Themes - Twenty Twenty-Four - en to ru translation catalogue (293 entries)

en: <em>Études</em> is not confined to the past—we are passionate about the cutting edge designs shaping our world today.
ru: <em>Études</em> не ограничивается прошлым — мы увлечены передовыми разработками, формирующими наш мир сегодня.

en: A collection of full page layouts.
ru: Коллекция макетов полных страниц.

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
ru: Пандус вдоль изогнутой стены в музее Киасма, Хельсинки, Финляндия

en: About
ru: Про нас

en: About the author
ru: Об авторе

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
ru: Пустая лестница под угловой крышей в Дарлинг-Харбор, Сидней, Австралия

en: Arrow icon
ru: Значок стрелки

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
ru: Художественная галерея Онтарио, Торонто, Канада

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
ru: Страницы

en: Building exterior in Toronto, Canada
ru: Внешний вид здания в Торонто, Канада

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
ru: Подписаться

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
ru: Подписаться

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
ru: Подписаться

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
ru: О нас

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
ru: Скачать приложение

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
ru: Как это работает

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
ru: О нас

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
ru: Забронируйте себе место

en: Checkmark
ru: Галочка

[ctx: Color name]
en: Accent
ru: Акцент

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
ru: Акцент / 5

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
ru: Акцент / 4

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
ru: Акцент / 3

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
ru: Акцент / 2

[ctx: Color name]
en: Base
ru: Базовый

[ctx: Color name]
en: Base / 2
ru: Базовый / 2

[ctx: Color name]
en: Base / Two
ru: Базовый / 2

[ctx: Color name]
en: Contrast
ru: Контраст

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
ru: Контраст / 2

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
ru: Контраст / 3

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
ru: Контраст / 3

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
ru: Контраст / 2

en: Comments
ru: Комментарии

en: Contact
ru: Контакты

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
ru: Études — новаторская фирма, которая органично объединяет креативность и функциональность, чтобы по-новому взглянуть на архитектурное совершенство.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
ru: Страница, без названия

[ctx: Custom template name]
en: Page With Sidebar
ru: Страница с областью виджетов

[ctx: Custom template name]
en: Page with wide Image
ru: Страница с широким изображением

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
ru: Единичная запись с областью виджетов

[ctx: Description for the About pattern]
en: Leaving an indelible mark on the landscape of tomorrow.
ru: Оставив неизгладимый след в ландшафте завтрашнего дня.

[ctx: Descriptive text for the feature area]
en: The revitalized Art Gallery is set to redefine the cultural landscape of Toronto, serving as a nexus of artistic expression, community engagement, and architectural marvel. The expansion and renovation project pay homage to the Art Gallery's rich history while embracing the future, ensuring that the gallery remains a beacon of inspiration.
ru: Обновленная художественная галерея призвана переопределить культурный ландшафт Торонто, служа связующим звеном художественного самовыражения, взаимодействия с общественностью и архитектурного чуда. Проект расширения и обновления отдает дань уважения богатой истории художественной галереи, но при этом учитывает будущее, гарантируя, что галерея останется маяком вдохновения.

[ctx: Descriptive title for the feature area]
en: With meticulous attention to detail and a commitment to excellence, we create spaces that inspire, elevate, and enrich the lives of those who inhabit them.
ru: С тщательным вниманием к деталям и стремлением к совершенству мы создаем пространства, которые вдохновляют, возвышают и обогащают жизнь тех, кто их населяет.

[ctx: Designation of Person Provided Testimonial]
en: CEO, Greenprint
ru: Генеральный директор, Гринпринт

en: Designed with %1$s
ru: Разработано на %1$s

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
ru: Черный и пастельно-синий

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
ru: Черный и ржавчина

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
ru: Черный и серо-зелёный

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
ru: Черный и песчаник

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
ru: Черное и белое

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
ru: Темно-серый и коричный

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
ru: Темно-серый и оливковый

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
ru: Темно-серый и стальной

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
ru: Темно-серый и ореховый

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
ru: Темно-серый и белый

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
ru: От темной ржавчины до бежевого

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
ru: Оранжевый и белый

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
ru: Доступ к 20 эксклюзивным <em>статьям Études</em> в месяц.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
ru: Доступ к 5 эксклюзивным <em>статьям Études</em> в месяц.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
ru: Эксклюзивный доступ к приложению <em>Études</em> для iOS и Android

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
ru: Эксклюзивный доступ к приложению <em>Études</em> для iOS и Android.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
ru: Неограниченный доступ ко всем<em>статьям Études</em>.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
ru: Еженедельное печатное издание.

