Plugins - SEOPress, on-site SEO - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (919 entries)

en: Welcome to %s!
ja_JP: %s へようこそ !

en: Manual
ja_JP: 手動

en: Internal Linking
ja_JP: 内部リンク

en: Month Name Archive Date
ja_JP: アーカイブの日付の月の表記

en: Author URL
ja_JP: 作者 URL

en: Hide Site Overview
ja_JP: サイト概要を非表示

en: All
ja_JP: すべて

en: Select a login status:
ja_JP: ログイン ステータスを選択:

en: Regex?
ja_JP: 正規表現とは?

en: Hide Site Overview in SEO Dashboard page
ja_JP: SEO ダッシュボードページでサイト概要を非表示

en: Only Logged In
ja_JP: ログイン中のみ

en: Only Not Logged In
ja_JP: 未ログイン時のみ

en: Month name Archive title
ja_JP: アーカイブ タイトルの月の表記

en: Hide Site Overview?
ja_JP: サイト概要を非表示にしますか?

en: Internal Links
ja_JP: 内部リンク

en: You can change this setting at anytime from SEO, Advanced settings page, Appearance tab.
ja_JP: この設定は SEO の「外観」タブの「高度な設定」の画面からいつでも変更できます。

en: Universal SEO metabox
ja_JP: 統一 (Universal) SEO メタボックス

en: <strong>nositelinkssearchbox is</strong> off. Google will probably display a sitelinks searchbox in search results.
ja_JP: <strong>nositelinkssearchbox</strong> がオフになっています。Google はおそらく検索結果にサイトリンク検索ボックスを表示します。

en: Product SKU
ja_JP: 商品 SKU

en: Product Tag
ja_JP: 商品タグ

en: Product Price Taxes Excluded
ja_JP: 税抜き商品価格

en: Product Price With Taxes
ja_JP: 税込み商品価格

en: Product Category
ja_JP: 商品カテゴリー

en: Product Date On Sale To
ja_JP: 商品の販売日

en: Product Price
ja_JP: 商品価格

en: Target Keywords
ja_JP: ターゲットキーワード

en: Site URL
ja_JP: サイト URL

en: Post Thumbnail URL Width
ja_JP: 投稿のアイキャッチ画像の幅

en: Post Thumbnail URL Height
ja_JP: 投稿のアイキャッチ画像の高さ

en: Post Tag
ja_JP: 投稿タグ

en: Post Category
ja_JP: 投稿カテゴリー

en: Post Author
ja_JP: 投稿者

en: Post Modified Date
ja_JP: 投稿の更新日

en: Post Date
ja_JP: 投稿日時

en: Current Time
ja_JP: 現在の時刻

en: Current Month in 3 letters
ja_JP: 現在月の英字3字表記

en: Current Month Number
ja_JP: 現在の月の数字

en: Current Day
ja_JP: 当日

en: Current Date
ja_JP: 現在の日付

en: Year Archive Date
ja_JP: 年別アーカイブの日付

en: Month Archive Date
ja_JP: 月別アーカイブの日付

en: Day Archive Date
ja_JP: 日別アーカイブの日付

en: Archive Date
ja_JP: アーカイブの日付

en: Custom User Meta
ja_JP: カスタムユーザーメタ

en: Custom Term
ja_JP: カスタムのターム

en: Custom fields (replace your_custom_field_name by the name of your custom field)
ja_JP: カスタムフィールド (your_custom_field_name は利用するカスタムフィールド名で置換してください)

en: Current Number Page
ja_JP: 現在の番号のページ

en: Author Nickname
ja_JP: 投稿者のニックネーム

en: Author Last Name
ja_JP: 投稿者の姓

en: Author First Name
ja_JP: 投稿者の名

en: Author Website
ja_JP: 投稿者のサイト

en: Site Tagline
ja_JP: サイトのキャッチフレーズ

en: Archive Title
ja_JP: アーカイブタイトル

en: Author Bio
ja_JP: 投稿者プロフィール

en: Current Month
ja_JP: 今月

en: Current Year
ja_JP: 今年

en: <strong>noimageindex</strong> is off. Google will index the images on this page.
ja_JP: <strong>noimageindex</strong> がオフになっています。Google はこのページの画像をインデックスします。

en: <strong>noarchive</strong> is on! Search engines will not cache your page.
ja_JP: <strong>noarchive</strong> がオンになっています ! 検索エンジンはこのページをキャッシュしません。

en: <strong>noarchive</strong> is off. Search engines will probably cache your page.
ja_JP: <strong>noarchive</strong> がオフになっています。検索エンジンはおそらくこのページをキャッシュします。

en: Post Thumbnail URL
ja_JP: 投稿サムネイル URL

en: Facebook thumbnail
ja_JP: Facebook のサムネイル

en: Enabled redirection?
ja_JP: リダイレクトを有効にしますか?

en: Custom Taxonomies
ja_JP: カスタムタクソノミー

en: Custom Post Types
ja_JP: カスタム投稿タイプ

en: Get SEOPress Insights
ja_JP: SEOPress Insights を入手

en: Manage your Twitter card.
ja_JP: Twitterカードを管理。

en: Include/Exclude Taxonomies.
ja_JP: タクソノミーの除外/受容

en: Hide SEO News
ja_JP: SEO ニュースを非表示

en: Global meta description missing for several taxonomies!
ja_JP: いくつかのタクソノミーに ついてのグローバル メタ デスクリプションが欠落しています!

en: Global meta title missing for several taxonomies!
ja_JP: いくつかのタクソノミーに ついてのグローバル メタ タイトルが欠落しています!

en: Search
ja_JP: 検索

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Save
ja_JP: 保存

en: No items
ja_JP: 項目なし

en: How many items would you like to display?
ja_JP: フィード内の項目をいくつ表示しますか ?

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Choose the way it looks
ja_JP: 表示方法を選択してください

en: To do's, tips, and insights for your business
ja_JP: ビジネスの To Do、ヒント、インサイト

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: Hide this
ja_JP: 非表示

en: Display
ja_JP: 表示

en: Author website
ja_JP: 投稿者サイト

en: Author nickname
ja_JP: 投稿者のニックネーム

en: Author first name
ja_JP: 投稿者の名

en: Remove Content Analysis Metabox
ja_JP: 内容解析メタボックスを取り除く

en: Author last name
ja_JP: 投稿者の姓

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Where to load the cookie bar?
ja_JP: Cookie バーを表示する位置

en: Head (not recommended)
ja_JP: Head (非推奨)

en: After the opening body tag (recommended)
ja_JP: body タグ開始後 (推奨)

en: Your theme must be compatible with wp_body_open hook introduced in WordPress 5.2 if "opening body tag" option selected.
ja_JP: もし「bodyタグの開始」オプションを選択する場合は、お使いのテーマに WordPress 5.2で導入された wp_body_open アクションフックとの互換性がなければなりません。

en: Your settings have been saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: edit %s
ja_JP: %sを編集

en: Target keyword
ja_JP: ターゲットキーワード

en: Background color on hover:
ja_JP: ホバー時の背景色:

en: Text color on hover:
ja_JP: ホバー時の文字色:

en: Link color:
ja_JP: リンクの文字色:

en: Background color:
ja_JP: 背景色:

en: Main settings
ja_JP: メイン設定

en: Text color:
ja_JP: 文字色:

en: Backdrop
ja_JP: バックドロップ

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Secondary button
ja_JP: サブボタン

en: Primary button
ja_JP: メインボタン

en: None of your target keywords were found in Heading 1 (H1).
ja_JP: 見出し1 (H1) にターゲットキーワードが見つかりませんでした。

en: Manage cookies
ja_JP: Cookie 管理

en: Customize the <strong>Close button</strong>.
ja_JP: <strong>閉じるボタン</strong>をカスタマイズ。

en: Change the edit button value
ja_JP: 編集ボタンの値を変更

en: We found %s internal links to this page.
ja_JP: このページへの内部リンクが%s個見つかりました。

en: Internal links are important for SEO and user experience. Always try to link your content together, with quality link anchors.
ja_JP: 内部リンクは SEO とユーザーエクスペリエンスに重要です。常にコンテンツ同士をリンク付け、その際は良質なリンクのアンカーを用いるように心がけてください。

en: Edit cookies button
ja_JP: Cookie ボタンを編集

en: Image SEO
ja_JP: 画像 SEO

en: SEOPress Option Page
ja_JP: SEOPress 設定ページ

en: Edit your meta robots
ja_JP: meta robots を編集

en: Home site title
ja_JP: ホーム サイト タイトル

en: Meta robots settings
ja_JP: meta robots 設定

en: WooCommerce Shop Page.
ja_JP: WooCommerce 店舗ページ。

en: This page doesn't have any canonical URL.
ja_JP: このページにはカノニカル URL がありません。

en: Find your measurement ID
ja_JP: 計測 ID を見つける

en: Enter your measurement ID (G-XXXXXXXXXX)
ja_JP: 計測 IDを入力 (G-XXXXXXXXXX)

en: Enter your measurement ID
ja_JP: 計測 ID を入力

en: Text alignment
ja_JP: テキストの配置

en: Center (default)
ja_JP: 中央 (デフォルト)

en: Left
ja_JP: 左

en: Right
ja_JP: 右

en: Middle
ja_JP: 中央

en: eg: Miremont
ja_JP: 例: ミレモン

en: Your Open Graph URL tag is empty!
ja_JP: Open Graph URL タグが空です。

en: Your Open Graph Title tag is empty!
ja_JP: Open Graph Title タグが空です。

en: Your Open Graph Site Name tag is empty!
ja_JP: Open Graph Site Name タグが空です。

en: Your Open Graph Image tag is empty!
ja_JP: Open Graph Image タグが空です。

en: Your Open Graph Description tag is empty!
ja_JP: Open Graph Description タグが空です。

en: Your Twitter Title tag is empty!
ja_JP: Twitter Title タグが空です。

en: Your Twitter Image tag is empty!
ja_JP: Twitter Image タグが空です。

en: Your Twitter Description tag is empty!
ja_JP: Twitter Description タグが空です。

en: Display a backdrop with the cookie bar
ja_JP: Cookie バーにバックドロップを表示

en: Change the background color of the backdrop
ja_JP: バックドロップの背景色を変更

en: Select default color
ja_JP: デフォルトの色を選択

en: Select Color
ja_JP: 色を選択

en: Post modified date
ja_JP: 投稿更新日

en: Color value
ja_JP: 明度

en: Clear color
ja_JP: 色をクリア

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Post URL
ja_JP: 投稿 URL

en: Current month in 3 letters
ja_JP: 現在月の英字3字表記

en: SEO in admin bar
ja_JP: 管理バー内に SEO

en: Cookie bar width
ja_JP: Cookie バー幅

en: Page number with context
ja_JP: ページ番号と前後関係

en: Post content / product description
ja_JP: 投稿内容 / プロダクトの説明

en: Set the category that gets used in the %category% permalink and in our breadcrumbs if you have multiple categories.
ja_JP: 複数のカテゴリーがある場合、パーマリンクやパンくずリストの %category% で使用されるカテゴリーを設定します。

en: Noindex in admin bar
ja_JP: 管理バー内 noindex

en: Author biography
ja_JP: 投稿者プロフィール

en: BuddyPress groups
ja_JP: BuddyPress グループ

note: translators: %s taxonomy name translators: %s custom post type name
en: SEO for "%s"
ja_JP: "%s" の SEO

en: noindex is on!
ja_JP: noindex が有効です。

en: noindex is off.
ja_JP: noindex が無効です。

en: nofollow is on!
ja_JP: nofollow がオンになっています。

en: nofollow is off.
ja_JP: nofollow がオフになっています。

en: To avoid any SEO conflicts, please disable every SEO option from <strong>DIVI theme options page, SEO tab</strong>.
ja_JP: SEO の衝突を避けるため、<strong>DIVI テーマの設定ページの SEO タブ</strong>にあるすべての SEO 設定を無効化してください。

en: Use the target keywords if not alternative text set for the image
ja_JP: 画像に代替テキストが設定されていない場合は、ターゲットキーワードを使用します

en: Automatically set the image Alt text from target keywords
ja_JP: ターゲットキーワードから画像の代替テキストを自動的に設定する

