Themes - Twenty Twenty-Five - en to ru translation catalogue (451 entries)

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
ru: Страница, без названия

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
ru: Область виджетов

[ctx: Template part name]
en: Footer Newsletter
ru: Подвал с новостной рассылкой

[ctx: Template part name]
en: Footer Columns
ru: Столбцы в подвале

[ctx: Template part name]
en: Footer
ru: Подвал

[ctx: Template part name]
en: Header with large title
ru: Заголовок с крупным заголовком

[ctx: Template part name]
en: Vertical Header
ru: Вертикальный заголовок

[ctx: Template part name]
en: Header
ru: Заголовок

[ctx: Space size name]
en: XX-Large
ru: Очень-очень большой

[ctx: Space size name]
en: X-Large
ru: Очень большой

[ctx: Space size name]
en: Large
ru: Большой

[ctx: Space size name]
en: Regular
ru: Обычный

[ctx: Space size name]
en: Small
ru: Маленький

[ctx: Space size name]
en: X-Small
ru: Очень маленький

[ctx: Space size name]
en: Tiny
ru: Крошечный

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Fira Sans
ru: Literata и Fira Sans

[ctx: Style variation name]
en: Platypi & Literata
ru: Platypi и Literata

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Ysabeau Office
ru: Literata и Ysabeau Office

[ctx: Style variation name]
en: Roboto Slab & Manrope
ru: Roboto Slab и Manrope

[ctx: Style variation name]
en: Platypi & Ysabeau Office
ru: Platypi и Ysabeau Office

[ctx: Style variation name]
en: Vollkorn & Fira Code
ru: Vollkorn и Fira Code

[ctx: Style variation name]
en: Beiruti & Literata
ru: Beiruti и Literata

[ctx: Style variation name]
en: Style 5
ru: Стиль 5

[ctx: Style variation name]
en: Style 4
ru: Стиль 4

[ctx: Style variation name]
en: Style 3
ru: Стиль 3

[ctx: Style variation name]
en: Style 2
ru: Стиль 2

[ctx: Style variation name]
en: Style 1
ru: Стиль 1

[ctx: Style variation name]
en: Pill shaped
ru: Форма капсулы

[ctx: Style variation name]
en: Annotation
ru: Аннотация

[ctx: Style variation name]
en: Subtitle
ru: Подзаголовок

[ctx: Style variation name]
en: Display
ru: Отображение

[ctx: Duotone name]
en: Midnight filter
ru: Фильтр Полночь

[ctx: Style variation name]
en: Midnight
ru: Полночь

[ctx: Style variation name]
en: Sunrise
ru: Восход солнца

[ctx: Style variation name]
en: Morning
ru: Утро

[ctx: Style variation name]
en: Twilight
ru: Сумерки

[ctx: Style variation name]
en: Afternoon
ru: День

[ctx: Style variation name]
en: Dusk
ru: Закат

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
ru: Очень очень крупный

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ru: Очень крупный

[ctx: Font size name]
en: Large
ru: Крупный

[ctx: Font size name]
en: Medium
ru: Средний

[ctx: Font size name]
en: Small
ru: Маленький

[ctx: Style variation name]
en: Noon
ru: Полдень

[ctx: Color name]
en: Accent 6
ru: Акцент 6

[ctx: Color name]
en: Accent 5
ru: Акцент 5

[ctx: Color name]
en: Accent 4
ru: Акцент 4

[ctx: Color name]
en: Accent 3
ru: Акцент 3

[ctx: Color name]
en: Accent 2
ru: Акцент 2

[ctx: Color name]
en: Accent 1
ru: Акцент 1

[ctx: Color name]
en: Contrast
ru: Контраст

[ctx: Color name]
en: Base
ru: Базовый

[ctx: Style variation name]
en: Evening
ru: Вечер

[ctx: Pattern description]
en: Vertical Header with site title and navigation
ru: Вертикальный заголовок с названием сайта и навигацией

[ctx: Pattern title]
en: Vertical header
ru: Вертикальный заголовок

[ctx: Question in the FAQs pattern]
en: Will The Stories Book be available in other languages other that English?
ru: Будет ли Книга историй доступна на других языках, кроме английского?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: Are signed copies available?
ru: Можно ли приобрести подписанные копии?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: When will The Stories Book be released?
ru: Когда выйдет Книга историй?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: How much does The Stories Book cost?
ru: Сколько стоит Книга историй?

[ctx: Answer in the FAQs pattern.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein's evocative imagery, Strand's groundbreaking modernist approach, and Kōno's meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography.
ru: Эта изысканная коллекция включает разнообразные фотографии, которые передают суть различных эпох и культур, отражая уникальные стили и взгляды каждого художника. Образное искусство Флеккенштейна, новаторский модернизм Стрэнда и точная документация японской жизни от Коно гармонично сливаются, прославляя искусство фотографии.

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: What is The Stories Book about?
ru: О чем Книга историй?

[ctx: Heading of the FAQs pattern.]
en: Frequently Asked Questions
ru: Часто задаваемые вопросы

[ctx: Pattern description]
en: A FAQs section with a FAQ heading and list of toggle questions and answers.
ru: Раздел часто задаваемых вопросов с заголовком и списком переключаемых вопросов и ответов.

[ctx: Pattern title]
en: FAQs
ru: ЧАВо

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person typing on a typewriter.
ru: Изображение человека, печатающего на пишущей машинке.

[ctx: Testimonial heading.]
en: What people are saying
ru: Отзывы пользователей

[ctx: Pattern description]
en: A testimonial with a large image on the right.
ru: Отзыв с крупным изображением справа.

