WP Cerber Security - en to sv translation catalogue (1277 entries)

en: Limit login attempts
sv: Begränsa inloggningsförsök

en: minutes
sv: minuter

en: Site connection
sv: Webbplatsanslutning

en: Proactive security rules
sv: Proaktiva säkerhetsregler

en: Custom login page
sv: Anpassad inloggningssida

en: Custom login URL
sv: Anpassad URL för inloggning

en: Citadel mode
sv: Citadelläge

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Notifications
sv: Notiser

en: Access Lists
sv: Åtkomstlistor

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Lockouts
sv: Utlåsningar

en: Date
sv: Datum

en: Local User
sv: Lokal användare

en: Username used
sv: Användarnamn används

en: Logged in
sv: Inloggad

en: Logged out
sv: Utloggad

en: Login failed
sv: Inloggning misslyckades

en: IP blocked
sv: IP blockerat

en: Locked out
sv: Utlåst

en: IP blacklisted
sv: IP svartlistat

en: Password changed
sv: Lösenord ändrat

en: Remove
sv: Ta bort

en: Lockout for %s was removed
sv: Utlåsning för %s borttagen

en: White IP Access List
sv: Vita IP-åtkomstlistan

en: Black IP Access List
sv: Svarta IP-åtkomstlistan

en: List is empty
sv: Listan är tom

en: View Activity
sv: Visa aktivitet

en: Settings
sv: Inställningar

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Never
sv: Aldrig

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: My site is behind a reverse proxy
sv: Min webbplats är bakom en omvänd proxy

en: Make your protection smarter!
sv: Gör ditt skydd smartare!

en: Please enable Permalinks to use this feature. Set Permalink Settings to something other than Default.
sv: Aktivera permalänkar för att använda denna funktion. Ställ in inställningar för permalänkar till något annat än standard.

en: Main Settings
sv: Huvudinställningar

en: Help
sv: Hjälp

en: Increase lockout duration to %s hours after %s lockouts in the last %s hours
sv: Öka utlåsningens varaktighet till %s timmar efter %s utlåsningar under de senaste %s timmarna

en: You are not allowed to log in. Ask your administrator for assistance.
sv: Du har inte rätt att logga in. Fråga din administratör om hjälp.

en: Expires
sv: Löper ut

en: No lockouts at the moment. The sky is clear.
sv: Inga utlåsningar just nu. Kusten är klar.

en: Can't activate WP Cerber due to a database error.
sv: Kan inte aktivera WP Cerber på grund av ett databasfel.

en: days
sv: dagar

en: Cerber Quick View
sv: Cerber snabböversikt

en: Click to send test
sv: Klicka för att skicka test

en: Attention! You have changed the login URL! The new login URL is
sv: Observera! Du har ändrat URL för inloggning! Den nya URL:en för inloggning är

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Tools
sv: Verktyg

en: Select file to import.
sv: Välj fil att importera.

en: What do you want to import?
sv: Vad vill du importera?

en: Upload file
sv: Ladda upp fil

en: No file was uploaded or file is corrupted
sv: Ingen fil har laddats upp eller filen är skadad

en: Error while parsing file
sv: Fel uppstod vid analyseringen av fil

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: unknown
sv: okänt

en: active
sv: aktivt

en: deactivate
sv: inaktivera

en: not active
sv: Inte aktiv

en: disabled
sv: inaktiverad

en: failed attempts
sv: misslyckade försök

en: in 24 hours
sv: om 24 timmar

en: view all
sv: visa alla

en: lockouts
sv: Utlåsningar

en: Lockouts at the moment
sv: Utlåsningar just nu

en: Last lockout
sv: Senaste utlåsning

en: entry | entries
sv[0]: post
sv[1]: poster

en: New Custom login URL
sv: Ny anpassad URL för inloggning

en: Use file
sv: Använd fil

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: Reason
sv: Anledning

en: Add IP to the Black List
sv: Lägg till IP i svartlistan

en: Hardening
sv: Förstärk

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Hardening WordPress
sv: Förstärk WordPress

en: Stop user enumeration
sv: Stoppa uppräkning av användare

en: Disable XML-RPC
sv: Inaktivera XML-RPC

en: Block access to the XML-RPC server (including Pingbacks and Trackbacks)
sv: Blockera åtkomst till XML-RPC-servern (inklusive pingbacks och trackbacks)

en: Disable feeds
sv: Inaktivera flöden

en: Block access to the RSS, Atom and RDF feeds
sv: Blockera åtkomst till RSS, Atom och RDF-flöden

en: Disable REST API
sv: Inaktivera REST API

en: WP Cerber is now active and has started protecting your site
sv: WP Cerber är nu aktiv och har börjat skydda din webbplats

en: Action
sv: Åtgärd

en: Incorrect IP address or IP range
sv: Felaktig IP-adress eller IP-intervall

en: Network:
sv: Nätverk:

en: Add network to the Black List
sv: Lägg till nätverk i svartlistan

en: Attention! Citadel mode is now active. Nobody is able to log in.
sv: Observera! Citadelläget är nu aktivt. Ingen kan logga in.

en: Unknown
sv: Okänt

en: ERROR:
sv: FEL:

en: Human verification failed. Please click the square box in the reCAPTCHA block below.
sv: Mänsklig verifikation misslyckades. Klicka på rutan i reCAPTCHA-blocket nedan.

en: Username is not allowed. Please choose another one.
sv: Användarnamn är inte tillåtet. Välj ett annat.

en: unspecified
sv: ospecificerat

en: Number of lockouts is increasing
sv: Antal utlåsningar är stigande

en: Website
sv: Webbplats

en: Import settings
sv: Importera inställningar

en: Prohibited usernames
sv: Förbjudna användarnamn

en: reCAPTCHA settings
sv: reCaptcha-inställningar

en: Site key
sv: Webbplatsnyckel

en: Secret key
sv: Hemlig nyckel

en: Enable reCAPTCHA for WordPress registration form
sv: Aktivera reCAPTCHA för WordPress registreringsformulär

en: Enable reCAPTCHA for WordPress login form
sv: Aktivera reCAPTCHA för WordPress inloggningsformulär

en: Before you can start using reCAPTCHA, you have to obtain Site key and Secret key on the Google website
sv: Innan du kan börja använda reCAPTCHA måste du skaffa webbplatsnyckel och hemlig nyckel på Googles webbplats

en: Know more
sv: Lär dig mer

en: User created
sv: Användare skapad

en: User registered
sv: Användare registrerad

en: reCAPTCHA verification failed
sv: reCAPTCHA-verifiering misslyckades

en: reCAPTCHA settings are incorrect
sv: reCAPTCHA-inställningarna är felaktiga

en: Attempt to access prohibited URL
sv: Försök att få tillgång till förbjuden URL

en: Attempt to log in with prohibited username
sv: Försök att logga in med förbjudna användarnamn

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce registration form
sv: Aktivera reCAPTCHA för WooCommerce registreringsformulär

en: Enable reCAPTCHA for WordPress lost password form
sv: Aktivera reCAPTCHA för WordPress på formuläret för förlorat lösenord

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce lost password form
sv: Aktivera reCAPTCHA för WooCommerce på formuläret för förlorat lösenord

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce login form
sv: Aktivera reCAPTCHA för WooCommerce inloggningsformulär

en: Request to the Google reCAPTCHA service failed
sv: Begäran om Google reCAPTCHA-tjänsten misslyckades

en: View all
sv: Visa alla

en: Recently locked out IP addresses
sv: Nyligen utlåsta IP-adresser

en: OK, nail them all
sv: OK, sätt fast dem alla

en: NO, maybe later
sv: Nej, kanske senare

en: Dashboard
sv: Adminpanel

en: Want to make WP Cerber even more powerful?
sv: Vill du göra WP Cerber ännu mer kraftfull?

en: Allow WP Cerber to send locked out malicious IP addresses to Cerber Lab. This helps the plugin team to develop new algorithms for WP Cerber that will defend WordPress against new threats and botnets that are appearing  everyday. You can disable the sending in the plugin settings at any time.
sv: Tillåt WP Cerber att skicka utlåsta skadliga IP-adresser till Cerber Lab. Detta hjälper teamet för tillägget att utveckla nya algoritmer för WP Cerber som kommer att försvara WordPress mot nya hot och botnets som dyker upp varje dag. Du kan när som helst inaktivera sändningen i inställningarna för tillägget.

en: IP address
sv: IP-adress

en: User login
sv: Användarinloggning

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Export
sv: Exportera

en: Search for IP or username
sv: Sök efter IP eller användarnamn

en: User
sv: Användare

en: Search string
sv: Söksträng

en: Date format
sv: Datumformat

en: if empty, the default format %s will be used
sv: om det är tomt, kommer standardformatet %s att användas

en: Push notifications
sv: Pushmeddelanden

en: Email notifications
sv: E-postmeddelanden

en: Use comma to specify multiple values
sv: Använd komma för att ange flera värden

en: All connected devices
sv: Alla anslutna enheter

en: No devices found
sv: Hittade inga enheter

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Password reset requested
sv: Lösenordsåterställning begärd

en: Apply limit login rules to IP addresses in the White IP Access List
sv: Tillämpa gränser för inloggningsregler till IP-adresser i den vita IP-åtkomstlistan

en: Invisible reCAPTCHA
sv: Osynlig reCAPTCHA

en: Enable invisible reCAPTCHA
sv: Aktivera osynlig reCAPTCHA

en: (do not enable it unless you get and enter the Site and Secret keys for the invisible version)
sv: (aktivera det inte om du inte skaffar och anger webbplatsen och hemliga nycklar för den osynliga versionen)

en: Enable reCAPTCHA for WordPress comment form
sv: Aktivera reCAPTCHA för WordPress-kommentarformulär

en: Limit attempts
sv: Begränsa försök

en: Lock out IP address for %s minutes after %s failed attempts within %s minutes
sv: Lås ut IP-adress i %s minuter efter %s misslyckade försök inom %s minuter

en: In the Citadel mode nobody is able to log in except IPs from the White IP Access List. Active user sessions will not be affected.
sv: I Citadel-läget kan ingen logga in utom IP-adresser från den vita IP-åtkomstlistan. Aktiva användarsessioner påverkas inte.

en: Event
sv: Händelse

en: Spam comments denied
sv: Skräppostkommentarer nekades

en: Malicious IP addresses detected
sv: Skadliga IP-adresser upptäcktes

en: Lockouts occurred
sv: Utlåsningar uppstod

en: You are not allowed to register.
sv: Du har inte behörighet att registrera.

en: Spam comment denied
sv: Skräppostkommentar nekad

en: Attempt to log in denied
sv: Försök att logga in nekad

en: Attempt to register denied
sv: Försök att registrera nekad

en: Malicious activities mitigated
sv: Skadliga aktiviteter mildrades

en: Diagnostic
sv: Diagnostik

en: License
sv: Licens

en: Sorry, human verification failed.
sv: Tyvärr, mänsklig verifiering misslyckades.

en: Comment processing
sv: Kommentarbehandling

en: If a spam comment detected
sv: Om en skräppostkommentar upptäcks

en: Trash spam comments
sv: Släng skräppostkommentarer

en: Move spam comments to trash after
sv: Flytta skräppostkommentarer till papperskorgen efter

en: Spam form submission denied
sv: Skräppost nekades att skickas in via formulär

en: Protect all forms on the website with bot detection engine
sv: Skydda alla formulär på webbplatsen med botdetekteringsmotor

en: Country
sv: Land

en: Security Rules
sv: Säkerhetsregler

en: Failed login attempts
sv: Misslyckade inloggningsförsök

en: Registered
sv: Registrerad

en: You
sv: Du

en: Spam form submissions denied
sv: Inskickning av skräppostformulär nekad

en: Getting Started Guide
sv: Komma igång guiden

en: Countries
sv: Länder

en: Permitted for one country | Permitted for %d countries
sv[0]: Tillåtet för ett land
sv[1]: Tillåtet för %d länder

en: No rule
sv: Ingen regel

en: Security rules have been updated
sv: Säkerhetsregler har uppdaterats

en: Form submission denied
sv: Formulärinlämning nekad

en: Comment denied
sv: Kommentar nekad

en: Request to REST API denied
sv: Begäran till REST API nekad

en: Bot detected
sv: Bot upptäckt

en: Citadel mode is active
sv: Citadelläget är aktivt

en: Malicious activity detected
sv: Skadlig aktivitet upptäckt

en: Blocked by country rule
sv: Blockerad av landsregeln

en: Limit reached
sv: Gräns nådd

en: Multiple suspicious activities
sv: Flera misstänkta aktiviteter

en: Registration limit
sv: Registreringsgräns

en: Start typing here to find a country
sv: Börja skriva här för att hitta ett land

en: Click on a country name to add it to the list of selected countries
sv: Klicka på ett landsnamn för att lägga till det i listan över valda länder

en: Submit forms
sv: Skicka formulär

en: Post comments
sv: Publicera kommentarer

en: Register on the website
sv: Registrera på webbplatsen

en: Use XML-RPC
sv: Använd XML-RPC

en: Use REST API
sv: Använd REST API

en: Deny it completely
sv: Förneka det fullständigt

en: Mark it as spam
sv: Markera det som skräppost

en: If you use a caching plugin, you have to add your new login URL to the list of pages not to cache.
sv: Om du använder ett cachetillägg måste du lägga till din nya URL för inloggning till listan över sidor som inte ska caches.

en: To change reporting settings visit
sv: För att ändra rapporteringsinställningar besök

en: Your login page:
sv: Din inloggningssida:

en: Your license is valid until
sv: Din licens är giltig till

en: Activity details
sv: Aktivitetsdetaljer

en: Click to send now
sv: Klicka för att skicka nu

en: Not permitted for one country | Not permitted for %d countries
sv[0]: Inte tillåtet för ett land
sv[1]: Inte tillåtet för %d länder

en: Weekly Report
sv: Veckorapport

en: Use 404 template from the active theme
sv: Använd 404-mall från det aktiva temat

en: Display simple 404 page
sv: Visa enkel 404-sida

en: Optional comment for this entry
sv: Valfri kommentar för detta inlägg

en: You cannot add your IP address or network
sv: Du kan inte lägga till din IP-adress eller ditt nätverk

en: To specify a REGEX pattern wrap a pattern in two forward slashes.
sv: För specifiera ett REGEX-mönster, omslut ett mönster i två snedstreck.

