Themes - Twenty Twenty-Five - en to sv_SE translation catalogue (439 entries)

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
sv_SE: Sida utan rubrik

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
sv_SE: Sidopanel

[ctx: Template part name]
en: Footer Newsletter
sv_SE: Sidfot nyhetsbrev

[ctx: Template part name]
en: Footer Columns
sv_SE: Sidfotskolumner

[ctx: Template part name]
en: Footer
sv_SE: Sidfot

[ctx: Template part name]
en: Header with large title
sv_SE: Sidhuvud med stor rubrik

[ctx: Template part name]
en: Vertical Header
sv_SE: Vertikalt sidhuvud

[ctx: Template part name]
en: Header
sv_SE: Sidhuvud

[ctx: Space size name]
en: XX-Large
sv_SE: XXL

[ctx: Space size name]
en: X-Large
sv_SE: XL

[ctx: Space size name]
en: Large
sv_SE: L

[ctx: Space size name]
en: Regular
sv_SE: Normal

[ctx: Space size name]
en: Small
sv_SE: S

[ctx: Space size name]
en: X-Small
sv_SE: XS

[ctx: Space size name]
en: Tiny
sv_SE: Pytteliten

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Fira Sans
sv_SE: Literata och Fira Sans

[ctx: Style variation name]
en: Platypi & Literata
sv_SE: Platypi och Literata

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Ysabeau Office
sv_SE: Literata och Ysabeau Office

[ctx: Style variation name]
en: Roboto Slab & Manrope
sv_SE: Roboto Slab och Manrope

[ctx: Style variation name]
en: Platypi & Ysabeau Office
sv_SE: Platypi och Ysabeau Office

[ctx: Style variation name]
en: Vollkorn & Fira Code
sv_SE: Vollkorn och Fira Code

[ctx: Style variation name]
en: Beiruti & Literata
sv_SE: Beiruti och Literata

[ctx: Style variation name]
en: Style 5
sv_SE: Stil 5

[ctx: Style variation name]
en: Style 4
sv_SE: Stil 4

[ctx: Style variation name]
en: Style 3
sv_SE: Stil 3

[ctx: Style variation name]
en: Style 2
sv_SE: Stil 2

[ctx: Style variation name]
en: Style 1
sv_SE: Stil 1

[ctx: Style variation name]
en: Pill shaped
sv_SE: Pillerformad

[ctx: Style variation name]
en: Annotation
sv_SE: Bildkommentar

[ctx: Style variation name]
en: Subtitle
sv_SE: Underrubrik

[ctx: Style variation name]
en: Display
sv_SE: Visning

[ctx: Duotone name]
en: Midnight filter
sv_SE: Midnattsfilter

[ctx: Style variation name]
en: Midnight
sv_SE: Midnatt

[ctx: Style variation name]
en: Sunrise
sv_SE: Soluppgång

[ctx: Style variation name]
en: Morning
sv_SE: Morgon

[ctx: Style variation name]
en: Twilight
sv_SE: Halvdager

[ctx: Style variation name]
en: Afternoon
sv_SE: Eftermiddag

[ctx: Style variation name]
en: Dusk
sv_SE: Skymning

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
sv_SE: Extra extra stor

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
sv_SE: Extra stor

[ctx: Font size name]
en: Large
sv_SE: Stor

[ctx: Font size name]
en: Small
sv_SE: Liten

[ctx: Style variation name]
en: Noon
sv_SE: Mitt på dagen

[ctx: Color name]
en: Contrast
sv_SE: Kontrast

[ctx: Color name]
en: Base
sv_SE: Bas

[ctx: Style variation name]
en: Evening
sv_SE: Kväll

[ctx: Pattern description]
en: Vertical Header with site title and navigation
sv_SE: Vertikalt sidhuvud med webbplatsens rubrik och navigering

[ctx: Pattern title]
en: Vertical header
sv_SE: Vertikal rubrik

[ctx: Question in the FAQs pattern]
en: Will The Stories Book be available in other languages other that English?
sv_SE: Kommer The Stories Book att ges ut på fler språk än engelska?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: Are signed copies available?
sv_SE: Finns det signerade exemplar?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: When will The Stories Book be released?
sv_SE: När kommer The Stories Book att publiceras?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: How much does The Stories Book cost?
sv_SE: Vad kostar The Stories Book?

[ctx: Answer in the FAQs pattern.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein's evocative imagery, Strand's groundbreaking modernist approach, and Kōno's meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography.
sv_SE: Denna utsökta samling presenterar en mängd fotografier som fångar det centrala för olika tidsepoker och kulturer, och återspeglar varje konstnärs unika stil och perspektiv. Fleckensteins suggestiva bildspråk, Strands banbrytande modernistiska metod och Kōnos noggranna dokumentation av det japanska livet samlas i en harmonisk blandning som hyllar fotokonsten.

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: What is The Stories Book about?
sv_SE: Vad handlar The Stories Book om?

[ctx: Heading of the FAQs pattern.]
en: Frequently Asked Questions
sv_SE: Svar på vanliga frågor

[ctx: Pattern description]
en: A FAQs section with a FAQ heading and list of toggle questions and answers.
sv_SE: Frågeavsnitt med rubrik och en lista med frågor där svaren kan växlas mellan dolt och synligt läge.

[ctx: Pattern title]
en: FAQs
sv_SE: Svar på vanliga frågor

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person typing on a typewriter.
sv_SE: Bild på en person som skriver på skrivmaskin.

[ctx: Testimonial heading.]
en: What people are saying
sv_SE: Recension

[ctx: Pattern description]
en: A testimonial with a large image on the right.
sv_SE: Recension med stor bild på höger sida.

[ctx: Pattern title]
en: Review with large image on right
sv_SE: Recension med stor bild till höger

[ctx: Testimonial section heading.]
en: What people are saying
sv_SE: Recensioner

[ctx: Pattern description]
en: A section with three columns and two rows, each containing a testimonial and citation.
sv_SE: En sektion med tre kolumner och två rader, där varje ruta innehåller en recension och källa.

