimal
ja: 最小限

en: Do not log known crawlers
ja: 既知のクローラーを記録しない

en: Do not log these locations
ja: これらの場所を記録しない

en: Do not log these User-Agents
ja: これらのユーザーエージェントを記録しない

en: Specify User-Agents to exclude requests from logging. One item per line.
ja: ログから除外するユーザーエージェントを指定します。1行に1件ずつ入力してください。

en: Unknown Google's bot
ja: 不明な Google のボット

en: IP address is not allowed
ja: このIPアドレスは許可されていません

en: User message
ja: ユーザーからのメッセージ

en: File is missing
ja: ファイルが見つかりません

note: Mandatory
en: This file is missing. It's been deleted or it's not been installed.
ja: このファイルが見つかりません。削除されたか、インストールされていません。

en: Please upload another file.
ja: 別のファイルをアップロードしてください。

en: Deferred rendering
ja: 遅延レンダリング

en: Defer rendering the custom login page
ja: カスタムログインページの表示を遅延させる

en: You have only one login attempt remaining.
ja: 残りのログイン試行回数は1回です。

en: Number of allowed concurrent user sessions
ja: 許可されている同時ユーザーセッション数

en: When the limit on concurrent user sessions is reached
ja: 同時ユーザーセッション数の上限に達した場合

en: Terminate the oldest user session on a new login
ja: 新しいログイン時に最も古いユーザーセッションを終了

en: Deny further login attempts
ja: これ以上のログイン試行を拒否

en: Login from a different browser or device
ja: 別のブラウザーまたはデバイスからログイン

en: If the number of concurrent user sessions is greater
ja: 同時ユーザーセッション数が次を超える場合

en: These features are available in the professional version of WP Cerber.
ja: これらの機能は WP Cerber のプロフェッショナル版で利用できます。

en: User session terminated
ja: ユーザーセッションを終了しました

en: It is visible only to website administrators
ja: ウェブサイト管理者にのみ表示されます

en: Authorized
ja: 認証済み

en: Authorization Failed
ja: 認可に失敗しました

en: Important note if you have a caching plugin in place
ja: キャッシュ系プラグインを使用している場合の重要な注意事項

en: To avoid false positives and get better anti-spam performance, please clear the plugin cache.
ja: 誤検知を防ぎ、スパム対策の精度を高めるため、プラグインキャッシュをクリアしてください。

en: API request authorized
ja: APIリクエストが承認されました

en: API request authorization failed
ja: APIリクエストの認可に失敗しました

en: Request to XML-RPC API denied
ja: XML-RPC API へのリクエストは拒否されました

en: Block IP address for
ja: IPアドレスをブロックする期間

en: Mitigate aggressive attempts
ja: 不正な試行を軽減

en: Do not show PHP errors on my website
ja: ウェブサイト上に PHP エラーを表示しない

en: Log all REST API requests
ja: すべての REST API リクエストを記録

en: Log all XML-RPC requests
ja: すべての XML-RPC リクエストをログに記録

en: Custom comment URL
ja: カスタムコメントURL

en: Use custom URL for the WordPress comment form
ja: WordPress コメントフォームにカスタム URL を使用

en: Logged-in users
ja: ログイン中のユーザー

en: Personal Preferences
ja: 個人設定

en: Allow access to REST API for logged-in users
ja: ログイン中のユーザーに REST API へのアクセスを許可

en: User registration
ja: ユーザー登録

en: Miscellaneous Settings
ja: その他の設定

en: Application Passwords
ja: アプリケーションパスワード

en: Enabled, access to API using standard user passwords is allowed
ja: 有効：標準ユーザーパスワードによる API アクセスを許可

en: Enabled, no access to API using standard user passwords
ja: 有効（標準ユーザーパスワードでのAPIアクセス不可）

en: Ignore logged-in users
ja: ログイン中のユーザーを無視

en: Disable reCAPTCHA for logged-in users
ja: ログイン中のユーザーには reCAPTCHA を無効にする

en: Use global policies
ja: グローバルポリシーを使用

en: You have %d login attempt remaining. | You have %d login attempts remaining.
ja[0]: 残りのログイン試行回数は %d 回です。

en: Display this message if an attempt to log in is denied because the limit on concurrent user sessions has been reached
ja: 同時ユーザーセッション数の上限に達したためログイン試行が拒否された場合に、このメッセージを表示します

en: User application password created
ja: ユーザーアプリケーション用パスワードを作成しました

en: Initialization Mode
ja: 初期化モード

en: Save response headers
ja: レスポンスヘッダーを保存

en: Save response cookies
ja: レスポンスクッキーを保存

en: We need your support to keep moving forward
ja: 今後も前進していくために、ご支援をお願いいたします

en: By sharing your unique opinion on WP Cerber, you help the engineers behind the plugin make greater progress and help other professionals find the right software. You can leave your review on one of the following websites. Feel free to use your native language. Thanks!
ja: WP Cerber についての率直なご意見を共有していただくことで、プラグインの開発をさらに前進させ、他の専門家が最適なソフトウェアを見つける助けになります。以下のいずれかのサイトにレビューを投稿できます。母国語でご記入ください。ありがとうございます。

en: Secret Access Token is invalid
ja: シークレットアクセス トークンが無効です

en: Click the IP address to see its activity
ja: IPアドレスをクリックしてアクティビティを表示

en: Login issues
ja: ログインの問題

en: Non-authenticated
ja: 未認証

en: No activity has been logged yet.
ja: まだアクティビティは記録されていません。

en: Users' Activity
ja: ユーザーのアクティビティ

en: Malicious Activity
ja: 不正なアクティビティ

en: Suspicious requests
ja: 不審なリクエスト

en: Users
ja: ユーザー

en: Forbidden URL
ja: 禁止されたURL

en: How WP Cerber loads its core and security mechanisms
ja: WP Cerber のコアとセキュリティ機能の読み込み方法

en: Login Security
ja: ログインセキュリティ

en: A unique string that does not overlap with slugs of the existing pages or posts
ja: 既存のページや投稿のスラッグと重複しない一意の文字列

en: Processing wp-login.php authentication requests
ja: wp-login.php 認証リクエストを処理中

en: Default processing
ja: デフォルト処理

en: Block access to wp-login.php
ja: wp-login.php へのアクセスをブロック

en: Shift admin menu
ja: シフト管理メニュー

en: You or someone else trying to log into the website. We have to verify that it's you. If this wasn't you, please immediately reset your password to safeguard your account.
ja: あなた、または他の誰かがこのウェブサイトへのログインを試行しています。ご本人であることを確認する必要があります。身に覚えがない場合は、ただちにパスワードをリセットし、アカウントを保護してください。

en: Did not receive the email?
ja: メールが届いていませんか？

en: Please use the following verification PIN code to verify your identity.
ja: 本人確認のため、次の認証用PINコードを使用してください。

en: You have disabled the default login page. Ensure that you have configured an alternative login page. Otherwise, you will not be able to log in.
ja: デフォルトのログインページは無効化されています。代替のログインページが正しく設定されていることを確認してください。設定されていない場合、ログインできなくなります。

en: Brute-force attack mitigation and user authentication settings
ja: 総当たり攻撃対策とユーザー認証設定

en: Disable the default login error message
ja: デフォルトのログインエラーメッセージを無効化

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the failed login attempt message
ja: ログイン失敗メッセージで、存在しないユーザー名やメールアドレスを表示しないでください

en: Deny authentication through wp-login.php
ja: wp-login.php からの認証を拒否する

en: If we have found your account, we have sent the confirmation link to the email address on the account.
ja: アカウントが見つかった場合は、そのアカウントに登録されているメールアドレス宛てに確認用リンクを送信しました。