en: Current month in digital format
ja_JP: デジタル形式の当月

en: SEO Content Analysis
ja_JP: SEO コンテンツ分析

en: SEO Redirection
ja_JP: SEO リダイレクション

en: SEO Social
ja_JP: SEO ソーシャル

en: Do not display a description in search results for this page (nosnippet)
ja_JP: このページの検索結果に説明を表示しない（nosnippet）

en: Do not display a "Cached" link in the Google search results (noarchive)
ja_JP: Googleの検索結果に「キャッシュされた」リンクを表示しない（noarchive）

en: Do not index images for this page (noimageindex)
ja_JP: このページの画像をインデックスに登録しない（noimageindex）

en: Do not follow links for this page (nofollow)
ja_JP: このページのリンクをフォローしない（nofollow）

en: Do not display this page in search engine results / XML - HTML sitemaps (noindex)
ja_JP: このページを検索エンジンの結果に表示しない / XML - HTML サイトマップ（noindex）

en: SEO Advanced
ja_JP: 上級な SEO

en: SEO Title / Description
ja_JP: SEO タイトル / 説明

en: You must disable "Meta tag robots" option from Enfold settings (SEO Support tab) to avoid any SEO issues.
ja_JP: SEO の問題を回避するには、Enfold の設定（SEO サポートのタブ）から「メタタグロボット」オプションを無効にする必要があります。

en: Enfold theme is not correctly setup for SEO!
ja_JP: Enfold テーマが SEO 用に正しく設定されていません！

en: Primary category
ja_JP: メインカテゴリー

en: Last update
ja_JP: 最後の更新

en: Meta Description
ja_JP: メタディスクリプション

en: This setting will be applied to images without any alt text only on frontend. This setting is retroactive. If you turn it off, alt texts that were previously empty will be empty again.
ja_JP: この設定は、フロントエンドの代替 (alt) テキストのない全ての画像にのみ適用されます。この設定は遡及的です。オフにすると、以前は無指定であった代替テキストは再び無指定になります。

en: To get the most accurate analysis, save your post first. We analyze all of your source code as a search engine would.
ja_JP: 最も正確な分析を行うには、まず投稿を保存します。検索エンジンのようにソースコードを分析します。

en: The Social Networks feature is disabled. Still seing informations from the Twitter Preview? You probably have social tags added by your theme or a plugin.
ja_JP: ソーシャルネットワーク機能が無効になっています。Twitter プレビューの情報がまだ表示されますか？おそらく、テーマまたは別のプラグインによってソーシャルタグが追加されています。

en: eg: https://example.com/category/my-category/page/2/
ja_JP: 例：https://example.com/category/my-category/page/2/

en: Add a "noindex" meta robots for all paginated archive pages
ja_JP: ページ付けされたすべてのアーカイブページに「noindex」メタロボットを追加する

en: Works with <strong>Google Analytics</strong> and <strong>Matomo</strong>.
ja_JP: <strong>Google Analytics</strong> と <strong>Matomo</strong> で動作します。

en: Exclude user roles from tracking (Google Analytics and Matomo)
ja_JP: トラッキングからユーザーロールを除外する（Google Analytics および Matomo）

en: noindex on paged archives
ja_JP: ページアーカイブの noindex

en: This is your homepage. This check doesn't apply here because there is no slug.
ja_JP: これはホームページです。スラッグがないため、このチェックはここでは適用されません。

en: File URL is not valid.
ja_JP: ファイルの URL が無効です。

en: Get suggestions from Google
ja_JP: Google から提案を受け取る

en: Please choose a separator
ja_JP: 区切りを選択してください

en: Invalid separator
ja_JP: 無効な区切り文字

en: No custom post type to configure.
ja_JP: 設定するカスタム投稿タイプはありません。

en: Define custom og:image tag for post type archive pages
ja_JP: 投稿タイプのアーカイブページのカスタム og:image タグを定義する

en: To reduce the number pages search engines have to crawl to find all your articles, it is recommended displaying more posts per page. This should not be a problem for your users. Using mobile, we prefer to scroll down rather than clicking on next page links.
ja_JP: 検索エンジンがクロールする必要のあるページの数を減らすために、ページごとに表示されるブログ投稿の数を増やすことをお勧めします。これはユーザーにとって問題にはなりません。モバイルでは、次のページのリンクをクリックするよりも、下にスクロールすることをお勧めします。

en: Enabling Download & Outlink tracking
ja_JP: ダウンロードとアウトリンクのトラッキングを有効化

en: Disables all first party cookies. Existing Matomo cookies for this website will be deleted on the next page view.
ja_JP: すべてのファーストパーティー Cookie を無効にします。このサイトの既存の Matomo Cookie は、次のページビューで削除されます。

en: Tracking requests will not be sent if visitors do not wish to be tracked.
ja_JP: 訪問者がトラッキングするを望まない場合、トラッキングリクエストは送信されません。

en: Enable client side DoNotTrack detection
ja_JP: クライアント側の DoNotTrack 検出を有効化

en: The closer to 1 the better (with large card, 2 is better).
ja_JP: 1に近いほど良い（大きなカードでは2が良い）

en: File type not supported by Twitter. Please choose another image.
ja_JP: Twitter でサポートされていないファイル形式です。別の画像を選択してください。

en: This is what your post will look like in Twitter. You have to publish your post to get the Twitter Preview.
ja_JP: これは、Twitter での投稿の外観です。Twitter プレビューを取得するには、投稿を公開する必要があります。

en: Twitter Preview
ja_JP: Twitter プレビュー

en: The closer to 1.91 the better.
ja_JP: 1.91 に近いほど良いです。

en: Your image ratio is:
ja_JP: 画像比率は：

en: File error. Please choose another image.
ja_JP: ファイルエラー。別の画像を選択してください。

en: File type not supported by Facebook. Please choose another image.
ja_JP: Facebook でサポートされていないファイル形式です。別の画像を選択してください。

en: If someone visits the 'About' page on blog.example.com it will be recorded as 'blog / About'. This is the easiest way to get an overview of your traffic by sub-domain.
ja_JP: blog.example.com の「About」ページにアクセスすると、「blog / About」として記録されます。これは、サブドメインごとにトラフィックの概要を取得する最も簡単な方法です。

en: Prepend the site domain to the page title when tracking
ja_JP: トラッキング時にサイトドメインをページタイトルの前に付加する

en: If one visitor visits x.example.com and y.example.com, they will be counted as a unique visitor.
ja_JP: 訪問者が x.example.com と y.example.com を訪問した場合、それらはユニーク訪問者としてカウントされます。

en: Tracking one domain and its subdomains in the same website
ja_JP: 同じサイトで1つのドメインとそのサブドメインをトラッキングする。

en: To find your site ID, go to your <strong>Matomo Cloud account, Websites, Manage page</strong>. Look at "Site ID" on the right part.
ja_JP: サイト ID を確認するには、<strong>Matomo Cloud アカウント > サイト > 管理ページ</strong>に移動します。右側の「サイトID」をご覧ください。

en: Matomo Site ID
ja_JP: Matomo サイト ID

en: Enter your site ID here
ja_JP: ここにサイト ID を入力してください

en: Enter "example" if you Matomo account URL is "example.matomo.cloud"
ja_JP: Matomo アカウントの URL が「example.matomo.cloud」の場合は、「example」と入力します

en: Download & Outlink tracking
ja_JP: ダウンロードとアウトリンクのトラッキング

en: Disable all tracking cookies
ja_JP: すべてのトラッキング Cookie を無効にする

en: Enable DoNotTrack detection
ja_JP: DoNotTrack 検出を有効にする

en: Cross domain
ja_JP: クロスドメイン

en: Enables cross domain linking
ja_JP: クロスドメインリンクを有効する

en: Track users with JavaScript disabled
ja_JP: JavaScript を無効にしたユーザーを追跡する

en: Prepend the site domain
ja_JP: サイトドメインを先頭に追加する

en: Track visitors across all subdomains
ja_JP: すべてのサブドメインの訪問者を追跡する

en: Enter your site ID
ja_JP: サイト ID を入力してください

en: Enable Matomo tracking
ja_JP: Matomo のトラッキングを有効化する

en: Analytics tracking opt-in
ja_JP: アナリティクストラッキングのオプトイン

en: eg: http://linkedin.com/company/my-company-url/
ja_JP: 例：http://linkedin.com/company/my-company-url/

en: eg: https://www.youtube.com/my-channel-url
ja_JP: 例：https://www.youtube.com/my-channel-url

en: eg: https://www.instagram.com/my-page-url/
ja_JP: 例：https://www.instagram.com/my-page-url/

en: eg: https://pinterest.com/my-page-url/
ja_JP: 例：https://pinterest.com/my-page-url/

en: eg: @my_twitter_account
ja_JP: 例：@my_twitter_account

en: eg: https://facebook.com/my-page-url
ja_JP: 例：https://facebook.com/my-page-url

en: eg: My Company Name
ja_JP: 例：My Company Name

en: Your <strong>Custom Dimensions</strong> will also work with Matomo tracking code.
ja_JP: <strong>カスタムディメンション</strong>は、Matomo トラッキングコードでも動作します。

en: Analytics
ja_JP: アナリティクス

en: Change the color of the cookie bar secondary button hover
ja_JP: Cookie バーのセカンダリーボタンホバーの色を変更する

en: Change the color of the cookie bar secondary button
ja_JP: Cookie バーのセカンダリーボタンの色を変更する

en: Change the color of the cookie bar secondary button hover background
ja_JP: Cookie バーのセカンダリーボタンホバー背景の色を変更する

en: Change the color of the cookie bar secondary button background
ja_JP: Cookie バーのセカンダリーボタン背景の色を変更する

en: Change the color of the cookie bar button hover
ja_JP: Cookie バーボタンホバーの色を変更する

en: Change the color of the cookie bar button
ja_JP: Cookie バーボタンの色を変更する

en: Change the color of the cookie bar button hover background
ja_JP: Cookie バーのボタンホバー背景の色を変更する

en: Change the color of the cookie bar button background
ja_JP: Cookie バーボタンの背景色を変更する

en: Change the color of the cookie bar link
ja_JP: Cookie バーのリンクの色を変更する

en: Change the color of the cookie bar text
ja_JP: Cookie バーのテキストの色を変更する

en: Change the color of the cookie bar background
ja_JP: Cookie バーの背景色を変更する

en: This XML Sitemap contains %s URL(s).
ja_JP: この XML サイトマップには %s URLが含まれています。

en: This XML Sitemap Index file contains %s sitemaps.
ja_JP: この XML サイトマップインデックスファイルには %s サイトマップが含まれています。

en: No custom meta description is set for this post. If the global meta description suits you, you can ignore this recommendation.
ja_JP: この投稿にはカスタムメタ説明が設定されていません。グローバルメタの説明が適している場合は、この推奨事項を無視できます。

en: No custom title is set for this post. If the global meta title suits you, you can ignore this recommendation.
ja_JP: この投稿にはカスタムタイトルが設定されていません。グローバルメタタイトルが適している場合は、この推奨事項を無視できます。

en: By checking this option, you will add a meta robots tag with the value "nosnippet".
ja_JP: このオプションをオンにすると、値「nosnippet」のメタロボットタグが追加されます。

en: "nosnippet" robots meta tag
ja_JP: 「nosnippet」ロボットメタタグ

en: By checking this option, you will add a meta robots tag with the value "noarchive".
ja_JP: このオプションをオンにすると、値「noarchive」のメタロボットタグが追加されます。

en: "noarchive" robots meta tag
ja_JP: 「noarchive」ロボットメタタグ

en: By checking this option, you will add a meta robots tag with the value "noimageindex". <br> Note that your images can always be indexed if they are linked from other pages.
ja_JP: このオプションをオンにすると、「noimageindex」という値のメタロボットタグが追加されます。<br> 画像が他のページからリンクされている場合は、常にインデックスを作成できることに注意してください。

en: "noimageindex" robots meta tag
ja_JP: 「noimageindex」ロボットメタタグ

en: By checking this option, you will add a meta robots tag with the value "nofollow". <br>Search engines will not follow links from this URL.
ja_JP: このオプションをオンにすると、「nofollow」という値のメタロボットタグが追加されます。<br>検索エンジンは、この URL からのリンクをフォローしません。