[ctx: Pattern title]
en: 3 column layout with 6 testimonials
sv_SE: Layout i 3 kolumner med 6 recensioner

[ctx: Sample testimonial citation.]
en: Otto Reid <br><sub>Springfield, IL</sub>
sv_SE: Otto Reid <br><sub>Springfield, IL, USA</sub>

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Amazing quality and care. I love all your products.”
sv_SE: ”Fantastisk kvalitet och omsorg. Jag älskar verkligen era produkter.”

[ctx: Sample testimonial citation.]
en: Jo Mulligan <br /><sub>Atlanta, GA</sub>
sv_SE: Jo Mulligan <br /><sub>Atlanta, GA, USA</sub>

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Superb product and customer service!”
sv_SE: ”Utmärkt produkt och perfekt service!”

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person
sv_SE: Bild av en person

[ctx: Pattern description]
en: Two columns with testimonials and avatars.
sv_SE: Två kolumner med recensioner och avatarer.

[ctx: Pattern title]
en: 2 columns with avatar
sv_SE: 2 kolumner med avatar

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned single post
sv_SE: Högerställt enstaka inlägg

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, single post
sv_SE: Textbaserad blogg, enstaka inlägg

en: Next Photo
sv_SE: Nästa foto

en: Previous Photo
sv_SE: Föregående foto

[ctx: Prefix before one or more tags. The tags are displayed in a separate block on the next line.]
en: Tagged:
sv_SE: Etiketter:

[ctx: Prefix before one or more categories. The categories are displayed in a separate block on the next line.]
en: Categories:
sv_SE: Kategorier:

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block on the next line.]
en: Posted by
sv_SE: av

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog single post
sv_SE: Enstaka inlägg i fotoblogg

[ctx: Prefix before the post date block.]
en: Published on
sv_SE: Publicerat

[ctx: Pattern title]
en: Offset post without featured image
sv_SE: Offset-inlägg utan utvald bild

[ctx: Pattern title]
en: News blog single post with sidebar
sv_SE: Enstaka inlägg i nyhetsblogg med sidopanel

[ctx: Separator between date and categories.]
en: ·
sv_SE:  –

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: by
sv_SE: av

[ctx: Pattern title]
en: Post with left-aligned content
sv_SE: Inlägg med vänsterställt innehåll

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, search
sv_SE: Sökning i högerställd blogg

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, search
sv_SE: Sökning i textbaserad blogg

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog search results
sv_SE: Sökresultat för fotoblogg

[ctx: Pattern title]
en: News blog search results
sv_SE: Sökresultat för nyhetsblogg

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column, with featured image and post date.
sv_SE: Lista med inlägg, 1 kolumn, med utvald bild och inläggets datum.

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
sv_SE: Inläggslista, 1 kolumn

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
sv_SE: Sökningen gav inget resultat. Försök med några andra nyckelord.

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned posts
sv_SE: Högerställda inlägg

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, posts
sv_SE: Inlägg i textbaserad blogg

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns, with only featured images.
sv_SE: En lista med inlägg, 3 kolumner, med endast utvalda bilder.

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog posts
sv_SE: Inlägg i fotoblogg

en: Older Posts
sv_SE: Tidigare inlägg

en: Newer Posts
sv_SE: Senare inlägg

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: Written by
sv_SE: av

[ctx: Pattern title]
en: News blog query loop
sv_SE: Query-loop för nyhetsblogg

[ctx: Pattern title]
en: Page template for the right-aligned blog
sv_SE: Sidmall för högerställd blogg

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog page
sv_SE: Sida i fotoblogg

en: The Latest
sv_SE: Det senaste

[ctx: Pattern title]
en: News blog with sidebar
sv_SE: Nyhetsblogg med sidopanel

[ctx: Pattern title]
en: Homepage for right-aligned blog
sv_SE: Startsida för högerställd blogg

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, home
sv_SE: Startsida för textbaserad blogg

en: Architecture
sv_SE: Arkitektur

[ctx: Pattern title]
en: News blog with featured posts grid
sv_SE: Nyhetsblogg i rutnätslayout med utvalda inlägg

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog home
sv_SE: Startsida för fotoblogg

[ctx: Pattern title]
en: News blog home
sv_SE: Startsida för nyhetsblogg

[ctx: Pattern title]
en: Archive for the right-aligned blog
sv_SE: Arkiv för den högerställda bloggen

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, archive
sv_SE: Arkiv för textbaserad blogg

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog archive
sv_SE: Arkiv för fotoblogg

[ctx: Pattern title]
en: News blog archive
sv_SE: Bloggarkiv för nyheter

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, 404
sv_SE: Högerjusterad blogg, 404

en: Man in hat, standing in front of a building.
sv_SE: Man i hatt som står framför en byggnad.

en: Picture of a person typing on a typewriter.
sv_SE: Bild på en person som skriver på skrivmaskin.

en: Portrait of a nurse
sv_SE: Porträtt av en sjuksköterska

en: Our small team is a group of driven, detail-oriented people who are passionate about their customers.
sv_SE: Vårt lilla team består av kunniga, detaljinriktade medarbetare som älskar sina kunder.

[ctx: Pattern description]
en: Display team photos in a services section with grid layout.
sv_SE: Visa teamfoton i ett tjänsteavsnitt med rutnätslayout.

[ctx: Pattern title]
en: Services, team photos
sv_SE: Tjänster, foton på teamet

en: Smartphones capturing a scenic wildflower meadow with trees
sv_SE: Smartphones fotograferar en naturskön äng med vilda blommor och träd

en: View plans
sv_SE: Visa paket

en: Join our IRL event.
sv_SE: Delta i vårt offline-evenemang.

en: Subscribe to get unlimited access
sv_SE: Prenumerera för obegränsad tillgång

[ctx: Pattern description]
en: A subscriber-only section highlighting exclusive services and offerings.
sv_SE: Ett avsnitt avsett endast för prenumeranter, som lyfter fram exklusiva tjänster och erbjudanden.