en: Prevent username discovery
ja: ユーザー名の特定を防止

en: Prevent username discovery via oEmbed
ja: oEmbed を通じたユーザー名の特定を防止

en: Prevent username discovery via user XML sitemaps
ja: ユーザー XML サイトマップによるユーザー名の特定を防止

en: Once enabled, the log is available here: %s
ja: 有効化されると、ログはここで確認できます: %s

en: The scanner identifies this file as missing based on the integrity data (checksums) provided by the developer of %s.
ja: スキャナーは、%s の開発者が提供した整合性データ（チェックサム）に基づき、このファイルを欠落しているものとして検出しました。

en: Retrieve IP address WHOIS information when viewing the logs
ja: ログ表示時にIPアドレスのWHOIS情報を取得

en: Shift the WP Cerber admin menu to the top when navigating through WP Cerber admin pages
ja: WP Cerber の管理ページを表示中は、WP Cerber の管理メニューを上部に移動する

en: Show IP WHOIS data
ja: IP の WHOIS 情報を表示

en: Analyze the uploads directory
ja: アップロードディレクトリを解析

en: Analyze the WordPress uploads directory to detect injected files
ja: WordPress のアップロードディレクトリを解析して、埋め込まれたファイルを検出

en: Change file and directory permissions if it is required to delete files
ja: ファイルを削除するために必要な場合は、ファイルとディレクトリの権限を変更してください

en: Change filesystem permissions
ja: ファイルシステムの権限を変更

en: Delete files in the WordPress uploads directory
ja: WordPress のアップロードディレクトリ内のファイルを削除

en: Delete files with unwanted extensions
ja: 不要な拡張子のファイルを削除

en: Delete publicly accessible files with these extensions
ja: これらの拡張子を持つ公開アクセス可能なファイルを削除

en: Detecting injected files in the WordPress uploads directory
ja: WordPress のアップロードディレクトリ内の不正ファイルを検出しています

en: Executable file extension detected
ja: 実行可能ファイルの拡張子を検出しました

en: Filename is prohibited
ja: このファイル名は使用できません

en: Files in temporary directories
ja: 一時ディレクトリ内のファイル

en: Global Exclusions
ja: グローバル除外

en: Ignore files with these extensions
ja: これらの拡張子のファイルを無視する

en: Injected file
ja: 挿入されたファイル

en: Injected files
ja: 挿入されたファイル

en: KB/sec
ja: KB/秒

en: Keep the WordPress uploads directory clean and secure. Detect injected files with public web access, report them, and remove malicious ones.
ja: WordPress のアップロードディレクトリを常に安全でクリーンな状態に保ちます。公開アクセス可能な不正ファイルを検出して報告し、悪意のあるファイルを削除します。

en: Local hash not found
ja: ローカルハッシュが見つかりません

en: once a day at
ja: 毎日 1 回（

en: Prohibited extensions
ja: 禁止拡張子

en: Recover plugins' files
ja: プラグインのファイルを復元

en: Scanning server's temporary directories for files
ja: サーバーの一時ディレクトリ内のファイルをスキャンしています

en: Scanning the sessions directory for files
ja: セッションディレクトリ内のファイルをスキャンしています

en: Scanning the temporary upload directory for files
ja: 一時アップロードディレクトリ内のファイルをスキャンしています

en: Scanning website directories for files
ja: ウェブサイトディレクトリ内のファイルをスキャン中

en: Skip files with these extensions
ja: これらの拡張子のファイルをスキップ

en: These policies are automatically enforced at the end of every scan based on its results. All affected files are moved to the quarantine.
ja: これらのポリシーは、各スキャンの結果に基づき、スキャン終了時に自動的に適用されます。影響を受けたファイルはすべて隔離領域に移動されます。

en: This scan report was generated by the previous version of WP Cerber. Please run a new scan to get consistent and accurate results.
ja: このスキャンレポートは旧バージョンの WP Cerber によって生成されました。正確で一貫した結果を得るには、新しいスキャンを実行してください。

en: Use comma to separate multiple extensions
ja: 複数の拡張子はカンマで区切って入力してください

en: WordPress uploads analysis
ja: WordPress アップロード解析

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: High
ja: 高

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Low
ja: 低

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Medium
ja: 中程度

en: If you believe you should be able to perform this request, please let us know.
ja: この操作が実行できるはずだと思われる場合は、お知らせください。

en: Your request looks suspiciously similar to automated requests from spam posting software or it has been denied by a security policy configured by the website administrator.
ja: このリクエストはスパム投稿ソフトによる自動送信と疑われるか、サイト管理者が設定したセキュリティポリシーにより拒否されました。

en: Disable bot detection engine for IP addresses in the White IP Access List
ja: ホワイトIPアクセスリスト内のIPアドレスに対してボット検知エンジンを無効化

en: Disable reCAPTCHA for IP addresses in the White IP Access List
ja: ホワイトIPアクセスリスト内のIPアドレスで reCAPTCHA を無効化

en: Executable files are not supported. Please upload a ZIP archive.
ja: 実行ファイルはサポートされていません。ZIP形式のアーカイブをアップロードしてください。

en: Human verification failed.
ja: 本人確認に失敗しました。

en: Logged out everywhere
ja: すべての端末からログアウトしました

en: Password reset request denied
ja: パスワード再設定リクエストは拒否されました

en: reCAPTCHA verified
ja: reCAPTCHA を確認しました

en: Sorry, password reset is not allowed for this user.
ja: このユーザーではパスワードのリセットは許可されていません。

en: This type of file is not supported. Please upload a ZIP archive.
ja: この種類のファイルはサポートされていません。ZIP形式のアーカイブをアップロードしてください。

en: Use less restrictive security filters for IP addresses in the White IP Access List
ja: ホワイトIPアクセスリスト内のIPアドレスに対して、制限の緩いセキュリティフィルターを使用する

en: User application password updated
ja: ユーザーアプリケーションのパスワードを更新しました

en: User blocked by administrator
ja: 管理者によりユーザーがブロックされました

note: %s is the name of a website administrator who terminated the session.
en: User session terminated by %s
ja: ユーザーセッションは%sによって終了しました

en: Username is prohibited
ja: このユーザー名は使用できません

en: View all REST API requests
ja: すべての REST API リクエストを表示

en: View denied REST API requests
ja: 拒否された REST API リクエストを表示

en: A new activity has occurred
ja: 新しいアクティビティが検出されました

en: Do not send alerts after this date
ja: この日付以降はアラートを送信しない

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Email alerts will be sent to these emails:
ja: 次のメールアドレスにメール通知を送信します:

en: Email alerts will be sent to this email:
ja: メール通知は次のメールアドレスに送信されます:

en: Ignore global rate limits
ja: グローバルレート制限を無視

en: Maximum number of alerts to send
ja: 送信するアラートの最大数

en: Mobile alerts are not configured
ja: モバイル通知が未設定です

note: %s is the name of a mobile device.
en: Mobile alerts will be sent to %s
ja: モバイル通知は %s に送信されます

en: No limit
ja: 無制限

en: Optional alert limits
ja: 任意のアラート上限

note: %s is the name of a website administrator who changed the password.
en: Password changed by %s
ja: %s によってパスワードが変更されました

en: Spam protection for registration, comment, and other forms on the website
ja: サイトの登録・コメントなど各種フォームのスパム対策

en: Unknown label
ja: 不明なラベル

note: %s is the name of a website administrator who created the password.
en: User application password created by %s
ja: %s によって作成されたユーザーアプリケーションパスワード

en: User application password deleted
ja: ユーザーアプリケーションのパスワードを削除しました

note: %s is the name of a website administrator who deleted the password.
en: User application password deleted by %s
ja: ユーザーアプリケーションのパスワードは%sによって削除されました

