Plugins - SEOPress, on-site SEO - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (1242 entries)

en: Rich Snippets detected
pt: Foram detectados fragmentos dinâmicos

en: Mobile Usability
pt: Usabilidade em mobile

en: Enhancements
pt: Melhorias

en: Google-selected canonical
pt: Canónico seleccionado pelo Google

en: User-declared canonical
pt: Canónico declarado pelo utilizador

en: Indexing allowed?
pt: Indexação permitida?

en: Page fetch
pt: Obtenção da página

en: Crawl allowed?
pt: Rastreio permitido?

en: Crawled as
pt: Rastreado como

en: Last crawl
pt: Último rastreio

en: Crawl
pt: Rastrear

en: Referring page
pt: Página que referenciou

en: Discovery
pt: Descoberta

en: Your Rich Snippets are not valid
pt: Os seus fragmentos dinâmicos são inválidos

en: Your Rich Snippets are valid
pt: Os seus fragmentos dinâmicos são válidos

en: The page won‘t work well on a mobile device because of a few issues.
pt: A página não funciona bem em dispositivos móveis devido a alguns problemas.

en: Page is not mobile friendly
pt: A página não é adequada para dispositivos móveis

en: The page should probably work well on a mobile device.
pt: A página deverá funcionar bem em dispositivos móveis.

en: Page is mobile friendly
pt: A página é adequada para dispositivos móveis

en: No data available
pt: Sem dados disponíveis

en: Crawl blocked by robots.txt.
pt: Rastreio bloqueado pelo robots.txt.

en: Yes
pt: Sim

en: Unknown robots.txt state, typically because the page wasn‘t fetched or found, or because robots.txt itself couldn‘t be reached.
pt: Estado desconhecido do robots.txt, por norma devido à página não ser encontrada ou porque não foi mesmo possível obter o robots.txt.

en: Unknown user agent.
pt: Agente de utilizador desconhecido.

en: Invalid URL.
pt: URL inválido.

en: Internal error.
pt: Erro interno.

en: Blocked due to other 4xx issue (not 403, 404).
pt: Bloqueado devido a outro problema 4xx (não é 403 nem 404).

en: Blocked due to access forbidden (403).
pt: Bloqueado devido a acesso proibido (403).

en: Redirection error.
pt: Erro de redireccionamento.

en: Server error (5xx).
pt: Erro do servidor (5xx).

en: Blocked due to unauthorized request (401).
pt: Bloqueado devido a pedido não autorizado (401).

en: Not found (404).
pt: Não encontrado (404).

en: Blocked by robots.txt.
pt: Bloqueado pelo robots.txt.

en: Successful fetch.
pt: Obtido com sucesso.

en: Unknown fetch state.
pt: Estado de obtenção desconhecido.

en: Indexing not allowed, blocked to Googlebot with a robots.txt file.
pt: Indexação não permitida, bloqueada para o Googlebot no ficheiro robots.txt.

en: Indexing not allowed, 'noindex' detected in 'X-Robots-Tag' http header.
pt: Indexação não permitida, "noindex" detectado no cabeçalho HTTP "X-Robots-Tag".

en: Indexing not allowed, 'noindex' detected in 'robots' meta tag.
pt: Indexação não permitida, "noindex" detectado no elemento de metadados "robots".

en: Indexing allowed.
pt: Indexação permitida.

en: Unknown indexing status.
pt: Estado de indexação desconhecido.

en: This URL won‘t appear in Google Search results, but we think that was your intention. Common reasons include that the page is password-protected or robots.txt protected, or blocked by a noindex directive.
pt: Este URL não será mostrado nos resultados de pesquisa do Google, provavelmente foi intencional. As razões mais comuns para isto são a página protegida por senha, ou o robots.txt protegido ou bloqueado por uma directiva "noindex".

en: URL is not on Google
pt: O URL não está no Google

en: There was at least one critical error that prevented the URL from being indexed, and it cannot appear in Google Search until those issues are fixed.
pt: Ocorreu pelo menos um erro crítico que impediu o URL de ser indexado. Até que isto seja corrigido, não poderá ser mostrado nos resultados do Google.

en: URL is not on Google: Indexing errors
pt: O URL não está no Google: Erros de indexação

en: The URL has been indexed and can appear in Google Search results, but there are some problems that might prevent it from appearing with the enhancements that you applied to the page. This might mean a problem with an associated AMP page, or malformed structured data for a rich result (such as a recipe or job posting) on the page.
pt: O URL foi indexado e pode aparecer nos resultados de pesquisa do Google, no entanto há alguns problemas que podem impedir a apresentação das melhorias que aplicou na página. Isto pode dever-se a um problema com uma página AMP associada, ou dados estruturados incorrectos para um resultado dinâmico (como uma receita ou anúncio de emprego) na página.

en: URL is on Google, but has issues
pt: O URL está no Google, mas tem erros

en: URL is on Google
pt: O URL está no Google

en: The URL has been indexed, can appear in Google Search results, and no problems were found with any enhancements found in the page (structured data, linked AMP pages, and so on).
pt: O URL foi indexado, pode aparecer nos resultados de pesquisa do Google. Não foram encontrados quaisquer problemas com as melhorias da página (dados estruturados, páginas AMP relacionadas, etc.).

en: Unknown verdict
pt: Veredicto desconhecido

en: View Full Report
pt: Ver relatório completo

en: No data found, click Inspect URL button above.
pt: Não foram encontrados dados. Clique acima no botão Inspeccionar URL.

en: Inspect URL with Google
pt: Inspeccionar URL com o Google

en: Inspect the current post URL with Google Search Console and get informations about your indexing, crawling, rich snippets and more.
pt: Inspeccione o URL do conteúdo actual na Google Search Console para obter infomações sobre a sua indexação, rastreio, fragmentos dinâmicos e muito mais.

en: Degree of severity: %s
pt: Grau de severidade: %s

en: Regeneration completed!
pt: Regeneração concluída!

en: Self hosted Matomo installation
pt: Instalação própria do Matomo

en: Use Matomo to track your users with privacy in mind. We support both On Premise and Cloud installations.
pt: Use o Matomo para rastrear os seus utilizadores tendo em consideração a privacidade. Suportamos ambas as instalações, On Premise e Cloud.

en: This is what your page will look like in Google search results. You have to publish your post to get the Google Snippet Preview. Note that Google may optionally display an image of your article.
pt: Isto é como o seu conteúdo será mostrado nos resultados de pesquisas do Google. Tem de publicar o seu conteúdo para poder ver a pré-visualização do fragmento do Google. Atenção que o Google pode opcionalmente mostrar a imagem do seu conteúdo.

en: Inspect with Google
pt: Inspeccionar com o Google

en: For self-hosted installations, go to your Matomo administration, Settings, Websites, Manage. From the list of your websites, find the ID line.
pt: Para instalações próprias, vá à administração do Matomo, opções, sites, gerir. Na lista dos seus sites, procure a linha de ID.

en: Matomo URL (Cloud or Self-hosted)
pt: URL do Matomo (Cloud ou instalação própria)

en: Learn how to install Matomo On-Premise on your server.
pt: Saiba como instalar o Matomo On-Premise no seu servidor.

en: If you use Matomo Cloud, uncheck this option.
pt: Se utilizar o Matomo Cloud, não seleccione esta opção.

en: Yes, self-hosted installation
pt: Sim, instalação própria

en: A Matomo Cloud account or a self hosted Matomo installation is required.
pt: É necessária uma conta Matomo Cloud ou uma instalação própria do Matomo.

en: Yes, please
pt: Sim, por favor

en: Your site is growing and you want support for your SEO strategy, increase your sales and conversions? We are there for that. Contact us!
pt: O seu site está a crescer e precisa de suporte para a sua estratégia de SEO para melhorar as suas vendas e conversões? Estamos cá para isso. Contacte-nos!

en: Talk to a SEO consultant
pt: Fale com um consultor de SEO

en: Toggle %s
pt: Mostrar/esconder %s

en: Select a login status:
pt: Seleccione um estado de sessão:

en: %s &rsaquo; Setup Wizard
pt: %s &rsaquo; Assistente de configuração

en: Enter your Clarity project ID
pt: Digite o seu ID de projecto Clarity

en: Enable Microsoft Clarity
pt: Activar Microsoft Clarity

en: 401 / 403 error?
pt: Erro 401/403?

en: Create your first Microsoft Clarity project <a href="%s" target="_blank">here</a>.
pt: Crie o seu primeiro projecto Microsoft Clarity <a href="%s" target="_blank">aqui</a>.

en: Use Microsoft Clarity to capture session recordings, get instant heatmaps and powerful Insights for Free. Know how people interact with your site to improve user experience and conversions.
pt: Utilize o Microsoft Clarity para captar gravações de sessão, "heatmaps" instantâneos e informações valiosas de forma gratuita. Saiba como as pessoas interagem com o seu site para melhorar a experiência de utilização e as conversões.

en: Add your own scripts like GTM or Facebook Pixel by copy and paste the provided code to the HEAD/BODY or FOOTER.
pt: Adicione os seus próprios scripts como GTM ou Facebook Pixel através de copiar e colar o código fornecido em HEAD/BODY ou FOOTER.

en: Find your project ID
pt: Descubra o seu ID de projecto

en: Enter your Project ID
pt: Insira o ID do seu projecto

en: Add Microsoft Clarity code to your site
pt: Adicionar código do Microsoft Clarity ao seu site

en: Custom Tracking
pt: Rastreio personalizado

en: Receive your rankings in your inbox.
pt: Receba as suas classificações na sua caixa de correio.

en: Get SEOPress PRO
pt: Obter o SEOPress PRO

en: And so many other features to increase your rankings, sales and productivity.
pt: E muitas outras funcionalidades para melhorar a sua classificação, vendas e produtividade.

en: Observe the evolution of your site via <strong>Google Analytics stats</strong> directly from your WordPress Dashboard.
pt: Observe a evolução do seu site com as <strong>estatísticas do Google Analytics</strong> directamente no painel do seu WordPress.

en: Configure your <strong>robots.txt and .htaccess files</strong>.
pt: Configure os seus ficheiros <strong>robots.txt e .htaccess</strong>.

en: Add your custom <strong>breadcrumbs</strong>.
pt: Adicione as suas <strong>breadcrumbs</strong> personalizadas.

en: Add an infinity of <strong>Google structured data (schema)</strong> to your content to improve its visibility in search results.
pt: Adicione uma infinidade de <strong>dados estruturados do Google (schema)</strong> aos seus conteúdos para melhorar a sua visibilidade nos resultados de pesquisas.

en: Optimize your SEO from your favorite e-commerce plugin: <strong>WooCommerce or Easy Digital Downloads</strong>.
pt: Optimize o SEO do seu plugin favorito de comércio electrónico: <strong>WooCommerce ou Easy Digital Downloads</strong>.

en: Improve your business's presence in <strong>local search results</strong>.
pt: Melhore a presença do seu negócio nos <strong>resultados de pesquisas locais</strong>.

en: Premium SEO features to increase your rankings
pt: Funcionalidades de SEO premium para melhorar as suas classificações

en: Edit your SEO metadata directly from your page or theme builder.
pt: Edite os metadados de SEO directamente na sua página ou construtor do tema.

en: Improve your workflow with the Universal SEO metabox
pt: Melhore o seu fluxo de trabalho com a metabox universal de SEO

en: Almost done!
pt: Quase concluído!

en: Fill in your social accounts for search engines.
pt: Preencha as contas de redes sociais para os motores de pesquisa.

en: Link your site to your social networks
pt: Ligue o seu site às suas redes sociais

en: Save & Continue
pt: Guardar e continuar

en: Choose between <strong>"Organization"</strong> (for companies, associations, organizations), or <strong>"Personal"</strong> for a personal site, to help Google better understand your type of website and generate a Knowledge Graph panel.
pt: Escolha entre <strong>"Organização"</strong> (para empresas, associações, organizações) ou <strong>"Pessoal"</strong> para um site pessoal, para ajudar o Google a compreender melhor o tipo de site e a gerar o painel do gráfico de conhecimento.

en: The site title will be used by the dynamic variable <strong>%%sitetitle%%</strong> in your title and meta description templates.
pt: O título do site será usado pela variável <strong>%%sitetitle%%</strong> nos seus modelos de título e descrição.

en: Tell us more about your site
pt: Diga-nos mais sobre o seu site

en: Migrate your SEO metadata to %s!
pt: Migre os seus metadados de SEO para %s!

en: Configure %s with the best settings for your site
pt: Configure o %s com as melhores opções para o seu site

en: Welcome to %s!
pt: Boas-vindas ao %s!

en: Extend %s
pt: Expanda o %s

en: Import SEO metadata
pt: Importar metadados de SEO

en: Import metadata
pt: Importar metadados

en: Automatically notify search engines
pt: Notificar automaticamente os motores de pesquisa

en: Notify search engines using IndexNow protocol (currently Bing and Yandex) whenever a post is created, updated or deleted.
pt: Usar o o protocolo IndexNow para notificar os motores de pesquisa (de momento Bing e Yandex) sempre que um conteúdo for criado, actualizado ou eliminado.

en: Enable automatic URL submission for IndexNow API
pt: Activar submissão automática de URL para API de IndexNow

en: URL received. IndexNow key validation pending.
pt: URL recebido. Está pendente a validação da chave "IndexNow".

en: Custom fields from post, page, post type and term taxonomy
pt: Campos personalizados de artigos, páginas, tipos de conteúdo personalizados e termos de taxonomias

en: No API key defined from the settings tab
pt: Nenhuma chave de API definida no separador das opções

en: No search engines selected
pt: Nenhum motor de pesquisa seleccionado

en: No URLs to submit
pt: Nenhum URL para submeter

en: Select search engines
pt: Seleccionar motores de pesquisa

en: Note that we scan all your source code, it means, some missing alternative texts of images might be located in your header, sidebar or footer.
pt: Atenção que todo o código fonte é verificado, o que significa que alguns textos alternativos de imagens em falta poderão estar no seu cabeçalho, barra lateral ou rodapé.

en: Google API key is missing
pt: A chave de API do Google está em falta

en: Bing API key is missing
pt: A chave de API do Bing está em falta

en: Bing Indexing API key
pt: Chave de API de indexação do Bing

en: Google Indexing API key
pt: Chave de API de indexação do Google

en: Submit URLs for indexing
pt: Submeter os URL para indexação

en: Which action to run for Google?
pt: Que acção executar para o Google?

en: Edit your Instant Indexing settings for Google and Bing.
pt: Edite as suas opções de indexação instantânea para o Google e Bing.

en: Click <strong>Submit URLs to Google & Bing</strong>
pt: Clique em <strong>Submeter os URL para o Google e Bing</strong>

en: <strong>Save changes</strong>
pt: <strong>Guardar alterações</strong>

en: <strong>Enter your URLs</strong> to index to the field below
pt: <strong>Digite os seus URL</strong> a indexar no campo abaixo

en: Setup your Google / Bing API keys from the <strong>Settings</strong> tab
pt: Configure as suas chaves de API do Google/Bing no separador das <strong>Opções</strong>

en: How does this work?
pt: Como é que isto funciona?

en: You can use the Indexing API to tell Google & Bing to update or remove pages from the Google / Bing index. The process can takes few minutes. You can submit your URLs in batches of 100 (max 200 request per day for Google).
pt: Pode usar a API de indexação para pedir ao Google e ao Bing para actualizar ou remover páginas dos seus índices. O processo pode demorar alguns minutos. Submeta os seus URL em lotes de 100 (máximo de 200 pedidos por dia para o Google).

en: Generate key
pt: Gerar chave

en: Enter your Bing Instant Indexing API
pt: Digite a sua API de indexação instantânea do Bing

en: Paste your Google JSON key file here
pt: Cole aqui a sua chave JSON do Google

en: Latest URLs submitted
pt: Últimos URL submetidos

en: Google Response
pt: Resposta do Google

en: Bing Response
pt: Resposta do Bing

en: Something went wrong
pt: Algo correu mal

en: Too Many Requests: Too Many Requests (potential Spam)
pt: Demasiados pedidos: Demasiados pedidos (potencial spam)

en: Unprocessable Entity: In case of URLs don’t belong to the host or the key is not matching the schema in the protocol
pt: Entidade não processável: Caso os URL não pertençam ao site ou a chave não corresponda à estrutura de dados do protocolo

en: Forbidden: In case of key not valid (e.g. key not found, file found but key not in the file)
pt: Proibido: Caso a chave não seja válida (p.ex.: chave não encontrada, ficheiro encontrado sem a chave)

en: Bad request: Invalid format
pt: Erro de pedido: Formato inválido

en: URLs submitted successfully
pt: Os URL foram submetidos com sucesso

en: Latest indexing request
pt: Último pedido de indexação

en: Submit URLs to Google & Bing
pt: Submeter os URL para Google e Bing

en:  / 100 URLs
pt: /100 URL

en: Enter one URL per line to submit them to search engines (max 100 URLs)
pt: Digite um URL por linha para submeter aos motores de pesquisa (máx. 100 URL)

en: <strong>GA4 or Universal Analytics</strong> codes are <strong>automatically added to your source code</strong> if you have enter your <strong>Measurement ID and / or your Universal Analytics ID</strong> from <strong>General</strong> tab.
pt: Os códigos <strong>GA4 ou Universal Analytics</strong> são <strong>automaticamente adicionados ao seu código fonte</strong> caso digite o seu <strong>ID de medição e/ou ID do seu Universal Analytics</strong> no separador <strong>Geral</strong>.