[ctx: Pattern title]
en: Services, subscriber only section
sv_SE: Tjänster, avsnitt endast för prenumeranter

en: Deliver
sv_SE: Leverans

en: Assemble
sv_SE: Montering

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience
sv_SE: På samma sätt som blommor kan slå ut på oväntade platser har varje berättelse en skönhet och styrka

en: Collect
sv_SE: Upphämtning

en: Image for service
sv_SE: Illustration för tjänst

en: Our services
sv_SE: Våra tjänster

[ctx: Pattern description]
en: Three columns with images and text to showcase services.
sv_SE: Tre kolumner med bilder och text för att visa upp tjänster.

[ctx: Pattern title]
en: Services, 3 columns
sv_SE: Tjänster, 3 kolumner

en: 40€
sv_SE: 40 €

en: Get access to our paid newsletter and an unlimited pass.
sv_SE: Få tillgång till vårt betalda nyhetsbrev och en obegränsad evenemangsbiljett.

en: Month
sv_SE: Månad

en: 20€
sv_SE: 20 €

en: Get access to our paid newsletter and a limited pass for one event.
sv_SE: Få tillgång till vårt betalda nyhetsbrev och en begränsad biljett till ett evenemang.

en: Get access to our free articles and weekly newsletter.
sv_SE: Få tillgång till våra kostnadsfria artiklar och veckoutskick.

en: Choose your membership
sv_SE: Välj önskat medlemskap

[ctx: Pattern description]
en: A three-column boxed pricing table designed to showcase services, descriptions, and pricing options.
sv_SE: Inramad pristabell med tre kolumner, utformad för att visa upp tjänster, beskrivningar och prisalternativ.

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 3 columns
sv_SE: Priser, 3 kolumner

en: 20€/month
sv_SE: 20 €/månad

[ctx: Name of membership package.]
en: Single
sv_SE: Enstaka

[ctx: Button text, refers to joining a community. Verb.]
en: Join
sv_SE: Delta

en: Join our forums.
sv_SE: Delta i våra forum.

en: An elegant addition of home decor collection.
sv_SE: Ett elegant tillskott till heminredningskollektionen.

en: Get a free tote bag.
sv_SE: Du får en gratis tygväska

en: Join our IRL events.
sv_SE: Delta i våra offline-evenemang.

en: Get access to our paid articles and weekly newsletter.
sv_SE: Få tillgång till våra betalda artiklar och veckoutskick.

en: 0€
sv_SE: 0 €

en: Free
sv_SE: Utan kostnad

en: Cancel or pause anytime.
sv_SE: Avbryt eller pausa när som helst.

en: Pricing
sv_SE: Priser

[ctx: Pattern description]
en: Pricing section with two columns, pricing plan, description, and call-to-action buttons.
sv_SE: Prisavsnitt med två kolumner, prispaket, beskrivning och call-to-action-knappar.

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 2 columns
sv_SE: Prislista, 2 kolumner

en: Post navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

[ctx: Pattern description]
en: Next and previous post links.
sv_SE: Länkar till nästa och föregående inlägg.

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

[ctx: Pattern description]
en: A shop homepage pattern.
sv_SE: Mönster för en butiks startsida.

[ctx: Pattern title]
en: Shop homepage
sv_SE: Startsida för butik

en: My name is Anna Möller and these are some of my photo projects.
sv_SE: Jag heter Anna Möller och det här är några av mina fotoprojekt.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio homepage pattern.
sv_SE: Mönster för en portföljs startsida.

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio homepage
sv_SE: Startsida för portfölj

en: I’m Asahachi Kōno, a Japanese photographer, a member of Los Angeles’s Japanese Camera Pictorialists of California. Before returning to Japan, I worked as a photo retoucher.
sv_SE: Jag heter Asahachi Kōno, är japansk fotograf och medlem av Japanese Camera Pictorialists of California i Los Angeles. Innan jag återvände till Japan arbetade jag som retuschör.

en: Black and white photo focusing on a woman and a child from afar.
sv_SE: Svartvitt foto med fokus på en kvinna och ett barn på långt håll.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width, full-height link in bio section with an image, a paragraph and social links.
sv_SE: En länk i full bredd och höjd i biografiavsnittet med en bild, ett textstycke och sociala länkar.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with tight margins
sv_SE: Länk i biografi med snäva marginaler

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: I’m Nora, a dedicated public interest attorney based in Denver. I’m a graduate of Stanford University.
sv_SE: Jag heter Nora och är en advokat som arbetar med allmänintresse i Denver. Jag är utbildad vid Stanford University.

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with social links, a profile photo and a brief description.
sv_SE: En länk på en landningssida med biografi med sociala länkar, ett profilfoto och en kort beskrivning.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with profile, links and wide margins
sv_SE: Länk i biografi med profil, länkar och breda marginaler

en: Photo of a woman worker.
sv_SE: Foto av en kvinnlig arbetare.

en: Lewis W. Hine studied sociology before moving to New York in 1901 to work at the Ethical Culture School, where he took up photography to enhance his teaching practices
sv_SE: Lewis W. Hine studerade sociologi innan han 1901 flyttade till New York och började arbeta på Ethical Culture School, där han började fotografera för att kunna undervisa bättre

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with a heading, paragraph, links and a full height image.
sv_SE: Länk på landningssida med biografi, med rubrik, textstycke, länkar och en bild i full höjd.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio heading, paragraph, links and full-height image
sv_SE: Länk i biografirubrik, textstycke, länkar och bild i fullhöjd

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the podcast with a hero section, description, logos, grid with videos and newsletter signup.
sv_SE: Landningssida för en podcast med hero-sektion, beskrivning, logotyper, rutnät med videoklipp och registrering för nyhetsbrev.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for podcast
sv_SE: Landningssida för en podcast

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the event with a hero section, description, FAQs and call to action.
sv_SE: Landningssida för ett evenemang med en hero-sektion, beskrivning, svar på vanliga frågor och uppmaning till handling (CTA).