note: %s is the name of a website administrator who created the user.
en: User created by %s
ja: %s によってユーザーが作成されました

note: %s is the name of a website administrator who deleted the user.
en: User deleted by %s
ja: %s によってユーザーが削除されました

en: View bot events
ja: ボットイベントを表示

en: View reCAPTCHA events
ja: reCAPTCHA イベントを表示

en: Check for requests from the IP address
ja: IPアドレスからのリクエストを確認

en: Get me notified when such an event occurs
ja: このようなイベントが発生したときに通知を受け取る

en: No events found using the given search criteria
ja: 指定された検索条件に一致するイベントはありません

en: No requests found using the given search criteria
ja: 指定された検索条件に一致するリクエストはありません

en: No requests have been logged yet.
ja: まだリクエストは記録されていません。

en: Note: Logging is currently disabled
ja: 注記: 現在、ログ記録は無効になっています

en: View activity in the Dashboard
ja: ダッシュボードでアクティビティを表示

en: View all logged events
ja: 記録されたすべてのイベントを表示

en: View all logged requests
ja: 記録されたすべてのリクエストを表示

en: View violations in the log
ja: ログの違反を表示

en: You will be notified when such an event occurs
ja: そのようなイベントが発生した場合に通知されます

en: An optional login form message
ja: 任意のログインフォームメッセージ

en: Brief
ja: 概要

en: Browser:
ja: ブラウザー：

en: By the user
ja: ユーザーによる

en: Channels to send alerts
ja: アラート送信チャネル

en: Citadel mode duration
ja: シタデルモードの有効時間

en: Citadel mode has been activated after %d failed login attempts in %d minutes.
ja: %d分以内にログイン失敗が%d回発生したため、シタデルモードが有効になりました。

en: Citadel mode threshold
ja: シタデルモードのしきい値

en: Configure email parameters for notifications, reports, and alerts
ja: 通知、レポート、アラート用のメール設定を行う

en: Date:
ja: 日付:

en: Disable login language switcher
ja: ログイン画面の言語切り替えを無効化

en: Field %s contains an invalid value
ja: フィールド %s の値が無効です

en: Field %s may not be empty
ja: フィールド %s を空にすることはできません

en: From the country
ja: 国から

en: From the IP address
ja: IPアドレスから

en: If empty, the SMTP username is used
ja: 空の場合は SMTP ユーザー名が使用されます

en: IP address:
ja: IPアドレス:

en: Last failed attempt was at %s from IP %s using username: %s.
ja: 直近の失敗した試行は、%s に IP %s からユーザー名「%s」で行われました。

en: Location:
ja: 場所:

en: Lockout notification
ja: ロックアウト通知

en: Login:
ja: ログイン

en: Mask sensitive data
ja: 機密データをマスク

en: Mask usernames and IP addresses in notifications and alerts
ja: 通知とアラートでユーザー名とIPアドレスをマスクする

en: Message format
ja: メッセージ形式

en: None
ja: なし

en: Plain
ja: プレーン

en: Please select at least one channel
ja: 少なくとも 1 つのチャネルを選択してください

note: %s is the email address(es).
en: Send email alerts to %s
ja: %s にメールアラートを送信

note: %s is the name of a mobile device.
en: Send mobile alerts to %s
ja: %s にモバイル通知を送信

en: Send notification if the number of active lockouts above
ja: 有効なロックアウト数が上記を超えた場合に通知を送信

en: Send notification when a new version of WP Cerber is available
ja: WP Cerber の新しいバージョンが利用可能になったときに通知を送信

en: SMTP encryption
ja: SMTP 暗号化

en: SMTP From email
ja: SMTP 送信元メールアドレス

en: SMTP From name
ja: SMTP 送信者名

en: SMTP host
ja: SMTPホスト

en: SMTP password
ja: SMTP パスワード

en: SMTP port
ja: SMTP ポート

en: SMTP username
ja: SMTP ユーザー名

en: TEST MESSAGE
ja: テストメッセージ

en: The WP Cerber Security plugin has been deactivated
ja: WP Cerber Security プラグインは無効化されました

en: The WP Cerber Security plugin is now active
ja: WP Cerber Security プラグインが有効になりました

en: Use SMTP
ja: SMTP を使用

en: Use SMTP server to send emails
ja: SMTP サーバーを使用してメールを送信

en: Verbose
ja: 詳細

en: Block access to user pages via their usernames
ja: ユーザー名によるユーザーページへのアクセスをブロック

en: Check users' settings
ja: ユーザー設定を確認

en: Display admin pages of remote websites using my language
ja: リモートサイトの管理ページを自分の言語で表示

en: Stop exposing user details
ja: ユーザー情報の露出を防止

en: The IP address of the last failed attempt to log in is blocked
ja: 直近のログイン失敗元IPアドレスはブロックされています

en: The last attempt to log in was denied due to the following reason
ja: 直近のログイン試行は次の理由により拒否されました

en: Use my language
ja: 自分の言語を使用

en: User is not allowed to log in
ja: ユーザーはログインできません

en: User Sessions
ja: ユーザーセッション

en: username is prohibited
ja: このユーザー名は使用できません

en: An optional error message to be displayed when attempting to log in with a non-existing username or a non-existing email
ja: 存在しないユーザー名またはメールアドレスでログインしようとした場合に表示する任意のエラーメッセージ

en: Custom login error message
ja: カスタムログインエラーメッセージ

en: For safety reasons, prohibited symbols and invalid values have been removed from the following settings. Please check their values.
ja: 安全上の理由により、以下の設定から禁止されている記号や無効な値を削除しました。値を確認してください。

en: No data for generating reports
ja: レポートを生成するデータがありません

en: Use WP Cerber's plugin repository
ja: WP Cerber のプラグインリポジトリを使用

en: Access Settings
ja: アクセス設定

en: Add a remote website
ja: リモートサイトを追加

en: Add managed websites by using access tokens.
ja: アクセストークンを使用して管理対象サイトを追加します。

en: Configure this website as main to manage other remote website
ja: 他のリモートサイトを管理するために、このサイトをメインサイトとして設定

en: Disable managed mode
ja: 管理モードを無効化

en: Enable main website mode
ja: メインサイトモードを有効にする

en: Enable managed mode
ja: マネージドモードを有効にする

en: Install the access token on the main website.
ja: メインサイトにアクセス トークンをインストールします。

en: Invalid response from the remote website
ja: リモートサイトからの応答が無効です

en: This website can be managed from a main website
ja: このウェブサイトはメインサイトから管理できます

en: This website is set as a main website.
ja: このウェブサイトはメインサイトとして設定されています。

en: This website is set as a managed website.
ja: このウェブサイトは管理対象サイトとして設定されています。

en: This message was created by
ja: このメッセージの作成者:

en: User's browser does not match the one used to log in
ja: ログイン時に使用したブラウザーと一致しません

en: User's IP address does not match the one used to log in
ja: ユーザーのIPアドレスがログイン時に使用されたものと一致しません

en: Activity report is a summary of all logged activities and suspicious events occurred during the selected period of time
ja: アクティビティレポートは、選択した期間中に記録されたすべてのアクティビティと不審なイベントの概要です

en: Activity Reports
ja: アクティビティレポート

en: Add-on settings updated
ja: アドオン設定を更新しました

en: Disable "Remember Me" on the login form
ja: ログインフォームの「ログイン状態を保持」を無効にする

en: Enable monthly reporting
ja: 月次レポートを有効にする

en: Enable weekly reporting
ja: 週次レポートを有効にする

en: Generate 30-day reports
ja: 30日レポートを生成

en: Generate 7-day reports
ja: 7日間レポートを生成

en: Generate report for the last 30 days instead of the previous calendar month
ja: 直近のカレンダー月ではなく、過去30日間のレポートを生成する