en: "nofollow" robots meta tag
ja_JP: 「nofollow」ロボットメタタグ

en: By checking this option, you will add a meta robots tag with the value "noindex". <br>Search engines will not index this URL in the search results.
ja_JP: このオプションをオンにすると、値「noindex」のメタロボットタグが追加されます。<br>検索エンジンは、この URL を検索結果でインデックスに登録しません。

en: "noindex" robots meta tag
ja_JP: 「noindex」ロボットメタタグ

en: Mobile Preview
ja_JP: モバイルプレビュー

en: The Google preview is a simulation. <br>There is no reliable preview because it depends on the screen resolution, the device used, the expression sought, and Google. <br>There is not one snippet for one URL but several. <br>All the data in this overview comes directly from your source code. <br>This is what the crawlers will see.
ja_JP: Google プレビューはシミュレーションです。<br> 画面の解像度、使用するデバイス、求める表現、Google に依存するため、信頼できるプレビューはありません。<br> 1 つの URL に 1 つのスニペットではなく、いくつかのスニペットがあります。<br> この概要のすべてのデータは、ソースコードから直接取得されます。<br> これがクローラーに表示されます。

en: Snippet Preview
ja_JP: スニペットプレビュー

en: A meta description tag should generally inform and interest users with a short, relevant summary of what a particular page is about. <br>They are like a pitch that convince the user that the page is exactly what they're looking for. <br>There's no limit on how long a meta description can be, but the search result snippets are truncated as needed, typically to fit the device width.
ja_JP: メタディスクリプションタグは通常、特定のページの内容に関する短い関連性のある要約をユーザーに提供し、興味を引くものでなければなりません。<br> それらは、ページがまさに彼らが探しているものであることをユーザーに納得させる売り込みのようなものです。<br> メタディスクリプションの長さに制限はありませんが、通常、デバイスの幅に合わせて、検索結果のスニペットは必要に応じて切り捨てられます。

en: Titles are critical to give users a quick insight into the content of a result and why it’s relevant to their query. It's often the primary piece of information used to decide which result to click on, so it's important to use high-quality titles on your web pages.
ja_JP: タイトルは、ユーザーが結果のコンテンツと、それがクエリーに関連する理由をすばやく理解するために重要です。多くの場合、これはクリックする結果を決定するために使用される主要な情報であるため、ページで高品質のタイトルを使用することが重要です。

en: You don‘t see your code? Make sure to call <strong>wp_body_open();</strong> just after the opening body tag in your theme.
ja_JP: コードが表示されませんか？ 必ず、テーマの開始 body タグの直後に <strong>wp_body_open();</strong> を追加してください。

en: Information
ja_JP: 情報

en: Wizard
ja_JP: ウイザード

en: A redirect is active for this URL. Turn it off to get the Google preview and content analysis.
ja_JP: この URL のリダイレクトが有効化済みです。オフにすると、Google プレビューとコンテンツ分析が表示されます。

en: Import posts and terms metadata from
ja_JP: 投稿とタームのメタデータをインポートする

en: Select an option
ja_JP: オプションを選択

en: Do not display this post type archive in search engine results <strong>(noindex)</strong>
ja_JP: 検索エンジンの結果にこの投稿タイプのアーカイブを表示しない <strong>(noindex)</strong>

en: Do not display this single post type in search engine results <strong>(noindex)</strong>
ja_JP: 検索エンジンの結果にこの単一の投稿タイプを表示しない <strong>(noindex)</strong>

en: Score
ja_JP: スコア

en: Override every <strong>og:image</strong> tag with this default image (except if a custom og:image has already been set from the SEO metabox).
ja_JP: すべての <strong>og:image</strong> タグをこのデフォルトの画像上書きします。（カスタム og:image が SEO メタボックスからすでに設定されている場合を除く）

en: Apply this image to all your og:image tag
ja_JP: この画像をすべての og:image タグに適用します。

en: Display Content Analysis results column ("Good" or "Should be improved")
ja_JP: コンテンツ分析結果の列を表示します（「良い」または「改善する必要があります」）

en: Show content analysis score column in post types
ja_JP: 投稿タイプにコンテンツ分析スコア列を表示する

en: Post thumbnail URL
ja_JP: 投稿サムネイル URL

en: Change the close button value
ja_JP: 閉じるボタンの値を変更

en: default: X
ja_JP: デフォルト: X

en: How do I find my Facebook Page ID?
ja_JP: Facebook ページ ID を見つける方法は？

en: Close button
ja_JP: 閉じるボタン

en: The PRO version of SEOPress allows you to easily manage your structured data (schemas), add a breadcrumb optimized for SEO and accessibility, improve SEO for WooCommerce, gain productivity with our import / export tool from a CSV of your metadata and so much more.
ja_JP: SEOPress の PRO バージョンでは、構造化データ（スキーマ）を簡単に管理できます。また、SEO とアクセシビリティに最適化されたパンくずリストを追加したり、WooCommerce の SEOを改善したり、メタデータの CSV からインポート / エクスポートツールを使用して生産性を向上させたりすることもできます。

en: Words
ja_JP: 単語

en: XML Sitemaps are useful to facilitate the crawling of your content by search engine robots. Indirectly, this can benefit your ranking by reducing the crawl bugdet.
ja_JP: XML サイトマップは、検索エンジンロボットによるコンテンツのクロールを容易にするのに役立ちます。間接的に、これはクロールの予算を削減することでランキングに貢献します。

en: Is your brand new site online? So reference it as quickly as possible on Google to get your first visitors via Google Search Console. Already the case? Click on the cross on the right to remove this alert.
ja_JP: 新しいサイトはオンラインですか？Google でできるだけ早く参照して、Google Search Console を介して最初の訪問者を取得します。すでにそうしていますか？この注意を削除するには、右側の × 印をクリックしてください。

en: Local Business websites should have a My Business page to improve visibility in search results. Click on the cross on the right to delete this notification if you are not concerned.
ja_JP: ローカルビジネスのサイトには、検索結果の視認性を向上させるために「マイビジネス」ページが必要です。右側の × 印をクリックして、この通知を削除してください。

en: Enabling this option will create duplicate content for each article beyond x comments. This can have a disastrous effect by creating a large number of poor quality pages, and slowing the Google bot unnecessarily, so your ranking in search results.
ja_JP: このオプションを有効にすると、x コメントを超えて各記事のコンテンツが重複して作成されます。これは、質の悪いページを多数作成し、Google ボットを不必要に遅くすることにより、悪影響を与える可能性があります。検索結果でのランキングが低くなる可能性があります。

en: Support the development and improvement of the plugin by taking 15 seconds of your time to leave us a user review on the official WordPress plugins repository. Thank you!
ja_JP: プラグインの開発と改善をサポートするには、公式の WordPress プラグインリポジトリに関するユーザーレビューを 15 秒で残してください。ありがとうございました！

en: Why is this important? Showing only the summary of each article significantly reduces the theft of your content by third party sites. Not to mention, the increase in your traffic, your advertising revenue, conversions...
ja_JP: なぜ、これが大事なの ? 各投稿の概要のみを表示すると、サードパーティのサイトによるコンテンツの盗難が大幅に減少します。さらに、トラフィック、広告収入、コンバージョンなどの増加に気づくでしょう。

en: Your Site Title is used by WordPress, your theme and your plugins including SEOPress. It is an essential component in the generation of title tags, but not only. Enter one!
ja_JP: サイトのタイトルは、WordPress、テーマ、および SEOPress を含むプラグインで使用されます。タイトルタグの生成に不可欠なコンポーネントですが、それだけではありません。入力してください。

en: You have activated the blocking of the indexing of your site. If your site is under development, this is probably normal. Otherwise, check your settings. Delete this notification using the cross on the right if you are not concerned.
ja_JP: サイトのインデックス作成のブロックを有効化にしました。サイトが開発中である場合、これは正常です。それ以外の場合は、設定を確認してください。問題がなければ、右側の × 印を使用してこの通知を削除してください。

en: This PHP module, installed by default with PHP, is required by many plugins including SEOPress. Please contact your host as soon as possible to solve this.
ja_JP: PHP とともにデフォルトでインストールされるこの PHP モジュールは、SEOPress を含む多くのプラグインで必要です。これを解決するには、できるだけ早くホストに連絡してください。

en: Https is considered by Google as a positive signal for the ranking of your site. It also reassures your visitors for data security, and improves trust.
ja_JP: Https は、Google によってサイトのランキングの肯定的なシグナルと見なされています。また、データのセキュリティについて訪問者を安心させ、信頼を向上させます。

en: Do you want to migrate all your metadata to SEOPress? Do not use multiple SEO plugins at once to avoid conflicts!
ja_JP: すべてのメタデータを SEOPress に移行しますか？競合を避けるために、一度に複数の SEO プラグインを使用しないでください。

note: translators: %s name of a SEO plugin (eg: Yoast SEO) translators: %s name of a WP plugin (eg: IndexNow)
en: We noticed that you use <strong>%s</strong> plugin.
ja_JP: <strong>%s</strong> プラグインを使用しているようです。

en: This error indicates that your theme uses a deprecated function to generate the title tag of your pages. SEOPress will not be able to generate your custom title tags if this error is not fixed.
ja_JP: このエラーは、テーマが非推奨の関数を使用してページのタイトルタグを生成していることを示しています。このエラーが修正されていない場合、SEOPress はカスタムタイトルタグを生成できません。

en: The best way to quickly setup SEOPress on your site.
ja_JP: サイトに SEOPress を素早くセットアップする最良の方法。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Welcome to SEOPress!
ja_JP: SEOPress へようこそ！

en: No data to migrate? Click "Next step" button!
ja_JP: 移行するデータはありませんか？ 「次のステップ」ボタンをクリックしてください！

en: Analysis in progress...
ja_JP: 分析中...

en: Expand
ja_JP: 拡大

en: <strong>Should be improved:</strong> red or orange dots <br> <strong>Good:</strong> yellow or green dots
ja_JP: <strong>改善する必要があります：</strong> 赤またはオレンジのドット <br> <strong>いい：</strong> イエローまたはグリーンのドット

en: This page doesn't have any outbound links.
ja_JP: このページにはアウトバウンドリンクがありません。

en: We found %s outbound links in your page. Below, the list:
ja_JP: %s のアウトバウンドリンクがページに見つかりました。リストは以下のとおりです。

en: Launch our installation wizard to quickly and easily configure the basic SEO settings for your site. Browse our video guides to go further. Can't find the answers to your questions? Open a ticket from your customer area. A happiness engineer will be happy to help you.
ja_JP: インストールウィザードを起動して、サイトの基本的な SEO 設定をすばやく簡単に構成します。詳細については、ビデオガイドを参照してください。ご質問に対する回答が見つかりませんか？顧客エリアからチケットを開きます。ハピネスエンジニアが喜んでお手伝いします。

en: How-to get started
ja_JP: 始める方法

en: Get started
ja_JP: 始めてみよう

en: Good
ja_JP: 良好

en: Should be improved
ja_JP: 改善が必要

en: Manage all your titles & metas for post types, taxonomies, archives...
ja_JP: 投稿タイプ、カテゴリー、アーカイブなどのすべてのタイトルとメタを管理...