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for event
sv_SE: Landningssida för ett evenemang

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the book with a hero section, pre-order links, locations, FAQs and newsletter signup.
sv_SE: En landningssida för en bok, med en hero-sektion, länkar för förhandsbeställning, platser, svar på vanliga frågor och registrering för nyhetsbrev.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for book
sv_SE: Landningssida för en bok

[ctx: Link to a page with information about what the person is working on right now.]
en: Now
sv_SE: Pågående

en: Woman on beach, splashing water.
sv_SE: Kvinna på en strand, vatten som stänker.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: My name is Nora Winslow Keene, and I’m a committed public interest attorney. Living in Denver, Colorado, I’ve spent years championing the rights of underrepresented workers. A graduate of Stanford University, I played a key role in securing critical protections for agricultural laborers, ensuring better wages and access to healthcare. My work has focused on advocating for environmental justice and improving the quality of life for rural communities. Every case I take on is driven by the belief that everyone deserves dignity and fair treatment in the workplace.
sv_SE: Jag heter Nora Winslow Keene och jag är en engagerad advokat som arbetar med samhällsfrågor. Jag bor i Denver, Colorado, och har tillbringat många år med att kämpa för underrepresenterade arbetstagares rättigheter. Jag har en examen från Stanford University och spelade en nyckelroll i att säkra viktiga tryggheter för jordbruksarbetare, vilket säkerställde bättre löner och tillgång till hälso- och sjukvård. Mitt arbete har fokuserat på att förespråka miljörättvisa och förbättra livskvaliteten för landsbygdssamhällen. Varje fall jag tar mig an drivs av övertygelsen om att alla förtjänar värdighet och rättvis behandling på arbetsplatsen.

[ctx: Example heading in pattern.]
en: Hey,
sv_SE: Hallå där.

[ctx: Pattern description]
en: A pattern for a CV/Bio landing page.
sv_SE: Mönster för en landningssida med CV/biografi.

[ctx: Pattern title]
en: CV/bio
sv_SE: CV/biografi

en: Subscribe to get notified when our website is ready.
sv_SE: Prenumerera för att få ett meddelande när vår webbplats är klar.

en: Something great is coming soon
sv_SE: Något stort kommer snart

en: Event
sv_SE: Evenemang

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover banner that can be applied to a page or it can work as a single landing page.
sv_SE: En omslagsbanner i full bredd som kan användas på en enstaka sida eller kan fungera som en webbplats med en sida/landningssida.

[ctx: Pattern title]
en: Coming soon
sv_SE: Kommer snart

[ctx: Pattern description]
en: A business homepage pattern.
sv_SE: Ett mönster för en företagshemsida.

[ctx: Pattern title]
en: Business homepage
sv_SE: Företagshemsida

[ctx: Pattern description]
en: A section with overlapping images, and a description.
sv_SE: Ett avsnitt med överlappande bilder och en beskrivning.

[ctx: Pattern title]
en: Overlapping images and paragraph on right
sv_SE: Överlappande bilder och textstycke till höger

en: More posts
sv_SE: Fler inlägg

[ctx: Pattern description]
en: Displays a list of posts with title and date.
sv_SE: Visar en inläggslista med rubrik och datum.

[ctx: Pattern title]
en: More posts
sv_SE: Fler inlägg

en: Close up of two flowers on a dark background.
sv_SE: Närbild av två blommor mot mörk bakgrund.

en: Portrait of an African Woman dressed in traditional costume, wearing decorative jewelry.
sv_SE: Porträtt av afrikansk kvinna i traditionell dräkt och med dekorativa smycken.

en: Profile portrait of a native person.
sv_SE: Urinvånare i profil.

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with photos and a link to an Instagram profile.
sv_SE: Ett rutnätsavsnitt med foton och länk till en Instagram-profil.

[ctx: Pattern title]
en: Instagram grid
sv_SE: Instagram-rutnät

en: The Stories Podcast is sponsored by
sv_SE: The Stories – Podcast sponsras av

[ctx: Pattern description]
en: Showcasing the podcast's clients with a heading and a series of client logos.
sv_SE: Podcastens kunder presenteras med en rubrik och en serie kundlogotyper.

[ctx: Pattern title]
en: Logos
sv_SE: Logotyper

en: in
sv_SE: i

en: Written by
sv_SE: Skrivet av

[ctx: Pattern title]
en: Written by
sv_SE: Skrivet av

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search.]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
sv_SE: Sökningen gav inget resultat. Försök med några andra nyckelord.

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
sv_SE: Lägg till text eller block som kommer att visas när en sökning inte gav något resultat.

en: Other Posts
sv_SE: Andra inlägg

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
sv_SE: Sidopanel

[ctx: Button text. Verb.]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: Search input field placeholder text]
en: Type here...
sv_SE: Skriv här …

[ctx: Pattern title]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: Pattern description]
en: Hidden heading for the home page and index template.
sv_SE: Dold rubrik för startsides- och indexmallen.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden blog heading
sv_SE: Dold bloggrubrik

[ctx: 404 error message]
en: The page you are looking for doesn't exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
sv_SE: Sidan du försökte öppna finns inte, eller har flyttat. Prova att söka med hjälp av formuläret nedan.