en: Financial apps for families
ru: Финансовые приложения для всей семьи

en: Follow
ru: Подписаться

[ctx: Font family name]
en: System Sans-serif
ru: Системный sans-serif

[ctx: Font family name]
en: System Serif
ru: Системный serif

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
ru: Очень очень большой

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ru: Очень крупный

[ctx: Font size name]
en: Large
ru: Крупный

[ctx: Font size name]
en: Medium
ru: Средний

[ctx: Font size name]
en: Small
ru: Маленький

[ctx: Gradient name]
en: Vertical azure to ice
ru: Вертикальная лазурь ко льду

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to beige
ru: Вертикальный от черного дерева до бежевого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to sable
ru: Вертикальный от черного дерева до соболя

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
ru: Вертикальный от твердого бежевого до темно-серого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to linen
ru: Вертикальный, от твердого бежевого до льняного

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
ru: Вертикальный от твердого бежевого до белого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
ru: Вертикальный от твердого коричного до темно-серого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to beige
ru: Вертикальные от твердого черного дерева до бежевого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to sable
ru: Вертикальное от твердого черного дерева до соболя

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ice to azure
ru: Вертикальный твердый лед до лазури

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ice
ru: Вертикальные твердые чернила к льду

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ocean
ru: Вертикальные твердые чернила к океану

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
ru: Вертикальный от твердого мятного до белого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to ice
ru: Вертикальный твердый океан ко льду

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to slate
ru: Вертикальный твердый океан к сланцу

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
ru: Вертикальный от твердого оливкового до темно-серого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
ru: Вертикальный от твердого олова до темно-серого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
ru: Вертикальный от твердого олова до белого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
ru: Вертикальный от твердой ржавчины до бежевого цвета

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
ru: Вертикальный от твердой ржавчины до белого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to beige
ru: Вертикальный от твердого соболя до бежевого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to taupe
ru: Вертикальный от твердого соболиного до темно-серого цвета

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
ru: Вертикальный от твердого серо-зеленого до белого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
ru: Вертикальный твердый песчаник до белого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard slate to ice
ru: Вертикальный твердый сланец ко льду

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
ru: Вертикальный от твердой стали до темно-серого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard taupe to beige
ru: Вертикальный от твердого серо-коричневого до бежевого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
ru: Вертикальный твердый прозрачный от ржавчины до бежевого цвета

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
ru: Вертикальный от твердого ореха до темно-серого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ice
ru: Вертикальные чернила ко льду

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ocean
ru: Вертикальные чернила к океану

[ctx: Gradient name]
en: Vertical linen to beige
ru: Вертикальный от льняного до бежевого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to ice
ru: Вертикальный океан ко льду

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to slate
ru: Вертикальный океан к сланцу

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
ru: Вертикальная ржавчина до бежевого цвета

[ctx: Gradient name]
en: Vertical sable to beige
ru: Вертикальный от соболиного до бежевого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical slate to ice
ru: Вертикальный сланец ко льду

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
ru: Вертикальный от нежного бежевого до белого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
ru: Вертикальный от нежно-коричного до темно-серого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft driftwood to dark gray
ru: Вертикальные коряги от мягких до темно-серых

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
ru: Вертикальный от нежного мятного до белого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
ru: Вертикальный от нежно-оливкового до темно-серого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
ru: Вертикальный от мягкого олова до темно-серого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
ru: Вертикальный от мягкого олова до белого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
ru: Вертикальный от мягкой ржавчины до белого цвета

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
ru: Вертикальный от мягкого серо-зеленого до белого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
ru: Вертикальный мягкий песчаник до белого цвета

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
ru: Вертикальный от мягкой стали до темно-серого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
ru: Вертикальный от мягкого орехового до темно-серого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical taupe to beige
ru: Вертикальный от серо-коричневого до бежевого

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
ru: Вертикальный прозрачный от ржавчины до бежевого

en: Green staircase at Western University, London, Canada
ru: Зеленая лестница в Западном университете, Лондон, Канада

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
ru: Страница не найдена

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
ru: Часто задаваемые вопросы

[ctx: Heading of the features]
en: A passion for creating spaces
ru: Страсть к созданию пространств

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
ru: Приверженность инновациям и устойчивому развитию

[ctx: Headline for the About pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
ru: Études предлагает комплексные решения в области консалтинга, управления, дизайна и исследований. Каждое архитектурное начинание — это возможность формировать будущее.