en: Traffic Inspector
sv: Trafikinspektion

en: Traffic
sv: Trafik

en: Request
sv: Förfrågan

en: Host Info
sv: Server information

en: User Agent
sv: Användaragent

en: Form submissions
sv: Formulärinlämningar

en: Page Not Found
sv: Sidan hittades inte

en: Longer than
sv: Längre än

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Check for requests
sv: Kontrollera efter förfrågningar

en: Not specified
sv: Inte specificerad

en: Logging mode
sv: Loggningsläge

en: Logging disabled
sv: Loggning inaktiverad

en: All traffic
sv: All trafik

en: Mask these form fields
sv: Maskera dessa formulärfält

en: milliseconds
sv: millisekunder

en: Save request fields
sv: Spara förfrågningsfält

en: Page generation time threshold
sv: Tidsgräns för sidgenerering

en: enabled
sv: aktiverad

en: no connection
sv: Ingen anslutning

en: Last seen
sv: Senast sedd

en: We're sorry, you are not allowed to proceed
sv: Du har inte behörighet att fortsätta

en: Save request headers
sv: Spara förfrågningsrubriker

en: Save $_SERVER
sv: Spara $_SERVER

en: Save request cookies
sv: Spara begärandecookies

en: Protect admin scripts
sv: Skydda adminskript

en: Block unauthorized access to load-scripts.php and load-styles.php
sv: Blockera obehörig åtkomst till load-scripts.php och load-styles.php

en: Unable to delete the file
sv: Det går inte att ta bort filen.

en: Load security engine
sv: Ladda säkerhetsmotor

en: Legacy mode
sv: Bakåtkompatibelt läge

en: Standard mode
sv: Standardläge

en: Plugin initialization mode has not been changed
sv: Tilläggets initialiseringsläge har inte ändrats

en: File upload denied
sv: Filuppladdning nekad

en: Be careful about enabling these options.
sv: Var försiktig med att aktivera dessa alternativ.

en: If you forget your Custom login URL, you will be unable to log in.
sv: Om du glömmer din anpassade URL för inloggning kommer du inte att kunna logga in.

en: Site Integrity
sv: Webbplatsintegritet

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Quick Scan
sv: Snabb skanning

en: Full Scan
sv: Fullständig skanning

en: Denied
sv: Nekad

en: Use White IP Access List
sv: Använd vit IP-åtkomstlista

en: Disable dashboard redirection
sv: Inaktivera omdirigering av adminpanel

en: Disable automatic redirection to the login page when /wp-admin/ is requested by an unauthorized request
sv: Inaktivera automatisk omdirigering till inloggningssidan när /wp-admin/ begärs av en obehörig förfrågan

en: Scanner settings
sv: Skanningsinställningar

en: Custom signatures
sv: Anpassade signaturer

en: Specify custom PHP code signatures. One item per line. To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
sv: Specifiera anpassade PHP-kodsignaturer. Ett objekt per rad. För att ange ett REGEX-mönster, omslut en hel rad i två klammerparenteser.

en: Unwanted file extensions
sv: Oönskade filtillägg

en: Specify file extensions to search for. Full scan only. Use comma to separate items.
sv: Specifiera filtillägg att söka efter. Endast fullständig skanning. Använd komma för att separera objekt.

en: Directories to exclude
sv: Kataloger att exkludera

en: Delete quarantined files after
sv: Ta bort filer i karantän efter

en: Launch Quick Scan
sv: Starta snabbskanning

en: Every hour
sv: Varje timme

en: Every 3 hours
sv: Var 3:e timme

en: Every 6 hours
sv: Var 6:e timme

en: Launch Full Scan
sv: Starta fullständig skanning

en: Low severity
sv: Låg allvarlighet

en: Medium severity
sv: Medel allvarlighet

en: High severity
sv: Hög allvarlighet

en: Report an issue if any of the following is true
sv: Rapportera ett problem om något av följande är sant

en: Send email report
sv: Skicka e-postrapport

en: After every scan
sv: Efter varje skanning

en: If any changes in scan results occurred
sv: Om några ändringar i skanningsresultat uppstod

en: Include file sizes
sv: Inkludera filstorlekar

en: Include scan errors
sv: Inkludera skanningsfel

en: Security Scanner
sv: Säkerhetsskanning

en: Scheduling
sv: Schemaläggning

en: Currently a scheduled scan in progress. Please wait until it is finished.
sv: För närvarande pågår en schemalagd skanning. Vänta tills det är klart.

en: Previous scan started %s has not been completed. Continue scanning?
sv: Föregående skanning startad %s har inte slutförts. Fortsätt skanning?

en: It seems this website has never been scanned. To start scanning click the button below.
sv: Det verkar som om denna webbplats aldrig har skannats. För att börja skanna, klicka på knappen nedan.

en: Start Quick Scan
sv: Starta snabb skanning

en: Start Full Scan
sv: Starta fullständig skanning

en: Stop Scanning
sv: Sluta skanna

en: Continue Scanning
sv: Fortsätter skanning

en: Delete
sv: Ta bort

en: Verified
sv: Verifierad

en: Integrity data not found
sv: Integritetsdata hittades inte

en: Unable to check the integrity of the plugin due to a network error
sv: Kan inte kontrollera tilläggets integritet på grund av ett nätverksfel

en: Unable to check the integrity of WordPress files due to a network error
sv: Kan inte kontrollera integriteten för WordPress-filer på grund av ett nätverksfel

en: Unable to check the integrity of the theme due to a network error
sv: Kan inte kontrollera integriteten för tema på grund av ett nätverksfel

en: Unable to process file
sv: Kan inte bearbeta fil

en: Unable to open file
sv: Kan inte öppna fil

en: Checksum mismatch
sv: Kontrollsumma matchar inte

en: Suspicious code found
sv: Misstänkt kod hittad

en: Unattended suspicious file
sv: Obevakad misstänkt fil

en: Executable code found
sv: Körbar kod hittad

en: Unwanted file extension
sv: Oönskade filtillägg

en: New file
sv: Ny fil

en: Custom signature found
sv: Anpassad signatur hittad

en: Parsing the list of files
sv: Analysera listan över filer

en: Checking for new and modified files
sv: Söker efter nya och ändrade filer

en: Verifying the integrity of WordPress
sv: Verifierar integriteten av WordPress

en: Verifying the integrity of the plugins
sv: Verifierar integriteten av tilläggen

en: Verifying the integrity of the themes
sv: Verifierar integriteten av teman

en: Searching for malicious code
sv: Söker efter skadlig kod

en: Finalizing the scan
sv: Slutför skanningen

en: Files to scan
sv: Filer att skanna

en: Critical issues
sv: Kritiska problem

en: Issues total
sv: Problem totalt

en: Scanner Report
sv: Skanningsrapport

en: If new issues found
sv: Om nya problem hittas

en: Suspicious directives found
sv: Suspekta direktiv hittades

en: Suspicious code instruction found
sv: Misstänkt kodinstruktion hittades

en: Suspicious code signatures found
sv: Misstänkta kodsignaturer hittades

en: To solve this issue you have to reinstall %s or update it to the latest version.
sv: För att lösa problemet måste du installera om %s eller uppdatera den till den senaste versionen.

en: Please upload a reference ZIP archive
sv: Ladda upp ett referens-ZIP-arkiv

en: Resolve issue
sv: Lös problemet

en: We have not found any integrity data to verify
sv: Vi har inte hittat några integritetsdata att verifiera

en: You have to upload a ZIP archive from which you've installed it. This enables the security scanner to verify the integrity of the code and detect malware.
sv: Du måste ladda upp ett ZIP-arkiv från där du har installerat det. Detta gör det möjligt för säkerhetsskannern att verifiera kodens integritet och upptäcka skadlig kod.

en: Full Scan Report
sv: Fullständig skanningsrapport

en: Quick Scan Report
sv: Snabbskanningsrapport

en: Files scanned
sv: Filerna skannas

en: Check for activities
sv: Kontrollera efter aktiviteter

en: Activated
sv: Aktiverad

en: Malicious request denied
sv: Skadlig begäran nekad

en: User activated
sv: Användare aktiverad

en: Suspicious number of fields
sv: Misstänkt antal fält

en: Suspicious number of nested values
sv: Misstänkt antal kapslade värden

en: Malicious code detected
sv: Skadlig kod upptäckt

en: Attempt to upload a file with malicious code
sv: Försök att ladda upp en fil med skadlig kod

en: Vulnerability found
sv: Sårbarhet hittad

en: Unable to check the integrity due to a DB error
sv: Det går inte att kontrollera integriteten på grund av ett DB-fel

en: Automated recurring scan schedule
sv: Automatiserat återkommande scanningsschema

en: Scan results reporting
sv: Resultatrapportering av skanning

en: Suspicious activity
sv: Misstänkt aktivitet

en: Errors
sv: Fel

[ctx: preposition of time like: at 11:00]
note: 'at' is a preposition of time, used in contexts like "at 11:00" or "at midnight".
en: at
sv: kl.

en: Quarantine
sv: Karantän

en: Started
sv: Startade

en: Finished
sv: Slutförda

en: Performance
sv: Prestanda

en: Vulnerabilities
sv: Sårbarheter

en: New files
sv: Nya filer

en: Changed files
sv: Ändrade filer

en: Unwanted extensions
sv: Oönskade utökningar

en: Unattended files
sv: Obevakade filer

en: Scanned
sv: Skannade

en: There are no files in the quarantine at the moment.
sv: Det finns inga filer i karantän för tillfället.

en: Restore
sv: Återställ

en: Automatic deletion
sv: Automatisk borttagning

en: Size
sv: Storlek

en: File
sv: Fil

en: The file has been restored to its original location.
sv: Filen har återställts till sin ursprungliga plats.

en: Integrity
sv: Integritet

en: Attempt to upload malicious file denied
sv: Försök att ladda upp skadlig fil nekad

en: Awesome!
sv: Grymt bra!

en: Automatic cleanup of malware and suspicious files
sv: Automatisk upprensing av skadlig kod och misstänkta filer

en: Files in the sessions directory
sv: Filer i sessions-katalogen

en: Files in these directories
sv: Filer i dessa kataloger

en: Files with these extensions
sv: Filer med dessa tillägg

en: Use comma to separate items.
sv: Använd komma för att separera objekt.

en: Cleaning up
sv: Uppstädning

en: Malicious code found
sv: Skadlig kod hittad

en: This file contains executable code and may contain obfuscated malware. If this file is a part of a theme or a plugin, it must be located in the theme or the plugin folder. No exception, no excuses.
sv: Denna fil innehåller körbar kod och kan innehålla förvrängd skadlig kod. Om denna fil är en del av ett tema eller ett tillägg måste det vara beläget i mappen för temat eller tillägget. Inget undantag, inga ursäkter.

en: The scanner recognizes this file as "ownerless" or "not bundled" because it does not belong to any known part of the website and should not be here.
sv: Skannern känner igen denna fil som ”ägarlös” eller ”inte bunden” eftersom den inte hör till någon känd del av webbplatsen och borde inte vara här.

en: It may remain after upgrading to a newer version of %s. It also may be a piece of obfuscated malware. In a rare case it might be a part of a custom-made (bespoke) plugin or theme.
sv: Det kan finnas kvar efter uppgradering till en nyare version av %s. Det kan också vara en del av förvirrad skadlig kod. I sällsynta fall kan det vara en del av ett skräddarsytt (skräddarsytt) plugin eller tema.

en: The contents of the file have been changed and do not match what exists in the official WordPress repository or a reference file you have uploaded earlier. The file may have been altered by malware, infected by a virus or has been tampered with.
sv: Innehållet i filen har ändrats och matchar inte det som finns i det officiella WordPress-arkivet eller en referensfil som du har laddat upp tidigare. Filen kan ha förändrats av skadlig kod, infekterad av virus eller har manipulerats.