en: Paste your tracking code here like Google Tag Manager (head). Do NOT paste GA4 or Universal Analytics codes here. They are automatically added to your source code.
pt: Cole aqui códigos de rastreio como o do Google Tag Manager (head). NÃO cole aqui os códigos de GA4 ou Universal Analytics. Estes serão automaticamente adicionados ao seu código fonte.

en: Learn more about how we interface with all page builders to optimize your productivity
pt: Saiba mais sobre como interagimos com todos os construtores de páginas para optimizar a sua produtividade

en: PHP module "mbstring" is missing on your server.
pt: Módulo de PHP "mbstring" em falta no seu servidor.

en: To prevent any conflicts with our Indexing feature, please disable it.
pt: Por favor desactive para evitar quaisquer conflitos com a nossa funcionalidade de indexação.

en: Instant Indexing
pt: Indexação instantânea

en: Month Name Archive Date
pt: Data do arquivo do nome do mês

en: Hide Site Overview
pt: Esconder visão geral do site

en: Add "nofollow noopener noreferrer" rel attributes to the comments form link
pt: Adicione os atributos rel "nofollow noopener noreferrer" à ligação do formulário de comentários

en: Add your XML sitemaps to Google Search Console (video)
pt: Adicione os seus sitemaps XML à Google Search Console (vídeo)

en: This is the URL of your index sitemaps to submit to search engines:
pt: Este é o URL do seu índice de sitemaps para submeter aos motores de pesquisa:

en: Author URL
pt: URL do autor

en: Learn how to track events with Google Analytics
pt: Saiba como rastrear eventos com o Google Analytics

en: Only Not Logged In
pt: Apenas sem sessão iniciada

en: Only Logged In
pt: Apenas com sessão iniciada

en: All
pt: Tudo

en: Select a login status:
pt: Seleccione um estado de sessão:

en: Hide Site Overview in SEO Dashboard page
pt: Esconder visão geral do site no Painel de SEO

en: Month name Archive title
pt: Título do arquivo do nome do mês

en: Hide Site Overview?
pt: Esconder visão geral do site?

en: Internal Links
pt: Ligações internas

en: You can change this setting at anytime from SEO, Advanced settings page, Appearance tab.
pt: Pode alterar esta opção a qualquer momento em SEO, página de opções Avançadas, separador Apresentação.

en: Universal SEO metabox
pt: Metabox universal de SEO

en: <strong>nositelinkssearchbox is</strong> off. Google will probably display a sitelinks searchbox in search results.
pt: <strong>nositelinkssearchbox</strong> está desligado. O Google provavelmente irá mostrar uma caixa de pesquisa do site nos resultados de pesquisa.

en: Overview
pt: Visão geral

en: Product SKU
pt: REF do produto

en: Product Tag
pt: Etiqueta do produto

en: Product Price Taxes Excluded
pt: Preço do produto excluindo impostos

en: Product Price With Taxes
pt: Preço do produto incluindo impostos

en: Product Category
pt: Categoria do produto

en: Product Date On Sale To
pt: Data da promoção do produto

en: Product Price
pt: Preço do produto

en: Target Keywords
pt: Palavras-chave

en: Site Tagline
pt: Descrição do site

en: Twitter URL
pt: URL do Twitter

en: Facebook URL
pt: URL do Facebook

en: Site URL
pt: URL do site

en: Post Thumbnail URL Width
pt: Largura da imagem de destaque

en: Post Thumbnail URL Height
pt: Altura da imagem de destaque

en: Post Thumbnail URL
pt: URL da imagem de destaque do conteúdo

en: Post Tag
pt: Etiqueta do artigo

en: Post Category
pt: Categoria do artigo

en: Post Author
pt: Autor do artigo

en: Post Modified Date
pt: Data de modificação do conteúdo

en: Post Date
pt: Data do artigo

en: Current Year
pt: Ano actual

en: Current Time
pt: Hora actual

en: Current Month in 3 letters
pt: Mês actual em 3 letras

en: Current Month Number
pt: Número do mês actual

en: Current Month
pt: Mês actual

en: Current Day
pt: Dia actual

en: Current Date
pt: Data actual

en: Year Archive Date
pt: Data do arquivo anual

en: Month Archive Date
pt: Data do arquivo mensal

en: Day Archive Date
pt: Data do arquivo diário

en: Archive Date
pt: Data do arquivo

en: Custom User Meta
pt: Metadados personalizados do utilizador

en: Custom Term
pt: Termo personalizado

en: Custom fields (replace your_custom_field_name by the name of your custom field)
pt: Campos personalizados (substitua your_custom_field_name pelo nome do seu campo personalizado)

en: Current Number Page
pt: Número da página actual

en: Author Website
pt: Site do autor

en: Author Nickname
pt: Alcunha do autor

en: Author Last Name
pt: Apelido do autor

en: Author First Name
pt: Nome do autor

en: Author Bio
pt: Biografia do autor

en: Archive Title
pt: Título do arquivo

en: <strong>noimageindex</strong> is off. Google will index the images on this page.
pt: <strong>noimageindex</strong> está desligado. O Google irá indexar as imagens desta página.

en: <strong>noarchive</strong> is off. Search engines will probably cache your page.
pt: <strong>noarchive</strong> está desligado. Os motores de pesquisa provavelmente irão criar uma cache da sua página.

en: <strong>noarchive</strong> is on! Search engines will not cache your page.
pt: <strong>noarchive</strong> está ligado! Os motores de pesquisa provavelmente não irão criar nenhuma cache da sua página.

en: <strong>nofollow</strong> is off. Search engines will follow links on this page.
pt: <strong>nofollow</strong> está desligado. Os motores de pesquisa irão seguir as ligações desta página.

en: <strong>nofollow</strong> is on! Search engines can't follow your links on this page.
pt: <strong>nofollow</strong> está ligado! Os motores de pesquisa não poderão seguir as ligações desta página.

en: <strong>noindex</strong> is off. Search engines will index this page.
pt: <strong>noindex</strong> está desligado. Os motores de pesquisa irão indexar esta página.

en: <strong>noindex</strong> is on! Search engines can't index this page.
pt: <strong>noindex</strong> está ligado! Os motores de pesquisa não poderão indexar esta página.

en: Facebook thumbnail
pt: Miniatura do Facebook

en: Select a redirection type:
pt: Seleccione um tipo de redireccionamento:

en: Enabled redirection?
pt: Redireccionamento activado?

note: translators: %s: "Custom Post Types" or "Custom Taxonomies" %s: "title" or "description"
en: Some <strong>%s</strong> have no <strong>meta %s</strong> set! We strongly encourage you to add one by filling in the fields below.
pt: Há <strong>%s</strong> que não têm <strong>%s</strong>! Recomendamos que preencha os campos abaixo para adicionar.

en: Custom Taxonomies
pt: Taxonomias personalizadas

en: Custom Post Types
pt: Tipos de conteúdo personalizados

en: Get SEOPress Insights
pt: Obter o SEOPress Insights

en: Export your data to CSV, PDF, Excel.
pt: Exporte os seus dados para CSV, PDF ou Excel.

en: Monitor and analyse your top 1,000 Backlinks weekly.
pt: Monitorize e analise semanalmente o seu top de 1.000 ligações para o seu site.

en: Track your keyword positions from Google Search results daily.
pt: Rastreie diariamente as posições das suas palavras-chave nos resultades de pesquisas do Google.

en: Start monitoring your rankings and backlinks directly from your WordPress admin
pt: Comece a monitorizar as suas classificações e ligações para o seu conteúdo a partir da administração do seu WordPress

en: Final step before being ready to rank on search engines.
pt: Último passo para obter uma classificação nos motores de pesquisa.

en: Hide SEO News
pt: Esconder notícias de SEO

en: Disable Universal Metabox
pt: Desactivar metabox universal

en: Universal Metabox (Gutenberg)
pt: Metabox universal (Gutenberg)

en: Remove /product-category/ in URL
pt: Remover /categoria-produto/ do URL

en: Wrong meta title / description in SERP?
pt: Título/descrição errados na página de resultados de pesquisa?

en: Title and meta description are used by search engines to generate the snippet of your site in search results page.
pt: O título e descrição são usados pelos motores de pesquisa para gerar o fragmento do seu site na página de resultados de pesquisa.

en: Manage your Twitter card.
pt: Gira o seu cartão do Twitter.

en: Post thumbnail / Product category thumbnail (Featured image)
pt: Imagem de destaque do conteúdo/categoria de produto

en: Manage Facebook Open Graph and Twitter Cards metas - new window
pt: Gira os metadados de Facebook Open Graph e cartões Twitter Cards - nova janela

en: Manage Open Graph data. These metatags will be used by Facebook, Pinterest, LinkedIn, WhatsApp... when a user shares a link on its own social network. Increase your click-through rate by providing relevant information such as an attractive image.
pt: Gira os seus dados Open Graph. Estes elementos de metadados serão usados pelo Facebook, Pinterest, LinkedIn e WhatsApp, sempre que um utilizador partilhe uma ligação na sua rede social. Aumente a sua taxa de click-through ao fornecer informação relevante, como uma imagem atractiva.

en: Filling in these fields does not guarantee the display of this data in search results.
pt: Preencher estes campos não garante que estes dados sejam mostrados nos resultados de pesquisa.

en: Knowledge panels prominently display your social profile information in some Google Search results.
pt: Os painéis de conhecimento destacam as informações dos seus perfis sociais em alguns resultados de pesquisa do Google.

en: Use markup on your website to add your social profile information to a Google Knowledge panel.
pt: Utilize "markup" no seu site para adicionar as suas informações de redes sociais a um painel de conhecimento do Google.

en: Include/Exclude Taxonomies.
pt: Inclua/exclua taxonomias.

en: Include/Exclude Post Types.
pt: Inclua/exclua tipos de conteúdo.

en: The XML sitemap is an <strong>exploration aid</strong>. Not having a sitemap will absolutely <strong>NOT prevent engines from indexing your content</strong>. For this, opt for meta robots.
pt: O sitemap XML é um <strong>auxiliar de exploração</strong>. Não ter um sitemap <strong>NÃO impedirá os motores de indexar o seu conteúdo</strong>. Para isso, utilize os metadados para robôs.

en: A sitemap is a file where you provide information about the <strong>pages, images, videos... and the relationships between them</strong>. Search engines like Google read this file to <strong>crawl your site more efficiently</strong>.
pt: Um sitemap é um ficheiro que fornece informações sobre as <strong>páginas, imagens, vídeos... e as relações entre si</strong>. Os motores de pesquisa como o Google lêem este ficheiro para <strong>rastrear o seu site de forma mais eficiente</strong>.

en: Your permalinks are not <strong>SEO Friendly</strong>! Enable <strong>pretty permalinks</strong> to fix this.
pt: As suas ligações permanentes não são <strong>adequadas para SEO</strong>! Utilize as <strong>ligações permanentes personalizadas</strong> para corrigir isto.

en: Images can generate a lot of traffic to your site. Make sure to always add alternative texts, optimize their file size, filename etc.
pt: As imagens podem gerar muito tráfego para o seu site. Certifique-se de utilizar sempre textos alternativos, de optimizar o seu tamanho, nome, etc.

en: Please note that you also have to setup your custom dimensions in your Google Analytics account. More info by clicking on the help icon.
pt: Tenha em atenção que tem de configurar as suas dimensões personalizadas na sua conta Google Analytics. Mais informações se clicar no ícone de ajuda.

en: Use them to collect and analyze data that Analytics doesn't automatically track.
pt: Utilize-as para recolher e analisar dados que o Analytics não rastreia automaticamente.

en: Custom dimensions and custom metrics are like the default dimensions and metrics in your Analytics account, except you create them yourself.
pt: As dimensões e métricas personalizadas são como as dimensões e métricas por omissão da sua conta do Analytics, com a diferença de que são criadas por si.

en: Check a user role to allow it to edit a specific settings page.
pt: Seleccione um papel de utilizador para permitir a edição numa página de opções específica.

en: SEOPress settings pages
pt: Páginas de opções do SEOPress

en: Check a user role to prevent it to edit a specific metabox.
pt: Seleccione um papel de utilizador para impedir a edição numa metabox específica.

en: SEOPress metaboxes
pt: Metaboxes do SEOPress

en: Advanced SEO options for advanced users.
pt: Opções avançadas de SEO para especialistas.

en: Don't display a description in search results for this page (nosnippet)
pt: Não mostrar uma descrição nos resultados de pesquisa para esta página (noarchive)

en: Don't display a "Cached" link in the Google search results (noarchive)
pt: Não mostrar uma ligação "Em cache" nos resultados de pesquisa do Google (noarchive)

en: Don't index images for this page (noimageindex)
pt: Não indexar imagens desta página (noimageindex)

en: Don't follow links for this page (nofollow)
pt: Não seguir ligações desta página (nofollow)

en: Don't display this page in search engine results / XML - HTML sitemaps (noindex)
pt: Não mostrar esta página nos resultados dos motores de pesquisa nem nos Sitemaps XML - HTML (noindex)

en: Focus / target keywords
pt: Palavras-chave/palavras-chave principais

en: Import posts and terms (if available) metadata from %s
pt: Importar metadados (se disponíveis) dos conteúdos e termos de %s

en: Select a redirection type:
pt: Seleccione um tipo de redireccionamento:

en: LinkedIn, Instagram, WhatsApp and Pinterest use the same social metadata as Facebook. Twitter does the same if no Twitter cards tags are defined below.
pt: O LinkedIn, Instagram, WhatsApp e Pinterest utilizam os mesmos metadados de redes sociais que o Facebook. O Twitter faz o mesmo caso não existam metadados de cartões do Twitter definidos abaixo.

en: Optimize your click-through rate on social networks
pt: Optimize a sua taxa de click-through nas redes sociais

en: Add your WordPress site to Google’s index
pt: Adicione o seu site WordPress ao índice do Google

en: Measure your traffic with Google Analytics
pt: Meça o seu tráfego com o Google Analytics

en: Optimize content from A to Z with SEOPress
pt: Organização de conteúdos de A a Z com o SEOPress

en: Promote the exploration of your WordPress site by search engine robots
pt: Promova a exploração do seu site WordPress pelos robôs dos motores de pesquisa

en: Migrate your SEO metadata from other plugins
pt: Migre os seus dados de SEO de outros plugins

en: Configure SEOPress in 5 minutes
pt: Configure o SEOPress em 5 minutos

en: Activate your license key to receive automatic updates
pt: Active a sua chave de licença para receber actualizações automáticas

en: Installation of SEOPress
pt: Instalação do SEOPress

en: This is your <strong>Shop page</strong>. Go to <a href="%s"><strong>SEO > Titles & Metas > Archives > Products</strong></a> to edit your title and meta description.
pt: Esta é a nossa <strong>página de loja</strong>. Vá a <a href="%s"><strong>SEO > Títulos e metadados > Arquivo > Produtos</strong></a> para editar o seu título e descrição.

en: This option does not apply to traditional search results. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>
pt: Esta opção não se aplica aos resultados de pesquisa tradicionais. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais</a>

en: Please define a <strong>default OG Image</strong> from the field above
pt: Por favor defina uma <strong>imagem OG por omissão</strong> no campo acima

en: You need to enable <strong>WooCommerce</strong> to apply these settings.
pt: Tem de activar o <strong>WooCommerce</strong> para aplicar estas opções.

en: Whenever a user clicks on a link to one of your website's alias URLs, it will append a URL parameter pk_vid forwarding the Visitor ID.
pt: Quando um utilizador clicar numa ligação para um dos URL "alias" do seu site, será adicionado um parâmetro "pk_vid" ao URL para reencaminhar o ID do visitante.

en: Enabling cross domain linking lets you track all the actions and pageviews of a specific visitor into the same visit even when they view pages on several domains.
pt: Ao activar a ligação de domínios relacionados, pode rastrear todas as acções e visualizações de páginas de um utilizador específico durante uma mesma visita, mesmo quando são vistas páginas em diversos domínios.

en: By default, the visitor ID that identifies a unique visitor is stored in the browser's first party cookies which can only be accessed by pages on the same domain.
pt: Por omissão, o ID que identifica o visitante é guardado nos cookies do navegador, que só podem ser acedidos por páginas do mesmo domínio.

en: Learn how to integrate Google Tag Manager
pt: Saiba como integrar o Google Tag Manager

en: <strong>/wp-content/plugins/wp-seopress/assets/js/seopress-cookies-ajax.js</strong> and this cookie <strong>seopress-user-consent-accept</strong>
pt: <strong>/wp-content/plugins/wp-seopress/assets/js/seopress-cookies-ajax.js</strong> e este cookie <strong>seopress-user-consent-accept</strong>

en: If you use a caching plugin, you have to exclude this JS file in your settings:
pt: Se usar um plugin de cache, deve excluir este ficheiro JS nas suas opções:

en: The user must click the <strong>Accept button</strong> to allow tracking.
pt: O utilizador tem de clicar no <strong>Botão de aceitar</strong> para permitir o rastreio.

en: Hide SEO News in SEO Dashboard page
pt: Esconder notícias de SEO no Painel de SEO

en: Disable the universal SEO metabox
pt: Desactivar a metabox universal de SEO

en: Enable the universal SEO metabox for the Block Editor (Gutenberg)
pt: Activar a metabox universal de SEO para o editor de blocos (Gutenberg)

en: Remove <strong>%s</strong> in your permalinks
pt: Remover <strong>%s</strong> das suas ligações permanentes

en: Be social
pt: Utilizar redes sociais

en: Generate XML sitemaps
pt: Gerar sitemaps XML

en: Get ready to improve your SEO
pt: Prepare-se para melhorar o seu SEO

en: Global meta description missing for several taxonomies!
pt: Descrição global em falta em várias taxonomias!