[ctx: Hidden answer on the details block]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Our vision is to be at the forefront of architectural innovation, fostering a global community of architects and enthusiasts united by a passion for creating spaces. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
ru: Études предлагает комплексные решения в области консалтинга, управления, дизайна и исследований. Наше видение — быть в авангарде архитектурных инноваций, способствуя развитию глобального сообщества архитекторов и энтузиастов, объединенных страстью к созданию пространств. Каждое архитектурное начинание — это возможность формировать будущее.

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
ru: Хаятт Ридженси Сан-Франциско, Сан-Франциско, США

en: I write about finance, management and economy, my book “%1$s” is out now.
ru: Я пишу о финансах, менеджменте и экономике, сейчас вышла моя книга «%1$s».

[ctx: Initials for ´please respond´]
en: RSVP
ru: Просьба ответить

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
ru: Я <em>Лея Акоста</em>, страстный фотограф, которая находит вдохновение в съемке мимолетной красоты жизни.

en: Keep up, get in touch.
ru: Продолжайте, обращайтесь.

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
ru: Следующая:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
ru: Предыдущая:

en: Latest inflation report
ru: Последний отчет по инфляции

en: Links I found useful and wanted to share.
ru: Ссылки, которые я считаю полезными и хочу поделиться.

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
ru: Записи не найдены.

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
ru: Страница, которую вы ищете, не существует или была перемещена. Пожалуйста, попробуйте выполнить поиск, используя форму ниже.

en: Money Studies
ru: Финансовые исследования

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
ru: Таблица цен

[ctx: Name of Person Provided the Testimonial]
en: Annie Steiner
ru: Анна Стайнер

[ctx: Name of RSVP landing page pattern]
en: RSVP Landing Page
ru: Страница лендинга для просьб ответить

[ctx: Name of RSVP pattern]
en: RSVP
ru: Просьба ответить

[ctx: Name of team pattern]
en: Team members
ru: Члены команды

[ctx: Name of testimonal pattern]
en: Testimonial
ru: Благодарность

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
ru: Источник благодарности

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
ru: Часто задаваемые вопросы

[ctx: Pattern title]
en: About
ru: Про нас

[ctx: Pattern title]
en: Blogging archive template
ru: Шаблон архива блога

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home
ru: Домашняя страница блога

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home template
ru: Шаблон домашней страницы блога

[ctx: Pattern title]
en: Blogging index template
ru: Шаблон индекса блога

[ctx: Pattern title]
en: Blogging search template
ru: Шаблон поиска блога

[ctx: Pattern title]
en: Business home
ru: Домашняя страница бизнеса

[ctx: Pattern title]
en: Business home template
ru: Шаблон домашней страницы бизнеса

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
ru: Призыв к действию с изображением справа

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
ru: Призыв к действию в центре

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement
ru: Центрированное заявление

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement, small
ru: Центрированное заявление, маленькое

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
ru: Благодарность в центре

[ctx: Pattern title]
en: Comments
ru: Комментарии

[ctx: Pattern title]
en: FAQ
ru: Часто задаваемые вопросы

[ctx: Pattern title]
en: Feature grid, 3 columns
ru: Сетка возможностей, 3 столбца

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
ru: Подвал с логотипом по центру и навигацией

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
ru: Подвал с концовкой, 3 столбца

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
ru: Подвал с концовкой, 4 столбца

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
ru: Полноэкранное изображение

[ctx: Pattern title]
en: Grid of posts featuring the first post, 2 columns
ru: Сетка записей с избранной первой записью, 2 столбца

[ctx: Pattern title]
en: Hero
ru: Сюжет дня

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
ru: Список записей без изображений, 1 столбец

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
ru: Список записей, 1 столбец

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 3 columns
ru: Список записей, 3 столбца

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter landing
ru: Лендинг новостной рассылки

[ctx: Pattern title]
en: No results
ru: Нет результатов

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
ru: Галерея со смещением, 2 столбца

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
ru: Галерея со смещением, 3 столбца

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
ru: Галерея со смещением, 4 столбца

[ctx: Pattern title]
en: Offset posts with featured images only, 4 columns
ru: Смещенные записи, только избранное изображение, 4 столбца

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio archive template
ru: Шаблон архива портфолио

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio hero
ru: Портфолио дня

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home image gallery
ru: Галерея изображений домашней страницы портфолио

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home template with post featured images
ru: Шаблон домашней страницы портфолио с избранными изображениями записей

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home with post featured images
ru: Домашняя страница портфолио с избранными изображениями записей

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio index template
ru: Шаблон индекса портфолио

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio project overview
ru: Обзор портфолио

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio search template
ru: Шаблон поиска портфолио

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio single post template
ru: Шаблон одиночной записи портфолио