[ctx: 404 error message]
en: Page not found
sv_SE: Sidan hittades inte

[ctx: image description]
en: Small totara tree on ridge above Long Point
sv_SE: Litet totaraträd på åsen ovanför Long Point

en: Subscribe on your favorite platform
sv_SE: Prenumerera via din favoritplattform

[ctx: Podcast description]
en: Storytelling, expert analysis, and vivid descriptions. The Stories Podcast brings history to life, making it accessible and engaging for a global audience.
sv_SE: Berättelser, expertanalyser och inlevande beskrivningar. The Stories – Podcast väcker historien till liv och gör den tillgänglig och engagerande för en global publik.

en: The Stories Podcast
sv_SE: The Stories – Podcast

[ctx: Alt text for hero image.]
en: Picture of a person
sv_SE: Bild av en person

[ctx: Pattern title]
en: Hero podcast
sv_SE: Hero-avsnitt för podcast

en: Book Image
sv_SE: Bild av bok

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern subline text]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
sv_SE: En fin samling av ögonblick med fotografier av Louis Fleckenstein, Paul Strand och Asahachi Kōno.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with an overlapped book cover and links.
sv_SE: Hero-avsnitt med överlappande bokomslag och länkar.

[ctx: Pattern title]
en: Hero, overlapped book cover with links
sv_SE: Hero-avsnitt, överlappande bokomslag med länkar

[ctx: Sample hero button]
en: Learn More
sv_SE: Läs mer

[ctx: Sample hero paragraph]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
sv_SE: På samma sätt som blommor kan slå ut på oväntade platser har varje berättelse en skönhet och styrka som kan avslöja dolda underverk.

[ctx: Sample hero heading]
en: Tell your story
sv_SE: Berätta din historia

[ctx: Alt text for cover image.]
en: Picture of a flower
sv_SE: Bild av en blomma

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a full width image, heading, short paragraph and button.
sv_SE: Hero-avsnitt med bild i full bredd, rubrik, kort textstycke och knapp.

[ctx: Pattern title]
en: Hero, full width image
sv_SE: Hero, bild i full bredd

[ctx: CTA text of the hero section.]
en: Available for pre-order now.
sv_SE: Du kan förbeställa nu.

[ctx: Content of the hero section.]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
sv_SE: En fin samling av ögonblick med fotografier av Louis Fleckenstein, Paul Strand och Asahachi Kōno.

en: Image of the book
sv_SE: Bild på boken

[ctx: Pattern description]
en: A hero section for the book with a description and pre-order link.
sv_SE: Ett hero-avsnitt för boken med beskrivning och länk till förhandsbeställning.

[ctx: Event Overview Text.]
en: Held over a weekend, the event is structured around a series of exhibitions, workshops, and panel discussions. The exhibitions showcase a curated selection of photographs that tell compelling stories from various corners of the globe, each image accompanied by detailed narratives that provide context and deeper insight into the historical significance of the scenes depicted. These photographs are drawn from the archives of renowned photographers, as well as emerging talents, ensuring a blend of both classical and contemporary perspectives.
sv_SE: Evenemanget genomförs över en helg och är uppbyggt kring en serie utställningar, seminarier och paneldiskussioner. Utställningarna visar handplockade fotografier som berättar fängslande historier från olika delar av världen, och varje bild åtföljs av detaljerade berättelser som ger sammanhang och djupare insikt i den historiska betydelsen av de scener som avbildas. Fotografierna är hämtade från såväl kända fotografers arkiv som från nya talanger, vilket ger en blandning av både klassiska och samtida perspektiv.

en: About the event
sv_SE: Om evenemanget

[ctx: Pattern description]
en: A two-column section with a heading and paragraph on the left, and an image on the right.
sv_SE: Ett tvåspaltigt avsnitt med en rubrik och ett textstycke till vänster och en bild till höger.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and paragraph with image on the right
sv_SE: Rubrik och textstycke med bild till höger

[ctx: Pattern description]
en: Header with site title and navigation.
sv_SE: Sidhuvud med webbplatsens rubrik och navigering.

[ctx: Pattern title]
en: Header
sv_SE: Sidhuvud

[ctx: Pattern description]
en: Header with large site title and right-aligned navigation.
sv_SE: Sidhuvud med stor webbplatsrubrik och högerjusterad navigering.

[ctx: Pattern title]
en: Header with large title
sv_SE: Sidhuvud med stor rubrik

[ctx: Pattern description]
en: Header with site title and navigation in columns.
sv_SE: Sidhuvud med webbplatsens rubrik och navigering i kolumner.

[ctx: Pattern title]
en: Header with columns
sv_SE: Sidhuvud med kolumner

[ctx: Pattern description]
en: Header with centered site title and navigation.
sv_SE: Header med centrerad webbplatsrubrik och navigering.

[ctx: Pattern title]
en: Centered header
sv_SE: Centrerad rubrik

en: Sunflowers
sv_SE: Solrosor

en: Cactus
sv_SE: Kaktus

en: Anthuriums
sv_SE: Anthurium

en: Write title…
sv_SE: Ange rubrik …

en: Close up of a red anthurium.
sv_SE: Närbild av röd anthurium.

en: Top Categories
sv_SE: Toppkategorier

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with different categories.
sv_SE: En rutnätsavsnitt med olika kategorier.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with categories
sv_SE: Rutnät med kategorier

en: Explore the episodes
sv_SE: Utforska avsnitten

[ctx: Pattern description]
en: A grid with videos.
sv_SE: Rutnät med videoklipp.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with videos
sv_SE: Rutnät med videoklipp

en: The Stories Book, a fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno, is available for pre-order
sv_SE: The Stories Book – en fin samling av ögonblick med fotografier av Louis Fleckenstein, Paul Strand och Asahachi Kōno, tillgänglig för förbeställning

[ctx: Pattern description]
en: A link post format with a description and an emphasized link for key content.
sv_SE: Ett inläggsformat för länkar med beskrivning och framhävd länk som huvudinnehåll.

[ctx: Pattern title]
en: Link format
sv_SE: Länkformat

en: Acoma Pueblo, in New Mexico, stands as a testament to the resilience and cultural heritage of the Acoma people
sv_SE: Acoma Pueblo i New Mexico är ett bevis på Acoma-folkets uthållighet och kulturarv

en: Episode 1: Acoma Pueblo with Prof. Fiona Presley
sv_SE: Avsnitt 1: Acoma Pueblo med professor Fiona Presley

[ctx: Pattern description]
en: An audio post format with an image, title, audio player, and description.
sv_SE: Ett ljudinläggsformat med bild, rubrik, ljudspelare och beskrivning.