en: Welcome
ja_JP: ようこそ

en: No alternative text found for these images. Alt tags are important for both SEO and accessibility. Edit your images using the media library or your favorite page builder and fill in alternative text fields.
ja_JP: これらの画像の代替テキストは見つかりませんでした。Alt タグは、SEO とアクセシビリティの両方にとって重要です。メディアライブラリまたはお気に入りのページビルダーを使用して画像を編集し、代替テキストフィールドに入力します。

en: Writing content for your users is the most important thing! If it doesn‘t feel natural, your visitors will leave your site, Google will know it and your ranking will be affected.
ja_JP: ユーザー向けのコンテンツを書くことが最も重要です。それが自然に感じられない場合、訪問者はサイトを離れ、Google はそれに気づき、あなたのランキングが影響を受けます。

en: We were unable to calculate the density of your keywords. You probably haven‘t added any content or your target keywords were not find in your post content.
ja_JP: キーワードの密度を計算できませんでした。おそらくコンテンツを追加していないか、投稿コンテンツにターゲットキーワードが見つかりませんでした。

en: No content? Add a few more paragraphs!
ja_JP: コンテンツはありませんか？さらにいくつかの段落を追加してください！

en: The last modified date of this article is less than 1 year. Cool!
ja_JP: この投稿は 1 年以内に更新されました。素晴らしい！

en: No schemas found in the source code of this page.
ja_JP: このページのソースコードにはスキーマがありません。

en: duplicated schema - x
ja_JP: 重複したスキーマ - x

en: We found these schemas in the source code of this page:
ja_JP: これらのスキーマは、このページのソースコードで見つかりました。

en: This post is a little old!
ja_JP: この投稿は少し古いです！

en: Alternative texts of images
ja_JP: 画像の代替テキスト

en: Meta robots
ja_JP: メタロボット

en: Social meta tags
ja_JP: ソーシャルメタタグ

en: Last modified date
ja_JP: 最終更新日

en: Structured data types
ja_JP: 構造化データタイプ

en: Headings
ja_JP: 見出し

en: The Social Networks feature is disabled. Still seing informations from the FB Preview? You probably have social tags added by your theme or a plugin.
ja_JP: ソーシャルネットワーク機能が無効になっています。Facebook プレビューから情報を引き続き入手しますか？おそらく、テーマまたはプラグインによって追加されたソーシャルタグがあります。

en: This is what your post will look like in Facebook. You have to publish your post to get the Facebook Preview.
ja_JP: これは Facebook での投稿の外観です。Facebook プレビューを取得するには、投稿を公開する必要があります。

en: Facebook Preview
ja_JP: Facebook プレビュー

en: Top
ja_JP: 上

en: Cookie bar position
ja_JP: Cookie バーの位置

en: Cookie bar / GDPR
ja_JP: Cookie バー / GDPR

en: Your Twitter Image is missing!
ja_JP: Twitter 画像がありません！

en: We found %d twitter:image in your content.
ja_JP: コンテンツに %d twitter:image を見つけました。

en: Twitter Image
ja_JP: Twitter 画像

en: We found a Twitter Description tag in your source code.
ja_JP: ソースコードに Twitter 説明タグが見つかりました。

en: You should not use more than one twitter:description in your post content to avoid conflicts when sharing on social networks. Twitter will take the last twitter:description tag from your source code. Below, the list:
ja_JP: ソーシャルネットワークで共有するときの競合を避けるために、投稿コンテンツで複数の twitter:description を使用しないでください。Twitter はソースコードから最後の twitter:description タグを取得します。以下はリストです：

en: We found %d twitter:description in your content.
ja_JP: コンテンツに %d twitter:description が見つかりました。

en: Your Twitter Title is missing!
ja_JP: Twitter のタイトルがありません！

en: We found a Twitter Title tag in your source code.
ja_JP: ソースコードに Twitter タイトルタグが見つかりました。

en: You should not use more than one twitter:title in your post content to avoid conflicts when sharing on social networks. Twitter will take the last twitter:title tag from your source code. Below, the list:
ja_JP: ソーシャルネットワークで共有するときの競合を避けるために、投稿コンテンツで複数の twitter:title を使用しないでください。Twitter はソースコードから最後の twitter:title タグを取得します。以下はリストです：

en: We found %d twitter:title in your content.
ja_JP: コンテンツに %d twitter:title が見つかりました。

en: Your Open Graph Site Name is missing!
ja_JP: Open Graph サイト名がありません！

en: We found an Open Graph Site Name tag in your source code.
ja_JP: ソースコードに Open Graph サイト名タグが見つかりました。

en: You should not use more than one og:site_name in your post content to avoid conflicts when sharing on social networks. Facebook will take the last og:site_name tag from your source code. Below, the list:
ja_JP: ソーシャルネットワークで共有するときの競合を避けるために、投稿コンテンツで複数の og:site_name を使用しないでください。Facebook はソースコードから最後の og:site_name タグを取得します。以下はリストです：

en: We found %d og:site_name in your content.
ja_JP: コンテンツに %d og:site_name が見つかりました。

en: Open Graph Site Name
ja_JP: Open Graph サイト名

en: Your Open Graph URL is missing!
ja_JP: Open Graph URL がありません！

en: We found an Open Graph URL tag in your source code.
ja_JP: ソースコードに Open Graph URL タグが見つかりました。

en: You should not use more than one og:url in your post content to avoid conflicts when sharing on social networks. Facebook will take the last og:url tag from your source code. Below, the list:
ja_JP: ソーシャルネットワークで共有するときの競合を避けるために、投稿コンテンツで複数の og:url を使用しないでください。Facebook はソースコードから最後の og:url タグを取得します。以下はリストです：

en: Twitter Description
ja_JP: Twitter 説明

en: Bottom (default)
ja_JP: 下 (デフォルト)

en: Your Twitter Description is missing!
ja_JP: Twitter の説明がありません !

en: We found %d og:url in your content.
ja_JP: コンテンツに %d og:url が見つかりました。

en: Your Open Graph Image is missing!
ja_JP: Open Graph 画像がありません！

en: We found %d og:image in your content.
ja_JP: コンテンツに %d og:image が見つかりました。

en: Open Graph Image
ja_JP: Open Graph 画像

en: Your Open Graph Description is missing!
ja_JP: Open Graph の説明がありません！

en: We found an Open Graph Description tag in your source code.
ja_JP: ソースコードに Open Graph 説明タグが見つかりました。

en: You should not use more than one og:description in your post content to avoid conflicts when sharing on social networks. Facebook will take the last og:description tag from your source code. Below, the list:
ja_JP: ソーシャルネットワークで共有するときの競合を避けるために、投稿コンテンツで複数の og:description を使用しないでください。Facebook はソースコードから最後の og:description タグを取得します。以下はリストです：

en: We found %d og:description in your content.
ja_JP: コンテンツに %d og:description が見つかりました。

en: Open Graph Description
ja_JP: Open Graph 説明

en: Your Open Graph Title is missing!
ja_JP: Open Graph のタイトルがありません！

en: We found an Open Graph Title tag in your source code.
ja_JP: ソースコードに Open Graph タイトルタグが見つかりました。

en: You should not use more than one og:title in your post content to avoid conflicts when sharing on social networks. Facebook will take the last og:title tag from your source code. Below, the list:
ja_JP: ソーシャルネットワークで共有するときの競合を避けるため、投稿コンテンツで複数の og:title を使用しないでください。Facebook はソースコードから最後の og:title タグを取得します。これはリストです：

en: We found %d og:title in your content.
ja_JP: コンテンツに %d og:title が見つかりました。

en: Open Graph Title
ja_JP: Open Graph タイトル

en: Remove website field from comment form to reduce spam
ja_JP: スパムを減らすためにコメントフォームからサイトフィールドを削除する

en: Remove comment author URL in comments if the website is filled from profile page
ja_JP: サイトがプロフィールページから入力されている場合、コメントの作成者の URL を削除します

en: Remove hentry post class to prevent Google from seeing this as structured data (schema)
ja_JP: Google がこれを構造化データ（スキーマ）として認識しないようにするために、hentry 投稿クラスを削除します

en: Remove website field in comment form
ja_JP: コメントフォームのサイトフィールドを削除する

en: Remove author URL
ja_JP: 投稿者 URL を削除

en: Remove hentry post class
ja_JP: hentry の投稿クラスを削除

en: PHP module "DOM" is missing on your server.
ja_JP: サーバーに PHP モジュール「DOM」がありません。

en: You should add one of your target keyword in your permalink.
ja_JP: パーマリンクにターゲットキーワードの 1つ を追加する必要があります。

en: Cool, one of your target keyword is used in your permalink.
ja_JP: いいね！ターゲットキーワードの 1つ がパーマリンクで使用されています。

note: translators: %d current page (eg: 2) %2$d total number of pages (eg: 30)
en: Page %d of %2$d
ja_JP: ページ %d / %2$d

en: We recommend Image SEO plugin to optimize your image ALT texts and names for Search Engines using AI and Machine Learning. Starting from just €4.99.
ja_JP: AIと機械学習を使用して画像の ALT テキストと名前が検索エンジンを最適化するには、Image SEO プラグインをお勧めします。わずか €4.99 から。

en: Keywords in permalink
ja_JP: パーマリンクのキーワード

en: This code will be added just after the closing body tag of your page.
ja_JP: このコードは、ページのボディ終了タグの直後に追加されます。

en: Click to display any SEO metaboxes for this taxonomy
ja_JP: クリックして、このタクソノミーの SEO メタボックスを表示します

en: Click to hide any SEO metaboxes for this taxonomy
ja_JP: クリックして、このタクソノミーの SEO メタボックスを非表示にします

en: [BODY (FOOTER)] Add an additional tracking code (like Google Tag Manager...)
ja_JP: [BODY (FOOTER)] 追加のトラッキングコードを追加します（Google タグマネージャーなど）

en: Click to display any SEO metaboxes / columns for this post type
ja_JP: クリックすると、この投稿タイプの SEO メタボックスが表示されます

en: Click to hide any SEO metaboxes / columns for this post type
ja_JP: クリックして、この投稿タイプの SEO メタボックスを非表示にします

en: Configuration Wizard
ja_JP: 構成ウィザード

en: Export completed!
ja_JP: エクスポートが完了しました！

en: Docs
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Make sure to enable author archive from SEO, titles and metas, archives tab.</a>
ja_JP: SEO、タイトルとメタ、アーカイブタブから投稿者アーカイブを必ず有効にしてください。</a>

en: Enable Author Sitemap
ja_JP: 投稿者サイトマップを有効化

en: Take your SEO to the next level with SEOPress PRO!
ja_JP: SEOPress PRO で SEO を次のレベルに引き上げましょう！

en: Upgrade now!
ja_JP: 今すぐアップグレード !

en: Exactly match all parameters
ja_JP: すべてのパラメーターに完全に一致

en: For which single post types, should indexing be disabled?
ja_JP: どの単一の投稿タイプについて、インデックス作成を無効にする必要がありますか？

en: For which post type archives, should indexing be disabled?
ja_JP: どの投稿タイプのアーカイブで、インデックス作成を無効にする必要がありますか？

en: Migration completed!
ja_JP: 移行完了！

en: This code will be added just after the opening body tag of your page.
ja_JP: このコードは、ページの開始 body タグの直後に追加されます。

en: Additional tracking code field added to body
ja_JP: body に追加されたトラッキングコードフィールド。

en: Paste your tracking code here like Google Tag Manager (body)
ja_JP: トラッキングコード（Google タグマネージャーなど）をここに貼り付けます (body)

en: Prevents Google to display a sitelinks searchbox in search results. Enable this option will remove the "Website" schema from your source code.
ja_JP: Googleが検索結果に sitelink 検索ボックスを表示しないようにします。このオプションを有効にすると、「website」スキーマがソースコードから削除されます。

en: Display post thumbnail in Google Custom Search results?
ja_JP: Google カスタム検索の結果に投稿のサムネイルを表示しますか？

en: Learn more about <a href="https://www.youtube.com/watch?v=Rk4qgQdp2UA" target="_blank">keywords stuffing</a>.
ja_JP: <a href="https://www.youtube.com/watch?v=Rk4qgQdp2UA" target="_blank">キーワードの詰め込み</a>の詳細をさらに詳しく

en: %s was found %d times in your content, a keyword density of %s%%
ja_JP: %s はコンテンツで %d 回見つかりました。キーワード密度は %s%% です。

en: Words counter is not a direct ranking factor. But, your content must be as qualitative as possible, with relevant and unique information. To fulfill these conditions, your article requires a minimum of paragraphs, so words.
ja_JP: 単語数は直接のランキング要素ではありません。ただし、コンテンツには、関連性のある固有の情報を含め、可能な限り最高の品質が必要です。これを実現するには、記事に最小限の数の段落、つまり単語を含める必要があります。

en: Outbound Links
ja_JP: アウトバウンドリンク

en: Keywords density
ja_JP: キーワード密度

en: For which taxonomy archives, should indexing be disabled?
ja_JP: どのタクソノミーのアーカイブについて、インデクス作成を無効にする必要がありますか？

en: [BODY] Add an additional tracking code (like Google Tag Manager...)
ja_JP: [BODY] 追加のトラッキングコードを追加する（Google タグマネージャーなど）

en: has been successfully updated!
ja_JP: 正常に更新されました！

en:  / 568 pixels -
ja_JP:  / 568 ピクセル数 -

en:  / 940 pixels -
ja_JP:  / 940 ピクセル数 -

en: Category / term description
ja_JP: カテゴリ / 用語の説明

en: Minimum size: 200x200px, ideal ratio 1.91:1, 8Mb max. (eg: 1640x856px or 3280x1712px for retina screens)
ja_JP: 最小サイズ：200x200px、理想比1.91：1、最大8Mb（例：Retinaスクリーンの場合は1640x856pxまたは3280x1712px）

en: Enter your new URL in absolute (eg: https://www.example.com/)
ja_JP: 新しいURLを絶対名で入力してください (https://www.example.com/)

en: Enable Google Ads
ja_JP: Google Ads を有効化

en: Enter your Google Ads conversion ID (eg: AW-123456789)
ja_JP: Google Ads のコンバージョン ID を入力してください（例：AW-123456789）