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
ru: Метаданные записи

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
ru: Навигация по записям

[ctx: Pattern title]
en: Posts with featured images only, 3 columns
ru: Записи, только избранные изображения, 3 столбца

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
ru: Цены

[ctx: Pattern title]
en: Project description
ru: Описание проекта

[ctx: Pattern title]
en: Project details
ru: Детали проекта

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
ru: Макет проекта

[ctx: Pattern title]
en: RSVP
ru: Просьба ответить

[ctx: Pattern title]
en: RSVP landing
ru: Лендинг для просьб ответить

[ctx: Pattern title]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
ru: Призыв к действию с изображением слева

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
ru: Область виджетов

[ctx: Pattern title]
en: Team members, 4 columns
ru: Члены команды, 4 столбца

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
ru: Текст с чередующимися изображениями

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
ru: Текст заголовка и кнопка слева, изображение справа

en: Pill
ru: Таблетка

en: Popular Categories
ru: Популярные рубрики

en: Posts
ru: Записи

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
ru: от автора

[ctx: Prefix for the post category block: in category name]
en: in
ru: в

en: Privacy
ru: Политика конфиденциальности

[ctx: Question on the details block]
en: Can I apply to be a part of the team or work as a contractor?
ru: Могу ли я подать заявку на участие в команде или работу в качестве подрядчика?

[ctx: Question on the details block]
en: I'd like to get to meet fellow architects, how can I do that?
ru: Я хочу встретиться с коллегами-архитекторами, как мне это сделать?

[ctx: Question on the details block]
en: What is your process working in smaller projects?
ru: Каков ваш процесс работы в небольших проектах?

[ctx: Question on the details block]
en: Who is behind Études?
ru: Кто стоит за Études?

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
ru: Испытайте синтез воображения и опыта на саммите Études Arch Summit, февраль 2025 года.

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
ru: Наши услуги

[ctx: Sample content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
ru: Испытайте сочетание воображения и опыта с Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
ru: Регистрация

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
ru: Мы предлагаем гибкие варианты, которые вы можете адаптировать к различным потребностям каждого проекта.

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
ru: Испытайте сочетание воображения и опыта с Études — катализатором архитектурных преобразований, которые обогащают мир вокруг нас.

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
ru: Этот преобразующий проект направлен на улучшение инфраструктуры, доступности и выставочных площадей галереи, сохраняя при этом ее богатое культурное наследие.

[ctx: Sample descriptive text of the team pattern]
en: Our comprehensive suite of professionals caters to a diverse team, ranging from seasoned architects to renowned engineers.
ru: Наш обширный набор профессионалов обслуживает разнообразную команду, от опытных архитекторов до известных инженеров.

[ctx: Sample feature content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
ru: Испытайте сочетание воображения и опыта с Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample feature heading]
en: App Access
ru: Доступ к приложению

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
ru: Консультации

[ctx: Sample feature heading]
en: Continuous Support
ru: Непрерывная поддержка

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
ru: Управление проектами

[ctx: Sample feature heading]
en: Renovation and restoration
ru: Ремонт и реставрация

[ctx: Sample heading]
en: Architectural Solutions
ru: Архитектурные решения

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
ru: Расширьте свое архитектурное путешествие с помощью приложения Études Architect.

[ctx: Sample heading]
en: Études Newsletter
ru: Новостная рассылка Études

[ctx: Sample heading content]
en: An array of resources
ru: Массив ресурсов

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
ru: Наши услуги

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
ru: Бесплатно

[ctx: Sample heading for the second pricing level]
en: Connoisseur
ru: Знаток

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
ru: Познакомьтесь с командой

[ctx: Sample heading for the third pricing level]
en: Expert
ru: Эксперт

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
ru: Сопровождение вашего бизнеса в рамках проекта

[ctx: Sample list heading]
en: Études Architect App
ru: Приложение Études Architect

[ctx: Sample list item]
en: A world of thought-provoking articles.
ru: Мир статей, заставляющих задуматься.

[ctx: Sample list item]
en: Case studies that celebrate architecture.
ru: Тематические исследования, посвященные архитектуре.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
ru: Сотрудничайте с коллегами-архитекторами.

[ctx: Sample list item]
en: Exclusive access to design insights.
ru: Эксклюзивный доступ к дизайнерским идеям.

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
ru: Окунитесь в мир архитектуры.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
ru: Продемонстрируйте свои проекты.