[ctx: Pattern title]
en: Audio format
sv_SE: Ljudformat

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with logo, title, tagline and links.
sv_SE: Sidfotskolumner med logotyp, rubrik, slogan och länkar.

[ctx: Pattern title]
en: Footer
sv_SE: Sidfot

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and social links.
sv_SE: Sidfot med centrerad webbplatsrubrik och sociala länkar.

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer with social links
sv_SE: Centrerad sidfot med sociala länkar

en: Receive our articles in your inbox.
sv_SE: Få våra artiklar via e-post.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with large site title and newsletter signup.
sv_SE: Sidfot med webbplatsrubrik i stort format och anmälan till nyhetsbrev.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with newsletter signup
sv_SE: Sidfot med anmälan till nyhetsbrev

en: Themes
sv_SE: Teman

en: Patterns
sv_SE: Mönster

en: Shop
sv_SE: Butik

en: Featured
sv_SE: Utvalt

en: Authors
sv_SE: Författare

en: FAQs
sv_SE: Svar på vanliga frågor

en: About
sv_SE: Om

en: Blog
sv_SE: Blogg

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with title, tagline and links.
sv_SE: Sidfotskolumner med rubrik, slogan och länkar.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with columns
sv_SE: Sidfot med kolumner

note: Translators: Designed with WordPress. %s: WordPress link.
en: Designed with %s
sv_SE: Utformad med %s

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and tagline.
sv_SE: Sidfot med centrerad webbplatsrubrik och slogan.

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer
sv_SE: Centrerad sidfot

en: An introduction to African dialects
sv_SE: Introduktion till afrikanska dialekter

en: Black and white photo of an african woman.
sv_SE: Svartvitt foto av afrikansk kvinna.

en: Ancient buildings and symbols
sv_SE: Forntida byggnader och symboler

en: The acropolis in Athens.
sv_SE: Akropolis i Aten.

en: Things you didn’t know about the deep ocean
sv_SE: Saker du inte visste om djuphavet

en: View of the deep ocean.
sv_SE: Bild av havsdjupet.

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Lecture by <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>
sv_SE: Föreläsning av <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>

[ctx: Example event time in pattern.]
en: 9 AM — 11 AM
sv_SE: 9:00 – 11:00

en: Fauna from North America and its characteristics
sv_SE: Nordamerikansk fauna och dess särdrag

en: Birds on a lake.
sv_SE: Fåglar på en sjö.

[ctx: Pattern description]
en: A section with specified dates and times for an event.
sv_SE: Ett avsnitt med angivna datum och tider för ett evenemang.

[ctx: Pattern title]
en: Event schedule
sv_SE: Evenemangskalender

en: Close up photo of white flowers on a grey background
sv_SE: Närbild av vita blommor mot grå bakgrund

[ctx: Abbreviation for "Please respond".]
en: RSVP
sv_SE: Anmäl dig

en: This immersive event celebrates the universal human experience through the lenses of history and ancestry, featuring a diverse array of photographers whose works capture the essence of different cultures and historical moments.
sv_SE: Detta upplevelseevenemang lyfter fram det allmängiltiga mänskliga sett genom historien och våra förfäder, genom många olika fotografer, vars verk fångar essensen av olika kulturer och historiska ögonblick.

en: Free Workshop
sv_SE: Kostnadsfritt seminarium

[ctx: Pattern description]
en: RSVP for an upcoming event with a cover image and event details.
sv_SE: Anmälan till kommande evenemang med omslagsbild och evenemangsinformation.

[ctx: Pattern title]
en: Event RSVP
sv_SE: Evenemangsanmälan

en: Event details
sv_SE: Evenemangsuppgifter

en: Event image
sv_SE: Evenemangsbild

en: These are some of the upcoming events.
sv_SE: Här är några av våra kommande evenemang.

en: Events
sv_SE: Evenemang

[ctx: Pattern description]
en: A header with title and text and three columns that show 3 events with their images and titles.
sv_SE: Sidhuvud med rubrik, text och tre kolumner som visar 3 evenemang med respektive bilder och rubriker.

[ctx: Pattern title]
en: Events, 3 columns with event images and titles
sv_SE: Evenemang, 3 kolumner med evenemangsbilder och -rubriker

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

en: Get access to a curated collection of moments in time featuring photographs from historical relevance.
sv_SE: Få tillgång till en handplockad samling av tidpunkter med historiskt relevanta fotografier.

en: Sign up to get daily stories
sv_SE: Prenumerera på berättelser varje dag

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter sign-up
sv_SE: Anmälan till nyhetsbrev

[ctx: Button text. Verb]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: Search input field placeholder text.]
en: Type here...
sv_SE: Skriv här …

[ctx: Search form label.]
en: Search
sv_SE: Sök

en: What are you looking for?
sv_SE: Vad letar du efter?

[ctx: Pattern description]
en: Large heading with a search form for quick navigation.
sv_SE: Stor rubrik med sökformulär för snabb navigering.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and search form
sv_SE: Rubrik och sökformulär

en: Shop now
sv_SE: Köp nu

en: Botany flowers
sv_SE: Botanistens blommor

en: Cancel anytime
sv_SE: Avbryt när som helst

en: Free shipping
sv_SE: Fri frakt

en: Tailored to your needs
sv_SE: Anpassat till dina behov

en: Flora of Akaka Falls State Park
sv_SE: Floran i Akaka Falls State Park

en: 30€
sv_SE: 30 €

note: translators: %s: Starting price, split into three rows using HTML <br> tags. The price value has a font size set.
en: Starting at%s/month
sv_SE: Från %s/månad

en: Closeup of plantlife in the Malibu Canyon area
sv_SE: Närbild på växtligheten i Malibu Canyon-området

en: Delivered every week
sv_SE: Leverans varje vecka

en: Black and white flower
sv_SE: Blomma i svartvitt

en: Our online store.
sv_SE: Vår nätbutik.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action featuring product images.
sv_SE: CTA med produktbilder.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with grid layout with products and link
sv_SE: CTA med produkter och länkar i rutnätslayout

en: Mexico City, Mexico
sv_SE: Mexico City, Mexiko

en: Buy Tickets
sv_SE: Köp biljetter

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Mon, Jan 1
sv_SE: 1 jan, måndag

en: These are some of the upcoming events
sv_SE: Här är några av våra kommande evenemang

en: Upcoming events
sv_SE: Kommande evenemang

[ctx: Pattern description]
en: A list of events with call to action.
sv_SE: En lista över evenemang med CTA.