en: Global meta title missing for several taxonomies!
pt: Título global em falta em várias taxonomias!

en: Global meta description missing for several custom post types!
pt: Descrição global em falta em vários tipos de conteúdo personalizados!

en: Global meta title missing for several custom post types!
pt: Título global em falta em vários tipos de conteúdo personalizados!

en: Swift Performance is caching your XML sitemap. You must disable this option to prevent any compatibility issue (Swift Performance > Settings > Caching, General tab).
pt: O Swift Performance tem o seu sitemap XML em cache. Deve desactivar esta opção para impedir quaisquer erros de compatibilidade (Swift Performance > Opções > Geral).

en: Your XML sitemap is cached!
pt: O seu sitemap XML está em cache!

en: Activate it
pt: Activar

en: By default, our new SEO metabox is disabled for Gutenberg. Test it without further delay!
pt: Por omissão, a nossa nova metabox de SEO está desactivada para o Gutenberg. Teste-a agora!

en: Enable our universal SEO metabox for the Block Editor
pt: Active a nossa metabox universal de SEO para o editor de blocos

en: All news
pt: Todas as notícias

en: Learn more about %s in a new tab
pt: Saiba mais sobre %s num novo separador

en: No items
pt: Não existem itens

en: Save
pt: Guardar

en: How many items would you like to display?
pt: Quantos itens gostaria de mostrar?

en: Latest News from SEOPress Blog
pt: Últimas notícias do blog SEOPress

en: Your SEO today
pt: O seu SEO hoje

en: Hide this
pt: Esconder isto

en: Dismiss
pt: Descartar

en: XML - HTML Sitemap
pt: Sitemap XML - HTML

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: XML & HTML Sitemaps
pt: Sitemaps XML e HTML

en: SEO management
pt: Gestão de SEO

en: Hide SEO News?
pt: Esconder notícias de SEO?

en: Hide Notifications Center?
pt: Esconder central de notificações?

en: Choose the way it looks
pt: Escolha o aspecto

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search our documentation
pt: Pesquisar na nossa documentação

en: Documentation
pt: Documentação

en: Display
pt: Apresentação

en: eg: https://example.com/my-media-attachment-page
pt: p.ex.: https://exemplo.com/minha-pagina-de-anexo

en: Add a "noindex" meta robots for all attachment pages
pt: Adicionar "noindex" a todas as páginas de anexos

en: noindex on attachment pages
pt: "noindex" em páginas de anexo

en: Check a user role to authorized it to edit a specific SEO page.
pt: Seleccione um papel de utilizador para autorizar a edição numa página de SEO específica.

en: WordPress Site Health feature will return a HTTPS warning if you enable this option. This is a false positive of course.
pt: A funcionalidade de Diagnóstico do site do WordPress irá mostrar um aviso sobre HTTPS caso active esta opção. Isto é obviamente um falso positivo.

en: Remove Content Analysis Metabox
pt: Remover metabox da análise de conteúdo

en: Author nickname
pt: Alcunha do autor

en: Author website
pt: Site do autor

en: Author last name
pt: Apelido do autor

en: Author first name
pt: Nome do autor

en: Head (not recommended)
pt: Head (não recomendado)

en: Footer
pt: Rodapé

en: After the opening body tag (recommended)
pt: Após a abertura do elemento 'body' (recomendado)

en: Where to load the cookie bar?
pt: Onde carregar a barra de cookies?

en: Your settings have been saved.
pt: As suas opções foram guardadas.

en: Sunday
pt: Domingo

en: Saturday
pt: Sábado

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Internal links are important for SEO and user experience. Always try to link your content together, with quality link anchors.
pt: As ligações internas são importantes para SEO e para a experiência de utilização. Tente sempre criar ligações entre os seus conteúdos, com âncoras de ligações de qualidade.

en: Target keyword
pt: Palavra-chave

en: Customize the <strong>Close button</strong>.
pt: Personalize o <strong>Botão de fechar</strong>.

en: Secondary button
pt: Botão secundário

en: Text color on hover:
pt: Cor do texto ao passar com o rato:

en: Background color on hover:
pt: Cor de fundo ao passar o rato:

en: Customize the <strong>Accept button</strong>.
pt: Personalize o <strong>Botão de aceitar</strong>.

en: Primary button
pt: Botão principal

en: Link color:
pt: Cor da ligação:

en: Text color:
pt: Cor do texto:

en: Customize the general settings of the <strong>cookie bar</strong>.
pt: Personalize as opções gerais da <strong>barra de cookies</strong>.

en: Main settings
pt: Opções principais

en: Background color:
pt: Cor de fundo:

en: Customize the cookie bar <strong>backdrop</strong>.
pt: Personalize a <strong>sobreposição de fundo</strong> da barra de cookies.

en: Backdrop
pt: Sobreposição de fundo

en: Change the edit button value
pt: Alterar o valor do botão de edição

en: default: Manage cookies
pt: por omissão: Gerir cookies

en: Allow user to change its choice about cookies
pt: Permitir ao utilizador alterar a sua escolha sobre cookies

en: Remove links from archive pages (eg: Products)
pt: Remover ligações das páginas de arquivo (p.ex.: Produtos)

en: To include specific custom post types, use the CPT attribute:
pt: Para incluir tipos de conteúdo personalizados específicos, use o atributo CPT:

en: This custom taxonomy is <strong>NOT</strong> excluded from your XML sitemaps despite the fact that it is set to <strong>NOINDEX</strong>. We recommend that you check this out.
pt: A taxonomia personalizada <strong>NÃO</strong> está excluída dos seus sitemaps XML, apesar de estar marcada como <strong>NOINDEX</strong>. Recomendamos que consulte isto.

en: Unchecking this doesn't prevent Google to display post date in search results.
pt: Não seleccionar isto não impede o Google de mostrar a data de publicação nos resultados de pesquisa.

en: Display date in Google search results by adding <code>article:published_time</code> and <code>article:modified_time</code> meta?
pt: Mostrar data nos resultados de pesquisa do Google ao adicionar os metadados <code>article:published_time</code> e <code>article:modified_time</code>?

en: This custom post type is <strong>NOT</strong> excluded from your XML sitemaps despite the fact that it is set to <strong>NOINDEX</strong>. We recommend that you <a href="%s">check this out here</a>.
pt: O tipo de conteúdo personalizado <strong>NÃO</strong> está excluído dos seus sitemaps XML, apesar de estar marcado como <strong>NOINDEX</strong>. Recomendamos que <a href="%s">consulte isto</a>.

en: Manage cookies
pt: Gira os seus cookies

en: This page doesn't have any internal links from other content. Links from archive pages are not considered internal links due to lack of context.
pt: Esta página não tem nenhuma ligação interna de outro conteúdo. As ligações da sua página de arquivo não são consideradas ligações internas devido à falta de contexto.

en: edit %s
pt: editar %s

en: We found %s internal links to this page.
pt: Foram encontradas %s ligações internas para esta página.

en: None of your target keywords were found in Heading 1 (H1).
pt: Nenhuma das suas palavras-chave foi encontrada no Título 1 (H1).

en: No Heading 1 (H1) found in your content. This is required for both SEO and Accessibility!
pt: Nenhum Título 1 (H1) encontrado no seu conteúdo. Isto é necessário para SEO e acessibilidade!

en: Edit cookies button
pt: Editar botão de cookies

en: Allow user to change its choice
pt: Permitir ao utilizador alterar a sua escolha

en: Remove links from archive pages
pt: Remover ligações das páginas de arquivo

en: You don't have to enable the selected SEO plugin to run the import.
pt: Não precisa de activar o plugin de SEO seleccionado para executar a importação.

en: Image SEO
pt: SEO de imagens

en: SEOPress Option Page
pt: Página das opções do SEOPress

en: Watch our video to learn how to edit your Open Graph and Twitter Cards tags to improve social sharing.
pt: Veja o nosso vídeo para saber mais sobre como editar os seus metadados Open Graph e cartões do Twitter para melhorar as suas partilhas em redes sociais.

en: Watch our video to learn how to enable XML sitemaps to improve crawling and add them to Google Search Console.
pt: Veja o nosso vídeo para saber mais sobre como activar sitemaps XML e melhorar o rastreio e como adicioná-los à Google Search Console.

en: Edit your meta robots
pt: Edite os seus metadados para robôs

en: Google Analytics will not track your visitors until you finish the configuration.
pt: O Google Analytics não fará nenhum rastreio de visitantes até que conclua a configuração.

en: You have activated Google Analytics tracking without adding identifiers!
pt: Activou o rastreio do Google Analytics sem adicionar identificadores!

en: Home site title
pt: Título da página inicial do site

en: This separator will be used by the dynamic variable <strong>%%sep%%</strong> in your title and meta description templates.
pt: Este separador será usada pela variável dinâmica <strong>%%sep%%</strong> nos seus modelos de título e descrição.

en: Meta robots settings
pt: Opções de metadados para robôs

en: The Summary Card with <strong>Large Image</strong> features a large, full-width prominent image alongside a tweet. It is designed to give the reader a rich photo experience, and clicking on the image brings the user to your website.
pt: O cartão resumido com <strong>imagem grande</strong> mostra uma imagem a toda a largura juntamente com o tweet. É feito a pensar numa boa experiência visual: ao clicar na imagem o utilizador abre o seu site.

en: WooCommerce Shop Page.
pt: Página da loja do WooCommerce.

en: This page doesn't have any canonical URL.
pt: Esta página não tem nenhum URL canónico.

en: This page doesn't have any canonical URL because your post is set to <strong>noindex</strong>. This is normal.
pt: Esta página não tem nenhum URL canónico porque o seu conteúdo está marcado como <strong>noindex</strong>. isto é normal.

en: You must fix this. Canonical URL duplication is bad for SEO.
pt: Deve corrigir isto. Duplicação dos URL canónicos é mau para SEO.

en: We found %s canonical URL in your source code. Below, the list: | We found %s canonical URLs in your source code. Below, the list:
pt[0]: Foram encontrados %s URL canónicos no seu código fonte. Consulte a lista abaixo:

en: Disabling all heatmaps and session recordings
pt: Desactivar todos os 'heatmaps' e gravações de sessões

en: Find your measurement ID
pt: Descubra o seu ID de medição

en: Enter your measurement ID
pt: Digite o seu ID de medição

en: Enter your measurement ID (G-XXXXXXXXXX)
pt: Digite o seu ID de medição (G-XXXXXXXXXX)

en: Disable all heatmaps and session recordings
pt: Desactivar todos os "heatmaps" e gravações de sessões

en: Enter your measurement ID (GA4)
pt: Digite o seu ID de medição (GA4)

en: Learn how to find your Google Ads Conversion ID
pt: Saiba como encontrar o seu ID de conversão do Google Ads

en: Remove SEO from Admin Bar in backend and frontend
pt: Remover SEO da barra superior na administração e no site

en: Right
pt: Direita

en: Center (default)
pt: Centro (por omissão)

en: Left
pt: Esquerda

en: Text alignment
pt: Alinhamento do texto

en: Your Twitter Image tag is empty!
pt: Os metadados da imagem do Twitter estão em falta!

en: Your Twitter Description tag is empty!
pt: Os metadados da descrição do Twitter estão em falta!

en: Your Twitter Title tag is empty!
pt: Os metadados do título do Twitter estão em falta!

en: Your Open Graph Site Name tag is empty!
pt: Os metadados Open Graph do nome do site estão em falta!

en: Your Open Graph URL tag is empty!
pt: Os metadados Open Graph do URL estão em falta!

en: Your Open Graph Image tag is empty!
pt: Os metadados Open Graph da imagem estão em falta!

en: Your Open Graph Description tag is empty!
pt: Os metadados Open Graph da descrição estão em falta!

en: Your Open Graph Title tag is empty!
pt: Os metadados Open Graph do título estão em falta!

en: Change the background color of the backdrop
pt: Alterar a cor de fundo da sobreposição de fundo

en: Display a backdrop with the cookie bar
pt: Mostre uma sobreposição de fundo com a barra de cookies

en: Default unit is Pixels. Add % just after your custom value to use percentages (eg: 80%).
pt: As unidades por omissão são os píxeis. Adicione % após o seu valor personalizado para utilizar percentagens (p.ex.: 80%).

en: Change the cookie bar width
pt: Altere a largura da barra de cookies

en: Middle
pt: Meio

en: Default: 30 days before the cookie expiration.
pt: Por omissão: 30 dias antes da expiração do cookie.

en: eg: Miremont
pt: p.ex.: XPTO, Lda.

en: Check also the <strong>"Search engine visibility"</strong> setting from the <a href="%s">WordPress Reading page</a>.
pt: Consulte também a opção <strong>"Visibilidade nos motores de pesquisa"</strong> na página de <a href="%s">Opções de leitura do WordPress</a>.

en: Customize the plugin to fit your needs.
pt: Personalize o plugin para adequar às suas necessidades.

en: Color value
pt: Valor da cor

en: Select Color
pt: Seleccionar cor

en: Select default color
pt: Seleccionar cor por omissão

en: Clear color
pt: Limpar cor

en: Clear
pt: Limpar

en: Author biography
pt: Biografia do autor

en: Current month in 3 letters
pt: Mês actual em 3 letras

en: Page number with context
pt: Número de página com contexto

en: Post modified date
pt: Data de modificação do conteúdo

en: Post URL
pt: URL do conteúdo

en: Post content / product description
pt: Conteúdo de artigo/descrição de produto

en: Noindex in admin bar
pt: "Noindex" na barra de administração

en: SEO in admin bar
pt: SEO na barra de administração

en: Cookie bar width
pt: Largura da barra de cookies

en: User consent cookie expiration date
pt: Data de expiração do cookie de consentimento do utilizador

en: Set the category that gets used in the %category% permalink and in our breadcrumbs if you have multiple categories.
pt: Defina a categoria utilizada na ligação permenente %category% e nas nossas breadcrumbs, caso tenha múltiplas categorias.

en: <p class="elementor-control-field-description">Enter a few keywords for analysis to help you write optimized content.</p><p class="elementor-control-field-description"><strong>Did you know?</strong> Writing content for your users is the most important thing! If it doesn‘t feel natural, your visitors will leave your site, Google will know it and your ranking will be affected.</p>
pt: <p class="elementor-control-field-description">Digite algumas palavras-chave para a análise ajudar na escrita de conteúdo optimizado.</p><p class="elementor-control-field-description"><strong>Sabia?</strong> Escrever conteúdo para os seus utilizadores é o mais importante! Se não parecer natural, os seus visitantes abandonarão o seu site, o Google perceberá isto e a sua classificação será afectada.</p>

en: <p class="elementor-control-field-description"><strong>Did you know?</strong> LinkedIn, Instagram and Pinterest use the same social metadata as Facebook. Twitter does the same if no Twitter cards tags are defined below.</p>
pt: <p class="elementor-control-field-description"><strong>Sabia?</strong> O LinkedIn, Instagram e Pinterest utilizam os mesmos metadados de redes sociais que o Facebook. O Twitter faz o mesmo caso não existam metadados de cartões do Twitter definidos abaixo.</p>

en: Do not display BuddyPress groups in search engine results <strong>(noindex)</strong>
pt: Não mostrar grupos do BuddyPress nos resultados dos motores de pesquisa <strong>(noindex)</strong>

en: BuddyPress groups
pt: Grupos BuddyPress

en: HTML error? Exclude XML and XSL from caching plugins!
pt: Erro de HTML? Exclua XML e XSL dos plugins de cache!

en: nofollow is off.
pt: "nofollow" está desligado.

en: nofollow is on!
pt: "nofollow" está ligado!

en: noindex is off.
pt: "noindex" está desligado.

note: translators: %s taxonomy name translators: %s custom post type name
en: SEO for "%s"
pt: SEO para "%s"

en: noindex is on!
pt: "noindex" está ligado!

en: Fix this compatibility issue to allow SEOPress generates the correct meta titles.
pt: Corrija este problema de compatibilidade para o SEOPress gerar os metadados de título correctos.

en: TagDiv Composer plugin doesn't use <strong>add_theme_support('title-tag');</strong>
pt: O plugin TagDiv Composer não utiliza <strong>add_theme_support('title-tag');</strong>

en: To avoid any SEO conflicts, please disable every SEO option from <strong>DIVI theme options page, SEO tab</strong>.
pt: Para evitar quaisquer conflitos de SEO, por favor desactive todas as opções de SEO da <strong>página de opções do tema DIVI, no separador de SEO</strong>.

en: We noticed that some SEO DIVI options are enabled!
pt: Reparámos que estão activadas algumas opções de SEO do DIVI!

en: This setting will be applied to images without any alt text only on frontend. This setting is retroactive. If you turn it off, alt texts that were previously empty will be empty again.
pt: Esta definição será aplicada a imagens sem texto alternativo apenas no site. Esta opção é retroactiva. Se a desactivar, os textos alternativos anteriormente em branco ficarão de novo em branco.