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Automatically moved to quarantine
sv: Automatiskt flyttad till karantän

en: Suspicious SQL code detected
sv: Misstänkt SQL-kod upptäckt

[ctx: Example: Last malware scan: 23 Jan 2018]
en: Last malware scan
sv: Senaste skanningen efter skadlig kod

en: Live Traffic
sv: Live-trafik

en: Disable PHP in uploads
sv: Inaktivera PHP i uppladdningar

en: Disable PHP error displaying
sv: Inaktivera visning av PHP-fel

en: Ignore List
sv: Ignoreringslista

en: Ignore
sv: Ignorera

note: For translators
en: Apply
sv: Tillämpa

en: Added
sv: Tillagd

en: Remove from the list
sv: Ta bort från listan

en: User Insights
sv: Användarinsikt

en: Traffic Insights
sv: Trafikinsikt

en: Activity Insights
sv: Aktivitetsinsikt

en: Are you sure you want to delete selected files?
sv: Är du säker på att du vill ta bort valda filer?

en: These files have been moved to the quarantine
sv: Dessa filer har flyttats till karantänen

en: Do you want to add selected files to the ignore list?
sv: Vill du lägga till valda filer på ignoreringslistan?

en: These files have been added to the ignore list
sv: Dessa filer har lagts till i ignoreringslistan

en: Some errors occurred
sv: Några fel uppstod

en: All files have been processed
sv: Alla filer har bearbetats

en: Know more about all advantages at
sv: Läs mer om alla fördelar på

en: Suspicious JavaScript code detected
sv: Misstänkt JavaScript-kod upptäckt

en: All scans
sv: Alla skanningar

en: The list is empty.
sv: Listan är tom.

en: No files match the specified filter.
sv: Inga filer matchar det specifierade filtret

en: Click here to see the full list of files
sv: Klicka här för att se hela listan med filer

en: Page generation time
sv: Tid för generering av sidan

en: Log In
sv: Logga in

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Register
sv: Registrera

en: WooCommerce Log In
sv: WooCommerce-inloggning

en: WooCommerce Log Out
sv: WooCommerce-utloggning

en: IP address is locked out
sv: IP-adress är utelåst

en: Traffic Inspection
sv: Trafikinspektion

en: Maximum compatibility
sv: Maximal kompatibilitet

en: Maximum security
sv: Maximal säkerhet

en: Erroneous Request Shielding
sv: Felaktig förfrågningsskärmning

en: Save software errors
sv: Spara programfel

en: Preparing for the scan
sv: Förbereder för skanningen

en: Blocked by administrator
sv: Blockerad av administratör

en: Block User
sv: Blockera användare

en: User is not permitted to log into the website
sv: Användare har inte tillåtelse att logga in på webbplatsen

en: User Message
sv: Användarmeddelande

en: An optional message for this user
sv: Ett valfritt meddelande för denna användare

en: Blocked Users
sv: Blockerade användare

en: Block access to user pages like /?author=n
sv: Blockera åtkomst till användarsidor som /?Author=n

en: Access to WordPress REST API
sv: Åtkomst till WordPress REST API

en: Block access to WordPress REST API except any of the following
sv: Blockera åtkomst till WordPress REST API utom något av följande

en: Allow REST API for these roles
sv: Tillåt REST API för dessa roller

en: These restrictions do not apply to IP addresses in the White IP Access List
sv: Dessa begränsningar tillämpas inte på IP-adresser i den vita IP-åtkomstlistan

en: Select one or more roles
sv: Välj en eller flera roller

en: Filter by registered user
sv: Filtrera efter registrerad användare

en: Only registered and logged in users are allowed to view this website
sv: Endast registrerade och inloggade användare har tillåtelse visa denna webbplats

en: Changelog
sv: Ändringslogg

en: Default settings have been loaded
sv: Standardinställningarna har laddats

en: Save all rules
sv: Spara alla regler

en: Invalid master credentials
sv: Ogiltiga master-uppgifter

en: Return to the website list
sv: Tillbaka till webbplatslistan

en: Show "Switched to" notification
sv: Visa ”Bytt till”-notis

en: Add @ site to the page title
sv: Lägg till @ site till sidrubriken

en: Enable diagnostic logging
sv: Aktivera diagnostisk loggning

en: Limit access by IP address
sv: Begränsa åtkomst med IP-adress

en: Access to this website
sv: Åtkomst till denna webbplats

en: Full access mode
sv: Fullt åtkomstläge

en: Read-only mode
sv: Endast läsläge

en: The full access mode requires the PRO version of WP Cerber
sv: Fullt åtkomstläge kräver PRO-versionen av WP Cerber

en: Malware Scan
sv: Skanna efter skadlig kod

en: Notes
sv: Noteringar

en: Search results for:
sv: Sökresultat för:

en: Edit
sv: Redigera

en: Switch to
sv: Byt till

en: No websites configured.
sv: Inga webbplatser konfigurerade.

en: Add a new one
sv: Lägg till en ny

en: Website Properties
sv: Webbplatsegenskaper

en: Website URL
sv: URL till webbplats

en: Display as
sv: Visa som

en: Website Owner
sv: Webbplatsägare

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: The website you are trying to add is already in the list
sv: Den webbplats du försöker lägga till finns redan i listan

en: The website has been added successfully
sv: Webbplatsen har lagts till utan problem

en: Click to edit
sv: Klicka för att redigera

en: Switch to the Dashboard
sv: Byt till adminpanelen

en: Keep in mind: You have added the website that does not support SSL encryption. This may lead to data leakage.
sv: Tänk på: Du har lagt till webbplatsen som inte stöder SSL-kryptering. Detta kan leda till dataläckage.

note: %d will be replaced by the number of deleted websites.
en: Website has been deleted | %d websites have been deleted
sv[0]: Webbplats har tagits bort
sv[1]: %s  webbplatser har tagits bort

en: You have switched to %s
sv: Du har bytt till %s

en: You are here:
sv: Du är här:

en: My Websites
sv: Mina webbplatser

en: To proceed, please select the mode for this website
sv: För att fortsätta, välj läge för den här webbplatsen

en: Secret Access Token
sv: Hemlig åtkomsttoken

en: Are you sure? This permanently invalidates the token.
sv: Är du säker? Detta innebär att man permanent ogiltiggör token.

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Group
sv: Grupp

en: Upgrade WP Cerber
sv: Uppgradera WP Cerber

en: Upgrade all active plugins
sv: Uppgradera alla aktiva tillägg

en: Delete website
sv: Ta bort webbplats

en: All groups
sv: Alla grupper

en: Are you sure you want to delete selected websites?
sv: Är du säker på att du vill ta bort valda webbplatser?

en: Block
sv: Blockera

en: Select an existing group or enter a new one to add it
sv: Välj en befintlig grupp eller ange en ny för att lägga till den

en: Company
sv: Företag

en: Attempt to log in with non-existing username
sv: Försök att logga in med icke-existerande användarnamn

en: Attempts to log in with non-existing usernames
sv: Försök att logga in med icke-existerande användarnamn

en: Owner
sv: Ägare

en: Block execution of PHP scripts in the WordPress media folder
sv: Blockera exekvering av PHP-skript i WordPress media-mapp

en: Active plugins and updates on
sv: Aktiva tillägg och uppdateringar på

en: A newer version is available
sv: En nyare version är tillgänglig

en: New users
sv: Nya användare

en: My activity
sv: Min aktivitet

en: Create Alert
sv: Skapa varning

en: Delete Alert
sv: Ta bort varning

en: The alert has been created
sv: Varningen har skapats

en: The alert has been deleted
sv: Varningen har tagits bort

en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

en: To delete the alert, click here
sv: För att ta bort varningen, klicka här

en: Custom login URL may contain Latin alphanumeric characters, dashes and underscores only
sv: Anpassad URL för inloggning kan endast innehålla latinska alfanumeriska tecken, bindestreck och understreck

en: Site-specific settings
sv: Webbplatsspecifika inställningar

en: Prefix for plugin cookies
sv: Prefix för plugin-cookies

en: Prefix may contain only Latin alphanumeric characters and underscores
sv: Prefix får bara innehålla latinska alfanumeriska tecken och understreck

en: Pushbullet access token
sv: Pushbullet åtkomst-token

en: Pushbullet device
sv: Pushbullet-enhet

en: Delete unattended files
sv: Ta bort obevakade filer

en: Automatic recovery of modified and infected files
sv: Automatisk återskapning av modifierade och infekterade filer

en: Recover WordPress files
sv: Återskapa WordPress-filer

en: File deleted
sv: Fil borttagen

en: File recovered
sv: Fil återskapad

en: Recovering WordPress files
sv: Återskapar WordPress-filer

en: Recovering plugins files
sv: Återskapar tilläggs-filer

en: Recovered
sv: Återskapad

en: Automatically deleted
sv: Automatiskt borttagen

en: Automatically recovered
sv: Automatiskt återskapad

en: User Policies
sv: Användarpolicyer

en: A new version is available
sv: En ny version är tillgänglig

en: Site policy enforcement
sv: Upprätthållande av webbplatspolicy

en: 2FA code verified
sv: 2FA-kod verifierad

en: Initiated by the user
sv: Initierad av användaren

en: Email address is not permitted.
sv: E-postadress är inte tillåten.

en: Please choose another one.
sv: Välj en annan.

en: Two-Factor Authentication
sv: Tvåfaktorautentisering

en: Determined by user role policies
sv: Bestäms efter policyer för användarroll

en: Always enabled
sv: Alltid aktiverad

en: 2FA PIN Code
sv: 2FA PIN-kod

en: Save All Changes
sv: Spara alla ändringar

en: Block access to WordPress Dashboard
sv: Blockera åtkomst till WordPress-adminpanel

en: Hide Toolbar when viewing site
sv: Dölj verktygsfält när du tittar på webbplats

en: Redirection rules
sv: Omdirigeringsregler

en: Redirect user after login
sv: Omdirigera användare efter inloggning

en: Redirect user after logout
sv: Omdirigera användare efter utloggning

en: User session expiration time
sv: Användarsessionens utlöpningstid

en: Two-factor authentication
sv: Tvåfaktorsautentisering

en: Advanced mode
sv: Avancerat läge

en: Enforce two-factor authentication if any of the following conditions is true
sv: Tvinga tvåfaktorsautentisering om något av följande villkor är sant

en: Login from a different country
sv: Inloggning från ett annat land

en: Login from a different network Class C
sv: Inloggning från från ett annat nätverk klass C

en: Login from a different IP address
sv: Inloggning från en annan IP-adress

en: Enforce two-factor authentication with fixed intervals
sv: Tvinga tvåfaktorsautentisering med fasta intervaller

en: Fixed number of logins
sv: Fast antal inloggningar

en: number of logins
sv: antal inloggningar

en: Policies have been updated
sv: Policies har uppdaterats

en: Restrict email addresses
sv: Begränsa e-postadresser

en: No restrictions
sv: Inga begränsningar

en: Specify email addresses, wildcards or REGEX patterns. Use comma to separate items.
sv: Ange e-postadresser, jokertecken eller REGEX-mönster. Använd komma för att separera objekt.

en: These files will never be deleted during automatic cleanup.
sv: Dessa filer kommer aldrig att tas bort under automatisk upprensning.

en: This verification PIN code is expired. We have just sent a new one to your email.
sv: Denna PIN-kod för verifiering har löpt ut. Vi skickade just en ny till din e-post.

en: You have entered an incorrect verification PIN code
sv: Du har angett en felaktig PIN-kod för verifiering

en: Please verify that it’s you
sv: Vänligen verifiera att det är du

en: Here are the details of the sign-in attempt
sv: Här är detaljerna för inloggningsförsöket

en: only digits are allowed
sv: endast siffror är tillåtna

en: We've sent a verification PIN code to your email
sv: Vi skickade en PIN-kod för verifiering till din e-post

en: Enter the code from the email in the field below.
sv: Ange koden från e-posten i fältet nedan.

en: Try again
sv: Försök igen

en: Cancel
sv: Avbryt

en: or
sv: eller

en: Verify it's you
sv: Verifiera att det är du

en: Verify
sv: Verifiera

en: Two-Factor Authentication Email
sv: E-post för tvåfaktorsautentisering

en: Role-based rules are configured
sv: Rollbaserade regler är konfigurerade

[ctx: e.g. blocked by John at 11:00]
note: Describes by whom and when a website user was blocked. Placeholder %s will be replaced with the name of the person (e.g., "John") and the time (e.g., "11:00").
en: blocked by %s at %s
sv: blockerad av %s kl. %s

en: The code is valid for %s minutes.
sv: Koden är giltig i %s minuter.

en: IP address %s has been added to White IP Access List
sv: IP-adress %s har lagts till i vit IP-åtkomstlista

en: IP address %s has been added to Black IP Access List
sv: IP-adress %s har lagts till i svart IP-åtkomstlista

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Username
sv: Användarnamn

en: Any country is permitted
sv: Vilket land som helst är tillåtet

en: Sessions
sv: Sessioner

en: Created
sv: Skapad

en: Terminate session
sv: Avsluta sessionen

en: Block user
sv: Blockera användare

en: Profile
sv: Profil

en: All Logins
sv: Alla inloggningar

en: User Activity
sv: Användaraktivitet

en: Terminate
sv: Avsluta

en: user | users
sv[0]: användare
sv[1]: användare

en: Block access to users' data via REST API
sv: Blockera åtkomst till användarnas data via REST API

en: Unable to delete
sv: Kan inte ta bort

en: Data Shield
sv: Datasköld

en: Data Shield Policies
sv: Data Shield-policyer

en: Accounts & Roles
sv: Konton och roller

en: Site Settings
sv: Webbplatsinställningar

en: User creation denied
sv: Användarskapande nekad

en: Role update denied
sv: Rolluppdatering nekad

en: Setting update denied
sv: Inställningsuppdatering nekad

en: Permission denied
sv: Behörighet nekad

en: Invalid user
sv: Ogiltig användare

en: Incorrect password
sv: Felaktigt lösenord

en: Protect user accounts
sv: Skydda användarkonton

en: User registrations are limited to these roles
sv: Användarregistreringar är begränsade till dessa roller

en: Users with these roles are permitted to create new accounts
sv: Användare med dessa roller tillåts att skapa nya konton

en: Users with these roles are permitted to change sensitive user data
sv: Användare med dessa roller tillåts att ändra känslig användardata

en: Do not apply these policies to the IP addresses in the White IP Access List
sv: Tillämpa inte dessa policyer på IP-adresserna i den vita IP-åtkomstlistan

en: Protect user roles
sv: Skydda användarroller

en: Restrict roles and capabilities management with the following policies
sv: Begränsa roller och behörighetshantering med följande policyer

en: Users with these roles are permitted to add new roles
sv: Användare med dessa roller tillåts att lägga till nya roller

en: Users with these roles are permitted to change role capabilities
sv: Användare med dessa roller tillåts att ändra rollbehörigheter

en: Protect site settings
sv: Skydda webbplatsinställningar

en: Restrict updating site settings with the following policies
sv: Begränsa uppdateringen av webbplatsinställningarna med följande policyer

en: Users with these roles are permitted to change protected settings
sv: Användare med dessa roller tillåts att ändra skyddade inställningar

en: Server Country
sv: Serverland

en: All servers
sv: Alla servrar

en: All countries
sv: Alla länder

en: Show homepage in the Website column
sv: Visa webbplats i webbplatskolumnen

en: Hide server IP address
sv: Dölj serverns IP-adress

en: IP address, range, wildcard, or CIDR
sv: IP-adress, intervall, jokertecken eller CIDR