[ctx: Pattern title]
en: Events list
sv_SE: Evenemangslista

en: Learn more
sv_SE: Läs mer

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
sv_SE: På samma sätt som blommor kan slå ut på oväntade platser har varje berättelse en skönhet och styrka som kan avslöja dolda underverk.

en: Tell your story
sv_SE: Berätta din historia

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a centered heading, paragraph and button.
sv_SE: Hero-sektion med centrerad rubrik, textstycke och knapp.

[ctx: Pattern title]
en: Centered heading
sv_SE: Centrerad rubrik

en: United Kingdom
sv_SE: Storbritannien

en: United States
sv_SE: USA

en: Switzerland
sv_SE: Schweiz

en: New Zealand
sv_SE: Nya Zeeland

en: Canada
sv_SE: Kanada

en: Brazil
sv_SE: Brasilien

en: Book Store
sv_SE: Bokhandel

en: Australia
sv_SE: Australien

en: The Stories Book will be available from these international retailers.
sv_SE: The Stories Book kommer att erbjudas av dessa internationella återförsäljare.

en: International editions
sv_SE: Internationella utgåvor

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in the most popular locations.
sv_SE: CTA-sektion med länkar för att skaffa boken på de populäraste platserna.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with locations
sv_SE: CTA med platser

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Outside Europe? View <a href="#" rel="nofollow">international editions</a>.
sv_SE: Utanför Europa? Kolla in våra <a href="#" rel="nofollow">internationella utgåvor</a>.

[ctx: Example brand name.]
en: Simon &amp; Schuster
sv_SE: Stora Varuhuset

[ctx: Example brand name.]
en: BAM!
sv_SE: Lilla Varuhuset

[ctx: Example brand name.]
en: Bookshop.org
sv_SE: Nätbokhandeln

[ctx: Example brand name.]
en: Barnes &amp; Noble
sv_SE: Boklådan

[ctx: Example brand name.]
en: Audible
sv_SE: Ljudboksspecialisten

en: Buy your copy of The Stories Book
sv_SE: Köp ditt eget exemplar av The Stories Book

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in different websites.
sv_SE: CTA-sektion med länkar för att köpa boken på olika webbplatser.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with book links
sv_SE: CTA med länkar till bok

en: The business location
sv_SE: Verksamhetens plats

en: Get directions
sv_SE: Få vägbeskrivning

en: Visit us at 123 Example St. Manhattan, NY 10300, United States
sv_SE: Besök oss på Huvudgatan 1, Stockholm

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with a location address, a directions link, and an image of the location.
sv_SE: Kontaktavsnitt med besöksadress, länk för vägbeskrivning och en bild från platsen.

[ctx: Pattern title]
en: Contact location and link
sv_SE: Besöksadresser och länk

en: Portland
sv_SE: Karlstad

en: Salt Lake City
sv_SE: Göteborg

en: San Diego
sv_SE: Malmö

en: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 United States
sv_SE: Huvudgatan 1, 111 31 Stockholm

en: New York
sv_SE: Stockholm

en: Email
sv_SE: E-post

en: Social media
sv_SE: Sociala medier

en: How to get in touch with us
sv_SE: Så kontaktar du oss

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with social media links, email, and multiple location details.
sv_SE: Kontaktavsnitt med länkar till sociala medier, e-postadress och information om flera platser.

[ctx: Pattern title]
en: Contact, info and locations
sv_SE: Kontaktuppgifter, information och platser

[ctx: Heading of the Contact social link pattern]
en: Got questions? <br><a href="#" rel="nofollow">Feel free to reach out.</a>
sv_SE: Undrar du över något? <br><a href="#" rel="nofollow">Kontakta oss gärna.</a>

[ctx: Pattern description]
en: Centered contact section with a prominent message and social media links.
sv_SE: Centrerad kontaktsektion med ett framträdande budskap och länkar till sociala medier.

[ctx: Pattern title]
en: Centered link and social links
sv_SE: Centrerad länk och sociala länkar

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

[ctx: Pattern description]
en: Comments area with comments list, pagination, and comment form.
sv_SE: Kommentarsområde med kommentarslista, siduppdelning och kommentarsformulär.

[ctx: Pattern title]
en: Comments
sv_SE: Kommentarer

[ctx: Pattern description]
en: Prints the name of the post format with the help of the Block Bindings API.
sv_SE: Skriver ut namnet på inläggsformatet med hjälp av Block Bindings API.

[ctx: Pattern title]
en: Post format name
sv_SE: Namn på inläggsformat

en: Black and white photography close up of a flower.
sv_SE: Svartvitt fotografi närbild av blomma.

en: Photography close up of a red flower.
sv_SE: Fotografi närbild av röd blomma.

note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: %s is a flower delivery and subscription business. Based in the EU, our mission is not only to deliver stunning flower arrangements across but also foster knowledge and enthusiasm on the beautiful gift of nature: flowers.
sv_SE: %s är ett företag som levererar blommor och blomprenumerationer. Vi finns i EU och vårt uppdrag är inte bara att leverera fantastiska blomsterarrangemang överallt utan också att främja kunskap och entusiasm om naturens vackra gåva: blommor.

en: About Us
sv_SE: Om oss

[ctx: Pattern description]
en: A banner with a short paragraph, and two images displayed in a grid layout.
sv_SE: En banner med ett kort textstycke och två bilder i en rutnätslayout.