en: Use the target keywords if not alternative text set for the image
pt: Usar as palavras-chave caso não esteja definido nenhum texto alternativo para a imagem

en: Automatically set the image Alt text from target keywords
pt: Definir automaticamente o texto alternativo da imagem a partir das palavras-chave

en: Current month in digital format
pt: Mês actual em formato digital

en: SEO Content Analysis
pt: Análise de conteúdo SEO

en: SEO Redirection
pt: Redireccionamento de SEO

en: SEO Social
pt: SEO de redes sociais

en: Do not display a description in search results for this page (nosnippet)
pt: Não mostrar uma descrição nos resultados de pesquisa para esta página (nosnippet)

en: Do not display a "Cached" link in the Google search results (noarchive)
pt: Não mostrar uma ligação "Em cache" nos resultados de pesquisa do Google (noarchive)

en: Do not index images for this page (noimageindex)
pt: Não indexar imagens desta página (noimageindex)

en: Do not follow links for this page (nofollow)
pt: Não seguir ligações desta página (nofollow)

en: Do not display this page in search engine results / XML - HTML sitemaps (noindex)
pt: Não mostrar esta página nos resultados dos motores de pesquisa nem nos Sitemaps XML - HTML (noindex)

en: SEO Advanced
pt: SEO avançado

en: Meta Description
pt: Descrição

en: SEO Title / Description
pt: Título/Descrição de SEO

en: By
pt: Por

en: You must disable "Meta tag robots" option from Enfold settings (SEO Support tab) to avoid any SEO issues.
pt: Desactive a opção "Meta tag robots" das opções do Enfold (separador SEO Support) para evitar problemas de SEO.

en: Enfold theme is not correctly setup for SEO!
pt: O tema Enfold não está bem configurado para SEO!

en: Primary category
pt: Categoria principal

en: Last update
pt: Última actualização

en: To get the most accurate analysis, save your post first. We analyze all of your source code as a search engine would.
pt: Para obter uma análise precisa, guarde primeiro o seu conteúdo. A análise é feita a todo o seu código fonte tal como é feita pelos motores de pesquisa.

en: The Social Networks feature is disabled. Still seing informations from the Twitter Preview? You probably have social tags added by your theme or a plugin.
pt: A funcionalidade de redes sociais está desactivada. Ainda vê informações na pré-visualização do Twitter? Provavelmente tem elementos de redes sociais adicionados pelo seu tema ou por um plugin.

en: eg: https://example.com/category/my-category/page/2/
pt: p.ex.: https://exemplo.com/categoria/minha-categoria/pagina/2/

en: Add a "noindex" meta robots for all paginated archive pages
pt: Adicionar "noindex" a todas as páginas de arquivo com paginação

en: Works with <strong>Google Analytics</strong> and <strong>Matomo</strong>.
pt: Funciona com o <strong>Google Analytics</strong> e com o <strong>Matomo</strong>.

en: Limited to 1,000 posts per post type. You can change the order and sorting criteria below.
pt: Limitado a 1.000 conteúdos por tipo. Pode alterar a ordem e o critério de ordenação abaixo.

en: Exclude user roles from tracking (Google Analytics and Matomo)
pt: Excluir estes papéis de utilizador do rastreio (Google Analytics e Matomo)

en: noindex on paged archives
pt: "noindex" em arquivos paginados

en: This is your homepage. This check doesn't apply here because there is no slug.
pt: Esta é a sua página inicial. Esta verificação não é aplicável aqui porque não tem slug.

en: File URL is not valid.
pt: O URL do ficheiro é inválido.

en: Get suggestions from Google
pt: Obter sugestões do Google

en: Please choose a separator
pt: Por favor escolha um caracter separador

en: No custom post type to configure.
pt: Nenhum tipo de conteúdo personalizado para configurar.

en: Define custom og:image tag for post type archive pages
pt: Personalizar og:image de páginas de arquivo de tipos de conteúdo

en: To reduce the number pages search engines have to crawl to find all your articles, it is recommended displaying more posts per page. This should not be a problem for your users. Using mobile, we prefer to scroll down rather than clicking on next page links.
pt: Para reduzir o número de páginas que os motores de pesquisa têm de rastrear para encontrar todos os seus artigos, recomendamos mostrar mais artigos por página. Isto não deverá ser um problema para os seus utilizadores. Ao utilizar um dispositivo móvel, é preferível fazer scroll para baixo do que clicar em ligações para as páginas seguintes.

en: Enabling Download & Outlink tracking
pt: Activar rastreio de descarregamentos e ligações externas

en: Disables all first party cookies. Existing Matomo cookies for this website will be deleted on the next page view.
pt: Desactiva todos os cookies próprios. Os cookies existentes do Matomo para este site serão eliminados na visualização de página seguinte.

en: Tracking requests will not be sent if visitors do not wish to be tracked.
pt: Os pedidos de rastreio não serão enviados caso os visitantes não queiram ser rastreados.

en: Enable client side DoNotTrack detection
pt: Activar detecção de DoNotTrack do lado do cliente

en: The closer to 1 the better (with large card, 2 is better).
pt: Quanto mais próximo de 1 melhor (com cartão grande, 2 é melhor).

en: File type not supported by Twitter. Please choose another image.
pt: Tipo de ficheiro não suportado pelo Twitter. Por favor escolha outra imagem.

en: This is what your post will look like in Twitter. You have to publish your post to get the Twitter Preview.
pt: Isto é como o seu conteúdo será mostrado no Twitter. Tem de publicar o seu conteúdo para poder ver a pré-visualização do Twitter.

en: Twitter Preview
pt: Pré-visualização do Twitter

en: The closer to 1.91 the better.
pt: Quanto mais próximo de 1.91 melhor.

en: Your image ratio is:
pt: As proporções da sua imagem são:

en: File error. Please choose another image.
pt: Erro de ficheiro. Por favor escolha outra imagem.

en: File type not supported by Facebook. Please choose another image.
pt: Tipo de ficheiro não suportado pelo Facebook. Por favor escolha outra imagem.

en: If someone visits the 'About' page on blog.example.com it will be recorded as 'blog / About'. This is the easiest way to get an overview of your traffic by sub-domain.
pt: Se alguém visitar a página "Sobre" em "blog.exemplo.com" será registado como "blog/Sobre". Isto é a forma mais fácil de ter uma visão geral do seu tráfego por subdomínio.

en: Prepend the site domain to the page title when tracking
pt: Adicionar domínio do site antes do título da página ao ser rastreada

en: If one visitor visits x.example.com and y.example.com, they will be counted as a unique visitor.
pt: Quem visitar "x.exemplo.com" e "y.exemplo.com" contará como uma única visita.

en: Tracking one domain and its subdomains in the same website
pt: Rastrear um domínio e os respectivos subdomínios no mesmo site

en: To find your site ID, go to your <strong>Matomo Cloud account, Websites, Manage page</strong>. Look at "Site ID" on the right part.
pt: Para descobrir o ID do seu site, vá à sua <strong>conta Matomo Cloud, Websites, página Manage</strong>. Procure por "Site ID" do lado direito.

en: Matomo Site ID
pt: ID do site Matomo

en: Enter your site ID here
pt: Insira aqui o ID do seu site

en: Your <strong>Custom Dimensions</strong> will also work with Matomo tracking code.
pt: As <strong>dimensões personalizadas</strong> também funcionam com o código de rastreio do Matomo.

en: Download & Outlink tracking
pt: Rastreio de descarregamentos e de ligações externas

en: Disable all tracking cookies
pt: Desactivar todos os cookies de rastreio

en: Enable DoNotTrack detection
pt: Activar detecção de DoNotTrack

en: Cross domain
pt: Domínios relacionados

en: Enables cross domain linking
pt: Activar ligação de domínios relacionados

en: Track users with JavaScript disabled
pt: Rastrear utilizadores com JavaScript desactivado

en: Prepend the site domain
pt: Prefixo do domínio do site

en: Track visitors across all subdomains
pt: Rastrear visitantes em todos os subdomínios

en: Enter your site ID
pt: Insira o ID do seu site

en: Enable Matomo tracking
pt: Activar rastreio do Matomo

en: Analytics tracking opt-in
pt: Confirmação de rastreio de dados analiticos

en: Analytics
pt: Dados analíticos

en: eg: http://linkedin.com/company/my-company-url/
pt: p.ex.: http://linkedin.com/company/minha-empresa/

en: eg: https://www.youtube.com/my-channel-url
pt: p.ex.: https://www.youtube.com/meu-canal

en: eg: https://www.instagram.com/my-page-url/
pt: p.ex.: https://www.instagram.com/url-minha-pagina/

en: eg: https://pinterest.com/my-page-url/
pt: p.ex.: https://pinterest.com/minha-pagina/

en: eg: @my_twitter_account
pt: p.ex.: @minha_conta_twitter

en: eg: https://facebook.com/my-page-url
pt: p.ex.: https://facebook.com/minha-pagina

en: eg: My Company Name
pt: p.ex.: Nome da minha empresa

en: Change the color of the cookie bar secondary button hover
pt: Altere a cor do botão secundário da barra de cookies ao passar com o rato

en: Change the color of the cookie bar secondary button
pt: Altere a cor do botão secundário da barra de cookies

en: Change the color of the cookie bar secondary button hover background
pt: Altere a cor de fundo do botão secundário da barra de cookies ao passar com o rato

en: Change the color of the cookie bar secondary button background
pt: Altere a cor de fundo do botão secundário da barra de cookies

en: Change the color of the cookie bar button hover
pt: Altere a cor do botão da barra de cookies ao passar com o rato

en: Change the color of the cookie bar button
pt: Altere a cor do botão da barra de cookies

en: Change the color of the cookie bar button hover background
pt: Altere a cor de fundo do botão da barra de cookies ao passar com o rato

en: Change the color of the cookie bar button background
pt: Altere a cor de fundo do botão da barra de cookies

en: Change the color of the cookie bar link
pt: Altere a cor da ligação da barra de cookies

en: Change the color of the cookie bar text
pt: Altere a cor do texto da barra de cookies

en: Change the color of the cookie bar background
pt: Altere a cor de fundo da barra de cookies

en: This XML Sitemap contains %s URL(s).
pt: Este sitemap XML contém %s URL.

en: This XML Sitemap Index file contains %s sitemaps.
pt: Este ficheiro de índice do sitemap XML contém %s sitemaps.

en: No custom meta description is set for this post. If the global meta description suits you, you can ignore this recommendation.
pt: Não foi definida nenhuma descrição para este conteúdo. Se os metadados globais forem suficientes, pode ignorar esta recomendação.

en: No custom title is set for this post. If the global meta title suits you, you can ignore this recommendation.
pt: Não foi definido nenhum título para este conteúdo. Se os metadados globais forem suficientes, pode ignorar esta recomendação.

en: By checking this option, you will add a meta robots tag with the value "nosnippet".
pt: Ao seleccionar esta opção, será adicionado um elemento de metadados para robôs com o valor "nosnippet".

en: "nosnippet" robots meta tag
pt: Elemento de metadados para robôs "nosnippet"

en: By checking this option, you will add a meta robots tag with the value "noarchive".
pt: Ao seleccionar esta opção, será adicionado um elemento de metadados para robôs com o valor "noarchive".

en: "noarchive" robots meta tag
pt: Elemento de metadados para robôs "noarchive"

en: By checking this option, you will add a meta robots tag with the value "noimageindex". <br> Note that your images can always be indexed if they are linked from other pages.
pt: Ao seleccionar esta opção, será adicionado um elemento de metadados para robôs com o valor "noimageindex". <br> Atenção que as suas imagens podem sempre ser indexadas caso sejam ligadas a partir de outras páginas.

en: "noimageindex" robots meta tag
pt: Elemento de metadados para robôs "noimageindex"

en: By checking this option, you will add a meta robots tag with the value "nofollow". <br>Search engines will not follow links from this URL.
pt: Ao seleccionar esta opção, será adicionado um elemento de metadados para robôs com o valor "nofollow". <br>Os motores de pesquisa não irão seguir as ligações deste URL.

en: "nofollow" robots meta tag
pt: Elemento de metadados para robôs "nofollow"

en: By checking this option, you will add a meta robots tag with the value "noindex". <br>Search engines will not index this URL in the search results.
pt: Ao seleccionar esta opção, será adicionado um elemento de metadados para robôs com o valor "noindex". <br>Os motores de pesquisa não irão indexar este URL nos resultados de pesquisas.

en: "noindex" robots meta tag
pt: Elemento de metadados para robôs "noindex"

en: Mobile Preview
pt: Pré-visualização em mobile

en: The Google preview is a simulation. <br>There is no reliable preview because it depends on the screen resolution, the device used, the expression sought, and Google. <br>There is not one snippet for one URL but several. <br>All the data in this overview comes directly from your source code. <br>This is what the crawlers will see.
pt: A pré-visualização do Google é uma simulação. <br>Não há uma pré-visualização fiável porque depende da resolução do ecrã, do dispositivo usado, da expressão pesquisada e do Google. <br>Não há um fragmento por URL, mas vários. <br>Todos os dados nesta visão geral têm origem no seu código fonte. <br>Isto é o que os robôs de rastreio irão ver.

en: Snippet Preview
pt: Pré-visualização do fragmento

en: A meta description tag should generally inform and interest users with a short, relevant summary of what a particular page is about. <br>They are like a pitch that convince the user that the page is exactly what they're looking for. <br>There's no limit on how long a meta description can be, but the search result snippets are truncated as needed, typically to fit the device width.
pt: Um elemento de metadados de descrição deverá geralmente informar e cativar os utilizadores com um resumo curto e relevante do conteúdo de uma página. <br>Serve para convencer o utilizador de que a página é exactamente o que procura. <br>Não há limite de tamanho para a descrição, mas a extensão dos fragmentos nos resultados de pesquisa é ajustada conforme necessário de acordo com o dispositivo. Por isso, podem ficar incompletos se forem demasiado extensos.

en: Titles are critical to give users a quick insight into the content of a result and why it’s relevant to their query. It's often the primary piece of information used to decide which result to click on, so it's important to use high-quality titles on your web pages.
pt: Os títulos são essenciais para contextualizar os utilizadores de forma rápida sobre o conteúdo do resultado, e porque é que é relevante para a sua pesquisa. É por norma a primeira informação usada para decidir em que resultado clicar. Por isso, é essencial utilizar títulos de qualidade nas suas páginas.

en: You don‘t see your code? Make sure to call <strong>wp_body_open();</strong> just after the opening body tag in your theme.
pt: Não vê o seu código? Certifique-se de chamar <strong>wp_body_open();</strong> imediatamente após a abertura do elemento 'body' no seu tema.

en: Information
pt: Informações

en: Wizard
pt: Assistente

en: A redirect is active for this URL. Turn it off to get the Google preview and content analysis.
pt: Está activo um redireccionamento para este URL. Desactive-o para obter a pré-visualização do Google e a análise do conteúdo.

en: Import posts and terms metadata from
pt: Importar metadados dos conteúdos e termos de

en: Select an option
pt: Seleccione uma opção

en: Do not display this post type archive in search engine results <strong>(noindex)</strong>
pt: Não mostrar o arquivo deste tipo de conteúdo nos resultados dos motores de pesquisa <strong>(noindex)</strong>

en: Do not display this single post type in search engine results <strong>(noindex)</strong>
pt: Não mostrar este tipo de conteúdo nos resultados dos motores de pesquisa <strong>(noindex)</strong>

en: Override every <strong>og:image</strong> tag with this default image (except if a custom og:image has already been set from the SEO metabox).
pt: Substituir todos os elementos <strong>og:image</strong> por esta imagem por omissão (excepto se já tiver personalizado a og:image na metabox de SEO).

en: Apply this image to all your og:image tag
pt: Aplicar esta imagem a todas os elementos og:image

en: Words
pt: Palavras

en: Score
pt: Pontuação

en: Display Content Analysis results column ("Good" or "Should be improved")
pt: Mostrar coluna de resultado da análise de conteúdo ("Bom" ou "Deve ser melhorado")

en: Show content analysis score column in post types
pt: Mostrar coluna de pontuação da análise de conteúdo nos tipos de conteúdo

en: Post thumbnail URL
pt: URL da imagem de destaque do conteúdo

en: Change the close button value
pt: Altere o valor do botão de fechar

en: default: X
pt: por omissão: X

en: How do I find my Facebook Page ID?
pt: Como posso encontrar o meu ID de página do Facebook?

en: Close button
pt: Botão de fechar

en: The PRO version of SEOPress allows you to easily manage your structured data (schemas), add a breadcrumb optimized for SEO and accessibility, improve SEO for WooCommerce, gain productivity with our import / export tool from a CSV of your metadata and so much more.
pt: A versão PRO do SEOPress permite-lhe facilmente gerir os seus dados estruturados (schemas), adicionar breadcrumbs adequadas para SEO e acessibilidade, melhorar o SEO do WooCommerce, melhorar a produtividade com a nossa ferramente de importação/exportação a partir de um CSV dos seus metadados, e muito mais.

en: Is your brand new site online? So reference it as quickly as possible on Google to get your first visitors via Google Search Console. Already the case? Click on the cross on the right to remove this alert.
pt: O seu novo site está online? Se sim, referencie-o o mais breve possível na Google Search Console para obter os seus primeiros visitantes. Já o tinha feito? Clique na cruz à direita para remover este alerta.

en: Local Business websites should have a My Business page to improve visibility in search results. Click on the cross on the right to delete this notification if you are not concerned.
pt: Os sites de negócios locais deverão ter uma página de Perfil de empresa para melhorar a visibilidade nos resultados de pesquisa. Clique na cruz à direita para eliminar esta notificação se isto não for uma preocupação.

en: XML Sitemaps are useful to facilitate the crawling of your content by search engine robots. Indirectly, this can benefit your ranking by reducing the crawl bugdet.
pt: Os sitemaps XML são úteis para facilitar o rastreio dos seus conteúdos pelos robôs dos motores de pesquisa. Indirectamente, isto pode beneficiar a sua classificação, reduzindo o custo do rastreio.