[ctx: Pattern title]
en: Review with large image on right
ru: Отзыв с большим изображением справа

[ctx: Testimonial section heading.]
en: What people are saying
ru: Отзывы пользователей

[ctx: Pattern description]
en: A section with three columns and two rows, each containing a testimonial and citation.
ru: Раздел с тремя колонками и двумя рядами, каждый из которых содержит отзыв и цитату.

[ctx: Pattern title]
en: 3 column layout with 6 testimonials
ru: Макет из 3 колонок с 6 отзывами

[ctx: Sample testimonial citation.]
en: Otto Reid <br><sub>Springfield, IL</sub>
ru: Отто Рейд <br><sub>Спрингфилд, Иллинойс</sub>

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Amazing quality and care. I love all your products.”
ru: “Потрясающее качество и внимание к деталям. Я люблю все ваши продукты.”

[ctx: Sample testimonial citation.]
en: Jo Mulligan <br /><sub>Atlanta, GA</sub>
ru: Джо Маллиган <br /><sub>Атланта, Джорджия</sub>

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Superb product and customer service!”
ru: “Превосходный продукт и отличное обслуживание клиентов!”

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person
ru: Изображение человека

[ctx: Pattern description]
en: Two columns with testimonials and avatars.
ru: Две колонки с отзывами и аватарами.

[ctx: Pattern title]
en: 2 columns with avatar
ru: 2 колонки с аватаром

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned single post
ru: Одиночная запись с выравниванием по правому краю

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, single post
ru: Блог с текстом, одиночная запись

en: Next Photo
ru: Следующее фото

en: Previous Photo
ru: Предыдущее фото

[ctx: Prefix before one or more tags. The tags are displayed in a separate block on the next line.]
en: Tagged:
ru: Метки:

[ctx: Prefix before one or more categories. The categories are displayed in a separate block on the next line.]
en: Categories:
ru: Рубрики:

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block on the next line.]
en: Posted by
ru: Опубликовал

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog single post
ru: Фотоблог — одиночная запись

[ctx: Prefix before the post date block.]
en: Published on
ru: Опубликовано

[ctx: Pattern title]
en: Offset post without featured image
ru: Запись без основной картинки

[ctx: Pattern title]
en: News blog single post with sidebar
ru: Новостной блог с боковой панелью — одиночная запись

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: by
ru: от

[ctx: Pattern title]
en: Post with left-aligned content
ru: Запись с содержимым, выровненным по левому краю

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, search
ru: Блог с выравниванием по правому краю, поиск

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, search
ru: Блог только с текстом, поиск

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog search results
ru: Результаты поиска в фотоблоге

[ctx: Pattern title]
en: News blog search results
ru: Результаты поиска в новостном блоге

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column, with featured image and post date.
ru: Список записей, 1 колонка, с основной картинкой и датой публикации.

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
ru: Список записей, 1 столбец

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
ru: Извините, ничего не найдено. Попробуйте использовать другие ключевые слова.

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned posts
ru: Записи с выравниванием по правому краю

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, posts
ru: Блог только с текстом, записи

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns, with only featured images.
ru: Список записей, 3 колонки, только с основными изображениями.

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog posts
ru: Записи фотоблога

en: Older Posts
ru: Предыдущие записи

en: Newer Posts
ru: Более новые записи

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: Written by
ru: Автор

[ctx: Pattern title]
en: News blog query loop
ru: Цикл записей новостного блога

[ctx: Pattern title]
en: Page template for the right-aligned blog
ru: Шаблон страницы для блога с выравниванием по правому краю

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog page
ru: Страница фотоблога

en: The Latest
ru: Последние

[ctx: Pattern title]
en: News blog with sidebar
ru: Новостной блог с боковой панелью

[ctx: Pattern title]
en: Homepage for right-aligned blog
ru: Главная страница блога с выравниванием по правому краю

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, home
ru: Главная страница блога только с текстом

en: Architecture
ru: Архитектура

[ctx: Pattern title]
en: News blog with featured posts grid
ru: Новостной блог с сеткой избранных записей

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog home
ru: Главная страница фотоблога

[ctx: Pattern title]
en: News blog home
ru: Главная страница новостного блога

[ctx: Pattern title]
en: Archive for the right-aligned blog
ru: Архив блога с выравниванием по правому краю

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, archive
ru: Блог только с текстом, архив

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog archive
ru: Архив фотоблога

[ctx: Pattern title]
en: News blog archive
ru: Архив новостного блога

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, 404
ru: Блог с выравниванием по правому краю, 404

en: Man in hat, standing in front of a building.
ru: Мужчина в шляпе, стоящий перед зданием.

en: Picture of a person typing on a typewriter.
ru: Фотография человека, печатающего на пишущей машинке.

en: Portrait of a nurse
ru: Портрет медсестры

en: Our small team is a group of driven, detail-oriented people who are passionate about their customers.
ru: Наша небольшая команда — это группа целеустремленных, внимательных к деталям людей, увлеченных обслуживанием клиентов.

[ctx: Pattern description]
en: Display team photos in a services section with grid layout.
ru: Размещение фотографий команды в разделе услуг с сеткой.

[ctx: Pattern title]
en: Services, team photos
ru: Услуги, фотографии команды

en: Smartphones capturing a scenic wildflower meadow with trees
ru: Смартфоны фотографируют живописное цветочное поле с деревьями

en: View plans
ru: Посмотреть тарифы

en: Join our IRL event.
ru: Присоединяйтесь к нашему живому событию.

en: Subscribe to get unlimited access
ru: Подпишитесь для получения неограниченного доступа

[ctx: Pattern description]
en: A subscriber-only section highlighting exclusive services and offerings.
ru: Раздел только для подписчиков, подчеркивающий эксклюзивные услуги и предложения.