en: Generate report for the last 7 days instead of the previous calendar week
ja: 直近7日間のレポートを、前の暦週ではなく生成する

en: Immediately block IP address after any request to wp-login.php
ja: wp-login.php へのリクエストがあったら直ちにその IP アドレスをブロックする

en: Immediately block IP address when attempting to log in with a non-existing username
ja: 存在しないユーザー名でのログイン試行時に IP アドレスを即時ブロックする

en: IP Access List entries imported: %d
ja: インポートされたIPアクセスリストのエントリ数: %d

en: Monthly Report
ja: 月次レポート

en: No IP Access List entries found in the uploaded file
ja: アップロードされたファイルに IP アクセスリストのエントリが見つかりませんでした

en: Non-existing users are strictly prohibited
ja: 存在しないユーザーの利用は禁止されています

en: Notify admin
ja: 管理者に通知

en: Now, whenever you see a green shield icon in the top right-hand corner of any WP Cerber admin page, it means the professional version works as intended, and your website is protected by WP Cerber Security Cloud.
ja: 以後、WP Cerber の管理ページ右上に緑色のシールドアイコンが表示されている場合は、プロフェッショナル版が正常に動作しており、サイトが WP Cerber Security Cloud によって保護されていることを意味します。

en: Please run a new scan to get consistent and accurate results.
ja: 一貫性と精度の高い結果を得るには、新しいスキャンを実行してください。

en: Please use our client portal to manage your subscription, license keys and get support at %s
ja: サブスクリプションやライセンスキーの管理、サポートのご利用は、%s のクライアントポータルをご利用ください

en: Plugin settings have been imported successfully
ja: プラグイン設定を正常にインポートしました

en: Plugin settings updated
ja: プラグイン設定を更新しました

en: Requests to wp-login.php are strictly prohibited
ja: wp-login.php へのリクエストは禁止されています

en: Send email notification to the admin
ja: 管理者にメール通知を送信

en: Send monthly reports on the nth day of month
ja: 毎月 n 日にレポートを送信

en: Send weekly reports on
ja: 週次レポートの送信先

en: Specify a relative or absolute URL
ja: 相対 URL または絶対 URL を指定してください

en: Thank you for being our client.
ja: ご利用いただきありがとうございます。

en: The file has been deleted from the quarantine.
ja: ファイルは隔離領域から削除されました。

en: The following settings have been set to their minimum acceptable values.
ja: 次の設定は、許容される最小値に設定されています。

en: The Pushbullet token is valid. You can select devices to receive notifications.
ja: Pushbullet トークンは有効です。通知を受信するデバイスを選択できます。

en: The scanner schedule has been updated
ja: スキャナーのスケジュールを更新しました

en: To generate complete reports, activity log entries will be kept for %d days.
ja: 完全なレポートを生成するため、アクティビティログの記録は%d日間保持されます。

en: Unable to update the scanner schedule
ja: スキャナーのスケジュールを更新できません

en: unlimited
ja: 無制限

en: Disable main website mode
ja: メインサイトモードを無効化

en: Main website settings
ja: メインサイト設定

en: Redirect to the specified URL
ja: 指定されたURLにリダイレクトします

en: Redirection URL
ja: リダイレクトURL

en: You have switched back to the main website
ja: メインサイトに戻りました

en: Great! Your license key is valid.
ja: 有効なライセンスキーです。

en: Please run the Full Scan. After the scan is completed, analytics reports will be generated.
ja: フルスキャンを実行してください。スキャン完了後に分析レポートが生成されます。

note: Here %s is the name of a mobile device or/and email addresses.
en: A message has been sent to %s
ja: %s にメッセージを送信しました

en: A must-use WP Cerber boot file has been copied to the WordPress must-use directory
ja: 必須使用の WP Cerber ブートファイルが WordPress の must-use ディレクトリにコピーされました

note: Here %s is a name of software package (module).
en: A new version of %s is available
ja: %s の新しいバージョンが利用可能です

en: Access to REST API is restricted in the WP Cerber settings.
ja: REST API へのアクセスは WP Cerber の設定で制限されています。

en: Active:
ja: 有効:

en: Allow access to users' data via REST API for these roles
ja: これらのロールに対して REST API 経由でユーザーデータへのアクセスを許可

en: Available in the professional version of WP Cerber
ja: WP Cerber のプロフェッショナル版で利用可能

en: Be careful about configuring these settings. Improper configuration may lead to failure to delete malicious files.
ja: これらの設定の構成には注意してください。不適切な設定は、悪意のあるファイルを削除できない原因となる可能性があります。

en: Brief notification format
ja: 簡易通知形式

en: Bulk importing IP Access List entries
ja: IPアクセスリスト項目の一括インポート

en: Checking frequency
ja: チェック頻度

en: Email server for sending emails generated by WP Cerber
ja: WP Cerber が生成したメールを送信するためのメールサーバー

en: Heads up!
ja: ご注意ください

en: Hide software versions and website URLs in notifications
ja: 通知内のソフトウェアバージョンとウェブサイトURLを非表示にする

en: hours interval check
ja: 時間間隔チェック

en: Import Entries
ja: エントリをインポート

en: Installed version:
ja: インストール済みバージョン:

en: It seems outgoing Internet connections are not allowed on your website.
ja: このウェブサイトでは外向きのインターネット接続が許可されていないようです。

en: Limit on the allowed number of alerts
ja: 許可されるアラート数の上限

en: Mail Transport
ja: メール転送

en: Manage plugins on your website:
ja: サイトのプラグインを管理:

en: No
ja: いいえ

en: No updates found.
ja: 更新は見つかりませんでした。

en: Plugin page:
ja: プラグインページ:

en: Plugin update is available
ja: プラグインの更新が利用可能です

en: Plugin:
ja: プラグイン:

en: Send email alerts to my email
ja: メール通知を自分のメールアドレスに送信

en: Send notification when a new version of a plugin is available
ja: プラグインの新しいバージョンが利用可能になったときに通知を送信

en: Tested up to:
ja: テスト済みバージョン：

en: The reverse proxy mode has not been enabled. No valid proxy headers found.
ja: リバースプロキシモードが有効になっていません。有効なプロキシヘッダーが見つかりません。

en: This update has not been tested with your version of WordPress
ja: この更新は現在の WordPress バージョンではテストされていません

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires PHP version %s or higher, you have %s
ja: この更新には PHP バージョン %s 以上が必要です。現在のバージョンは %s です

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires WordPress version %s or higher, you have %s
ja: この更新には WordPress バージョン %s 以上が必要です。現在は %s です

en: Unable to send a message
ja: メッセージを送信できません

en: Use absolute or relative to the home directory paths. One directory per line.
ja: ホームディレクトリを基準とした絶対パスまたは相対パスを使用してください。1 行につき 1 つのディレクトリを指定します。

en: User registration is disabled in the General WordPress Settings.
ja: WordPress の「一般設定」でユーザー登録が無効になっています。

en: Website:
ja: ウェブサイト

en: Where to email notifications
ja: 通知メールの送信先

en: Where to email reports
ja: レポート送信先メールアドレス

en: Where to send emails generated by WP Cerber
ja: WP Cerber が送信するメールの送信先

en: WP Cerber %s is available. Please update.
ja: WP Cerber %s が利用可能です。更新してください。

en: XML-RPC is disabled in the Hardening settings of WP Cerber.
ja: WP Cerber の強化設定で XML-RPC が無効化されています。

en: Yes
ja: はい

en: Your IP address
ja: IPアドレス

en: Your IP address is detected as %s. Make sure it is equal to your IP address on this page: %s.
ja: 検出されたIPアドレスは %s です。このページに表示されているIPアドレス（%s）と一致していることを確認してください。