en: Add Entry
sv: Lägg till post

en: The IP address you are trying to add is already in the list
sv: IP-adressen som du försöker lägga till finns redan i listan

en: IP subnet blocked
sv: IP-undernät blockerat

en: User row update denied
sv: Uppdatering av användarrad nekad

en: User metadata update denied
sv: Uppdatering av användarmetadata nekades

en: Any activity
sv: Valfri aktivitet

en: A database error occurred while importing access list entries
sv: Ett databasfel uppstod vid import av åtkomstlistposter

en: Enable authentication log monitoring
sv: Aktivera övervakning av autentiseringslogg

en: Keep log records of not logged in visitors for
sv: Behåll loggposter för ej inloggade besökare i

en: Keep log records of logged in users for
sv: Behåll loggposter för inloggade besökare i

en: Personal Data
sv: Personlig data

en: Enable data erase
sv: Aktivera dataradering

en: Terminate user sessions
sv: Avsluta användarsessioner

en: Delete user sessions data when user data is erased
sv: Ta bort användarsessionsdata när användardata raderas

en: Enable data export
sv: Aktivera dataexport

en: Include activity log events
sv: Inkludera aktivitetslogghändelser

en: Include traffic log entries
sv: Inkludera trafikloggposter

en: Request URL
sv: Begär URL

en: Form fields data
sv: Formulärfältsdata

en: Add-ons
sv: Utökningar

en: Anti-spam and bot detection settings
sv: Inställningar för anti-spam och botdetektering

en: Anti-spam engine
sv: Anti-spam-motor

en: %s retries are allowed within %s minutes
sv: %s försök är tillåtna inom %s minuter

en: Enable after %s failed login attempts in the last %s minutes
sv: Aktivera efter %s misslyckade inloggningsförsök under de senaste %s minuterna

en: Restrict or completely block access to the WordPress REST API according to your needs
sv: Begränsa eller blockera åtkomst fullständigt till WordPress REST API enligt dina behov

en: These features help your organization to be in compliance with personal data protection laws
sv: Dessa funktioner hjälper din organisation att följa lagar om skydd av personuppgifter

en: if empty, the website administrator email %s will be used
sv: om tom, kommer webbplatsadministratörens e-postadress %s att användas

en: notifications are allowed per hour (0 means unlimited)
sv: aviseringar är tillåtna per timme (0 betyder obegränsat)

en: Get notified instantly with mobile and desktop notifications
sv: Bli aviserad omedelbart med aviseringar på mobil och stationär dator

en: if empty, the email addresses from the notification settings will be used
sv: om tom, kommer e-postadresserna från aviseringsinställningarna att användas

en: Traffic Inspector is a context-aware web application firewall (WAF) that protects your website by recognizing and denying malicious HTTP requests
sv: Traffic Inspector är en kontextmedveten brandvägg för webbapplikationer (WAF) som skyddar din webbplats genom att känna igen och neka skadliga HTTP-förfrågningar

en: Block IP addresses that send excessive requests for non-existing pages or scan website for security breaches
sv: Blockera IP-adresser som skickar överdrivna förfrågningar om icke-existerande sidor eller skannar webbplatsen efter säkerhetsintrång

en: Traffic Logging
sv: Trafikloggning

en: Enable optional traffic logging if you need to monitor suspicious and malicious activity or solve security issues
sv: Aktivera valfri trafikloggning om du behöver övervaka misstänksam och skadlig aktivitet eller lösa säkerhetsproblem

en: The scanner monitors file changes, verifies the integrity of WordPress, plugins, and themes, and detects malware
sv: Skannern övervakar filändringar, verifierar integriteten i WordPress, tillägg och teman och upptäcker skadlig kod

en: Specify directories to exclude from scanning. One directory per line.
sv: Specificera kataloger att exkludera från skanning. En katalog per rad.

en: The scanner automatically scans the website, removes malware and sends email reports with the results of a scan
sv: Skannern skannar automatiskt webbplatsen, tar bort skadlig kod och skickar e-postrapporter med resultatet av en skanning

en: Configure what issues to include in the email report and the condition for sending reports
sv: Konfigurera vilka problem som ska inkluderas i e-postrapporten och villkoret för att skicka rapporter

en: Cerber anti-spam engine
sv: Cerber anti-spam-motor

en: Adjust anti-spam engine
sv: Justera anti-spam-motorn

en: These settings enable you to fine-tune the behavior of anti-spam algorithms and avoid false positives
sv: Dessa inställningar gör att du kan finjustera beteendet hos anti-spamalgoritmer och undvika falska positiva resultat

en: How the plugin processes comments submitted through the standard comment form
sv: Hur tillägget bearbetar kommentarer som skickats in via standardformuläret för kommentarer

en: Request ID
sv: Begär ID

en: Search in URL
sv: Sök i URL

en: Executable files
sv: Körbara filer

en: All files
sv: Alla filer

en: Active sessions
sv: Aktiva sessioner

en: minutes (leave empty to use the default WordPress value)
sv: minuter (lämna tomt för att använda standardvärdet för WordPress)

en: Load entries
sv: Ladda inlägg

en: My IP
sv: Mitt IP

en: Analytics
sv: Analys

en: Manage Settings
sv: Hantera inställningar

en: Diagnostic Log
sv: Diagnoslogg

en: User deleted
sv: Användare borttagen

en: Email address is prohibited
sv: E-postadress är förbjuden

en: Quarantined
sv: I karantän

en: Modified
sv: Ändrad

en: Files without extension
sv: Filer utan filtillägg

en: Back to list
sv: Tillbaka till listan

en: Brief summary
sv: Kort sammanfattning

en: Path
sv: Sökväg

en: Files
sv: Filer

en: Space Occupied
sv: Utrymme ockuperat

en: No extension
sv: Inga filtillägg

en: File extensions statistics
sv: Statistik för filtillägg

en: Extension
sv: Filtillägg

en: Smallest
sv: Minsta

en: Largest
sv: Största

en: Average Size
sv: Genomsnittlig storlek

en: Oldest
sv: Äldsta

en: Newest
sv: Nyaste

en: Top 10 largest files
sv: Topp 10 största filerna

en: File Name
sv: Filnamn

en: Date format for CSV export
sv: Datumformat för CSV-export

en: Use ISO 8601 date format for CSV export files
sv: Använd ISO 8601-datumformat för CSV-exportfiler

en: My IP address
sv: Min IP-adress

en: Do not add my IP address to the White IP Access List upon plugin activation
sv: Lägg inte till min IP-adress i den vita IP-åtkomstlistan när tillägget aktiveras

en: To get the most out of WP Cerber, follow these steps:
sv: Följ de här stegen för att få ut mesta möjliga av WP Cerber:

en: IP whitelisted
sv: IP vitlistad

en: My requests
sv: Mina förfrågningar

en: Log into the website
sv: Logga in på webbplatsen

en: Probing for vulnerable code
sv: Sonderar efter sårbar kod

en: Your IP address %s has been added to the White IP Access List
sv: Din IP-adress %s har lagts till i den vita IP-åtkomstlistan

en: Search for IP address
sv: Sök efter IP-adress

en: Minimal
sv: Minimalistiskt

en: Do not log known crawlers
sv: Logga inte kända sökrobotar

en: Do not log these locations
sv: Logga inte dessa platser

en: Do not log these User-Agents
sv: Logga inte dessa användaragenter

en: Specify User-Agents to exclude requests from logging. One item per line.
sv: Specificera användaragenter att exkludera förfrågningar från loggning. Ett objekt per rad.

en: Unknown Google's bot
sv: Okänd Google-robot

en: IP address is not allowed
sv: IP-adress är inte tillåten

en: User message
sv: Meddelande till användare

en: File is missing
sv: Fil saknas

note: Mandatory
en: This file is missing. It's been deleted or it's not been installed.
sv: Denna fil saknas. Den har tagits bort eller har inte installerats.

en: Please upload another file.
sv: Ladda upp en annan fil.

en: Deferred rendering
sv: Uppskjuten rendering

en: Defer rendering the custom login page
sv: Skjut upp renderingen av den anpassade inloggningssidan

en: You have only one login attempt remaining.
sv: Du har endast ett inloggningsförsök kvar.

en: Number of allowed concurrent user sessions
sv: Antal tillåtna samtidiga användarsessioner

en: When the limit on concurrent user sessions is reached
sv: När gränsen för samtidiga användarsessioner har uppnåtts

en: Terminate the oldest user session on a new login
sv: Avsluta äldsta användarsessionen vid en ny inloggning

en: Deny further login attempts
sv: Neka ytterligare inloggningsförsök

en: Login from a different browser or device
sv: Inloggning från en annan webbläsare eller enhet

en: If the number of concurrent user sessions is greater
sv: Om antalet samtidiga användarsessioner är högre

en: These features are available in the professional version of WP Cerber.
sv: Dessa funktioner är tillgänglig i den professionella versionen av WP Cerber.

en: User session terminated
sv: Användarsessionen avslutad

en: It is visible only to website administrators
sv: Det är endast synlig för webbplatsadministratörer

en: Authorized
sv: Auktoriserad

en: Authorization Failed
sv: Auktorisering misslyckades

en: Important note if you have a caching plugin in place
sv: Viktigt om du har ett caching-plugin på plats

en: To avoid false positives and get better anti-spam performance, please clear the plugin cache.
sv: För att undvika falska positiva resultat och få bättre anti-spam-prestanda, rensa plugin-cachen.

en: API request authorized
sv: API-begäran godkänd

en: API request authorization failed
sv: API-begäran auktorisering misslyckades

en: Request to XML-RPC API denied
sv: Begäran till XML-RPC API nekad

en: Block IP address for
sv: Blockera IP-adress för

en: Mitigate aggressive attempts
sv: Mildra aggressiva försök

en: Do not show PHP errors on my website
sv: Visa inte PHP-fel på min webbplats

en: Log all REST API requests
sv: Logga alla REST API-förfrågningar

en: Log all XML-RPC requests
sv: Logga alla XML-RPC-förfrågningar

en: Custom comment URL
sv: Anpassad kommentarsadress

en: Use custom URL for the WordPress comment form
sv: Använd anpassad URL för WordPress-kommentarformuläret

en: Logged-in users
sv: Inloggade användare

en: Personal Preferences
sv: Personliga preferenser

en: Allow access to REST API for logged-in users
sv: Tillåt åtkomst till REST API för inloggade användare

en: User registration
sv: Användarregistrering

en: Miscellaneous Settings
sv: Övriga inställningar

en: Application Passwords
sv: Applikationslösenord

en: Enabled, access to API using standard user passwords is allowed
sv: Aktiverad, åtkomst till API med standardlösenord för användare är tillåten

en: Enabled, no access to API using standard user passwords
sv: Aktiverad, ingen åtkomst till API med standardlösenord för användare

en: Ignore logged-in users
sv: Ignorera inloggade användare

en: Disable reCAPTCHA for logged-in users
sv: Inaktivera reCAPTCHA för inloggade användare

en: Use global policies
sv: Använd globala policyer

en: You have %d login attempt remaining. | You have %d login attempts remaining.
sv[0]: %d inloggningsförsök återstår.
sv[1]: %d inloggningsförsök återstår.

en: Display this message if an attempt to log in is denied because the limit on concurrent user sessions has been reached
sv: Visa detta meddelande om ett försök att logga in nekas eftersom gränsen för samtidiga användarsessioner har uppnåtts

en: User application password created
sv: Applikationslösenord för användare skapat

en: Initialization Mode
sv: Initieringsläge

en: Save response headers
sv: Spara headers i svar

en: Save response cookies
sv: Spara svarscookies

en: We need your support to keep moving forward
sv: Vi behöver ditt stöd för att fortsätta framåt

en: By sharing your unique opinion on WP Cerber, you help the engineers behind the plugin make greater progress and help other professionals find the right software. You can leave your review on one of the following websites. Feel free to use your native language. Thanks!
sv: Genom att dela din unika åsikt om WP Cerber hjälper du ingenjörerna bakom tillägget att göra större framsteg och hjälper andra proffs att hitta rätt programvara. Du kan lämna din recension på någon av följande webbplatser. Använd gärna ditt modersmål. Tack!

en: Secret Access Token is invalid
sv: Hemlig åtkomsttoken är ogiltig

en: Click the IP address to see its activity
sv: Klicka på IP-adressen för att se dess aktivitet

en: Login issues
sv: Inloggningsproblem

en: Non-authenticated
sv: Icke-autentiserade

en: No activity has been logged yet.
sv: Ingen aktivitet har loggats ännu.

en: Users' Activity
sv: Användarnas aktivitet

en: Malicious Activity
sv: Skadlig aktivitet

en: Suspicious requests
sv: Misstänkta förfrågningar

en: Users
sv: Användare

en: Forbidden URL
sv: Förbjuden URL

en: How WP Cerber loads its core and security mechanisms
sv: Hur WP Cerber laddar sina kärn- och säkerhetsmekanismer

en: Login Security
sv: Inloggningssäkerhet

en: A unique string that does not overlap with slugs of the existing pages or posts
sv: En unik sträng som inte överlappar med sniglar på befintliga sidor eller inlägg

en: Processing wp-login.php authentication requests
sv: Bearbetar wp-login.php autentiseringsbegäranden

en: Default processing
sv: Standardbearbetning

en: Block access to wp-login.php
sv: Blockera åtkomst till wp-login.php

en: Shift admin menu
sv: Skift admin-menyn

en: You or someone else trying to log into the website. We have to verify that it's you. If this wasn't you, please immediately reset your password to safeguard your account.
sv: Du eller någon annan försöker logga in på webbplatsen. Vi måste verifiera att det är du. Om det inte var du, återställ omedelbart ditt lösenord för att skydda ditt konto.

en: Did not receive the email?
sv: Fick du inte någon e-post?

en: Please use the following verification PIN code to verify your identity.
sv: Använd följande PIN-kod för verifiering för att verifiera din identitet.