[ctx: Pattern title]
en: Services, subscriber only section
ru: Услуги, раздел только для подписчиков

en: Deliver
ru: Доставка

en: Assemble
ru: Сборка

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience
ru: Как цветы, распускающиеся в неожиданных местах, каждая история разворачивается с красотой и стойкостью

en: Collect
ru: Сбор

en: Image for service
ru: Изображение для услуги

en: Our services
ru: Наши услуги

[ctx: Pattern description]
en: Three columns with images and text to showcase services.
ru: Три колонки с изображениями и текстом для представления услуг.

[ctx: Pattern title]
en: Services, 3 columns
ru: Услуги, 3 столбца

en: Get access to our paid newsletter and an unlimited pass.
ru: Получите доступ к нашему платному бюллетеню и неограниченный абонемент.

[ctx: Name of membership package.]
en: Expert
ru: Эксперт

en: Month
ru: Месяц

en: Get access to our paid newsletter and a limited pass for one event.
ru: Получите доступ к нашему платному бюллетеню и ограниченный абонемент на одно мероприятие.

en: Get access to our free articles and weekly newsletter.
ru: Получите доступ к нашим бесплатным статьям и еженедельному бюллетеню.

en: Choose your membership
ru: Выберите членство

[ctx: Pattern description]
en: A three-column boxed pricing table designed to showcase services, descriptions, and pricing options.
ru: Таблица с тремя колонками для отображения услуг, описаний и вариантов цен.

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 3 columns
ru: Цены, 3 столбца

en: 20€/month
ru: 20€/месяц

[ctx: Name of membership package.]
en: Single
ru: Одиночный

[ctx: Button text, refers to joining a community. Verb.]
en: Join
ru: Присоединиться

en: Join our forums.
ru: Присоединяйтесь к нашим форумам.

en: An elegant addition of home decor collection.
ru: Элегантное дополнение к коллекции домашнего декора.

en: Get a free tote bag.
ru: Получите бесплатную сумку.

en: Join our IRL events.
ru: Присоединяйтесь к нашим офлайн мероприятиям.

en: Get access to our paid articles and weekly newsletter.
ru: Получите доступ к нашим платным статьям и еженедельному бюллетеню.

en: Free
ru: Бесплатно

en: Cancel or pause anytime.
ru: Отмените или приостановите в любое время.

en: Pricing
ru: Цены

[ctx: Pattern description]
en: Pricing section with two columns, pricing plan, description, and call-to-action buttons.
ru: Раздел цен с двумя колонками, планами подписки, описанием и кнопками действия.

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 2 columns
ru: Цены, 2 столбца

en: Post navigation
ru: Навигация по записям

[ctx: Pattern description]
en: Next and previous post links.
ru: Ссылки на следующую и предыдущую записи.

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
ru: Навигация по записям

[ctx: Pattern description]
en: A shop homepage pattern.
ru: Шаблон главной страницы магазина.

[ctx: Pattern title]
en: Shop homepage
ru: Главная страница магазина

en: My name is Anna Möller and these are some of my photo projects.
ru: Меня зовут Анна Мёллер, и это некоторые из моих фотопроектов.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio homepage pattern.
ru: Шаблон главной страницы портфолио.

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio homepage
ru: Главная страница портфолио

en: I’m Asahachi Kōno, a Japanese photographer, a member of Los Angeles’s Japanese Camera Pictorialists of California. Before returning to Japan, I worked as a photo retoucher.
ru: Меня зовут Асахачи Коно, я японский фотограф, член японской группы «Pictorialists of California» в Лос-Анджелесе. До возвращения в Японию я работал ретушером фотографий.

en: Black and white photo focusing on a woman and a child from afar.
ru: Черно-белая фотография с изображением женщины и ребёнка на расстоянии.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width, full-height link in bio section with an image, a paragraph and social links.
ru: Полноразмерный раздел ссылки в биографии с изображением, абзацем и социальными ссылками.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with tight margins
ru: Ссылка в биографии с узкими полями

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: I’m Nora, a dedicated public interest attorney based in Denver. I’m a graduate of Stanford University.
ru: Меня зовут Нора, я адвокат, работающий в сфере общественных интересов в Денвере. Я выпускница Стэнфордского университета.

en: Nora Winslow Keene
ru: Нора Уинслоу Кин

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with social links, a profile photo and a brief description.
ru: Страница ссылки в биографии с социальными ссылками, фото профиля и кратким описанием.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with profile, links and wide margins
ru: Ссылка в биографии с профилем, ссылками и широкими полями

en: Photo of a woman worker.
ru: Фото женщины-работницы.

en: Lewis W. Hine studied sociology before moving to New York in 1901 to work at the Ethical Culture School, where he took up photography to enhance his teaching practices
ru: Льюис У. Хайн изучал социологию, прежде чем в 1901 году переехать в Нью-Йорк для работы в Школе этической культуры, где он начал заниматься фотографией для улучшения своих методов преподавания.

en: Lewis Hine
ru: Льюис Хайн

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with a heading, paragraph, links and a full height image.
ru: Страница ссылки в биографии с заголовком, абзацем, ссылками и полноразмерным изображением.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio heading, paragraph, links and full-height image
ru: Ссылка в биографии с заголовком, абзацем, ссылками и полноразмерным изображением

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the podcast with a hero section, description, logos, grid with videos and newsletter signup.
ru: Лендинг подкаста с основной секцией, описанием, логотипами, сеткой видео и подпиской на рассылку.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for podcast
ru: Лендинг подкаста