en: By user
ja: ユーザー別

en: Client Request Cookies
ja: クライアントリクエストクッキー

en: Client Request Headers
ja: クライアントリクエストヘッダー

en: Error shielding mode
ja: エラー保護モード

en: Files Submitted
ja: 送信されたファイル

en: Form Fields
ja: フォーム項目

en: JSON Payload
ja: JSON ペイロード

en: New version:
ja: 新しいバージョン:

en: Server Response Cookies
ja: サーバーレスポンスクッキー

en: Server Response Headers
ja: サーバー応答ヘッダー

en: Software Errors
ja: ソフトウェアエラー

en: Warning!
ja: 警告

en: XML-RPC Payload
ja: XML-RPC ペイロード

en: Automatically install new versions of WP Cerber when they are available
ja: 新しいバージョンの WP Cerber を自動的にインストールする

en: Automatically update WP Cerber
ja: WP Cerber を自動更新

en: File contents changed
ja: ファイル内容が変更されました

en: New version of WP Cerber is available
ja: WP Cerber の新しいバージョンが利用可能です

en: Unable to recover
ja: 復旧できません

en: Use proxy server for outgoing network connections
ja: 送信ネットワーク接続にプロキシサーバーを使用する

en: Use proxy server to connect to managed websites
ja: 管理対象サイトへの接続にプロキシサーバーを使用

en: Use WordPress proxy settings
ja: WordPress プロキシ設定を使用

note: %d will be replaced by the number of terminated user sessions.
en: User session has been terminated | %d user sessions have been terminated
ja[0]: ユーザーセッションが終了しました

en: BLOCKED
ja: ブロックされました

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: PROHIBITED
ja: 禁止

en: User is blocked
ja: ユーザーはブロックされています

en: Allow users to remember their devices for
ja: ユーザーにデバイスの記憶を許可

en: Clear log
ja: ログをクリア

en: Download log
ja: ログをダウンロード

en: Exceeded the allowed number of attempts to enter 2FA code
ja: 2要素認証コードの入力試行回数が上限を超えました

en: Exceeded the allowed number of attempts to reset password
ja: パスワード再設定の試行回数が上限を超えました

en: Exceeded the allowed number of failed reCAPTCHA verifications
ja: 許可されたreCAPTCHA認証失敗回数を超えました

en: Exceeded the allowed number of login attempts
ja: 許可されたログイン試行回数を超えました

en: Global Policies
ja: グローバルポリシー

en: Invalid user cookies
ja: 無効なユーザークッキー

en: Invalid user cookies cleared
ja: 無効なユーザー Cookie を削除しました

en: Learn more about advanced alerting in WP Cerber:
ja: WP Cerber の高度なアラート機能について詳しく見る:

en: Number of active lockouts at the moment:
ja: 現在の有効なロックアウト数:

en: Reason:
ja: 理由:

en: Regular time intervals
ja: 一定時間間隔

en: Role Policies
ja: ロールポリシー

en: The diagnostic log file is empty.
ja: 診断ログファイルは空です。

en: The log file has not been created yet.
ja: ログファイルはまだ作成されていません。

en: To modify your reporting settings, navigate to:
ja: レポート設定を変更するには、次に移動してください:

en: To view full report, navigate to:
ja: 完全なレポートを表示するには、次へ移動してください:

en: User has reached the allowed number of concurrent sessions
ja: 許可されている同時セッション数に達しました

en: View activity for this IP:
ja: このIPのアクティビティを表示

en: View all lockouts:
ja: すべてのロックアウトを表示

en: View log in reverse
ja: ログを逆順で表示

en: You are not allowed to proceed. Ask your administrator for assistance.
ja: 続行は許可されていません。管理者に連絡して支援を依頼してください。

en: Remember this device for %d days
ja: このデバイスを%d日間記憶する

en: Access denied by plugin settings
ja: プラグイン設定によりアクセスが拒否されました

en: Allow user to remember devices for
ja: ユーザーにデバイスの記憶を許可する期間

en: Full
ja: フル

en: Show sign-in attempt details in 2FA emails
ja: 2 要素認証メールにサインイン試行の詳細を表示

note: Here %s is the name of the software.
en: These features are provided by %s
ja: これらの機能は %s によって提供されています

en: Allow logged-in users
ja: ログイン中のユーザーを許可

en: Allow these REST API namespaces
ja: これらの REST API 名前空間を許可

en: Cerber Security Cloud connection
ja: Cerber Security Cloud 接続

en: Citadel mode activated
ja: シタデルモードが有効になりました

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant contains no allowed hosts
ja: 現在、WP_ACCESSIBLE_HOSTS 定数には許可されたホストが含まれていません

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant is defined as: %s
ja: 現在、WP_ACCESSIBLE_HOSTS 定数は次のように定義されています: %s

en: Disable the "Remember Me" checkbox on the WordPress login form
ja: WordPress ログインフォームの「ログイン状態を保存する」チェックボックスを無効化する

en: Excessive spam activity detected
ja: 過剰なスパム行為を検出しました

en: Exclude these locations from inspection by the firewall
ja: ファイアウォール検査からこれらの場所を除外

en: Exclude these locations from scanning for spam
ja: スパム検査からこれらの場所を除外する

en: Location exception applied
ja: 位置の例外を適用しました

en: Manage
ja: 管理

en: Multiple suspicious activities detected
ja: 複数の不審な操作を検出しました

en: Namespace exception applied
ja: 名前空間の例外を適用しました

en: Other related WP Cerber settings
ja: その他の関連する WP Cerber 設定

en: Protect other forms
ja: 他のフォームを保護

en: Protected WordPress settings
ja: 保護された WordPress 設定

en: Restrict user account creation and management with the following policies
ja: ユーザーアカウントの作成と管理を次のポリシーで制限する

en: Send malicious IP addresses to the Cerber Security Cloud
ja: 悪意のあるIPアドレスを Cerber Security Cloud に送信

en: Settings that control behavior of WP Cerber
ja: WP Cerber の動作を制御する設定

en: Site settings protection
ja: サイト設定の保護

en: Specify a request path to exclude matching requests from firewall inspection. Omit your website domain name and all GET parameters. One exception per line.
ja: ファイアウォール検査から除外するリクエストパスを指定します。サイトのドメイン名とすべての GET パラメーターは省略してください。1 行につき 1 件の例外を指定します。

en: Specify any part of a query string or path to exclude matching requests from inspection by the anti-spam engine. One exception per line.
ja: クエリ文字列またはパスの一部を指定して、該当するリクエストをスパム対策エンジンの検査対象から除外します。1 行につき 1 件の条件を指定してください。

en: Specify REST API namespaces to permit when the REST API is disabled. One namespace per line.
ja: REST API を無効にしている場合に許可する REST API 名前空間を指定します。1 行につき 1 つの名前空間を入力してください。

en: Status
ja: ステータス

en: Support
ja: サポート

en: Support Forum
ja: サポートフォーラム

en: These security measures prevent malware injection by blocking unauthorized changes to vital WordPress settings.
ja: これらのセキュリティ対策は、重要な WordPress 設定への不正な変更をブロックし、マルウェアの挿入を防ぎます。

en: These security measures prevent site takeovers by blocking unauthorized creation of new user roles and escalation of role capabilities.
ja: これらのセキュリティ対策により、不正な新規ユーザーロールの作成やロール権限の不正な昇格をブロックし、サイトの乗っ取りを防止します。

en: These security measures protect against site takeovers by preventing creation of unauthorized administrator accounts and escalation of user privileges.
ja: これらのセキュリティ対策は、不正な管理者アカウントの作成やユーザー権限の不正な昇格を防止し、サイト乗っ取りから保護します。