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Visit Dashboard
ja_JP: ダッシュボードを表示

en: Your site
ja_JP: サイト

en: Indexing
ja_JP: インデキシング

en: Next step
ja_JP: 次のステップ

en: eg: |
ja_JP: 例えば: |

en: eg: My super website
ja_JP: 例えば: 私のスーパーサイト

en: Choose a knowledge type
ja_JP: ナレッジタイプを選択してください

en: eg: https://www.example.com/logo.png
ja_JP: 例えば: https://www.example.com/logo.png

en: Facebook page URL
ja_JP: Facebook ページ URL

en: You only have one author on your site? Check this option to avoid duplicate content.
ja_JP: サイトには1人の投稿者しかいませんか？コンテンツの重複を避けるには、このオプションをオンにします。

en: By default, SEOPress redirects your Attachment pages to the parent post. Optimize this by redirecting the user directly to the URL of the media file.
ja_JP: デフォルトでは、SEOPress は添付ページを親投稿にリダイレクトします。ユーザーをメディアファイルの URL に直接リダイレクトして、これを最適化します。

en: Your site is now ready for search engines!
ja_JP: これで、検索エンジンのサイトの準備が整いました！

en: Create your XML sitemaps
ja_JP: XML サイトマップを作成する

en: Build custom XML sitemaps to improve Google's crawling of your site.
ja_JP: カスタム XML サイトマップを作成して、Google によるサイトのクロールを改善します。

en: Configure your XML sitemaps
ja_JP: XML サイトマップを構成する

en: Configure SEOPress in a few minutes with our installation wizard
ja_JP: インストールウィザードで数分で SEOPress を設定します

en: Start the wizard
ja_JP: ウィザードを開始する

en: Display and automatically accept the user‘s consent on page load (not fully GDPR)
ja_JP: ページの読み込み時にユーザーの同意を表示し、自動的に受け入れます（完全にGDPRではありません）

en: The previous option must be checked to use this.
ja_JP: これを使用するには、前のオプションをチェックする必要があります。

en: Configuration wizard
ja_JP: 構成ウィザード

en: You can also:
ja_JP: 以下を行うこともできます:

en: Skip this step
ja_JP: このステップをスキップ

en: Review Settings
ja_JP: 設定を確認

en: Ready!
ja_JP: 準備完了 !

en: Not right now
ja_JP: 後で設定します

en: Advanced options
ja_JP: 高度なオプション

en: Shorten your URLs by removing %s and improve your SEO.
ja_JP: %s を削除して URL を短くし、SEO を改善しましょう。

en: Single SKU product
ja_JP: 単一の SKU 製品

en: Custom OG Image from SEO metabox
ja_JP: SEO メタボックスからのカスタム OG イメージ

en: First image of your post content
ja_JP: 投稿コンテンツの最初の画像

en: Global OG Image set in SEO > Social > Open Graph
ja_JP: SEO > ソーシャル > Open Graph を開くで設定されたグローバル OG 画像

en: Custom Twitter image from SEO metabox
ja_JP: SEO メタボックスからのカスタム Twitter イメージ

en: Global Twitter:image set in SEO > Social > Twitter Card
ja_JP: グローバルな Twitter:image は、SEO > ソーシャル > Twitter カードで定義されます

en: We generate the <strong>twitter:image</strong> meta in this order:
ja_JP: 次の順序で <strong>twitter:image</strong> メタを生成します:

en: We generate the <strong>og:image</strong> meta in this order:
ja_JP: 次の順序で <strong>og:image</strong> メタを生成します:

en: Schemas
ja_JP: スキーマ

en: Export plugin settings
ja_JP: プラグイン設定をエクスポートする

en: Import plugin settings
ja_JP: プラグイン設定をインポートする

en: Additional tracking code field
ja_JP: 追加のトラッキングコードフィールド

en: This code will be added in the head section of your page.
ja_JP: このコードは、ページのヘッドセクションに追加されます。

en: [HEAD] Add an additional tracking code (like Facebook Pixel, Hotjar...)
ja_JP: [HEAD] は追加トラッキングコード (Facebook Pixel、Hotjar など) を追加します

en: Exclude all parameters
ja_JP: すべてのパラメーターを除外する

en: Exclude all parameters and pass them to the redirection
ja_JP: すべてのパラメーターを除外して、リダイレクトに渡します

en: Redirect attachment pages to their file URL (https://www.example.com/my-image-file.jpg)
ja_JP: 添付ページをファイルURLにリダイレクトする (https://www.example.com/my-image-file.jpg)

en: Enable Google Optimize
ja_JP: Google Optimize を有効化

en: Redirect attachment pages to their file URL
ja_JP: 添付ページをファイル URL にリダイレクトする

en: Automatically set the image Title
ja_JP: 画像のタイトルを自動的に追加する

en: Automatically set the image Alt text
ja_JP: 画像の Alt テキストを自動的に追加する

en: Automatically set the image Caption
ja_JP: 画像のキャプションを自動的に追加する

en: Automatically set the image Description
ja_JP: 画像の説明を自動的に追加する

en: Enter your Google Optimize container ID
ja_JP: Google Optimize コンテナー ID を入力してください

en: Google Optimize offers A/B testing, website testing & personalization tools.
ja_JP: Google Optimizeは、A / Bテスト、サイトテスト、およびカスタマイズツールを提供します。

en: If this option is checked, it will take precedence over the redirection of attachments to the post's parent.
ja_JP: このオプションをオンにすると、添付ファイルの投稿のペアレントへのリダイレクトよりも優先されます。

en: Query parameters
ja_JP: クエリーパラメータ

note: Description of the plugin
en: One of the best SEO plugins for WordPress.
ja_JP: WordPress 用の最高の SEO プラグインの1つ。

en: WARNING
ja_JP: 警告

en: Do NOT change your permalink structure on a production site. Changing URLs can severely damage your SEO.
ja_JP: 本番サイトのパーマリンク構造を変更しないでください。 URL を変更すると、SEO に深刻なダメージを与える可能性があります。

en: URL rewriting is NOT enabled on your site. Select a permalink structure that is optimized for SEO (NOT Plain).
ja_JP: サイトで URL 書き換えが有効になっていません。 SEO 用に最適化されたパーマリンク構造を選択します（プレーンではない）。

en: Target keywords were found in Heading 1 (H1).
ja_JP: ターゲットキーワードは見出し1（H1）で見つかりました。

en: You should not use more than one H1 heading in your post content. The rule is simple: only one H1 for each web page. It is better for both SEO and accessibility. Below, the list:
ja_JP: 投稿コンテンツで複数の H1 見出しを使用しないでください。ルールは単純です。各ページに1つのH1のみです。SEO とアクセシビリティの両方に適しています。

en: We found %s meta robots in your page. There is probably something wrong with your theme!
ja_JP: ページに%sつのメタロボットが見つかりました。テーマに何か問題がある可能性があります！

en: We found no meta robots on this page. It means, your page is index,follow. Search engines will index it, and follow links.
ja_JP: このページにはメタロボットは見つかりませんでした。つまり、ページは「index、follow」に設定されます。検索エンジンはそれをインデックス化し、リンクをたどります。

en: Select a primary category
ja_JP: 主なカテゴリを選択してください

en: Single product price
ja_JP: 単一の製品価格

en: Single product price taxes excluded
ja_JP: 単一の製品、価格税は含まれません

en: Do not display this page in search engine results / XML - HTML sitemaps <strong>(noindex)</strong>
ja_JP: このページを検索エンジンの結果 / XML に表示しない - HTMLサイトマップ<strong>(noindex)</strong>

en: Enter your domains: seopress.org,sub.seopress.org,sub2.seopress.org
ja_JP: ドメインを入力してください：seopress.org,sub.seopress.org,sub2.seopress.org

en: Remove the advice if None schema selected
ja_JP: 「スキーマなし」が選択されている場合はアドバイスを削除する

en: Hide advice in Structured Data Types metabox
ja_JP: 構造化データタイプのメタボックスでアドバイスを非表示

en: You should never include <strong>attachment</strong> post type in your sitemap. Be careful if you checked this.
ja_JP: サイトマップには<strong>添付ファイル</strong>投稿タイプを含めるべきではありません。これをチェックした場合は注意してください。

en: Menu order
ja_JP: メニューの順序

en: Exclude some Posts, Pages, Custom Post Types or Terms IDs
ja_JP: 一部の投稿、ページ、カスタム投稿タイプまたは条件 ID を除外します

en: Shortcode allowed to get the privacy page set in WordPress settings: [seopress_privacy_page]
ja_JP: WordPress の設定で設定されたプライバシーページを取得できるショートコード：[seopress_privacy_page]

en: By visiting our site, you agree to our privacy policy regarding cookies, tracking statistics, etc.&nbsp;<a href="[seopress_privacy_page]">Read more</a>
ja_JP: このサイトにアクセスすることにより、Cookie、トラッキング統計などに関するプライバシーポリシーに同意したことになります。<a href="[seopress_privacy_page]">続きを読む</a>

en: Do not display author archives in search engine results <strong>(noindex)</strong>
ja_JP: 検索エンジンの結果に投稿者のアーカイブを表示しない <strong>(noindex)</strong>

en: Remove ?replytocom link to avoid duplicate content
ja_JP: コンテンツの重複を避けるため、?replytocom リンクを削除してください

en: Do not display date archives in search engine results <strong>(noindex)</strong>
ja_JP: 検索エンジンの結果に日付アーカイブを表示しない <strong>(noindex)</strong>

en: Do not display search archives in search engine results <strong>(noindex)</strong>
ja_JP: 検索エンジンの結果に検索アーカイブを表示しない <strong>(noindex)</strong>

en: Separator
ja_JP: 区切り

en: None (will disable this feature)
ja_JP: なし（この機能を無効にします）

en: Enter your separator, eg: "-"
ja_JP: 区切り文字を入力してください。例：「-」

en: Use this separator with %%sep%% in your title and meta description.
ja_JP: タイトルとメタの説明では、この区切り文字を %%sep%% と共に使用します。

en: Images in XML sitemaps are visible only from the source code.
ja_JP: XMLサイトマップの画像は、ソースコードからのみ表示できます。

en: Do not follow links for this page <strong>(nofollow)</strong>
ja_JP: このページのリンクをたどらない <strong>(nofollow)</strong>

en: Do not index images for this page <strong>(noimageindex)</strong>
ja_JP: このページの画像をインデックスに登録しないでください<strong>(noimageindex)</strong>

en: Do not display a "Cached" link in the Google search results <strong>(noarchive)</strong>
ja_JP: Google検索結果に「キャッシュ」リンクを表示しない <strong>(noarchive)</strong>

en: Do not display a description in search results for this page <strong>(nosnippet)</strong>
ja_JP: このページの検索結果に説明を表示しない <strong>(nosnippet)</strong>

en: Do not display this single post type in search engine results <strong>(noindex)</strong>
ja_JP: 検索エンジンの結果にこの単一の投稿タイプを表示しない <strong>(noindex)</strong>