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the event with a hero section, description, FAQs and call to action.
ru: Лендинг для события с основной секцией, описанием, часто задаваемыми вопросами и призывом к действию.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for event
ru: Лендинг для события

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the book with a hero section, pre-order links, locations, FAQs and newsletter signup.
ru: Лендинг для книги с основной секцией, ссылками на предзаказ, местами, часто задаваемыми вопросами и подпиской на рассылку.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for book
ru: Лендинг для книги

[ctx: Link to a page with information about what the person is working on right now.]
en: Now
ru: Сейчас

en: Woman on beach, splashing water.
ru: Женщина на пляже, брызгающая водой.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: My name is Nora Winslow Keene, and I’m a committed public interest attorney. Living in Denver, Colorado, I’ve spent years championing the rights of underrepresented workers. A graduate of Stanford University, I played a key role in securing critical protections for agricultural laborers, ensuring better wages and access to healthcare. My work has focused on advocating for environmental justice and improving the quality of life for rural communities. Every case I take on is driven by the belief that everyone deserves dignity and fair treatment in the workplace.
ru: Меня зовут Нора Уинслоу Кин, и я адвокат, работающий в сфере общественных интересов. Проживая в Денвере, штат Колорадо, я провела много лет, защищая права недостаточно представленных работников. Выпускница Стэнфордского университета, я сыграла ключевую роль в обеспечении важной защиты для сельскохозяйственных работников, добиваясь лучших зарплат и доступа к медицинскому обслуживанию. Моя работа сосредоточена на защите экологической справедливости и улучшении качества жизни сельских сообществ. Каждое дело, которое я беру, движимо убеждением, что каждый человек заслуживает достоинства и справедливого обращения на рабочем месте.

[ctx: Example heading in pattern.]
en: Hey,
ru: Привет,

[ctx: Pattern description]
en: A pattern for a CV/Bio landing page.
ru: Шаблон для лендинга резюме/биографии.

[ctx: Pattern title]
en: CV/bio
ru: Резюме/биография

en: Subscribe to get notified when our website is ready.
ru: Подпишитесь, чтобы получить уведомление, когда наш сайт будет готов.

en: Something great is coming soon
ru: Скоро появится нечто замечательное

en: Event
ru: Событие

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover banner that can be applied to a page or it can work as a single landing page.
ru: Широкий обложка, который можно применить к странице или использовать как отдельный лендинг.

[ctx: Pattern title]
en: Coming soon
ru: Скоро

[ctx: Pattern description]
en: A business homepage pattern.
ru: Шаблон главной страницы бизнеса.

[ctx: Pattern title]
en: Business homepage
ru: Главная страница бизнеса

[ctx: Pattern description]
en: A section with overlapping images, and a description.
ru: Раздел с перекрывающимися изображениями и описанием.

[ctx: Pattern title]
en: Overlapping images and paragraph on right
ru: Перекрывающиеся изображения и абзац справа

en: More posts
ru: Больше записей

[ctx: Pattern description]
en: Displays a list of posts with title and date.
ru: Отображает список записей с заголовками и датами.

[ctx: Pattern title]
en: More posts
ru: Больше записей

en: Close up of two flowers on a dark background.
ru: Крупный план двух цветов на темном фоне.

en: Portrait of an African Woman dressed in traditional costume, wearing decorative jewelry.
ru: Портрет африканской женщины в традиционном костюме, украшенной декоративными украшениями.

en: Profile portrait of a native person.
ru: Портрет местного человека.

[ctx: Example username for social media account.]
en: @example
ru: @пример

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with photos and a link to an Instagram profile.
ru: Сеточный раздел с фотографиями и ссылкой на профиль в Instagram.

[ctx: Pattern title]
en: Instagram grid
ru: Сетка Instagram

en: The Stories Podcast is sponsored by
ru: Подкаст «Истории» спонсируется

[ctx: Pattern description]
en: Showcasing the podcast's clients with a heading and a series of client logos.
ru: Представление клиентов подкаста с заголовком и серией логотипов клиентов.

[ctx: Pattern title]
en: Logos
ru: Логотипы

en: in
ru: в

en: Written by
ru: Написано

[ctx: Pattern title]
en: Written by
ru: Написано

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search.]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
ru: Извините, но ничего не найдено. Пожалуйста, попробуйте выполнить поиск с другими ключевыми словами.

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
ru: Добавьте текст или блоки, которые будут отображаться, когда запрос не вернет результатов.

en: Other Posts
ru: Другие записи

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
ru: Область виджетов

[ctx: Button text. Verb.]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: Search input field placeholder text]
en: Type here...
ru: Введите здесь...

[ctx: Pattern title]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: Pattern description]
en: Hidden heading for the home page and index template.
ru: Скрытый заголовок для главной страницы и индексного шаблона.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden blog heading
ru: Скрытый заголовок блога

[ctx: 404 error message]
en: The page you are looking for doesn't exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
ru: Страница, которую вы ищете, не существует или была перемещена. Пожалуйста, попробуйте выполнить поиск с помощью формы ниже.