en: Enabling this option will create duplicate content for each article beyond x comments. This can have a disastrous effect by creating a large number of poor quality pages, and slowing the Google bot unnecessarily, so your ranking in search results.
pt: Ao activar esta opção irá criar conteúdo duplicado para cada artigo com mais de x comentários. Isto terá um efeito desastroso ao criar uma grande quantidade de páginas de má qualidade, baixando desnecessariamente a velocidade do bot do Google, bem como a sua classificação nos resultados de pesquisa.

en: Support the development and improvement of the plugin by taking 15 seconds of your time to leave us a user review on the official WordPress plugins repository. Thank you!
pt: Apoie o desenvolvimento e melhoria do nosso plugin, tire 15 segundos do seu tempo e deixe-nos uma avaliação no repositório oficial de plugins do WordPress. Obrigado!

en: Why is this important? Showing only the summary of each article significantly reduces the theft of your content by third party sites. Not to mention, the increase in your traffic, your advertising revenue, conversions...
pt: Porque é que isto é importante? Mostrar apenas o resumo de cada artigo reduz significativamente o roubo do seu conteúdo por terceitos. Além de que aumenta o seu tráfego, as suas receitas de publicidade, as conversões...

en: Your Site Title is used by WordPress, your theme and your plugins including SEOPress. It is an essential component in the generation of title tags, but not only. Enter one!
pt: O título do seu site é utilizado pelo WordPress, pelo seu tema e plugins, incluíndo o SEOPress. É um dos componentes essenciais na geração de etiquetas de título. Digite o seu título!

en: You have activated the blocking of the indexing of your site. If your site is under development, this is probably normal. Otherwise, check your settings. Delete this notification using the cross on the right if you are not concerned.
pt: Activou o bloqueio da indexação do seu site. Se o seu site estiver em desenvolvimento, isto é provavelmente normal. Caso contrário verifique as suas opções. Elemine esta notificação através da cruz à direita, caso não seja uma preocupação.

en: This PHP module, installed by default with PHP, is required by many plugins including SEOPress. Please contact your host as soon as possible to solve this.
pt: Este módulo de PHP, instalado por omissão com o PHP, é necessário para muitos plugins como o SEOPress. Por favor contacte o seu serviço de alojamento o mais breve possível para resolver isto.

en: Https is considered by Google as a positive signal for the ranking of your site. It also reassures your visitors for data security, and improves trust.
pt: O HTTPS é considerado pelo Google como um sinal positivo na classificação do seu site. Também garante a segurança dos dados aos seus visitantes e melhora a confiança.

en: Do you want to migrate all your metadata to SEOPress? Do not use multiple SEO plugins at once to avoid conflicts!
pt: Gostaria de migrar todos os seus metadados para o SEOPress? Para evitar erros, não utilize múltiplos plugins de SEO em simultâneo!

note: translators: %s name of a SEO plugin (eg: Yoast SEO) translators: %s name of a WP plugin (eg: IndexNow)
en: We noticed that you use <strong>%s</strong> plugin.
pt: Reparámos que utiliza o plugin <strong>%s</strong>.

en: This error indicates that your theme uses a deprecated function to generate the title tag of your pages. SEOPress will not be able to generate your custom title tags if this error is not fixed.
pt: Este erro indica que o seu tema utiliza uma função obsoleta para gerar o elemento do título das suas páginas. O SEOPress não consegue gerar o seu título personalizado enquanto este erro não for corrigido.

en: The best way to quickly setup SEOPress on your site.
pt: A forma mais rápida de configuar o SEOPress no seu site.

en: Analysis in progress...
pt: Análise em curso...

en: Close
pt: Fechar

en: Expand
pt: Expandir

en: Good
pt: Bom

en: Should be improved
pt: Deve ser melhorado

en: <strong>Should be improved:</strong> red or orange dots <br> <strong>Good:</strong> yellow or green dots
pt: <strong>Deve ser melhorado:</strong> pontos a vermelho ou laranja <br> <strong>Bom:</strong> pontos a amarelo ou verde

en: This page doesn't have any outbound links.
pt: Esta página não tem nenhuma ligação externa.

en: We found %s outbound links in your page. Below, the list:
pt: Foram encontradas %s ligações externas na sua página. Consulte a lista abaixo:

en: Launch our installation wizard to quickly and easily configure the basic SEO settings for your site. Browse our video guides to go further. Can't find the answers to your questions? Open a ticket from your customer area. A happiness engineer will be happy to help you.
pt: Inicie o nosso assistente de instalação para configurar rápida e facilmente as opções básicas de SEO do seu site. Consulte os nossos guias em vídeo para ir mais além. Não consegue encontrar as respostas às suas perguntas? Abra um pedido de suporte a partir da sua área de cliente. Um dos nossos assistentes terá todo o prazer em ajudar.

en: Get started
pt: Começar

en: Welcome to SEOPress!
pt: Boas-vindas ao SEOPress!

en: How-to get started
pt: Como começar

en: Manage all your titles & metas for post types, taxonomies, archives...
pt: Gira todos os seus títulos e metadados para tipos de conteúdo, taxonomias, arquivos...

en: No data to migrate? Click "Next step" button!
pt: Sem dados para migrar? Clique no botão "Passo seguinte"!

en: The first step is to import your previous post and term metadata from other plugins to keep your SEO.
pt: O primeiro passo é importar os seus metadados de SEO de conteúdos e termos criados anteriormente com outros plugins.

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: No alternative text found for these images. Alt tags are important for both SEO and accessibility. Edit your images using the media library or your favorite page builder and fill in alternative text fields.
pt: Estas imagens não têm texto alternativo. Isto é importante para SEO e acessibilidade. Edite as suas imagens na biblioteca multimédia ou no seu construtor de páginas favorito e preencha os textos alternativos.

en: Writing content for your users is the most important thing! If it doesn‘t feel natural, your visitors will leave your site, Google will know it and your ranking will be affected.
pt: Escrever conteúdo para leitores reais é o mais importante! Se não soar natural, os visitantes abandonam o site. O Google vai perceber isto e a sua classificação será afectada.

en: We were unable to calculate the density of your keywords. You probably haven‘t added any content or your target keywords were not find in your post content.
pt: Não foi possível calcular a densidade das suas palavras-chave. Provavelmente não adicionou nenhum conteúdo ou as suas palavras-chave não foram encontradas no seu conteúdo.

en: No content? Add a few more paragraphs!
pt: Sem conteúdo? Adicione mais alguns parágrafos!

en: The last modified date of this article is less than 1 year. Cool!
pt: A data da última modificação deste artigo é inferior a 1 ano. Muito bem!

en: No schemas found in the source code of this page.
pt: Nenhum item de dados estruturados encontrado no código fonte desta página.

en: Alternative texts of images
pt: Textos alternativos de imagens

en: Meta robots
pt: Metadados para robôs

en: Social meta tags
pt: Elementos de metadados de redes sociais

en: Headings
pt: Títulos

en: Last modified date
pt: Data da última modificação

en: duplicated schema - x
pt: schema duplicado - x

en: We found these schemas in the source code of this page:
pt: Foram encontrados estes dados estruturados no código fonte desta página:

en: Structured data types
pt: Tipos de dados estruturados

en: Search engines love fresh content. Update regularly your articles without entirely rewriting your content and give them a boost in search rankings. SEOPress takes care of the technical part.
pt: Os motores de pesquisa privilegiam conteúdo novo. Actualize regularmente os seus conteúdos sem necessidade de os reescrever por completo e veja a sua classificação melhorar nos motores de pesquisa. O SEOPress trata da parte técnica.

en: This post is a little old!
pt: Este artigo já é um pouco antigo!

en: By
pt: Por

en: The Social Networks feature is disabled. Still seing informations from the FB Preview? You probably have social tags added by your theme or a plugin.
pt: A funcionalidade de redes sociais está desactivada. Ainda vê informações na pré-visualização do Facebook? Provavelmente tem elementos de redes sociais adicionados pelo seu tema ou por um plugin.

en: This is what your post will look like in Facebook. You have to publish your post to get the Facebook Preview.
pt: Isto é como o seu conteúdo será mostrado no Facebook. Tem de publicar o seu conteúdo para poder ver a pré-visualização do Facebook.

en: Facebook Preview
pt: Pré-visualização do Facebook

en: Top
pt: Em cima

en: Bottom (default)
pt: Em baixo (por omissão)

en: Manage user consent for GDPR and customize your cookie bar easily.
pt: Gira facilmente os consentimentos dos utilizadores para conformidade com o RGPD e personalize a sua barra de cookies.

en: Link your Google Analytics to your website. The tracking code will be automatically added to your site.
pt: Ligue o Google Analytics ao seu site. O código de rastreio será automaticamente adicionado.

en: Cookie bar position
pt: Posição da barra de cookies

en: Cookie bar / GDPR
pt: Barra de cookies/RGPD

en: Your Twitter Image is missing!
pt: A imagem do Twitter está em falta!

en: We found %d twitter:image in your content.
pt: Foram encontrados %d elementos twitter:image no seu conteúdo.

en: Twitter Image
pt: Imagem do Twitter

en: Your Twitter Description is missing!
pt: A descrição do Twitter está em falta!

en: We found a Twitter Description tag in your source code.
pt: Foi encontrado um elemento de descrição do Twitter no seu código fonte.

en: You should not use more than one twitter:description in your post content to avoid conflicts when sharing on social networks. Twitter will take the last twitter:description tag from your source code. Below, the list:
pt: Não deve usar mais do que um elemento twitter:description no seu conteúdo para evitar conflitos ao partilhar nas redes sociais. O Twitter utiliza o último elemento twitter:description do seu código fonte. Consulte a lista abaixo:

en: We found %d twitter:description in your content.
pt: Foram encontrados %d elementos twitter:description no seu conteúdo.

en: Twitter Description
pt: Descrição do Twitter

en: Your Twitter Title is missing!
pt: O título do Twitter está em falta!

en: We found a Twitter Title tag in your source code.
pt: Foi encontrado um elemento de título do Twitter no seu código fonte.

en: You should not use more than one twitter:title in your post content to avoid conflicts when sharing on social networks. Twitter will take the last twitter:title tag from your source code. Below, the list:
pt: Não deve usar mais do que um elemento twitter:title no seu conteúdo para evitar conflitos ao partilhar nas redes sociais. O Twitter utiliza o último elemento twitter:title do seu código fonte. Consulte a lista abaixo:

en: We found %d twitter:title in your content.
pt: Foram encontrados %d elementos twitter:title no seu conteúdo.

en: Your Open Graph Site Name is missing!
pt: O nome do site Open Graph está em falta!

en: We found an Open Graph Site Name tag in your source code.
pt: Foi encontrado um elemento Open Graph de nome do site no seu código fonte.

en: You should not use more than one og:site_name in your post content to avoid conflicts when sharing on social networks. Facebook will take the last og:site_name tag from your source code. Below, the list:
pt: Não deve usar mais do que um elemento og:site_name no seu conteúdo para evitar conflitos ao partilhar nas redes sociais. O Facebook utiliza o último elemento og:site_name do seu código fonte. Consulte a lista abaixo:

en: We found %d og:site_name in your content.
pt: Foram encontrados %d elementos og:site_name no seu conteúdo.

en: Open Graph Site Name
pt: Nome do site Open Graph

en: Your Open Graph URL is missing!
pt: O URL Open Graph está em falta!

en: We found an Open Graph URL tag in your source code.
pt: Foi encontrado um elemento Open Graph de URL no seu código fonte.

en: You should not use more than one og:url in your post content to avoid conflicts when sharing on social networks. Facebook will take the last og:url tag from your source code. Below, the list:
pt: Não deve usar mais do que um elemento og:url no seu conteúdo para evitar conflitos ao partilhar nas redes sociais. O Facebook utiliza o último elemento og:url do seu código fonte. Consulte a lista abaixo:

en: We found %d og:url in your content.
pt: Foram encontrados %d elementos og:url no seu conteúdo.

en: Open Graph URL
pt: URL Open Graph

en: Your Open Graph Image is missing!
pt: A imagem Open Graph está em falta!

en: We found %d og:image in your content.
pt: Foram encontrados %d elementos og:image no seu conteúdo.

en: Open Graph Image
pt: Imagem Open Graph

en: Your Open Graph Description is missing!
pt: A descrição Open Graph está em falta!

en: We found an Open Graph Description tag in your source code.
pt: Foi encontrado um elemento Open Graph de descrição no seu código fonte.

en: You should not use more than one og:description in your post content to avoid conflicts when sharing on social networks. Facebook will take the last og:description tag from your source code. Below, the list:
pt: Não deve usar mais do que um elemento og:description no seu conteúdo para evitar conflitos ao partilhar nas redes sociais. O Facebook utiliza o último elemento og:description do seu código fonte. Consulte a lista abaixo:

en: We found %d og:description in your content.
pt: Foram encontrados %d elementos og:description no seu conteúdo.

en: Open Graph Description
pt: Descrição Open Graph

en: Your Open Graph Title is missing!
pt: O título Open Graph está em falta!

en: We found an Open Graph Title tag in your source code.
pt: Foi encontrado um elemento Open Graph de título no seu código fonte.

en: You should not use more than one og:title in your post content to avoid conflicts when sharing on social networks. Facebook will take the last og:title tag from your source code. Below, the list:
pt: Não deve usar mais do que um elemento og:title no seu conteúdo para evitar conflitos ao partilhar nas redes sociais. O Facebook utiliza o último elemento og:title do seu código fonte. Consulte a lista abaixo:

en: We found %d og:title in your content.
pt: Foram encontrados %d elementos og:title no seu conteúdo.

en: Open Graph Title
pt: Título Open Graph

en: We recommend Image SEO plugin to optimize your image ALT texts and names for Search Engines using AI and Machine Learning. Starting from just €4.99.
pt: Recomendamos a utilização do plugin Image SEO para optimizar os textos alternativos e nomes das suas imagens para os motores de pesquisa, através de inteligência artificial e "machine learning". Desde 4,99€.

en: Remove website field from comment form to reduce spam
pt: Remover campo de site dos comentários para reduzir spam

en: Remove comment author URL in comments if the website is filled from profile page
pt: Remover URL dos autores dos comentários se o site for preenchido a partir da página de perfil

en: Remove hentry post class to prevent Google from seeing this as structured data (schema)
pt: Remover classe de conteúdo "hentry" para evitar que o Google veja isto como dados estruturados (schema)

en: Remove website field in comment form
pt: Remover campo de site do formulário de comentários

en: Remove author URL
pt: Remover URL do autor

en: Remove hentry post class
pt: Remover classe de conteúdo hentry

en: PHP module "DOM" is missing on your server.
pt: Módulo de PHP "DOM" em falta no seu servidor.

en: You should add one of your target keyword in your permalink.
pt: Deve adicionar uma das suas palavras-chave na sua ligação permanente.

en: Cool, one of your target keyword is used in your permalink.
pt: Muito bem, uma das suas palavras-chave é usada na sua ligação permanente.

en: Keywords in permalink
pt: Palavras-chave na ligação permanente

note: translators: %d current page (eg: 2) %2$d total number of pages (eg: 30)
en: Page %d of %2$d
pt: Página %d de %2$d

en: This code will be added just after the closing body tag of your page.
pt: Este código será adicionado imediatamente após o fecho do elemento "body" da sua página.

en: Click to display any SEO metaboxes for this taxonomy
pt: Clique para mostrar quaisquer metaboxes de SEO para esta taxonomia

en: Click to hide any SEO metaboxes for this taxonomy
pt: Clique para esconder quaisquer metaboxes de SEO para esta taxonomia

en: Click to display any SEO metaboxes / columns for this post type
pt: Clique para mostrar quaisquer metaboxes/colunas de SEO para este tipo de conteúdo

en: Click to hide any SEO metaboxes / columns for this post type
pt: Clique para esconder quaisquer metaboxes/colunas de SEO para este tipo de conteúdo

en: [BODY (FOOTER)] Add an additional tracking code (like Google Tag Manager...)
pt: [BODY (FOOTER)] Adicionar um código adicional de rastreio (como o Google Tag Manager...)

en: Configuration Wizard
pt: Assistente de configuração

en: Docs
pt: Documentação

en: Export completed!
pt: Exportação concluída!

en: Make sure to enable author archive from SEO, titles and metas, archives tab.</a>
pt: Certifique-se de que activou o arquivo por autores em SEO, Títulos e metadados, no separador Arquivo.</a>

en: Enable Author Sitemap
pt: Activar sitemap de autores

en: Upgrade now!
pt: Actualize agora!

en: Take your SEO to the next level with SEOPress PRO!
pt: Aumente o nível do seu SEO com o SEOPress PRO!

en: Migration completed!
pt: Migração concluída!

en: This code will be added just after the opening body tag of your page.
pt: Este código será adicionado imediatamente após a abertura do elemento "body" da sua página.

en: Additional tracking code field added to body
pt: O campo de código adicional de rastreio foi adicionado ao elemento "body"

en: Paste your tracking code here like Google Tag Manager (body)
pt: Cole aqui códigos de rastreio como o do Google Tag Manager (body).

en: Prevents Google to display a sitelinks searchbox in search results. Enable this option will remove the "Website" schema from your source code.
pt: Impede o Google de mostrar uma caixa de pesqusa do site nos resultados de pesquisa. Activar esta opção remove os dados estruturados de "Website" do seu código fonte.

en: Display post thumbnail in Google Custom Search results?
pt: Mostrar imagem de destaque nos resultados de Pesquisa Programável do Google?