en: Do not display this post type archive in search engine results <strong>(noindex)</strong>
ja_JP: 検索エンジンの結果にこの投稿タイプのアーカイブを表示しない <strong>(noindex)</strong>

en: Do not display this taxonomy archive in search engine results <strong>(noindex)</strong>
ja_JP: 検索エンジンの結果にこのタクソノミーアーカイブを表示しない <strong>(noindex)</strong>

en: Sort order
ja_JP: 並べ替え

en: Order posts by
ja_JP: 投稿の分類

en: Do not follow links for this single post type <strong>(nofollow)</strong>
ja_JP: この単一の投稿タイプのリンクをたどらない <strong>(nofollow)</strong>

en: Do not follow links for this taxonomy archive <strong>(nofollow)</strong>
ja_JP: このタクソノミーアーカイブのリンクをフォローしない <strong>(noindex)</strong>

en: Do not follow links for this post type archive <strong>(nofollow)</strong>
ja_JP: この投稿タイプのアーカイブのリンクをフォローしない <strong>(noindex)</strong>

en: DESC (descending order from highest to lowest values (3, 2, 1; c, b, a))
ja_JP: DESC（最高値から最低値への降順（3、2、1、c、b、a））

en: ASC (ascending order from lowest to highest values (1, 2, 3; a, b, c))
ja_JP: ASC（最低値から最高値への昇順（1、2、3、a、b、c））

en: Default (date)
ja_JP: デフォルト（日付）

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: One or more Facebook Page IDs that are associated with a URL in order to enable link editing and instant article publishing.
ja_JP: リンク編集と投稿の即時公開を可能にするために、URL に関連付けられた 1 つ以上の Facebook ページID。

en: The ID (or comma-separated list for properties that can accept multiple IDs) of an app, person using the app, or Page Graph API object.
ja_JP: アプリ、アプリを使用している人、または Page Graph API オブジェクトの ID（または複数のIDを受け入れることができるプロパティのコンマ区切りリスト）。

en: Remove Genesis SEO link in WP Admin Menu
ja_JP: WP 管理者メニューで Genesis SEO リンクを削除

en: Do not display this taxonomy archive in search engine results <strong>(noindex)</strong>
ja_JP: 検索エンジンの結果にこのタクソノミーアーカイブを表示しない <strong>(noindex)</strong>

en: The Facebook app ID of the site's app. In order to use Facebook Insights you must add the app ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the app ID in your App Dashboard. <a class="seopress-help" href="https://developers.facebook.com/apps/redirect/dashboard" target="_blank">More info here</a> <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span>
ja_JP: サイトのアプリの Facebook アプリ ID。Facebook Insights を使用するには、アプリ ID をページに追加する必要があります。Insights では、Facebook からサイトへのトラフィックの分析を表示できます。アプリダッシュボードでアプリ ID を見つけます。<a class="seopress-help" href="https://developers.facebook.com/apps/redirect/dashboard" target="_blank">詳細はこちら。</a> <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span>

en: Hide Genesis SEO Settings link
ja_JP: Genesis SEO の設定リンクを非表示

en: Modified date
ja_JP: 更新日

en: Blank sitemap?
ja_JP: 空のサイトマップ？

en: 404 error?
ja_JP: 404 エラー？

en: See archive
ja_JP: アーカイブを表示

en: Hook to filter user consent message - new window
ja_JP: ユーザー同意メッセージをフィルタリングするフック - 新しいウィンドウ

en: To get your Google snippet preview, publish your post!
ja_JP: Google スニペットのプレビューを取得するには、投稿を公開してください！

en: Hook to add custom tracking code with user consent - new window
ja_JP: ユーザーの同意を得てカスタムトラッキングコードを追加するフック - 新しいウィンドウ

en: Change the button value
ja_JP: ボタンのバリューを変更

en: If your site is already verified in <strong>Google Search Console</strong>, you can leave this field empty.
ja_JP: サイトが <strong>Google Search Console</strong>で既に検証されている場合、このフィールドを空のままにしておくことができます。

en: If your site is already verified in <strong>Bing Webmaster tools</strong>, you can leave this field empty.
ja_JP: サイトが <strong>Bing Webmaster ツール</strong>で既に検証されている場合、このフィールドを空のままにしておくことができます。

en: Hook to filter structured data types metabox call by post type - new window
ja_JP: ポストタイプによる構造化データタイプのメタボックス呼び出しをフィルタリングするためのフック - 新しいウィンドウ

en: Google suggestions
ja_JP: Google の提案

en: Enter a keyword, or a phrase, to find the top 10 Google suggestions instantly. This is useful if you want to work with the long tail technique.
ja_JP: キーワードまたはフレーズを入力して、Google の上位 10 の提案をすぐに見つけます。これは、ロングテールテクニックを使用する場合に便利です。

en: Twitter (Twitter card)
ja_JP: Twitter (Twitter カード)

en: By clicking Reset Notices, all notices in the notifications center will be set to their initial status.
ja_JP: 「通知のリセット」をクリックすると、通知センターのすべての通知が初期状態に設定されます。

en: Accept button for user tracking
ja_JP: ユーザートラッキングの承認ボタン

en: Track downloads' clicks
ja_JP: ダウンロードのクリックをトラッキングする

en: Learn more on Google official website.
ja_JP: 詳細については、Google の公式ウェブサイトをご覧ください。

en: Separate target keywords with commas. Do not use spaces after the commas, unless you want to include them
ja_JP: ターゲットキーワードはカンマで区切ります。含める必要がない限り、コンマの後にスペースを使用しないでください。

en: Hide Notifications Center
ja_JP: 通知センターを非表示

note: translators: %s: link to plugin settings page
en: You cannot uncheck a parameter? This is normal, and it‘s most likely defined in the <a href="%s">global settings of the plugin.</a>
ja_JP: パラメータのチェックを外すことができない場合、これは正常な動作であり、<a href="%s">プラグインのグローバル設定</a>で定義されている可能性が高いです。

en: Post Excerpt
ja_JP: 投稿抜粋

en: Get suggestions!
ja_JP: 提案を得る！

en: Video Sitemap
ja_JP: 動画サイトマップ

en: Minimum size: 144x144px (300x157px with large card enabled), ideal ratio 1:1 (2:1 with large card), 5Mb max.
ja_JP: 最小サイズ：144x144px（ラージカードを有効にした300x157px）、理想的な比率は1：1（大きなカードでは2：1）、最大5Mb。

en: Remove video
ja_JP: 動画を削除

en: Add video
ja_JP: 動画を追加

en: You like SEOPress? Please help us by rating us 5 stars!
ja_JP: SEOPress が好きですか？それで 5★ を評価することを忘れないでください！

en: Rate us!
ja_JP: 評価してください！

en: Accept
ja_JP: 承認

en: Preview your Twitter card using the official validator
ja_JP: 公式検証ツールを使用して Twitter カードをプレビューします

en: Day Archive date
ja_JP: 日アーカイブ日付

en: Month Archive title
ja_JP: 月別アーカイブのタイトル

en: Year Archive title
ja_JP: 年別アーカイブのタイトル

en: Custom term taxonomy from post, page or post type
ja_JP: 投稿、ページ、投稿タイプからのカスタムタクソノミー

en: Current day
ja_JP: 当日

en: Current month
ja_JP: 今月

en: Current year
ja_JP: 今年度

en: Current date
ja_JP: 現在の日付

en: Current time
ja_JP: 現在の時刻

en: Import completed!
ja_JP: インポートが完了しました！

en: Consent message for user tracking
ja_JP: ユーザートラッキングの同意メッセージ

en: Request user's consent for analytics tracking (required by GDPR)
ja_JP: アナリティクストラッキングに対するユーザーの同意を要求する（GDPRで必要）

en: Enter your message (HTML allowed)
ja_JP: メッセージを入力してください（HTML は許可されています）

en: This message will only appear if request user's consent is enabled.
ja_JP: このメッセージは、要求ユーザーの同意が有効になっている場合にのみ表示されます。

en: HTML tags allowed: strong, em, br, a href / target
ja_JP: 許可されている HTML タグ：strong、em、br、a href / target

en: By visiting our site, you agree to our privacy policy regarding cookies, tracking statistics, etc.
ja_JP: 当社のサイトにアクセスすることにより、クッキー、追跡統計などに関するプライバシーポリシーに同意したことになります。

en: Archive title
ja_JP: アーカイブタイトル

en: Disable redirection
ja_JP: リダイレクトを無効にする

en: Enable redirection
ja_JP: リダイレクトを有効にする

en: Redirect URL
ja_JP: リダイレクト URL

en: Show Redirection Enable column in post types
ja_JP: 投稿タイプに「リダイレクトの有効化」列を表示

en: Show Redirect URL column in post types
ja_JP: 投稿タイプにリダイレクトの URL 列を表示

en: Add redirection enable column
ja_JP: 「リダイレクトの有効化」列を追加

en: Add redirection URL column
ja_JP: リダイレクト URL 列を追加

en: Redirect?
ja_JP: リダイレクト?

en: %s redirection disabled. | %s redirections disabled.
ja_JP[0]: %s リダイレクトが無効化。

en: %s redirections enabled. | %s redirections enabled.
ja_JP[0]: %s リダイレクトが有効化。

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
ja_JP: この説明はデフォルトではあまり重要な意味を持ちませんが、これを表示するテーマも中にはあります。

en: Description
ja_JP: 説明

en: Watch our video to learn how to connect your WordPress site with Google Analytics and get statistics right in your dashboard (PRO only).
ja_JP: WordPress サイトを Google アナリティクスに接続し、ダッシュボードで統計情報を取得する方法については、ビデオをご覧ください（PRO のみ）。

en: How-to
ja_JP: 仕方

en: Read our guide
ja_JP: ガイドを見る

en: Add WP Editor to taxonomy description textarea
ja_JP: WP Editor をタクソノミーの説明テキストエリアに追加します

en: Guide to enable a HTML Sitemap - new window
ja_JP: HTML サイトマップを有効にするためのガイド - 新しいウィンドウ

en: Guide to create custom dimensions in Google Analytics - new window
ja_JP: Google Analytics でカスタムディメンションを作成するためのガイド - 新しいウィンドウ

en: Guide to enable XML Sitemaps - new window
ja_JP: XML サイトマップを有効にするためのガイド - 新しいウィンドウ

en: Add TINYMCE editor to term description
ja_JP: 単語の説明に TINYMCE エディターを追加します

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Twitter Page URL
ja_JP: Twitter ページ URL

en: Enable Google Analytics tracking (Global Site Tag: gtag.js)
ja_JP: Google Analytics のトラッキングを有効化（グローバルサイトタグ：gtag.js）

en: Authors
ja_JP: 投稿者

en: Post types
ja_JP: 投稿タイプ

en: Connected users
ja_JP: 接続ユーザー

en: Facebook Link Ownership ID
ja_JP: Facebook リンク所有権 ID

en: Show canonical URL column in post types
ja_JP: 投稿タイプにカノニカルの URL 列を表示

en: Add canonical URL column
ja_JP: カノニカル URL 列を追加

en: Canonical
ja_JP: カノニカル

en: Remove WordPress generator meta tag
ja_JP: WordPress ジェネレーターメタタグを削除

en: Remove WordPress shortlink meta tag
ja_JP: WordPress ショートリンクメタタグを削除

en: Remove Windows Live Writer meta tag
ja_JP: Windows Live Writer メタタグを削除

en: Remove RSD meta tag
ja_JP: RSD メタタグを削除

en: Remove WordPress meta generator in source code
ja_JP: ソースコードの「WordPressメタジェネレーター」を削除します

en: Meta title
ja_JP: メタタイトル

en: Enter a few keywords for analysis to help you write optimized content.
ja_JP: 分析用のキーワードをいくつか入力して、最適化されたコンテンツを作成してください。

en: Target keywords
ja_JP: ターゲットキーワード

en: Enter your target keywords
ja_JP: ターゲットキーワードを入力してください

en: Refresh analysis
ja_JP: 分析を更新

en: Words counter
ja_JP: 単語カウンター

en: words found.
ja_JP: 単語が見つかりました。

en: unique words found.
ja_JP: ユニークな単語が見つかりました。

en: Your content is composed of more than 300 words, which is the minimum for a post.
ja_JP: コンテンツは 300 以上の単語で構成されており、これは投稿の最低条件です。