en: You have disabled the default login page. Ensure that you have configured an alternative login page. Otherwise, you will not be able to log in.
sv: Du har inaktiverat standardsidan för inloggning. Se till att du har konfigurerat en alternativ inloggningssida. Annars kommer du inte att kunna logga in.

en: Brute-force attack mitigation and user authentication settings
sv: Inställningar för brute-force attackreducering och användarautentisering

en: Disable the default login error message
sv: Inaktivera standardmeddelandet för inloggningsfel

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the failed login attempt message
sv: Avslöja inte icke-existerande användarnamn och e-postmeddelanden i meddelandet om misslyckat inloggningsförsök

en: Deny authentication through wp-login.php
sv: Neka autentisering via wp-login.php

en: If we have found your account, we have sent the confirmation link to the email address on the account.
sv: Om vi har hittat ditt konto har vi skickat bekräftelselänken till e-postadressen på kontot.

en: Prevent username discovery
sv: Förhindra upptäckt av användarnamn

en: Prevent username discovery via oEmbed
sv: Förhindra upptäckt av användarnamn via oEmbed

en: Prevent username discovery via user XML sitemaps
sv: Förhindra upptäckt av användarnamn via XML-webbplatskartor för användare

en: Once enabled, the log is available here: %s
sv: När den är aktiverad är loggen tillgänglig här: %s

en: The scanner identifies this file as missing based on the integrity data (checksums) provided by the developer of %s.
sv: Skannern identifierar denna fil som saknad baserat på integritetsdata (kontrollsummor) som tillhandahålls av utvecklaren av %s.

en: Retrieve IP address WHOIS information when viewing the logs
sv: Hämta IP-adress WHOIS-information när du tittar på loggarna

en: Shift the WP Cerber admin menu to the top when navigating through WP Cerber admin pages
sv: Flytta WP Cerber admin-menyn till toppen när du navigerar genom WP Cerbers adminsidor

en: Show IP WHOIS data
sv: Visa IP WHOIS-data

en: Analyze the uploads directory
sv: Analysera uppladdningskatalogen

en: Analyze the WordPress uploads directory to detect injected files
sv: Analysera WordPress-uppladdningskatalogen för att upptäcka injicerade filer

en: Change file and directory permissions if it is required to delete files
sv: Ändra fil- och katalogbehörigheter om det krävs för att ta bort filer

en: Change filesystem permissions
sv: Ändra filsystembehörigheter

en: Delete files in the WordPress uploads directory
sv: Ta bort filer i WordPress uppladdningskatalog

en: Delete files with unwanted extensions
sv: Ta bort filer med oönskade filtillägg

en: Delete publicly accessible files with these extensions
sv: Ta bort offentligt tillgängliga filer med dessa filtillägg

en: Detecting injected files in the WordPress uploads directory
sv: Upptäcker injicerade filer i WordPress-uppladdningskatalogen

en: Executable file extension detected
sv: Körbart filtillägg upptäckt

en: Filename is prohibited
sv: Filnamn är förbjudet

en: Files in temporary directories
sv: Filer i temporära kataloger

en: Global Exclusions
sv: Globala exkluderingar

en: Ignore files with these extensions
sv: Ignorera filer med dessa filtillägg

en: Injected file
sv: Injicerad fil

en: Injected files
sv: Injicerade filer

en: KB/sec
sv: KB/sek

en: Keep the WordPress uploads directory clean and secure. Detect injected files with public web access, report them, and remove malicious ones.
sv: Håll WordPress-uppladdningskatalogen ren och säker. Upptäck injicerade filer med offentlig webbåtkomst, rapportera dem och ta bort skadliga filer.

en: Local hash not found
sv: Lokal hash hittades inte

en: once a day at
sv: en gång om dagen kl.

en: Prohibited extensions
sv: Förbjudna filtillägg

en: Recover plugins' files
sv: Återställ plugins-filer

en: Scanning server's temporary directories for files
sv: Skannar serverns temporära kataloger för filer

en: Scanning the sessions directory for files
sv: Skannar sessionskatalogen efter filer

en: Scanning the temporary upload directory for files
sv: Skannar temporära uppladdningskatalogen för filer

en: Scanning website directories for files
sv: Skannar webbplatskataloger för filer

en: Skip files with these extensions
sv: Hoppa över filer med dessa filtillägg

en: These policies are automatically enforced at the end of every scan based on its results. All affected files are moved to the quarantine.
sv: Dessa policyer tillämpas automatiskt i slutet av varje skanning baserat på dess resultat. Alla berörda filer flyttas till karantänen.

en: This scan report was generated by the previous version of WP Cerber. Please run a new scan to get consistent and accurate results.
sv: Denna skanningsrapport genererades av den tidigare versionen av WP Cerber. Kör en ny skanning för att få konsekventa och exakta resultat.

en: Use comma to separate multiple extensions
sv: Använd kommatecken för att separera flera filtillägg

en: WordPress uploads analysis
sv: WordPress uppladdningsanalys

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: High
sv: Hög

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Low
sv: Låg

en: If you believe you should be able to perform this request, please let us know.
sv: Om du tror att du borde kunna utföra denna begäran, meddela oss.

en: Your request looks suspiciously similar to automated requests from spam posting software or it has been denied by a security policy configured by the website administrator.
sv: Din förfrågan liknar misstänkt automatiserade förfrågningar från programvara för skräppost eller så har den nekats av en säkerhetspolicy konfigurerad av webbplatsens administratör.

en: Disable bot detection engine for IP addresses in the White IP Access List
sv: Inaktivera botdetekteringsmotor för IP-adresser i den vita IP-åtkomstlistan

en: Disable reCAPTCHA for IP addresses in the White IP Access List
sv: Inaktivera reCAPTCHA för IP-adresser i den vita IP-åtkomstlistan

en: Executable files are not supported. Please upload a ZIP archive.
sv: Körbara filer stöds inte. Ladda upp ett ZIP-arkiv.

en: Human verification failed.
sv: Mänsklig verifiering misslyckades.

en: Logged out everywhere
sv: Loggade ut överallt

en: Password reset request denied
sv: Begäran om lösenordsåterställning nekades

en: reCAPTCHA verified
sv: reCAPTCHA verifierad

en: Sorry, password reset is not allowed for this user.
sv: Lösenordsåterställning är inte tillåten för denna användare.

en: This type of file is not supported. Please upload a ZIP archive.
sv: Denna typ av fil stöds inte. Ladda upp ett ZIP-arkiv.

en: Use less restrictive security filters for IP addresses in the White IP Access List
sv: Använd mindre restriktiva säkerhetsfilter för IP-adresser i den vita IP-åtkomstlistan

en: User application password updated
sv: Applikationslösenord för användare uppdaterades

en: User blocked by administrator
sv: Användare blockerad av administratör

note: %s is the name of a website administrator who terminated the session.
en: User session terminated by %s
sv: Användarsession avslutad av %s

en: Username is prohibited
sv: Användarnamn är förbjudet

en: View all REST API requests
sv: Visa alla REST API-förfrågningar

en: View denied REST API requests
sv: Visa nekade REST API-förfrågningar

en: A new activity has occurred
sv: En ny aktivitet har inträffat

en: Do not send alerts after this date
sv: Skicka inga varningar efter detta datum

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Email alerts will be sent to these emails:
sv: E-postvarning kommer att skickas till dessa e-poster:

en: Email alerts will be sent to this email:
sv: E-postvarningar kommer att skickas till denna e-post:

en: Ignore global rate limits
sv: Ignorera globala räntegränser

en: Maximum number of alerts to send
sv: Maximalt antal varningar att skicka

en: Mobile alerts are not configured
sv: Mobilvarningar är inte konfigurerade

note: %s is the name of a mobile device.
en: Mobile alerts will be sent to %s
sv: Mobilvarningar kommer att skickas till %s

en: No limit
sv: Ingen begränsning

en: Optional alert limits
sv: Valfria varningsgränser

note: %s is the name of a website administrator who changed the password.
en: Password changed by %s
sv: Lösenord ändrat av %s

en: Spam protection for registration, comment, and other forms on the website
sv: Skräppostskydd för registrering, kommentarer och andra formulär på webbplatsen

en: Unknown label
sv: Okänd etikett

note: %s is the name of a website administrator who created the password.
en: User application password created by %s
sv: Applikationslösenord för användare skapades av %s

en: User application password deleted
sv: Applikationslösenord för användare borttaget

note: %s is the name of a website administrator who deleted the password.
en: User application password deleted by %s
sv: Applikationslösenord för användare borttaget av %s

note: %s is the name of a website administrator who created the user.
en: User created by %s
sv: Användare skapad av %s

note: %s is the name of a website administrator who deleted the user.
en: User deleted by %s
sv: Användare borttagen av %s

en: View bot events
sv: Visa bothändelser

en: View reCAPTCHA events
sv: Visa reCAPTCHA-händelser

en: Check for requests from the IP address
sv: Kontrollera efter förfrågningar från IP-adressen

en: Get me notified when such an event occurs
sv: Avisera mig när en sådan händelse inträffar

en: No events found using the given search criteria
sv: Inga händelser hittades med angivna sökkriterier

en: No requests found using the given search criteria
sv: Inga förfrågningar hittades med angivna sökkriterier

en: No requests have been logged yet.
sv: Inga förfrågningar har loggats än.

en: Note: Logging is currently disabled
sv: Obs: loggning är för närvarande inaktiverat

en: View activity in the Dashboard
sv: Visa aktivitet i adminpanel

en: View all logged events
sv: Visa alla loggade händelser

en: View all logged requests
sv: Visa alla loggade förfrågningar

en: View violations in the log
sv: Se överträdelser i loggen

en: You will be notified when such an event occurs
sv: Du kommer att aviseras när en sådan händelse inträffar

en: An optional login form message
sv: Ett valfritt inloggningsformulärmeddelande

en: Brief
sv: Kort

en: Browser:
sv: Webbläsare:

en: By the user
sv: Av användaren

en: Channels to send alerts
sv: Kanaler för att skicka varningar

en: Citadel mode duration
sv: Citadel-lägets varaktighet

en: Citadel mode has been activated after %d failed login attempts in %d minutes.
sv: Citadel-läge har aktiverats efter %d misslyckade inloggningsförsök på %d minuter.

en: Citadel mode threshold
sv: Tröskelvärde för citadelläge

en: Configure email parameters for notifications, reports, and alerts
sv: Konfigurera e-postparametrar för aviseringar, rapporter och varningar

en: Date:
sv: Datum:

en: Disable login language switcher
sv: Inaktivera språkväxling för inloggning

en: Field %s contains an invalid value
sv: Fält %s innehåller ett ogiltigt värde

en: Field %s may not be empty
sv: Fält %s får inte vara tomt

en: From the country
sv: Från landet

en: From the IP address
sv: Från IP-adressen

en: If empty, the SMTP username is used
sv: Om det är tomt används SMTP-användarnamnet

en: IP address:
sv: IP-adress:

en: Last failed attempt was at %s from IP %s using username: %s.
sv: Senaste misslyckade försöket var kl. %s från IP %s med användarnamn: %s.

en: Location:
sv: Plats:

en: Lockout notification
sv: Avisering för utelåsning

en: Login:
sv: Logga in:

en: Mask sensitive data
sv: Maskera känsliga data

en: Mask usernames and IP addresses in notifications and alerts
sv: Maskera användarnamn och IP-adresser i aviseringar och varningar

en: Message format
sv: Meddelandeformat

en: None
sv: Ingen

en: Plain
sv: Enkel

en: Please select at least one channel
sv: Välj minst en kanal

note: %s is the email address(es).
en: Send email alerts to %s
sv: Skicka e-postvarningar till %s

note: %s is the name of a mobile device.
en: Send mobile alerts to %s
sv: Skicka mobilvarningar till %s

en: Send notification if the number of active lockouts above
sv: Skicka avisering om antalet aktiva utelåsningar är över

en: Send notification when a new version of WP Cerber is available
sv: Skicka avisering när en ny version av WP Cerber är tillgänglig

en: SMTP encryption
sv: SMTP-kryptering

en: SMTP From email
sv: SMTP från e-post

en: SMTP From name
sv: SMTP från namn

en: SMTP host
sv: SMTP-server

en: SMTP password
sv: SMTP-lösenord

en: SMTP port
sv: SMTP-port

en: SMTP username
sv: SMTP-användarnamn

en: TEST MESSAGE
sv: TESTMEDDELANDE

en: The WP Cerber Security plugin has been deactivated
sv: Tillägget WP Cerber Security har inaktiverats

en: The WP Cerber Security plugin is now active
sv: Tillägget WP Cerber Security är nu aktivt

en: Use SMTP
sv: Använd SMTP

en: Use SMTP server to send emails
sv: Använd SMTP-server att skicka e-post

en: Verbose
sv: Utförlig

en: Block access to user pages via their usernames
sv: Blockera åtkomst till användarsidor via deras användarnamn

en: Check users' settings
sv: Kontrollera användarnas inställningar

en: Display admin pages of remote websites using my language
sv: Visa administratörssidor för fjärrwebbplatser med mitt språk

en: Stop exposing user details
sv: Sluta avslöja användarinformation

en: The IP address of the last failed attempt to log in is blocked
sv: IP-adressen för det senaste misslyckade försöket att logga in är blockerad

en: The last attempt to log in was denied due to the following reason
sv: Det senaste försöket att logga in nekades av följande anledning

en: Use my language
sv: Använd mitt språk

en: User is not allowed to log in
sv: Användare har inte behörighet att logga in

en: User Sessions
sv: Användarsessioner

en: username is prohibited
sv: Användarnamn är förbjudet

en: An optional error message to be displayed when attempting to log in with a non-existing username or a non-existing email
sv: Ett valfritt felmeddelande som ska visas när du försöker logga in med ett icke-existerande användarnamn eller en icke-existerande e-post

en: Custom login error message
sv: Anpassad inloggningsfelmeddelande

en: For safety reasons, prohibited symbols and invalid values have been removed from the following settings. Please check their values.
sv: Av säkerhetsskäl har förbjudna symboler och ogiltiga värden tagits bort från följande inställningar. Kontrollera deras värden.