en: Outbound Links
pt: Ligações externas

en: Learn more about <a href="https://www.youtube.com/watch?v=Rk4qgQdp2UA" target="_blank">keywords stuffing</a>.
pt: Saiba mais sobre o <a href="https://www.youtube.com/watch?v=Rk4qgQdp2UA" target="_blank">excesso de palavras-chave</a>.

en: %s was found %d times in your content, a keyword density of %s%%
pt: Foi encontrado %s, %d vezes no seu conteúdo, uma densidade de palavras-chave de %s%%

en: Keywords density
pt: Densidade de palavras-chave

en: Words counter is not a direct ranking factor. But, your content must be as qualitative as possible, with relevant and unique information. To fulfill these conditions, your article requires a minimum of paragraphs, so words.
pt: O contador de palavras não é directamente um factor de classificação. No entanto o seu conteúdo deverá ser de qualidade, com informação relevante e única. Para satisfazer estas condições, o seu artigo requer um mínimo de parágrafos e, consequentemente, de palavras.

en: For which taxonomy archives, should indexing be disabled?
pt: Para que arquivo de taxonomia desactivar a indexação?

en: For which post type archives, should indexing be disabled?
pt: Para que arquivo de tipo de conteúdo desactivar a indexação?

en: For which single post types, should indexing be disabled?
pt: Para que tipo de conteúdo desactivar a indexação?

en: To build title tags and knowledge graph for Google, you need to fill out the fields below to configure the general settings.
pt: Para criar os elementos de título e base de conhecimento para o Google, deve preencher os campos abaixo para configurar as opções gerais.

en: Exactly match all parameters
pt: Corresponder exactamente todos os parâmetros

en: Customize your title & meta description for homepage.
pt: Personalize o título e a descrição da sua página inicial.

en: [BODY] Add an additional tracking code (like Google Tag Manager...)
pt: [BODY] Adicionar um código adicional de rastreio (como o Google Tag Manager...)

en: has been successfully updated!
pt: foi actualizado com sucesso!

en: Enter your Google Ads conversion ID (eg: AW-123456789)
pt: Digite o seu ID de conversão do Google Ads (p.ex.: AW-123456789)

en: Enable Google Ads
pt: Activar Google Ads

en: Enter your new URL in absolute (eg: https://www.example.com/)
pt: Digite o seu novo URL completo (p.ex.: https://www.exemplo.com/)

en: Minimum size: 200x200px, ideal ratio 1.91:1, 8Mb max. (eg: 1640x856px or 3280x1712px for retina screens)
pt: Tamanho mínimo: 200x200px, proporção ideal 1.91:1, 8Mb máx. (p.ex.: 1640x856px ou 3280x1712px para ecrãs Retina)

en: A canonical URL is the URL of the page that Google thinks is most representative from a set of duplicate pages on your site. <br>For example, if you have URLs for the same page (for example: example.com?dress=1234 and example.com/dresses/1234), Google chooses one as canonical. <br>Note that the pages do not need to be absolutely identical; minor changes in sorting or filtering of list pages do not make the page unique (for example, sorting by price or filtering by item color). The canonical can be in a different domain than a duplicate.
pt: Um URL canónico é o URL da página que o Google considera mais representativa de um conjunto de páginas duplicadas do seu site. <br>Por exemplo, se tiver vários URL para a mesma página (p.ex.: exemplo.com?produto=1234 e exemplo.com/produtos/1234), o Google escolhe um como canónico. <br>Atenção que as páginas não têm de ser absolutamente idênticas, pequenas diferenças na ordenação ou filtragem da lista de páginas não tornam a página única (p.ex.: ordenar por preço ou filtrar por cor). O canónico pode pertencer a um domínio diferente do duplicado.

en: Category / term description
pt: Descrição da categoria/termo

en:  / 940 pixels -
pt: /940 píxeis -

en:  / 568 pixels -
pt: /568 píxeis -

en: Reset
pt: Repor

en: Configuration wizard
pt: Assistente de configuração

en: The previous option must be checked to use this.
pt: A opção anterior tem se estar seleccionada para utilizar esta.

en: Display and automatically accept the user‘s consent on page load (not fully GDPR)
pt: Mostrar e automaticamente aceitar o consentimento do utilizador ao carregar a página (não conforme RGPD)

en: Start the wizard
pt: Iniciar o assistente

en: Configure SEOPress in a few minutes with our installation wizard
pt: Configure o SEOPress em poucos minutos com o nosso assistente de instalação

en: Review Settings
pt: Rever opções

en: Visit Dashboard
pt: Visitar o painel

en: You can also:
pt: Também pode:

en: Configure your XML sitemaps
pt: Configure os seus sitemaps XML

en: Build custom XML sitemaps to improve Google's crawling of your site.
pt: Crie sitemaps XML personalizados para melhorar o rastreio do Google do seu site.

en: Create your XML sitemaps
pt: Crie os seus sitemaps XML

en: Your site is now ready for search engines!
pt: O seu site está pronto para os motores de pesquisa!

en: Shorten your URLs by removing %s and improve your SEO.
pt: Encurte os seus URL ao remover %s e melhore o seu SEO.

en: By default, SEOPress redirects your Attachment pages to the parent post. Optimize this by redirecting the user directly to the URL of the media file.
pt: Por omissão, o SEOPress redirecciona as suas páginas de anexo para o conteúdo superior. Optimize isto através de redireccionar o utilizador directamente para o URL do ficheiro multimédia.

en: You only have one author on your site? Check this option to avoid duplicate content.
pt: Só tem um autor no seu site? Seleccione esta opção para evitar conteúdos duplicados.

en: Facebook page URL
pt: URL da página do Facebook

en: eg: https://www.example.com/logo.png
pt: p.ex.: https://www.exemplo.com/logotipo.png

en: Choose a knowledge type
pt: Escolha um tipo de conhecimento

en: eg: My super website
pt: p.ex.: O meu super site

en: eg: |
pt: p.ex.: |

en: Next step
pt: Passo seguinte

en: The following wizard will help you configure %s and get you started quickly.
pt: O assistente irá ajudar a configurar o %s para começar a utilizá-lo rapidamente.

en: Skip this step
pt: Ignorar este passo

en: Not right now
pt: Agora não

en: Ready!
pt: Concluído!

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Indexing
pt: Indexação

en: Your site
pt: O seu site

en: <strong>nositelinkssearchbox</strong> is off. Google will probably display a sitelinks searchbox in search results.
pt: <strong>nositelinkssearchbox</strong> está desligado. O Google provavelmente irá mostrar uma caixa de pesquisa do site nos resultados de pesquisa.

en: <strong>nositelinkssearchbox</strong> is on! Google will not display a sitelinks searchbox in search results.
pt: <strong>nositelinkssearchbox</strong> está ligado! O Google não irá mostrar uma caixa de pesquisa do site nos resultados de pesquisa.

en: Global Twitter:image set in SEO > Social > Twitter Card
pt: Imagem global do Twitter definida em SEO > Redes sociais > Cartão do Twitter

en: Custom Twitter image from SEO metabox
pt: Imagem personalizada do Twitter na metabox de SEO

en: We generate the <strong>twitter:image</strong> meta in this order:
pt: Os metadados <strong>twitter:image</strong> são gerados na seguinte ordem:

en: Global OG Image set in SEO > Social > Open Graph
pt: Imagem global de OG definida em SEO > Redes sociais > Open Graph

en: Custom OG Image from SEO metabox
pt: Imagem personalizada de OG na metabox de SEO

en: We generate the <strong>og:image</strong> meta in this order:
pt: Os metadados <strong>og:image</strong> são gerados na seguinte ordem:

en: Single SKU product
pt: REF do produto

en: First image of your post content
pt: Primeira imagem do seu conteúdo

en: This code will be added in the head section of your page.
pt: Este código será adicionado na secção 'head' da sua página.

en: Additional tracking code field
pt: Campo de código adicional de rastreio

en: [HEAD] Add an additional tracking code (like Facebook Pixel, Hotjar...)
pt: [HEAD] Adicionar um código adicional de rastreio (como o Facebook Pixel, Hotjar...)

en: Import plugin settings
pt: Importar opções do plugin

en: Export plugin settings
pt: Exportar opções do plugin

en: Schemas
pt: Dados estruturados

en: If this option is checked, it will take precedence over the redirection of attachments to the post's parent.
pt: Se seleccionar esta opção, terá precedência sobre o redireccionamento de anexos para o conteúdo superior.

en: Redirect attachment pages to their file URL (https://www.example.com/my-image-file.jpg)
pt: Redireccionar páginas de anexo para o seu URL do ficheiro (https://www.exemplo.com/a-minha-imagem.jpg)

en: Google Optimize offers A/B testing, website testing & personalization tools.
pt: O Google Optimize oferece variantes A/B, testes do site e ferramentas de personalização.

en: Enter your Google Optimize container ID
pt: Digite o ID do seu contentor do Google Optimize

en: Automatically set the image Description
pt: Definir automaticamente a descrição da imagem

en: Automatically set the image Caption
pt: Definir automaticamente a legenda da imagem

en: Automatically set the image Alt text
pt: Definir automaticamente o texto alternativo da imagem

en: Automatically set the image Title
pt: Definir automaticamente o título da imagem

en: Redirect attachment pages to their file URL
pt: Redireccionar páginas de anexo para o seu URL de ficheiro

en: Enable Google Optimize
pt: Activar o Google Optimize

en: Exclude all parameters and pass them to the redirection
pt: Excluir todos os parâmetros e passá-los para o redireccionamento

en: Exclude all parameters
pt: Excluir todos os parâmetros

en: Query parameters
pt: Parâmetros de consulta

note: Description of the plugin
en: One of the best SEO plugins for WordPress.
pt: Um dos melhores plugins de SEO para WordPress.

en: URL rewriting is NOT enabled on your site. Select a permalink structure that is optimized for SEO (NOT Plain).
pt: NÃO está activada no seu site a reescrita de URL. Seleccione uma estrutura de ligações permanentes optimizada para SEO (NÃO genérica).

en: Do NOT change your permalink structure on a production site. Changing URLs can severely damage your SEO.
pt: NÃO altere a sua estrutura de ligações permanentes num site em produção. Alterar os URL pode prejudicar muito o seu SEO.

en: WARNING
pt: AVISO

en: <strong>WARNING:</strong> Migration will delete / update all <strong>%1$s posts and terms metadata</strong>. Some dynamic variables will not be interpreted. We do <strong>NOT delete any %2$s data</strong>.
pt: <strong>AVISO:</strong> A migração irá eliminar/actualizar todos os <strong>metadados de conteúdos e termos de %1$s</strong>. Algumas variáveis dinâmicas não serão interpretadas. Nós <strong>NÃO eliminamos quaisquer dados de %2$s</strong>.

en: We found no meta robots on this page. It means, your page is index,follow. Search engines will index it, and follow links.
pt: Não foi encontrado nenhum elemento de metadados para robôs nesta página. Isto significa que a sua página está marcada como "index", "follow". Os motores de pesquisa irão indexá-la e seguir as suas ligações.

en: We found %s meta robots in your page. There is probably something wrong with your theme!
pt: Foram encontrados %s metadados para robôs nesta página. Provavelmente há algum problema no seu tema!

en: You should not use more than one H1 heading in your post content. The rule is simple: only one H1 for each web page. It is better for both SEO and accessibility. Below, the list:
pt: Não deve usar mais do que um título H1 no seu conteúdo. Esta regra é simples: apenas um H1 por página. É melhor para SEO e acessibilidade. Consulte a lista abaixo:

en: Target keywords were found in Heading 1 (H1).
pt: Foram encontradas palavras-chave no seu Título 1 (H1).

en: Select a primary category
pt: Seleccione uma categoria principal

en: Single product price taxes excluded
pt: Preço do produto sem impostos

en: Single product price
pt: Preço do produto

en: Do not display this page in search engine results / XML - HTML sitemaps <strong>(noindex)</strong>
pt: Não mostrar esta página nos resultados dos motores de pesquisa nem nos Sitemaps XML - HTML <strong>(noindex)</strong>

en: Remove the advice if None schema selected
pt: Remover o conselho caso não seleccione nenhum dado estruturado

en: Enter your domains: seopress.org,sub.seopress.org,sub2.seopress.org
pt: Digite os seus domínios: seopress.org,sub.seopress.org,sub2.seopress.org

en: You should never include <strong>attachment</strong> post type in your sitemap. Be careful if you checked this.
pt: Nunca deve incluir o tipo de conteúdo <strong>anexo</strong> no seu sitemap. Tenha cuidado se seleccionar isto.

en: Hide advice in Structured Data Types metabox
pt: Esconder conselho na metabox dos tipos de dados estruturados

en: Menu order
pt: Ordem do menu

en: Exclude some Posts, Pages, Custom Post Types or Terms IDs
pt: Excluir alguns ID de artigos, de páginas, de tipos de conteúdo personalizados ou de termos

en: By visiting our site, you agree to our privacy policy regarding cookies, tracking statistics, etc.&nbsp;<a href="[seopress_privacy_page]">Read more</a>
pt: Ao visitar o nosso site, concorda com a nossa política de privacidade relativamente aos cookies, estatísticas de rastreio, etc.&nbsp;<a href="[seopress_privacy_page]">Leia mais</a>

en: Shortcode allowed to get the privacy page set in WordPress settings: [seopress_privacy_page]
pt: Shortcode permitido para obter a página de privacidade definida nas opções do WordPress: [seopress_privacy_page]

en: JPG, PNG, WebP and GIF allowed.
pt: JPG, PNG, WebP e GIF permitidos.

en: Do not display search archives in search engine results <strong>(noindex)</strong>
pt: Não mostrar pesquisa do arquivo nos resultados dos motores de pesquisa <strong>(noindex)</strong>

en: Do not display date archives in search engine results <strong>(noindex)</strong>
pt: Não mostrar arquivo por data nos resultados dos motores de pesquisa <strong>(noindex)</strong>

en: Remove ?replytocom link to avoid duplicate content
pt: Remover ligação ?replytocom para evitar conteúdo duplicado

en: Do not display author archives in search engine results <strong>(noindex)</strong>
pt: Não mostrar arquivo por autor nos resultados dos motores de pesquisa <strong>(noindex)</strong>

en: None (will disable this feature)
pt: Nenhum (desactivará esta funcionalidade)

en: Images in XML sitemaps are visible only from the source code.
pt: As imagens nos sitemaps XML são visíveis apenas a partir do código fonte.

en: Use this separator with %%sep%% in your title and meta description.
pt: Utilize este separador com %%sep%% no seu título e descrição.

en: Enter your separator, eg: "-"
pt: Insira o caracter separador, por exemplo: "-"

en: Separator
pt: Separador

en: Do not display this taxonomy archive in search engine results <strong>(noindex)</strong>
pt: Não mostrar esta taxonomia nos resultados dos motores de pesquisa <strong>(noindex)</strong>

en: Remove Genesis SEO link in WP Admin Menu
pt: Remover ligação do SEO do Genesis no menu de administração do WP

en: The Facebook app ID of the site's app. In order to use Facebook Insights you must add the app ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the app ID in your App Dashboard. <a class="seopress-help" href="https://developers.facebook.com/apps/redirect/dashboard" target="_blank">More info here</a> <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span>
pt: O ID da aplicação do Facebook da aplicação do site. Para usar os Facebook Insights tem de adicionar o ID da aplicação da sua página. Os Insights permitem-lhe ver análises do tráfego do seu site a partir do Facebook. Descubra o ID da sua aplicação no painel respectivo. <a class="seopress-help" href="https://developers.facebook.com/apps/redirect/dashboard" target="_blank">Mais informações aqui</a> <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span>

en: The ID (or comma-separated list for properties that can accept multiple IDs) of an app, person using the app, or Page Graph API object.
pt: O ID (ou lista separada por vírgulas em propriedades que incluam múltiplos ID) de uma aplicação, pessoa utilizadora da aplicação, ou objecto página da Graph API.

en: One or more Facebook Page IDs that are associated with a URL in order to enable link editing and instant article publishing.
pt: Um ou mais ID de páginas do Facebook que estejam associados a um URL, para ligar as edições e a publicação instantânea de artigos.

en: Post ID
pt: ID do conteúdo

en: Modified date
pt: Data de modificação

en: Default (date)
pt: Por omissão (data)

en: ASC (ascending order from lowest to highest values (1, 2, 3; a, b, c))
pt: ASC (ordem ascendente do valor mais baixo para o mais alto (1, 2, 3; a, b, c))

en: DESC (descending order from highest to lowest values (3, 2, 1; c, b, a))
pt: DESC (ordem descendente do valor mais alto para o mais baixo (3, 2, 1; c, b, a))

en: Do not follow links for this post type archive <strong>(nofollow)</strong>
pt: Não seguir ligações no arquivo deste tipo de conteúdo <strong>(nofollow)</strong>

en: Do not display this post type archive in search engine results <strong>(noindex)</strong>
pt: Não mostrar o arquivo deste tipo de conteúdo nos resultados dos motores de pesquisa <strong>(noindex)</strong>

en: Do not follow links for this taxonomy archive <strong>(nofollow)</strong>
pt: Não seguir ligações desta taxonomia <strong>(nofollow)</strong>

en: Do not display this taxonomy archive in search engine results <strong>(noindex)</strong>
pt: Não mostrar esta taxonomia nos resultados dos motores de pesquisa <strong>(noindex)</strong>

en: Do not follow links for this single post type <strong>(nofollow)</strong>
pt: Não seguir ligações deste tipo de conteúdo <strong>(nofollow)</strong>

en: Do not display this single post type in search engine results <strong>(noindex)</strong>
pt: Não mostrar este tipo de conteúdo nos resultados dos motores de pesquisa <strong>(noindex)</strong>

en: Hide Genesis SEO Settings link
pt: Esconder ligação das opções de SEO do Genesis

en: Order posts by
pt: Ordenar conteúdos por

en: Sort order
pt: Ordem

en: 451 Unavailable For Legal Reasons
pt: 451 Indisponível por razões legais

en: 410 Gone
pt: 410 Inexistente

en: 307 Moved Temporarily
pt: 307 Movido temporariamente

en: 302 Found / Moved Temporarily
pt: 302 Encontrado e movido temporariamente

en: Do not display a description in search results for this page <strong>(nosnippet)</strong>
pt: Não mostrar uma descrição nos resultados de pesquisa para esta página <strong>(nosnippet)</strong>

en: Do not display a "Cached" link in the Google search results <strong>(noarchive)</strong>
pt: Não mostrar uma ligação "Em cache" nos resultados de pesquisa do Google <strong>(noarchive)</strong>

en: Do not index images for this page <strong>(noimageindex)</strong>
pt: Não indexar imagens desta página <strong>(noimageindex)</strong>

en: Do not follow links for this page <strong>(nofollow)</strong>
pt: Não seguir ligações desta página <strong>(nofollow)</strong>

en: To get your Google snippet preview, publish your post!
pt: Para obter a sua pré-visualização do fragmento Google, publique o seu conteúdo!