[ctx: 404 error message]
en: Page not found
ru: Страница не найдена

[ctx: image description]
en: Small totara tree on ridge above Long Point
ru: Небольшое дерево тотара на гребне над Долгой точкой

en: Subscribe on your favorite platform
ru: Подпишитесь на вашу любимую платформу

[ctx: Podcast description]
en: Storytelling, expert analysis, and vivid descriptions. The Stories Podcast brings history to life, making it accessible and engaging for a global audience.
ru: Сказание историй, экспертный анализ и яркие описания. Подкаст «Истории» оживляет историю, делая ее доступной и увлекательной для глобальной аудитории.

en: The Stories Podcast
ru: Подкаст «Истории»

[ctx: Alt text for hero image.]
en: Picture of a person
ru: Изображение человека

[ctx: Pattern title]
en: Hero podcast
ru: Герой подкаста

en: Book Image
ru: Изображение книги

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern subline text]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
ru: Прекрасная коллекция мгновений времени, включающая фотографии Луиса Флеккенштейна, Пола Странда и Асахачи Коно.

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern headline text]
en: The Stories Book
ru: Книга историй

[ctx: Pattern description]
en: A hero with an overlapped book cover and links.
ru: Герой с перекрывающейся обложкой книги и ссылками.

[ctx: Pattern title]
en: Hero, overlapped book cover with links
ru: Герой, перекрывающаяся обложка книги со ссылками

[ctx: Sample hero button]
en: Learn More
ru: Узнать больше

[ctx: Sample hero paragraph]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
ru: Как цветы, которые распускаются в неожиданных местах, каждая история раскрывается с красотой и стойкостью, открывая скрытые чудеса.

[ctx: Sample hero heading]
en: Tell your story
ru: Расскажи свою историю

[ctx: Alt text for cover image.]
en: Picture of a flower
ru: Изображение цветка

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a full width image, heading, short paragraph and button.
ru: Герой с изображением на всю ширину, заголовком, коротким абзацем и кнопкой.

[ctx: Pattern title]
en: Hero, full width image
ru: Герой, изображение на всю ширину

[ctx: CTA text of the hero section.]
en: Available for pre-order now.
ru: Доступно для предзаказа.

[ctx: Content of the hero section.]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
ru: Прекрасная коллекция мгновений времени, включающая фотографии Луиса Флеккенштейна, Пола Странда и Асахачи Коно.

[ctx: Heading of the hero section.]
en: The Stories Book
ru: Книга историй

en: Image of the book
ru: Изображение книги

[ctx: Pattern description]
en: A hero section for the book with a description and pre-order link.
ru: Герой для книги с описанием и ссылкой на предзаказ.

[ctx: Pattern title]
en: Hero book
ru: Герой книги

[ctx: Alt text for Overview picture.]
en: Cliff Palace, Colorado
ru: Дворец на скале, Колорадо

[ctx: Event Overview Text.]
en: Held over a weekend, the event is structured around a series of exhibitions, workshops, and panel discussions. The exhibitions showcase a curated selection of photographs that tell compelling stories from various corners of the globe, each image accompanied by detailed narratives that provide context and deeper insight into the historical significance of the scenes depicted. These photographs are drawn from the archives of renowned photographers, as well as emerging talents, ensuring a blend of both classical and contemporary perspectives.
ru: Проходя на выходных, мероприятие построено вокруг серии выставок, мастер-классов и панельных дискуссий. Выставки демонстрируют отобранную подборку фотографий, рассказывающих увлекательные истории из различных уголков мира, каждое изображение сопровождается подробными рассказами, которые предоставляют контекст и более глубокое понимание исторической значимости изображенных сцен. Эти фотографии взяты из архивов известных фотографов, а также начинающих талантов, обеспечивая сочетание как классических, так и современных перспектив.

en: About the event
ru: О мероприятии

[ctx: Pattern description]
en: A two-column section with a heading and paragraph on the left, and an image on the right.
ru: Двухколоночный раздел с заголовком и абзацем слева и изображением справа.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and paragraph with image on the right
ru: Заголовок и абзац с изображением справа

[ctx: Pattern description]
en: Header with site title and navigation.
ru: Заголовок с названием сайта и навигацией.

[ctx: Pattern title]
en: Header
ru: Заголовок

[ctx: Pattern description]
en: Header with large site title and right-aligned navigation.
ru: Заголовок с крупным названием сайта и навигацией, выровненной вправо.

[ctx: Pattern title]
en: Header with large title
ru: Заголовок с крупным заголовком

[ctx: Pattern description]
en: Header with site title and navigation in columns.
ru: Заголовок с названием сайта и навигацией в колонках.

[ctx: Pattern title]
en: Header with columns
ru: Заголовок со столбцами

[ctx: Pattern description]
en: Header with centered site title and navigation.
ru: Заголовок с выровненным по центру названием сайта и навигацией.

[ctx: Pattern title]
en: Centered header
ru: Центрированный заголовок

en: Sunflowers
ru: Подсолнухи

en: Cactus
ru: Кактус

en: Anthuriums
ru: Антуриумы

en: Write title…
ru: Напишите заголовок…

en: Close up of a red anthurium.
ru: Крупный план красного антуриума.

en: Top Categories
ru: Лучшие рубрики

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with different categories.
ru: Сеточный раздел с различными категориями.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with categories
ru: Сетка с категориями

en: Podcast
ru: Подкаст

en: Explore the episodes
ru: Изучите эпизоды

[ctx: Pattern description]
en: A grid with videos.
ru: Сетка с видео.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with videos
ru: Сетка с видео

en: The Stories Book, a fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno, is available for pre-order
ru: Книга историй, прекрасная коллекция мгновений времени с фотографиями Луиса Флеккенштейна, Пола Странда и Асахачи Коно, доступна для предзаказа

[ctx: Pattern description]
en: A link post format with a description and an emphasized link for key content.
ru: Формат поста ссылки с описанием и выделенной ссылкой для ключевого контента.