en: No data for generating reports
sv: Inga data för att generera rapporter

en: Use WP Cerber's plugin repository
sv: Använd WP Cerbers plugin-förråd

en: Access Settings
sv: Åtkomstinställningar

en: Add a remote website
sv: Lägg till en fjärrwebbplats

en: Add managed websites by using access tokens.
sv: Lägg till hanterade webbplatser genom att använda åtkomsttokens.

en: Configure this website as main to manage other remote website
sv: Konfigurera denna webbplats som huvud för att hantera annan fjärrwebbplats

en: Disable managed mode
sv: Inaktivera hanterat läge

en: Enable main website mode
sv: Aktivera huvudwebbplatsläge

en: Enable managed mode
sv: Aktivera hanterat läge

en: Install the access token on the main website.
sv: Installera åtkomsttoken på huvudwebbplatsen.

en: Invalid response from the remote website
sv: Ogiltigt svar från fjärrwebbplatsen

en: This website can be managed from a main website
sv: Denna webbplats kan hanteras från en huvudwebbplats

en: This website is set as a main website.
sv: Denna webbplats är inställd som en huvudwebbplats.

en: This website is set as a managed website.
sv: Denna webbplats är inställd som en hanterad webbplats

en: This message was created by
sv: Detta meddelande skapades av

en: User's browser does not match the one used to log in
sv: Användarens webbläsare matchar inte den som används för att logga in

en: User's IP address does not match the one used to log in
sv: Användarens IP-adress stämmer inte överens med den som användes för att logga in

en: Activity report is a summary of all logged activities and suspicious events occurred during the selected period of time
sv: Aktivitetsrapport är en sammanfattning av alla loggade aktiviteter och misstänkta händelser som inträffade under den valda tidsperioden

en: Activity Reports
sv: Aktivitetsrapporter

en: Add-on settings updated
sv: Tilläggsinställningar uppdaterade

en: Disable "Remember Me" on the login form
sv: Inaktivera "Kom ihåg mig" på inloggningsformuläret

en: Enable monthly reporting
sv: Aktivera månadsrapportering

en: Enable weekly reporting
sv: Aktivera veckorapportering

en: Generate 30-day reports
sv: Generera 30-dagarsrapporter

en: Generate 7-day reports
sv: Generera 7-dagarsrapporter

en: Generate report for the last 30 days instead of the previous calendar month
sv: Skapa rapport för de senaste 30 dagarna istället för föregående kalendermånad

en: Generate report for the last 7 days instead of the previous calendar week
sv: Skapa rapport för de senaste 7 dagarna istället för föregående kalendervecka

en: Immediately block IP address after any request to wp-login.php
sv: Blockera IP-adressen omedelbart efter varje begäran till wp-login.php

en: Immediately block IP address when attempting to log in with a non-existing username
sv: Blockera IP-adressen omedelbart när du försöker logga in med ett icke-existerande användarnamn

en: IP Access List entries imported: %d
sv: Importerade poster i IP-åtkomstlistan: %d

en: Monthly Report
sv: Månadsrapport

en: No IP Access List entries found in the uploaded file
sv: Inga poster i IP-åtkomstlistan hittades i den uppladdade filen

en: Non-existing users are strictly prohibited
sv: Icke-existerande användare är strängt förbjudna

en: Notify admin
sv: Meddela admin

en: Now, whenever you see a green shield icon in the top right-hand corner of any WP Cerber admin page, it means the professional version works as intended, and your website is protected by WP Cerber Security Cloud.
sv: Nu, när du ser en grön sköldikon i det övre högra hörnet på någon WP Cerber-administratörssida, betyder det att den professionella versionen fungerar som avsett och att din webbplats är skyddad av WP Cerber Security Cloud.

en: Please run a new scan to get consistent and accurate results.
sv: Kör en ny skanning för att få konsekventa och exakta resultat.

en: Please use our client portal to manage your subscription, license keys and get support at %s
sv: Använd vår kundportal för att hantera din prenumeration, licensnycklar och få support på %s

en: Plugin settings have been imported successfully
sv: Plugininställningar har importerats

en: Plugin settings updated
sv: Plugin-inställningar uppdaterade

en: Requests to wp-login.php are strictly prohibited
sv: Förfrågningar till wp-login.php är strängt förbjudna

en: Send email notification to the admin
sv: Skicka e-postmeddelande till administratören

en: Send monthly reports on the nth day of month
sv: Skicka månadsrapporter den n:e dagen i månaden

en: Send weekly reports on
sv: Skicka veckorapporter om

en: Specify a relative or absolute URL
sv: Ange en relativ eller absolut URL

en: Thank you for being our client.
sv: Tack för att du är vår kund.

en: The file has been deleted from the quarantine.
sv: Filen har tagits bort från karantänen.

en: The following settings have been set to their minimum acceptable values.
sv: Följande inställningar har ställts in på sina lägsta acceptabla värden.

en: The Pushbullet token is valid. You can select devices to receive notifications.
sv: Pushbullet-token är giltig. Du kan välja enheter för att ta emot aviseringar.

en: The scanner schedule has been updated
sv: Skannerschemat har uppdaterats

en: To generate complete reports, activity log entries will be kept for %d days.
sv: För att generera fullständiga rapporter kommer aktivitetsloggposterna att sparas i %d dagar.

en: Unable to update the scanner schedule
sv: Det gick inte att uppdatera skannerschemat

en: unlimited
sv: obegränsat

en: Disable main website mode
sv: Inaktivera huvudwebbplatsläget

en: Main website settings
sv: Huvudwebbplatsinställningar

en: Redirect to the specified URL
sv: Omdirigera till den angivna URL:en

en: Redirection URL
sv: Omdirigeringsadress

en: You have switched back to the main website
sv: Du har bytt tillbaka till huvudwebbplatsen

en: Great! Your license key is valid.
sv: Stor! Din licensnyckel är giltig.

en: Please run the Full Scan. After the scan is completed, analytics reports will be generated.
sv: Kör hela genomsökningen. När skanningen är klar kommer analysrapporter att genereras.

note: Here %s is the name of a mobile device or/and email addresses.
en: A message has been sent to %s
sv: Ett meddelande har skickats till %s

en: A must-use WP Cerber boot file has been copied to the WordPress must-use directory
sv: En WP Cerber-startfil som måste användas har kopierats till WordPress-katalogen som måste användas

note: Here %s is a name of software package (module).
en: A new version of %s is available
sv: En ny version av %s är tillgänglig

en: Access to REST API is restricted in the WP Cerber settings.
sv: Åtkomst till REST API är begränsad i WP Cerber-inställningarna.

en: Active:
sv: Aktiv:

en: Allow access to users' data via REST API for these roles
sv: Tillåt åtkomst till användarnas data via REST API för dessa roller

en: Available in the professional version of WP Cerber
sv: Finns i den professionella versionen av WP Cerber

en: Be careful about configuring these settings. Improper configuration may lead to failure to delete malicious files.
sv: Var försiktig med att konfigurera dessa inställningar. Felaktig konfiguration kan leda till att skadliga filer inte tas bort.

en: Brief notification format
sv: Kort meddelandeformat

en: Bulk importing IP Access List entries
sv: Massimporterar poster i IP-åtkomstlistan

en: Checking frequency
sv: Kontrollera frekvens

en: Email server for sending emails generated by WP Cerber
sv: E-postserver för att skicka e-postmeddelanden genererade av WP Cerber

en: Heads up!
sv: Var uppmärksam!

en: Hide software versions and website URLs in notifications
sv: Dölj programvaruversioner och webbadresser i aviseringar

en: hours interval check
sv: timmars intervallkontroll

en: Import Entries
sv: Importera poster

en: Installed version:
sv: Installerad version:

en: It seems outgoing Internet connections are not allowed on your website.
sv: Det verkar som om utgående internetanslutningar inte är tillåtna på din webbplats.

en: Limit on the allowed number of alerts
sv: Begränsning av det tillåtna antalet varningar

en: Mail Transport
sv: Posttransport

en: Manage plugins on your website:
sv: Hantera plugins på din webbplats:

en: No
sv: Inga

en: No updates found.
sv: Inga uppdateringar hittades.

en: Plugin page:
sv: Plugin-sida:

en: Plugin update is available
sv: Pluginuppdatering är tillgänglig

en: Send email alerts to my email
sv: Skicka e-postvarningar till min e-post

en: Send notification when a new version of a plugin is available
sv: Skicka meddelande när en ny version av ett plugin är tillgänglig

en: Tested up to:
sv: Testad upp till:

en: The reverse proxy mode has not been enabled. No valid proxy headers found.
sv: Det omvända proxyläget har inte aktiverats. Inga giltiga proxyrubriker hittades.

en: This update has not been tested with your version of WordPress
sv: Den här uppdateringen har inte testats med din version av WordPress

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires PHP version %s or higher, you have %s
sv: Den här uppdateringen kräver PHP-version %s eller högre, du har %s

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires WordPress version %s or higher, you have %s
sv: Denna uppdatering kräver WordPress version %s eller högre, du har %s

en: Unable to send a message
sv: Det gick inte att skicka ett meddelande

en: Use absolute or relative to the home directory paths. One directory per line.
sv: Använd absolut eller relativ till hemkatalogens sökvägar. En katalog per rad.

en: User registration is disabled in the General WordPress Settings.
sv: Användarregistrering är inaktiverad i de allmänna WordPress-inställningarna.

en: Website:
sv: Webbplats:

en: Where to email notifications
sv: Var du kan mejla aviseringar

en: Where to email reports
sv: Vart kan man mejla rapporter

en: Where to send emails generated by WP Cerber
sv: Vart ska man skicka e-postmeddelanden genererade av WP Cerber

en: WP Cerber %s is available. Please update.
sv: WP Cerber %s är tillgänglig. Vänligen uppdatera.

en: XML-RPC is disabled in the Hardening settings of WP Cerber.
sv: XML-RPC är inaktiverat i härdningsinställningarna för WP Cerber.

en: Yes
sv: Ja

en: Your IP address
sv: Din IP-adress

en: Your IP address is detected as %s. Make sure it is equal to your IP address on this page: %s.
sv: Din IP-adress identifieras som %s. Se till att den är lika med din IP-adress på denna sida: %s.

en: By user
sv: Efter användare

en: Client Request Cookies
sv: Cookies för klientförfrågan

en: Client Request Headers
sv: Rubriker för klientförfrågan

en: Error shielding mode
sv: Felavskärmningsläge

en: Files Submitted
sv: Filer inskickade

en: Form Fields
sv: Formulärfält

en: JSON Payload
sv: JSON nyttolast

en: New version:
sv: Ny version:

en: Server Response Cookies
sv: Serversvarskakor

en: Server Response Headers
sv: Serversvarsrubriker

en: Software Errors
sv: Programvarufel

en: Warning!
sv: Varning!

en: XML-RPC Payload
sv: XML-RPC nyttolast

en: Automatically install new versions of WP Cerber when they are available
sv: Installera automatiskt nya versioner av WP Cerber när de är tillgängliga

en: Automatically update WP Cerber
sv: Uppdatera WP Cerber automatiskt

en: File contents changed
sv: Filinnehållet har ändrats

en: New version of WP Cerber is available
sv: Ny version av WP Cerber är tillgänglig

en: Unable to recover
sv: Det går inte att återhämta sig

en: Use proxy server for outgoing network connections
sv: Använd proxyserver för utgående nätverksanslutningar

en: Use proxy server to connect to managed websites
sv: Använd proxyserver för att ansluta till hanterade webbplatser

en: Use WordPress proxy settings
sv: Använd WordPress proxyinställningar

note: %d will be replaced by the number of terminated user sessions.
en: User session has been terminated | %d user sessions have been terminated
sv[0]: Användarsession har avslutats

en: BLOCKED
sv: BLOCKERAD

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: PROHIBITED
sv: FÖRBJUDEN

en: User is blocked
sv: Användaren är blockerad

en: Allow users to remember their devices for
sv: Tillåt användare att komma ihåg sina enheter för

en: Clear log
sv: Rensa logg

en: Download log
sv: Ladda ner logg

en: Exceeded the allowed number of attempts to enter 2FA code
sv: Överskridit det tillåtna antalet försök att ange 2FA-kod

en: Exceeded the allowed number of attempts to reset password
sv: Det tillåtna antalet försök att återställa lösenordet har överskridits

en: Exceeded the allowed number of failed reCAPTCHA verifications
sv: Överskred det tillåtna antalet misslyckade reCAPTCHA-verifieringar

en: Exceeded the allowed number of login attempts
sv: Överskred det tillåtna antalet inloggningsförsök

en: Global Policies
sv: Globala policyer

en: Invalid user cookies
sv: Ogiltiga användarcookies

en: Invalid user cookies cleared
sv: Ogiltiga användarcookies raderade

en: Learn more about advanced alerting in WP Cerber:
sv: Lär dig mer om avancerad varning i WP Cerber:

en: Number of active lockouts at the moment:
sv: Antal aktiva lockouter för tillfället:

en: Reason:
sv: Resonera:

en: Regular time intervals
sv: Regelbundna tidsintervall

en: Role Policies
sv: Rollpolicyer

en: The diagnostic log file is empty.
sv: Diagnostikloggfilen är tom.

en: The log file has not been created yet.
sv: Loggfilen har inte skapats ännu.

en: To modify your reporting settings, navigate to:
sv: För att ändra dina rapportinställningar, navigera till:

en: To view full report, navigate to:
sv: För att se hela rapporten, navigera till:

en: User has reached the allowed number of concurrent sessions
sv: Användaren har nått det tillåtna antalet samtidiga sessioner

en: View activity for this IP:
sv: Visa aktivitet för denna IP:

en: View all lockouts:
sv: Se alla lockouter:

en: View log in reverse
sv: Visa inloggning omvänt

en: You are not allowed to proceed. Ask your administrator for assistance.
sv: Du får inte fortsätta. Fråga din administratör om hjälp.