en: Hook to filter user consent message - new window
pt: Hook para filtrar a mensagem de consentimento do utilizador - nova janela

en: See archive
pt: Ver arquivo

en: 404 error?
pt: Erro 404?

en: Blank sitemap?
pt: Sitemap em branco?

en: Hook to filter structured data types metabox call by post type - new window
pt: Hook para filtrar chamada da metabox de tipos de dados estruturados por tipo de conteúdo - nova janela

en: If your site is already verified in <strong>Bing Webmaster tools</strong>, you can leave this field empty.
pt: Se já verificou o seu site com as <strong>Bing Webmaster Tools</strong>, pode deixar este campo em branco.

en: If your site is already verified in <strong>Google Search Console</strong>, you can leave this field empty.
pt: Se já verificou o seu site com a <strong>Google Search Console</strong>, pode deixar este campo em branco.

en: Change the button value
pt: Altere o valor do botão

en: Hook to add custom tracking code with user consent - new window
pt: Hook para adicionar o código adicional de rastreio com consentimento do utilizador - nova janela

en: Learn more on Google official website.
pt: Saiba mais no site oficial da Google.

en: Hide Notifications Center
pt: Esconder central de notificações

en: Track downloads' clicks
pt: Rastrear cliques dos descarregamentos

en: Accept button for user tracking
pt: Botão de aceitar rastreio de utilização

en: By clicking Reset Notices, all notices in the notifications center will be set to their initial status.
pt: Ao clicar em Repor notificações, todos os itens do centro de notificações serão repostos para o seu estado inicial.

en: Twitter (Twitter card)
pt: Twitter (cartão do Twitter)

note: translators: %s: link to plugin settings page
en: You cannot uncheck a parameter? This is normal, and it‘s most likely defined in the <a href="%s">global settings of the plugin.</a>
pt: Não consegue desseleccionar este parâmetro? É normal, o mais provável é estar definido nas <a href="%s">opções globais do plugin</a>.

en: Post Excerpt
pt: Excerto do artigo

en: Enter a keyword, or a phrase, to find the top 10 Google suggestions instantly. This is useful if you want to work with the long tail technique.
pt: Digite uma palavra-chave ou uma frase para encontrar instantaneamente o top 10 de sugestões do Google. Isto é útil se quiser utilizar a técnica de frases-chave longas.

en: Google suggestions
pt: Sugestões do Google

en: Separate target keywords with commas. Do not use spaces after the commas, unless you want to include them
pt: Separe palavras-chave por vírgulas. Não use espaços depois das vírgulas, a não ser que os queira incluir

en: Rate us!
pt: Classifique-nos!

en: You like SEOPress? Please help us by rating us 5 stars!
pt: Gosta do SEOPress? Por favor ajude-nos e classifique-nos com 5 estrelas!

en: Add video
pt: Adicionar vídeo

en: Remove video
pt: Remover vídeo

en: Minimum size: 144x144px (300x157px with large card enabled), ideal ratio 1:1 (2:1 with large card), 5Mb max.
pt: Tamanho mínimo: 144x144px (300x157px com cartão grande activo), proporção ideal 1:1 (2:1 com cartão grande), 5Mb máx.

en: Video Sitemap
pt: Sitemap de vídeos

en: Get suggestions!
pt: Obter sugestões!

en: User roles excluded from tracking will not see the consent message.
pt: Papéis de utilizador excluídos do rastreio não verão a mensagem de consentimento.

en: Accept
pt: Aceitar

en: By visiting our site, you agree to our privacy policy regarding cookies, tracking statistics, etc.
pt: Ao visitar o nosso site, concorda com a nossa política de privacidade relativamente aos cookies, estatísticas de rastreio, etc.

en: HTML tags allowed: strong, em, br, a href / target
pt: Elementos HTML permitidos: strong, em, br, a href/target

en: This message will only appear if request user's consent is enabled.
pt: Esta mensagem apenas será mostrada se o consentimento do utilizador estiver activado.

en: Enter your message (HTML allowed)
pt: Digite a sua mensagem (permitido HTML)

en: Request user's consent for analytics tracking (required by GDPR)
pt: Pedir consentimento do utilizador para rastreio de dados analíticos (conforme RGPD)

en: Consent message for user tracking
pt: Mensagem de consentimento para rastreio de utilização

en: Import completed!
pt: Importação concluída!

en: Current time
pt: Hora actual

en: Current date
pt: Data actual

en: Current year
pt: Ano actual

en: Current month
pt: Mês actual

en: Current day
pt: Dia actual

en: Custom term taxonomy from post, page or post type
pt: Termo de taxonomia personalizada de artigo, página ou tipo de conteúdo personalizado

en: Year Archive title
pt: Título do arquivo anual

en: Month Archive title
pt: Título do arquivo mensal

en: Day Archive date
pt: Data do arquivo diário

en: Archive title
pt: Título do arquivo

en: Preview your Twitter card using the official validator
pt: Pré-visualize o seu cartão do Twitter através do validador oficial

en: %s redirection disabled. | %s redirections disabled.
pt[0]: %s redireccionamento desactivado.
pt[1]: %s redireccionamentos desactivados.

en: Disable redirection
pt: Desactivar redireccionamento

en: %s redirections enabled. | %s redirections enabled.
pt[0]: %s redireccionamento activado.
pt[1]: %s redireccionamentos activados.

en: Enable redirection
pt: Activar redireccionamento

en: Redirect URL
pt: URL de redireccionamento

en: Redirect?
pt: Redireccionar?

en: Add redirection URL column
pt: Adicionar coluna de URL de redireccionamento

en: Add redirection enable column
pt: Adicionar coluna de activação de redireccionamento

en: Show Redirect URL column in post types
pt: Mostrar coluna do URL de redireccionamento nos tipos de conteúdo

en: Show Redirection Enable column in post types
pt: Mostrar coluna da activação do redireccionamento nos tipos de conteúdo

en: Description
pt: Descrição

en: Add TINYMCE editor to term description
pt: Adicionar o editor TINYMCE à descrição dos termos

en: Guide to enable XML Sitemaps - new window
pt: Guia para activar sitemaps XML - nova janela

en: Guide to create custom dimensions in Google Analytics - new window
pt: Guia para criar dimensões personalizadas no Google Analytics - nova janela

en: Guide to enable a HTML Sitemap - new window
pt: Guia para activar um sitemap HTML - nova janela

en: Add WP Editor to taxonomy description textarea
pt: Adicionar editor do WP à área de texto da descrição das taxonomias

en: Read our guide
pt: Leia o nosso guia

en: How-to
pt: Tutorial

en: Watch our video to learn how to connect your WordPress site with Google Analytics and get statistics right in your dashboard (PRO only).
pt: Veja o nosso vídeo para saber mais sobre ligar o seu site WordPress ao Google Analytics e obter estatísticas directamente no seu painel (apenas PRO).

en: Connected users
pt: Utilizadores ligados

en: Post types
pt: Tipos de conteúdo

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Categories
pt: Categorias

en: Authors
pt: Autores

en: Enable Google Analytics tracking (Global Site Tag: gtag.js)
pt: Activar rastreio do Google Analytics (Etiqueta global do site: gtag.js)

en: Twitter Page URL
pt: URL da página do Twitter

en: Canonical
pt: Canónico

en: Add canonical URL column
pt: Adicionar coluna de URL canónico

en: Show canonical URL column in post types
pt: Mostrar coluna de URL canónico nos tipos de conteúdo

en: Facebook Link Ownership ID
pt: ID de propriedade de ligação do Facebook

en: Remove WordPress meta generator in source code
pt: Remover metadados do gerador do WordPress do código fonte

en: Remove RSD meta tag
pt: Remover metadados de RSD

en: Remove Windows Live Writer meta tag
pt: Remover metadados do Windows Live Writer

en: Remove WordPress shortlink meta tag
pt: Remover metadados do shortlink do WordPress

en: Remove WordPress generator meta tag
pt: Remover metadados do gerador do WordPress

en: <strong>noimageindex</strong> is on! Google will not index your images on this page (but if someone makes a direct link to one of your image in this page, it will be indexed).
pt: <strong>noimageindex</strong> está ligado! O Google não irá indexar as imagens desta página (mas se alguém criar uma ligação directa para uma das suas imagens, será indexada).

en: <strong>nosnippet</strong> is off. Search engines will display a snippet of this page in search results.
pt: <strong>nosnippet</strong> está desligado. Os motores de pesquisa irão mostrar um fragmento desta página nos resultados de pesquisa.

en: <strong>nosnippet</strong> is on! Search engines will not display a snippet of this page in search results.
pt: <strong>nosnippet</strong> está ligado! Os motores de pesquisa não irão mostrar nenhum fragmento desta página nos resultados de pesquisa.

en: Post Content
pt: Conteúdo do artigo

en: Target Kw
pt: Palavra-chave

en: Add target keyword column
pt: Adicionar coluna de palavra-chave

en: Block Content analysis metabox to user roles
pt: Bloquear metabox de análise de conteúdo a papéis de utilizador

en: Show Target Keyword column in post types
pt: Mostrar coluna da palavra-chave nos tipos de conteúdo

en: Content analysis
pt: Análise de conteúdo

en: This page doesn't have any nofollow links.
pt: Esta página não tem nenhuma ligação "nofollow".

en: We found %d links with nofollow attribute in your page. Do not overuse nofollow attribute in links. Below, the list:
pt: Foram encontradas %d ligações com atributo "nofollow" na sua página. Não exagere na utilização de atributos "nofollow" nas suas ligações. Consulte a lista abaixo:

en: NoFollow Links
pt: Ligações como NoFollow

en: We could not find any image in your content. Content with media is a plus for your SEO.
pt: Não foi possível encontrar nenhuma imagem no seu conteúdo. Conteúdo com multimédia é uma mais-valia para o seu SEO.

en: All alternative tags are filled in. Good work!
pt: Todos os elementos alternativos estão preenchidos. Bom trabalho!

en: The length of your meta description is correct
pt: O comprimento da sua descrição está correcto

en: You custom meta description is too long.
pt: A sua descrição personalizada é demasiado longa.

en: None of your target keywords were found in the Meta description.
pt: Nenhuma das suas palavras-chave foi encontrada na descrição.

en: Target keywords were found in the Meta description.
pt: Foram encontradas palavras-chave na sua descrição.

en: The length of your title is correct
pt: O comprimento do seu título está correcto

en: Your custom title is too long.
pt: O seu título personalizado é demasiado longo.

en: None of your target keywords were found in the Meta Title.
pt: Nenhuma das suas palavras-chave foi encontrada no título.

en: Target keywords were found in the Meta Title.
pt: Foram encontradas palavras-chave no seu título.

en: Meta title
pt: Título

en: None of your target keywords were found in Heading 3 (H3).
pt: Nenhuma das suas palavras-chave foi encontrada no Título 3 (H3).

en: Target keywords were found in Heading 3 (H3).
pt: Foram encontradas palavras-chave no seu Título 3 (H3).

en: H3 (Heading 3)
pt: H3 (Título H3)

en: None of your target keywords were found in Heading 2 (H2).
pt: Nenhuma das suas palavras-chave foi encontrada no Título 2 (H2).

en: Target keywords were found in Heading 2 (H2).
pt: Foram encontradas palavras-chave no seu Título 2 (H2).

en: H2 (Heading 2)
pt: H2 (Título H2)

en: We found %d Heading 1 (H1) in your content.
pt: Foram encontrados %d Títulos 1 (H1) no seu conteúdo.

en: H1 (Heading 1)
pt: H1 (Título H1)

en: %s was found %d times.
pt: Foram encontrados %s, %d vezes.

en: Your content is too short. Add a few more paragraphs!
pt: O seu conteúdo é demasiado curto. Adicione mais alguns parágrafos!

en: Your content is composed of more than 300 words, which is the minimum for a post.
pt: O seu conteúdo é composto por mais de 300 palavras, o que é o mínimo para um artigo.

en: unique words found.
pt: palavras únicas encontradas.

en: words found.
pt: palavras encontradas.

en: Words counter
pt: Contador de palavras

en: Refresh analysis
pt: Actualizar análise

en: Enter your target keywords
pt: Digite as suas palavras-chave

en: Target keywords
pt: Palavras-chave

en: Enter a few keywords for analysis to help you write optimized content.
pt: Digite algumas palavras-chave para a análise ajudar na escrita de conteúdo optimizado.

en: Enter a custom value, useful if your title is too long
pt: Digite um valor personalizado, útil se o seu título for demasiado longo

en: Custom breadcrumbs
pt: Breadcrumbs personalizadas

en: Post tag
pt: Etiqueta do artigo

en: Post category
pt: Categoria do artigo

en: You have to flush your permalinks each time you change this setting.
pt: Tem de regenerar as suas ligações permanentes sempre que alterar esta opção.

en: Use Open Graph if no Twitter Card is filled
pt: Utilizar Open Graph se não for preenchido o cartão do Twitter

en: Use OG if no Twitter Cards
pt: Utilizar OG se não houver cartão do Twitter

en: Single product short description
pt: Descrição abreviada do produto

en: Single product tag
pt: Etiqueta do produto

en: Single product category
pt: Categoria do produto

en: Remove noindex item from Admin Bar in backend and frontend
pt: Remover item noindex da barra superior na administração e no site

en: Check our website
pt: Consulte o nosso site

en: Read our FAQ
pt: Leia as nossas perguntas frequentes

en: Browse our guides
pt: Conheça os nossos guias

en: Disable date after each post, page, post type?
pt: Desactivar data após cada artigo, página ou tipo de artigo?

en: Disable the display of the publication date
pt: Desactivar a apresentação da data de publicação

en: Your theme doesn't use <strong>add_theme_support('title-tag');</strong>
pt: O seu tema não utiliza <strong>add_theme_support('title-tag');</strong>

en: XML Sitemaps
pt: Sitemaps XML

en: Separate each keyword with a pipe "|"
pt: Separe as palavras-chave por "|"

en: Enable affiliate/outbound tracking
pt: Activar rastreio de ligações de afiliados/externas

en: Enable external links tracking
pt: Activar rastreio de ligações externas

en: Track affiliate/outbound links
pt: Rastrear ligações de afiliados/externas

en: Enable affiliate/outbound links tracking (eg: aff, go, out, recommends)
pt: Active o rastreio de ligações de afiliados/externas (p.ex.: add, go, out, recommends)

en: Ask Facebook to update its cache
pt: Pedir ao Facebook para actualizar a sua cache

en: Looking to edit your blog page?
pt: Quer editar a sua página de blog?

en: Low priority
pt: Prioridade baixa

en: Normal priority (default)
pt: Prioridade normal (por omissão)

en: High priority (top)
pt: Prioridade alta

en: Separate each file type extensions with a pipe "|"
pt: Separe cada tipo de extensão de ficheiro com "|"

en: Enable download tracking
pt: Activar rastreio de descarregamentos

en: Add rel next/prev link in head of paginated archive pages
pt: Adicionar atributos "rel" nas ligações anterior/seguinte no cabeçalho de arquivos paginados

en: Disable date archives
pt: Desactivar arquivo por data

en: Disable author archives
pt: Desactivar arquivo por autores

en: Track events in Google Analytics.
pt: Rastrear eventos no Google Analytics.

en: Your server uses NGINX. If XML Sitemaps doesn't work properly, you need to add this rule to your configuration:
pt: O seu servidor usa NGINX. Se os sitemaps XML não funcionarem correctamente, tem de adicionar esta regra à sua configuração:

en: Move SEO metabox's position
pt: Mover posição da metabox de SEO

en: Enable downloads tracking (eg: PDF, XLSX, DOCX...)
pt: Activar rastreio de descarregamentos (p.ex.: PDF, XLSX, DOCX...)

en: Indicate paginated content to Google
pt: Indicar conteúdo paginado ao Google

en: Events
pt: Eventos

en: Please upload a valid .csv file
pt: Por favor carregue um ficheiro CSV válido

en: Display total number of words in content
pt: Mostrar o número total de palavras no conteúdo

en: Cross domain tracking makes it possible for Analytics to see sessions on two related sites (such as an ecommerce site and a separate shopping cart site) as a single session. This is sometimes called site linking.
pt: O rastreio de domínios relacionados permite ver sessões no Analytics em dois sites relacionados (como um site de comércio electrónico e um site separado para o carrinho de compras) numa única sessão. Isto é por vezes chamado de ligação de sites.