[ctx: Pattern title]
en: Link format
ru: Формат ссылки

en: Acoma Pueblo, in New Mexico, stands as a testament to the resilience and cultural heritage of the Acoma people
ru: Пуэбло Акома, в Нью-Мексико, является свидетельством стойкости и культурного наследия народа Акома

en: Episode 1: Acoma Pueblo with Prof. Fiona Presley
ru: Эпизод 1: Пуэбло Акома с профессором Фионой Пресли

[ctx: Pattern description]
en: An audio post format with an image, title, audio player, and description.
ru: Аудио формат поста с изображением, заголовком, аудиоплеером и описанием.

[ctx: Pattern title]
en: Audio format
ru: Аудио формат

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with logo, title, tagline and links.
ru: Подвал с колонками, логотипом, названием, слоганом и ссылками.

[ctx: Pattern title]
en: Footer
ru: Подвал

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and social links.
ru: Подвал с выровненным по центру названием сайта и социальными ссылками.

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer with social links
ru: Центрированный подвал с социальными ссылками

en: Receive our articles in your inbox.
ru: Получайте наши статьи на ваш почтовый ящик.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with large site title and newsletter signup.
ru: Подвал с крупным названием сайта и подпиской на новости.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with newsletter signup
ru: Подвал с подпиской на новости

en: Themes
ru: Темы

en: Patterns
ru: Паттерны

en: Shop
ru: Магазин

en: Featured
ru: Рекомендуемые

en: Authors
ru: Авторы

en: FAQs
ru: ЧаВо

en: About
ru: О нас

en: Blog
ru: Блог

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with title, tagline and links.
ru: Подвал с колонками, заголовком, слоганом и ссылками.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with columns
ru: Подвал с колонками

note: Translators: Designed with WordPress. %s: WordPress link.
en: Designed with %s
ru: Создано с помощью %s

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and tagline.
ru: Нижний колонтитул с выровненным по центру названием сайта и слоганом.

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer
ru: Центрированный нижний колонтитул

en: An introduction to African dialects
ru: Введение в африканские диалекты

en: Black and white photo of an african woman.
ru: Черно-белое фото африканской женщины.

en: Ancient buildings and symbols
ru: Древние здания и символы

en: The acropolis in Athens.
ru: Акрополь в Афинах.

en: Things you didn’t know about the deep ocean
ru: Вещи, о которых вы не знали о глубоком океане

en: View of the deep ocean.
ru: Вид на глубокий океан.

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Lecture by <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>
ru: Лекция <a href="#">профессора Фионы Пресли</a>

[ctx: Example event time in pattern.]
en: 9 AM — 11 AM
ru: 9:00 — 11:00

en: Fauna from North America and its characteristics
ru: Фауна Северной Америки и ее особенности

en: Birds on a lake.
ru: Птицы на озере.

en: Agenda
ru: Повестка дня

[ctx: Pattern description]
en: A section with specified dates and times for an event.
ru: Раздел с указанными датами и временем для мероприятия.

[ctx: Pattern title]
en: Event schedule
ru: Расписание мероприятий

en: Close up photo of white flowers on a grey background
ru: Крупный план белых цветов на сером фоне.

[ctx: Abbreviation for "Please respond".]
en: RSVP
ru: Просим ответить

en: This immersive event celebrates the universal human experience through the lenses of history and ancestry, featuring a diverse array of photographers whose works capture the essence of different cultures and historical moments.
ru: Это погружающее мероприятие отмечает универсальный человеческий опыт через призму истории и предков, представляя разнообразие фотографов, чьи работы запечатлевают суть различных культур и исторических моментов.

en: Free Workshop
ru: Бесплатный мастер-класс

[ctx: Pattern description]
en: RSVP for an upcoming event with a cover image and event details.
ru: Запрос на участие в предстоящем мероприятии с обложкой и деталями мероприятия.

[ctx: Pattern title]
en: Event RSVP
ru: Запись на мероприятие

en: Event details
ru: Детали мероприятия

en: Event image
ru: Изображение мероприятия

en: These are some of the upcoming events.
ru: Это некоторые из предстоящих мероприятий.

en: Events
ru: Мероприятия

[ctx: Pattern description]
en: A header with title and text and three columns that show 3 events with their images and titles.
ru: Заголовок с названием и текстом, а также тремя колонками, которые показывают 3 мероприятия с их изображениями и названиями.

[ctx: Pattern title]
en: Events, 3 columns with event images and titles
ru: Мероприятия, 3 колонки с изображениями и названиями мероприятий

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Get access to a curated collection of moments in time featuring photographs from historical relevance.
ru: Получите доступ к кураторской коллекции мгновений времени с фотографиями исторической значимости.

en: Sign up to get daily stories
ru: Подпишитесь, чтобы получать ежедневные истории

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter sign-up
ru: Подписка на рассылку

[ctx: Button text. Verb]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: Search input field placeholder text.]
en: Type here...
ru: Введите здесь...

[ctx: Search form label.]
en: Search
ru: Поиск

en: What are you looking for?
ru: Что вы ищете?