en: Your content is too short. Add a few more paragraphs!
ja_JP: コンテンツが短すぎます。さらにいくつかの段落を追加してください！

en: H1 (Heading 1)
ja_JP: H1 (見出し 1)

en: %s was found %d times.
ja_JP: %sは%d回見つかりました。

en: We found %d Heading 1 (H1) in your content.
ja_JP: コンテンツに%dつの見出し1（H1）が見つかりました。

en: H2 (Heading 2)
ja_JP: H2 (見出し 2)

en: Target keywords were found in Heading 2 (H2).
ja_JP: ターゲットキーワードは見出し2（H2）で見つかりました。

en: H3 (Heading 3)
ja_JP: H3 (見出し 3)

en: Target keywords were found in Heading 3 (H3).
ja_JP: ターゲットキーワードは見出し3（H3）で見つかりました。

en: Target keywords were found in the Meta Title.
ja_JP: ターゲットキーワードがメタタイトルに見つかりました。

en: None of your target keywords were found in the Meta Title.
ja_JP: メタタイトルにターゲットキーワードが見つかりませんでした。

en: Your custom title is too long.
ja_JP: カスタムタイトルが長すぎます。

en: The length of your title is correct
ja_JP: タイトルの長さは正しいです

en: Target keywords were found in the Meta description.
ja_JP: ターゲットキーワードは、メタの説明で見つかりました。

en: None of your target keywords were found in the Meta description.
ja_JP: メタの説明にターゲットキーワードが見つかりませんでした。

en: You custom meta description is too long.
ja_JP: カスタムメタの説明が長すぎます。

en: The length of your meta description is correct
ja_JP: メタ記述の長さが正しい

en: All alternative tags are filled in. Good work!
ja_JP: すべての Alt タグが記入されています。よかった！

en: We could not find any image in your content. Content with media is a plus for your SEO.
ja_JP: コンテンツに画像が見つかりませんでした。メディアを含むコンテンツは、SEO にとってプラスです。

en: NoFollow Links
ja_JP: nofollow リンク

en: We found %d links with nofollow attribute in your page. Do not overuse nofollow attribute in links. Below, the list:
ja_JP: ページに nofollow 属性を持つ%dつのリンクが見つかりました。リンクの nofollow 属性を使いすぎないでください。以下にリストを示します。

en: This page doesn't have any nofollow links.
ja_JP: このページには nofollow リンクはありません。

en: Content analysis
ja_JP: 内容分析

en: Show Target Keyword column in post types
ja_JP: 投稿タイプにターゲットキーワード列を表示

en: Block Content analysis metabox to user roles
ja_JP: コンテンツ分析メタボックスをユーザーロールにブロックする

en: Add target keyword column
ja_JP: ターゲットキーワード列を追加

en: Target Kw
ja_JP: ターゲット kw

en: None of your target keywords were found in Heading 3 (H3).
ja_JP: 見出し3 (H3) にターゲットキーワードが見つかりませんでした。

en: None of your target keywords were found in Heading 2 (H2).
ja_JP: 見出し2 (H2) にターゲットキーワードが見つかりませんでした。

en: Post Content
ja_JP: 投稿コンテンツ

en: Custom breadcrumbs
ja_JP: カスタムパンくずリスト

en: Enter a custom value, useful if your title is too long
ja_JP: タイトルが長すぎる場合に役立つカスタム値を入力してください

en: Post category
ja_JP: 投稿カテゴリー

en: Post tag
ja_JP: 投稿タグ

en: You have to flush your permalinks each time you change this setting.
ja_JP: この設定を編集するたびにパーマリンクをフラッシュしてください。

en: Use Open Graph if no Twitter Card is filled
ja_JP: Twitter カードがいっぱいになっていない場合は、Open Graph を使用してください。

en: Use OG if no Twitter Cards
ja_JP: Twitterカードがない場合は OG を使用します

en: Single product category
ja_JP: 単一の製品カテゴリー

en: Single product tag
ja_JP: 単一の製品タグ

en: Single product short description
ja_JP: 単一製品の簡単な説明

en: Check our website
ja_JP: サイトをチェックしてね

en: Read our FAQ
ja_JP: よくある質問を読む

en: Browse our guides
ja_JP: ガイドを見る

en: Remove noindex item from Admin Bar in backend and frontend
ja_JP: バックエンドとフロントエンドの管理バーから noindex 項目を削除

en: Your theme doesn't use <strong>add_theme_support('title-tag');</strong>
ja_JP: テーマは<strong>add_theme_support('title-tag');</strong>を使用していません

en: Disable the display of the publication date
ja_JP: 公開日の表示を無効

en: Disable date after each post, page, post type?
ja_JP: 投稿、ページ、投稿タイプの後の日付を無効にしますか？

en: XML Sitemaps
ja_JP: XML サイトマップ

en: Enable affiliate/outbound links tracking (eg: aff, go, out, recommends)
ja_JP: アフィリエイト/アウトバウンドリンクのトラッキングを有効化（例：aff、go、out、recommends）

en: Track affiliate/outbound links
ja_JP: アフィリエイト/アウトバウンドリンクをトラッキングする

en: Enable external links tracking
ja_JP: 外部リンクのトラッキングを有効化

en: Enable affiliate/outbound tracking
ja_JP: アフィリエイト/アウトバウンドのトラッキングを有効化

en: Separate each keyword with a pipe "|"
ja_JP: 各キーワードをパイプ「|」で区切ります

en: Ask Facebook to update its cache
ja_JP: Facebook にキャッシュの更新を依頼して

en: Looking to edit your blog page?
ja_JP: ブログページを編集しますか？

en: Events
ja_JP: イベント

en: Disable author archives
ja_JP: 投稿者アーカイブを無効にする

en: Disable date archives
ja_JP: 日付アーカイブを無効にする

en: Indicate paginated content to Google
ja_JP: ページネーションされたコンテンツを Google に示す

en: Enable downloads tracking (eg: PDF, XLSX, DOCX...)
ja_JP: ダウンロードのトラッキングを有効化（例：PDF、XLSX、DOCX ...）

en: Your server uses NGINX. If XML Sitemaps doesn't work properly, you need to add this rule to your configuration:
ja_JP: サーバーは NGINX を使用しています。 XML サイトマップが正しく機能しない場合は、このルールを設定に追加する必要があります。

en: Add rel next/prev link in head of paginated archive pages
ja_JP: ページ分割されたアーカイブページのヘッドに rel next / prev リンクを追加します

en: Enable download tracking
ja_JP: ダウンロードトラッキングを有効化

en: Separate each file type extensions with a pipe "|"
ja_JP: 各ファイルタイプ拡張子をパイプ「|」で区切ります

en: High priority (top)
ja_JP: 高優先度（トップ）

en: Normal priority (default)
ja_JP: 通常の優先度（デフォルト）

en: Low priority
ja_JP: 低優先度

en: Move SEO metabox's position
ja_JP: SEO メタボックスの位置を移動

en: Please upload a valid .csv file
ja_JP: 有効な .csv ファイルをアップロードしてください

en: Find your tracking ID
ja_JP: トラッキング ID を探す

en: Show total number of words column in post types
ja_JP: 投稿の種類の合計単語数列を表示する

en: Display more posts per page on homepage and archives
ja_JP: ホームページやアーカイブの 1 ページあたりの投稿数を増やす

en: A remarketing audience is a list of cookies or mobile-advertising IDs that represents a group of users you want to re-engage because of their likelihood to convert.
ja_JP: リマーケティングオーディエンスは、クッキーまたはモバイル広告 ID のリストで、コンバージョンにつながる可能性があるため、再エンゲージメントしたいユーザーのグループを表します。

en: When a customer of Analytics requests IP address anonymization, Analytics anonymizes the address as soon as technically feasible at the earliest possible stage of the collection network.
ja_JP: Analytics の顧客が IP アドレスの匿名化を要求すると、Analytics は収集ネットワークのできるだけ早い段階で技術的に可能な限り早くアドレスを匿名化します。

en: Enhanced Link Attribution improves the accuracy of your In-Page Analytics report by automatically differentiating between multiple links to the same URL on a single page by using link element IDs.
ja_JP: 「リンク属性の強化」は、リンク要素 ID を使用して単一ページ上の同じ URL への複数のリンクを自動的に区別することにより、ページ Analytics レポートの精度を向上させます。

en: Cross domain tracking makes it possible for Analytics to see sessions on two related sites (such as an ecommerce site and a separate shopping cart site) as a single session. This is sometimes called site linking.
ja_JP: クロスドメイントラッキングにより、Analytics は 2 つの関連サイト（eコマースサイトと別のショッピングカートサイトなど）からのセッションを単一のセッションとして表示できます。これはサイトリンクと呼ばれることもあります。

en: Display total number of words in content
ja_JP: コンテンツ内の単語の総数を表示する

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Social Networks
ja_JP: ソーシャルネットワーク

en: How to create a Facebook App ID
ja_JP: Facebook アプリ ID を作成する方法

en: Redirection
ja_JP: リダイレクト

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Block SEO metabox to user roles
ja_JP: ユーザー役割への SEO メタボックスをブロック

en: Enable follow
ja_JP: follow 有効化

en: Enable nofollow
ja_JP: nofollow 有効化

en: Enable index
ja_JP: index 有効化

en: Enable noindex
ja_JP: noindex 有効化

en: Remove Genesis SEO Metabox
ja_JP: Genesis SEO メタボックスを削除

en: Disable this!
ja_JP: 無効化

en: Break comments into pages is ON!
ja_JP: コメントをページに分割することが ON です。

en: Reset notices
ja_JP: 通知をリセット

en: Reset All Notices From Notifications Center
ja_JP: 通知センターからすべての通知をリセット

en: Your RSS feed shows full text!
ja_JP: RSS フィードは全文を表示しています！

en: %s post to follow. | %s posts to follow.
ja_JP[0]: follow に投稿を %s

en: %s post to nofollow. | %s posts to nofollow.
ja_JP[0]: nofollow に投稿を %s

en: %s post to index. | %s posts to index.
ja_JP[0]: index に投稿を %s

en: %s post to noindex. | %s posts to noindex.
ja_JP[0]: noindex に投稿を %s

en: Hide Genesis SEO Metabox
ja_JP: Genesis SEO メタボックスを非表示

en: Remove /category/ in URL
ja_JP: URLの「/ category /」を削除

en: Hide Notifications Center in SEO Dashboard page
ja_JP: SEO ダッシュボードページで通知センターを非表示

en: Enable HTML Sitemap
ja_JP: HTML サイトマップを有効にする

en: eg: 13, 8, 38
ja_JP: 例: 13, 8, 38

en: eg: 2, 28, 68
ja_JP: 例: 2, 28, 68

en: Enter a post, page or custom post type ID(s) to display the sitemap
ja_JP: サイトマップを表示するには、投稿、ページ、またはカスタム投稿タイプ ID を入力してください

en: Technical support
ja_JP: テクニカルサポート

en: Customer support
ja_JP: カスタマーサポート

en: Hearing impaired supported
ja_JP: 聴覚障害者のサポート

en: Toll Free
ja_JP: 通話料無料

en: Roadside assistance
ja_JP: 道端での援助

en: Emergency
ja_JP: 緊急

en: Credit card support
ja_JP: クレジットカードのサポート

en: Bill payment
ja_JP: 請求書の支払い

en: Billing support
ja_JP: 課金サポート

en: eg: +33123456789 (internationalized version required)
ja_JP: 例：+33123456789（国際化バージョンが必要）

en: Contact option (only for Organizations)
ja_JP: お問い合わせオプション (組織のみ)

en: Contact type (only for Organizations)
ja_JP: お問い合わせタイプ（組織のみ）

en: Organization's phone number (only for Organizations)
ja_JP: 組織の電話番号（組織のみ）

en: Package tracking
ja_JP: パケージトラッキング

en: Baggage tracking
ja_JP: 手荷物トラッキング

en: Sales
ja_JP: 販売

en: Display nofollow status
ja_JP: nofollow ステータスを表示

en: Display noindex status
ja_JP: noindex ステータスを表示

en: Show nofollow column in post types
ja_JP: 投稿タイプに nofollow の列を表示

en: Show noindex column in post types
ja_JP: 投稿タイプに noindex の列を表示

en: Add your site to Search Console!
ja_JP: サイトを Search Console に追加しよう！

en: Add your site to Google. It's free!
ja_JP: サイトをGoogleに追加しよう。無料です！

en: Create your page now!
ja_JP: 今すぐページを作成しよう！

en: Do you have a Google My Business page? It's free!
ja_JP: Googleマイビジネスページはありますか。 無料です！