en: Enhanced Link Attribution improves the accuracy of your In-Page Analytics report by automatically differentiating between multiple links to the same URL on a single page by using link element IDs.
pt: A atribuição avançada de ligações melhora a precisão do seu relatório do Analytics na página ao diferenciar automaticamente as múltiplas ligações para o mesmo URL numa única página, através dos ID das ligações.

en: When a customer of Analytics requests IP address anonymization, Analytics anonymizes the address as soon as technically feasible at the earliest possible stage of the collection network.
pt: Quando um cliente do Analytics pede a anonimização dos endereços de IP, o Analytics anonimiza os endereços tão cedo quanto seja tecnicamente possível na rede de recolha.

en: A remarketing audience is a list of cookies or mobile-advertising IDs that represents a group of users you want to re-engage because of their likelihood to convert.
pt: Uma audiência de remarketing é uma lista de cookies ou de ID de anúncios para dispositivos móveis que representa um grupo de utilizadores que se pretende envolver de novo, devido a uma maior probabilidade de conversão.

en: Find your tracking ID
pt: Descubra o seu ID de rastreio

en: Show total number of words column in post types
pt: Mostrar coluna do total de palavras nos tipos de conteúdo

en: Display more posts per page on homepage and archives
pt: Mostrar mais conteúdos por página na página inicial e no arquivo

en: How to create a Facebook App ID
pt: Como criar um ID de aplicação do Facebook

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Social Networks
pt: Redes sociais

en: Dashboard
pt: Painel

en: 301 Moved Permanently
pt: 301 Movido permanentemente

en: Redirection
pt: Redireccionamento

en: Block SEO metabox to user roles
pt: Bloquear metabox de SEO a papéis de utilizador

en: Security
pt: Segurança

en: %s post to follow. | %s posts to follow.
pt[0]: %s conteúdo como 'follow'.
pt[1]: %s conteúdos como 'follow'.

en: Enable follow
pt: Activar follow

en: %s post to nofollow. | %s posts to nofollow.
pt[0]: %s conteúdo como 'nofollow'.
pt[1]: %s conteúdos como 'nofollow'.

en: Enable nofollow
pt: Activar nofollow

en: %s post to index. | %s posts to index.
pt[0]: %s conteúdo como 'index'.
pt[1]: %s conteúdos como 'index'.

en: Enable index
pt: Activar index

en: %s post to noindex. | %s posts to noindex.
pt[0]: %s conteúdo como 'noindex'.
pt[1]: %s conteúdos como 'noindex'.

en: Enable noindex
pt: Activar noindex

en: Remove Genesis SEO Metabox
pt: Remover metabox de SEO do Genesis

en: Hide Genesis SEO Metabox
pt: Esconder metabox de SEO do Genesis

en: Disable this!
pt: Desactivar isto!

en: Break comments into pages is ON!
pt: A paginação de comentários está activada!

en: Your RSS feed shows full text!
pt: O seu feed de RSS mostra os textos completos!

en: Reset notices
pt: Repor notificações

en: Reset All Notices From Notifications Center
pt: Repor todas as notificações do centro de notificações

en: Hide Notifications Center in SEO Dashboard page
pt: Esconder central de notificações no Painel de SEO

en: Remove /category/ in URL
pt: Remover /categoria/ do URL

en: eg: 13, 8, 38
pt: p.ex.: 13, 8, 38

en: eg: 2, 28, 68
pt: p.ex.: 2, 28, 68

en: Create an HTML Sitemap for your visitors and boost your SEO.
pt: Crie um sitemap HTML para os seus visitantes e melhore o seu SEO.

en: Enter a post, page or custom post type ID(s) to display the sitemap
pt: Digite os ID de artigo, página ou tipo de conteúdo personalizado a mostrar o sitemap

en: Enable HTML Sitemap
pt: Activar sitemap HTML

en: Hearing impaired supported
pt: Suporte para deficiência auditiva

en: Toll Free
pt: Gratuito

en: Package tracking
pt: Rastreio de pacotes

en: Roadside assistance
pt: Assistência em viagem

en: Baggage tracking
pt: Rastreio de bagagem

en: Emergency
pt: Emergência

en: Credit card support
pt: Suporte para cartão de crédito

en: Sales
pt: Vendas

en: Bill payment
pt: Pagamento de factura

en: Billing support
pt: Suporte de facturação

en: Technical support
pt: Suporte técnico

en: Customer support
pt: Suporte ao cliente

en: eg: +33123456789 (internationalized version required)
pt: p.ex.: +351987654321 (requerida versão internacional)

en: Contact option (only for Organizations)
pt: Opção de contacto (apenas para organizações)

en: Contact type (only for Organizations)
pt: Tipo de contacto (apenas para organizações)

en: Organization's phone number (only for Organizations)
pt: Número de telefone da organização (apenas para organizações)

en: Display nofollow status
pt: Mostrar estado de "nofollow"

en: Display noindex status
pt: Mostrar estado de "noindex"

en: Show nofollow column in post types
pt: Mostrar coluna de nofollow nos tipos de conteúdo

en: Show noindex column in post types
pt: Mostrar coluna de noindex nos tipos de conteúdo

en: Add your site to Search Console!
pt: Adicione o seu site à Search Console!

en: Add your site to Google. It's free!
pt: Adicione o seu site ao Google. É gratuito!

en: Create your page now!
pt: Crie a sua página agora!

en: Do you have a Google My Business page? It's free!
pt: Tem uma página de Perfil de empresa no Google? É gratuito!

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Configure your Google Analytics custom dimensions.
pt: Configure as dimensões personalizadas do seu Google Analytics.

en: Archive date
pt: Data do arquivo

en: Meta Desc.
pt: Descrição

en: Title tag
pt: Etiqueta do título

en: Add meta description column
pt: Adicionar coluna de descrição

en: Add title column
pt: Adicionar coluna de título

en: Custom Dimension #%d
pt: Dimensão personalizada #%d

en: Enter your Tracking ID (UA-XXXX-XX)
pt: Insira o seu ID de rastreio (UA-XXXX-XX)

en: Search Keywords
pt: Palavras-chave de pesquisa

en: Post Type Archive Name
pt: Nome do arquivo do tipo de conteúdo

en: Term Description
pt: Descrição do termo

en: Tag Description
pt: Descrição da etiqueta

en: Category Description
pt: Descrição da categoria

en: Term Title
pt: Título do termo

en: Tag Title
pt: Título da etiqueta

en: Category Title
pt: Título da categoria

en: Post Title
pt: Título do conteúdo

en: Configure your Google Analytics tracking code.
pt: Configure o código de rastreio do seu Google Analytics.

en: Show Meta description column in post types
pt: Mostrar coluna da descrição nos tipos de conteúdo

en: Show Title tag column in post types
pt: Mostrar coluna do título nos tipos de conteúdo

en: Redirect attachment pages to post parent
pt: Redireccionar páginas de anexos para os conteúdos superiores

en: Track Logged In Users
pt: Rastrear utilizadores com sessão iniciada

en: Track Post Types
pt: Rastrear tipos de conteúdo

en: Track Tags
pt: Rastrear etiquetas

en: Track Categories
pt: Rastrear categorias

en: Track Authors
pt: Rastrear autores

en: Cross domains
pt: Domínios relacionados

en: Enable cross-domain tracking
pt: Activar rastreio de domínios relacionados

en: Enhanced Link Attribution
pt: Atribuição avançada de ligações

en: Enable IP Anonymization
pt: Activar anonimização de IP

en: Enable remarketing, demographics, and interests reporting
pt: Activar relatórios de remarketing, demografia e interesses

en: Click to enable this feature
pt: Clique para activar esta funcionalidade

en: Click to disable this feature
pt: Clique para desactivar esta funcionalidade

en: Enter your tracking ID
pt: Insira o seu ID de rastreio

en: Enable Google Analytics tracking
pt: Activar rastreio do Google Analytics

en: Medium impact
pt: Impacto médio

en: Low impact
pt: Impacto baixo

en: Your site doesn't use an SSL certificate!
pt: O seu site não utiliza um certificado SSL!

en: Migrate!
pt: Migrar!

en: Migrate now
pt: Migrar agora

en: Meta Robots (noindex, nofollow...)
pt: Metadados para robôs (noindex, nofollow...)

en: High impact
pt: Impacto elevado

en: Twitter tags (title, description and image thumbnail)
pt: Elementos de metadados do Twitter (título, descrição, imagem)

en: Facebook Open Graph tags (title, description and image thumbnail)
pt: Elementos Open Graph do Facebook (título, descrição e imagem)

en: Title tags
pt: Etiquetas do título

en: By clicking Migrate, we'll import:
pt: Ao clicar em migrar, será importado:

en: Appearance
pt: Apresentação

en: Custom Dimensions
pt: Dimensões personalizadas

en: Tracking
pt: Rastreio

en: Plural Post Type Archive name
pt: Nome plural do arquivo do tipo de conteúdo

en: 404 - Page not found
pt: 404 - Página não encontrada

en: None
pt: Nenhum

en: Do not display a description in the Google search results for all pages.
pt: Não mostrar uma descrição nos resultados de pesquisa do Google para todas as páginas.

en: Do not display a "Cached" link in the Google search results.
pt: Não mostrar uma ligação "Em cache" nos resultados de pesquisa do Google.

en: Do not index images from the entire site.
pt: Não indexar imagens para todo o site.

en: Do not follow links for all pages.
pt: Não seguir ligações para todas as páginas.

en: Do not display all pages of the site in Google search results and do not display "Cached" links in search results.
pt: Não mostrar todas as páginas do site nos resultados de pesquisa do Google e não mostrar ligações "Em cache" nos resultados de pesquisa.

en: GO PRO!
pt: OBTER PRO!

en: Flush permalinks
pt: Regenerar ligações permanentes

en: Ping Google manually
pt: Ping manual ao Google

en: Your permalinks are not SEO Friendly! Enable pretty permalinks to fix this.
pt: As suas ligações permanentes não são adequadas para SEO! Utilize as ligações permanentes personalizadas para corrigir isto.

en: Your site title is empty!
pt: O título do seu site está em branco!

en: Enter Yandex meta value site verification
pt: Insira o valor do metadado de verificação do site do Yandex

en: Enter Pinterest meta value site verification
pt: Insira o valor do metadado de verificação do site do Pinterest

en: Enter Bing meta value site verification
pt: Insira o valor do metadado de verificação do site do Bing

en: Enter Google meta value site verification
pt: Insira o valor do metadado de verificação do site do Google

en: Yandex site verification
pt: Verificação do site do Yandex

en: Pinterest site verification
pt: Verificação do site do Pinterest

en: Bing site verification
pt: Verificação do site do Bing

en: Google site verification
pt: Verificação do site do Google

en: You don't have an XML Sitemap!
pt: Não tem um sitemap XML!

en: Fix this!
pt: Corrija isto!

en: Your site is not visible to Search Engines!
pt: O seu site não está visível para os motores de pesquisa!

en: Templates variables
pt: Variáveis do modelo

en: Current number page
pt: Número da página actual

en: Search keywords
pt: Palavras-chave de pesquisa

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Term title
pt: Título do termo

en: Tag description
pt: Descrição da etiqueta

en: Tag title
pt: Título da etiqueta

en: Category description
pt: Descrição da categoria

en: Category title
pt: Título da categoria

en: Post author
pt: Autor do artigo

en: Post date
pt: Data do artigo

en: Post excerpt
pt: Excerto do artigo

en: Tagline
pt: Descrição

en: Site Title
pt: Título do site

en: Redirect attachment pages to post parent (or homepage if none)
pt: Redireccionar páginas de anexos para os conteúdos superiores (ou página inicial, caso não existam)

en: Test your URL
pt: Teste o seu URL

en: URL redirection
pt: Redireccionamento de URL

en: Enable redirection?
pt: Activar redireccionamento?

en: Default value:
pt: Valor por omissão:

en: Link your site with your social accounts.
pt: Ligue o seu site às contas das suas redes sociais.

en: <strong>WARNING:</strong> Delete all options related to this plugin in your database.
pt: <strong>AVISO:</strong> Isto eliminará todas as opções relacionadas com este plugin na sua base de dados.

en: Knowledge base
pt: Base de conhecimento

en: Titles settings
pt: Opções dos títulos

en: Advanced
pt: Avançadas

en: Social
pt: Redes sociais

en: Title
pt: Título

en: Enter your title
pt: Insira o seu título

en: Meta description
pt: Descrição

en: Enter your meta description
pt: Insira a sua descrição

en:  (maximum recommended limit)
pt:  (limite máximo recomendado)

en: Google Snippet Preview
pt: Pré-visualização do fragmento do Google

en: Canonical URL
pt: URL canónico

en: Facebook Title
pt: Título do Facebook

en: Facebook description
pt: Descrição do Facebook

en: Enter your Facebook title
pt: Insira o seu título do Facebook

en: Enter your Facebook description
pt: Insira a sua descrição do Facebook

en: Facebook Thumbnail
pt: Miniatura do Facebook

en: Select your default thumbnail
pt: Seleccione a sua miniatura por omissão

en: Upload an Image
pt: Carregar uma imagem

en: Twitter Title
pt: Título do Twitter

en: Enter your Twitter title
pt: Insira o título do Twitter

en: Twitter description
pt: Descrição do Twitter

en: Twitter Thumbnail
pt: Miniatura do Twitter

en: Enter your Twitter description
pt: Insira a descrição do Twitter

en: Titles & Metas
pt: Títulos e metadados

en: HTML Sitemap
pt: Sitemap HTML

en: Change this settings
pt: Alterar estas opções

en: Taxonomies
pt: Taxonomias

en: Home
pt: Início

en: Archives
pt: Arquivo

en: General
pt: Geral

en: Post Types
pt: Tipos de conteúdo

en: Knowledge Graph
pt: Gráfico de conhecimento

en: Your social accounts
pt: Contas de redes sociais

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
pt: Exporte as opções do plugin para um ficheiro .json. Isto permite-lhe facilmente importar as opções num outro site.

en: Export
pt: Exportar

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
pt: Importe as opções do plugin a partir de um ficheiro .json. Este ficheiro pode ser obtido ao exportar as opções num outro site através do formulário acima.

en: Import
pt: Importar

en: Reset All Settings
pt: Repor todas as opções

en: Reset settings
pt: Repor as opções

en: Facebook Page URL
pt: URL da página do Facebook

en: Your photo/organization logo
pt: A sua foto ou o logótipo da sua organização

en: Your name/organization
pt: O seu nome ou da sua organização

en: Person or organization
pt: Pessoa ou organização

en: Check to INCLUDE Taxonomies
pt: Seleccione as taxonomias a INCLUIR

en: Check to INCLUDE Post Types
pt: Seleccione os tipos de conteúdo a INCLUIR

en: Enable XML Sitemap
pt: Activar sitemap XML

en: Site title
pt: Título do site

en: Import/Export plugin settings from site to site.
pt: Importe/exporte as opções do plugin de um site para outro.

en: Open Graph, Twitter Card, Google Knowledge Graph and more...
pt: Open Graph, cartão do Twitter, gráfico de conhecimento do Google e muito mais...

en: Twitter Username
pt: Nome de utilizador do Twitter

en: Pinterest URL
pt: URL do Pinterest

en: LinkedIn URL
pt: URL do LinkedIn

en: YouTube URL
pt: URL do YouTube

en: Instagram URL
pt: URL do Instagram

en: Enable Open Graph Data
pt: Activar dados Open Graph

en: Facebook App ID
pt: ID da app do Facebook

en: Facebook Admin ID
pt: ID do administrador do Facebook

en: Select a default image
pt: Seleccione uma imagem por omissão

en: Enable Twitter Card
pt: Activar cartão do Twitter

en: Default Twitter Image
pt: Imagem do Twitter por omissão

en: Image size for Twitter Summary card
pt: Tamanho da imagem para o cartão resumido do Twitter

en: Customize your titles & metas for Single Custom Post Types.
pt: Personalize os seus títulos e metadados para os tipos de conteúdo personalizados.

en: Customize your metas for all pages.
pt: Personalize os metadados de todas as páginas.

en: Customize your metas for all archives.
pt: Personalize os metadados de todos os arquivos.

en: Customize your metas for all taxonomies archives.
pt: Personalize os metadados de todos os arquivos de taxonomias.

en: Configure Google Knowledge Graph.
pt: Configure o gráfico de conhecimento do Google.

en: Date archives
pt: Arquivo por datas

en: Author archives
pt: Arquivo por autores

en: Meta description template
pt: Modelo de descrição

en: Title template
pt: Modelo de título

en: This is a cool website about Wookiees
pt: Isto é um site com informações incríveis sobre Wookiees

en: My awesome website
pt: O meu site incrível

en: Select your logo
pt: Seleccione o seu logótipo

en: Organization
pt: Organização

en: Person
pt: Pessoa

en: Include
pt: Incluir

en: 404 archives
pt: Arquivo de 404

en: Search archives
pt: Pesquisar arquivos

en: Please upload a valid .json file
pt: Por favor, carregue um ficheiro .json válido

en: Large
pt: Grande

en: Default
pt: Por omissão

en: Enable Twitter card
pt: Activar cartão do Twitter

en: Enable OG data
pt: Activar dados OG

en: Settings
pt: Opções

en: Please upload a file to import
pt: Por favor, carregue um ficheiro para importar
