Themes - Twenty Twenty-Three - en to ru translation catalogue (67 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
ru: Тема Twenty Twenty-Three разработана для использования преимуществ новых инструментов дизайна, представленных в WordPress 6.1. С чистой, пустой основой в качестве отправной точки эта тема по умолчанию включает десять различных вариантов стиля, созданных сообществом WordPress. Хотите ли вы создать сложный или невероятно простой веб-сайт, вы можете сделать это быстро и интуитивно с помощью встроенных стилей или погрузиться в тонкости создания и полной настройки самостоятельно.

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
ru: Метаданные записи

[ctx: Template part name]
en: Comments
ru: Комментарии

[ctx: Template part name]
en: Footer
ru: Подвал

[ctx: Template part name]
en: Header
ru: Заголовок

[ctx: Font family name]
en: System Font
ru: Системный шрифт

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
ru: Блог (альтернатива)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
ru: Пустой

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
ru: Шепот

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
ru: От третичного к вторичному до фиксированного первичного

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
ru: От первичного к вторичному до фиксированного третичного

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
ru: От первичного к вторичному до третичного

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
ru: Щербет

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
ru: Двойной крупный

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ru: Очень крупный

[ctx: Font size name]
en: Large
ru: Крупный

[ctx: Font size name]
en: Medium
ru: Средний

[ctx: Font size name]
en: small
ru: маленький

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
ru: Подача

[ctx: Gradient name]
en: Dots
ru: Точки

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
ru: От основного к первичному

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
ru: От третичного к вторичному

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
ru: От вторичного к первичному

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
ru: От первичного к вторичному

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
ru: Паломничество

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
ru: Гигантский

[ctx: Font size name]
en: Huge
ru: Большой

[ctx: Font size name]
en: Normal
ru: Обычный

[ctx: Font size name]
en: Tiny
ru: Маленький

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
ru: Бархатцы

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
ru: Виноград

[ctx: Style variation name]
en: Electric
ru: Электрик

[ctx: Style variation name]
en: Canary
ru: Канарейка

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
ru: Фильтр по умолчанию

[ctx: Style variation name]
en: Block out
ru: Блокировка

[ctx: Color name]
en: Tertiary
ru: Третичный

[ctx: Color name]
en: Secondary
ru: Вторичный

[ctx: Color name]
en: Primary
ru: Основной

[ctx: Color name]
en: Contrast
ru: Контраст

[ctx: Color name]
en: Base
ru: Основа

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
ru: От первичного к третичному

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
ru: От третичного к первичному

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
ru: От основного к вторичному до основного

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
ru: От вторичного к основному

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
ru: Баклажан

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
ru: Метки:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
ru: от

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
ru: в

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
ru: Опубликовано

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
ru: Метаданные записи

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ru: Извините, по вашему запросу ничего не найдено. Попробуйте другие ключевые слова.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
ru: Скрытое содержимое без результатов

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
ru: Комментарии

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
ru: Скрытые комментарии

en: Search
ru: Поиск

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
ru: Поиск …

[ctx: label]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
ru: Эта страница не может быть найдена.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
ru: Скрытая 404

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
ru: Работает на %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
ru: Подвал по умолчанию

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
ru: Свяжитесь с нами

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
ru: Хотите порекомендовать какие-либо книги?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
ru: Призыв к действию

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
ru: https://ru.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ru: Команда WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentythree
ru: https://ru.wordpress.org/themes/twentytwentythree