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: None
ja_JP: なし

en: Search Keywords
ja_JP: 検索キーワード

en: Appearance
ja_JP: 外観

en: Title tag
ja_JP: タイトルタグ

en: 404 - Page not found
ja_JP: 404 - ページが見つかりません

en: Post Title
ja_JP: 投稿タイトル

en: Google Analytics
ja_JP: Google アナリティクス

en: Tag Title
ja_JP: タグタイトル

en: Category Title
ja_JP: カテゴリータイトル

en: Tag Description
ja_JP: タグの説明

en: Category Description
ja_JP: カテゴリーの説明

en: Meta Desc.
ja_JP: メタ情報

en: Add meta description column
ja_JP: メタ情報列を追加

en: Add title column
ja_JP: タイトル列を追加

en: Post Type Archive Name
ja_JP: 投稿タイプアーカイブ名

en: Term Description
ja_JP: 語句の説明

en: Term Title
ja_JP: 語句タイトル

en: Show Meta description column in post types
ja_JP: 投稿タイプにメタ情報列を表示

en: Show Title tag column in post types
ja_JP: 投稿タイプにタイトルタグ列を表示

en: Redirect attachment pages to post parent
ja_JP: 添付ファイルのページを投稿の親にリダイレクトします

en: Track Logged In Users
ja_JP: ログインユーザーのトラッキング

en: Track Post Types
ja_JP: 投稿タイプのトラッキング

en: Track Tags
ja_JP: タグのトラッキング

en: Track Categories
ja_JP: カテゴリーのトラッキング

en: Track Authors
ja_JP: 投稿者のトラッキング

en: Cross domains
ja_JP: クロスドメイン

en: Enable cross-domain tracking
ja_JP: クロスドメイントラッキングを有効化

en: Enhanced Link Attribution
ja_JP: 強化されたリンク属性

en: Enable IP Anonymization
ja_JP: IP 匿名化を有効化

en: Enable remarketing, demographics, and interests reporting
ja_JP: リマーケティング、人口統計、および興味の報告を有効化

en: Click to enable this feature
ja_JP: クリックしてこの機能を有効化

en: Click to disable this feature
ja_JP: クリックしてこの機能を無効化

en: Medium impact
ja_JP: 中程度の影響

en: Low impact
ja_JP: 影響が少ない

en: Your site doesn't use an SSL certificate!
ja_JP: サイトは SSL 証明書を使っていません！

en: Migrate!
ja_JP: 移行！

en: Migrate now
ja_JP: 今移行

en: Meta Robots (noindex, nofollow...)
ja_JP: メタロボット（noindex、nofollow ...）

en: Twitter tags (title, description and image thumbnail)
ja_JP: Twitter タグ（タイトル、説明、および画像のサムネイル）

en: High impact
ja_JP: 影響が大きい

en: Facebook Open Graph tags (title, description and image thumbnail)
ja_JP: Facebook Open Graph タグ（タイトル、説明、および画像のサムネイル）

en: Title tags
ja_JP: タイトルタグ

en: By clicking Migrate, we'll import:
ja_JP: 「移行」をクリックすると、これがインポートされます。

en: Tracking
ja_JP: トラッキング

en: Plural Post Type Archive name
ja_JP: 複数投稿タイプアーカイブ名

en: Do not display a description in the Google search results for all pages.
ja_JP: すべてのページの Google 検索結果に説明を表示しないでください。

en: Do not display a "Cached" link in the Google search results.
ja_JP: Google の検索結果に「キャッシュ」リンクを表示しないでください。

en: Do not index images from the entire site.
ja_JP: サイトのすべての画像にインデックスを付けません。

en: Do not follow links for all pages.
ja_JP: すべてのページのリンクをフォローしません。

en: Do not display all pages of the site in Google search results and do not display "Cached" links in search results.
ja_JP: Google の検索結果にサイトのすべてのページを表示せず、検索結果に「キャッシュ」リンクを表示しません。

en: Google News
ja_JP: Google ニュース

en: Enable Google Analytics tracking
ja_JP: Google Analytics のトラッキングを有効にする

en: Archive date
ja_JP: アーカイブ日付

en: Custom Dimensions
ja_JP: カスタムディメンション

en: Custom Dimension #%d
ja_JP: カスタムディメンション #%d

en: Enter your tracking ID
ja_JP: トラッキング ID を入力

en: Enter your Tracking ID (UA-XXXX-XX)
ja_JP: トラッキング ID を入力 (UA-XXXX-XX)

en: Your site title is empty!
ja_JP: サイトタイトルが空です。

en: GO PRO!
ja_JP: プロを入手！

en: Flush permalinks
ja_JP: パーマリンクをフラッシュする

en: Ping Google manually
ja_JP: Google を手動で ping する

en: Your permalinks are not SEO Friendly! Enable pretty permalinks to fix this.
ja_JP: パーマリンクは SEO フレンドリーではありません！これを修正するためにプリティリンクを有効にしてください。

en: Enter Yandex meta value site verification
ja_JP: Yandex メタバリューサイトの確認を入力してください

en: Enter Pinterest meta value site verification
ja_JP: Pinterest メタバリューサイトの確認を入力してください

en: Enter Bing meta value site verification
ja_JP: Bing メタバリューサイトの確認を入力してください

en: Enter Google meta value site verification
ja_JP: Google メタバリューサイトの確認を入力してください

en: Yandex site verification
ja_JP: Yandex サイトの確認

en: Pinterest site verification
ja_JP: Pinterest サイトの確認

en: Bing site verification
ja_JP: Bing サイトの確認

en: Google site verification
ja_JP: Google サイトの確認

en: You don't have an XML Sitemap!
ja_JP: XMLサイトマップがありません。

en: Fix this!
ja_JP: これを修正してください。

en: Your site is not visible to Search Engines!
ja_JP: 検索エンジンにサイトが見えません！

en: Search keywords
ja_JP: 検索キーワード

en: Category title
ja_JP: カテゴリータイトル

en: Templates variables
ja_JP: テンプレート変数

en: Current number page
ja_JP: 現在の番号ページ

en: Term description
ja_JP: 語句の説明

en: Term title
ja_JP: 語句タイトル

en: Tag description
ja_JP: タグの説明

en: Tag title
ja_JP: タグタイトル

en: Category description
ja_JP: カテゴリーの説明

en: Post author
ja_JP: 投稿者

en: Post date
ja_JP: 投稿日

en: Tagline
ja_JP: キャッチフレーズ

en: Post excerpt
ja_JP: 投稿の抜粋

en: Site Title
ja_JP: サイトのタイトル

en: Enable redirection?
ja_JP: リダイレクトを有効にしますか ?

en: Redirect attachment pages to post parent (or homepage if none)
ja_JP: 添付ファイルのページを投稿の親にリダイレクトします（存在しない場合はホームページ）

en: Test your URL
ja_JP: URLをテストする

en: URL redirection
ja_JP: URLリダイレクト

en: Default value:
ja_JP: デフォルト値:

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Site title
ja_JP: サイトタイトル

en: Twitter Username
ja_JP: Twitter ユーザー名

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Import
ja_JP: インポート

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Titles settings
ja_JP: タイトル設定

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: General
ja_JP: 一般

en: Large
ja_JP: 大

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Post Types
ja_JP: 投稿タイプ

en: Social
ja_JP: ソーシャル

en: Taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en: Please upload a valid .json file
ja_JP: 有効な .json ファイルをアップロードしてください

en: Facebook Page URL
ja_JP: Facebook ページ URL

en: Change this settings
ja_JP: この設定を変更する

en: Reset All Settings
ja_JP: すべての設定をリセットする

en: Reset settings
ja_JP: 設定をリセットする

en: Enable XML Sitemap
ja_JP: XML サイトマップを有効にする

en: Facebook Title
ja_JP: Facebook タイトル

en: Twitter Title
ja_JP: Twitter タイトル

en: HTML Sitemap
ja_JP: HTML サイトマップ

en: Enter your title
ja_JP: タイトルを入力してください

en: Meta description
ja_JP: メタ情報

en: Enter your meta description
ja_JP: メタ情報を入力してください

en: Google Snippet Preview
ja_JP: Google スニペットプレビュー

en: Canonical URL
ja_JP: カノニカル URL

en: Facebook description
ja_JP: Facebook の説明

en: Enter your Facebook title
ja_JP: Facebook のタイトルを入力してください

en: Enter your Facebook description
ja_JP: Facebook の説明を入力してください

en: Facebook Thumbnail
ja_JP: Facebook のサムネイル

en: Select your default thumbnail
ja_JP: デフォルトのサムネイルを選択

en: Upload an Image
ja_JP: 画像をアップロード

en: Enter your Twitter title
ja_JP: Twitter のタイトルを入力してください

en: Twitter description
ja_JP: Twitter 説明

en: Twitter Thumbnail
ja_JP: Twitter サムネイル

en: Enter your Twitter description
ja_JP: Twitter の説明を入力してください

en: Titles & Metas
ja_JP: タイトルとメタ

en: Knowledge Graph
ja_JP: 知識グラフ

en: Your social accounts
ja_JP: SNS

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
ja_JP: このサイトのプラグイン設定を .json ファイルとしてエクスポートします。これにより、設定を別のサイトに簡単にインポートできます。

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
ja_JP: .jsonファイルからプラグイン設定をインポートします。このファイルは、上記のフォームを使用して他のサイトの設定をエクスポートすることによって取得できます。

en: Your photo/organization logo
ja_JP: 写真 / 組織のロゴ

en: Your name/organization
ja_JP: 名前 / 組織

en: Person or organization
ja_JP: 人または組織

en: Check to INCLUDE Taxonomies
ja_JP: タクソノミーを確認

en: Check to INCLUDE Post Types
ja_JP: 投稿タイプを確認

en: Enable Open Graph Data
ja_JP: Open Graph データを有効化

en: Select a default image
ja_JP: デフォルトの画像を選択

en: Enable Twitter Card
ja_JP: Twitter カードを有効化

en: Default Twitter Image
ja_JP: デフォルトの Twitter 画像

en: Image size for Twitter Summary card
ja_JP: Twitter サマリーカードの画像サイズ

en: Date archives
ja_JP: 日付アーカイブ

en: Meta description template
ja_JP: メタ情報テンプレート

en: Title template
ja_JP: タイトルテンプレート

en: This is a cool website about Wookiees
ja_JP: これは Wookiees についてのクールなサイトです。

en: My awesome website
ja_JP: 私の素晴らしいサイト

en: Select your logo
ja_JP: ロゴを選択してください

en: Organization
ja_JP: 組織

en: Person
ja_JP: 人

en: Include
ja_JP: 含める

en: 404 archives
ja_JP: 404  アーカイブ

en: Search archives
ja_JP: アーカイブを検索

en: Enable Twitter card
ja_JP: Twitter カードを有効化

en: Enable OG data
ja_JP: OGデータを有効化

en:  (maximum recommended limit)
ja_JP:  (最大推奨制限)

en: Knowledge base
ja_JP: 知識ベース

en: Open Graph, Twitter Card, Google Knowledge Graph and more...
ja_JP: Open Graph、Twitter カード、Google Knowledge Graph など

en: Import/Export plugin settings from site to site.
ja_JP: サイトから別のサイトへのプラグイン設定のインポート / エクスポート。

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Please upload a file to import
ja_JP: インポートするファイルをアップロードしてください

en: Customize your metas for all taxonomies archives.
ja_JP: タクソノミーのアーカイブすべてのメタ指定をカスタマイズ。

en: Author archives
ja_JP: 投稿者アーカイブ