en: To enable WP Cerber updates, add "downloads.wpcerber.com" to the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant
ja: WP Cerber の更新を有効にするには、WP_ACCESSIBLE_HOSTS 定数に「downloads.wpcerber.com」を追加してください

en: To enable WP Cerber updates, add the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant defined as "downloads.wpcerber.com" to your wp-config.php file
ja: WP Cerber を更新できるようにするには、wp-config.php ファイルに WP_ACCESSIBLE_HOSTS 定数（&quot;downloads.wpcerber.com&quot;）を追加してください

en: To specify a REGEX pattern, enclose the exception in two braces.
ja: REGEX パターンを指定するには、例外を二重の波かっこで囲みます。

en: Too many erroneous requests
ja: 誤ったリクエストが多すぎます

en: Too many suspicious requests
ja: 不審なリクエストが多すぎます

en: User accounts protection
ja: ユーザーアカウント保護

en: User roles protection
ja: ユーザー権限の保護

en: WP Cerber processed this request according to this setting
ja: WP Cerber はこの設定に従ってこのリクエストを処理しました

en: Comment marked as spam
ja: スパムとしてマークされたコメント

en: Exclude requests with these HTTP headers from inspection by the firewall
ja: これらの HTTP ヘッダーを含むリクエストをファイアウォール検査から除外する

en: Exclude requests with these HTTP headers from scanning for spam
ja: これらの HTTP ヘッダーを含むリクエストをスパム検査の対象外にする

en: Header exception applied
ja: ヘッダーの例外を適用しました

en: Protect comment form
ja: コメントフォームを保護

en: Protect login form
ja: ログインフォームを保護

en: Protect lost password form
ja: 紛失パスワードフォームの保護

en: Protect registration form
ja: 登録フォームを保護

en: Protect the standard WordPress comment form with bot detection engine
ja: 標準の WordPress コメントフォームをボット検知エンジンで保護

en: Protect the standard WordPress registration form with bot detection engine
ja: 標準の WordPress 登録フォームをボット検知エンジンで保護

en: Protect WooCommerce login form
ja: WooCommerce ログインフォームを保護

en: Protect WooCommerce lost password form
ja: WooCommerce のパスワード再設定フォームを保護

en: Protect WooCommerce registration form
ja: WooCommerce登録フォームを保護

en: Spam Events
ja: スパムイベント

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from firewall inspection. One header per line.
ja: ファイアウォール検査から除外するリクエストを指定するには、「名前:値」のペアをコロン区切りで入力してください。ヘッダーは1行につき1つ指定します。

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from scanning for spam. One header per line.
ja: スパム検査から除外するリクエストを指定するには、コロン区切りの名前と値のペアを入力してください。ヘッダーは1行に1つずつ指定します。

en: A network error occurred while attempting to retrieve plugin data from the plugin repository. We will continue attempts.
ja: プラグインリポジトリからプラグインデータを取得中にネットワークエラーが発生しました。取得を継続します。

en: Abandoned
ja: 放棄済み

en: Abandoned plugin
ja: 放置されたプラグイン

en: All Users
ja: すべてのユーザー

en: At the moment, no plugin data is available. It will be collected and included in future reports.
ja: 現在、プラグインのデータはありません。今後のレポートで収集・反映されます。

en: Checking for abandoned plugins
ja: 放置されたプラグインを確認しています

en: Checking for plugin ownership changes
ja: プラグイン所有者の変更を確認しています

en: Detect and report plugins that received no updates for the specified period of time
ja: 指定した期間更新されていないプラグインを検出して報告する

en: Detect and report plugins with changes in ownership
ja: 所有者が変更されたプラグインを検出して報告

en: Error
ja: エラー

en: Firewall inspection mode
ja: ファイアウォール検査モード

en: If necessary, check and update settings.
ja: 必要に応じて設定を確認し、更新してください。

en: If necessary, click here to unblock the IP address.
ja: 必要に応じて、ここをクリックしてIPアドレスのブロックを解除してください。

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a month.
ja: このプラグインは1か月以上更新がなく、放棄されている可能性があります。

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a year.
ja: このプラグインは 1 年以上更新がないため、放棄された可能性があります。

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for several months.
ja: このプラグインは数か月間更新が行われていないため、放棄された可能性があります。

en: New owner
ja: 新しい所有者

en: No integrity data
ja: 整合性データなし

en: Plugin data cannot be loaded due to temporary rate limiting enforced by the plugin repository. Please try again in a few minutes.
ja: プラグインリポジトリで一時的なレート制限が適用されているため、プラグインデータを読み込めません。数分後にもう一度お試しください。

en: Plugin owner has changed
ja: プラグインの所有者が変更されました

en: Processing the file, please wait
ja: ファイルを処理しています。しばらくお待ちください

en: Scan for abandoned plugins
ja: 放置されたプラグインをスキャン

en: Scan for file modifications
ja: ファイルの変更をスキャン

en: Scan for new files
ja: 新しいファイルをスキャン

en: Scan for plugin ownership changes
ja: プラグイン所有者の変更をスキャン

en: Scan sessions directory
ja: セッションディレクトリをスキャン

en: Scan temporary directories
ja: 一時ディレクトリをスキャン

en: Scan the web server sessions directory for malicious files
ja: Webサーバーのセッションディレクトリをスキャンして、不正なファイルを検出

en: Scan web server temporary directories for malicious files
ja: Webサーバーの一時ディレクトリをスキャンして不正ファイルを検出

en: The file is being uploaded, please wait
ja: ファイルをアップロードしています。しばらくお待ちください

note: Here %s is an email address.
en: The password you entered for the email address %s is incorrect.
ja: メールアドレス %s に対して入力されたパスワードが正しくありません。

note: Here %s is a user login.
en: The password you entered for the username %s is incorrect.
ja: ユーザー名 %s に対するパスワードが正しくありません。

en: The scan is completed
ja: スキャンが完了しました

en: There is an update to the plugin installed on your website.
ja: ウェブサイトにインストールされているプラグインに更新があります。

en: To disable remote management and revoke the token, click here:
ja: リモート管理を無効化し、トークンを失効させるには、こちらをクリックしてください:

en: Vulnerability
ja: 脆弱性

en: Write failed login attempts to the system log file
ja: 失敗したログイン試行をシステムログファイルに記録する

en: Months without updates to flag plugin as abandoned
ja: 放棄されたプラグインとしてマークするまでの未更新月数

en: Currently, it is defined as:
ja: 現在、次のように定義されています:

en: Unable to detect IP addresses. No HTTP headers containing a valid IP address were detected. Ensure that your proxy server is configured to include the remote IP address in its HTTP headers.
ja: IP アドレスを検出できません。有効な IP アドレスを含む HTTP ヘッダーが検出されませんでした。プロキシサーバーがリモート IP アドレスを HTTP ヘッダーに含めるよう設定されていることを確認してください。

en: Unable to detect IP addresses. The constant CERBER_IP_KEY you specified is mistyped or contains invalid characters.
ja: IPアドレスを検出できません。指定された定数 CERBER_IP_KEY が誤っているか、不正な文字が含まれています。

en: Unable to detect IP addresses. The defined constant CERBER_IP_KEY cannot be used to retrieve an IP address because the corresponding value does not contain a valid IP address. Ensure that the correct value is specified for this constant.
ja: IP アドレスを検出できません。定数 CERBER_IP_KEY は、対応する値に有効な IP アドレスが含まれていないため、IP アドレスの取得には使用できません。この定数に正しい値が指定されていることを確認してください。

en: Unable to detect IP addresses. This might be because your website is behind a proxy server. If that is the case, enable proxy support in the plugin settings.
ja: IP アドレスを検出できません。ウェブサイトがプロキシサーバーの背後にある可能性があります。その場合は、プラグイン設定でプロキシ対応を有効にしてください。