[ctx: Pattern description]
en: Large heading with a search form for quick navigation.
ru: Большой заголовок с формой поиска для быстрого навигации.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and search form
ru: Заголовок и форма поиска

en: Shop now
ru: Купить сейчас

en: Botany flowers
ru: Цветы ботаники

en: Cancel anytime
ru: Отменить в любое время

en: Free shipping
ru: Бесплатная доставка

en: Tailored to your needs
ru: Адаптировано под ваши нужды

en: Flora of Akaka Falls State Park
ru: Флора штата Парк Акока Фолс

note: translators: %s: Starting price, split into three rows using HTML <br> tags. The price value has a font size set.
en: Starting at%s/month
ru: Начиная от%s/месяц

en: Closeup of plantlife in the Malibu Canyon area
ru: Крупный план растительности в районе каньона Малибу

en: Delivered every week
ru: Доставляется каждую неделю

en: Black and white flower
ru: Черно-белый цветок

en: Our online store.
ru: Наш интернет-магазин.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action featuring product images.
ru: Призыв к действию с изображениями продуктов.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with grid layout with products and link
ru: Призыв к действию с сеточным макетом с продуктами и ссылкой

en: Thornville, OH, USA
ru: Торнвилль, Огайо, США

en: Mexico City, Mexico
ru: Мехико, Мексика

en: Buy Tickets
ru: Купить билеты

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Mon, Jan 1
ru: Пн, 1 янв

en: Atlanta, GA, USA
ru: Атланта, Джорджия, США

en: These are some of the upcoming events
ru: Это некоторые из предстоящих мероприятий

en: Upcoming events
ru: Предстоящие мероприятия

[ctx: Pattern description]
en: A list of events with call to action.
ru: Список мероприятий с призывом к действию.

[ctx: Pattern title]
en: Events list
ru: Список мероприятий

en: Learn more
ru: Узнать больше

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
ru: Как цветы, которые цветут в неожиданных местах, каждая история разворачивается с красотой и стойкостью, раскрывая скрытые чудеса.

en: Tell your story
ru: Расскажите свою историю

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a centered heading, paragraph and button.
ru: Обложка с отцентрированным заголовком, абзацем и кнопкой.

[ctx: Pattern title]
en: Centered heading
ru: Центрированный заголовок

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединенные Штаты

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Japan
ru: Япония

en: Canada
ru: Канада

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Book Store
ru: Книжный магазин

en: Australia
ru: Австралия

en: The Stories Book will be available from these international retailers.
ru: Книга историй будет доступна у этих международных ритейлеров.

en: International editions
ru: Международные издания

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in the most popular locations.
ru: Секция призыва к действию со ссылками на покупку книги в самых популярных местах.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with locations
ru: Призыв к действию с местоположениями

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Outside Europe? View <a href="#" rel="nofollow">international editions</a>.
ru: За пределами Европы? Посмотрите <a href="#" rel="nofollow">международные издания</a>.

[ctx: Example brand name.]
en: Simon &amp; Schuster
ru: Simon & Schuster

[ctx: Example brand name.]
en: Barnes &amp; Noble
ru: Barnes & Noble

en: Buy your copy of The Stories Book
ru: Купите свою копию Книга историй

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in different websites.
ru: Секция призыва к действию со ссылками на покупку книги на различных сайтах.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with book links
ru: Призыв к действию с ссылками на книги

en: The business location
ru: Местоположение бизнеса

en: Get directions
ru: Получить направление

en: Visit us at 123 Example St. Manhattan, NY 10300, United States
ru: Посетите нас по адресу: 123 Example St. Манхэттен, NY 10300, Соединенные Штаты

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with a location address, a directions link, and an image of the location.
ru: Секция контактов с адресом местоположения, ссылкой на маршрут и изображением местоположения.

[ctx: Pattern title]
en: Contact location and link
ru: Контактное местоположение и ссылка

en: Portland
ru: Портленд

en: Salt Lake City
ru: Солт-Лейк-Сити

en: San Diego
ru: Сан-Диего

en: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 United States
ru: 123 Example St. Манхэттен, NY 10300, Соединенные Штаты

en: New York
ru: Нью-Йорк

en: Email
ru: Электронная почта

en: Social media
ru: Социальные сети

en: How to get in touch with us
ru: Как связаться с нами

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with social media links, email, and multiple location details.
ru: Секция контактов с ссылками на социальные сети, электронной почтой и несколькими деталями местоположения.

[ctx: Pattern title]
en: Contact, info and locations
ru: Контактная информация и местоположения

[ctx: Heading of the Contact social link pattern]
en: Got questions? <br><a href="#" rel="nofollow">Feel free to reach out.</a>
ru: Есть вопросы? <br><a href="#" rel="nofollow">Не стесняйтесь обращаться.</a>

[ctx: Pattern description]
en: Centered contact section with a prominent message and social media links.
ru: Центрированная секция контактов с заметным сообщением и ссылками на социальные сети.

[ctx: Pattern title]
en: Centered link and social links
ru: Центрированная ссылка и ссылки на социальные сети

en: Comments
ru: Комментарии

[ctx: Pattern description]
en: Comments area with comments list, pagination, and comment form.
ru: Область комментариев со списком комментариев, постраничной навигацией и формой комментариев.

[ctx: Pattern title]
en: Comments
ru: Комментарии

[ctx: Pattern description]
en: Prints the name of the post format with the help of the Block Bindings API.
ru: Выводит название формата поста с помощью API привязки блоков.

[ctx: Pattern title]
en: Post format name
ru: Имя формата записи

en: Black and white photography close up of a flower.
ru: Черно-белая фотография крупным планом цветка.

en: Photography close up of a red flower.
ru: Фотография крупным планом красного цветка.

note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: %s is a flower delivery and subscription business. Based in the EU, our mission is not only to deliver stunning flower arrangements across but also foster knowledge and enthusiasm on the beautiful gift of nature: flowers.
ru: %s — это бизнес по доставке цветов и подписке. Основанный в ЕС, наша миссия заключается не только в доставке великолепных цветочных композиций, но и в содействии знаниям и энтузиазму по поводу прекрасного подарка природы: цветов.

en: About Us
ru: О нас

[ctx: Pattern description]
en: A banner with a short paragraph, and two images displayed in a grid layout.
ru: Баннер с коротким абзацем и двумя изображениями, расположенными в сеточном макете.