[ctx: Sample name of a team member]
en: Francesca Piovani
ru: Франческа Пиовани

[ctx: Sample name of a team member]
en: Helga Steiner
ru: Ольга Стейнер

[ctx: Sample name of a team member]
en: Ivan Lawrence
ru: Иван Лоуренс

[ctx: Sample name of a team member]
en: Rhye Moore
ru: Рэй Мур

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
ru: Архитектор

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
ru: Главный инженер

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
ru: Основатель, генеральный директор и архитектор

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
ru: Менеджер проектов

[ctx: Sample subheading content]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
ru: Наш комплексный набор профессиональных услуг обслуживает самую разную клиентуру: от домовладельцев до коммерческих застройщиков.

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
ru: Регистрация

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
ru: Оставайтесь в курсе всего, что вам нужно знать.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
ru: Присоединяйтесь к 900+ подписчикам

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 1. Through Études, we aspire to redefine architectural boundaries and usher in a new era of design excellence that leaves an indelible mark on the built environment.
ru: 1. С помощью Etudes мы стремимся переопределить архитектурные границы и открыть новую эру совершенства дизайна, которая оставляет неизгладимый след в искусственной среде.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 2. Case studies that celebrate the artistry can fuel curiosity and ignite inspiration.
ru: 2. Тематические исследования, прославляющие артистизм, могут подогреть любопытство и вдохновить.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers. With a commitment to innovation and sustainability, Études is the bridge that transforms architectural dreams into remarkable built realities.
ru: Наш комплексный набор профессиональных услуг обслуживает самую разную клиентуру: от домовладельцев до коммерческих застройщиков. Благодаря приверженности инновациям и устойчивому развитию, Études является мостом, который превращает архитектурные мечты в замечательную реальность.

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
ru: Художественная галерея — Обзор

en: Search the website
ru: Поиск по сайту

en: Social
ru: Соц.сети

en: Social Media
ru: Социальные сети

[ctx: Style variation name]
en: Ember
ru: Уголь

[ctx: Style variation name]
en: Fossil
ru: Окаменелость

[ctx: Style variation name]
en: Ice
ru: Лёд

[ctx: Style variation name]
en: Maelstrom
ru: Водоворот

[ctx: Style variation name]
en: Mint
ru: Мята

[ctx: Style variation name]
en: Onyx
ru: Оникс

[ctx: Style variation name]
en: Rust
ru: Ржавчина

[ctx: Sub-heading of the features]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
ru: Наш комплексный набор профессиональных услуг обслуживает самую разную клиентуру: от домовладельцев до коммерческих застройщиков.

[ctx: Template part name]
en: Footer
ru: Подвал

[ctx: Template part name]
en: Header
ru: Заголовок

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
ru: Метаданные записи

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
ru: Область виджетов

[ctx: Testimonial Text or Review Text Got From the Person]
en: “Études has saved us thousands of hours of work and has unlocked insights we never thought possible.”
ru: «Études сэкономили нам тысячи часов работы и открыли новые идеи, которые мы никогда не считали возможными.»

[ctx: Title text for the feature area]
en: The revitalized art gallery is set to redefine cultural landscape.
ru: Обновленная художественная галерея призвана изменить культурный ландшафт.

en: Tourist taking photo of a building
ru: Турист фотографирует здание

en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
ru: Тема Twenty Twenty-Four разработана таким образом, чтобы быть гибкой, универсальной и применимой к любому веб-сайту. Её коллекция шаблонов и паттернов адаптирована к различным потребностям, таким как презентация бизнеса, ведение блога, написание или демонстрация работ. Множество возможностей открывается всего лишь с помощью нескольких корректировок цвета и типографики. Twenty Twenty-Four поставляется с вариациями стиля и возможностью полного оформления страниц, что помогает ускорить процесс создания сайта, полностью совместима с редактором сайта и использует преимущества новых инструментов дизайна, представленных в WordPress 6.4.

en: Useful Links
ru: Полезные ссылки

en: Watch, Read, Listen
ru: Смотрите, читайте, слушайте

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
ru: Белые абстрактные геометрические произведения искусства из Дрездена, Германия

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
ru: Окна здания в Нюрнберге, Германия

en: With arrow
ru: Со стрелкой

en: With asterisk
ru: Со звездочкой

en: https://wordpress.org
ru: https://ru.wordpress.org

en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyfour/
ru: https://ru.wordpress.org/themes/twentytwentyfour/

[ctx: sample content for newsletter subscription]
en: Subscribe to the newsletter and stay connected with our community
ru: Подпишитесь на рассылку и оставайтесь на связи с нашим сообществом

[ctx: search button text]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: search form label]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
ru: Поиск…

en: the WordPress team
ru: Команда WordPress