en: Activity Breakdown
ja: アクティビティ内訳

en: Known Users
ja: 既知のユーザー

en: Please select at least one widget
ja: ウィジェットを少なくとも1つ選択してください

en: Security Status Monitor
ja: セキュリティ状態モニター

en: Select widgets to display
ja: 表示するウィジェットを選択

en: Blocked
ja: ブロック済み

en: Incidents
ja: インシデント

en: Login Issues
ja: ログインの問題

en: most active in the last 24 hours
ja: 直近24時間で最もアクティブ

en: most frequent incidents and events in the last 24 hours
ja: 直近24時間で最も頻発したインシデントとイベント

en: most recent authentication issues and requests
ja: 直近の認証上の問題とリクエスト

en: most recent user events
ja: 最新のユーザーイベント

en: most recent user registrations
ja: 最新のユーザー登録

en: most recent violations of security rules
ja: 最新のセキュリティルール違反

en: New Users
ja: 新規ユーザー

en: No malicious activity detected in the last 24 hours.
ja: 直近24時間に悪意のある活動は検出されていません。

en: Spam
ja: スパム

en: Top Offending IP Addresses
ja: 主な攻撃元IPアドレス

en: An optional message displayed when attempting to reset the password for both existing and non-existing usernames or email addresses.
ja: 既存・未登録のユーザー名またはメールアドレスでパスワードリセットを試行した際に表示される任意のメッセージです。

en: Confirm emptying the table. This operation is permanent and cannot be undone.
ja: テーブルを空にします。 この操作は元に戻せません。

en: Custom password reset confirmation message
ja: カスタムパスワードリセット確認メッセージ

en: Details
ja: 詳細

en: Disable the default password reset error message
ja: デフォルトのパスワードリセットエラーメッセージを無効にする

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the password reset error message
ja: パスワードリセットのエラーメッセージで、存在しないユーザー名やメールアドレスを表示しないでください

en: Error:
ja: エラー:

en: Specify a request path to exclude matching requests from logging. Use one path per line. To specify a REGEX pattern, enclose a line in a pair of braces. Requests that start with an excluded path or match a REGEX pattern will not be logged.
ja: ログ記録から除外するリクエストのパスを指定します。1 行につき 1 つのパスを入力してください。正規表現パターンを指定する場合は、その行全体を波かっこで囲みます。除外パスで始まる、または正規表現パターンに一致するリクエストは記録されません。

en: The scan has finished
ja: スキャンが完了しました

en: The scan has finished. Please review the results.
ja: スキャンが完了しました。結果を確認してください。

note: Ago" refers to a period in the past, starting backwards from now. %s will be replaced by a time period in the past, e.g., "2 days ago", "1 hour ago"
en: %s ago
ja: %s 前

en: Invalid Value
ja: 無効な値

en: Role-based exception applied
ja: ロールベースの例外を適用しました

note: Indicates time difference in seconds. %d will be replaced by the number of seconds, e.g., "1 sec" or "45 secs".
en: %d sec | %d secs
ja[0]: %d秒

[ctx: Preposition to describe future time]
note: It is used as a preposition to describe future time, e.g., "in 6 hours" or "in 2 days".
en: in %s
ja: %s後

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
note: 'selected countries' refers to a list of countries. 'to' is the marker of an infinitive verb, e.g., "to use it". Placeholder %s will be replaced by an action/operation, such as "Submit forms".
en: Only selected countries are permitted to %s. All others are not.
ja: 選択された国のみが%sことを許可されています。その他の国は許可されていません。

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
note: 'selected countries' refers to a list of countries. 'to' is the marker of an infinitive verb, e.g., "to use it". Placeholder %s will be replaced by an action/operation, such as "Submit forms".
en: Selected countries are not permitted to %s. All others are allowed to.
ja: 選択された国では%sことは許可されていません。その他の国では許可されています。

en: Collect WP Cerber software errors
ja: WP Cerber のソフトウェアエラーを収集

en: Copy To Clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Destination directory is not writable
ja: 保存先ディレクトリに書き込みできません

en: Destination file is not writable
ja: 保存先ファイルに書き込みできません

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Disable spam checks and bot detection engine for logged-in users
ja: ログイン中のユーザーに対してスパム検査とボット検出エンジンを無効化する

en: Disable spam checks for logged-in users
ja: ログイン中のユーザーのスパムチェックを無効にする

en: Enable safe AJAX mode
ja: 安全な AJAX モードを有効にする

en: Pre-authentication block
ja: 認証前ブロック

en: Source file not found
ja: ソースファイルが見つかりません

en: To grant access to this website, install this token on the main website. Keep the token secret.
ja: このサイトへのアクセスを許可するには、メインサイトにこのトークンをインストールしてください。トークンは秘密として保持してください。

en: Unable to copy file
ja: ファイルをコピーできません

en: Unable to create required directory
ja: 必要なディレクトリを作成できません

en: Use less strict spam filtering for AJAX form submissions. May increase spam risk slightly.
ja: AJAXフォーム送信に対するスパムフィルタを緩めに設定します。スパムのリスクがわずかに高まる可能性があります。

en: Two-factor authentication enforced
ja: 二要素認証を必須に設定

en: WP Cerber requires PHP version %s or higher, but your web server is currently running PHP %s.
ja: WP Cerber には PHP バージョン %s 以上が必要ですが、現在ウェブサーバーで動作している PHP は %s です。

en: WP Cerber requires WordPress version %s or higher. Your WordPress version is %s. Please update your WordPress to the latest version.
ja: WP Cerber を使用するには、WordPress バージョン %s 以上が必要です。現在の WordPress バージョンは %s です。WordPress を最新バージョンに更新してください。

en: Allow updating WP Cerber and its translations from the official WP Cerber website
ja: 公式の WP Cerber サイトから WP Cerber 本体と翻訳を更新できるようにする

note: Here is an example "At August 28, 2025, 9:23:04 PM, the scanner detected that the ownership of the plugin changed from Albert to John."
en: At %s the scanner detected that the ownership of the plugin changed from %s to %s.
ja: %s において、スキャナーはプラグインの所有者が %s から %s に変更されたことを検出しました。

en: Default language
ja: 既定の言語

en: Download File
ja: ファイルをダウンロード

en: Export a configuration file to back up your settings and restore them on another site.
ja: 設定をバックアップし、別のサイトで復元できるように構成ファイルをエクスポートします。

en: Export WP Cerber Settings to File
ja: WP Cerber の設定をファイルにエクスポート

en: Import a configuration file to replace your existing settings.
ja: 既存の設定を置き換える構成ファイルをインポートします。

en: Import WP Cerber Settings from File
ja: ファイルから WP Cerber の設定をインポート

en: Language files for the selected language will be installed shortly.
ja: 選択した言語の言語ファイルをまもなくインストールします。

en: Language for the plugin admin pages
ja: プラグイン管理ページの表示言語

en: Last security action: IP address %s was locked out at %s
ja: 直近のセキュリティ処理: IPアドレス %s は %s にロックアウトされました

en: Restore Default Settings
ja: 設定を初期状態に戻す

en: Restore Default WP Cerber Settings
ja: WP Cerber の設定を初期状態に戻す

en: Revert WP Cerber settings to their defaults. Your Custom Login URL and IP Access Lists will not be changed.
ja: WP Cerber の設定を初期値に戻します。カスタムログイン URL と IP アクセスリストは変更されません。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

note: Here %s is the date.
en: The last update was at %s
ja: 最終更新日時: %s

en: Unauthorized access denied
ja: 不正アクセスは拒否されました

en: Upload File
ja: ファイルをアップロード

en: User role is not allowed
ja: このユーザー権限では許可されていません

en: View all activity from this IP address
ja: このIPアドレスからのすべてのアクティビティを表示

en: View recent activity and security-related events for this user
ja: このユーザーの最近のアクティビティとセキュリティ関連イベントを表示