[ctx: Pattern title]
en: Banner with description and images grid
ru: Баннер с описанием и сеткой изображений

en: #stories
ru: #истории

en: Let’s hear them.
ru: Давайте послушаем их.

en: Fuego Bar, Mexico City
ru: Бар Фуэго, Мехико

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Aug 08—10 2025
ru: 08—10 августа 2025

[ctx: Placeholder heading in four languages.]
note: translators: This string contains the word "Stories" in four different languages with the first item in the locale's language.
en: “Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”
ru: “Истории, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”

en: Picture of a historical building in ruins.
ru: Картина исторического здания в руинах.

[ctx: Pattern description]
en: A section that can be used as a banner or a landing page to announce an event.
ru: Секция, которая может использоваться как баннер или целевая страница для анонса события.

[ctx: Pattern title]
en: Poster-like section
ru: Секция в стиле постера

[ctx: Pattern placeholder text.]
note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: We're %s, our mission is to deliver exquisite flower arrangements that not only adorn living spaces but also inspire a deeper appreciation for natural beauty.
ru: Мы %s, наша миссия — доставлять изысканные цветочные композиции, которые не только украшают жилые пространства, но и вдохновляют на более глубокое восприятие естественной красоты.

[ctx: Pattern description]
en: A large left-aligned heading with a brand name emphasized in bold.
ru: Большой заголовок с выровнением по левому краю и выделенным жирным шрифтом названием бренда.

[ctx: Pattern title]
en: Intro with left-aligned description
ru: Введение с выровненным по левому краю описанием

[ctx: Button text of intro section.]
en: Learn More
ru: Узнать больше

[ctx: Sample description for banner with flower.]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
ru: Как цветы, распускающиеся в неожиданных местах, каждая история разворачивается с красотой и стойкостью, раскрывая скрытые чудеса.

[ctx: Heading for banner pattern.]
en: New arrivals
ru: Новые поступления

[ctx: Alt text for intro picture.]
en: Picture of a flower
ru: Картина цветка

[ctx: Pattern description]
en: A Intro pattern with Short heading, paragraph and image on the left.
ru: Вводный шаблон с коротким заголовком, абзацем и изображением слева.

[ctx: Pattern title]
en: Short heading and paragraph and image on the left
ru: Короткий заголовок и абзац с изображением слева

en: Stories
ru: Истории

en: Photo of a field full of flowers, a blue sky and a tree.
ru: Фото поля, полного цветов, голубого неба и дерева.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover section with a large background image and an oversized heading.
ru: Секция полноэкранного покрытия с большим фоновым изображением и увеличенным заголовком.

[ctx: Pattern title]
en: Cover with big heading
ru: Обложка с большим заголовком

en: Image of a book
ru: Изображение книги

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein’s evocative imagery, Strand’s groundbreaking modernist approach, and Kōno’s meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography. Each image in “The Stories Book” is accompanied by insightful commentary, providing historical context and revealing the stories behind the photographs. This collection is not only a visual feast but also a tribute to the power of photography to preserve and narrate the multifaceted experiences of humanity.
ru: Эта изысканная компиляция демонстрирует разнообразие фотографий, которые захватывают суть разных эпох и культур, отражая уникальные стили и перспективы каждого художника. Эвокативные изображения Флеккенштейна, новаторский подход Странда в модернизме и тщательная документация японской жизни Коно объединяются в гармоничном сочетании, которое отмечает искусство фотографии. Каждое изображение в Книге историй сопровождается проницательными комментариями, предоставляющими исторический контекст и раскрывающими истории, стоящие за фотографиями. Эта коллекция не только визуальный праздник, но и дань уважения силе фотографии сохранять и повествовать о многогранных переживаниях человечества.

en: About the book
ru: О книге

[ctx: Pattern description]
en: Banner with book description and accompanying image for promotion.
ru: Баннер с описанием книги и сопроводительным изображением для продвижения.

[ctx: Pattern title]
en: Banner with book description
ru: Баннер с описанием книги

[ctx: Label for the block binding placeholder in the editor]
en: Post format name
ru: Имя формата записи

en: A collection of post format patterns.
ru: Коллекция паттернов форматов записей

en: Post format
ru: Формат записи

en: A collection of full page layouts.
ru: Коллекция макетов полных страниц.

en: Pages
ru: Страницы

en: Checkmark
ru: Галочка

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
ru: https://ru.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ru: Команда WordPress

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Five emphasizes simplicity and adaptability. It offers flexible design options, supported by a variety of patterns for different page types, such as services and landing pages, making it ideal for building personal blogs, professional portfolios, online magazines, or business websites. Its templates cater to various blog styles, from text-focused to image-heavy layouts. Additionally, it supports international typography and diverse color palettes, ensuring accessibility and customization for users worldwide.
ru: Twenty Twenty-Five подчеркивает простоту и адаптивность. Он предлагает гибкие варианты дизайна, поддерживаемые различными шаблонами для разных типов страниц, таких как сервисные и целевые страницы, что делает его идеальным для создания личных блогов, профессиональных портфолио, онлайн-журналов или бизнес-сайтов. Его шаблоны соответствуют различным стилям блогов, от текстово-ориентированных до насыщенных изображениями. Кроме того, он поддерживает международную типографику и разнообразные цветовые палитры, обеспечивая доступность и настройку для пользователей по всему миру.

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyfive/
ru: https://ru.wordpress.org/themes/twentytwentyfive/