[ctx: Pattern title]
en: Banner with description and images grid
sv_SE: Banner med beskrivning och rutnät med bilder

en: #stories
sv_SE: #historier

en: Let’s hear them.
sv_SE: Låt oss lyssna på dem.

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Aug 08—10 2025
sv_SE: 8–10 aug 2025

[ctx: Placeholder heading in four languages.]
note: translators: This string contains the word "Stories" in four different languages with the first item in the locale's language.
en: “Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”
sv_SE: ”Berättelser, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”

en: Picture of a historical building in ruins.
sv_SE: Bild med ruin av en historisk byggnad.

[ctx: Pattern description]
en: A section that can be used as a banner or a landing page to announce an event.
sv_SE: En sektion som kan användas som banner eller landningssida för att berätta om ett evenemang.

[ctx: Pattern title]
en: Poster-like section
sv_SE: Affischliknande sektion

[ctx: Example brand name.]
en: Fleurs
sv_SE: Blomman

[ctx: Pattern placeholder text.]
note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: We're %s, our mission is to deliver exquisite flower arrangements that not only adorn living spaces but also inspire a deeper appreciation for natural beauty.
sv_SE: Vi är %s. Vårt uppdrag är att leverera utsökta blomsterarrangemang som inte bara smyckar levande utrymmen utan även inspirerar till en djupare uppskattning av naturlig skönhet.

[ctx: Pattern description]
en: A large left-aligned heading with a brand name emphasized in bold.
sv_SE: En stor, vänsterjusterad rubrik med ett varumärke i fetstil.

[ctx: Pattern title]
en: Intro with left-aligned description
sv_SE: Introduktion med vänsterjusterad beskrivning

[ctx: Button text of intro section.]
en: Learn More
sv_SE: Läs mer

[ctx: Sample description for banner with flower.]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
sv_SE: På samma sätt som blommor kan slå ut på oväntade platser har varje berättelse en skönhet och styrka som kan avslöja dolda underverk.

[ctx: Heading for banner pattern.]
en: New arrivals
sv_SE: Nyinkommet

[ctx: Alt text for intro picture.]
en: Picture of a flower
sv_SE: Bild av en blomma

[ctx: Pattern description]
en: A Intro pattern with Short heading, paragraph and image on the left.
sv_SE: Ett introduktionsmönster med kort rubrik, textstycke och bild till vänster.

[ctx: Pattern title]
en: Short heading and paragraph and image on the left
sv_SE: Kort rubrik, textstycke samt bild till vänster

en: Stories
sv_SE: Berättelser

en: Photo of a field full of flowers, a blue sky and a tree.
sv_SE: Foto av ett fält fullt av blommor, en blå himmel och ett träd.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover section with a large background image and an oversized heading.
sv_SE: En fullbred omslagssektion med stor bakgrundsbild och en överdimensionerad rubrik.

[ctx: Pattern title]
en: Cover with big heading
sv_SE: Omslag med stor rubrik

en: Image of a book
sv_SE: Bild av en bok

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein’s evocative imagery, Strand’s groundbreaking modernist approach, and Kōno’s meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography. Each image in “The Stories Book” is accompanied by insightful commentary, providing historical context and revealing the stories behind the photographs. This collection is not only a visual feast but also a tribute to the power of photography to preserve and narrate the multifaceted experiences of humanity.
sv_SE: Denna utsökta samling demonstrerar en mängd olika fotografier som fångar det centrala för olika tidsepoker och kulturer, samt återspeglar varje konstnärs unika stil och perspektiv. Fleckensteins suggestiva bildspråk, Strands banbrytande modernistiska tillvägagångssätt och Kōnos omsorgsfulla dokumentation av det japanska livet möts i en harmonisk blandning som hyllar fotokonsten. Varje bild i ”The Stories Book” åtföljs av insiktsfulla kommentarer som ger ett historiskt sammanhang och berättar historierna bakom varje fotografi. Den här samlingen är inte bara en visuell fest utan också en hyllning till fotografins förmåga att bevara och berätta om mänsklighetens mångfacetterade upplevelser.

en: About the book
sv_SE: Om boken

[ctx: Pattern description]
en: Banner with book description and accompanying image for promotion.
sv_SE: Banner med beskrivning av bok och kompletterande bild för marknadsföring.

[ctx: Pattern title]
en: Banner with book description
sv_SE: Banner med beskrivning av bok

[ctx: Label for the block binding placeholder in the editor]
en: Post format name
sv_SE: Namn på inläggsformat

en: A collection of post format patterns.
sv_SE: En samling mönster för olika inläggsformat.

en: Post format
sv_SE: Inläggsformat

en: A collection of full page layouts.
sv_SE: En samling helsideslayouter.

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Checkmark
sv_SE: Avbockningstecken

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
sv_SE: https://sv.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
sv_SE: WordPress-teamet

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Five emphasizes simplicity and adaptability. It offers flexible design options, supported by a variety of patterns for different page types, such as services and landing pages, making it ideal for building personal blogs, professional portfolios, online magazines, or business websites. Its templates cater to various blog styles, from text-focused to image-heavy layouts. Additionally, it supports international typography and diverse color palettes, ensuring accessibility and customization for users worldwide.
sv_SE: Twenty Twenty-Five lägger tyngdpunkten på enkelhet och anpassningsbarhet. Temat erbjuder flexibla designalternativ, som stöds av ett stort urval mönster för olika typer av sidor, såsom tjänstebeskrivningar och landningssidor, vilket gör temat idealisk för att bygga personliga bloggar, professionella portfolios, nätpublikationer och företagswebbplatser. Dess mallar tillgodoser olika bloggstilar, från textbaserade till bildtunga layouter. Dessutom stöder temat internationell typografi och olika färgpaletter, som säkerställer tillgänglighet och anpassning för användare över hela världen.

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyfive/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/themes/twentytwentyfive/