en: View the log of suspicious and malicious activity from this IP address
ja: このIPアドレスからの不審・悪意のあるアクティビティのログを表示

en: What do you want to include in the export?
ja: エクスポートに含める内容を選択してください

note: Here the first placeholder %s is a date of the last user login and the second placeholder %s is the user's IP address.
en: Your last sign-in was at %s from the IP address %s
ja: 前回のサインインは IP アドレス %s から %s で行われました

en: A new version of WP Cerber Security is available. We strongly recommend updating.
ja: WP Cerber Security の新しいバージョンが利用可能です。更新を強く推奨します。

note: Description of the plugin
en: Continuously evolving security solution that defends WordPress against hacker attacks, spam, trojans, and malware. Hardens WordPress with comprehensive security algorithms, limits login attempts, enforces two-factor authentication, and restricts access based on country using GeoIP policies. Features a powerful malware scanner and integrity checker to detect and eliminate threats. Blocks spam using a sophisticated bot detection engine and reCAPTCHA. Tracks user and intruder activity with real-time alerts via email, mobile, and desktop notifications.
ja: ハッカー攻撃、スパム、トロイの木馬、マルウェアから WordPress を防御する、継続的に進化するセキュリティソリューションです。高度なセキュリティアルゴリズムで WordPress を強化し、ログイン試行回数を制限し、二要素認証を必須化し、GeoIP ポリシーに基づいて国別にアクセスを制限します。強力なマルウェアスキャナーと整合性チェッカーにより、脅威を検出して排除します。高性能なボット検知エンジンと reCAPTCHA によってスパムをブロックします。ユーザーおよび侵入者のアクティビティを追跡し、メール、モバイル、デスクトップ通知によるリアルタイムアラートを提供します。

en: Save
ja: 保存

en: See what’s new in this version:
ja: このバージョンの新機能を確認

note: Name of the plugin
en: WP Cerber Security, Anti-spam, and Malware Scan
ja: WP Cerber セキュリティ、スパム対策、マルウェアスキャン

en: %s registrations are allowed from a single IP address within %s minutes
ja: 1つのIPアドレスからは、%s分以内に%s件まで登録できます

en: Abort user authentication
ja: ユーザー認証を中止

en: Abort user authentication and block remote IP address
ja: ユーザー認証を中止し、リモートIPアドレスをブロック

en: Allow access for logged-in users
ja: ログイン中のユーザーのアクセスを許可

en: Allow access from trusted IP addresses
ja: 信頼済みIPアドレスからのアクセスを許可

en: Allow registration only for email addresses matching the following
ja: 次の条件に一致するメールアドレスのみ登録を許可

en: Block all IP addresses on the same Class C network as the detected attacker's IP address
ja: 検出された攻撃元IPアドレスと同一クラスCネットワーク上のすべてのIPアドレスをブロックする

en: Block registration for email addresses matching the following
ja: 次の条件に一致するメールアドレスの登録をブロック

en: Block the attacker's subnet
ja: 攻撃者のサブネットをブロック

en: Customize how things appear in the login page and admin pages.
ja: ログインページと管理ページの表示をカスタマイズします。

en: Disable the login language switcher on the WordPress login page
ja: WordPress ログインページのログイン言語切り替えを無効化

en: Full or relative URL to redirect request to
ja: リダイレクト先のフルまたは相対URL

en: Hide your website from the public by allowing access only to logged-in users or trusted IP addresses. All other visitors will be redirected to the login page or a custom URL.
ja: ログイン済みユーザーまたは信頼済みIPアドレスのみにアクセスを許可し、サイトを一般公開から保護します。その他の訪問者は、ログインページまたはカスタムURLへリダイレクトされます。

en: Let visitors from IP addresses in the White IP Access List access your website without logging in
ja: ホワイトIPアクセスリストにあるIPアドレスからの訪問者は、ログインなしでサイトにアクセスできるようにします

en: Limit registration to trusted IP addresses only
ja: 信頼できるIPアドレスのみに登録を制限する

en: Limit Website Access
ja: ウェブサイトへのアクセスを制限

en: Login page message
ja: ログインページのメッセージ

en: Look and Layout
ja: 外観とレイアウト

en: On the Users admin page, display the most recently registered users first
ja: ユーザー管理ページで、最新の登録ユーザーを先頭に表示する

en: Only registered and logged-in users can access your website
ja: 登録してログインしているユーザーのみがウェブサイトにアクセスできます

en: Only users whose IP addresses are on the White IP Access List can register on the website
ja: ホワイトIPアクセスリストに登録されたIPアドレスからのユーザーのみ、当サイトに登録できます

en: Optional. Leave blank to show the message above instead of redirecting.
ja: 任意。リダイレクトせず上記のメッセージを表示する場合は空欄のままにします。

en: Redirect unauthorized visitors to this URL
ja: 権限のない訪問者をこのURLにリダイレクトする

en: Sort users by registration date
ja: 登録日時でユーザーを並べ替え

en: The file you have uploaded (%s) cannot be used.
ja: アップロードされたファイル（%s）は使用できません。

en: These rules apply to the user login process. Use them to control how users sign in and to protect your website from unauthorized access.
ja: これらのルールはユーザーのログイン処理に適用されます。サインイン方法を制御し、不正アクセスからウェブサイトを保護するために使用します。

en: These rules control the user registration process. Use them to restrict who can register based on your security requirements and preferences.
ja: これらのルールはユーザー登録プロセスを制御します。セキュリティ要件や運用ポリシーに基づき、登録可能なユーザーを制限するために使用してください。

en: This message appears above the login form. Use it to explain why login is required or to give additional instructions to users.
ja: このメッセージはログインフォームの上部に表示されます。ログインが必要な理由や、利用者への追加の案内を記載してください。

en: This optional message is shown if a user's email address is not allowed for registration
ja: ユーザーのメールアドレスが登録に使用できない場合に表示される任意のメッセージです

en: This optional message is shown if a user's IP address is not on the White IP Access List
ja: ユーザーのIPアドレスがホワイトIPアクセスリストに含まれていない場合に表示される任意メッセージです

en: User Authentication
ja: ユーザー認証

en: Usernames from this list are not allowed to log in or register. Use comma to separate usernames.
ja: このリストに含まれるユーザー名は、ログインおよび新規登録に使用できません。ユーザー名はカンマ区切りで入力してください。

en: When attempting to access prohibited URLs
ja: 禁止されたURLへのアクセスを試行した場合

en: When attempting to log in with prohibited username
ja: 禁止されたユーザー名でログインしようとした場合

en: WP Cerber Dashboard
ja: WP Cerber ダッシュボード

en: WP Cerber: Add-ons
ja: WP Cerber: アドオン

en: WP Cerber: Anti-spam Settings
ja: WP Cerber：スパム対策設定

en: WP Cerber: Data Shield Policies
ja: WP Cerber：データ保護ポリシー

en: WP Cerber: Security Rules
ja: WP Cerber：セキュリティルール

en: WP Cerber: Tools
ja: WP Cerber：ツール

en: WP Cerber: Traffic Inspector
ja: WP Cerber: トラフィックインスペクター

en: WP Cerber: User Security
ja: WP Cerber：ユーザーセキュリティ

en: Collect and save WP Cerber software errors to a diagnostic file
ja: WP Cerber のソフトウェアエラーを収集して診断ファイルに保存

en: Query Parameters
ja: クエリパラメータ

en: You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minute. | You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minutes.
ja[0]: 許可されているログイン試行回数を超えました。%d分後に再試行してください。