en: Remember this device for %d days
sv: Kom ihåg den här enheten i %d dagar

en: Access denied by plugin settings
sv: Åtkomst nekad av plugininställningar

en: Allow user to remember devices for
sv: Tillåt användaren att komma ihåg enheter för

en: Show sign-in attempt details in 2FA emails
sv: Visa detaljer om inloggningsförsök i e-postmeddelanden från 2FA

note: Here %s is the name of the software.
en: These features are provided by %s
sv: Dessa funktioner tillhandahålls av %s

en: Allow logged-in users
sv: Tillåt inloggade användare

en: Allow these REST API namespaces
sv: Tillåt dessa REST API-namnområden

en: Cerber Security Cloud connection
sv: Cerber Security Cloud-anslutning

en: Citadel mode activated
sv: Citadel-läge aktiverat

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant contains no allowed hosts
sv: För närvarande innehåller konstanten WP_ACCESSIBLE_HOSTS inga tillåtna värdar

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant is defined as: %s
sv: För närvarande är WP_ACCESSIBLE_HOSTS-konstanten definierad som: %s

en: Disable the "Remember Me" checkbox on the WordPress login form
sv: Inaktivera kryssrutan "Kom ihåg mig" på WordPress-inloggningsformuläret

en: Excessive spam activity detected
sv: Överdriven spamaktivitet har upptäckts

en: Exclude these locations from inspection by the firewall
sv: Uteslut dessa platser från inspektion av brandväggen

en: Exclude these locations from scanning for spam
sv: Uteslut dessa platser från att skanna efter spam

en: Location exception applied
sv: Platsundantag tillämpas

en: Manage
sv: Hantera

en: Multiple suspicious activities detected
sv: Flera misstänkta aktiviteter har upptäckts

en: Namespace exception applied
sv: Undantag för namnområde tillämpats

en: Other related WP Cerber settings
sv: Andra relaterade WP Cerber-inställningar

en: Protect other forms
sv: Skydda andra former

en: Protected WordPress settings
sv: Skyddade WordPress-inställningar

en: Restrict user account creation and management with the following policies
sv: Begränsa skapande och hantering av användarkonton med följande policyer

en: Send malicious IP addresses to the Cerber Security Cloud
sv: Skicka skadliga IP-adresser till Cerber Security Cloud

en: Settings that control behavior of WP Cerber
sv: Inställningar som styr beteendet hos WP Cerber

en: Site settings protection
sv: Skydd av webbplatsinställningar

en: Specify a request path to exclude matching requests from firewall inspection. Omit your website domain name and all GET parameters. One exception per line.
sv: Ange en sökväg för att utesluta matchande förfrågningar från brandväggsinspektion. Utelämna ditt webbplatsdomännamn och alla GET-parametrar. Ett undantag per rad.

en: Specify any part of a query string or path to exclude matching requests from inspection by the anti-spam engine. One exception per line.
sv: Ange valfri del av en frågesträng eller sökväg för att utesluta matchningsförfrågningar från inspektion av anti-spam-motorn. Ett undantag per rad.

en: Specify REST API namespaces to permit when the REST API is disabled. One namespace per line.
sv: Ange REST API-namnområden för att tillåta när REST API är inaktiverat. Ett namnområde per rad.

en: Support
sv: Stöd

en: Support Forum
sv: Supportforum

en: These security measures prevent malware injection by blocking unauthorized changes to vital WordPress settings.
sv: Dessa säkerhetsåtgärder förhindrar injicering av skadlig programvara genom att blockera obehöriga ändringar av viktiga WordPress-inställningar.

en: These security measures prevent site takeovers by blocking unauthorized creation of new user roles and escalation of role capabilities.
sv: Dessa säkerhetsåtgärder förhindrar webbplatsövertaganden genom att blockera obehörigt skapande av nya användarroller och eskalering av rollkapacitet.

en: These security measures protect against site takeovers by preventing creation of unauthorized administrator accounts and escalation of user privileges.
sv: Dessa säkerhetsåtgärder skyddar mot webbplatsövertaganden genom att förhindra skapandet av obehöriga administratörskonton och eskalering av användarprivilegier.

en: To enable WP Cerber updates, add "downloads.wpcerber.com" to the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant
sv: För att aktivera WP Cerber-uppdateringar, lägg till "downloads.wpcerber.com" till WP_ACCESSIBLE_HOSTS konstanten

en: To enable WP Cerber updates, add the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant defined as "downloads.wpcerber.com" to your wp-config.php file
sv: För att aktivera WP Cerber-uppdateringar, lägg till WP_ACCESSIBLE_HOSTS-konstanten definierad som "downloads.wpcerber.com" till din wp-config.php-fil

en: To specify a REGEX pattern, enclose the exception in two braces.
sv: För att specificera ett REGEX-mönster, omslut undantaget i två klammerparenteser.

en: Too many erroneous requests
sv: För många felaktiga förfrågningar

en: Too many suspicious requests
sv: För många misstänkta förfrågningar

en: User accounts protection
sv: Skydd av användarkonton

en: User roles protection
sv: Skydd av användarroller

en: WP Cerber processed this request according to this setting
sv: WP Cerber behandlade denna begäran enligt denna inställning

en: Comment marked as spam
sv: Kommentar markerad som skräppost

en: Exclude requests with these HTTP headers from inspection by the firewall
sv: Uteslut förfrågningar med dessa HTTP-rubriker från inspektion av brandväggen

en: Exclude requests with these HTTP headers from scanning for spam
sv: Uteslut förfrågningar med dessa HTTP-rubriker från att söka efter spam

en: Header exception applied
sv: Rubrikundantag tillämpas

en: Protect comment form
sv: Skydda kommentarsformuläret

en: Protect login form
sv: Skydda inloggningsformulär

en: Protect lost password form
sv: Skydda förlorat lösenord form

en: Protect registration form
sv: Skydda registreringsformuläret

en: Protect the standard WordPress comment form with bot detection engine
sv: Skydda det vanliga WordPress-kommentarformuläret med botdetekteringsmotor

en: Protect the standard WordPress registration form with bot detection engine
sv: Skydda det vanliga WordPress-registreringsformuläret med botdetekteringsmotor

en: Protect WooCommerce login form
sv: Skydda inloggningsformuläret för WooCommerce

en: Protect WooCommerce lost password form
sv: Skydda WooCommerce förlorat lösenordsformulär

en: Protect WooCommerce registration form
sv: Skydda WooCommerce registreringsformulär

en: Spam Events
sv: Spamhändelser

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from firewall inspection. One header per line.
sv: Ange kolonavgränsade namn- och värdepar för att utesluta matchningsförfrågningar från brandväggsinspektion. En rubrik per rad.

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from scanning for spam. One header per line.
sv: Ange kolonavgränsade namn- och värdepar för att utesluta matchande förfrågningar från sökning efter skräppost. En rubrik per rad.

en: A network error occurred while attempting to retrieve plugin data from the plugin repository. We will continue attempts.
sv: Ett nätverksfel uppstod vid försök att hämta plugin-data från plugin-förrådet. Vi kommer att fortsätta försöken.

en: Abandoned
sv: Övergiven

en: Abandoned plugin
sv: Övergiven plugin

en: All Users
sv: Alla användare

en: At the moment, no plugin data is available. It will be collected and included in future reports.
sv: För närvarande finns ingen plugin-data tillgänglig. Den kommer att samlas in och inkluderas i framtida rapporter.

en: Checking for abandoned plugins
sv: Söker efter övergivna plugins

en: Checking for plugin ownership changes
sv: Söker efter ändringar av pluginägande

en: Detect and report plugins that received no updates for the specified period of time
sv: Upptäck och rapportera plugins som inte fått några uppdateringar under den angivna tidsperioden

en: Detect and report plugins with changes in ownership
sv: Upptäck och rapportera plugins med förändringar i ägande

en: Error
sv: Fel

en: Firewall inspection mode
sv: Brandväggsinspektionsläge

en: If necessary, check and update settings.
sv: Om det behövs, kontrollera och uppdatera inställningarna.

en: If necessary, click here to unblock the IP address.
sv: Om det behövs, klicka här för att avblockera IP-adressen.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a month.
sv: Det verkar som om detta plugin är övergivet, eftersom det inte har fått några uppdateringar på över en månad.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a year.
sv: Det verkar som om detta plugin är övergivet, eftersom det inte har fått några uppdateringar på över ett år.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for several months.
sv: Det verkar som om detta plugin är övergivet, eftersom det inte har fått några uppdateringar på flera månader.

en: New owner
sv: Ny ägare

en: No integrity data
sv: Inga integritetsdata

en: Plugin data cannot be loaded due to temporary rate limiting enforced by the plugin repository. Please try again in a few minutes.
sv: Plugindata kan inte laddas på grund av tillfällig hastighetsbegränsning som upprätthålls av pluginförrådet. Försök igen om några minuter.

en: Plugin owner has changed
sv: Plugin-ägaren har ändrats

en: Processing the file, please wait
sv: Bearbetar filen, vänta

en: Scan for abandoned plugins
sv: Sök efter övergivna plugins

en: Scan for file modifications
sv: Skanna efter filändringar

en: Scan for new files
sv: Skanna efter nya filer

en: Scan for plugin ownership changes
sv: Sök efter ändringar av pluginägande

en: Scan sessions directory
sv: Skanna sessionskatalogen

en: Scan temporary directories
sv: Skanna tillfälliga kataloger

en: Scan the web server sessions directory for malicious files
sv: Skanna webbserverns sessionskatalog efter skadliga filer

en: Scan web server temporary directories for malicious files
sv: Skanna webbserverns tillfälliga kataloger efter skadliga filer

en: The file is being uploaded, please wait
sv: Filen laddas upp, vänta

note: Here %s is an email address.
en: The password you entered for the email address %s is incorrect.
sv: Lösenordet du angav för e-postadressen %s är felaktigt.

note: Here %s is a user login.
en: The password you entered for the username %s is incorrect.
sv: Lösenordet du angav för användarnamnet %s är felaktigt.

en: The scan is completed
sv: Skanningen är klar

en: There is an update to the plugin installed on your website.
sv: Det finns en uppdatering av plugin installerad på din webbplats.

en: To disable remote management and revoke the token, click here:
sv: För att inaktivera fjärrhantering och återkalla token, klicka här:

en: Vulnerability
sv: Sårbarhet

en: Write failed login attempts to the system log file
sv: Skriv misslyckade inloggningsförsök till systemloggfilen

en: Months without updates to flag plugin as abandoned
sv: Månader utan uppdateringar för att flagga plugin som övergiven

en: Currently, it is defined as:
sv: För närvarande definieras det som:

en: Unable to detect IP addresses. No HTTP headers containing a valid IP address were detected. Ensure that your proxy server is configured to include the remote IP address in its HTTP headers.
sv: Det går inte att upptäcka IP-adresser. Inga HTTP-rubriker som innehåller en giltig IP-adress upptäcktes. Se till att din proxyserver är konfigurerad att inkludera fjärr-IP-adressen i dess HTTP-rubriker.

en: Unable to detect IP addresses. The constant CERBER_IP_KEY you specified is mistyped or contains invalid characters.
sv: Det går inte att upptäcka IP-adresser. Den konstant CERBER_IP_KEY du angav är felskriven eller innehåller ogiltiga tecken.

en: Unable to detect IP addresses. The defined constant CERBER_IP_KEY cannot be used to retrieve an IP address because the corresponding value does not contain a valid IP address. Ensure that the correct value is specified for this constant.
sv: Det går inte att upptäcka IP-adresser. Den definierade konstanten CERBER_IP_KEY kan inte användas för att hämta en IP-adress eftersom motsvarande värde inte innehåller en giltig IP-adress. Se till att rätt värde anges för denna konstant.

en: Unable to detect IP addresses. This might be because your website is behind a proxy server. If that is the case, enable proxy support in the plugin settings.
sv: Det går inte att upptäcka IP-adresser. Det kan bero på att din webbplats ligger bakom en proxyserver. Om så är fallet, aktivera proxystöd i plugininställningarna.

en: Activity Breakdown
sv: Aktivitetsfördelning

en: Known Users
sv: Kända användare

en: Please select at least one widget
sv: Välj minst en widget

en: Security Status Monitor
sv: Säkerhetsstatusövervakare

en: Select widgets to display
sv: Välj widgets att visa

en: Blocked
sv: Blockerad

en: Incidents
sv: Incidenter

en: Login Issues
sv: Inloggningsproblem

en: most active in the last 24 hours
sv: mest aktiva under de senaste 24 timmarna

en: most frequent incidents and events in the last 24 hours
sv: de vanligaste incidenterna och händelserna under de senaste 24 timmarna

en: most recent authentication issues and requests
sv: senaste autentiseringsproblem och förfrågningar

en: most recent user events
sv: senaste användarhändelserna

en: most recent user registrations
sv: senaste användarregistreringarna

en: most recent violations of security rules
sv: senaste överträdelserna av säkerhetsreglerna

en: New Users
sv: Nya användare

en: No malicious activity detected in the last 24 hours.
sv: Ingen skadlig aktivitet har upptäckts under de senaste 24 timmarna.

en: Top Offending IP Addresses
sv: Topp kränkande IP-adresser

en: An optional message displayed when attempting to reset the password for both existing and non-existing usernames or email addresses.
sv: Ett valfritt meddelande som visas när du försöker återställa lösenordet för både befintliga och icke-existerande användarnamn eller e-postadresser.

en: Confirm emptying the table. This operation is permanent and cannot be undone.
sv: Bekräfta tömningen av bordet. Denna åtgärd är permanent och kan inte ångras.

en: Custom password reset confirmation message
sv: Bekräftelsemeddelande för anpassat lösenordsåterställning

en: Details
sv: Detaljer

en: Disable the default password reset error message
sv: Inaktivera felmeddelandet om standardlösenordsåterställning

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the password reset error message
sv: Avslöja inte icke-existerande användarnamn och e-postmeddelanden i felmeddelandet för lösenordsåterställning

en: Error:
sv: Fel:

en: Specify a request path to exclude matching requests from logging. Use one path per line. To specify a REGEX pattern, enclose a line in a pair of braces. Requests that start with an excluded path or match a REGEX pattern will not be logged.
sv: Ange en sökväg för att utesluta matchande förfrågningar från loggning. Använd en bana per linje. För att specificera ett REGEX-mönster, omslut en linje i ett par hängslen. Förfrågningar som börjar med en utesluten sökväg eller matchar ett REGEX-mönster kommer inte att loggas.

en: The scan has finished
sv: Skanningen har slutförts

en: The scan has finished. Please review the results.
sv: Skanningen har slutförts. Vänligen granska resultaten.

note: Ago" refers to a period in the past, starting backwards from now. %s will be replaced by a time period in the past, e.g., "2 days ago", "1 hour ago"
en: %s ago
sv: %s sedan

en: Invalid Value
sv: Ogiltigt värde

en: Role-based exception applied
sv: Rollbaserat undantag tillämpas

note: Indicates time difference in seconds. %d will be replaced by the number of seconds, e.g., "1 sec" or "45 secs".
en: %d sec | %d secs
sv[0]: %d sek
sv[1]: %d sek

[ctx: Preposition to describe future time]
note: It is used as a preposition to describe future time, e.g., "in 6 hours" or "in 2 days".
en: in %s
sv: i %s

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
note: 'selected countries' refers to a list of countries. 'to' is the marker of an infinitive verb, e.g., "to use it". Placeholder %s will be replaced by an action/operation, such as "Submit forms".
en: Only selected countries are permitted to %s. All others are not.
sv: Endast valda länder är tillåtna att %s. Alla andra är det inte.

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
note: 'selected countries' refers to a list of countries. 'to' is the marker of an infinitive verb, e.g., "to use it". Placeholder %s will be replaced by an action/operation, such as "Submit forms".
en: Selected countries are not permitted to %s. All others are allowed to.
sv: Valda länder är inte tillåtna för %s. Alla andra får det.

en: Collect WP Cerber software errors
sv: Samla in WP Cerber-programvarufel

en: Copy To Clipboard
sv: Kopiera till Urklipp

en: Destination directory is not writable
sv: Destinationskatalogen är inte skrivbar

en: Destination file is not writable
sv: Målfilen är inte skrivbar

en: Directory
sv: Katalog

en: Disable spam checks and bot detection engine for logged-in users
sv: Inaktivera spamkontroller och sökmotor för botdetektering för inloggade användare

en: Disable spam checks for logged-in users
sv: Inaktivera spamkontroller för inloggade användare

en: Enable safe AJAX mode
sv: Aktivera säkert AJAX-läge

en: Pre-authentication block
sv: Förautentiseringsblock

en: Source file not found
sv: Källfilen hittades inte

en: To grant access to this website, install this token on the main website. Keep the token secret.
sv: För att ge åtkomst till denna webbplats, installera denna token på huvudwebbplatsen. Håll token hemlig.

en: Unable to copy file
sv: Det gick inte att kopiera filen

en: Unable to create required directory
sv: Det gick inte att skapa önskad katalog

en: Use less strict spam filtering for AJAX form submissions. May increase spam risk slightly.
sv: Använd mindre strikt skräppostfiltrering för AJAX-formulärinlämningar. Kan öka spamrisken något.

en: Two-factor authentication enforced
sv: Tvåfaktorsautentisering tillämpas

en: WP Cerber requires PHP version %s or higher, but your web server is currently running PHP %s.
sv: WP Cerber kräver PHP-version %s eller högre, men din webbserver kör för närvarande PHP %s.

en: WP Cerber requires WordPress version %s or higher. Your WordPress version is %s. Please update your WordPress to the latest version.
sv: WP Cerber kräver WordPress version %s eller högre. Din WordPress-version är %s. Uppdatera din WordPress till den senaste versionen.

en: Allow updating WP Cerber and its translations from the official WP Cerber website
sv: Tillåt uppdatering av WP Cerber och dess översättningar från den officiella WP Cerber-webbplatsen

note: Here is an example "At August 28, 2025, 9:23:04 PM, the scanner detected that the ownership of the plugin changed from Albert to John."
en: At %s the scanner detected that the ownership of the plugin changed from %s to %s.
sv: Vid %s upptäckte skannern att ägandet av plugin-programmet ändrades från %s till %s.

en: Default language
sv: Standardspråk

en: Download File
sv: Ladda ner fil

en: Export a configuration file to back up your settings and restore them on another site.
sv: Exportera en konfigurationsfil för att säkerhetskopiera dina inställningar och återställa dem på en annan webbplats.

en: Export WP Cerber Settings to File
sv: Exportera WP Cerber-inställningar till fil

en: Import a configuration file to replace your existing settings.
sv: Importera en konfigurationsfil för att ersätta dina befintliga inställningar.

en: Import WP Cerber Settings from File
sv: Importera WP Cerber-inställningar från fil

en: Language files for the selected language will be installed shortly.
sv: Språkfiler för det valda språket kommer att installeras inom kort.

en: Language for the plugin admin pages
sv: Språk för plugin-administratörssidorna

en: Last security action: IP address %s was locked out at %s
sv: Senaste säkerhetsåtgärd: IP-adressen %s låstes ute vid %s

en: Restore Default Settings
sv: Återställ standardinställningar

en: Restore Default WP Cerber Settings
sv: Återställ standardinställningar för WP Cerber

en: Revert WP Cerber settings to their defaults. Your Custom Login URL and IP Access Lists will not be changed.
sv: Återställ WP Cerber-inställningarna till standardinställningarna. Din anpassade inloggningsadress och IP-åtkomstlistor kommer inte att ändras.

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

note: Here %s is the date.
en: The last update was at %s
sv: Den senaste uppdateringen var %s

en: Unauthorized access denied
sv: Obehörig åtkomst nekad

en: Upload File
sv: Ladda upp fil

en: User role is not allowed
sv: Användarroll är inte tillåten

en: View all activity from this IP address
sv: Visa all aktivitet från denna IP-adress

en: View recent activity and security-related events for this user
sv: Visa senaste aktivitet och säkerhetsrelaterade händelser för denna användare

en: View the log of suspicious and malicious activity from this IP address
sv: Visa loggen över misstänkt och skadlig aktivitet från denna IP-adress

en: What do you want to include in the export?
sv: Vad vill du ha med i exporten?

note: Here the first placeholder %s is a date of the last user login and the second placeholder %s is the user's IP address.
en: Your last sign-in was at %s from the IP address %s
sv: Din senaste inloggning var %s från IP-adressen %s

en: A new version of WP Cerber Security is available. We strongly recommend updating.
sv: En ny version av WP Cerber Security är tillgänglig. Vi rekommenderar starkt att uppdatera.

note: Description of the plugin
en: Continuously evolving security solution that defends WordPress against hacker attacks, spam, trojans, and malware. Hardens WordPress with comprehensive security algorithms, limits login attempts, enforces two-factor authentication, and restricts access based on country using GeoIP policies. Features a powerful malware scanner and integrity checker to detect and eliminate threats. Blocks spam using a sophisticated bot detection engine and reCAPTCHA. Tracks user and intruder activity with real-time alerts via email, mobile, and desktop notifications.
sv: Ständigt utvecklande säkerhetslösning som skyddar WordPress mot hackerattacker, spam, trojaner och skadlig kod. Förstärker WordPress med omfattande säkerhetsalgoritmer, begränsar inloggningsförsök, tillämpar tvåfaktorsautentisering och begränsar åtkomst baserat på land med hjälp av GeoIP-policyer. Har en kraftfull skanningsmaskin för skadlig kod och integritetskontroll för att upptäcka och eliminera hot. Blockerar spam med hjälp av en sofistikerad botdetekteringsmotor och reCAPTCHA. Spårar användar- och inkräktaraktivitet med realtidsvarningar via e-post, mobil- och skrivbordsaviseringar.

en: Save
sv: Spara

en: See what’s new in this version:
sv: Se vad som är nytt i den här versionen:

note: Name of the plugin
en: WP Cerber Security, Anti-spam, and Malware Scan
sv: WP Cerber Säkerhet, Anti-spam och Skanning efter Skanningskod

en: %s registrations are allowed from a single IP address within %s minutes
sv: %s registreringar är tillåtna från en enda IP-adress inom %s minuter

en: Abort user authentication
sv: Avbryt användarautentisering

en: Abort user authentication and block remote IP address
sv: Avbryt användarautentisering och blockera fjärr-IP-adress

en: Allow access for logged-in users
sv: Tillåt åtkomst för inloggade användare

en: Allow access from trusted IP addresses
sv: Tillåt åtkomst från betrodda IP-adresser

en: Allow registration only for email addresses matching the following
sv: Tillåt endast registrering för e-postadresser som matchar följande

en: Block all IP addresses on the same Class C network as the detected attacker's IP address
sv: Blockera alla IP-adresser på samma klass C-nätverk som den upptäckta angriparens IP-adress

en: Block registration for email addresses matching the following
sv: Blockera registrering för e-postadresser som matchar följande

en: Block the attacker's subnet
sv: Blockera angriparens subnät

en: Customize how things appear in the login page and admin pages.
sv: Anpassa hur saker och ting visas på inloggningssidan och administratörssidorna.

en: Disable the login language switcher on the WordPress login page
sv: Inaktivera språkväxlaren för inloggning på WordPress inloggningssida

en: Full or relative URL to redirect request to
sv: Fullständig eller relativ URL att omdirigera begäran till

en: Hide your website from the public by allowing access only to logged-in users or trusted IP addresses. All other visitors will be redirected to the login page or a custom URL.
sv: Dölj din webbplats från allmänheten genom att endast tillåta åtkomst för inloggade användare eller betrodda IP-adresser. Alla andra besökare kommer att omdirigeras till inloggningssidan eller en anpassad URL.

en: Let visitors from IP addresses in the White IP Access List access your website without logging in
sv: Låt besökare från IP-adresser i den vita IP-åtkomstlistan komma åt din webbplats utan att logga in

en: Limit registration to trusted IP addresses only
sv: Begränsa registreringen till endast betrodda IP-adresser

en: Limit Website Access
sv: Begränsa åtkomst till webbplatsen

en: Login page message
sv: Meddelande på inloggningssidan

en: Look and Layout
sv: Utseende och layout

en: On the Users admin page, display the most recently registered users first
sv: På sidan Användares administratörer, visa de senast registrerade användarna först

en: Only registered and logged-in users can access your website
sv: Endast registrerade och inloggade användare kan komma åt din webbplats

en: Only users whose IP addresses are on the White IP Access List can register on the website
sv: Endast användare vars IP-adresser finns på White IP Access List kan registrera sig på webbplatsen.

en: Optional. Leave blank to show the message above instead of redirecting.
sv: Valfritt. Lämna tomt för att visa meddelandet ovan istället för att omdirigera.

en: Redirect unauthorized visitors to this URL
sv: Omdirigera obehöriga besökare till denna URL

en: Sort users by registration date
sv: Sortera användare efter registreringsdatum

en: The file you have uploaded (%s) cannot be used.
sv: Filen du har laddat upp (%s) kan inte användas.

en: These rules apply to the user login process. Use them to control how users sign in and to protect your website from unauthorized access.
sv: Dessa regler gäller för användarinloggningsprocessen. Använd dem för att styra hur användare loggar in och för att skydda din webbplats från obehörig åtkomst.

en: These rules control the user registration process. Use them to restrict who can register based on your security requirements and preferences.
sv: Dessa regler styr användarregistreringsprocessen. Använd dem för att begränsa vem som kan registrera sig baserat på dina säkerhetskrav och preferenser.

en: This message appears above the login form. Use it to explain why login is required or to give additional instructions to users.
sv: Det här meddelandet visas ovanför inloggningsformuläret. Använd det för att förklara varför inloggning krävs eller för att ge ytterligare instruktioner till användarna.

en: This optional message is shown if a user's email address is not allowed for registration
sv: Detta valfria meddelande visas om en användares e-postadress inte är tillåten för registrering.

en: This optional message is shown if a user's IP address is not on the White IP Access List
sv: Detta valfria meddelande visas om en användares IP-adress inte finns med på listan över vita IP-åtkomstpunkter.

en: User Authentication
sv: Användarautentisering

en: Usernames from this list are not allowed to log in or register. Use comma to separate usernames.
sv: Användarnamn från den här listan är inte tillåtna för inloggning eller registrering. Använd kommatecken för att separera användarnamn.

en: When attempting to access prohibited URLs
sv: Vid försök att komma åt förbjudna webbadresser

en: When attempting to log in with prohibited username
sv: När jag försöker logga in med ett otillåtet användarnamn

en: WP Cerber Dashboard
sv: WP Cerber-instrumentpanelen

en: WP Cerber: Add-ons
sv: WP Cerber: Tillägg

en: WP Cerber: Anti-spam Settings
sv: WP Cerber: Inställningar för anti-skräppost

en: WP Cerber: Data Shield Policies
sv: WP Cerber: Dataskyddspolicyer

en: WP Cerber: Security Rules
sv: WP Cerber: Säkerhetsregler

en: WP Cerber: Tools
sv: WP Cerber: Verktyg

en: WP Cerber: Traffic Inspector
sv: WP Cerber: Trafikinspektör

en: WP Cerber: User Security
sv: WP Cerber: Användarsäkerhet

en: Collect and save WP Cerber software errors to a diagnostic file
sv: Samla in och spara WP Cerber-programfel i en diagnostikfil

en: Query Parameters
sv: Frågeparametrar

en: You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minute. | You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minutes.
sv[0]: Antalet tillåtna inloggningsförsök har överskridits. Försök igen om %d minut.
sv[1]: Antalet tillåtna inloggningsförsök har överskridits. Försök igen om %d minuter.
